Na začátek chci říct, že jsem zkoušel hledat, ale marně. Takže otázečka. Jak je to se spaním v Alpách ve stanu? Razíme kamsi do Dolomit na feraty s tím že spát budeme někde v horách. Nejsem organizátor akce, ale chci znát názor místních osřílených alpolez
Ahoj, nevíte, jak to je se spaním na Peilsteinu? Dá se na tom parkovišti (stan? širák?) nebo někde jinde..??Děkuji moc za info, chceme tam v pátek vyrazit na víkend z Brna
Chci se jen optat jestli někdo nanašel na Čtyřech palicích 22.7.lezačky Pearl někde u Hlinecké věže cest Zajoch ,Keyrum .Díky moc za zprávu a nálezce odměním
Chcem sa opýtať či môžem liezť respektíve bouldrovať keď čakám bábätko (11 týždeň). Pred otehotnením som liezla aktívne cesty 6,7 a na udicku aj 8,9. Trénovala som aj na buldrovke dosť intenzívne. Chcela by som vedieť, či môže
Vypadla nam dvojka z auta takze mame dve volna mista na pristi tyden do DOlomit a Bergellu. Odjezd v Sobotu 28.7. po obede z Brna. Planovane lezeni v oblastech Cim, Marmolady a Badilu. Pokud chcete nekdo jet piste na mail a nebo pripadne 603 368 084. Jsem
Ahoj, nemate nekdo pruvodce na Basel Juru v el. podobe? (lezecka oblast v okoli Bazileje). Nebo neco na horsky lezeni ve svycarskych alpach. Dik Sadour
Chcem sa opýtať či môžem liezť respektíve bouldrovať keď čakám bábätko (11 týždeň). Pred otehotnením som liezla aktívne cesty 6,7 a na udicku aj 8,9. Trénovala som aj na buldrovke dosť intenzívne. Chcela by som vedieť, či môžem pokračovať ďalej - ľahšie veci a opatrne, alebo to mám úplne vynechať? Zatiaľ som si dala pauzu, ale chýba mi to. Poraďte prosím (najlepšie z vlastnej skúsenosti) napr. aj na mailik. Ďakujem za rady.
Ahoj. Myslím, že málokdo z nás ti může kvalitně a profesionálně poradit. Být tebou, obrátím se na MUDr. Ivana Rotmana ze Společnosti horské medicíny ČR. www.horska-medicina.cz
Zdar. Hele ja myslim, ze kdyz ti to to po fyzicky strance nebude vadit, tak neco lehciho bys lizt mohla. Ale s velkou rozvahou. Urcite nelez do ty doby nez nebudes moct!!! Se mnou moje mama taky lezla (do 6 mesice) a myslim ze to na me nenechalo nasledky...
Myslim si ze to co bude platit pro jakoukoliv fyzickou zatez bude platit i pro lezeni - tzn. bude-li v danem stadiu tehotenstvi omezena zatez, bude omezeni platit i pro lezeni. A samozrejme musis pocitat se zvysenym rizikem padu/narazeni na bricho.
A samozrejme zeptat se odbornika a ne tady na foru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja myslim,ze tady na foru to taky neni uplne od veci(zeptat se doktora beru za samozrejmost).urcite to spousta holek uz resila a nektere resi take prave ted,tak proc se nepodelit o zkusenosti.
Vymenil by som uvaz, namiesto sedaka celotelovy (nemyslim kombinovany sedak+hrudak, ale celotelovy, nebude snad tak zatazovat brusko. No ale by si hadam mohla to lezenie nechat tak, lebo sa mi to nezda moc vhodne...
Shodou okolností jsem se k tomuto tématu dostal před měsícem a připravuji k tomu krátký textík (viz Zdr.asp. ve sport. lez.). Časem se objeví i tady. Něco málo jsem o tom našel v jedné německé knize, ale téma bych chtěl konzultovat s kamarádem gynekologem-porodníkem.
Thomas Küpper v knize Sportklettern - Aktuelle sportmedizinische Aspekte píše a mj. zdůrazňuje, že k tématu existuje minimum informací.
Do 1. trimestru by neměl být žádný problém, ale autor ponechává rozhodnutí na samotné ženě.
Jen doporučuje, že by sedák neměl být kolem pasu příliš utažen.
Dále se raději vyhnout lezení na prvním konci lana a preferovat TR a na druhém konci (ve snaze se vyhnout se velkým otřesům, nárazům, příp. traumatu - v lezení na 1.konci pravděpodobnější).
V pokročilejším těhotenství raději využít kombinovaný nebo celotělový úvazek, který je přiznivější vzhledem k menšímu tlaku na břicho.
Nedoporučuje v těh. s lezením začínat.
Už jsem se zeptal několika matek a nastávajících matek a zároveň lezkyň a ty mi řekli, že je to opravdu individuální. Někdo lezení vypustí zcela, některá se mu věnuje jen první trimestr, a pak vzhledem k velikosti břicha od něj upustí.
Jak mi napsali a co je i logické, strach o dítě ti v podstatě vystaví jednoznačnou stopku.
A některé z matek přiberou natolik, že to na lezení prostě není.
Každopádně je asi vhodná individuální konzultace s odborníkem - gynekologem, který tě sleduje v těhotenské poradně.
Tak aspoň toto, co jsem dosud zjistil. Snad jsou to pro tebe užitečné informace.
Uvažuji, že bych připravil malý dotazník na toto téma a dal jej na web ČHS a jinde (aktivita LK ČHS).
V I. trimestru je nejvyšší riziko pro plod při různých pádech, kdy ještě nepociťuješ to těhotenství fyzicky a můžeš mít tendenci to přehnat.To jako bys jezdila na krosce. Takže speciálně v I. části dávat hodně pozor, pak už ti tělo řekne.
Pokud máš chuť, můžeme dát nějaký text k tomu dohromady společně. :-) Jen mne mrzí ta anonymita, která se ne a ne z médií vytratit. :-)
Já jsem jenom předal věty od lékaře Thomase Küppera, současný německý přední odborník na sportovní medicínu.
Viz. např. http://www.crm.de/presse/kuepper.htm
V knize zdůraznil, že k tématu nejsou dostupné téměř žádné informace.
Pokud vím, hodně žen aktivně sportuje i během těhotenství - do doby, kdy ji to gravidita ještě umožňuje.
Proto v připravovaném textu chci dát prostor specialistovi, co si o tom myslí.
ved ono je to vlastne celkom prirodzene, tak ako aj lezenie samotne: liezt mozes az kym nevlacis brucho po stene, no a potom ti uz zostane len liezt previsnute, a ako sa postupne bude blizit termin porodu a budes sa v pase pekne zaoblovat (som nechcel rovno napisat ze nafukovat :) tak uz sa ani v tych previsoch neudrzis a s lezenim bude prirodzene slus! Ako sa u nas hovori: fajka zhasla.
:)))
Ahoj,
no , ono je to trošku složitější, samozřejmě. Já můžu uvést svůj názor, ale skutečně nikdo žádnou studii u lezkyň nedělal, kdy by se sonoval plod v I. trimestru / popř. zkoumala amniová tekutina/každých 14dní/ ono to také není moc plodu prospěšné- přeci jen to jsou vysoké frekvence /u lezoucích a nelezoucích. Tohle jsou jen obecná doporučení, každý ví, že v I. trimestru je plod nejzranitelnější a nejnáchylnější na vnější inzult, hlavně kdy to rodička moc netuší a tělo ji to neříká. Samozřejmě, že když žuchne v 8. měsíci tak to může být katastrofa, ale to už má břicho jak velryba a sama dobře ví co dělat. Moc se mi nechce dávat svojí odbornost a jméno pod něco, co se nikdy vědecky nestudovalo. Ano, spousta lidí vrcholově sportuje i třeba v 5. měsíci/ Radcliff běžela marathon/, ale to už jsou malinko blázni a i tak nepadají při bouldrování či tahání na 1.konci. Já miluju anonymitu webu! Ukazuje to, co s lidmi udělá ztráta zábran a ty diskuse jsou upřímné, i když leckdy nechutné. Měj se.
když tak mi písni na mail, co si o tom myslíš osobně.
Jestli chápu a čtu správně, jako specialista jsi jednoznačně proti v případě prvního trimestru. A pak už to jaksi nejdu vzhledem k výši gravidity.
Můj osobní názor je podobný.
Na lezení v těhotenství se dívám skepticky a vidím to jako vysoce rizikovou aktivitu pro ženu a plod.
Ale zajímal by mně tvůj názor na lezení v prvním trimestru na TR s celotělovým úvazkem na rekreační úrovni (max. 5 UIAA) za podmínky bezproblémového průběhu těhotenství. V případě TR je možnost pádu výrazně omezena. Otřesům by šlo zabránit jedině v případě, kdyby jistiš dobíral lezkyně pořád "na tvrdo".
Oslovil jsem několik kamarádek matek nebo potenciálních matek a lezení během gravidity se věnovaly opravdu individuálně. Ale většina z nich pouze do doby, kdy už by se s břichem v sedáku necítili pohodlně. Některá nelezla vůbec, jiná zase až do 5.měs. těh.
Napíšu dr. Küpperovi a zeptám se jej, kde k tématu získal materiál.
Myslím si, že k tomu prvnímu trimestru došel na základě konzultace s matkami-lezkyněmi. Jakmile jim narostlo břicho, tak toho prostě nechali. A další informace doplnil na základě vlastní úvahy.
Myslím, že i krátký informační textík třeba právě s "nedoporučením lezení během těhonství" může být pro ženy informačně zajímavý. Co vím, tak se na tyto informace ptají mezi s sebou a zajímá je to.
Měj se porodníku - nesmrtelný blázne :-),
Tom,ps.: Člověk by se neměl bát pod své názory podepsat. :-)
Nic o tom nevim, ale pred par lety jsem videl film o lezkynich z Sheffieldu. Jedna z ucinkujicich tam vesele bouldruje (nic megatezkeho) v dost pokrocilem stadiu.
Jojo, je to jako při lezení sólo, které třeba já mám moc rád, i když je to potenciální riziko jak sviňa. Musíš si být jistý tím co děláš a chyba se trestá. Potom tu těhotnou buchtu chápu a nijak bych jí nebránil.
Ale já jsem asi citlivka a moje žena, až bude těhotná ,tak nebude řídit auto a bude sedět na zadním sedadle- nikdy nevíš kdy to do tebe někdo napálí...
Nejsem jednoznačně proti, ale musí to mít v hlavě v pořádku nebo je musí někdo krotit, ty výkyvy hormonů dělají svoje:-)Osobně znám pár lezkyň, které to v hlavě co se týče svého vlastního zdraví moc v pořádku nemají, ale třeba až budou těhotné tak to bude lepší.čus
čau petra - vlastná skúsenosť: manželka liezla keď čakala dcéru až do 5. mesiaca - cesty do 5 UIAA, pokiaľ sa cítila v pohode. dnes má dcéra 6 rokov, sama výborne lezie. ale určite je to individuálne.
Jen malá poznámka: Myslím, že ptát se porodníka na doporučení nemá cenu. Žádný z nich si nevezme na triko případné komplikace, které by mohly nastat při lezení poté, co by vyslovil souhlas s takovou aktivitou v jákékoli fázi těhotenství. Myslím, že rozhodnutí o každé "rizikovější" aktivitě je jen a jen na matce.
Tady je rozhovor s lezoucí fyzioterapeutkou a teď už dvojnásobnou matkou (vymaž mezery) www.ho rydol y.cz/vy psat.php?id=4 908 Taky říká, že je to individuální.