Ahoj, měl bych standartní dotaz... :-)
Chtěl bych příští rok vylízt pár alpských čtyřtisícovek, možná i Mont Blanc a možná napřesrok Elbrus.
Už delší dobu se snažím vybrat vhodný boty a už se mi z těch recenzí točí hlava.
Jsou mi sym
Ahoj... Chystám se pořídit si spacák od Primy. Chtěl bych vědět jestli je nějakej výraznej výraznej rozdíl mezi těma z "eko" série a mezi těma "normálníma"? Jde mi o to, jestli ta kvalita je o tolik vyšší aby to stálo za ten příplatek.
Potreboval bych info, jaky je nejnovejsi tisteny pruvodce na Ceskej kras a okoli. Nasel sem jem ten od Rese z roku 2000 a to se mi zda dost stary, nevyslo neco novejsiho?? dik Alan
Dobrý den, chci se zeptat, co je potřeba na lezení do korun jedlí, jaký je potřebný úvazek a jakým stylem to lezou. Na ČT jedlove-sisky-sbiraji-na-sumave-horolezci je vidět, jak pán leze nahoru a má nějaká oka a postupně to navléká na kmen. Může mi yde pr
Ahoj, nevím, kam to zařadit, tak jsem to radši šoupl jenom tady do diskuze. Na této adrese si můžete přečíst zajímavý rozhovor s Adamem. http://novebi.ning.com/profiles/ blog/show?id=1389802%3ABlogPost%3A13112 (smažte mezeru před slovem blog).
Poku
Ahoj,
můžete mi někdo doporučit, které cesty na Pálavě stojí za vylezení. Zhruba mezi 4-6 stupněm UIAA a raději ty více zajištěné. Chystáme se tam s partou zítra. Díky.
Nemate nekdo praktickou zkusenost s frendikama, ktery maj na jednom tele postupne na osickach 3 vacky, ktery se postupne rozeviraji. Mam dojem ze to pochazi z britanie. Frend se zdá byt teda tezky a vacky jsou naskladany pomerne daleko od sebe, coz by moh
Dobrý den, chci se zeptat, co je potřeba na lezení do korun jedlí, jaký je potřebný úvazek a jakým stylem to lezou. Na ČT jedlove-sisky-sbiraji-na-sumave-horolezci je vidět, jak pán leze nahoru a má nějaká oka a postupně to navléká na kmen. Může mi yde prosím někdo popsat ten způsob vylezení do koruny a jak je to z lanem a jak se potom spouštět z jedle dolů a případně lano shora vyvléknout. Děkuji Vám předem za radu.
Ono jde o to,že tady je server horolezců, kteří lezou po skále. Takže ti tu reálně hrozí, že ti tu budou plkat teoretici, a ne praktici.
By asi bylo lepší a bezpečnější, když si dáš do Google "stromolezectví", stromolezci, a najít nějaký kontakt, email, a dotaz řešit po mailu.
Jsou v zásadě dvě možnosti, jak se dostat na strom. 1) Vezme se provázek, na něj přiváže něco těžkého (např. gumová atrapa granátu) a hodí do větví stromu. Potom se pomocí provázku přetáhne přes větev lano a po něm se šplhá vzhůru pomocí normálních horolezecko-jeskyňářských šplhadel a v nouzi s prusiky. 2) Nebo je druhá možnost použít na nohy speciální kovové stupačky a okolo pasu bezpečnostní pás. S jejich pomocí lezeš po hladkém kmeni jako po schodech. Nejčastěji je používají lesáci a energetici. V amatérských a poloamatérských podmínkách se obvykle využívá první možnost.
Tak to ses moc netrefil. V praxi se teda moznost 1 nepouziva a ty stupacky se taky moc pouzit nedaj protze ty jsou urceny jenom pro vyvetvene stromy. Pouziva se neko jako hrolezecke macky, ale pouze s jednim hrotem na boku ktery zasekavas do stromu a tim postupujes vzhuru. Priblizne ve 3/4 uvazes ke kmenu lano a lezes vzhuru( lano slouzi k tomu kdyby se s tebou zlomila spicka abys nespad az na podlahu). To je jenom nastineni. Na to vsechno potrebujes specialno vybaveni a musis mit trhacske zkousky ty si muzes udelat teba ve Svobode n. Upou na lesnicken ucilisti. Bez nich te stejne nikdo neveme.
A proc ne? Me to tak normalne ucily. Si podle meho pouhopouhy teoretik pac v praxi se to tak normalne dela. Rychle, efektivni. To s uvazky, smycema kolem stromu atd. se ujima, bo zas nekdo otravoval neco o poskozovani stromu.... ale je to "o trosku" pomalejsi ze :)
ja kdyz lezu tak si delam dva takovy veliky prusiky kolem stromu. jeden mam volne na nohu a druhek na sedaku.. muzete mi rict co s tema siskama kdo je odemne vykoupi?
Tak takhle od srdce jsem se už dlouho nenasmál. Pokud možno ty návody nebrat moc vážně, některé jsou dost nebezpečné. Nahození gumového granátu do vrcholu 40-ti metrové jedle, které začínají větve ve dvaceti a jsou to suché a uhnilé pahýly,bych rád viděl.
Stupačky se už dlouho nepoužívají, u jedle s vlastnostmi její borky zvláště. Firmy, které sběr provádějí, tuhle historickou metodu ve své nabídce ani neuvádějí a majitel lesa, který by si nechal po jedlích lézt někoho se stupačkama, má k vlastnímu lesu takový vztah, že určitě šišky nesbírá.
Vim ze sisky popripade semena vykupovali tady: http://www.lesycr.cz/lz71/ sz-tyniste-nad-orlici/historie.ep/ (odstran mezeru) je to semenarsky zavod snad jediny u nas v CR na slovensku je to pak v Liptaku.
Pánové, děkuji Vám všem za odpovědi. Zajímaly mne především technické nároky na materiál a výbavu. Na Vaši otázku, jaké plody sbírat a kdo Vám je zaplatí Vám odpoví na lesnickém portálu www.silvarium.cz/content/view/13341/68/ V Týništi nad Orlicí se nachází podnik pro celou republiku na luštění sebraných semen, tak předpokládám by je vykoupili, pokud by byl znám jejich původ z PLO (přírodní lesní oblasti). Proto se radši dohodněte na příslušné lesní správě ve vašem místě, co by potřebovali sbírat, protože jinak ta semena stejně kupují z Týniště, pokud nemají vlastní lesní školku. Všeobecně je však známo, že se ze stromů sbírají jedlové šišky, které jsou zralé touto dobou, tedy v polovině září a postupně dozrávají do října, kdy se pak přímo na stromech rozpadají a jednotlivá semena odlétají po oblasti a není je tudíž možno sebrat jako jiné plody v celku, smrkové šišky či bukvice na zemi. S těmi železy bych byl opatrný, sbírá se většinou na chráněných územích a tyto železa pro výstup mohou poškodit kambium ve stromě a zavléci se infekce, tedy děkuji Vám za ty prusíky. V minulých dnech sběr právě probíhal na Šumavě, v národním parku, chtějí opět zalesňovat jedlí, která je vhodnější a lépe vydrží v nastávajících klimatických změnách než smrková monokultura.
Smrkový šišky na zem spadlé (po několika letech) jsou již bez semene. Oni jsou bez smene za příznivého počasí někdy sakra brzo. Stačí na podzim teplejší počasí a otevřou se a semeno vyletí. Neviděl si nikdy na horách na sněhu semínka? Smrkové šišky se sbírají taky ze stojících stromů. nějak si vynechal státní správu lesů (na trojkových obcích), které musí být sběry dopředu nahlášeny, protože jinak máš takzvaně hovno a né list o původu a materiál bez listu o původu si můžeš akorát tak pěstovat pro vlastní potěšení na svý zahrádce, protože legálně ho pro potřeby zalesňování nikomu neprodáš, natož Lesům ČR. Sem myslel, že tohle je server lezecko - boulderistickej a koukám, jak fušuje do lesnictví.
Technické nároky na materiál a výbavu:
Před začátkem sběračské sezóny doporučuji přibližně do půlky předloktí oholit ruce. Otázka používání rukavic není vyřešena, někdo je nepoužívá a tu smůlu večer odrolí. U jedle to ještě jakž takž funguje, u douglasky (německá úchylka) ani náhodou. Ruce od smůly je možno umýt benzínem (docela drsný, jak sou ty ruce poškrábaný) dobře funguje třeba máslo, pěkně promnout, smůla se rozpustí a pak utřít do hadru). Nejhorší to má řidič cestou z lesa, tomu by se ty ruce neměly přilepit na volat (znám z vlastní zkušenosti) - docela nebezpečná fáze sběru.
Ono těch systému je mnoho železa_ stupačky bych opravdu nedoporučoval dost se strom ničí a kdo říká že ne tak ať si bodne tu stupačku do nohy stačí lanové techniky a těch je dost včetně instalace lana do koruny stromu ze země pokud chce někdo info 724458100