Nevite nekdo kolik stupnu mela stara nepiskovcova klasifikace (myslim ze Wenzelbachovska) a jaky je prevod na UIAA? Ta stara se porad dost pouziva a nemuzu to nejak najit, dik.
Ahoj. Prosím o názor. Mám cepíny Raveltiky Daemon Super Cup. To není ale moc podstatné. Hlavně mě zajímá, jestli se mi to jen nezdá, ale hroty mi při lezení v horách doslova ubívaj před očima. Prosím tedy o názor pouze od zasvěcených, tedy od těch, kteří
Pozor na srouby Irbis!
Ruské titanové srouby pouzíváme při potápění pod ledem. Dnes jsem viděl jak se podařilo dvěma maníkům při tahání kry pod led (trojuhelník o straná cca 1m tlouštka ledu cca 15cm)jeden šroub zlomit. Když se kra dostala pod led
Ahoj mam na vas dotaz. Chci si kupovat skialpy ale moc se mi libi telemarkova jizda! Lze jezdit telemark na skialpovych lyzich? Pripadne jake to ma nevyhody oproti telemarkovym lyzim??? Diky moc za info!
Čau! Nemáte náhodou někdo zkušenosti se stopem do Chorra z Álory? Přiletíme totiž do Málagy navečer a stihneme tak maximálně vláček do Álory. Vidím to tak, že bychom tam přespali a ráno zkusili něco stopnout na těch zbývajících 13km... ;-) Díkes.
Se chci zeptat jestli delam a peru nejak spatne ci jaky kdo mate zkušenosti s moirovejma fuseklema trek atd. šicko robim dle navodku a vysledek cim dal tvrdší a menší ponožka. (stejně jako tenis akorat bez toho tvrdnutí :o)) Dík a zdar Vilda2
Zdarec, plánuji příští víkend přejezd hřebene Javorníků na běžkách z Čadce do Lidečka. Jaká je sněhová situace? Půjde už to zajet aniž bych zničil lyže nebo mám ještě počkat až cosi ještě připadne?
Dík za info, Tatuš
Nevite nekdo kolik stupnu mela stara nepiskovcova klasifikace (myslim ze Wenzelbachovska) a jaky je prevod na UIAA? Ta stara se porad dost pouziva a nemuzu to nejak najit, dik.
Stupnice UIAA prakticky navazuje na Welzenbachovu stupnici, používanou zejména v Alpách, ale i nejběžnější stupnici používanou v minulosti u nás (zejména na ni lze narazit ve starších knižních průvodcích, pojmenována podle jejího zakladatele, významného rakouského horolezce W.Welzenbacha). Welzenbachova stupnice měla šest číselně značených stupňů od nejlehčího stupně I. Později měl po italském vzoru každý stupeň ještě mezistupně označované matematickými znaménky plus (+) a minus (-), což dávalo celkem 12 možností rozlišení obtížnosti. Takto upravená stupnice byla v roce 1947 nazvána Internacionale Alpenskala, a stala se již přímo podkladem pro tvorbu stupnice UIAA, jejíž konečné znění bylo definitivně schváleno v roce 1971.
podle mě je převod 1:1, jen s tím, že dříve možná někteří autoři hodnotili svoje cesty trchu přísněji, než jsme dneska zvyklí, hlavně asi proto, že 6 byla považována za nejvyšší lezitelnou obtížnost
Diky za info, ja prave ten prevod nevim jestli je uplne 1:1, jednak z vlastni zkusenosti a taky nekdy vidim nejakou zminku typu "je to VI/VI+ ve stare, to je tak 7+, mozna 8-" apod., ale mozna je to tim jak rikas ze se to drive hodnotilo tvrdsi. A pak taky znam cesty za VII ve stare, tak se mozna taky jeste rozsirila z toho max VI+ stupne, nebo ne?
V Puskasovi v ktoromsi dieli je zmienka ze stare cesty su podla Welzenbachovej, nove podla UIAA, a niekde je uvedena obtiaznost v oboch, a vyplyvalo z toho ze UIAA je tvrdsia, cize ked to bolo napr. Welzenbachove IV tak UIAA cca III, ale ten prevod je priblizny....
To se mi zda dost nepravdepodobne, spis obracene. To by pak VI odpovidalo dejme tomu 5-/5 UIAA a tohle urcite nebyla ani tehdy nejvetsi lezitelna obtiznost. A i ze zkusenosti se mi porovnanim zda Wenzelbach tvrdsi nez UIAA. Je zajimave ze prevod se jak to vypada nikde nedochoval. Musel by nekdo, kdo ma dobre nalezene UIAA prelezt hodne cest ve stare a ohodnotit to.
pozri si Puskas diel VI a tam medzi vystupmi okolo Rysov, ak sa dobre pamatam tak na polskej strane. A myslim o tom je nieco vysvetlene aj v uvode o klasifikacii obtaiznosti.
Dal som si tu pracu a nasiel to, takze str. 21:
...Okrem toho starsie vystupy, klasifikovane podla Welzenbachovej stupnice, su preklasifikovane do stupnice UIAA a tento novy udaj sa uvadza za starou klasifikaciou v zatvorke s hviezdickou.
a str. 112-113, vystup c. 26 Krokowska-Szczepanski:
... Orientacne komplikovane, vela strmych trav, v dolnej casti CH, v hornej casti jedno miesto IV (*III).
Cize co bol Welzenbach IV je UIAA III, cize asi tazko W>UIAA...
Ok, ja ti verim ze to tam tak je, ale zda se mi to nesmyslne pri porovnani v ostatnich oblastech. Kdyz prijedes nekam kde je stara klasifikace tak jsou tam same VI, VI+ a kdyz prijedes nekam kde je UIAA tak je to plne 7,8 a vic. Verim ze se dneska lezou tezsi cesty nez kdysi ale na tech skalach prece musi byt ty cesty zhruba podobne tezke. A i z historickeho vyvoje, ze Wenzlebach mel mene stupnu, se myslim ze musel byt tvrdsi, aby se s temi mene stupni vystacilo.
uzasna logika. Len si pozabudol na vynalez lezeciek, na rozsirenie lezenia, na to ze vyvoj ide v odvetvi dalej, a ze napriklad su volne soboty oproti davnym casom a milion inych veci. Ale to je fuk
Fajn, a neni ti divny ze kdyz prijdes nekam kde je Wenzelbach tak jsou tam same cesty V-VI zatimco u UIAA je to vetsinou 7-8 (obtiznosti s nejvyssim poctem cest), ackoliv uz je v obou pripadech udelan maximalni mozny pocet prvovystupu, takze uz tam nic tezsiho proste neni? Ale je fakt nahoda ze u ty UIAA tam vzdycky narostly o neco tezsi cesty nez u toho Wencelbacha. Asi to bude tema sobotama.
Přísněji to asi hodnotili i v sedumdesátých letech při stupnici UIAA, než se stupnice otevřela nahoru. Ale všiml jsem si jedné"maličkosti". Welzbachova stupnice neuváděla technické lezení u označení otížnosti cesty, ve slovním popisu to bývalo. Např v Motykově cestě na Vých.štít n. Žel. branou, která je psána za V, je v textu napsáno"žívý rebrík alebo pomocou skoby"
Puškáčova cesta na Ošarpancích byla dříve psaná za 6 nebo6+(Welzenbachova stupnice) a dnes v uiaa stupnici se to často uvádí jako cesta za 7-. Podle toho si můžeš udělat představu o kolik se ty dvě stupnice rozcházejí. Eště jsem vypozoroval, že do pětky ty odlišnosti jsou minimální. Rozdíly nastupují až od té šestky-z důvodu toho, že Welzenbachova stupnice byla uzavřená.
toto vobec nie je dovod! Kym nebol 7. stupen tak prosto VSETKO co bolo nad V bolo VI, a to zaroven neznamena ze kym sa zacalo klasifikovat sedmickou nevyliezli nic bo by nebolo nad VI UIAA. Takze toto je iny pripad.
..to samé třeba Cagašík na žlutce. Po staru je to psané za šest (přičemž se i hákovalo, ale to se člověk dozvěděl až z popisu jak píše Pavel), a dnes se to píše jako 7 (uiaa-samozřejmě volně bez hákování)
to zas pleties hrusky s jablkami, jedna vec je rozdiel medzi stupnicami (okrem Welzenbachovej a UIAA este aj special tatranska :o)) a druha vec je rozdiel v nazoroch na obtiaznost prvovystupcu a nasledne sirsej lezeckej verejnosti. To by v Tatrach mali okrem tej beznej este dalsiu stupnicu exhibionisticku Palenickovu-Galfyovu-a-spol. :D
Jo-Páleníčkův výkyv ze stupnice jsi pojmenoval naprosto přesně:-).Docela laciný spůsob jak se zapsat do úvodníků všech tatranských průvodcú, které začínají varováním ve stylu: "Bacha na Páleníčka! On ty pětky má jaksi mimo!".Motivace toho chlápka nějak nechápu. Nebo že by měl přece jenom tak blbý odhad?
asi furt liezol len prvovystupy (lebo ich mal tolko ze ine cesty nez svoje tazko stihal... :o)) a tak stratil predstavu co je napr. IV pre obycajneho smrtelnika. Ale horsie je, ze hentakych exotov bolo viac a ja vsetky tie mena neovladam, tak neviem kde ist a kde nie. Ale zas je to aspon zaujimavejsie, a pocvicime hakovanie ked uz to volne nepojde :o)))
Prosimte, co je special tatranska stupnice a jak se pozna v pruvodci? Zatim jsem myslel, ze stary klasiky jsou podle Welzenbacha a moderni cesty nekdy od 70. let podle UIAA?
Tatranska stupnica je tak ako pises Welzenbachova (torchu mozno modifikovana?) a moderne su UIAA ale vobec sa tym netrap, prosto starsie klasiky su zvycajne hodnotene nieco maksie niez UIAA s par detailami akoze aj ked je to hodnotene podla volnej stupnice tak sa moze najst miesto tazsie ktore sa kedysi hakovalo, a tiez ze niektori prvovystupci boli nadpriemerne schopni tak aj stare vystupy su pomerne odvazne (Motyka napriklad, urcite aj dalsi). Kriticke su vystupy V+ prip. V+Anieco, to moze byt v ramci sucasneho UIAA aj VII+ :o)
..to samé třeba Cagašík na žlutce. Po staru je to psané za šest (přičemž se i hákovalo, ale to se člověk dozvěděl až z popisu jak píše Pavel), a dnes se to píše jako 7 (uiaa-samozřejmě volně bez hákování)
Vloni jsem na tento problém narazil při lezení na Čimě v Brné a převodní tabulku jsem nakonec našel na webu ČHS. Dnes už jsem jí tam ale neobjevil. Vypadala takto:
Welzenbach UIAA
I 1,2
II 3-,3,3+
III 4-,4,4+,5-
IV 5,5+,6-,6
V 6+,7-
VI 7, 7+,8-.
Nakolik to souhlasí s realitou už nechám na vás.
no teda nechtel bych v tatrach nalezt do cesty za napr. IV, aby se z toho vyklubala 6 uiaa. myslim, ze welzenbach je napr. na rezi nebo castecne na marene a v obou oblastech mam dojem, ze to kopiruje uiaa s odchylkou +- 1 cislo jak to bejva, ale ne ze by byl welzenbach systematicky tezsi o 1 - 2 stupne.
Ono je to tak, že Welzenbach samozřejmě navazoval na starší stupnice. Udělal 6 stupňů (obvykle označovaných I-VI), ale nechal stupnici uzavřenou. Teprve když byla vylezená Pumprisse v Kaiseru, odvážili se její přelezci dát jí číslo VII a pak se stupnice otevřela. Do 80.let minulého století se na čistotu lezení moc nehrálo, a tak se ve Welzenbachově, rozšířené Welnezbachově a nakonec UIAA stupnici nerozlišovaly úseky lezení po skobách. Proto můžeš pořád dneska ještě natrefit na čtyřku, která je ve skutečnosti třeba sedmička, protože za pár skob se tu vždycky lezla ona čtyřka. Časem se to ustálilo a používají se značky A0-A4 (v Evropě se tím myslí obtíže technického lezení) a někdy E (počet nýtů v cestě). Dneska je obvykle UIAA stupnice o půl stupně až jeden stupeň těžší než dřívější Welzenbach (porovnáváme-li staré a nové průvodce na tutéž cestu). Extrémem jsou místně zparchantělí Welzenbachové . třeba Vysoké Tatry (klasická "tatranská" stupnice je cca 1 stupeň lehčí než UIAA) na jedné straně a na druhé straně Jizerské hory (nejtěžší stupeň VIb, což taky může znamenat 9 UIAA). Vždycky musíš počítat s tím, kdo je prvovýstupcem, co se ti dobře leze, jaké jsou podmínky a jakého máš v ruce průvodce. Výkyv může být třeba dva stupně i v jinak spolehlivém zdroji. Hore zdar!
Kubo promin ale o s tema Jizerkama jsi prestrelil. Rekni mi prosim jedinou cestu v JH ktera je uvedena za VIb a odpovida 9 UIAA? Dle mych zkusenosti jizerskejch VIb odpovida velice orientacne 7- az 7+ UIAA. Vse vejs je VIc. Otevrena podoba stupnice se jaksi nevzila. Ale urcite je pravda ze je nejlepsi se podivat kdo a kdy tu cestu delal....
V podstatě všechny tradiční oblasti ve středních Čechách jsou stále ještě rozšířený Welzenbach(ale ono se to od UIAA nedá poznat) - např. Černolice, Šárka, Holý vrch + Kozí hřbety, Řež, Mařenka, Bílé skály, Brdy mimo Kloboučku... Nové cesty jsou již klasifikované (nebo spíš popsané) podle UIAA.
Krátký citát od tvůrce jedné ze stupnic:
"…jsem dalek toho, označovat obtížnost výstupů absolutně správně. Jest přece samozřejmé, že i výstupy souhlasně označené nemohou býti stejně obtížné, a nějaká ta diference bude vždy patrná."
A s tím a znalostí prvovýstupce je potřeba jít do každý nesportovní cesty.