Ahoj. Dochází mě lana do dvojčete a uvažuju, že místo dvou 60m bych si koupil jedno 120 s jedním navázáním na obou koncích a jedním uprostřed. Máte někdo tip, kde by se tak dlouhé lano dalo koupit? Nejsou známy nějaká bezpečnostní rizika, např. při navazo
Ahojte jsme z jižní moravy a plánujeme výlet na víkend do hollentalu jenomže nám chybí 4tý kdo by chtěl se přidat tel kontakt je 723 142 403
icq 633 420 455 email hc.switch@seznam.cz
Hoj, mohl by mi nekdo poradit, jakej je asi nelepsi pruvodce na frankenjuru? Nepocitam to co je tady na lezci, nebo na frankenjura.com, spis neco ucelenejsiho i s mapkama oblasti. Dik
ahoj v sobotu 15.5. jsem nasla karabinu se smyckou na rovisti. pokud nekdo postradate rada v brne predam nebo poslu. piste /a prosim o popis ztracenych veci/ na email orsakova@gmail.com
Cus, vedel by niekto o vhodnej oblasti na deep water soloing na Sardinii? Vygooglil som len Cala Luas na vychodnom pobrezi, je to pekne ale je tam dost malo ciest...ked nie DWS tak aspon nejaky pekny bouldering...dik
Ahoj. Dochází mě lana do dvojčete a uvažuju, že místo dvou 60m bych si koupil jedno 120 s jedním navázáním na obou koncích a jedním uprostřed. Máte někdo tip, kde by se tak dlouhé lano dalo koupit? Nejsou známy nějaká bezpečnostní rizika, např. při navazování lana uprostřed, častém ohybu v prostřední části, atd?
Výhoda je zřejmá. Při slanění se nemusí vázat, tedy snadnější manipulace a především podstatně menší pravděpodobnost zachycení lana. Zajímají mě skutečně především rizika.
Rizika tam asi žádný nebudou. Jediná výhoda bude nejspíš absence toho svazovacího suku při slanění. Drobné nevýhody? Při chystání slanění hledáš půlku, svázaný lana mají ten suk. Na sestupu bude třeba pár krátkých slanění a budeš rozmotávat a motat celých 120m místo 60m. Pokud se leze bez báglu, tak na nástup či sestup si nese každej "svoje" lano, žádný handrkování se, kdo to nesl minule:-)
A to jako při každém slanění budeš protahovat 60 m slaňákem?! Promiň, ale přijde mi to jako toální kravina. Nehledě na to, že nevím, kde a za jaké peníze chceš 120 m dvojčete sehnat...
Ak povazujes za vyhodu ze nemusis viazat uzol, tak to moze znamenat asi 2 veci, a to ze 1) bojis sa zavesit sa do uzla ktory si uviazal, pretoze 2) nie si si isty, ci to viez zviazat spolahlivo. V takom pripade si usetri prostriedky a lano ani nekupuj, a venuj sa napriklad kuzelkam.
Poznam jedneho takeho borca (skutocne z mojho pohladu super tatranskeho) lezca, ktory mal alebo este ma 100metrovy jeden pramen dvojiciek, aj som na tom s nim liezol, a vyhoda ziadna. Cize nespekulovat a kupovat to co ma overene 10000 lezcov pred tebou.
Jedine by som potencialne riesil ci 1/2 alebo 8, a to uz som vyriesil k plnej spokojnosti.
Navazuje se osmičkovým uzlem. První prvolezec (ten, který na první délce leze první) se naváže na půlku, na vyznačené polovině se lano přeloží a pak se zaváže do uzlu jako jednoduché lano (tento postup si ještě musím na starém laně vyzkoušet, abych viděl, jak to vypadá). Důležité je, že první prvolezec se váže na polovinu, protože kdyby se vázal na volné konce a náhodou by se vyskytl na laně uzel, byl by to, možná i dost vážný, problém.
První druholezec se váže klasicky.
no ja bych to zbytecne nekombinoval, dve samostatna lana maji svuj duvod a kdyby to tve reseni bylo tolik prelomove tak uz to tak plno lidi dela, myslim ze urcite nejsi prvni koho to napadlo, ale kazdopadne bys to mel hooodne zvazit...uz treba jen to ze se ti lano nekde drbne tak ze 120 bys mel najednou treba jen 80 a tu pouzijes nadvakrat a hned ti chybi potrebne metry...uprimne receno si myslim ze to je docela blbost
Sambarsport cz, dovezou ti od Bealu cokoliv a pohoda, onehda sem pres ne kupoval 140ku.. :-) kazda pulka je pletena jinou barvou a pri slanovani uz se ti uzel fakt nezasekne. Je to pochopitelne spis do vetsich mixovejch sten..
Zdar, hloubš jsem se nad tim nezamýšlel, ale napadly mne mne při rychlém přelétnutí řádek další nevýhody:
- když sekneš (padajícím šutrem) jeden pramen musíš koupi celou novou 120-ku
- tím navázáním osmičkovým uzlem na dvojito ti vznikne velký uzel, který může zavazet
- nemožnost rozvázat lana v půlce při zašmodrchání
- při slanění musís vždy protahovat celých 60m
A pokud je motivací snížení pravděpodobnosti zaseknutí lana uzlem, tak mě se při stahování lano uzlem zachytlo podstaně méně často, než padajícím volným koncem.
Toto ma zmysel akurat tak s Beal Joker ktore je certifikovane ako polka/dvojce aj ako jednicka. Mas dllhu jednicku a do hor si ju das na pol ... Videl som 100m (120 je snad uz moc), v polke sa zmenil vzor takze dva konce si nepomylis, osmickovy uzol v polke je fakt dost velky, dve polky mi pridu praktickejsie (nosenie, prevliekanie, ladovec)
Tak bych se to pokusil shrnout. Vynechám-li příspěvky typu "je to pitomost", "má se lézt a nevymýšlet kejkle" (mimochodem bez vymýšlení by dnes 90% lezců vůbec nelezlo), lze asi učinit tyto závěry:
Bezpečnostní rizika: Nebyla zmíněna žádná.
Výhody:
+++ podstatně menší pravděpodobnost zadrhnutí lana (není uzel)
++ je eliminováno úzké hrdlo - navázání lan
+ snadněji se stahuje
Nevýhody:
-- Synchronizace stejně barevných pramenů (lze řešit lanem, které má každou polovinu jiné barvy, nebo vhodným značením)
- Zátěž se musí mezi lezce rozdělit jiným způsobem
- S delším lanem se samozřejmě hůře manipuluje
Určitě není otázkou, zda 120m ano nebo ne, otázkou je kdy. Při současné rychlosti technického pokroku lze očekávat, že tak asi do 20 let by měla být běžně dostupná a použitelná 120m jednoduchá lana. Nemusí si je koupit a využít každý, ale své zákazníky si jistě najdou.
120m jednoducheho lana by snad nebyl problem ani dneska, ale lidi to proste nepotrebuji. Kdyz chce nejaky Sharma lezt Jumbo Love, tak si to delsi lano bez problemu sezene, ale v bezne nabidce obchodu bych 120ti metrove jednoduche lano necekal ani v budoucnu.
Já nevím, ale osobně používám lano které je cca 130m dlouhé. V Labáku mi stačí téměř vždy na lezení TR. Co se týká 120m půlky, např Sterling Rope nabízí 120m Duetto Half v Bi colouru,tak že nemusíš řešit která půlka lana je která.
Když vezmu v úvahu statickou průtažnost 9% u lana s délkou 130m tak mi to dá 11,7m a to neberu v úvahu narovnání a zrušení průvěsu. Sumasumárum je to cca podlaha z pěti metrů bez velkého brždění. Ještě že na druhém moc nelezu.
Ahoj TOmáš
Já nevím, ale osobně používám lano které je cca 130m dlouhé. V Labáku mi stačí téměř vždy na lezení TR. Co se týká 120m půlky, např Sterling Rope nabízí 120m Duetto Half v Bi colouru,tak že nemusíš řešit která půlka lana je která.
Když jsi na štandu, tak dvě šedesátky prostě rozvážeš, jednu prostrčíš, uděláš uzel a nemusíš nic dlouze protahovat. Ale zase pro oponenty, když vidím že budu slaňovat 20m, nebudu si protahovat 60, ale jeden konec cca kolik stačí a jeden nechám dlouhej (kdybych měl 2 šedesátky, protáhnu jenom cca půlku jedný), speleovak na lano je výhoda. Nevýhoda by mohla být na ledovci, lano nese opravdu jen jeden, když se ztratí nebo něco. Když jde skupina na laně tak na 120m už je to slušný autobus, nebo balík lana u prvního a posledního. Tam by nějaký nevýhody mohly nastat. Další výhoda je případná možnost slanění na jednom pramenu (3. z družstva se lehce zraní ve druhé délce vícedélkové sportovky a jde odpočívat,...). Nevýhoda: z vícedélkovek jdete kvůli času nebo počasí do sektoru s krátkými cestami, na dvou šedesátkách můžou lézt 4 lidi, s jednou 120 je to už toršku vyšší dívčí.
Již při šedesáti metrech a s karabinama trochu cikcak lano skoro neutáhneš. S délkou lana roste délka pádu, roste počet jištění a hmotnost karabin, vklíněnců atd. Tím vším roste třecí odporová síla v karabinách a o skálu. Jenom samotné lano bude vážit 7 kg.
Nikdy
Ahoj Tomáš