Zdar, zítra večer odjíždíme z Prahy do Rakous poskialpovat. Návrat v neděli večer. Odpadl nám jeden člověk a druhej asi taky, neb má chřipajznu. Kdyby se někdo chtěl přidat tak volejte. Kdykoli. Odjezd kolem pátý. tel. 603510628
Ahoj, jaký je Váš názor na drytooling v lezecky nehodnotných oblastech - staré lomy nebo skály jsou celoročně mokré, drolivé.... Nebo si myslíte že by drytooling měl přijít jen na kryté stěny ? Nebylo by náhodou lepší určit přesně oblasti kde by se zapále
Zdravím holky, máte některá zkušenosti s používáním kapuce přes přilbu (petzl elios 1) u této bundy? Konstruovaná na ni přímo není, ale nemyslím si, že by se přímo nevešla. Uvažuju o koupi, bunda je to super, ale na přilbu by byla ještě lepší... Zdá se mi
Měl bych dotaz, zda někdo nebyl v Bornholmu a jak to tam vypadá s boudrama. Něco jsem na netu našel, ale nejsem z toho moc chytrej. Předem píši, že nechci el. průvodce, toho bych si samozřejmě koupil, pokud nějaký existuje :) Kdyby někdo věděl, tak ať hod
Jeden úplně základní dotaz na situaci, kterou mnozí znají. Mám problémy v silně převislých cestách po madlech a relativně líp, třeba i o UIAA stupeň, lezu v mírných převisech po malých. Co je přesná příčina a jak trénovat aby to ve velkých převisech šlo l
Zdravím, nemáme někdo nějakou osobní zkušenost na vyhledávač Ortovox Patroller? Popřípadě nedoporučil by někdo vhodný pípák v cenové relaci kolem 5 000 Kč? Děkuji.
Jeden úplně základní dotaz na situaci, kterou mnozí znají. Mám problémy v silně převislých cestách po madlech a relativně líp, třeba i o UIAA stupeň, lezu v mírných převisech po malých. Co je přesná příčina a jak trénovat aby to ve velkých převisech šlo líp? Je to vlastně silový nebo vytrvalostní problém? Souvisí to se sílou v předloktích, nebo s ostatníma svalama rukou a zad? Subjektivně mi přijde, že mi dojde síla v předloktích, ale nechápu, že na malých chytech mě ty předloktí drží celkem dobře. Tam ovšem nevisím zdaleka celou vahou. Dřív jsem si myslela, že jde o vytrvalost, tak jsem trénovala vytrvalostně, ovšem při menším sklonu, abych to zvládla, což vedlo k tomu, že v malých převisech mi to teď jde líp a ve velkých se to moc nezlepšilo. Když ale vlezu do velkého převisu tak o tréninku vytrvalosti nemůže být řeč, protože po pár tazích končím. Co používáte vy a jak to funguje?
Tak keď sa chceš zlepšiť v lezení previsov, najlepšie je ich liezť. Vyber si silne previslú stenku s obrovskými chytmi, ale žiadne zložité pohyby, má to byť len bezhlavá madlovačka. Lez koľko vládzeš, potom pauza a znovu niekoľkokrát. Časom (niekoľko týždňov) sa jednak adaptujú svaly, ktoré pri pohybe potrebuješ, a vylepsí sa vytrvalosť, a naviac vypiluješ techniku nôh.
Ps. Trénovaním v mierne previslých stenách po menších chytoch natrénuješ HLAVNE na mierne previslé steny po menších chytoch. :)
Tak keď sa chceš zlepšiť v lezení previsov, najlepšie je ich liezť. Vyber si silne previslú stenku s obrovskými chytmi, ale žiadne zložité pohyby, má to byť len bezhlavá madlovačka. Lez koľko vládzeš, potom pauza a znovu niekoľkokrát. Časom (niekoľko týždňov) sa jednak adaptujú svaly, ktoré pri pohybe potrebuješ, a vylepsí sa vytrvalosť, a naviac vypiluješ techniku nôh.
Ps. Trénovaním v mierne previslých stenách po menších chytoch natrénuješ HLAVNE na mierne previslé steny po menších chytoch. :)
Žádná rada po internetu tě asi nespasí. Nastuduj rozdíl mezi AE, AN a AE/AN vytrvalostí a celkově nějakou teorii tréninku.
Chce se to učit se lézt ve všech profilech, znichž každý má svá specifika, aby tam nekulhla technika a pak hlavně trénovat a trénovat, lézt a lézt vždy vše a všude a malinko(klidně spíš víc) o tom všem přemejšlet a ono to přijde.
Jinak přečti Tefelnera, případně koukni po netu. hodně toho je tady na lezci(zkus zadat slovo trénink:), pak třeba climber.cz/index.php?id=37 pěkně tam psal Šimi, případně něco na www.budlez.cz/trenink.php
hodně štěstí:)
Myslím, že mám stejný problém jako ty, v ne moc velkým převisu je to v pohodě, ale ve velkým je to na prd. Myslím, že je to silovej problém, protože já už ty převisy po madlech lezla. Pak jsem měla pauzu, síla odešla, a odešly pak i ty velký převisy po madlech:-) Chce to zkusit je prostě lízt, třeba si to i odsedět, ale časem si na to zvykneš a půjde to... ještě bych měla dotaz, kolik uděláš shybů?:-) Jestli žádnej, síla je ten problém. Jsem na tom stejně:-) dělám je s nohou na řezce...
Díky za rady. Abych to ještě trochu uvedla, já už nějaké ponětí o tréninku mám, podle Tefelnera už zkouším lézt asi tak třetí sezónu. Bohužel jsem žádný cyklus doposud neukončila, vždycky to skončilo nějakým zraněním a pauzou a pak zas odznova. Nicméně shyby udělám asi tři a na skále lezu 8 OS. Ty velký převisy v podstatě potkávám jenom na stěně a zdá se mi, že je to moje největší slabina, takže bych na tom chtěla zkusit zapracovat. Logicky vyplývá, že když jsem schopná udělat jen pár tahů, problém bude v síle. Je to ale síla prstů? To se mi nezdá, protože uvisím víc než jiný lidi, co převisy lezou líp než já. Je možný, že by byl limit ve svalech zad a paží? Možná jo, že? Na druhou stranu, s odpočinky takvou převislou 8- přebouchám. Takže by to spíš vypadalo na malou vytrvalost. Jak jí mám ale trénovat, když ty pasáže nespojím? Rada lézt to, co mi nejde, až to jednou půjde, je samozřejmě dobrá, až výborná, ale nemáte k tomu ještě někdo nějaké praktické zkušenosti?
No, tak já sice nelezu 8 na OS, ale bylo to tak, že jsem se do těch převisů prostě hnala. Odseděla si je, a časem to šlo líp. Myslím že je to spíš o paži a zádech, než o prstech, pokud je to fakt po madlech. Konkretnější radu ti ale asi nedám, odborník přecejen nejsem:-)
Nejlepší asi bude lezt v požadovaným profilu, ale lehčí cesty a hodně. Pár shybů taky neuškodí a klidně s dopomocí - třeba to mikro na nohu nebo někoho, kdo ti bude přizvedávat zadek. Jestli se chceš v převise dlouho držet, tak visy na oblinách či větších lištách, dokud se ti nezatmí před očima a několikrát opakovat.
Podle toho co píšeš je to skoro jasný. Jestli uděláš jen tři shyby a víc ani ťuk, tak máš problém tady-tzn. ve svalech které potřebuješ ve shybech, protože cesta ve velikym převysu po madlech je defakto shyb za shybem. S tim souvysí všechno co popisuješ, pár kroků a konec (pár shybů a konec). Doporučení podle mě je asi lízt jak už někdo psal lehký madlovačky ve velkejch převisech do padnutí a shybování na hrazdě (samozřejmě nadhmatem).
Ať se daří...
Těžko radit, když tě nevidět :-) Jestli ti vypadavaj nohy ve stropech, tak to může být špatná technika, slabý břišáky. Pokud je nemůžeš vrátit zpět - 100% břicho. Bo slabá horní polovina těla a fixace. Zkus na konci tréninku udělat 3-5 sérií shybů a postupně zvyšovat počet až se časem dostaň na 10 shybů v každé sérii. když už nebudeš moct, dostaň se do horní polohy a pomaličku se spouštěj dolů- tzv exentrická metoda - velmi účinné :-) Pokud neudržíš ruku v určitým úhlu při přešahu, tak to můžou bejt fixace. Na to jsou nejlepší francouzské shyby. Tréninku zdar :-)
podle popisu to vypadá, že ti chybí tzv. silová vytrvalost, natrénuješ jí na lehčíš cestách ve stejném profilu jaký cheš lézt - polezeš za trénink třeba šest až deset lehčích převisů, po zlepšení silové vytrvalosti zlepšíš aerobní vytrvalost tím, že polezeš dvě cesty hned po sobě nejprve jednou, potom i vícekrát za trénink - no a potom bys s převisy neměla mít problém
Hlásím se k tomu, že to bude technikou - každý profil chce něco jiného; svaly paží - 3 shyby do hodně převislého mi přijde málo i na holku; svaly trupu, břišní, zádové i hluboké - málo kdo je cvičí izolovaně od lezení. Nejjednodušší mi přijde začít posilováním, abys v tom převisu chvíli vydržela, pak je lézt co nejvíc, i lehké.
Ale možná se pletu :-).
Nespravedlnost je to, ze ja shybu udelam 50, ty 8- na smichovce v previse lezu s prstem v rypáku, ale na skále lezu to samý, co Klára. A ona ma jeste tu drzost, tady skemrat o rady. Provokatér!! :)
Tohle je myslím mnohem zajímavější fenomén:) A taky jsem se u toho nejvíc zarazil. Jak je možné, že někdo kdo udělá "jen" 3 shyby leze 8 OS a když budu mluvit za sebe, shibů udělám přes 10 a lezu max 7..? To mi hlava nebere. To přece nemůže být jen technikou?
Urcite hlavne technikou, ale taky tim, ze tyhlety devcata mivaj strasnou relativni silu v malych chytech. S jednou takovou lezu, je trochu slabsi, nez Klara (udela jen 2 shyby a onsajtuje jen 8- ), takze tento fenomen studuju z blizka. Čím je cesta méně převislá, tím mám míň navrch, od kolmáče už jsem v nevýhodě. A a jakmile prijdou vyklopeny chyty (slopers), muzu to rovnou zabalit, protoze jinak, nez ostudou to pro me skoncit nemuze. Vymlouvam se na vsechno vcetne toho, že mám tvrdou kůži na prstech a tudíž horší tření, ale sám tomu moc nevěřím.
Je to fakt technikou. Podívej se kolik bušičů radí na stěnách kolikrát starším bušičům, jak to lízt, co se nesmí brát a podobné často velmi chtěné rady. A pak je venku za rok ani neuvidíš nebo si je povodíš po žule a pokud to nepomůže tak pěkně jak pejsky na písku.
Ještě jednou dík všem. Jsem ráda, že se to tady probralo. Budu dělat shyby, co nejvíc bouldrovat ve velkých sklonech (to si teda moc nezabouldruju, ale budiž) a hoblovat tu jednu 7 mínusku na Smícháči, kterou v převisu vpravo vzadu vylezu. :-).
Zajímavý právě je, že na stěnách ty opravdu lehké cesty ve velkých převisech moc nebývají. Většinou je tam na každé stěně akorát jedna. Myslím, že spousta slabších lidí, asi hlavně holek, nikdy nepřekoná tu bariéru, aby tam začaly mít co lézt a tím se i zlepšovat. Když totiž člověk řekne, že se do toho narve, tak vyleze půlku první cesty; od presky k presce druhou a pak už nic. Takže nikdy nemá dostatečný objem, aby se někam posunul. No a já jsem před pár lety právě začala řešit ty převisy tím, že jsem lezla aspoň v takových, kde jsem mohla dát několik cest za sebou. Myslela jsem, že postupně polezu i v silně převislých cestách, ale teď se právě dostávám k tomu, že takhle to nefunguje: zlepšení se projevilo právě akorát v těch mírnějších.
Tak třeba tahle rekapitulace někomu pomůže, já doufám, že i mně.
Milá Klára,
je až neskutočné, čo všetko ti podľa týchto ľudí chýba, od techniky cez silovú vytrvalosť silu prstov atd. Ale je to jednoduche, nepotrebujes mat nastudovaneho Tufiho. Previsy su vzdy silova zalezitost, je teda treba zapracovat na sile. Vytrvalost a silovu vytrvalost mozes stavat vtedy, ak nejaku silu mas a ta ti zrejme chyba. Toto je pre zeny typicky problem su aj typicke zenske (prstove cesty). Rieseni je niekolko, prve najprirodzenejsie ti predostrela myslim Lenka hned na zaciatku diskusie. Dalsim je posilovna, stahovanie kladiek, zhyby, kluky na bradlach, mozno aj kliky, brusaky, bola by si prekvapena, ako by ti to pomohlo, tych zhybov co urobis je zalostne malo. Aj bouldering po vacsich chytoch s dlhsimi presahmi vie pomoct, a vobec to nemusi byt v nejakom previse, skus cast bouldrovania venovat tahom po velkych chytoch v hocijakom previse. Obecne chlapi maju sklon robit taketo liepaky, kludne si nechaj mozno nieco aj vymysliet. Moznosti je vela ale rozhodne je to ta zlozka, ktoru anglicania nazyvaju POWER/Strength. Moznosti treningu tejto zlozky je na mraky.
Trochu je mozno problem ze trening nedotiahnes do konca. Ono totizto ked sa pokazia prsty, prave toto sa da krasne dalej trenovat. Ked sa pokazi telo, da sa stale venovat prstom. Najdolezitejsie je vydrzat. Kludne sa ozvi, ak chces viac.
Myslím že se na tom Smícháči najde pár lehkejch převislejch cest, něco jsem tam onehdy vylezl i já a to (ó jaká nespravedlnost) lezu hovno a shybů udělám málo.
Shyby, shyby a shyby. Ze začátku s oporou nohou. Určitě je dobrý taky potrénovat fixy s bradou nad hrazdou i s úhlem paže 90 stupňů. A potrénovat břišáky ;)
Jinak na tvůj problém si myslim je ideální Ruzyně - brutální bubny po madlech a najdou se tam i nějaký pětky, šestky, sedmy...
Kláro, mám jako holka stejný problém (jsem na podobné obtížnosti jako ty) a řeším to následovně. Chce to ty velký převisy prostě lízt. Nedá se nic dělat, musíš je odsedět a holt vylezeš jenom tři cesty a půjdeš domů. Prostě jestli se chceš zlepšit, musíš trénovat, což není tak zábavné, jako onsajtovat prásky v kolmáčích a mírnejch převisech. Na jaře jsem začla lízt na stěně v podstatě jenom převisy a šlo to hrozně nahoru (cca tři měsíce a víc počítej)Chce to do nich chodit čerstvá, takže bohužel musíš zapomenout na takovéto - udělám si napřed radost touhle krásnou kolmou vosmičkou.
Jinak jsem si taky myslela, že mám slabý paže a záda, jak tu všichni tvrdí, protože udělám málo shybů, tak jsem shybovala jak blázen. Kupodivu, ve shybech jsem se moc nezlepšila. Nicméně si teď myslím, že jsem se analyzovala špatně - nejslabší mám jednoznačně prsty. Poznáš to podle toho, jak se udržíš v hodně převislým bouldru. Blbě se rozlišuje, jestli neuděláš krok proto, že se nepřitáhneš, nebo proto, že ti vypoví službu prsty. Zkus to zjistit tak, že si sestav v hodně převislým profilu bouldr po malejch chytech s malejma nátahama a pak bouldr po madlech s velkejma nátahama - podle toho bys mohla něco poznat. Já se teď snažím furt bouldrovat v převisech (opět platí to, co obě víme - moc si tak nezalezu a navíc je to dost boj se sebevědomím :-D ). Ale věřím tomu, že to jinak nejde. Jo a ještě platí to, co tu taky někdo zmiňoval - jestli máš slabý břicho a dolní záda - to je taky klíčovej problém. Posilovala jsem taky na břicho, záda a kyčle - ať tě podrží víc tělo, nemusíš pak tolik shybovat.
Klidně mi napiš, můžem to víc probrat nebo si někdy zalízt spolu.