Ahoj lezci, chtěl bych se zeptat jestli nemáte nějaký tipy jak nejlíp trénovat techniku. Nelezu zase tak moc dlouho, ale snažím se a čim víc člověk leze a trénuje tim víc přemýšlim jestli to dělám dobře. Kolem sebe bohužel moc zkušených lezců nemám, tak j
Ahoj poradili byste mi prosím nějaké pěkné cesty na Ostaši nebo Křížáku pro začátečníka na prvním konci? Něco kde se dá dobře založit postupové jištění a není to tak strašně morálové. Díky moc.
Ahoj.
Pátral jsem na webu, ale zatím bezúspěšně. Asi bude jednodušší se tu poptat taky.
Hledám nějaký pohodový HO na Praze 4. ideálně okolo Krče, Braníku a tak.
Díkes za tip.
Ondřej
Zdravím všechny. Chtěl bych se optat jestli by mi někdo dokázal poradit ohledně pokuty za vstup na Camino del rey (jižní Španělsko). Bývala tam cedule ohledně zákazu vstupu a pokuty 6000 euro. Ta už tam ale není. Dostal bych při případném chycení pokutu i
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
Ahoj lezci, chtěl bych se zeptat jestli nemáte nějaký tipy jak nejlíp trénovat techniku. Nelezu zase tak moc dlouho, ale snažím se a čim víc člověk leze a trénuje tim víc přemýšlim jestli to dělám dobře. Kolem sebe bohužel moc zkušených lezců nemám, tak jsem se snažil hledat na netu ale zatím nic moc. Nerad bych si zažil špatný návyky, tak mě napadlo jestli by jste neměli nějakou radu. Případně i třeba doporučení na nějakou knížku apod. Nejde mi o to natrénovat na závody za rok a půl jenom o to abych zlepšoval co možná nejvíc techniku. Předem díky moc.
Nejlépe a vlastně jedinej kdo trénink techniky u nás popsal je Tufi ve své knize Trénink sportovního lezce. Skus sehnat, dá se i na netu v pdf, jinak na podzim má vydat novou knihu. Nevím o nikom jiném kdo by ti dokázal lépe teoreticky poradit.
trening sportovniho lezce o technice moc neni. spis jak trenovat (ale i tak je to super kniha a tesim se na novou). radsi koukej videa kvalitnich lezcu a premejslej proc delaji to co delaji. nejvic muzu doporucit: Improve your climbing with Neil Gresham (hlavne cast 1). ja js se z tohohle videa hodne naucil. hore zdar
přesně tak, důležité je co nejvíce lézt (hlavně na skále) a to co nejefektivněji tzn. abys k tomu potřeboval co nejmíň síly, i když ji třeba máš v lehkém nadbytek tak dělej všechny kroky tak abys s ní zbytečně neplýtval.
Precist a zkouknout toho co nejvice doporucuji, vcetne rad od ostatnich lezcu, kteri si hned vsimnou nejakeho detailu co delate spatne. Alespon ja bych se bez toho doted potacel na opravdu lehkych cestach a lezl bych technicky uplne spatne. Jenom si to precist/zkouknout vsak nepomuze, chce to cilene se na to soustredit a vse si vyzkouset - nalezt tisice a tisice metru, ale bez hlubsi teorie je dost mozne ze si osvojite spatnou techniku a az to zjistite tak se to budete odnaucovat opravdu spatne. Nekdo muze byt talentovany a lezecky pohyb ma v krvi, ten na vetsinu veci prijde sam, ale techto lidi je podle me naprosta mensina, i tak si myslim, ze i oni by z prectene lezecke teorie neco vytezili.
Všetko, čo ti tu radia sú blbiny. Miro Piala už pred sto rokmi hovoril: "Kde nie je sila, nie je ani technika". Takže z toho pre teba vyplýva - zaves sa na lištu, bouldruj bez nôh, zhybuj. Rob všetko pre to, aby si bol silný. Potom príde technika.
;-)
To je nesmysl. Nejdřív lézt a až to budeš trochu umět tak trénovat sílu. Síla se totiž trénuje i při tom lezení zároveň s technikou. R. tefelner psal myslím toto: Síla je pouze nádstavbou skvělé techniky.
s tou silou na tom neco bude... hodne lidi teoretizuje o technice, ale pokud nemas silu, tak ti proste hned natece nebo to neudrzis a pak uz te ani technika nezachrani. mozna na pisku kde to jde kouzlit nohama a pak vymodlit oblinu na treni ma technika prim, ale na vapne, nevim, nevim. co znam kamarady tak nejvic jim pomohl silovy bouldering a lista. je to mozna tim ze to tak clovek natrenuje nejrychlej ale proste pokud nemas silu na 9tkove (atd, kazdy at si dosadi) chyty, tak to technikou nedozenes... nebo jen v urcitych cestach
lez na prvním konci lana cesty na který máš, nebo občas odsedneš...prostě lez...
třeba já neska zjistil, že lezu jednu cestu asi blbě, no tak to zkusím příště jinak :)
Dobry je Neil Gresham Masterclass a z knih bych doporucil zejmena na techniku Self Coached Climber, dlouhe kapitoly o balancu, dynamice atd., veci o kterych se clovek moc nezamysli, sice kdyz polezes dlouho, tak pokud budes mit talent, tak na hodne veci prijdes sam, ale s timto po precteni se k tomu myslim dostanes rychleji, alespon me to pomohlo. Jinak ja trenuji treba 10 - 15 min traverzy a v prubehu se soustredim vzdy na urcitou cast techniky, treba po 4 min perfektni nohy, spravny odraz - zvedani se z nohou, prenosy vahy, co nejuvolnenejsi stisk, natazene ruce, vytoceni boku atd. dokud nezvladnes ten urcity prvek na velmi dobre urovni a pak to spojovat. Nejdrive vsechny tyto prvky otestovat na umelce v klidu pri traverzu, potom zkouset na tezsich a tezsich bouldrech. Teprve potom se podle me muze dostavit dobra technika i v krizovych situacich - delsi odlez, riziko padu, pohyb na maximu atd. Proto si myslim ze pisek neni na techniku pro zacatecnika uplne idealni, vyklepany lezec nad kruhem s rizikem dlouheho padu efektivne proste nepoleze. Lezec automaticky v krizove situaci vyuzije pohyb ze zakladniho repertoaru nez nejakou technickou fintu kterou sice zna, ale nema ji zazitou v krizovych situacich a krok prejde silovejsi variantou pohybu, ktery ma zazity.
A jinak samozrejme nalezt co nejvice metru, snazit se za den dat co nejvice cest co nejvice ruznych stylu. Menit oblasti, vapno, zula, pisek, tak se clovek asi zlepsi nejrychleji.
Rada "lez co nejvíc" je sice platná, ale ze dvou důvodů je dobrý, když ti při tom někdo již od samýho začátku říká, co děláš blbě a jak to dělat líp.
1) Aby sis nezafixoval špatný pohyby. Dobrá technika není intuitivní, jako samouk bez zpětný vazby a bez teorie polezeš nejspíš na začátku zbytečně silově (vím co říkám, protože mám taky mizernou techniku).
2) Aby ses zlepšoval rychleji. Spousty lidí před tebou již vymetly slepý uličky, tak proč toho nevyužít.
Jako že na písku se nenaučíš? Třeba R. Kuchař, který lezl na Hrubici a pak nás díky tomu proslavil i v horách? Chce to pěstovat celkovou fyzičku (kolo, běh,..) a k tomu lézt lézt, lézt. Nejlíp na skalách, zvlášť když je sezóna. Na stěnu se dá chodit v zimě. Nevynechávej lehký cesty, lez pokaždé něco jiného. Těžký cesty si dej na druhym a někdy si je zopakuj.
Tak v tomhle naprosto souhlasím. Rzohodně nevynechat jednoduché obtížnosti (IV, V, VI) mám kamarády kteří díky začátkům na překližce zažili raketový start silového repertoáru ale na skalách jsou s technikou značně pozadu. Recept neexistuje, teorie je k ničemu a z videa to nevykoukáš. Lízt a zase lízt, nic víc, nic míň.
R. Kuchař byl ve své době především výtečný horolezec, takže morál a technika z písku mu na tu 4-6 (možná 5 A0) co lezl v horách stačila. Tady se ale bavíme o někom kdo chce lézt sportovní cesty od 7 nahoru (doufám že to tak je) a tam je ten trenink přeci jen malinko jiný
Dej si nějakou Radanovo sedmu:) Těžko říct, někdo má na lezecké výjezdy málo času, tak mu stačí vyrazit jednou týdně na pár hodin na nějaký lištovačky na vápně nebo žule a dát si pár sedmiček a osmiček, někdy ale nevyleze šestku, protože neumí lehký krok. Taky znám ale lezce, co vylezou devítky, při tom si pro radost klidně dají i lehčí cestu, lezou s kýmkoliv a kdekoliv. Každý by si měl najít to svoje, i v tréninku. Někdo raději převisy a v rajbasu či v kolmici je marnej, někdo obráceně. Přečtěte si rozhovor s Tufim an lezci.
dnešní špička je nepochybně jinde než Kuchař tenkrát, ale nepochybuji o tom, že valnou většinu pídičů po informacích jak trénovat by Kuchař stčil do kapsy.
Celkova fyzicka je super, ale v realu ti vylizt osmicku moc nepomuze. Do hor by se clovek bez celkove fyzicky nepodival, na skaly pokud vsak dojde pod skalu, tak celkova fyzicka neni az tak rozhodujici. Samozrejme clovek si rychleji odpocine mezi pokusy i pri vyklepavani atd., ale celkovy vliv na lezenou obtiznost bude maly podil.
Je to podobne jako s kolem a behanim, jednim druhe nenatrenujes a to si jsou dost podobne - vysoka zatez srdce a plic se sice natrenuje, ale vyuzite svaly a pohyb je naprosto jiny. Kolo zvlast s lezenim tezsich cest nema naprosto nic spolecneho a bezky mohou pomoci horni polovine tela pri odpichovani holemi, ale to jsou stejne uplne jine svalove skupiny a pohyb, ze bych to videl spise jako vyhodu pro dorovnani svaloveho balancu diky kteremu se clovek vyhne zraneni.
Stejne bych to videl se slacklinou, na zevlovani o rest dayich super, ale nejaky prenos na skalu je podle me minimalni. Dalsi priklad jsou specificke uchyty, viseni na liste v uplne zavrenem uchopu vam otevreny uchop posili jen malo.
Lezení lezení lezení:) Rozhodně ano. Ale podívej se jaký je rozdíl když k lezení přijde "pecivál" a aktivní sportovec, třeba atlet nebo gimnasta. Jednoduše začne lézt těžší cesty, protože ta figura mu to prostě umožňuje, taky vydrží dýl lézt, takže má větší šanci lézt a lézt a lézt a tím si zlepšovat techniku v lezení. Náskok se hodí. Třeba Bělina stále leze a běhá nebo ne? Jak si udržuje výkonnost, he? A z jiného soudku, jak to jde na slacku někomu kdo nemá dobrý břišáky? A jak lezcům v převisech?
Jojo, ja ten rozdil znam moc dobre, zacinal jsem jako pecival co neubehl ani 1km a nevylezl na boulderovce ty 3m ani po tech nejvetsich madlech :) Atleti maji vyhodu, ze hned zpocatku mohou trenovat vice techniku, protoze se na stene bez problemu udrzi, kdezto pecival vynaklada 100% usili jen na udrzeni madel a techniku potom neda dohromady dost dlouho nez zvladne alespon zakladni pohyb.
Ostatni sporty jsou super pro celkovou fyzicku a tedy taky pro lezeni, o tom zadna. Vyse jsem to psal z pohledu, ze bez vetsiho specifickeho treninku lezeni se clovek napriklad do osmicek jen s temito ostatnimi sporty neprokouse, pokud tedy nema od prirody nadelene prsty ze zeleza :) a lezecky pohyb v krvi.
Souhlasim, omlouvam se, to jsem napsal spatne jak na to koukam. Pohyb jiny ale celkem podobny, svalove skupiny vsak vicemene stejne, takze tam ten prenos je znatelny, na vrcholovou uroven by to vsak asi nestacilo.
Ovsem behani - lezeni, tak tam je ten prenos opravdu minimalni, pokud se bavime o tezkych sportovnich cestach.
Jako náruživej cyklista, kterej bez behací přípravy uběhl 1/2maraton za 1:30 a pak dva dny nemohl chodit potvrzuju že kolo a běh jsou dva úplně rozdílný pohyby a cyklistikou se běh natrénovat nedá ;-)
Jink bych ještě poradil, že co se praxe týče mimo lezení je na trénink techniky nohou nebo spíše lépe řečeno takový doplněk k lezení výborný slacklining, naučí tě pracovar s rovnováhou, těžištěm (v rajabsech nedocenitelný), správné držení těla, mnohem více pracuješ nohama než horní polovinou těla, kterou pouze vyvažuješ. A když se ti tohle podaří v lezení tak jsi okamžitě úplně v jinejch číslech.
Opravdu díky moc všem za tak rozsáhlou diskuzi.
Jinak k některým předpokladům - ano jde mi o techniku při sportovním lezení a dostat se k vyšším obtížnostem ... síla - popravdě sám si nemyslím, že by síla byla nejdůležitější esence, sám bych řek, že jí mám dost (samozřejmě většina lezců je silnějších a sám bych mohl ještě zaposilovat ale při lezení nemám problém) ve všech cestách jsem zatím udržel co sem udržet potřeboval i se třeba natáhnul do dalšího kroku, ale problém je v tom, že většinou jsem tam "nějak divně" a dál to nejde a nevím jak se přerovnat, aby to k něčemu bylo, takže většinou držim a přemejšlim rovnám a přemejšlim a je to k ničemu. A přesně jak tu někdo psal, čím je to vejš a horší tim víc to rvu silou a nechce se mi tam dělat různý fintičky, du radši na jistotu.
Díky taky všem za doporučení na video s Neilem Greshamem, řekl bych že jsou tam moc dobrý tipy a určitě je vyzkouším.
Ještě jednou díky moc za rady, doufám, že to pomůže. (Takovejch rad, že jestli nepomůže tohle tak už nic :-))
Pokud mas problemy s lezenim nad preskou ci na maximu, tak bych doporucil zejmena knizky Rock Warriors Way a Espresso Lessons.
Jde hlavne o to napadat co nejvice padu, tedy na umelce necvakat posledni jisteni a po dolezeni cesty skocit, v bezpecne situaci nikdy nerikat dober. Jde o to na to jit postupne, tedy pady nejdrive treba na top rope, potom pasem 10 cisel nad preskou, 20, nohy u posledniho jisteni atd., potom to nacvicit i na skalach, kazde lezeni alespon nejaky pad, at uz cvicny nebo kdyz spadnes pri lezeni. Jde o to, aby se pro tebe padani stalo naprosto normalni soucasti lezeni (samozrejme pouze v pripade bezpecneho padu). Pri padu je treba dodrzovat tzv BERP (breathing, eyes, relaxing, pose) z vyse uvedenych knih - plynule dychas nosem dovnitr, usty ven, koukas kam padas, nezatnes se, ale v prubehu padu jsi uvolneny, ruce a nohy mirne od sebe pripraveny na naraz do steny. Kdyz to prezenes, vrati te to o pekny kus zpatky, chce to postupne.
BERP je dost dulezity i pri lezeni, alespon pro me zaklad - zejmena dychani, dokud clovek plynule dycha, leze vetsinou instinktivne a uvolnene. Jakmile prestane, mysl zacne moc premyslet a efektivita je v haji. Samozrejme se to snadneji rekne nez udela, kdyz ma clovek presku metr pod nohama a dela pohyby na maximu. Vyse uvedene knihy doporucuji anglictinarum k precteni, je to dosti teoreticke, tedy prvni kniha, druha je uz prakticka primo k lezeni, alespon me otevrela nove pohledy na lezeni.
Jen taková poznámka: " Jde o to, aby se pro tebe padani stalo naprosto normalni soucasti lezeni (samozrejme pouze v pripade bezpecneho padu)". Tu větu v závorce bych vysadil tučně - a dodal, že na (už tu zmiňovaném) písku těch "bezpečných pádů" je minimum a v horách rovněž. Takhle lze přistupovat k lezení na vynýtovaných sportovkách, ne v Adru nebo v Tatrách.
Jinak hodně lidí přísahá ještě na tu knihu Dave MacLeoda (9 z 10 lezců dělá tu stejnou chybu). Viz http://www.amazon.com/ out-climbers-make-same-mistakes/dp/ 095642810X/ref=pd_sim_b_2 (2 mezery!)