Ahoj, neměli by jste někdo k poskytnutí tohoto průvodce? Sháním, ale co jsem zde našel co byl uploadovám, tak to je už smazaný. Děkuji za případné echo. Zd.
Ahoj, před více než měsícem jsem spadnul a naštípnul si patu a pohmoždil záda. Tenhle týden jsem byl poprvé lézt a nemám vůbec jistotu. Nejímá mě panická hrůza, ale lezení v cestách, které bych předtím dával bez problémů mi nedělá dobře a hlava je odmítá
Zdar. Kupuju nove lezky a vaham mezi RP Diamond, Miura VS a Evolv Shaman..vsechny mi sedi podobne. Ty RP Diamond jsou navic za zvyhodnenou cenu (2tis),ale zase jsem slysel ze toho moc nevydrzi,tak nevim. Mate s nima nekdo zkusenost?
Zdravím. Potřebovala bych od vás zkušenějších lezců poradit. Lezu 2 a půl roku, z toho rok a něco lezu pořád to stejné - max 6+ UIAA. I když trénuju pravidelně - 3-4 týdně, do toho běhám, občas bazén. Mám se spíše zaměřit na nalezení co nejvíce metrů ; zk
může mi někdo znalý poměrů poradit. Chystám se do Nepálu na choďákovou sedmu a zvažuju správnou obuv. Mám doma La Sportivy Nepal TOPy, nevíte jestli to v nich je odejitelné, nebo už je třeba nějaká teplejší dvouvrstvá bota?
Dík
Zajímala by mě jaká jistítka používáte v případě jištění prvolezce a nebo druholezce od země? A jaké máte s jistítky zkušenosti? Nejvíce mě zajímají Vaše praktické zkušenosti s jistítkem Mammut Smart.
Zdravím. Potřebovala bych od vás zkušenějších lezců poradit. Lezu 2 a půl roku, z toho rok a něco lezu pořád to stejné - max 6+ UIAA. I když trénuju pravidelně - 3-4 týdně, do toho běhám, občas bazén. Mám se spíše zaměřit na nalezení co nejvíce metrů ; zkoušet těžší cesty a prostě v nich padat, nebo techniku vypilovat? :) Chtěla bych prostě vylézt i trošku těžší cesty. Díky za pomoc :)
Basic začátek je ... 2 cesty na rozlez ( 5+,6- max 6)tím se zahřeješ...2 cesty v max co vylezeš (6, 6+)
jednu cestu zkusit nadmax 7-, 7 ... 1 cesta v obtížnosti kolem 5+ nahoru(spustit) a hned nahoru(spustit) a hned nahoru
Je to jen malý trénink a fakt basic, ale pro začátek stačí bohatě a věř, že to pocítíš a čísla se zvětší
good luck =)
Je těžké ti radit,pokud tě radič neviděl lézt. Záleží hodně na tom,co je tvůj problém.Jestli neudržíš chyt proto,že jsi slabá,nebo nemáš jeden druh vytrvalosti,nebo neumíš lézt technicky a neznáš technické finty,nebo všechno dohromady. Dej se dohromady s lezcem vyšší výkonosti schopným vést tě v tréninku. To schopným vést tě v tréninku bych vyzdvihl. Evidentně děláš něco špatně,protože 3 až 4 tréninky za týden jsou,pokud jsou správné, opravdu dostačující i na významně větší číslo než 6+.
Určitě souhlas s komentářem nade mnou. kouč hlavně to chce lézt venku. na umělce se stejně trénuje jen síla a technika nohou která je nejdůležitější tam trpí. odkud jsi triniti?
Pokud Triniti necílí své lezecké aktivity ven, lezením venku bych nezatěžoval,základ se dá nalézt na umělce a lezení venku je uplně jinej sport. Proto jsem psal o kontaktu s výkonostně lezoucím "trenérovi". Ten bude (nebo by měl)schopen poradit v obou případech. Lidi co lezou těžké cesty venku, lezou dost slušně i v hale. A do vyššího levelu se nedostali jen tak.
Zařadil bych boulder a nějaké posilování. Sice trochu prasácky, ale jde tím částečně překonat jak nedostatek vytrvalosti, tak techniky;-). To je samozřejmě nadsázka, jde mi o to, že lidi, co lezou šestky se často nemůžou dostat výš, protože maj celkově slabý tělo a to lezením šestek jen těžko posílí. Takže když se dostanou do něčeho těžšího, kde je potřeba se celkově zpevnit (převis, ale i těžší kroky v kolmém), maj problém. Hlavně mívaj lidi děsně vysláblý břicho, takže pak v převisu vůbec nezvládnou používat nohy, takže i sebelepší technika přijde vniveč. Takže klasika-kliky, sed-lehy a různý varianty tohodle cviku na boční břišáky, visy a shyby a fixy s nohama nataženejma dopředu, tzv. váhy (visíš za ruce, tělo zpevněný jak prkno zvedáš ze svislé do vodorovné polohy, to je trochu advanced, lehčí varianta je mít jednu nohu pokrčenou a přitaženou k hrudníku, nohy střídáš), a třeba takovej ten cvik, kdy seš jakoby v kliku, ale opřenej/opřená (podle toho jakého je svatá trojice pohlaví) o lokty, a držíš zpevněný tělo dokud nepadneš bolestí ve svalovém třasu na podlahu:). A zkoušet (jak někdo výše zmiňoval) těžší cesty na tý umělce a lézt co možná nejvíc venku.
Póle, to, že lidi, co lezou šestky se často nemůžou dostat výš, protože maj celkově slabý tělo, je sice často pravda (sám bych o tom moh vyprávět ;)), ale co když to v případě Triniti tak nejni? (Znám třeba holku, co má síly na rozdávání, ale v těžkejch cestách se neskutečně trápí proto, že nemá techniku nohou a neumí pracovat s těžištěm.) Pak je ta tvoje rada spíš zavádějící. Plně souhlasím s těma, co tady vejš píšou (nejlíp asi 08:40:39), že přes net se to vyradit nedá a chce to někoho, kdo poradí na místě, ideálně trenéra. Triniti, napiš odkud jsi - obecně, pro nějakou babu se někdo ochotný a schopný poradit /teď myslím fakt jen radit ;))) / dost často najde :)
Pravdu díš, Roberte i anonyme. Třeba má problém někde jinde a osobní trenér je každopádně to nejlepší řešení. Ale slabotu těla jako příčinu stagnace jsem za dob svého působení v LB viděl hodně často (aspoň na týhle úrovni, ve vyšších obtížnostech už to bejvá různě), tak jsem to sem lupnul jako želízko do ohně, ať si to holčina přebere (teď koukám, že Triniti tam píše v ženském rodě, tak sorry za mojí předchozí nepozornost). A hlavně: síly není nikdy dost a méně není nikdy více! :)
Specielně v LB (pokud se jedná o známou bouldrovku) jsem potkal lidi s takovou silou a výkoností,že by měli lézt 10 nebo snad i 10+ ! A na stěně se s lanem plácali v cestách za 7. Váhovali klikovali lezli bouldry těžký jako sviňa atd. Chápu že sehnat dobrého trenéra je těžký, a každej desítkář nemusí bejt dobrej trenér,ale lidi lezoucí na takové úrovni by mohli být dobrá volba.Jsou i kurzy pro pokročilé a na dvou stěnách v Praze jsou lidi schopní za určitých podmínek poradit s tréningem pro, řekněme, posun do vyššího levelu. Podotýkám,že já je neprovozuju,takže ne žádné PR.
Bouldristi, co drtěj lišty a lítaj po kampusu nahoru dolu, to je samozřejmě druhej extrém. Páchnou na stěnu s lanem jednou do roka a divěj se, že jim to tam nejde. :) Já měl na mysli případ začátečníků, lezců co choděj jenom na lano, před tím žádnej sport nedělali (jinak než rekreačně) a lezení je chytne a chtěj se v něm zlepšovat. Ti právě často nemaj tu potřebnou celkovou fyzickou kondici a silovou připravenost, takže je to začne brzo limitovat. A to obvykle právě na přelomu šestého a sedmého stupně, když se začnou objevovat převisy a silovější kroky, kdy už je potřeba se trochu zpevnit. Pochopitelně ale může bejt problém někde jinde - třeba síla prstů nebo silová vytrvalost, tu taky v lehčích cestách moc natrénovat nejde, proto jsem psal, že je dobrý zařadit boulder na ty prsty (max jednou tejdně) a zkoušet těžší cesty.
Ale fakt těžko soudit takhle od klávesnice, chce to, ať jí někdo kdo má trochu ánung o lezení 'zkoukne' a poukáže ne slabiny. Vytrvalost to podle mě nebude (soudě podle tréninkového objemu) a technika na umělce až takovou roli nehraje (pokud není člověk vyloženě koordinační nemehlo).
Technika je na umělé stěně stejně důležitá jako venku. Venku je obtížné spíše zvyknout si držet a hlavně udržet neanatomické chyty, a srovnat si hlavu, hlavně co se odvahy týče,naučit se stát na malejch nohách,nebo na žádnejch :D. Atd. Konzervativní přístup popisovaný P. je běžnej asi ve většině případů, ale v jinejch zemích taky existujou lidi, co po 3 letech od začátku lezení zbombili 8a. Jo může to bejt extrémní talent,ale já osobně bych to viděl tak ,že ti lidé si byli schopni najít někoho, kdo je kvalitně vedl jako trenér. I když to byl třeba jenom kámoš/kámoška. Je to těžký,najít někoho dobrýho, pochopit ho,vydržet to. Je to proces,ten může trvat dlouho se spatným trenérem, nebo krátce s tím dobrým a se štěstím. Já osobně měl kliku, ale rezervy budu mít značný asi do smrti. Obvzlášť když dnešní padesátníci vylezou i 8c (ve francouzský klase) :D
Souhlasím, sou lidi, co maj talent a za 3 roky lezení zbombí francouzský 8c. To jsou ale lidi, co před tím dělali na hodně vysoký úrovni jinej sport (co vim příklady, tak plavání nebo gymnastiku), takže maj hodně slušnej základ, na kterym stavět (jak silovej/vytrvalostní, tak tělesně-konstituční). A taky hodně závisí na věku, jestli začneš v dětství, pubertě nebo v dospělosti, tělo na zátěž reahuje úplně jinak. Asi bude Triniti fakt potřebovat osobního trenéra, tohle od kompu prostě nerozlousknem :).
2,5 roku lezení není moc. Pokud rok a půl z toho lezeš 6+, je to celkem dobrý. Pokud jsou to spousty různých 6+ na různých místech, tak je to přímo ideální a myslím, že se tím nic nemůže zkazit, naopak. Bude to dobrej základ. Výkonnost se často zvedá skokově - nějaká doba stagnace ("připravuje se potenciál") a pak to zas poskočí. Ta stagnace je jenom zdánlivá a ve skutečnosti to stagnace není.
Jiný by to ale bylo, kdybys lezla ten rok a půl furt dokola jednu nebo dvě 6+. To by bylo naopak úplně špatně a nic ti to nedá, naopak. To radši nejrůznější 6-, a spoustu.
Jsem teda konzervativní, ale mám pocit, že po tak krátký době lezení je dobrý trochu tělo adaptovat na cestách, kde si člověk ještě moc neubližuje. A něco se naučit v co největším objemu metrů.
Taky dobrá poznámka. Po 2,5 letech lezení není na babu 6+ vůbec špatný. A určitě není dobrý to moc lámat přes koleno, protože pak hrozí zranění, zejména prstů, který si na tu zátěž zvykaj dlouho. Opět záleží na tom, jakej sport a na jaký úrovni dělala před tím. Takže s tím boulderem spíš opatrně (jak jsem psal, max. jednou tejdně a dostatek regenerace). Posílením těla ale určitě nic nezkazí, naopak tím předejde případným úrazům a komplikacím ze svalových disbalancí.
A ještě k té regeneraci, někdy pro zlepšení pomůže cca na 3 tejdny vysadit trénink (pokud před tím člověk dlouho pravidelně dřel), dělat jenom aerobní aktivity a odpočívat :). Superkompenzace se tomu někdy říká, jestli se nepletu, a ta často přinese právě to skokové zlepšení po období stagnace.
Mi osobně pomohlo v podstatě jen lezení. Lezl jsem pětky a šestky mi připadaly těžké. Tak jsem vylezl hromadu pětek, semtam 6- a 6 což mi přišlo těžší a po nějaké době šly šestky samy a byly lehké. Tak jsem vylezl spoustu různých šestek, 6+ a semtam 7- (což bylo těžké), těch 7- bylo čím dál víc a najednou mi připadaly lehké. S přechodem na 7, 7+, 8- a 8 to bylo stejné. Jinak přes zimu stěna a když je hezky tak co nejvíce lézt spoustu různých cest venku.
Mě zas třeba dost pomohlo se vůbec nerozcxvičovat a nelézt lehké ptákoviny, ve kterých se člověk unaví, aby mi zbyla síla na těžší cesty ;-) Jinej člověk, jinej přístup. Hlavně lez pro radost
Gainery, kreatin, BCAA, lutein, cystein, lysin, isoleucin, valin, kokain, THC, LSD mooc lezeckych filmu a ono to potom prijde samo :D ale vazne pokud to myslis s lzenim hooodne vázne tak si nechat vypracovat nejaký slušný systematický treningový plán, pokud jen rekreačne tak lez, lez hodne a skoušej hodne i težších cest taky to prijde ale nebude to takova sranda jako ta privni varianta ;)
Treba se bojis - delas jen kroky ktere udelas na 1000% a to je u tebe to 6+, kdybys lezla s jistotou jen treba na 90%, lezes vyrazne lip. Nebo je mozne ze jsi tlusta a budes muset zhubnout.