Pro Pastýřskou stěnu lze využít parkoviště Labské nábřeží u Tyršova mostu. Odtud průchodem pro pěší pod tratí a vzhůru Puchmayerovou ulicí a lesem po červené značce až do úrovně paty stěn, pak doleva pod stěnu (cca 400 m). Pro ostatní skály sektoru např. parkoviště nad Připeří. Po žluté značce bud' směrem k nedalekému Trianglu & Přípeřskému kameni.
Popis oblasti
Kvalita oblasti:
Podoblast Červený vrch - Přípeř je tvořen je masivem Pastýřské stěny, který se nachází přímo v Děčíně naproti Děčínskému zámku. Na vrcholu Pastýřské stěny se nachází restaurace. Kromě toho se v této podoblasti nachází i dva nevýznamné vrcholy na S úbočí Červeného vrchu přímo nad Děčínem - Přípeří a dvě věže na J úbočí Papertského vrchu nad Přípeří a Jalůvčím. V současné době nejsou tyto stěny lezci příliš navštěvovány. Pastýřská stěna ovšem nabízí celkem pěkné lezení (zejména v obtížnosti je v VI. a VII. v položených stěnách a plotnách). Vzhledem k severní až východní orientaci jsou stěny vhodné pro lezení v teplejším období. Pastýřská stěna je místy až 30 m vysoká, ostatní stěny jsou výrazně menší, údolní stěna Hradního kuželu má asi 17 m, Triangl o něco méně, Tlustá jehla a Přípeřský kámen do 10 m.
Cesty na Hradní kužel a Tlustou jehlu vznikaly v 60. letech a začátkem 70. let 20. století. K prvovýstupců patří hlavně P. Laštovička st. a J. Kříž. V 70. letech vznikla i většina cest na Pastýřské stěně. Tento masiv býval však vnímán spíš jako podřadný tréninkový terén přímo ve městě. Autorem řady zdejších cest je K. Skopec, vedle něho opět P. Laštovička st., K. Luxík, dvě zajímavé plotnové cesty zde jsou od bratrů Weingartlových. V následujících dekádách se v celém sektoru událo minimum nového. O oživení Pastýřské stěny se až roku 2013 pokusili novými prvovýstupy M. Dunovský a O. Smíšek. Před několika lety J. Krejcara O. Kraťoch otevřeli nový vrchol Triangl, opět s cestami do VIIb.
Naleznete zde tyto masivy/sektory:
Pastýřská stěna
Hradního kužel
Tlustá jehla
Vybavení:
Jištění kruhy, bohrháky a smyčky. Lano stačí 70 m.
Kemp bivak:
https://www.ukosti.cz
Průvodce, mapy navigace:
Labské údolí
Skvěle zpracovaný dvoudílný průvodce z nakladatelství Hudy sport od autorů Jiřího "Piškota" Chocholouška a Vladislava Nehasila. Jedná se o zásadní dílo v historii průvodců Labského údolí. Průvodce na pravý břeh vyšel v roce 2015 a 450 stranách popisuje 350 masivů a věží a necelé tři tisícovky cest.
Skalní objekty i výstupy jsou nyní řazeny zleva doprava, tedy směrem od Hřenska k Děčínu. Přibližně desetikilometrový pás stěn mezi Hřenskem a Děčínem je pro větší přehlednost rozdělen do 22 podoblastí. Každá z nich je opatřena stručnou úvodní charakteristikou (výtah zní je uveden v hlavičce tohoto průvodce), popisem přístupu, přístupovou mapou a i podrobným plánkem sektoru a nákresem cest. Uvedeny jsou také GPS souřadnice. Vše je doplněno o krásné fotografie napříč celou oblastí.
Kletterführer Elbtal
Vydání Labské údolí z nakladatelství Gebro. Tento průvodce je také pěkně zpracován, ale není v něm vše a má měkčí klasu.