V Mnichově vyhrál Alexey Rubtsov, 2. místo Martin Stráník, Adam Ondra 8.-9. Letošní pohár vyhrál Jongwon Chon, Adam Ondra celkově 3. a Martin Stráník 14.
Finále
Ve finále pouze Martin Stráník a Jongwon Chon topovali třetí bouldr, suverénně zvítězil Alexey Rubtsov, když se mu povedlo přelézt 2. a 4. bouldr. Shauna Coxey topovala všechny finálové bouldry na 1. pokus.
muži
1. Chon Jongwon (KOR) 292
2. Jan Hojer (GER) 264 3. Adam Ondra (CZE) 259
4. Nathaniel Coleman (USA) 238
5. Alban Levier (FRA) 202 14. Martin Stráník (CZE) 103 z 64 bodovaných závodníků z 26 zemí (KOR, GER, CZE, USA, FRA, RUS, JPN, CAN, POL, ITA, IRI, SLO, AUS, AUT, UKR, NED, SUI, GBR, ESP, CHN, HKG, LAT, SIN, ISR, DEN, MEX)
ženy
1. Akiyo Noguchi (JPN) 395
2. Shauna Coxsey (GBR) 332
3. Miho Nonaka (JPN) 276
4. Petra Klingler (SUI) 224
5. Megan Mascarenas (USA) 165 z 65 bodovaných závodnic z 24 zemí (JPN, GBR, SUI, USA, AUT, KOR, FRA, SLO, GER, BEL, NED, SRB, CAN, CHN, POL, ISR, KAZ, THA, RUS, NOR, AUS, SIN, CZE, MEX)
Národy
1. Japonsko (JPN) 1180
2. Francie (FRA) 746
3. Spojené státy americké (USA) 566 10. Česká republika (CZE) 244
28.-34. Slovensko (SVK) 0 z 34 zemí (JPN, FRA, USA, AUT, GER, KOR, GBR, CAN, RUS, CZE, SUI, SLO, POL, CHN, NED, AUS, ITA, IRI, BEL, KAZ, SIN, HKG, THA, LAT, NOR, MEX, DEN, ARG, BRA, TPE, GUA, ISR, SVK, RSA)
Původní článek: V pátek začalo v Mnichově 5. kolo SP v boulderingu. V kvalifikaci skončil Adam Ondra na 5. děleném místě a Martin Stráník na 9.-11., paráda a jen tak dál!
Program a přenos
pátek 14.8.2015
10:00-14:30 kvalifikace muži
16:30-19:00 kvalifikace ženy sobota 15.8.2015
11:30-14:00 semifinále
18:30 finále
21:30 vyhlášení
Semifinále
Adam Ondra skončil 8.-9., do finálové šestky postupuje jen Martin Stráník. Adamovi se podařilo jen na 4. pokus dát zónu na prvním bouldru a na 4. pokus přelézt čtvrtý, bohužel to těsně nestačilo na finále, celkově by musel mít Top maximálně na 3 pokusy. Martin Stráník si finále vybojoval rychlým útokem na zónu v prvním bouldru a přelezem čtvrtého na 1. pokus.
muži
1. Rustam Gelmanov (RUS) 3t7 3b5
2. Jongwon Chon (KOR) 3t7 3b6
3. Alexey Rubtsov (RUS) 2t7 2b5 4. Martin Stráník (CZE) 1t1 2b2
5. Jan Hojer (GER) 1t2 2b4
6. Sergii Topishko (UKR) 1t4 3b10
--
7. Alexander Averdunk (GER) 1t4 2b7 8.-9. Adam Ondra (CZE) 1t4 2b8
8.-9. Rei Sugimoto (JPN) 1t4 2b8
Ve druhé kvalifikační skupině skončili Adam Ondra 3.-4., a Martin Stráník 5.-6. po té, co mezi posledními závodníky ještě zamával pořadím Španěl Eric Lopez Mateos, který se prodral na 2. místo.
Nejtěžším problémem druhé skupiny byl 3. boulder, kde z první desítky dal vůbec zónu a i Top pouze Jan Hojer a ze zbylé padesátky už jej Topoval jen jeho krajan Luis Gerhardt a padlo jen dalších šest zón. Co to asi bylo za vypečený oříšek!?
Celkové pořadí složené z pořadí z obou kvalifikačních skupin viz níže.
Ne že bych přesně znal pravidla svěťáku atd, ale jakto že Chon má mín topů? a stejně je na 3. místě? měl jsem za to, že se počítá počet topů, potom počet pokusů na topy, poté bonusy a počet pokusů na bonusy...ale tohle si trochu sedim na kabelu asi :D
Bouldering se leze ve dvou skupinách a pořadí se celkově bere z pořadí ze skupin, takže máš pak vždycky každé místo minimálně zdublované (dvě první, dvě druhá,...)
Z bojů o celkové prvenství v SP je venku Levier. Zbývají čtyři kandidáti: Chon (227), Ondra (221), Hojer (213) a Coleman (207). Kalkulovat, kdo vyhraje, když ten druhý bude X-tý je hodně těžké, protože se škrtá nejhorší výsledek. To zrovna nehraje do karet moc Adamovi, který má výsledky celkově velmi vyvážené, zatímco u ostatních tam je vždy nějaký výraznější propadáček.
11.7.4 The maximum number of results counting toward the World Cup Ranking shall be:
a) When five (5) or less competitions are organised, all results shall count;
b) When six (6) or more competitions are organised, the number of counting results will be the number of competitions less one (1). If a competitor has competed in more competitions that the number of counting results, the competitors’ ‘worst’ result shall be discarded in calculating their World Cup Ranking.
Ty kameramany bych s chutí nakopal do pr..le, většinu času zabíraj lezce co zrovna neleze a vedle leze, pak natáčí 20s zem a nakonec při výtězném fleshi zabýrá prázdnou stěnu...by mě zajímalo kde ty rychlokvašky berou.
Ono nakopat doprd.le by si zaslouhili i lidi okolo lezec.cz. Kdyz si nejak prazskej jouda v praze urve, tak ma na lezci clanek dlouhej jak...proste dlouhej.. Ale kdyz se Martinoj povede takovahle parada, tak Vam to nestoji ani za zminku.. Jste takovej lezeckej Blesk. Pokud nejde o neci faux pas, tak je Vam to jedno.. Hezky Martas! Jen tak dal..
Gratulace Martinovi k obrovskému úspěchu. Vypadal ve finále nejsilnější, byl snad jediný?, kdo si na na prvním boulderu šáhl na předposlední chyt - bohužel zóna byla tam, kam dolezl každý, trochu zvláštní. Druhý finálový boulder mužů mi přišel...divný, nepřišlo mi to moc o lezení, aspoň ten poskok na začátku. No, dívám se na to optikou fandy Martin, jiní to asi viděli odlišně :) A Adamovi dík za to, jak nenápadně Martinovi ve finále fandil :)
azbuku snad ještě zvládáme, tak co psát ruská (případně ukrajinská) jména spraávně: vyhrál Alexej Rubcov. Rubtsov (natož Rubstov) bude někdo úplně jiný
anglická transkripce azbukových jmen je navýsost odporná - tedy pokud je jeden zvyklej na transkripci českou (nebo lépe řečeno středoevropskou). ale obávám se, že jediné co s tím můžeme dělat je smířit se s tím a radovat se, že se nemusíme transkribovat do azbuky.
A navíc je ten přepis přizdisráčskej, protože se jakoby zastavuje napůl cesty. Pokud výsledkem má být, aby to anglofonní mluvčí vyslovil správně, pak by se přepisovač neměl žinýrovat a měl by to psát nějak jako Ulaxay Roobtsov.
jo, když už prasecky transkribovat, tak preferuji němčinu, bo je tam aspoň pravidelné čtení, ne jako u té ostrovní patlaniny - směsky latiny, franštiny, germánštiny a keltštiny.
Pokud budou kluci z Lezce mluvit s Martinem a Adamem, celkem by mne zajímal jejich názor na závod jako takový.
Ty závody byly divné. Pár výkonů tam bylo dobrých, ale proti jiným závodům, zejména z let minulých, mi přišli závodníci a závodnice dost unavení, nesoustředění. Bylo tam pár nováčků, ale známá jména chyběla, zejména u holek. Jediný, kdo přišel připravený, byla Coxsey, a ta také měla všechny bouldry top na první pokus. Zbytek se dost trápil. I u kluků. Třeba Hojer v prvním boulderu... Super práci předvedl Martin, jen škoda toho posledního boulderu, přišlo mi, že na něj měl, ale že tam obrovsky zapracovala nervozita.
V každém případě mi lezci připadali unavení, bez nadšení, řada zajímavých jmen chyběla... skoro mi to přijde, jak když toho mají závodníci hodně a hlavní prirota je pro ně obtížnost, která se lezla před čtrnácti dny a poleze se zase za týden ve Stavangeru. Jaký názor má Adama na takto zahuštěný program? Je vůbec reálné podávat dlouhodobě špičkové výkony v boulderech i obtížnosti, když se to takto prolíná?
a kde bys chtěl vzít nadšení u boulderu? :)
To nedávný články z výstupů Severkou na Mnicha, nebo Normálkou v severce Eigeru, to je úplně o něčem jinym ;)
Jo, jo. Kazdym dnem je nutne zavodniky nutit pod vyhruzkou smrti jim i jejich rodinam. Ale i tak o porad dela mene a mene lidi.. Aneb kdyz svuj omezeny nazor povazuju za stred sveta ;).
Ale on částečně má pravdu, jsou o úplně něčem jiném. A to je také důvod, proč jsem zkoukl celý přenos finále z boulderů, ale video z Eigeru si ani nepustil...
A vysvětlovat zbytek je zbytečné, stejně by to nepochopil :-)
Hele, buď v klidu, já to myslel dobře, nestav to hned jako problém a konfrontaci. Když jsem viděl Martina v tom prvním boulderu... Ten přelez spodku byl dokonalý.
A jména? Ale no tak... jestli sleduješ SP v B i L alesoň dva tři roky, tak to musíš vidět. V závodech sice byli, ale do finále se nedostali. Tak mne jen zajímá, zda nastupuje nová generace, nebo zda to má souvislost s přípravou a prioritami. Loni jsem četl na různých blozích, myslím, že to bylo i od Anny Stöhr, že lezci začínájí protestovat a dokonce se uvažovalo o nějakém bojkotu, protože závodů bylo hodně a rychle za sebou, takže byly problémy s přípravou, únavou a celkově se stresem.
Aha, já jsem zapoměl, že jsem na Lezci, kde má každý hromadu řečí, ale obvykle tomu nerozumí. Tak s těmi stížnostmi závodníků nejednalo o letošek, ale je to doba rok dva zpět. Kdyste sledovali stránky závodníků, věděli byste. Ale i kdyby ne, celé to proběhlo i přes 8a.nu. To nekoukáte ani tam?
A důvod? Někdo tu píše 5 závodů. Ale pokud závodník leze bouldery i obtížnost, tak loni těch závodů bylo asi 15 a k tomu 2 mistrovství světa. A to jen závody pořádané IFSC, tedy SP a MS. Začátek byl koncem května, konec v půli listopadu. To je necelých 6 měsíců na 17 závodů. A řada z nich opravdu daleko, byla tam dvakrát Čína, Korea, Ázerbajdžan, Japonsko, Kanada, USA...
Takže počet závodů ve spojení s podobným cestováním se závodníkům nelíbil a dost proti tomu protestovali. Padala tam i slova o bojkotu a podobně, nakonec na to ale nedošlo. Nechce se mi to teď počítat, ale myslím, že IFSC ustoupil a na letošek tam už bylo závodů podstatně méně.
Kolik lidí dělá obojí? Podle aktuálního rankingu 5 mužů ze 110 a 4 ženy ze 103. To je méně než pět procent. A to většina z těch devíti patrně neobjíždí všechny závody.
Tak se podívej, kolik závodníků dříve oboje dělalo. Obvykle se špička v bouldrech a obtížnosti dost prolínala. A výkony v buldrech byly lepší, než teď naposled. Teď opravdu zalezla dobře jen Coxsey. Zbytek působil trochu rozpačitě a nejistě.
Takze strucne: minuly rok si rekli, ze budou bojkotovat. Tento rok to neresili. Ale presto v poslednim zavodu, kde se o ledascem rozhoduje, si jen trosku zabojkotovali a to tak, ze tam vsichni prijeli, ale nevyhrali. No mistrovske vysvetleni od mistra, ktery se fakt vyzna a sleduje 8a.nu.. :) Skoda no, kdyby Adam nebojkotoval unavenym dojmem, mohl byt treba 2.