Podle parafráze na výrok, že nejkrásnější jsou hory, kde jsem ještě nebyl, jsme se s Janem „Magnusem“ Novákem v minulém roce pustili do představování nově zkultivovaných boulderových oblastí, které mají potenciál zaujmout boulderisty všech úrovní a věku a vznikla tak akce Secret Spot Bouldering- boulderové závody na přírodních kamenech.
Letos padlo rozhodnutí zůstat na Trutnovsku a podívat se na zoubek pískovcovým kamenům, které se nacházely v pásu pod vrcholem Kozí kameny, východně od Trutnova, v bezprostřední blízkosti trutnovských trailů.
Oblast s očištěnými kameny se postupně rozšířila do podoby cca 60 kamenů, přes 220 boulderů, z toho kolem 50 kousků nad 7A v perfektním pískovci s rozmanitou strukturou a tvary.
Na akci samotnou se sešlo kolem 144 registrovaných závodníků, kteří se pustili po výstupu na kopec z parkoviště u kostela ve vsi Markoušovice do víru boulderingu poznávání jednotlivých kamenů. Největší oblibu si získala dvojice dominant: Kozí Kámen a Blade Runner a dle množství přelezů bych tipoval na nejlezenější boulder hranu „Abstinth“ 6A+.
Mezi elitními muži zvítězil Matěj Svojtka, mezi ženami Karina Řeháková a v dětské kategorii Šíma Fišer.
Díky všem účastníků, kteří si přijeli zalézt a podpořit živelnou atmosféru setkání lidí v přírodě, kteří sdílí stejnou lásku k lezení na přírodních kamenech. A díky partnerům, kteří podpořili tuto akci:
ROCK POINT/BLACK DIAMOND/RAFIKI/VIRGIN GRIP/SENS, vážíme si toho.
Děkujeme Skalní Záchranné Službě za poskytnutí lékařského zázemí a sanitky v areálu závodu. Naštěstí nebyla hlášena žádná nehoda během závodu.
O Afterpárty se nebudu raději moc rozepisovat a tak vás spíše pozvu na další ročník, který se bude konat příští podzim, kde jinde než v nové, tajné oblasti v ČR 😊
• Kompletní výsledky, oficiální fotky (k použití s uvedením autora) a průvodce ze závodů naleznete zde.
• Aktualizovaný elektronický průvodce zde.
• Formulář pro feedback ze závodů ohledně klasifikace atd.
Odpusťte neznalost češtiny po letech v cizině. Boulder znamená v angličtině velký kámen, blok, balvan …. Nějak mi nedochází dělení na bouldry a kameny.
Boulder znamená v angličtině velký kámen...Nejsem anglinář, tak nevím, zda je rozdíl je li tam velké či malé počáteční písmeno. V němčině ano. Velké pro podst. jmena.
Jinak boulder je ve slangu míněn onen bouldering, což je vpodstatě lezení na kamenech bez jištění. A pokud je někdo lingvistický hnidopich, tak ono spojení dvou slov boulder a ring je možno také chápat jako kamen a kroužení či obklopení, což to tak trochu vysvětluje
Ahoj, v tomhle textu je boulderem myšlena jedna "cesta" na kámen. Proto je v textu psáno i méně kamenů (cca 60), protože na jeden kámen může vést více boulderů, neboli "cest" (cca 220). Myslím, že takhle je to, alespoň v českém lezeckém slangu, ustálené.