LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Desátá rozhodne.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
10.Janošová 11254
11.Vopat 11234
12.Smetanová 11085
Bouldry:
10.Šlapák 10103
11.Lavička 10075
12.Štípek 9956
Hory:
5.Černý 6808
6.Punčochář 6758
7.Sejbal 6629

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5678 lezců
1145315 cest
Nové přelezy:
Modliszka 7C
Enforico 7b+/7c
Out Of Thi 8A+
Devět Svět 8B+
Yggdrasil 7C+/8A
No Idea 7b
Cosa Dice 7b+
Zlomený Ry 8A
Popo 8a
Sale Fée M 7b

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

On-Line rozhovor s Honzou Bloudkem

    Obnovení stránky 

Otázka pro Honzu Bloudka
Honzo, rozhovor se blíží ke konci a dovolím si položit na konec poslední otázku, co bys rád ještě na závěr zdůraznil či shrnul. A také bych ti za Lezce rád poděkoval za čas, který jsi nám a našim čtenářům věnoval. Díky moc a hore zdar!
 Standa
 Honza Bloudek opovídá16:37:38 07.12.2017
Ahoj Stando,
i já děkuji za prostor, který jste mi poskytli a čtenářům děkuji za pozornost.
Chtěl bych na závěr zdůraznit dvě věci:

1) Uvědomujeme si, že překotný vývoj ve sportovním lezení přináší mnoho problémů - ostatně všimněte si, že chyby v poslední době dělá i IFSC. Víme, že ani v rámci ČHS není všechno ideální. Do letošního podzimu bylo sportovní lezení hodně podfinancované, chyběla kapacita lidí a některé změny potřebují svůj čas. Na zlepšení intenzivně pracujeme a pokud při té práci někomu působíme problémy nebo změny nejsou dost rychlé, tak se omlouváme. Na druhé straně se snažíme nedělat zbrklé kroky, které by mohly nadělat víc škody než užitku.

2) Lezení nás baví, ať už probíhá na umělé stěně, na skalách či horách. Myslíme si, že tyto aktivity patří k sobě a jsme rádi za každého, kdo nám s jejich organizací nebo podporou je ochotný bez postranních úmyslů pomoci.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Ahoj Honzo chtel bych se zeptat na detailnejsi popis jak se CHS enorme nasazovalo pri poradani zavodu ve Slanem? viz citace co CHS nekde psalo. O co konkretne slo? Diky

"MEJ v boulderingu ve Slaném 2017 bylo ze strany IFSC hodnocen velmi dobře, nicméně podařilo se jej zvládnout jen za cenu enormního nasazení ze strany ČHS, neboť spolupořadatel nebyl na mezinárodní akci dostatečně připraven.
Jirous
 Honza Bloudek opovídá16:25:51 07.12.2017
Ahoj Jirousi,
bylo toho tolik, že to v rámci této odpovědi nejsem schopen ani vyjmenovat, natož konkrétně rozebrat. Hodně zjednodušeně řečeno šlo o to, že i když pořadatel neměl žádné zkušenosti s pořádáním mezinárodních závodů, nejdříve opakovaně nesvolal přípravné schůzky, na nichž jsme byli dohodnuti a když už v časové tísni tuto schůzku svolal ČHS, ukázalo se, že propozice jsou obsahově nesprávné a odporují pravidlům a celá řada dalších věcí není vůbec připravena.
Proto ČHS v presu nasadil několik lidí, aby s přípravou pomohli – na místě i v kanceláři, ale bohužel jsme nadále naráželi na problémy způsobené tím, že některé, i písemně dohodnuté věci zajištěné nebyly a zároveň se pořadatel v principech mezinárodních závodů neorientoval.
Proto nakonec k původně domluvenému koordinátorovi přibyl na místě i další člověk, který původně vůbec organizaci na starost mít neměl a společně s koordinátorem za cenu probdělých nocí a totálního nasazení přes den přispěli k tomu, že závod nakonec dopadl dobře.
Co se týče konkrétních problémů, máme k dispozici zápis, který jsme na schůzce s pořadatelem po závodě sepsali a který jednotlivé problémy a jejich řešení popisuje. Přijď se na něj podívat, pokud máš zájem :)
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Zdar,
chci se zeptat na bouldrové závody a jak to tedy je s pořadateli Českého poháru: kolik si od nich bere ČHS z peněz od sponzorů a ze startovného nebo kolik za to pořadatelé platí? Jak se na nich ČHS podílí? A jak ty závody hodnotíte, slyším z různých stran rozdílné věci.

Díky za odpověď
martin
 Honza Bloudek opovídá16:11:27 07.12.2017
Ahoj Martine,
ČHS si od pořadatelů nebere žádné peníze ze startovného ani z příspěvků sponzorů a reklamních parterů, všechno zůstává pořadatelům. Ti nic ČHS neplatí, naopak ČHS jim poskytuje dotaci na závody mládeže. Pokud jde o závody dospělých, tam do loňského roku rovněž dostávali dotaci, která se ale rok od roku po vzájemné dohodě snižovala v závislosti na tom, jaká marketingová a mediální práva pořadatelé chtěli. Letos proto byla dotace na závody dospělých nulová a za to mají pořadatelé prakticky neomezená práva týkající se partnerů, sponzorů a médií, mohou neomezeně používat titulárního partnera, dokonce nám chtěli i zakázat fotografování na vlastních závodech. Takže ČHS nesmí prezentovat žádné své partnery a žádným způsobem na závodech marketingově participovat. Pokud za toto plnění chceme nulu, prodáváme jim vlastně naše marketingová neobvykle lacino. Pro představu: za možnost uspořádat závod SP je třeba IFSC zaplatit z pozice pořadatele téměř milion korun, přitom tam IFSC standardně prezentuje své partnery a naopak prezentace partnerů pořadatele je striktně omezena.
ČHS se na závodech podílí v řadě oblastí: vytvořil a zajišťuje platformu, na níž se tyto závody pořádají, vydává pravidla a prováděcí předpisy, koordinuje kalendář závodů, zpracovává žebříček ČP, ČPM i ranking a zajišťuje další procesy. Na každý závod pak dodává hlavního rozhodčího a delegáta, kteří před závody řeší s pořadatelem organizační záležitosti, na místě vyškolí bouldrové rozhodčí pořadatelů a prakticky řídí celou sportovní stránku vlastního závodu. Náklady na tyto soutěžní činovníky platí rovněž ČHS.
Hodnocení těchto závodů je rozporuplné – na jednu stranu pořadatelé odvedli výbornou práci tím, že závody dostali do veřejného prostoru a věnovali hodně pozornosti získávání partnerů, na druhou stranu po sportovní stránce vzniká řada problémů, které musí řešit právě naši hlavní rozhodčí a delegáti. Pokud vím, tak velké problémy jsou s výsledky, protože pořadatelé si prosadili vlastní výsledkový program, ač ČHS dodává bezplatně vlastní aplikaci, která funguje bezchybně. Pořadatelský program vykazuje obrovskou chybovost, takže většina bouldrových závodů ČP by bez zásahu činovníků ČHS měla vyhlášeny nesprávné výsledky nebo pořadí ČP. Aktuálně řešíme další dost velký problém, protože ač mají pořadatelé smlouvu na uspořádání kompletního seriálu ČP dospělých i mládeže, letos vyhlásili pouze celkové výsledky dospělých, zatímco v mládeži ne a na výzvu k nápravě zatím nereagovali. Navíc jsme dostali několik stížností od závodníků, že servis směrem k nim se výrazně zhoršil.
Ale protože víme, že pořádat takové závody není vůbec jednoduché, snažíme se být k nedostatkům tolerantní, chyby pokud možno co nejdříve odstranit a pořadatelům maximálně pomoci.
hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Dobrý den, rád bych se zeptal a vyřešil si otázku akreditace na školení trenérů. Na lezci proběhlůa diskuze a spousta lidí (včetně mě) neví jak to doopravdy je. Jestli to dobře chápu,vy jako ČHS nemáte akreditaci na udělování trenérských licencí a máte ji zprostředkovanou skrz FTVS a ČSL ji má? Jak je to možné?
 Shanar
 Honza Bloudek opovídá16:00:19 07.12.2017
Ahoj Shanare,
O tom, že akreditace MŠMT a systém licencí sportovního svazu souvisí jen velmi vzdáleně, jsem už psal v předchozí odpovědi. ČHS o akreditaci na školení trenérů nikdy neusiloval, i když by nebyl problém si ji vyřídit úplně stejně, jako třeba akreditaci pro školení instruktorů, kterou ČHS má.
Je třeba si uvědomit, že udělení akreditace MŠMT znamená pouze to, že někdo podal žádost, která splňovala formální náležitosti, nikoli garanci kvality výuky, proto právě řada sportovních svazů včetně ČHS o takovou akreditaci neusiluje a raději od určité úrovně licencí využívá spolupráci s nějakou renomovanou vysokou školou, protože skutečně kvalifikovaně vyučovat obory jako anatomie, fyziologie, biomechanika, antropomotorika atd., které jsou povinnou součástí trenérské licence, dokáže jen málokterý svaz. ČHS v oblasti školení trenérů spolupracuje s FTVS, kdy všechny obory společného základu vyučují renomovaní specialisté na úrovni profesorů a docentů.
Navíc je nutno zdůraznit, že podmínky akreditace odbornosti Trenér sportovního lezení předepisují mj. 150 hodin školení, které když školící pracoviště nedodrží, pak je udělená kvalifikace neplatná, v případě problému hrozí i právní postih toho, kdo byť nevědomky využíval neplatnou kvalifikaci a rovněž odebrání akreditace školícímu pracovišti. Proto všechny, ať už kýmkoliv školené trenéry nebo instruktory pracující s veřejností upozorňujeme, aby si zkontrolovali, že jejich školení podmínky akreditace splňuje, protože při školení „ve velkém“ by se mohlo snadno stát, že jejich kvalifikace nebude platná a mohli by se nevědomky vystavit riziku postihu. Což se například děje při řešení pojistných událostí v lyžování apod..
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Když jsem četl vyjádření a reakce čhs a čsl, zarazila mě tam věc ohledně trenérských akreditací. Tam si každý melete svou. Mají tedy akreditaci od mšmt? Díky
Honzak
 Honza Bloudek opovídá15:51:19 07.12.2017
Ahoj,
to že ČSL akreditaci na školení trenérů má, jsme v reakci ČHS nijak nezpochybnili. Reagovali jsme pouze, že systém licencí, který je vázán na příslušný sportovní svaz, nijak nesouvisí s akreditací MŠMT. Ta zahrnuje pouze školící organizace odborností určené pro práci s veřejností, tedy nikoli trenérské licence sportovního svazu. Se současnými trenérskými licencemi ČHS to nemá nic společného a pro vytvoření jejich systému tato akreditace nestačí.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Většina zahraničních hvězd jsou profesionální lezci. Někde jsem slyšel, že třeba Adam, nebo Stráník jsou na tom s podporou ze svazu dost mizerně. Jak to tedy je? Kolik Adam dostane za sezónu?
Dlouholetý nečlen čhs
 Honza Bloudek opovídá15:42:27 07.12.2017
Zdravím i nečleny :)
Všichni reprezentanti v kategorii dospělých včetně Adama mají přímo od ČHS hrazené náklady na mezinárodní závody podle pravidel proplácení, která jsou zveřejněna na webu ČHS. Adam Ondra, Martin Stráník a Libor Hroza ml. jako závodníci s nejlepší výkonností zde mají již několik let na rozdíl od ostatních reprezentantů garantovány příspěvky na mimoevropské závody bez ohledu na výsledek.
Pro všechny reprezentanty jsou navíc k dispozici tréninková centra reprezentace, kam mají vstup zdarma a kde jsou pro ně speciálně připravené tréninkové cesty, bouldry i další tréninkové prostředky. Všichni reprezentanti na mezinárodních závodech konaných v Evropě mají zajištěn servis koučů s mezinárodní licencí a celoroční možnost využívat fyzioterapeutický servis. Pro všechny reprezentanty pořádáme několik soustředění u nás i v zahraničí.
Konkrétně pro Adama Ondru a Martina Stráníka se ČHS podařilo zajistit zařazení do resortního centra sportu ministerstva vnitra, kde pobírají plat, k tomu zde mají další příspěvek na přípravu i závody ve značné výši, součástí podpory jsou i diety na všech zahraničních výjezdech a možnost využívat zázemí centra – např. regeneraci, ubytování atd.
Pro Adama navíc ČHS vyjednal zařazení do Top Teamu ČOV, což je spojeno s dalším finančním příspěvkem a odborným zajištěním, ale bohužel vzhledem k obtížné komunikaci s Adamovým manažerem trvalo více než pět měsíců, než se o ní vůbec začalo jednat a nabízených 200 tis. se bude nejspíš muset vrátit, což nás mrzí.
V současné době ČHS jedná o zařazení dalších pěti závodníků do resortního centra, ovšem na nižší pozici a tedy s nižším příspěvkem, než je tomu u Adama a Martina.
Uvedené prostředky Adamovi i dalším reprezentantům zajistil ČHS, ale příjmy od partnerů, prizemoney atd.. jim zůstávají v plné výši a v rámci ČHS je nikdo neeviduje, takže na druhou otázku neumím přesně odpovědět.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Hoj,

závodní sport mě jinak moc nezajímá, občas si jen zajedu pro srandu na nějaký bouldrový závod čp, ale aktuální situace mezi ČHS A ČSL vypadá dost  vyhroceně. Vnímáte spolupráci s nimi za vyloučenou? I co se pořádání bouldrových závodů týče?
Jura
 Honza Bloudek opovídá15:27:13 07.12.2017
Ahoj Juro,
částečně jsem už odpovídal v předchozí odpovědi. ČSL má navíc smlouvu na pořádání ČP a ČPM v boulderingu na rok 2018, jejíž podmínky my určitě dodržíme a pokud je dodrží i druhá strana, tak se nejenom domluvíme, ale budeme poměrně intenzivně spolupracovat. Koneckonců i přes mediálně vyhrocenou diskusi už teď konzultujeme termíny závodů a další záležitosti týkající se příští sezóny. Poslední komunikace proběhla včera.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Ta debata je plná emocí a obviňování, co kdo kde jak překroutil nebo kdo na koho útočí, a to včetně zapojení osobnosti Adama Ondry a jeho týmu. Jak z toho ven? Dokážete se ještě vůbec domluvit?
Dlouholetý člen ČHS
 Honza Bloudek opovídá15:22:43 07.12.2017
Zdravím dlouholetého člena :)
Situace pro ČHS určitě není příjemná, hlavně proto, že se řada lidí musí zabývat jejím řešením místo toho nebo nad rámec toho, co je skutečně potřeba pro rozvoj lezeckého sportu. Ale určitě to neznamená, že by spolupráce ČHS a ČSL byla vyloučena – když ČSL přijde s návrhy, které nám přijdou fajn, budou prospěšné a odborně podložené, rádi o nich budeme jednat a případně na nich spolupracovat.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
zdar,

nekde sem cet, ze se mel v cechach konat pristi rok svetak a doslo k jeho zruseni. proc? dik zua odpoved
marin
 Honza Bloudek opovídá15:16:00 07.12.2017
Ahoj Marine,
ano, svěťák se v roce 2018 v Čechách konat měl. Ale i když ČHS zajistil přidělení SP v boulderingu do ČR na žádost pořadatelů, kteří se nyní prezentují pod hlavičkou ČSL, už před dvěma roky a letos proběhly veškeré formální kroky, které byly pro uskutečnění závodu v roce 2018 potřeba, těsně před finálním potvrzením pořádání závodu u IFSC, které muselo být podloženo zaplacením nevratné částky, se ukázalo, že na to pořadatelé nemají peníze.
Situace to pro ČHS byla velmi nepříjemná, protože celý problém se provalil až na schůzce, která se uskutečnila z naší iniciativy tři dny před poslední možností pořadatelství potvrdit a zaplatit depozit. Pořadatelé přitom o všech podmínkách IFSC věděli, protože jsou součástí manuálů, na které je ČHS upozornil a věděli i o obrovských sankcích, které při jejich nedodržení hrozí. Celou odpovědnost a tedy i povinnost sankce uhradit by přitom nesl ČHS jako národní federace. Přestože ČHS pořadatelům garantoval finanční příspěvek i v případě, že by na tuto akce nedostal dotaci z MŠMT, na přímou otázku Jirka Žák reagoval, že ty peníze zajištěny nemají, že je otázka, zda do toho s nimi půjde Ostrava a jestli získají další peníze, budou vědět až za dva měsíce. Tohle riziko si pochopitelně ČHS nemohl dovolit, případné sankce by mohly být pro nás likvidační, takže jsme pořadatele vyzvali k jednoznačnému vyjádření a případnému složení depozitu. Jirka Žák slíbil, že do dvou dnů zjistí, jak to vypadá s tou Ostravou a druhý den volal, že máme závod zrušit.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Zdravím předsedo,

celou dobu se hovoří o tom, že soutěžní lezení v ČR je podfinancované. Komercionalizace by do lezení mohla přinést potřebné finance, tak co je na tom špatně?

Díky předsedo
LukášF
 Honza Bloudek opovídá15:07:12 07.12.2017
Komerce samozřejmě ke sportu patří, tomu se rozhodně nebráníme, naopak ji potřebujeme. Národní sportovní svaz ale musí primárně fungovat na nekomerční bázi. Jenom tak dokáže garantovat, že budou dodržovány všechny principy, které ke sportu patří. Je proto třeba jasně oddělit oblasti, kam komerce patří, což jsou třeba právě vrcholné závody, a oblasti, kam rozhodně nepatří, což je třeba školení trenérů, péče o mládež, pravidla atd. Právě proto je zcela nežádoucí situace, aby jedna organizace byla sama jediným pořadatelem závodů závislým na jejich komerčním výsledku a zároveň vydávala pravidla závodů a byla garantem jejich dodržování atd.
 hobl

Otázka pro Honzu Bloudka
Ahoj Honzo, vítám tě na Lezci a děkuji, že u nás využíváš možnosti online rozhovoru. Téma je jasné. Oddělování či neoddělování sportovních lezců od Českého horolezeckého svazu. Na úvod bych nabídl otázku, jak vidíš momentálně situaci po téměř dvou týdnech zjevně intenzivní veřejné výměny názorů?
 Standa
 Honza Bloudek opovídá15:04:56 07.12.2017
Ahoj Stando, zdravím Tebe i všechny lezce a děkuji za možnost diskuse.
Situace s intenzivní výměnou názorů mi není osobně příliš příjemná, ale považuji za nutné, abychom jasně řekli svoje argumenty a tím každému umožnili si na celou věc udělat názor.
 hobl


Reklama:

 Zadané otázky:

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.