LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Volf 11106
3.Stráník 11056
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5675 lezců
1143855 cest
Nové přelezy:
Vrbata 7c
Sinter Wan 7b+
Armata Sik 7b
Sascha On 7b
O Erastis 1
Braveheart 7b
Fran-Fran 7b+
Tarantula 7c
KalyNikhla 7b
Sudoku 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stačí na výlet do zimních hor obyčejná lékárnička?!

Vyrážíte do hor a právě jste dobalili batoh? Máte všechno? Opravdu jste na nic nezapomněli? Co když se říznete o hranu lyží, z výškové nemoci vám začne krvácet z nosu, anebo vás z věčného pití ze sněhu připravené vody stihnou zažívací potíže…?

Stačí na výlet do zimních hor obyčejná lékárnička?!


Máte vybavení pro nouzové přenocování v horách? Ne?! Velká chyba! Rozhodně by ve vašem batohu neměla chybět lékárnička – ne, ta pod sedadlem v autě nestačí… Chce to něco přidat.

Co obsahuje zimní lékárnička navíc?



Začneme tím, co by obsahovat měla v každém případě. Jako dobrý základ se zdá být obsah autolékárničky – ovšem mírně redukovaný – 6 kusů obvazů skutečně nepotřebujeme, navíc, každý vysokohorský turista řeší objem a váhu jednotlivých dílů výbavy.

Obal

V každém případě měkký, žádné autolékárničkové krabice. Snadno se přizpůsobí objemu do něj vloženého vybavení, navíc, pokud zvolíte kvalitní výrobek, můžete impregnovat klasickými spreji, jako svoji bundu. Tyto obaly seženete ve všech outdoorových prodejnách. Nikdy nekupujte vybavené lékárničky – vždy jen prázdný obal! Ušetříte dost peněz a koupíte si dle vlastního uvážení kvalitní materiál.


Obrázek 1: Modelový obal (1)

foto by © Macourek, Michal



Obrázek 2: Ukázka vnitřního členění (1)

foto by © Macourek, Michal


Velké krvácení a rány

V horách se můžete velice snadno poranit. Pády na zmrzlý sníh, poranění o mačky, cepín nebo jiné vybavení, anebo říznutí při přípravě jídla v terénu? Vše je možné…

STERILNÍ ČTVERCE
– materiál, který je základem každého obvazu, dá se přichytit cívkovou náplastí nebo obvazem. Čtverec je tím prvním, po čem saháme, pokud se objeví jakákoliv větší rána. Na obrázku: Medicomp a Sterilux – balené po dvou kusech, hrana 10 cm, liší se jemností úpletu.


Obrázek 3: Obvazový materiál (1)

foto by © Macourek, Michal


HEMOSTATIKA
– (prostředky umožňující zástavu krvácení) jsou výborným pomocníkem. Existuji velmi drahé hemostatické obvazy, které nevyužijete, ale už jste někdy při výškové nemoci krváceli z nosu? Já ano – velmi jsem tehdy ocenil hemostatické tamponky. Na obrázku: GelitaSpon – „molitanový“ obdélníček umožňující nastřihání tamponů různé velikosti.

OBVAZY A ŠÁTEK
– pokud už použijeme čtverec, budeme ho pravděpodobně potřebovat něčím přichytit, to lze rychle udělat náplastí nebo pohodlněji a trvanlivěji obvazem či šátkem. Rozhodně ale není nutné obvazů brát 6, jako je jich v autolékárničce…… Vhodné jsou též adhezivní obvazy, jedná se sice o dražší výrobky, ale funkčnost je velká.

Menší ranky, desinfekce, nástroje

DESINFEKCE
– není dobré rány pouze krýt, je důležité je i vyčistit, navíc, když se nedostaneme k pořádnému čištění ještě ten den. Skladnou variantou jsou čtverečky napuštěné alkoholem, na obrázku: Soft-Zelin; nebo Betadine (pozor na alergii na jod) či letní pozůstatek (na klíšťata) Jodisol (taktéž pozor na jód).

NÁPLASTI
– hodí se klasické polštářkové; cívka nebo celo-plošné, na obrázku: Omnifix. Ty slouží především k vystřihování lepených stehů. Dalším vhodným rozšířením jsou tapovací pásky, ovšem jen pokud s nimi umíte zacházet.


Obrázek 4: Menší ranky a nástroje (1)

foto by © Macourek, Michal


NÁSTROJE
– úhlové nůžky (na obvazy), manikúrní nůžky pro jemnou práci, píšťalka (na obrázku s řiditelnou výškou tónu), pinzeta a letní pozůstatek ve formě kleštiček na klíšťata.

RUKAVICE
– neodmyslitelná součást každé lékárničky. Obecně bychom měli s každým pacientem pracovat jako s potenciálně nakaženým!


Speciální vybavení, léčiva

IZOTERMICKÁ FOLIE
– prostředek k zajištění tepelného komfortu. Bude se hodit jak pro zajištění případného pacienta, tak pro vás v případě nutnosti nouzového přespání v terénu.

ROUŠKY
– klasická ústenka (může se hodit při práci s infekčním pacientem, či prosté ochraně dýchacích cest z nejrůznějších důvodů); PVC rouška (k vytvoření nepřilnavého ošetření, či zlepšení těsnivosti ošetření otevřeného pneumotoraxu); KPR rouška (pro dýchání z úst do úst při resuscitaci).


ZAŠKRCOVADLO
– někdo o něm říká, že je prehistorické, ale v horách, kde pomoc může přijít pozdě, se prostě hodí. Těžké krvácivé úrazy jsou při vysokohorských (lépe velehorských) výstupech možným nebezpečím.


Obrázek 5: Speciální materiál, léčiva (1)



LÉČIVA

– zde můžete být poměrně kreativní. Existuje množství lékových skupin, vyjmenuji je a uvedu vždy zástupce. Je také velice důležité připomenout, že některá léčiva, zvláště pak ta oční, mají krátkou dobu použitelnosti. Celou lékárničku je proto důležité pravidelně kontrolovat a prošlý materiál vyměnit.

a) Bolest - Brufen 400, Apo-Ibuprofen 400 Rapid (rychlý účinek; želatinové kapsle);
b) Horečka – Panadol Novum 500 (děti polovinu tablety, tj. 250 mg);
c) Průjmy – Endiaron (střevní desinfekce; průjmy s teplotami), Smecta (průjmy bez teplot), Imodium, Iontia (sáčky pro přípravu nápoje k doplnění minerálů);
d) Projímadla - Guttalax, Fenolax, Glycerinové čípky;
e) Alergie – Zyrtec, Xyzal, Analergin;
f) Kašel - Ditustat (tablety), Ambrobene 75 Retard (vlhký kašel), Sinecod (suchý kašel);
g) Hojení neinfikovaných ran   – Infadolan (vitamínová mast), Fenistil gel (pokousání hmyzem);
h) Ošetření oka - Opthalmo-Septonex, borová voda;
i) Desinfekce vody – Hypermangan, Pharax aqua, Sanosil;
j) Nevolnost při cestování – Kinedryl, Travel-Gum.


Nezdravotnický materiál

Obvazy a tablety už bychom měli, ale pořád ten rozdíl oproti normální (i když velmi dobře vybavené) lékárničce není znatelný. To, čím se lékárnička do hor odlišuje, vůbec není zdravotnický materiál. Proto přibalme: čelovku, prostředky k rozdělání ohně (voděodolně zabalené sirky, zapalovače, křesadla), náhradní oblečení (triko, spodní prádlo a hlavně ponožky – na těch se nešetří!), lavinové vybavení (vyhledávací prostředky, lavinová sonda a lopatky), prostředky k nouzovému přespání (izotermická folie, bivakovací pytel).

A co si z toho odnést

Mít v batohu dobře vybavenou lékárničku je rozhodně krok správným směrem, ale nestačí to? Proč? Už jste někdy zastavovali krvácení, pečovali o podchlazeného člověka nebo řešili omrzliny?
Obecně existuje mnoho druhů lékárniček – jinou si vezmete na krátkou procházku po horách, jinou na extrémní expedici do velehor. Výše zmíněný seznam je však naprostým základem, který je dle uvážení každého jednotlivce možné různě upravit.
Viděli jste někdy obvaz rozbalený a drželi ho v ruce, nebo vám jej někdo jen ukázal v prezentaci na nudné přednášce o první pomoci ve škole či zaměstnání? To z vás člověka, který je schopen pomoci rozhodně neudělá! Pojeďte s námi na zážitkový kurz – První pomoc v zimních horách – tři dny v zimě, skutečné situace, přímá práce s materiálem a hlavně zážitek, který nevyprchá… Pojeďte s námi a naučte se zachránit lidský život ve ztížených podmínkách zimních hor.



Michal MACOUREK, PrPom.cz

Zdroje obrázků
1. Macourek, Michal. [Online] PrPom.cz, 26. prosinec 2013.


Pozvánka na kurz




Zdroj:
Prpom.cz




Michal Macourek   [úpravy] 09:43 21.01.2014Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 RUM11:29:56 06.01.2014
myslím, že stačí flaška rumu a jedna petka natočená někde dole v hospodě....
Arab a jeho děloodpovědět 
 Re: RUM11:45:10 06.01.2014
inu, jsou situace kdy stačí flaška vody a flaška rumu.

tedy je nutno rozlišovat lékárničku na první pomoc (možný transport do nemocnice v řádu hodin), dále lékárničku "stěnovou" kdy předpokládáme nemocnici zhruba do čtyřiadvacítky a pak lékárničku expediční (evropskou na evropskou odlehlost divočiny, asijskou, polární a tropickou). zvláštním příkladem je pak lékárnička kterou budeme mít třeba na pokoji na popradském plese, kdy potřebujeme takové ty paraleny a endiarony na stavy otravné ale ne urgentní.

takže kromě prvněpomocovské/ stěnové lékárničky se nedá univerzálně stanovit co vlastně zabalit. náplast na puchejře, vobinadlo, sichrhajcku, roušku, rukavice a termofolii vždy, dále do stěny navíc další obinadlo, protibliják a voblbovák. a abych byl konstruktivní, tak ty platíčka s léky do pevnější krabičky s něčím měkkým uvnitř abych si pak za dva roky nemusel namátkou odhadovat na co je ten zelenej a na co růžovej.
Lukas B.odpovědět 
  poztrácené tabletky10:49:02 21.01.2014
Tak abych nemusel řešit krabičku na prášky a aby se mi samy nevymačkaly...Nejjednodušší je prostě celé platíčko z té "vymačkávací" strany přelepit izolepou. Nic neuteče a každej trošku šikovnej se k prášku dostane. Zabere míň místa a váží taky míň než spešl krabička.
Michalodpovědět 
 Re: RUM09:10:07 22.01.2014
rozdíl - rychlá pomoc = jedna falška rumu, expediční lékárna = deset flašek rumu. ještě lepší je ale slivovice.
Povalečodpovědět 

 Lékárnička do hor09:50:32 21.01.2014
Ahoj. Rád bych vysvětlil zmizení tohoto článku z webu a jeho opětovné objevení. Byli jsme upřímně zaskočení pár komentáři, které článek odsuzovaly, a kvůli kterým jsme si udělali mylnou představu o tom, jací lidé čtou články tady na Lezci. Po delší diskusi s redakcí Lezce jsme ale nakonec souhlasili: „Tento článek na Lezce přeci jen patří, stejně jako informace o tom, že pořádáme kurz první pomoci se zaměřením, které mnoho lezců může zajímat.“ Takže článek tu máte opět a my děkujeme za podporu z redakce a za Vaše předchozí komentáře, které byly konstruktivní (třeba ty s „rumem“, anebo ten, že jsme „předběhli ČHS“) :-)

Koment vložený adminem.
 Ondraodpovědět 
 Re: Lékárnička do hor10:17:41 21.01.2014
Díky za článek, na lezce určitě patří a mnohým pomůže...minimálně se zamyslet...
 MáraSodpovědět 
 Re: Lékárnička do hor11:58:30 21.01.2014
he? ste nějaký cimprlich. to byl běžnej lezcovskej standard. (mmch, dávat člának na lezce, pro lezce a divit se jak to na lezci funguje....)
Lukas B.odpovědět 
 Re: Lékárnička do hor12:16:53 21.01.2014
Komentáře jsou občas trochu Soda, ale to byl tuším jeden docela vtipnej pořad. Taky se tu občas pobavím, co lidi v komentech vyplodí.
Zrovna jsem si lékárničku zkontroloval a co byste řekli. Chtělo to upgrade. :) Takže za článek dík.
Steveodpovědět 
 Re: Lékárnička do hor12:46:59 21.01.2014
Mám pocit, že článek částečně zmizel kvůli mně, za což se nestydím, neb jsem jsem sice jízlivou a nepříjemnou formou, avšak po pravdě, poukázal na to, že článek byl v podstatě skrytou reklamou na kurz a nikde to nebylo explicitně zmíněno a dále jsem se pozastavil nad faktickými chybami v článku a mám pocit, že můj koment ač nepříjemný, ano mám to tak rád, byl na místě, neb svědčil o závažné teoretické neznalosti autora stran dop. léků(a implicitně jsem předpokládal celkovou nezpůsobilost, neb v době internetu...), aj.(viz. koment. LukaseB-v prvním článku vůbec nebylo řečeno, že se jedná o lékárnu do hor), když tomu nerozumím tak vo tom nepíšu, že jo.
Povšiml jsem si změn v článku, nicméně nesmysly stále zůstávají a můj názor, že s člověkem, co, ani na podruhé, není schopen napsat článek o lékarničce a nevyvarovat se fakt. chyb(fakt je Fenystyl a Infadolan na INFIKOVANÉ rány?) bych určitě na kurz první pomoci nejel, zůstává.
Může to být napsáno nevybíravě, ale moje ostuda to rozhodně není.
Závěrem: Můj koment Soda byl, ale zasloužená.

PS: Zmizely léky na recept, do horské lékárničky se zrovna ATB hodí(třeba na ty infikované rány:)
Neřekl jsem, že by tam být neměly, jen že se to blbě shání, ale rozumný praktický lékař vám po dohodě a dost. vysvětlení rád(není-li to vůl) napíše lecos...

Možná by to chtělo třetí revizi:)
k.odpovědět 
  Re: Lékárnička do hor13:39:41 21.01.2014
Jakou skrytou reklamou? To není žádná skrytá reklama, to je úplně normální reklama se vším všudy. Jediným účelem článku je přitáhnout lidi na kurz, ne osvěta ohledně lékárniček nebo první pomoci.

Nic proti, jen nechápu, proč to tak není označené.
odpovědět 
   Re: Lékárnička do hor14:52:21 21.01.2014
Dík za komentáře. Článek o vhodné lékárničce do skal či hor jsme na Lezci ještě neměli a tak si myslím že sem patří, že rozhodně může někomu pomoci.
 jirkasodpovědět 
   Re: Lékárnička do hor08:04:05 22.01.2014
Tu "skrytost" právě shledávám v tom, že v hlavičce, či kde to normálně píšou, chybí to krásné spojení "komerční prezentace".
k.odpovědět 
  Re: Lékárnička do hor15:08:34 21.01.2014
Vždyť tam píše NE infikovaných. Hojení neinfikovaných ran. Tohle spíš vypadá na nějaký konkurenční boj nebo, že by něco osobního?
JKodpovědět 
   Re: Lékárnička do hor08:02:57 22.01.2014
Pardon, pardon, sem se překoukl, se může stát...
Jsem byl trochu naštván tím, jak článek zmizel, došlo k úpravám a pak se tu akorát objevil koment, jak jsou někteří lidé hrozní, ale za b) už nepadlo...

Nicméně co bylo napsáno o předešlé verzi článku platí.
k.odpovědět 
 Re: Lékárnička do hor15:42:52 22.01.2014
dík za super článek
:-*odpovědět 

 Lékárnička dle horosvazu11:40:14 21.01.2014
Lékárnička dle horosvazu (odkaz na PDF je cca uprostřed stánky): http://goo.gl/Pg0VLH

(nezkrácený odkaz: http:// www.horosvaz.cz/ doporuceni-informace/ metodika-doporuceni/)

.
odpovědět 

 Nikdy nekupujte vybavene lekarnicky...16:36:16 21.01.2014
Preco? Je to vzdy drahsie?
Su rozne lekarnicky - a lekarnicky do hor (aj v "outdoorovych") predajniach mozu byt porovnatelne ceny s tym ked sa kupuju jednotlivo.
Zvycajne su v tychto lekarnickach tie najdolezitejsie zdravotnicke potreby a daju sa kupit rozne vybavene lekarnicky.

Co mi v clanku chyba - co mal autor na mysli aky rozdiel v zdravotnickych pomockach na zimu a na leto. ja mam rozdielnu lekarnicku na zimu a leto - avsak rozdiel nie je v pipaku ani v v celovke alebo lopatke - to nema s lekarnicou nic spolocne - toto je sucast vystroje na turu podla predpokladanych podmienok.
ikodpovědět 
 Re: Nikdy nekupujte vybavene lekarnicky...16:54:05 21.01.2014
protože zákazník kouká především na cenu a výrobce/dodavatel to moc dobře ví a tlačí cenu co nejníže to jde na úkor kvality vybavení lékárničky (není obvaz jako obvaz). Což u lékárničky není zrovna šťastný.
d.odpovědět 

 horolezecká lékárna23:13:16 21.01.2014
Tak jak sem to četl, tak s lékárnou co je tu popsána by toho člověk zrovna moc nesvedl. Autor v podstatě řeší ošetření jenom banálních stavů, kde například velkým krvácením nazývá říznutí při přípravě jídla. Můj názor a rovněž i přístup k ošetřování v horském prostředí je takový, že dnes už v podstatě placebo léky typu ibubrofen skoro nevozím. Dle mého názoru stavy, které by měli horolezce zajímat jsou hlavně traumata, polytraumata nejčastěji způsobena pádem z výše. Základem ošetření takových zranění v rámci laické první pomoci je obvaz, který byl hned v prvních větách zredukován z dle mého názoru úplného minima do nepoužitelného množství. Obecně pro mě tento článek má hodnotu akorát v tom, že se lidi možná začnou zajímat o to, co by měla jejich lékárna obsahovat. 
vojtaodpovědět 
 Re: horolezecká lékárna07:52:18 22.01.2014
Hele a když nevozíš ten placebo ibáč (předpokládám, že placebo paralen podle stejný logiky taky vozit nebudeš), jak jsi potom připravenej na případný tlumení bolesti a srážení horečky?
honzaodpovědět 
  Re: horolezecká lékárna10:14:12 22.01.2014
Tak nějaké antipiretikum tam vždycky mám. (nejčastěji ten paracetamol). Asi jsem se nevyjádřil úplně nejvodněji ale šlo mi spíše o to, poukázat na stavy, které jsou v horské medicíně považovány za absolutně zásadní a při tom, aspoň po pročtení článku, v očích normálních lezců a horolezců naprosto přehlížené. Co tě bude trápit více. Horečka, kterou má stejně smysl řešit až od teplot nad 38 a to je3t2 kdo v9 jestli nebo to ,že máš na zemi ležícího parťáka, který teče jak vodní kohoutek pomalu přecházejíc do hemoragického šoku. Můj názor je takový, že farmaceutické loby nám vtlouklo do hlav, že každá prkotina se musí řešit práškem. Přitom účinky právě nesteroidních antiflogistik, COX inhibitorů apod. jsou dle aspoň mých zkušeností více méně placebo. Člověk si pak připadá, že v té lékárně něco má, když tam má narváno deset plat prášků s tím samím účinkem ale teprve až se něco doopravdy stane, tak zjistí že je absolutně v prdeli a věř mi není to moc dobrý pocit. Myslím, že nějaké ty kritické stavy jsem už viděl a věř, že nikomu ještě ibobrufen život nezachránil, zato takový kus "nepotřebného obvazu, či ATB".....
Vojtaodpovědět 
   Re: horolezecká lékárna10:28:26 22.01.2014
hm,
moje zkušenosti s ibuprofenem jsou výborné (jsem laik, ale před dvěma lety jsem ho sežral asi tunu na řešení vedlejších účinků léčby jistého neduhu), a za placebo jej tedy nepovažuji - naopak, tu a tam se objeví aférka že v kozích bobcích tradiční čínské medicíny nebo jiném šarlatánském byznysu se objeví jen ibuprofem namletej aby to aspoň trošku fungovalo. samozřejmě jsou sajrajty výrazně silnější, ale na bolení hlavy nebo namoženejch zad je IB dobrá volba, a k těm silnějším sajrajtům vhodným na akutní stavy se běžnej smrtelník snadno nedostane.
Lukas B.odpovědět 
   Re: horolezecká lékárna10:34:18 22.01.2014
jo zrovna na ty traumata a polytraumata ten obvaz je především na zastavení krvácení, tam je skoro jedno s čím člověk zaimprovizuje a sterilní to být nemusí (pokud teda jsme někde kde se dá zavolat vrtule), pro sebe volím dvě pružná vobinadla, která jsou takovej univerzál i na podvrklej kotník.

mmch, když teda mluvíme o antibiotikách - jaké? nějaké seno jako biseptol, nebo nějaké zrovna široce používané širokospektrální jako augmentin, nebo tradiční dryják, třeba tetracyklin?
Lukas B.odpovědět 
   Re: horolezecká lékárna10:34:49 22.01.2014
Jo a bolest, na kterou zabírá ibobrufen opravdu neřeším :) V lékárně je moje nejslabší analgetikum je Tramal v kombinací s Torecanem nebo Deganem ať se z toho nezgrcáš. Když pádím mimo evropu tak opiaty.
Vojtaodpovědět 
    Re: horolezecká lékárna10:43:25 22.01.2014
Tak ATB jsou hodně o tom kam jedeš a co ťe čeká. Augmentin je takový základ. Já mám třeba rád Ceftax ale jako laik asi nemáš šanci ho ani podat. Nejlepší řešení je dle mého návštěva dobrého doktora, a upřímně se s ním o tom pobavit jak už tu někdo psal. Co se týče zastavování krvácení, tak souhlasím, sterilitu určitě nemá smysl řešit ale hodně důležité je mít dostatek věcí, kterýma hodláš to krvácení stavět. Na tablety můj názor znáš, ale každý to může vnímat jinak. Ať si jich tam klidně narvou hromadu když v té lékárně budou mít i to, co je doopravdy potřeba.
Vojtaodpovědět 
     Re: horolezecká lékárna11:15:05 22.01.2014
Nevím, jestli se trochu neprobouráváš do otevřenejch dveří. Nikdo přece netvrdí, že by v lékárničce měly bejt JEN prášky na drobné bolístky na úkor těch život zachraňujících věcí. (Mmch. použití těch nesteroidů je asi věc názoru. Když mě třeba bolí zub, tak je to pro mě dostatečnej důvod vzít si růžovku - byť třeba placebo, hlavně že zabere. Nevidím to binárně, nevím proč bych kvůli pobolívajícímu zubu nebo hlavě měl trpět a na druhou stranu taky nevidím důvod, proč bych do sebe kvůli takovým banalitám rvát opiáty. Jo a aspoň když je ta růžovka placebo, tak nebude mít vedlejší účinky - hurá! Jenže ona vedlejší účinky má - a kurva?)

Ale zároveň tvrdím, že by I ty prášky na běžný bolístky, leukoplasti na puchejře apod. měly bejt součástí lékárničky, protože řešej tak 99 % neduhů, který tě na akci potkaj, byť ne život ohrožujících. A mám pocit, pro tebe to jsou zbytečnosti, takže je s sebou nebereš. Nebo se pletu?
honzaodpovědět 
      Re: horolezecká lékárna11:47:26 22.01.2014
Asi jsme se nepochopili. moje reakce je na to, že horolezecká lékárna by prvotně měla myslet na stavy závažnější a až potom na ty běžné. Konkrétně k článku 6 obvazu mi příjde jako absolutní základ. Čtverec o rozměrech 10*10 cm není dost velký ani na utření zadnice atd.. Léky ať si každý vezme jaké chce. To, že já mám určitý pohled na tento tip farmak neznamená, že ho mají i ostaní. je mi jasné, že normální člověk se k opiatum nedostane a kdyby se dostal, tak se možná nechtíc zabije. To, že jsem se o nich zmínil bylo jenom v odpovědi na tvou otázku co beru já. Mě se jedná o jedinou věc. Každý myslí na prkotiny ale podceňuje opravdové nebezpečí. Hlavní způsob pro laika, jak stavět krvácení jsou právě ty hydrofilní věci, na které každý kašle. A to nemluvím o imobilizaci která je většinou nejlepší analgetikum :). Je to dáno tím, že většina lidí se s opravdovým krvácením nebo pořadným úrazem nesetkává. Zato bolest zad apod. zná asi každý. Je tedy logické, že se člověk zaměří na to co zná a s čím má nějakou zkušenost ale už neřeší to, co je doopravdy potřeba. Nechtěl jsem tím na nikoho útočit, nebo se nedejbože někoho dotknout. Jsou to hold jen mé zkušenosti o které jsem se chtěl podělit doufajíc, že by někomu mohli přijít v hod. Nechtěl jsem zabýhat zbytečně do podrobností ač se to úplně nepovedlo :) To o co mi šlo, je zhrnuto v první větě resp. druhé
Vojtaodpovědět 
       Re: horolezecká lékárna11:57:32 22.01.2014
Jenže co je "víc doopravdy" potřeba? To, co skoro určitě použiješ a život ti to nezachrání, anebo to, co nejspíš nikdy nepoužiješ, ale zase život ti to ev. zachrání?
honzaodpovědět 
        Re: horolezecká lékárna12:02:37 22.01.2014
Myslím, že můj názor znáš. Možná je to i tím, že už mi pod rukama umřelo docela dost lidí.
Vojtaodpovědět 
         Re: horolezecká lékárna12:07:53 22.01.2014
Ale je každého rozhodnutí, čemu dá přednost :)
Vojtaodpovědět 
       Re: horolezecká lékárna12:09:34 22.01.2014
ok, tak takhle asi jo (až na ty přechodníky, to je strašný, buď se toho vyvaruj nebo se to nauč, není to tak těžké). od puchejře nebo odřeného kolena nebo namoženejch zad ještě nikdo neumřel, a stavět krvácení náplastí na kuří oka se moc nedá.
ale potom se tedy nebavme o horolezecké lékárně, ale univerzální lékárničce, která se nám úplně stejně hodí když spadneme z kola, sekáme trávu nebo řezáme na cirkulárce. specifikaum (horo) lezectví je v tom, že kromě urgentních stavů kdy je potřeba jednat v desítkách vteřin a minutách máme trošičku problém v tom, že nám sanitka nedojede za dvacet minut, ale za pár hodin (v lepším případě) nebo dní nebo vůbec a musíme zraněného nějak odtransportovat, takže bojujeme navíc třeba s prochladnutím, infekcí, šokem a se spoustou dalších problémů.

ovšem výhoda (horo) lezectví je ta, že většinou máme plnej batoh všelikejch blbostí z kterejch se ten tlakovej obvaz nebo škrtidlo nějak zimprovizuje - od náhradních fuseklí přes mikynu po smyčky.
Lukas B.odpovědět 
        Re: horolezecká lékárna12:40:46 22.01.2014
Za přechodníky se omlouvám, ale popravdě ani pořádně nevím co přechodník je. Ale co se týče odlišení lékárniček, tak rozdíl mezi nimi je hlavně v tom, jaký tip poranění (nebo jiné patologie) předpokládáš. Základ je, představit si, co se ti může přihodit. V horolezectví je to pro mě prvotně pád z výše.Teď nemluvím o vysokohorském lezení, tam bych ty priority trochu pozměnil, ale např. Tatry,Alpy. Když si představíš, co tě může potkat, je následující krok, zjistit si, co se s tělěm děje. Aspoň základní mechanismy. Až si prostuduješ základní patofyziologii a obrané mechanismy těla, tak tě to dovede k tomu, jak tyto stavy kompenzovat. Na to abys je kompenzoval, budeš potřebovat materiál. Pak už je jenom na tvé šikovnosti jak tento materiál zredukuješ a poskládáš tak aby byl funkční. Z toho plyne, že nejde napsat konkrétní návod na skladbu lékarny. Jde hlavně o znalosti a o to jak jí umíš použít. Myslím, že čím máš větší znalosti a zkušenosti, tím více si můžeš dovolit určité věci vypustit. Akorát mi příjde, že když se rozhlédnu kolem sebe, tak je to spíše naopak.
Vojtaodpovědět 
    Re: horolezecká lékárna11:12:08 22.01.2014
hm, neřešit bolest na kterou stačí ibuprofen se mi docela nevyplatilo - skončil jsem (ne tedy v horách, ale doma) po třech nocích bez zamhouření voka ve stavu, že jsem po telefonu řešil co mám sežrat z těch zbytků co jsou zapomenuté v každé rodinné domácí lékárničce, a zabrala až kombinace koňských dávek tramalu, paracetamolu a neurolu. tak nějak jsem si z toho odnesl zkušenost, že s nemocí se líp bojuje vyspalej a nezkroušenej bolestí.
mimochodem opiáty - asi budou fajn, ale jak je laik získá a jak převáží přes hranice?
Lukas B.odpovědět 
     Re: horolezecká lékárna16:23:50 22.01.2014
opiaty? jestli jsi z prahy tak kolem vaclavaku:), ted vazne, neustale se dohadujete kazdy o necem jinem. univerzalni horolezecka lekarnicka neexistuje, jak psal nekdo vyse, dost zalezi KAM jedu a co znam, s dostupnosti lekarske pece vlastni vybaveni pribyva, ale zase na roviste tahat batoh veci na reseni polytraumat:)
kubaodpovědět 
      Re: horolezecká lékárna16:38:06 22.01.2014
jasně. ale základ je něco, čím se dá smysluplně stavět masivní krvácení (a rozdejchávat a pneumotoraxovat), bo tam jde o minuty, a to je potřeba asi i na rovišti - a to měl Vojta na mysli a tak nějak když nad tím přemýšlím tak to tak asi bude. podle odlehlosti akce pak všechno ostatní.
Lukas B.odpovědět 
       Re: horolezecká lékárna22:42:27 22.01.2014
ne nutne, pri urazu, treba na rovisti, ti ke staveni masivniho krvaceni budou stacit i rukavice a mozna par obvazu, budes pocitat s dojezdem zachranky, takze lekarnicka ti bude stacit mala (velkou do alp ci dal tahat nebudes protoze kdo by se s tak velkou mrchou tahal kdyz jde jen o roviste), leky zadne atd.
kubaodpovědět 
        Re: horolezecká lékárna01:59:58 23.01.2014
Záchrana na Rovišti trvá za světla a hezkého počasí cca 1,5 hodiny. A teď MUDruj, co si do toho batohu vzít ...
 Uzlarodpovědět 
         Re: horolezecká lékárna09:01:43 23.01.2014
Zajímavej údaj. Docela dlouhá doba na to, že je Roviště ještě relativně nejblíže k hlavní silnici. Na Kamýku nebo na Skalách u Pakosty to bude asi déle.
 jirkasodpovědět 
          Re: horolezecká lékárna12:07:05 23.01.2014
mudruju: roviste a ostatni sklalky u vody, soucinost zachranky a hasicu s velkym clunem:)
kubaodpovědět 
          Re: horolezecká lékárna01:39:44 24.01.2014
Stačí ve Velké či na Rovišti dát řeč s místnima, pár případů s uvedením času akce je na netu. O první místo noční můry záchranářů by na vltavské žule mohly soupeřit Županovice, Jickovice apod. U Plzně mě napadá Kozelka.
Uzlařodpovědět 
         Re: horolezecká lékárna09:10:40 23.01.2014
furt se točíme v kruhu. když mám náhradní oblečení (a nějakou mikynu pro případ večerního chladu mám na skalách v batohu i v nejparnějším létě), tak nemusím mít ausgerechnet 6 obvazů. nějaký to vobinadlo čím se to vomotá, to jo, tejpa je výhodou, ale tlakovej vobvaz můžu nakonec dělat i ze zpocenejch fuseklí a trenýrek které si sundám, a nějaké škrtidlo taky umotám z repky. jo, fajn je nějaký hygienický minimum, přece jenom se přisávat na rozbitej vobličej nebo chmatat od spáry odřenejma rukama do rány kámošovi co je proslulej tím že běhá za každou fuchtlí ucouranou není vono, notabene člověkovi kterýho neznám.
prostě některý ty návody první pomoci a lékárniček jsou šitý na situaci, že se najednou octneme nahatí na severním pólu, což není úplně častá situace.

úplně nejlepší je lézt s někým medicínsky vzdělaným a praktikujícím, neboť takoví jsou většinou profesionálně zdeformovaní a tahají lékárnu jak hrom a dokonce vědí co s ní.
Lukas B.odpovědět 
          Re: horolezecká lékárna11:50:50 23.01.2014
Tocime,a tou posledni vetou jsi to vystihl uplne presne.:)
kubaodpovědět 
          Re: horolezecká lékárna17:35:41 25.01.2014
netahám jí většinou vůbec, máme RZS, když jí nepotřebuješ, tak to vydrží domů:)
vzdělanýodpovědět 
           Re: horolezecká lékárna18:08:49 25.01.2014
hruza pomyslet jak by to tu vypadalo kdybys byl treba o neco mene vzdelany ...;-)))
odpovědět 

 Foto dne:

Tratt
 Databáze cest:
Všechny cesty (179833)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mission Impossible 8+ La Riba
Cesta Ke Smazání II Adršpach
Normální Cesta I Adršpach
Komín IV Adršpach
Berufsgärtner 8B Kremstal
Nově komentované:
O Erastis Sou 1 Kalymnos
J´Ai Du Temps Donc J´Ai De... 7b+ Kalymnos
Directa Reus 6b+ La Riba
De Sába 9- Lom Kobyla
#7 6b Margalef

 Nově v diskusi:
Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez |

 Nové komentáře:
Hmm | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: Komunikace | Re: Ledovec | další pohled | Re: Ledovec | Re: Ledovec |

 Kde to vře:
Zkusíme to znova (63)
Rozhovor s Markem Holečkem po návratu z Langtang Lirung (6)
Rozhovor s Honzou Trávníčkem na kanálu naHoru.tv (3)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (1)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky Scarpa Booster Vibram XS Grip2 | Horolezecké knihy | TENDON Master PRO 9.7 | Lezečky La Sportiva Miura | Korsica | PRAHA,PRODÁM VESTU | Tenaya Indalo vel. 37 | Mammut GTX kalhoty | Prodám VHT boty a mačky | Lano |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 518 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 438 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 405 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 394 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 355 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.