LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Desátá rozhodne.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Volf 11106
3.Stráník 11056
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5675 lezců
1143858 cest
Nové přelezy:
Vrbata 7c
Sinter Wan 7b+
Armata Sik 7b
Sascha On 7b
O Erastis 1
Braveheart 7b
Fran-Fran 7b+
Tarantula 7c
KalyNikhla 7b
Sudoku 7c

Stěny
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
BoulderClub Brno - Brno
HOKOK Sport Kladno - Kladno

Prodejny
2D chyty - Praha 6
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osobnost: 18. 3. 1933 Zemřel Luigi Abruzzi

Luigi Abruzzi Kdyby někdo nevěděl, po kom a proč se jmenuje Abruzziho pilíř...


Dnes připomínáme badatele, který vstoupil do dějin horolezectví nejen několika smělými prvovýstupy v Americe a Africe, ale i systematickým průzkumem u Čchokori (K2), a zasáhl i do polárního výzkumu a dějin dobývání severního pólu.

U somálského Jowharu 18. 3. 1933 zemřel admirál Luigi d´Abruzzi.






Luigi d´Abruzzi se narodil v Madridu jako třetí, nejmladší syn tehdy vládnoucího (prozatímního) španělského krále Amadea I. Savojského a jeho manželky Marie Viktorie, kněžny z Aosty. Luigi však byl vychováván jako Ital a v Itálii – koneckonců napřed jeho strýc, a po něm i bratranec měli v Itálii celkem zajímavé zaměstnání; dělali tam krále).

Mladý vévoda se již od dětství věnoval alpinismu, jak ostatně (stejně jako vojenskou kariéru) velela rodinná tradice. Již jako devítiletý vystoupil na Mt. BlancMt. Rosa.
Jeho zájmy byly spíše geografického rázu, ostatně svědčí i o tom jeho vědecká bibliografie, a studiu geografii a kartografie se věnoval i v rámci své kariérní přípravy.



Luigi Abruzzi

Luigi Amadeo Giuseppe Ferdinando Francesco di Abruzzi,
vévoda savojský (29. 1. 1873 Madrid – 18. 3. 1933 Jowhar)

foto: United States Library of Congress's; licence Commons




V roce 1893 zahájil svoji cestu kolem světa. Při ní podnikl jeden ze svých prvních smělých prvovýstupů, když v roce 1897 vystoupil na 5 489 m vysoký Mount Saint Elias (druhou nejvyšší horu severní Ameriky) na aljašské hranici Kanady a USA.

St. Elias je dodnes považovaný za velmi obtížný cíl nejenom pro zpravidla velmi špatné počasí zde panující, ale i nedostupnost pozemní cestou.

Koncem století se Luigi d´Abruzzi zapojil do souboje o dosažení severního pólu. Členové jeho expedice dosáhli 13. 3. 1900 86° a 34´ severní šířky a překonali tak dosavadní Nansenův rekord. Nejcennější však byly výsledky vědeckého výzkumu, kterých výprava dosáhla v průběhu přezimování v Arktidě.

Další horolezecké expedice neúnavného Abruzziho mířily do Afriky, kde operoval v oblasti třetího nejvyššího afrického masivu Ruvenzori. Zde podnikl vpravdě objevitelskou činnost. Na konto si připsal 16 prvovýstupů na dosud nezlezené vrcholy, vysoké zpravidla mezi čtyřmi a půl až pěti tisíci výškových metrů, mezi nimi i samotný třetí nejvyšší vrchol Afriky Ruvenzori vysoký 5.119 m. Jeden z dosažených štítů (Mount Luigi di Savonia vysoký 4 627m) dnes nese jeho jméno.

Přestože v Africe je po Abruzzim pojmenovaná celá hora, světové proslulosti v horolezeckých kruzích se dočkal až díky svým výpravám karákorámským. Zde téměř dosáhl vrcholu Chogolista (Bride Peak - 7 665 m), na kterém musel pro nepříznivé počasí zastavit postup ve výšce 7 498 m. Tím ustanovil tehdy platný světový výškový rekord (jen mimochodem pro zajímavost: hora Chogolista se v roce 1957 stala osudnou Hermannu Buhlovi, její vrchol byl dosažen až v r. 1975).

Nejvýznamnější je však Abruzziho působení na svazích druhé nejvyšší hory světa Čchokori (K2 – 8 611 m, považované dodnes za nejtěžší osmitisícovku) v roce 1909. Zde dosáhla jím vedená výprava výšky 6 666 a vytyčila směr velmi obtížnou cestu jihovýchodním (Abruzziho) pilířem. Cesta se později ukázala jako správná, jak prokázal již Fritz Wiessner ve třicátých letech. Právě Abruzzim vytyčenou cestou na vrchol této hory vystoupili v roce 1954 prvovýstupci z italské expedice. Ti, i díky zkušenostem Američanů, dokázali překonat nebo obejít všechna klíčová místa. Cesta Abruzziho pilířem je dnes považována za "normální" výstupovou trasu. Podruhé byla úspěšně prostoupena až v r. 1977, při teprve druhém úspěšném výstupu na vrchol hory. Luigi d´Abruzzi tak položil pěkný základ, který Italové dokázali v roce 1954 definitivně potvrdit svým prvovýstupem – „Kádvojce“ se dodnes říká „italská hora“.

Tímto úspěchem u K2 však bohužel Abruzziho horolezecké expedice skončily. Princ se byl nucen věnovat vážnějším záležitostem, blížila se světová válka, a italský admirál v aktivní službě musel „do práce“. O Abruzziho úspěšné vojenské, resp. námořní kariéře se lze dočíst jinde, proto ji nebudeme rozebírat. Lze si jen povzdechnout nad přerušeným karakorámským výzkumem. Ostatně z historie horolezeckého působení na dalších asijských velikánech je patrné, že nebýt dvou velkých, rychle za sebou jdoucích válek, asi by se dějiny himálajského horolezectví psaly jinak.

Po roce 1918 se savojský princ už k vážnému horolezectví a objevitelským cestám nevrátil. Věnoval se nadále cestování, ale i humanitárním projektům zejména v Africe, kde jej také roku 1933 v Somálsku zastihla smrt.



Zdroje a odkazy

Základní životopisná data:
Luigi d´Abruzzi na Wikipedia.org (IT)
Luigi d´Abruzzi na Wikipedia.org (EN)
Luigi d´Abruzzi v Britannica.com
Luigi d´Abruzzi na Italianmonarchist.blogspot.cz

Geografický přínos a horolezecké expedice:
Luigi d´Abruzzi jako výzkumný badatel na stránkách Circolo Polare
Luigi d´Abruzzi jako výzkumný badatel na stránce Rwenzori Abruzzi
Luigi d´Abruzzi; Expedice prince Savojského na The Suburban Mountaineer
Luigi d´Abruzzi; Princ – horolezec; obsáhlý článek Petera Bridgese


Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Jako úvodní ilustrační obrázek byl použit výřez knižní obálky – životopisu Luigiho d´Abruzziho z archivu Horolezecké abecedy.


Tomáš FRANK   [úpravy] 01:16 18.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dobrá práce08:17:05 18.03.2014
Díky za velmi pěkný článek z historie horolezectví!
Ondraodpovědět 

 Oprava08:41:33 18.03.2014
Pod popiskou portretu bych opravil rok narozeni, jinak pekne, dik!!! :)
m.odpovědět 
 Re: Oprava09:57:53 18.03.2014
To je oko :-). Díky, opraveno.
 liborodpovědět 

 pěkné09:27:04 18.03.2014
děkuji za hezký článek
haninaodpovědět 

 Dík09:50:46 18.03.2014
za zajímavý info, je dobrý si některý věci "historicky" srovnat a zařadit...
Měl bych jednu opravu - Ruwenzori je nejvyšší pohoří v Africe (Kilimandžáro a Mt.Kenya jsou považovány za samostatné kopce). Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Margherita Peak (alias Mount Stanley), který měří 5109 m, a je třetím nejvyšším kopcem v Africe.
šabiodpovědět 
 Re: Dík11:07:59 18.03.2014
Krása Tome.
Když už se v tom nimráme, tak zkratka pro nadmořskou výšku je "m n.m.". A ještě jiný příklad, který se týká lezení, "15m" se čte "patnáctimetrový" a "15 m" se čte "patnáct metrů". A jilož se tu pravopis a gramatika řeší často (a nejen na tomhle webu), i když se autoři článků i redakce snaží to podchytávat, ale chlapi natož horolezci nejsou většinou dobrými češtináři, asi časem udělám(e) jakýs slovníček problémových českých výrazů horolezeckých :)
 martanodpovědět 
  Re: Dík12:59:36 18.03.2014
Tož to by byl dobrý počin! :-)
šabiodpovědět 

 drobná oprava14:30:17 18.03.2014
Saint Elias nie je 2. najvyššia hora S. Ameriky, veď vyšší je nielen McKinley, ale i Logan určite a Orizaba podľa toho, či S. Ameriku chápeme ako kontinent alebo len USA + Kanada.
 shatterhandodpovědět 

 Foto dne:

Tratt
 Databáze cest:
Všechny cesty (179833)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mission Impossible 8+ La Riba
Cesta Ke Smazání II Adršpach
Normální Cesta I Adršpach
Komín IV Adršpach
Berufsgärtner 8B Kremstal
Nově komentované:
O Erastis Sou 1 Kalymnos
J´Ai Du Temps Donc J´Ai De... 7b+ Kalymnos
Directa Reus 6b+ La Riba
De Sába 9- Lom Kobyla
#7 6b Margalef

 Nově v diskusi:
Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez |

 Nové komentáře:
Další další pohled | Hmm | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: Komunikace | Re: Ledovec | další pohled | Re: Ledovec |

 Kde to vře:
Zkusíme to znova (64)
Rozhovor s Markem Holečkem po návratu z Langtang Lirung (6)
Rozhovor s Honzou Trávníčkem na kanálu naHoru.tv (3)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (1)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky Scarpa Booster Vibram XS Grip2 | Horolezecké knihy | TENDON Master PRO 9.7 | Lezečky La Sportiva Miura | Korsica | PRAHA,PRODÁM VESTU | Tenaya Indalo vel. 37 | Mammut GTX kalhoty | Prodám VHT boty a mačky | Lano |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 518 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 438 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 406 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 394 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 356 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.