Třetí adventní neděli 16.12.2018 se v brněnském lezeckém centru Duro Singing Rock uskutečnilo MČR v lezení na rychlost. Na tento závod se sjelo 72 závodníku nejen z ČR, ale i Polska a Slovenska.
Foto: R. Hromada
Po ukončení prezence proběhlo představení veškerých závodníku a začaly rozlezové zkušební pokusy. Novinkou letošního MČR byla samonavíjecí zařízení, která jsou v zahraničí běžná. Dalším novým prvkem tohoto závodu bylo postavení nestandardní cesty pro kategorie U10, U12 a U14 ze „standardizovaných“ chytů, tudíž si závodnici v těchto kategoriích mohli vyzkoušet, jaké to je lézt na chytech se kterými se v budoucnu setkají na Evropském či světovém poháru.
Foto: R. Hromada
Foto: R. Hromada
Foto: R. Hromada
Po skončení měřených pokusů na nestandardní a standardní závodní cestě, nastal čas na vyhlášení mistrů a mistryň v lezení na rychlost pro rok 2018:
U10 - Školař Dan a Bodanská Adéla
U12 - Šikula Jaroslav a Janošová Mariana
U14 - Cibulka Šimon a Skoupá Sabina
B - Babača Čeněk a Cibulková Tereza
A - Křížová Hana
J - Burian Matěj a Mercová Denisa
Dospělí - Kříž Jan a Křížová Hana
Foto: R. Hromada
Foto: R. Hromada
Za zmínku stojí skvělý čas Jana Kříže, který pokořil hranici šesti sekund a závod ukončil s časem 5,81s. V ženské kategorii měla nejlepší čas Hana Křížová a to 10,79s.
Celkové výsledky jsou dostupné na webových stránkách horolezeckého svazu. (www.horosvaz.cz).
Na sestřih nejrychlejších 5. mužů a žen na standardizované cestě se můžete podívat níže:
Rádi bychom tímto poděkovali závodníkům za předvedené výkony, realizačnímu teamu za přípravu a organizaci závodu a dále sponzorům za pomoc. Zejména děkujeme firmě Climbing Technology a Saltic za věcné ceny pro závodníky, Think Bigger za zapůjčení samonavijáku u „dětské“ cesty, lezeckému centru Duro Singing Rock za možnost jak tréninku, tak možnosti uspořádání MČR, Vertikonu Zlín za zapůjčení časomíry, Burianům za poskytnutí chytů na „dětské“ i dospělácké závodní cestě, Fyzioterapeutům z týmu Fyzio Gym Cooper, kteří se starali o závodníky a hlavně všem rodičům, kteří pomáhali při průběhu závodu.
Rád si přečtu, co se děje nového v naší české kotlině. A dnes při čtení článku o závodech v rychlolezení jsem se fakt poprskal kafem. Jak jsem pochopil nějaký pan Burian připravil závody a v děkovačce na konci děkuje nějakým pánům Burianům za půjčení chytů. Vyhodnotil jsem to tak, že buď si honí ego, nebo jsou na Brněnsku dva klany Burianů.
Spíš si myslím, že pan Burian děkuje všem, kteří se nějak podíleli na závodech, jelikož bez pomoci ostatních by to nešlo uspořádat. Navíc chce poukázat na stav "práce" ČHS, která není schopná zařídit ani tréninkové podmínky olympijského sportu. Zajímalo by mě, co by na to řeklo ČOV? Myslím si, že by stoplo dotace. Rozumným lidem to taky hlava nebere, že má ČHS 18 mega rozpočet, ale jak jsem se dozvěděl na závodech v Brně, tak si skupina lezců shání peníze na samonavíjak sama. Navíc si musela pořídit i tréninkové chyty a časomíru.
Ty výsledky na Horosvazu jsou, ale mají poněkud jinou adresu. Možná to souvisí s tím, že se včera na horosvazu nasazovala nová verze webu a odkazy se mohly změnit.
možná že na to špatně koukám, ale opravdu startovalo na MČR 5 žen a 4 chlapy????? a to jsem si říkal, že 20 závodníků na lokálních závodech v Táboře je průser.
To víš, Slabouchu, všechno chce své a na vše je třeba trénovat. Abys trénoval, musíš mít jednak motivaci a jednak mít kde trénovat a vzhledem k tomu, že žádný z potomků členů komise soutěžního lezení se této disciplíně nevěnuje, tak tato disciplína ani nemá u vedení svazu patřičnou prioritu a tak po několikaleté destrukci, pardon chtěl jsem říct „nové koncepci soutěžního lezení“ jsou počty startujících v dospělácké kategorii u rychlosti takové, jaké jsou.
Pan Burian se sice svými syny snaží situaci vylepšit, ale jejich snaha se více podobá spíše onomu pověstnému boji s větrnými mlýny…
Příkladně mě letos na VH HoBlík sliboval více závodů v této disciplíně, ale jak vidíš, tak zůstalo jen u toho nominačního a tohoto MČR… jako již několik let po sobě.
Když se podíváš na svazový web a porovnáš to, jakým způsobem svaz referuje o tomto MČR ve srovnání s těmi, které pořádali členové VV, tak zjistíš nebetyčný rozdíl… kromě jiného.
Naopak si myslím, že navzdory okolnostem, se jedná o značný úspěch. 72 závodníků celkově je obzvlášť za daných podmínek velmi, velmi solidní výsledek!
Já osobně považuju přiklonění ke standardizované cestě za chybu. Vím, že takhle se dají trhat rekordy, nicméně rychlost na cestě která se s každým závodem mění mi přijde bližší lezeckému světu než tenhle vertikální sprint.
Dokonce jsem někde v koutě svého chorého mozku vylovil vzpomínku na rozhovor s Jackym Godofem, že kdyby věděl, že se to bude používat tak dlouho, tak si dá víc záležet....sorry, potřeboval jsem si rejpnout....
Jinak ono celé soutěžní lezení dospělých je tak trochu průser.... kromě boulderingu, kde startuje 70-100 chlapů a žen, je to zábava tak pro 30-40??? (nevim přesně) startujících a to nejni zrovna bůh ví jakej počet, aby si sponzoři rvali koule a sypali melouny :-(
Jediný co jakštakš má smysl jsou závody pro mládež, protože tam se ta 100vka většinou sejde.
A svaz tomu moc nepomáhá :-(
Sponzoři? Tak to ani tak není otázka počtu startujících, jako počtu diváků :-) Zajímavé stejně bude max semifinále, většina lidí se koukne až jen na finále, to je pár lidí. A je jedno, zda ten výběr začíná za třiceti nedo tři sta. Rozhodující bude, kolik lidí se na to bude dívat. A zde je už základní zádrhel v omezenosti prostor a jejich kapacity v souvisloti s počtem lidí, kteří jsou ochotni přijít. A ani jeden seriál tomu nepomáhá, dokud nebudou existovat závody určitých úrovní, od čtvrté ligy (oddílové a stěnové závody) až po prestižní pohár nebo MČR, nebude to fungovat. Systém, kdy na jedny závody mohou amatéři s profíky dohromady a nic jiného tu není (ofiko od ČHS), rozhodně není motivační ani pro závodníky, ani pro diváky.
Nebyla tam nula? Jestli vidím dobře ročníky, tak to vše byly juniorky. Ve skupině J byly jen dvě holky, nic víc. Ve skupině A pak byly tři :-) V ženách pak bylo jen těchto pět juniorek, takže z žen jako takových nula. Muži pak to samé, jsou tam jen dva, zbutek jsou kluci ze skupinu J. Takže se dá říci, že na MČR nula žena a dva muží :-) A to se vyplatí :-)
Myslím, že u jiných protežovaných disciplín to zas tak veselejší není. Nebýt juniorů a Juniorek, tak by startovní pole vesměs zelo téměř prázdnotou i tam.
Ve Zličíně čtyři baby, v Lanškrouně tři …
A to tam na rozdíl Brna v rychlosti měli masivní mediální, materiální, finanční a lobystickou podporu svazu.
Tak každému přijde k smíchu něco jiného, což o to.
Mě jen zaráží, že když jsi takový úspěšný borec/borka, který/která se posmívá závodům s účastí 72 závodníků, že nenajdeš ani tolik odvahy k tomu, aby ses pod své přípisky identifikovatelně podepsal/a… Že by snad obava z vlastí trapnosti?!
1. neposmívám se. Rozdíl mezi pousmáním se nad něčím a posmíváním se něčemu je poměrně značný.
2. pousmání se nemá v tomto případě nic společného se závody, ale s počty závodníků a zájmem o tuto disciplínu. Opět velmi podstaný rozdíl. I kdyby závody byly bez chyby a na úrovni MS, nic to nemění na tom, že nulová účast žen je prostě k pousmání :-)
Ale tu snad všichni ví, ne? A je to v pořádku, k podpoře rychlosti jinak, než jakou součásti trojboje, není důvod. Otázkou ale zůstává, proč sis to paranoidně opět vztáhnul na sebe/závody :-)