Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
42. 9986
43.Šenkýř 9969
44.S 9953
Bouldry:
42.Ježek 9200
43.Meier 9175
44.Chovanová 9153
Hory:
10.K 4448
11.Hess 4095
12.Zvonková 4029

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5951 lezců
1229864 cest
Nové přelezy:
Chinesisch 9-
Laurin 9+
Hinter´m H 9
Härte 9 9
The Dark W 7c
Hitchhike 9/9+
Jack's Bro 8A/8A+
Jack's Bro 8A/8A+
Black Labe 11
Stříbrná H XIa

Stěny
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny
Lezecká stěna TJ. Pustiměř - Pustiměř
Gejzír - Karlovy Vary

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
HUDYsport - Brno
Rock Point - Chodov - Praha 4

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Reinhold Messner se chystá na své poslední přednášky v Česku

V dubnu 2026 ve Zlíně a v Praze

V dubnu 2026 do České republiky zavítá jeden z největších žijících dobrodruhů současnosti – Reinhold Messner. Během dvou večerů přednese své poslední veřejné přednášky v České republice, čímž završí mimořádný vztah, který si s českým publikem během let vybudoval.

Reinhold Messner, první člověk, který stanul na všech 14 osmitisícovkách bez použití kyslíku, zůstává jednou z nejrespektovanějších osobností světového horolezectví i myšlenek o dobrodružství a dosahování cílů.
Jeho výstup na Mount Everest bez kyslíku ve dvojici s Peterem Habelerem, první sólo výstup na Everest, přechod Antarktidy bez podpory či přežití sólo přechodu přes Gobi jsou nejen sportovními, ale i lidskými milníky.

Cílem je nabídnout českému publiku nejen jedinečný kulturní zážitek, ale i prostor k zamyšlení – o odvaze, smyslu vlastní cesty, o lidských limitech a kráse překonávání strachu.

„Nejde jen o přednášku, ale o rozloučení s jednou érou. Messner nejen lezl na hory, či uskutečňoval polární expedice, ale pomáhal nám všem lépe chápat smysl cesty jako takové,“ říká Petr Horký, polárník, autor podcastu Hausbot PH a iniciátor projektu.

„První, kdo se v mém mládí dotknul mé horoduše, byli Reinold Messner a Peter Habeler. Je mi ctí a velkou radostí být u tohoto projektu,“ říká Honza Tráva Trávníček, horolezec a spoluorganizátor projektu

Přednášky proběhnou ve dvou městech:

24.4. 2026 ve Zlíně, kde bude Reinhold Messner hlavním hostem 30. ročníku festivalu cestování, poznávání a sbližování kultur NEZNÁMÁ ZEMĚ,
28.4. 2026 v Kongresovém centru v Praze. 

Vstupenky jsou za zvýhodněné ceny v prodeji v první vlně od 12.5. 2025

Tato událost je výjimečná nejen svým obsahem, ale i emocí. 
Je to poslední příležitost potkat se s mužem, který ještě posouval hranice lidských možností tváří v tvář divoké přírodě. 

Další informace najdete na www.messnervcesku.cz

Rozhovor s Reinholdem Messnerem na Hausbotu Petra Horkého je zde:


 


Honza Tráva Trávníček   [úpravy] 12:13 14.05.2025Tisk 


Související články:
Zobrazit další (3)

Komentáře

Nový komentář 
 cena10:09:30 27.05.2025
Proč je to tak napálený? 14 stovek v předprodeji za přednášku má být nějaká lidovka? Polovina by ještě připadala v úvahu, ale tohle je síla.
dalodpovědět 
 Re: cena12:27:45 30.05.2025
Protože jde o festival sbližování kultur a přátelé od Šumavy na jih mají jak známo jinou životní úroveň a samosebou i jiné příjmy.

To je taky součást kultury, takže jestli se chceš sblížit, tak plastovou kartičku a šup
odpovědět 

 Foto dne:
Trebenna West
 Databáze cest:
Všechny cesty (192600)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ljubljenice Extension 6c+ Lubenice
Vodníkova hrana II Na Tokáni
Stará cesta V Na Tokáni
Lepivá hrana V Na Tokáni
Konec sezóny VIIa Na Tokáni
Nově komentované:
Babí Léto VIIb Adršpach
One Hit Wonder IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Tahání za nitky 6+ Srbsko
R1 7- Frankenjura
Skleroza 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: Rozpočítání amortizace | Re: clickup | clickup | chudák martin | Re: Rozpočítání amortizace | Re: Rozpočítání amortizace | Re: Rozpočítání amortizace | Re: Rozpočítání amortizace | Re: Rozpočítání amortizace | Ostwand Verschneidung Hochthron |

 Nové komentáře:
R.I.P - udělení čestného členství ČHS | R.I.P. | Viz parte... | Díky za vše | Rip | Re: Výzva jak hrom | Re: Nadhera | Re: Nadhera | Re: Nadhera | Re: Nadhera |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
SP v lezení na obtížnost Praha (16)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (7)
Skialpinismus zůstává i na ZOH 2030, přibude individuální závod (6)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Spolulezce Český ráj | Dámská softshell | Nové sandály Lizard | Vodítko v Krasu | Nález Želiv | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1190 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1311 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1491 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1462 
 Neřeším to – lezu vše 
 1160 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi