Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231347 cest
Nové přelezy:
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b

Stěny
Horolezecká stěna Vrchlabí - MANGO - Vrchlabí
ZŠ Planá - Planá
Mariánské lázně - Mariánské Lázně

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Strakonice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Petrohradské Padání 2026

24. - 26. 04., Sklárna Žihle

Padání do reality všedního pracovního života bylo v pondělí tvrdé. Úměrně s tím si moc vážím krásného víkendu v partě více než tří stovek lidí. Ti všichni rozhodli, že uděláme maximum pro to, abychom se příští rok sešli na stejném místě.

A zdaleka to není jen o mě, mých dětech, mé skvělé ženě, ale také o v posledních letech poněkud nešťastných lidech, kteří se snaží v chodu udržet chatičkový areál na Sklárně u Žihle. Před akcí byli skeptičtí, ale i je se nám podařilo nakazit. Práce není všechno.

Lidem navíc přispěchalo na pomoc sluníčko, jarní čerstvá zeleň a rozkvetlé stromy. Jak tohle chcete sdílet někomu, kdo tam nebyl? Pokusím se tedy pouze vyvrátit mýty, které (možná) o „Padání“ kolují.


O tom, že název „Padání“ se odvozuje od vertikálního pohybu směrem dolů způsobeným gravitačním polem naší modré planety.

Podle severoitalské řeky Pád to také není, protože tam je placka. Pravda je taková, že byla jednou jedna firma a ta se jmenovala „PAD“. Mám rád jazyk český a název „Padání“ se nabízel. Na to zase až tak moc česky člověk umět nemusí.

Prý je tam bolestivá žula.

No to samozřejmě není pravda! Na akci nikdy nebyl Chuck Norris. Prý proto, že krystaly jsou na něj málo ostré. Pojmenoval jsem po něm alespoň jeden kámen, na nějž vede projekt s pracovním názvem „Never stop at the top“.

Jedeme na závod!

Do závodu v pravém smyslu slova to má poměrně daleko. Do oficiálního seznamu soutěžících se zapsalo 153 lidí, stejný počet zařídil doprovod nebo si jen přijel užívat krásné atmosféry. Výsledky pak odevzdala sotva polovina do závodu přihlášených. Možná je to škoda, na druhou stranu určitě chci, aby ta volba byla.

Nesedí klasifikace.

Moje děti s oblibou říkají, že se vejdu do tolerance +/- čtyřech stupňů obtížnosti. A to rozhodně sedí!

Nejsou tam chyty.

Na místě je samozřejmě polemika, co je to chyt. Ale i v případě, že bychom měli za chyt považovat něco, za co se lezec pověsí, našli bychom letos statisticky něco kolem 1,785 takovýchto chytů na boulder. Ačkoli připouštím, že občas je nutné se pověsit za břicho.

No a nakonec mýtus o obludném pořadateli.

Hmmm...přemýšlím, vymýšlím, hloubám, rozjímám, dumám, koumám, uvažuji, spekuluji, lámu si hlavu, analyzuji, rozebírám tam a zpět, mudruji...a nic. Tohle zkrátka vyvrátit nelze!
Děkuji moc za natočený klíček ve své pružině! Kromě všech účastníků jí řádně promazala firma Pro Rock Climbing, Shumbafly a Český horolezecký svaz. Formality typu výsledků, mraky fotografií a časem i průvodce na novou oblast najdete na sociálech.


Fotogalerie:




Budoucí vítěz kategorie starších chlapců (hi res)

archiv Petr Resch



Kámen Ponorka těžší lezci rozkývali (hi res)

archiv Petr Resch



Megan 6C (hi res)

archiv Petr Resch



Partička (hi res)

archiv Petr Resch



Kámen Autoškola (hi res)

archiv Petr Resch



O Prostředníčkovi, 6B (hi res)

archiv Petr Resch



kámen Chuck (hi res)

archiv Petr Resch



Relax (hi res)

archiv Petr Resch



Na vrchol, 7B (hi res)

archiv Petr Resch



Kámen Království pohádek (hi res)

archiv Petr Resch



Kapela Sisus Ralsis (hi res)

archiv Petr Resch



Mladší dívky (hi res)

archiv Petr Resch



Mladší kluci (hi res)

archiv Petr Resch



Starší dívky (hi res)

archiv Petr Resch



Starší kluci (hi res)

archiv Petr Resch



Ženy (hi res)

archiv Petr Resch



Muži (hi res)

archiv Petr Resch


Petr Resch   [úpravy] 07:25 29.04.2026Tisk 


Související články:
Zobrazit další (129)

Komentáře

Nový komentář 
 Bylo to super08:43:11 29.04.2026
Co krystal to chyt.
Valmarodpovědět 
 Re: Bylo to super08:38:40 30.04.2026
pěkná akce, zalezli sme si parádně, díky!
anaxymodpovědět 

 Parádní akce, dík.19:43:13 30.04.2026
Byli jsme poprvé, moc se nám to líbilo, tak se těšíme na příští rok.
Petr Dodpovědět 

 Chuck sběrač20:39:55 01.05.2026
V počátcích (2003) chtěl Chuck na Padání přijet. Primárně se chtěl zaměřit na soutěž sběrač. Ale pak, když se dozvěděl, že kameny musí zůstat tam kde jsou, o soutěž ztratil zájem.
J.odpovědět 
 Re: Chuck sběrač07:27:20 02.05.2026
Já jsem hlavně rád, že je tam nanosil
Petrodpovědět 

 Poděko08:23:14 04.05.2026
Děkujeme, taky jsme si to užili!
Blahoušodpovědět 

 Průvodce09:26:40 12.05.2026
Na "sociálech" akce je zveřejněný průvodce na (staro)novou oblast. Že mi to ale trvalo :-(
Petr Reschodpovědět 

 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192432)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Pozdrav z Labáčku Xc/XIa Adršpach
Prodloužený Mauglí 7+ Helfštýn
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1282 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1464 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1433 
 Neřeším to – lezu vše 
 1135 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi