LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
7.Širůčková 11728
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
Bouldry:
7.Jungling 10625
8.Danda 10559
9.Novák 10550
Hory:
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5837 lezců
1192465 cest
Nové přelezy:
Rock Repub 8+/9-
So Long Be 9-
Wild Publi 9a
Terra Medi 8a
Vítej Z5 J 7C
Bedda Mact 7c
Silly Game 8a
Bella Ciao 7b
El Prado D 7b+
Černý Trav 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zemrel Juerg von Kaenel

Juerg von Kaenel, autor pruvodcu "Schweiz Plaisir" a "Schweiz Extrem" a obhajce myslenky dobre zajistenych cest nizsich obstiznosti v horach, se 6.1.2005 rozhodl pro dobrovolny odchod z tohoto sveta.

Juerg von Kaenel byl v polovine 80.let spickovym sportovnim lezcem a i jeho prvni vydavatelsky pocin -- "Schweiz Extrem" -- byl urcen dobrym az vynikajicim lezcum. S fialovou "bibli" tak mnozi meli moznost objevit fantasticke lezeni ve Wendenu, Raetikonu ci na Englhoernerech. Juerg se ale zahy zacal angazovat i pro mene vykonne lezce a myslenku "prumerny lezec ma v horach stejne pravo na bezpecne a dobre odjistene cesty jako lezec spickovy" zacal nejen propagovat ve svych pruvodcich "Schweiz Plaisir", ale take uvadet v zivot vytvarenim novych cest a prejistovanim starych.

Ackoliv Juergovo presvedceni a pocinani nevyvolavalo vzdy nadseni -- zejmena v bavorskych a tradicnich rakouskych lezeckych oblastech (Wetterstein, Karwendel, Kaiser, Hochkoenig, Rofan apod.) bylo a je "plaisir" lezeni zasadne odmitano -- jeho pruvodce a cesty prinesly tisicum lezcu nezapomenutelne zazitky ve fantastickych oblastech svycarskych, francouzskych a italskych Alp.

Se smutkem v dusi,

Lenka K.   [úpravy] 11:22 18.01.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 To je škoda11:48:58 18.01.2005
že se odešel další popularizátor lezení i pro přestárlé a půměrné. Jen bych moc nesouhlasil s tím, že by byl tento styl zásadně odmítán v Rakousku. Pokud jsem byl v Hochkönigu, konkrétně na Torsäule nebo Schoberkopfu, cesty tam jsou vynýtované sice ne po 3 metrech, ale dostatečně a plaisirem bych je i nazval. Je to už dnešní trend a nové cesty se takhle dělají. Jestli to založil zrovna Känel nevím, ale určitě k tomu přispěl.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: To je škoda14:51:02 18.01.2005
Ja jsem tedy na Hochkoenigu jeste nelezla, ale slysela jsem, ze to tam s tim "plaisirem" neni az tak zhave. Na to ale muze mit "prestarly" piskar Jandik jiny nazor nez v podstate skalkarka Lenka K. :)

Lenka K.odpovědět 
  Re: To je škoda14:55:39 18.01.2005
:-) Jasně. Názor je každýho věc. Objektivně: Lezli jsme tam 3 cesty. Hustota nýtů v klíčových pasážích jestli si dobře vzpomínám 3 až 5 metrů. Je fakt, že v jedný cestě jsem se v jednom místě dost klepal, takže úplnej plezír to asi nebyl, ale jinak v zásadě pohoda.
Možná nemám to správný posuzovací měřítko, protože jsem od Känela nic nelezl.
Petr Jandíkodpovědět 

 Jedenácté přikázání12:09:41 18.01.2005
Nedojistíš! Känel mrtev? Dojišťoval staré cesty v Alpách. Tatarka mrtev? Dojišťoval staré cesty Tatrách... Uf, to je teda "plezír"!
TomasKodpovědět 

 Foto dne:
Trebenna East
T.H.C., 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188340)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
So Long Beauty 9- Geyikbayiri
Neznámá 7+ Hlubočepské Plotny
Kulky 7+ Hlubočepské Plotny
En Iyisi O (neco) L2 7 Geyikbayiri
En Iyisi O (neco) L1 6+ Geyikbayiri
Nově komentované:
So Long Beauty 9- Geyikbayiri
Neznámá 7+ Hlubočepské Plotny
Standing Ovation 10-/10 Srbsko
Nová 2 5+ Kreutzberk
Tataráček V 11 7C Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | + | Re: Para | do pohody se hoď | Re: Para | Špatně předstíraný nadhled | ať se ty prachy prochlastaj | Re: Para |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (33)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (22)
Film: příběh Adama Ondry o přelezu bouldru za 8C na flash (16)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (14)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (10)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (10)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)
ČHS: rozjíždíme paralezení v Česku (5)

 Nově v inzerci:
Prodám posilovací desku | Statická a dynamická lana | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | Telekomunikace ve Švedsku | Železo | Prodám sadu chytů | Pohorky Garmont Tower 2.0 Extreme | Péřák Warmpeace Explorer | Scarpa Maestrale 2.0 | lezečky |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 647 
 Někdy ano 
 615 
 Ne nepoužívám 
 656 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.