Vážené lezkyně, vážení lezci, milá lezbo (dovolil jsem si ji také pozdravit, doufám, že to nebude nikomu příliš vadit, neznám ani její jméno, nikdy jsem ji neviděl…)
Na začátku bych chtěl upozornil, že můj další článek nemá, a to opakuji, nemá s těmi předchozími opravdu nic společného a proto ho doporučuji vřele všem.
Na začátku všeho pro lezce důležitého, by bylo dobré zamyslet se nad tím, do čehože „oblečeme“ naši skalní oporu v našem případě nohu od kotníku dolů. Co teď ? Jakou obuv koupit ? Jak těsná by mi měla být ? Co to je sakra ta protiskluzová úprava ? Že zde najdete odpověď na nějakou z těchto otázek si můžete být stoprocentně jisti. V několika dalších týdnech se můžou naprostí laici dozvědět, jak postupovat při koupi prvních lezeček, a ti ostatní si mohou ověřit jestli při koupi těch posledních lezeček neudělali nějakou chybu.
1.Konstrukce obuvi
Nejdříve se budeme zabývat tímto tématem. Při každém nákupu je důležité, abychom byli obeznámeni se všemi možnými a dostupnými informacemi.
Základní dizajn
Takzvané trepky neboli boty s celopatovým uzamčením se velmi rychle a snadně obouvají a zouvají, je to tedy dobrá volba pro bouldering či lezení v tělocvičnách, kdy se boty neustále sundávají a nandávají. Špatným dojmem je, že celopatový systém boty způsobuje nadměrnou volnost nohy. Na trhu se totiž objevují 5.10 Zlipper, které využívají patního zipu, který nohu pěvně zafixuje.
Šněrovací boty často poskytují více pohodlí a mají regulovatelnou „přiléhavost“ k noze. (Většinou se skály dotýkáte skoro nohou, jak pevně a těsně sedí.)
Podšívka
Lezecké boty mohou být buď s podšívkou a nebo bez ní. Většina lezeček má složení vnitřní podšívky takové, aby předcházelo extrémnímu napínání obuvního materiálu po dlouhodobém používání. U bezpodšívkových lezeček je zaručena větší ohebnost a zároveň větší citlivost. Nicméně bezpodšívkové lezečky mohou po nějaké době samovolně zvětšit svoji velikost.
Slip-lasted
Tyto lezecké boty mají tenčí střední a vnitřní podrážku, která umožňuje lepší citlivost a ohebnost. Mohou Vám pomoci cítit skálu skrze Vaši botu tak, že přesně víte, kde Vaše noha stojí.
Board-lasted
Tyto boty jsou navíc vyztuženy a vydrží mnohem více než „slipy“ modely. Zpravidla se napínají méně a vydrží mnohem déle. Mohou se též nechat častěji podlepit na rozdíl od „slipíků“. Tuhá střední podrážka poskytuje extra podporu a ochranu vaší noze, kterou potřebujete při nadměrném kroucení vaší nohy či nějakém jiném neočekávaném nárazu nohy na skálu. Tyto boty plní svoji funkci velmi dobře na svislých či mírně položených stěnách; lezou i tam, kde jsou stupy velmi malé.
Původní článek napsal Mark Feenstra, já jsem si dovolil volně přeložit.
To sme teda nechtěli, chtěli sme totiž prudit, víš? Jen piš, přes zimu se to podle mě fakt hodí. Kdo nechce ať to nečte, ne? (Jo hele, nemohl bys mi vždycky protekčně napsat co je Tvuj výplod, ať Ti na to trapně neskáču? Su trochu blbé.. ;-))
Zapsal: Ivucha, 14:10:15 21.12.2001
Vertical limit a Cliffhanger blednou
Výborně, tento článek přináší lezení, tak trapně zahleděnému do sebe , nové obzory. Termíny jako "trepky, protiskluzová úprava či celopatové uzamčení" to je třída. Srovnatelné snad jen se Staloneho nastřelovací pistolí pro nýty či s oblíbeným označení frendů vačky viz Vertical Limit. Představa "samovolného zvětšení velikosti" lezečky budí různé asociace. Dodnes jsem měl za to, že se roztahují používáním. A hle je to samovolný proces probíhající třeba v botníku ?
P.S. Tvůj černý pytel s věcma leží stále na Velrybě. Nikdo se ho ani nedotkne, chováme ho ve stejné úctě jako hasičskou přilbu na Plzeňském památníku Díky Ameriko.
Zapsal: John, 11:34:57 22.12.2001
khPXtWtvJ
vAMg0d Very neat blog post.Really looking forward to read more. Really Great.