Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
SP Praha (04.06)
2. liga Pardubice (13.06)
SP rychlost Zakopane (POL) (14.06)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13034
2.Votoček 12550
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11325
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Groš 7322
3.Skopec 7183

Výsledky
SP Madrid (28.05)
SP Bern (22.05)
EP boulder Liptovský Mikuláš (SVK) (16.05)

Deníčky
5938 lezců
1227026 cest
Nové přelezy:
Jelínkova 10-
Ví To Celá Xc
Člověk Bez XIa
Hróňova Sé Xa
Ludva 9+/10-
Protéza 7b
Luhr på tu 7c+
Tvrdá Změk 7C
Krkavčí Ma 9+/10-
Power of n 8C

Stěny
HOKOK Sport Kladno - Kladno
Dap Sport - Hradec Králové
Bouldrovka Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna

Prodejny
Rock Point Olomouc - Olomouc
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Expedice Changabang 2008

V úterý 18. srpna odlétá z Vídně do Dillí česká expedice Changabang 2008. Cílem lezeckého družstva ve složení Ota Krásný, Milan Majdič, Michal Krysta a Michal Bernard  je prvovýstup v severní stěně 6.864 m vysokého Changabangu – Žraločího zubu v prstenci okolo Nanda Devi - nejvyšší hory Indie.

Changabang je jedním z těžko dostupných vrcholů vnějšího prstence národního parku Nanda Devi. Od jeho znovuotevření v roce 1996 se o jeho zdolání pokusilo celkem 14 expedic, z toho pouze 3 stanuli na vrcholu. V roce 1997 vytyčila směr v SV pilíři smíšená britská expedice.



V roce 1998 poprvé prostoupila za 17 dní pětičlenná americko-ruská expedice kolmou a téměř 1.800 m vysokou severní stěnu. V roce 2006 stanulo na vrcholu dvoučlenné družstvo Španělů, kteří se ovšem ztratili při sestupu na uzavřenou jižní stranu hory.



Náš cíl je vytyčit nový směr v severní stěně. Po důkladném prostudování fotografií a konzultaci s účastníky americko-ruské expedice jsme se rozhodli pro nástup vpravo od jejich cesty a těsně pod vrcholem dosáhnout SV pilíře. Cestu absolvujeme jako jedno čtyřčlenné družstvo stylem „země – vzduch“ v tzv. capsule stylu.

Předpokládáme, že ve stěně začneme působit přibližně 30.8. a nejpozději do 30.9. dosáhneme vrcholu stěny. S ohledem na uzavření jižní strany hory z náboženských důvodů a z důvodů ochrany životního prostředí sestoupíme z vrcholu slaněním.
Držte palce!

Více naleznete na www.changabang2008.cz.

Michal Krysta   [úpravy] 01:18 03.07.2008Tisk 


Související články:
Zobrazit další (3)

Komentáře

Nový komentář 
 expedice06:40:06 03.07.2008
Borci držím palce, sice to vypadá na pořádné sousto, ale asi víte do čeho dete.
čajodpovědět 

 Držím palce10:39:46 03.07.2008
To dáte snad s prstem v nose :-O páč Ota je nadřenej z HISu :-) Tak zaberte draci a hlavně opatrně !
Dájaodpovědět 

 Přejeme vám skalp Changabangu.13:33:27 03.07.2008
Doufáme, že i studentské tréninkové hnízdění ve Verticalu, vám všem přispělo natolik,že skalpujete Changabank a budete mít co vyprávět.
Hodně pohody a silného zdraví do odvážného projektu přejí
              Honza s Hankou.
Honza a Hankaodpovědět 

 Super13:43:46 03.07.2008
Krásná hora držím palce to je výzva :-)
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 držím palce15:19:36 03.07.2008
chlapáci, hodně štěstí, a hlavně se koukejte vrátit všeci ve zdraví at mam s kým na VUTku trénovat, chodit do sauny a u Pecáka na závodech chlemtat svařák a slivovici!!! držím palce!!
osmanodpovědět 

 Drzim palce15:35:32 03.07.2008
Borci preju vam at je hora vstricna a pusti vas nahoru i dolu. A prijedte domu se vsema koncetinama. Drzim palce!!
Honzis LSDodpovědět 

 snezenky a machri19:35:01 03.07.2008
Chlapaci at vam vse vyjde a vratite se domu vsichni v poradku.
Tudis vam preji hodne zdaru,dobre pocasi,silnou vuli a hlavne zdravi.
Lucifer.Kunyodpovědět 

 Tak hoši,11:39:46 07.07.2008
hurá do toho! Budu alespoň myšlenkami s vámi.
BoHušodpovědět 
 Re: Tak hoši,16:36:18 07.07.2008
Hodně štěstí
Bártodpovědět 

 sílu a čest20:23:03 08.07.2008
Hodně zdaru chlapi! Budu Vám držet palce ze zasmraděnýho kanclu!:) A pošlete pohled! ;)
wencaodpovědět 

 Tak nevim...13:46:55 10.07.2008
Tak nevim... ale myslim, ze ty hosi dost dobre nevedeji do ceho jdou... uvarit si svaracek v zavesne posteli v Hollentalu (viz. http://www.changabang2008.cz/foto)je trochu neco jineho nez prvovystup na Changabang... no nic... hodne stesti do odvazneho projektu... budete ho potrebovat :)
dolfaodpovědět 
 Re: Tak nevim...11:52:18 13.07.2008
dolfy ja myslim ze to bude uplne to samy akorat bude hezci vyhled
mikyodpovědět 

 Foto dne:
Adam Ondra, kvalifikace
SP 2026 lezení na obtížnost Praha
 Databáze cest:
Všechny cesty (191943)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Z hranka II Příhrazy
Normální cesta II Příhrazy
Normální cesta III Příhrazy
Normální cesta I Příhrazy
Normální cesta II Janské Lázně
Nově komentované:
Scalo ma non brontolo 4a Monte Cucco
Čerte Vstávej 5B Čertovy Nohavice
Prstový šlem 7B+ Tisá - Modřín
Beer catcher Xb Bezděčín
Beer catcher Xb Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Gesto | Re: Mobilní web?! | Re: Pád na Prachově | Pád na Prachově | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Re: Mobilní web?! | Isfc | Re: Gesto | Re: Gesto |

 Nové komentáře:
Re: Peace | Re: neřešte kraviny - nejsme politici | Re: Peace | svobodu vyjadřování ano, ale... | Re: Peace | Diletantismus | Re: neřešte kraviny - nejsme politici | Re: Peace | Re: Peace | Re: neřešte kraviny - nejsme politici |

 Kde to vře:
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (94)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (52)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (32)
Čech František D'Agostino, Yosemity: 3 těžké bigwally za 2 týdny (22)
Video:Will Bosi a Jana Švecová v top boulder projektu ve Skotsku (17)
Plánovaný přesun na nový server: v pondělí 18. 5. 2026 (13)
V Adršpachu se vážně zranil lezec po pádu z 15 metrů (13)
Kalymnos rebolting report (12)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (12)
Video: Elias Iagnemma a jeho 4letá cesta za prvním 9A+ na světě (5)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Lezecké kalhoty OCUN Honk Pants Blue Opal, L | Titanové závětří Vesuv pro Evernew 0,9 l | Labak | úterý 9.6. lezení na písku | Ztratil jsem expesky | Do skal ve dvou | Karabiny | Lano | Dětský sedák |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1083 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1176 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1389 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1362 
 Neřeším to – lezu vše 
 1043 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit mobilní verzi