LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
SP obtížnost, rychlost Indonesie (02.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12475
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Volf 11106
3.Stráník 11056
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)

Deníčky
5675 lezců
1143855 cest
Nové přelezy:
Vrbata 7c
Sinter Wan 7b+
Armata Sik 7b
Sascha On 7b
O Erastis 1
Braveheart 7b
Fran-Fran 7b+
Tarantula 7c
KalyNikhla 7b
Sudoku 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skalkařit do Švýcarska? Proč ne!

Do Švýcarska jede našinec většinou na velké hory. Málokdo ale ví, že tahle země skýtá nepřeberné možnosti skalkařských cest, velmi dobře odjištěných i v lehčích obtížnostech. K dispozici je i mnoho vícedýlkových cest v různých nadmořských výškách s parádním, na husto osázeným fixním jištěním, a to i lehkých (tak 4c až 6a).

V roce 2008 jsem strávila půl roku na stáži ve Švýcarsku, přesněji řečeno v Bernu. Jako outdoorově založený člověk a lezec začátečník (na ostrém konci tak max. 6a, lézt jsem začala v létě 2007) jsem si o víkendech náležitě užívala vše, co tato krásná země nabízí. U nás má Švýcarsko pověst drahé, poněkud uzavřené a trochu nepřátelské země. Ráda bych se s Vámi podělila o své lezecké dojmy z půlročního pobytu a tenhle negativní obrázek vyvrátila. Omlouvám se za absenci fotek – nějak jsem moc nefotila a když jsem lezla, držela jsem se raději skály, případně lana při jištění než foťáku.
Skalkařinou je známá především Jura na hranici Švýcarska a Francie. Jedná se vápencové pohoří rozkládající se od Ženevy po Basilej a vybíhající až k Zurichu. Lezení je tam mraky, nejen krátkých skalek, ale i delších cest – tak 100 m. Mám nejvíce zkušeností z Jury okolo města Biel – lezení po spárách, kapsách, plotnách. Ve vícedélkových cestách se vyžijí zejména méně zdatní lezci – není problém najít dlouhé krásné cesty max. za 5c. Najdou se samozřejmě i těžší, ale těm jsem díky své nezdatnosti nevěnovala pozornost. Krátké cesty jsou samozřejmě v celé škále obtížnosti. Klasifikace je prý obtížnější něž třeba v jižní Francii (nemohu potvrdit, nebyla jsem tam), odpovídá tak asi Arcu (mohu potvrdit).
Další známou lezeckou oblastí je Ticino v okolí Ponte Brolla. Zde se jedná o žuly, hlavně o žulové plotny. Opět je zde obrovské množství perfektně zajištěných lehkých cest, i vícedélkových. Těžší cesty jsou spíše technické, vyznavači atletických převislých cest si dle mé zkušenosti na moc nepřijdou. Brzy zjara tu prý bývá trochu narváno. Ticino (nebo také Tessin, německy) je italsky mluvící část Švýcarska, má italskou atmosféru a vůbec je to takový trochu jiný svět. Mě osobně se tu moc líbilo.

Horská krajina

Švýcarské Alpy

foto by © Vit Smolek


Obrovským prostorem pro méně zdatné (i ty zdatnější) lezce jsou tak zvané „Kletterngarten“ – lezecké zahrádky. Jsou hojné po celé zemi a jedná se o malé oblasti dobře zajištěných cest, které jsou například u horských chat, nebo jen tak někde třeba i vysoko v horách či v lesících, nebo naopak v údolích, je jich hodně a s rostoucí popularitou lezení přibývají stále nové - jako pověstné houby po dešti. Může si tedy udělat výšlap do Alp a po 2 hodinách stoupání, na místě nad hranicí lesa s neuvěřitelným výhledem na okolní zasněžené třítisícovky dojdete ke Kletterngarten, kde se na perfektně zajištěných cestách můžete vyblbnout několik hodin a pak mazat zpátky do údolí (či k lanovce). Kletterngarten najdete v průvodcích (ty starší), ty novější na internetu – koukejte třeba na stránkách horských chat (najdete je opět nejlépe přes stránky SAC – viz níže).
V horách je samozřejmě mnoho horských cest, více či méně zajištěných, ale rozhodně mraky pro všechny typy lezců – od rodinek s dětmi po ty, co mají rádi opravdový hardcore.
Můj dojem z lezeckého potenciálu Švýcarska byl takový, že by tam člověk mohl lézt 4 měsíce v kuse a stále by měl co lézt, z čeho vybírat. Vzhledem k množství cest není většina ani oklouzaná, jak to známe z jiných Evropských vápenců.
Průvodce
Švýcarsko má opravdu super systém průvodců. V zásadě jsou 2 edice:
První jsou průvodce Švýcarského Alpského Klubu. Pokrývají téměř celé Švýcarsko a zahrnují úplně všechno, včetně alpských cest. Jejich nevýhoda je, že jich je opravdu hodně a jedna kniha se věnuje vždy jen malé oblasti. Na následujícím odkazu se proklikejte na Kletterführer.
http://www.sac-cas.ch/Books-and-Maps.296.0.html?&L=3
Druhou edicí, která mi přišla o něco užitečnější, je edice „Plaisir“ a „Extreme“. „Plaisir“ zahrnuje pouze cesty do obtížnosti 6b a Švýcarsko a přilehlé oblasti pokrývá v 5 svazcích: Alpin, Ost, West, Süd a Jura. Edice „Extreme“ zahrnuje naopak pouze těžší cesty a má jen 2 svazky (vzhledem k mým lezeckým neschopnostem jsem tuto edici moc nevyužila).
http://www.filidor.ch/german/frame.htm
Já nevlastním ani jednoho z těchto průvodců vždy jsem parazitovala na svých místních kamarádech. Koupit se dají ve všech oudoorových sportech (např. Baechli sport, síť po celém Švýcarsku) nebo v dobře zásobených knihkupectvích.
Spaní
Švýcarsko je drahá země. Nocleh v hostelu či horské chatě stojí tak 50 CHF s polopenzí. Spát se však dá i nadivoko, na parkovištích atd. Jen je dobré se moc nevystavovat a neutábořit se na pozemku, který zjevně někomu patří. Spali jsme nadivoko mnohokrát (s místními kamarády lezci) a nikdy s tím problém nebyl.
Jídlo
Hospody a restaurace jsou opravdu drahé. Jídlo v supermarketu je tak o 20-40% dražší než u nás, ale rozhodně je mnohem kvalitnější. Salámy a sýry, které jsou u nás běžné, tam jsou nejlevnější šunt. Když si potom srovnáte kvalitu a cenu, je to v podstatě stejné (kdybyste u nás kupovali kvalitnější potraviny, přijde vás to nastejno). Maso je drahé i v supermarketech. Pivo v supermarketu stojí tak 1-1.5 CHF. Pozor! Supermerkety sítě Migros neprodávají alkohol (to musíte do Coop nebo Denner). Jinak Denner je nejlevnější, ale má malý výběr a nepříliš valnou kvalitu zboží. Nejlepší výběr je v Coop, ale je relativně nejdražší.
Doprava
Nejlepší je jet vlastním autem. Benzín je zhruba tak stejně drahý jako u nás, silniční a dálniční síť je dobrá. Dálniční známka stojí (v roce 2008 stála) 40 CHF. Nedoporučuji počítat s místní dopravou – je vysoce spolehlivá, ale extrémně drahá. Každý Švýcar má koupenou „Hlabtax“, která ho opravňuje k poloviční slevě na veškerou dopravu vyjma nejkomerčnějších lanovek. I tak je to drahé, ale návštěvník, který Halbtax nemá, zaplatí 2x tolik – a to jsou sumy skutečně astronomické (vlak Bern-Zürich, jede hodinu, přijde bez Halbtax na 46 CHF jedna jízda).
Rozpočet
Pokud bude člověk spát na divoko a nakupovat v supermarketech, lezení ho nepřijde dráž než v jiných evropských oblastech.
Jazyk
Ve Švýcarsku jsou 4 jazyky: němčina, italština, francouzština a rétorománština. Tak si vyberte... Ale s angličtinou a trochou (ale opravdu jen trochou) němčiny byste měli vystačit.
Pár tipů?
Líbilo se mi třeba v oblastech Orvin a Le Paradis v Juře u Bielu. Potom Ponte Brolla v Ticinu. Ale nechci dávat žádné přesné tipy, myslím že jsem viděla tak 2% možností lezení ve Švýcarsku... Nejlepší je pořídit si průvodce, najít si místo které vám sedí obtížností a polohou a jít lízt, případně výlet spojit s výšlapem na hory nebo návštěvou měst.

Anička Bucharová   [úpravy] 09:36 17.02.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěkný09:47:43 17.02.2009
Dík za info, dobře napsaný. Ještě by se hodilo dát do pořádku nadpisy (drobnost) a taky třeba podrobnější info k pár vybraným místům - konkrétní poloha, příjezd, přístup...
o..odpovědět 

 supr díky10:36:19 17.02.2009
Takovéhle informace se vždycky hodí. Určitě by stálo za to být příště i více podrobnější ...
Krátce o lezení ve Švýcarsku bylo i tady - http://www.lezec.cz/clanky.php?key=6966
J.odpovědět 

 :-)11:34:14 17.02.2009
pěkné!
pracuju na sezónu v Alpách: Salbit hütte - kanton Uri, chata ve výšce 2100m.n.m. kousek od Göschenenu a Andermatu - je tam taktéž výborný polezenec (hory, lana, najde se i lezení pro děti a bouldery, obtížnost skal od 4 po 7 asi)! www.salbit.ch
Jinak bych byla trošku optimističtější s ubytováním: bivakovat se dá kdekoli, kde si myslíte, že vás nikdo neuvidí :-), cena ubytování na horských chatách je velice individuální, ale pokud máte členství v alpském klubu, tak je cena razantně nižší(jen noclehy se pohybují kolem 20-30CHF bez jídla, s polopenzí to bývá cca 50CHF, ale jídlo je opravdu kvalitní a je ho hromada-polévka, čerstvý domácí chléb, hlavní chod, salát, dezert - to je véča, snídaně klasika ... co hrdlo ráčí a kolik je kdo schopen sníst!
Na hostelích se dá ubytování sehnat se snídaní za 20chf - jugendhostels ... v každém větším městě.
Veškeré info naleznete na webu SACu a nebo českých stránkách o šveicu, které jsou udělané poměrně dobře a poskytují mnoho důležitých odkazů.
Kdyby někdo chtěl vědět více ... ráda odpovím na dotazy, pokud budu znát odpověď :-)
Apropo .... s jazyky není třeba si ve švýcarsku dělat hlavu: pokud jste milí, upřimní a usmíváte se - domluvíte se!
Hanaodpovědět 
 Re: :-)13:42:20 17.02.2009
Ahoj Hani, to je nahodicka ze se potkavame na Lezci. Pamatujes jak jsi me zachranila pred zblaznenim, kdyz jsi mi davala informace o tom, jestli Kuba s Dominikem jeste zijou, kdyz se zasekli do tri do rana na skalach na Salbitu? :) Diky :)
Sarkaodpovědět 
  Re: :-)13:47:59 17.02.2009
AHOJ!!!!!!!!!!!! :-)
tak to je paradička!!!
co vy jste stale v Baselu???
Hanaodpovědět 

 Par komentaru22:39:41 17.02.2009
Jen mala oprava: svycarska dalnicni znamka stoji 40chf, ne 20chf. Da se koupit v nemecku na pumpe za eura (asi 30eur?). Pokuta je 100chf minimalne kdyz ji nemate. Svycarsko je jinak zeme radaru, ale ceskou znacku do Cech nevystopuji. Benzin je tu skoro levnejsi nez v Cechach, rozhodne se vyplati jezdit autem nez vlakem, ale pozor na parkoviste, spousta jich je placenych. Lezeni u Biel je dost pekne, Le Paradis je v lese, Plagne vicemene taky, Orvin je i na podzim/zimu, je to jizni stena, material podobny Calanques. Mam pruvodce Jura bernois a jeste par dalsich, vcetne starsiho Gastlosenu, coz je fakt uzasna stena. Klasifikace je misty zajimava, obcas je 5b skoro 6a. Jsme ted momentalne na neurcito v Neuchatelu, jestli je nekdo pobliz tak se muzem potkat. Jinak diky za informativni clanek! Jirka
Jirkaodpovědět 
 Re: Par komentaru07:10:17 18.02.2009
Nemate nejaky tip na lezeni kolem Frauenfeld.
Diky
Vladekodpovědět 
 Re: Par komentaru14:17:42 23.02.2009
Neverim, ze by se na me usmalo stesti! Nevericne procitam tenhle clanek a doufam, ze se mi postesti nejake oblasti vyzkouset.. Taky sem ted v Neuchatelu a rozhodne bych jela lezt! Budu tu do konce brezna. Taky sem chtela potvrdit info o dalnicni znamce, je to opravdu za 40CHF a v Rakousku za 30 euro. Info mesic stare:-)Pokud nabidka stale trva tak pisni na mail:Davidova.hana@seznam.cz. Budu se tesit, diky za tenhle clanek!
Haniodpovědět 
 Re: Par komentaru13:39:08 11.03.2009
Ahoj Jirko,

zminoval jsi, ze jsi na nejakou dobu v Neuchatelu. V lednu jsme se pristehovali a tesime se na lezeni (zadne velke vykony). Pokud budes mit chut, zkus se ozvat. Pokud ne, tak preji krasnou sezonu:-). Ahoj Olca K.
Olcaodpovědět 

 Švýcarsko na léto13:07:58 18.02.2009
Na léto asi ideální zem a oblasti. Díky za inspiraci.
Steveodpovědět 

 Parada17:53:33 20.02.2009
Pro moje lezeni to vypada jako raj na zemi, diky za clanek!
Hodpovědět 

 Švajc na léto10:40:37 03.03.2009
Ahoj, pěkný článek.
Švýcarsko je jedním z dobrých lezeckých cílů pro skalkaře na léto - jsou tu vysoko položené oblasti, kde je i v červenci nebo srpnu relativně chladno a snesitelně.
Vyrazili jsme tam loni na týden, bohužel půlka z toho propršela, ale přesto bych měl nějaké tipy.
U Interlakenu stojí za návštěvu oblast Lehn, kde je na pár dní lezení v šestkových, sedmových, ale i osmičkových stupních francouzské klasifikace. Stěny jsou orientované převážně k jihu a je to asi 700 m nad mořem, takže ve vedrech nic extra, ale trochu pomáhá, že je to celé ve vysokém lese. Pokud jde o materiál, je to vápenec s nějakou příměsí písku nebo co, takže neklouže, má opravdu celkem dobrý tření. Cesty jsou zhruba kolem 30m dlouhé, občas (ty těžší) i dost převislé.
Kousek nad Interlakenem, pod Grindelwaldem, je odbočka na asi už trochu profláklý Hintisberg - jižně orientovaná stěna s cestami do 200m, tzn. cca do 4 délek (občas lze spojit...), je to stěna na pastvině ve zhruba 2100 m. n. m., s výhledem přímo na Eiger. Dobře vynýtované cesty, zase asi lezení hlavně v šestkových a sedmičkových stupních (našly by se i lehčí); takové velmi soft vícedélky (dobře zajištěné, na palouku kus od auta, s možností kdykoli slanit a utéct se schovat...
U Interlakenu (resp. Meiringenu) jsme navštívili ještě oblastičky spíše místního významu Lammi a Schillingsflüe, ale to bych snad doporučil jen jako nouzovku, když třeba leje.
No a pak mám ještě 2 tipy, které jsou trochu jinde. Vždy jde o lezení tak na den nebo 2, ale stojí myslím za to, když nemáte v létě co dělat anebo jedete kolem.
Když jedete z Brigu přes Simplon Pass směrem na Domodossolu, kus za sedlem je menší oblast Simplon Dorf (nad stejnojmennou vesnicí). Je zhruba v 1500 m.n.m. a kolem poledne tam zachází slunce, takže v létě optimální. Jsou to kolmé nebo převislé cesty po pozitivních, ostrých chytech (materiál - asi břidlice nebo co), většinou do 30m, klasifikace (narozdíl od Lehnu) příjemná... V šestkách a sedmičkách (fr.) by tu bylo myslím určitě na dva dny lezení.
A to nejhezčí pro mě byla asi celkem nová menší oblast Medji, která je kus pod Zermattem, nad obcí St. Niklaus. Je skoro v 1800 m. n. m., během odpoledne zachází slunce. Jde o zhruba 70m vysokou stěnu, převážně kolmou, zase z nějaké žule podobné břidlice. Leze se tu převážně v trhlinkách, trhlinách a koutech, i když i lištovačky tu jsou. Cesty jsou i přes možnosti vlastního zakládání výborně vynýtované. Zase převážně v šestkách a sedmičkách (fr. klasifikace). Taky tak 2 dny si tu myslím pěkně zalezete. Tady by se možná hodila i helma, hlavně pro jističe (občas se na nějaké polici povalují kameny, které se dají třeba shodit lanem...).
Všechno je to v průvodci Schweiz extrem, Band 1 (nakl. Filidor), který byl zmíněný i v článku.
No a bacha na spaní. Třeba u toho Interlakenu by asi nějaké vícedenní kempování nadivoko mohl být problém. Jinak se asi většinou dá někde zašít, pokud se na tommístě nechystáte kempovat týden...

Piškotodpovědět 
 Re: Švajc na léto21:28:03 03.03.2009
Piškote, můžeš se mi prosím ozvat na mail?
mellounodpovědět 
 Re: Švajc na léto09:37:46 04.03.2009
Ahoj, neměl bys také nějaký tip na lezení(ať horský nebo sportovní) okolo Engelbergu? Díky
janekodpovědět 
  Re: Švajc na léto10:51:57 04.03.2009
Ahoj, bohužel ti asi moc neporadím. Nejsem žádnej velikej místní znalec.
My to řešili tak, že jsme dojeli do Interlakenu - tam jsem věděl o Lehnu, kterej neměl bejt špatnej - no a tam jsme pak v lezeckým krámu koupili jeden ze dvou dílů toho průvodce (Schweiz Extrem), vlastně i proto, že dost lilo, a tak jsme chtěli najít v okolí něco použitelnýho i na deštivé dny.
A v tom průvodci už si celkem vybereš. Oblasti jsou ohvězdičkovaný... Taky nám nějací lidi, co jsme je potkali ve skalách, občas dali nějaký tip.
Myslím, že oblast o kterou bys měl zájem, bude asi v tom druhým dílu, kterej zatím nemám.
Ale třeba se tam vypravíme v létě zas, tak bychom mohli být zase o kousek chytřejší. Rád bych se mrknul do Gastlosenu, ale klidně i jinam...
Prý moc pěkný lezení je údajně dole u Ticina, ale není to na léto (podle místních), říkali něco o tmavé skále, stěnách orientovaných na jih - vedro...
Piškotodpovědět 
  Re: Švajc na léto13:35:57 04.03.2009
Ahoj Janku.
Okolo Engelbergu to náhododu trochu znám. V zásadě jsou tam 4 možnosti, co vim:
1. těžký lezení (6b je hoooodně výživný)v údolí kousek u dolní stanice lanovky smeěem na Wissberg. Je to asi 10 min cesty od auta
2. lehčí Klettergarten na Wissberg - vyjedeš lanovkou a pak jdeš asi hodku nebo 2 pěšky. tam jsem ale nebyla
3. je tam pěkněj bouder areál těsně na hranici lesa v údolína Surenen (v případě zájmu Ti někde vyštrachám i průvodce)
4. u Ruggubelhutte je prej taky Klettergarten. My jsme na tý chatě spali na tůře a vyprávěl nám o ní místní kuchař. Bližší info tady: http://www.rugghubel.ch/frameset_klettern.htm

Anička
Aničkaodpovědět 
 Re: Švajc na léto19:45:37 20.11.2011
Nemáte někdo scan nějakého průvodce ?
Dík Jarda jestedi@seznam.cz
jestediodpovědět 

 Skalkařům10:34:48 05.03.2009
Skalkaření, coop a vláčky Ti jdou, Anče. Zbývá odvážit se konečně do velehor, když už se váží ta cesta...:-)
 M@raodpovědět 

 Skalkařům10:35:32 05.03.2009
Skalkaření, coop a vláčky Ti jdou, Anče. Zbývá odvážit se konečně do velehor, když už vážíš cestu...;-)
 M@raodpovědět 

 Foto dne:

Tratt
 Databáze cest:
Všechny cesty (179833)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mission Impossible 8+ La Riba
Cesta Ke Smazání II Adršpach
Normální Cesta I Adršpach
Komín IV Adršpach
Berufsgärtner 8B Kremstal
Nově komentované:
O Erastis Sou 1 Kalymnos
J´Ai Du Temps Donc J´Ai De... 7b+ Kalymnos
Directa Reus 6b+ La Riba
De Sába 9- Lom Kobyla
#7 6b Margalef

 Nově v diskusi:
Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez | Re: cvaknuté první jištění - přelez |

 Nové komentáře:
Hmm | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: další pohled | Re: Komunikace | Re: Ledovec | další pohled | Re: Ledovec | Re: Ledovec |

 Kde to vře:
Zkusíme to znova (63)
Rozhovor s Markem Holečkem po návratu z Langtang Lirung (6)
Rozhovor s Honzou Trávníčkem na kanálu naHoru.tv (3)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (1)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky Scarpa Booster Vibram XS Grip2 | Horolezecké knihy | TENDON Master PRO 9.7 | Lezečky La Sportiva Miura | Korsica | PRAHA,PRODÁM VESTU | Tenaya Indalo vel. 37 | Mammut GTX kalhoty | Prodám VHT boty a mačky | Lano |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 518 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 438 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 405 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 394 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 355 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.