LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
28.Pelíšek 10491
29.Chejn 10418
30.Kolomazník 10382
Bouldry:
28.Urubčík 9800
29.Majdloch 9750
30.Horáček 9675
Hory:
6.Šuraba 6607
7.Skopec 6483
8.Bloudek 6420

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5798 lezců
1180814 cest
Nové přelezy:
Jedna Mozk 7C
L'effet Po 7b
Cibule A O 9+/10-
Dobří Holu Xb
The Hills 9
Pravda A L 9
Jedna Mozk 7C
Drobkova K 10-
Velkej Bej 9
Perla Xb

Stěny
Škoda Sport Park - Plzeň
Lezecké sdružení Kotelna - Brno
ZŠ Jihlava - Jihlava

Prodejny
HUDYsport - Teplice
Rock Point Olomouc - Olomouc
Husky Outdoor Shop - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Krkonošské laviny a horští záchranáři mají poprvé stálou expozic

V Informačním centru Správy KRNAP v Obřím dole otevřela v pátek své dveře prvním návštěvníkům nová stálá expozice, věnovaná jednomu z nejvýraznějších fenoménů našich hor – lavinám.

Expozice je zároveň holdem práci horských záchranářů – jak Horské službě Krkonoše, tak polskému GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

„Otevření této expozice pro mě byla několikanásobná radost,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. „Naše nedávná výstava o lavinách ve vrchlabském Krkonošském muzeu se setkala s velkou odezvou a bylo nám jasné, že do Krkonoš taková expozice patří na delší dobu, než jen na pár měsíců. A Obří důl jako lokalita s nejčastějšími lavinami na české straně hor je pro ni nejlepší místo. Stejně tak chlapi z Horské služby a GOPR si zaslouží, aby jejich práci mohli turisté trochu lépe poznat,“ dodává Kašpar.

„Expozice je připravená velmi pěkně a myslím, že se lidem bude líbit a budou na ni rádi chodit, že si i mezi sebou řeknou, že to stojí zato,“ říká náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. „Jsem moc rád, že se v Obřím dole obě témata – krkonošské laviny a záchrana v horách – sešla na jednom místě. Myslím, že opravdu na tom nejlepším,“ dodává Klepš.

Laviny jsou součástí krkonošské přírody přes dva miliony let – od doby, kdy se začalo ochlazovat klima a blížila se první doba ledová. Na české a polské straně hor je přes 80 pravidelných lavinových drah a odborníci za posledních 50 let zaregistrovali na 2000 lavin, které v Krkonoších spadly. Proto tomuto fenoménu krkonošské přírody věnovali pracovníci Krkonošského muzea Správy KRNAP monotematickou výstavu, který veřejnosti právě tento pátek otevřeli.

Posledních několik set let do království horských živlů Krkonoš proniká člověk. Platí za to ale krutou daň. Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v lavinách. Dodnes laviny podstatnou měrou určují, na kterých místech na horských svazích poroste les a na kterých naopak bude opakovaně smeten. Tam pak dostanou  šanci k rozvoji světlomilné byliny, traviny a porosty křivolakých křovin odolných vůči tlaku sněhu.

Přesné určení, kdy, kde a v jakém rozsahu se laviny uvolní, není možné. A to ani přes všechny nabyté zkušenosti a moderní technické vybavení. Z uložení sněhových vrstev, druhů sněhu a vývoje počasí se dá míra nebezpečí uvolnění lavin pouze odhadnout. Krkonošské lavinové katastry se nacházejí v nejcennějších oblastech I. a II. zóny, kde je cílem ponechat krajinu přirozenému vývoji. Proto na těchto lokalitách nejsou budovány žádné protilavinové zábrany ani vytvářena jiná protilavinová opatření. Naopak laviny a jejich problematika jsou v Krkonoších předmětem mnohaoborového výzkumu a monitoringu. Jeho spoluzakladatel a nestor krkonošské horské služby, Valerian Spusta, se také osobně zúčastnil slavnostního otevření nové expozice.

Vstup do expozice je zdarma.

Radek Drahný   [úpravy] 18:06 26.06.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Steinturm
Schturzflug, 8-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186867)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Skrytá Hrozba 9+/10- Jasenie - Lomnistá
Přízrak Mechanik IXc Labské Údolí - Levý Břeh
Realitní Makléř Z Liberce 6B+ Popova Skála
Drtič Kůžiček 7A Popova Skála
Přes Přeplácávání A Ještě Dál 7A+ Popová Skála
Nově komentované:
Buenos Aires 9- Červenica
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála
For Crying Out Loud Variant 7 Trampská Skála
Barvy Mých Snů 6 Trampská Skála
Náhle Bezvětří 7- Trampská Skála

 Nově v diskusi:
Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
. | Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost | pekny | Re: No konečně! | Re: Databaze Lezce | Re: Znouzectnost | Vlhký dlaně |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken | Spolujízda, vícedélky a ubytko v Arco - 1. až 5.10. | Scarpa Drago | Pohorky MEINDL Matterhorn |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 322 
 50 dní v divočině 
 244 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 289 
 Andrea 
 245 
 Ashima 
 195 
 Barkley Marathon 
 258 
 B.I.G. - světové prvenství 
 237 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 218 
 Gálfy - Horský život 
 204 
 Jak se staví ledovec 
 204 
 JAMES - Století nad oblaky 
 274 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 228 
 Lezci z Manína 
 227 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 238 
 Operace Nos 
 221 
 Plamen nikdy nezhasne 
 207 
 Pohlednice z konce světa 
 232 
 Pomíjivost ledu 
 222 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 222 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 223 
 Rhapsodia Corcontica 
 211 
 Sama 
 229 
 Šampioni zlatého údolí 
 231 
 S lyžemi v oblacích 
 272 
 Tenaya Traverse Challange 
 220 
 Tenkrát na východě 
 243 
 Velká alpská silnice - 73 
 227 
 Za oponou velehor 
 286 
 Zápasník Dee Dee 
 232 
 Životní výprava 
 208 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.