Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
ME boulder (18.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13131
2.Votoček 12422
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8142
2.Groš 7632
3.Skopec 7528

Výsledky
SP Chamonix (10.07)
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)

Deníčky
5974 lezců
1236644 cest
Nové přelezy:
Another pl 7c
Karmagedon 7B+
1, 2, 3 Im 9-
Is Any One 7b
Guckst du, 9-/9
Pietra Mur 8b+
Vaše Velič 7C
Silberross 7C+/8A
Diktátor 8A
Realista L 8A/8A+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Nový trailer k filmu o Márovi Holečkovi „Mára jde do nebe“

Podívejte se na nový trailer k celovečernímu dokumentu o Márovi Holečkovi v režii Markéty Ekrt Válkové „Mára jde do nebe“, který sleduje pět Márových pokusů o prvovýstup na Gašerbrum I v pákistánském Karákóram a  který má jít do kin 19. května 2022.

„Jsem dokumentaristka, nejsem milovnice outdooru a lezení. Pouze krása hor a vášeň pro lezení pro mě není dostatečný důvod k filmu,“ říká dle nové tiskové zprávy režisérka dokumentu Markéta Ekrt Válková.
„Film Mára jde do nebe se dívá Márovi Holečkovi takzvaně pod pokličku, poodhalí i jeho bolesti a strachy. Díváme se na něj očima druhých, a je to často pohled překvapivě upřímný. Dá se vlastně definovat horolezec jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec?“ ptá se dále režisérka.

Během natáčení byla režisérka s Márou Holečkem v těsném kontaktu, na výslednou podobu filmu však horolezec ani nikdo z jeho okolí podle ní vliv neměl. Snímek představí Máru Holečka nejen scénami z velehor a jeho vlastními slovy, ale také očima rodiny, kolegů a přátel a nebojí se jít slavnému horolezci pod kůži. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného vyžaduje mnohem větší odvahu a s filmem ji podstupuje poprvé.

“Marek působí stále upřímným otevřeným dojmem. Často není jasné, kdy je to jen role. Tváří má víc a naším úkolem bylo je odhalit. Jeho mysl se musí neustále něčím zaměstnávat. Často jsou to povrchnosti, protože sám k sobě, ke své podstatě, nemá chuť se přiblížit,” dodává Markéta Ekrt Válková.
Režisérka točila s Márou Holečkem v průběhu dvou let, film „Mára jde do nebe“ rámuje jeho pět pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené a dokonce ty tragické. Během nich přišel také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů.

Pohled režisérky na Holečka se v průběhu natáčení měnil. „Marek navenek působí jako suverén, zpočátku mě i dráždil jeho způsob humoru, jeho chlapáctví. Z otázek se většinou vykroutí jakousi namachrovanou frází. Dnes už vím, že pravdy o sobě se také dopouští, ale ve směsi zlehčování a chlapského humoru se to těžko poznává. Vlastně takových mužů ubývá. Už dnes se dá označit jako ohrožený druh. Směs obětavosti, kamarádství, ješitnosti, sobectví a především slabosti a síly zároveň. Neopakovatelná třaskavá kombinace,” popisuje Markéta Ekrt Válková.

A zde je zmíněný nový trailer:



O chystané květnové premiéře jsme psali zde:

Film o Márovi Holečkovi „Mára jde do nebe“ má jít do kin 19.5.

Standa Holec   [úpravy] 08:34 14.04.2022Tisk 


Související články:
Zobrazit další (58)

Komentáře

Komentovat mohou pouze přihlášení
 Foto dne:

Rajec, 7B+ tr
 Databáze cest:
Všechny cesty (193370)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Normální cesta II Klokočské Skály
Gwanga 7b+ Falkensteine
Another play in paradise 7c Dolomitenhütte
Schusterweg II Schrammsteine
Il riscaldino 6a+ Cristallo
Nově komentované:
Cesta Mladých Junáků VIIb Ostrov
JZ hrana + varianta VIIa Ostrov
Sametová Hrana VIIIb Bělá U Děčína
Mauglí 6 Helfštýn
Zum Arsch Der Welt 4+ Hoher Stein

 Nově v diskusi:
Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice | Re: Čtyři palice |

 Nové komentáře:
Re: Divnej rok | Re: Divnej rok | Re: Výsledky | Re: Divnej rok | Re: Divnej rok | Re: počkej si | Re: Divnej rok | Re: Okolnosti | Re: počkej si | Re: Divnej rok |

 Kde to vře:
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek 7. (35)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (29)
Smrtelný pád lezce na Čtyřech palicích (27)
Radek Votoček si zapsal desáté 9a: Gritty Shaker v Rakousku (19)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (13)
V kuloáru Gouter na Mont Blancu zahynul Pavel Žofka (13)
Adam Ondra zapsal během jediného dne čtyři bouldery za 8B stylem flash (13)
Lezení bude součástí olympijské kvalifikační série Q-Series 2028, MS v Brně nabídne první místa na olympiádu už v roce 2027 (11)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)

 Nově v inzerci:
Sada uforing 1-10 pogumovaná | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp 44,5 | Lezecký průvodce Labské údolí, Pravý břeh | Boulder holka | Prodám Scarpa Zodiac nové | Ledy Alpy, Rakousko | Petzl NOMIC pár | Uforing Mini sada | Šrouby Grivel 360 -sada | Montana 1998-2005 Rezervováno |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1313 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1387 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1601 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1538 
 Neřeším to – lezu vše 
 1257 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi