LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
SP boulder Bern (SUI) (13.06)
SP boulder, obtížnost Innsbruck (AUT) (25.06)
SP rychlost Polsko (05.07)

Žebříček
Cesty:
15.Smetanová 10972
16.Šofránko 10942
17.Lukášek 10878
Bouldry:
15.Pařík 10125
16.Širůčková 10106
17.Štípek 9956
Hory:
1.Groš 7783
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
SP boulder Praha (CZE) (06.06)
Melloblocco (07.05)
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)

Deníčky
5738 lezců
1158864 cest
Nové přelezy:
Trativod 9
Nuda V Jab 9+/10-
Arachnofob Xb
Magor 80 Xc
Družba 9+/10-
Extáze 9
Raiden 8A
Push The T XIa
Němá Barik 9+/10-
El Baile D 9

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Božím Daru spadla na lyžaře lavina

Na Božím Daru v Krušných horách na Karlovarsku spadla v úterý odpoledne lavina. Vzala s sebou lyžaře, který se pohyboval v roklině. Zůstal zasypán pod vysokou vrstvou sněhu. Zhruba po dvou hodinách se ho záchranářům horské služby podařilo vyprostit.

PRÁVO/Vladislav Prouza Na Božím Daru v Krušných horách na Karlovarsku spadla v úterý odpoledne lavina. Vzala s sebou lyžaře, který se pohyboval v roklině. Zůstal zasypán pod vysokou vrstvou sněhu. Zhruba po dvou hodinách se ho záchranářům horské služby podařilo vyprostit.

1.3. 2005 18:38 - 19:13 - Aktualizováno
BOŽÍ DAR - Zachráněný byl patrně jenom podchlazen. Záchranáři ho převezli do nemocnice v Ostrově na další pozorování.

Na místo neštěstí byl přivolán také vrtulník záchranářů. Řekl to náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad. Neštěstí se stalo v oblasti mezi Božím Darem a Klínovcem.

Lyžař se patrně pohyboval v roklině, po jejímž příkrém svahu se mohutná vrstva sněhu sklouzla. "Lavina je v Krušných horách naprosto ojedinělá věc," dodal Chlad.


Petr Melichar   [úpravy] 20:12 01.03.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 update20:55:38 01.03.2005
Na Božím Daru v Krušných horách na Karlovarsku spadla v úterý odpoledne lavina. Vzala s sebou devětadvacetiletého Jaroslava Formáčka, který se pohyboval v roklině. Zůstal zasypán pod vysokou vrstvou sněhu. Po více než hodině se ho záchranářům horské služby podařilo vyprostit. Pomoc si zavolal mobilem sám.

1.3. 2005 18:38 - 20:35 - Aktualizováno
BOŽÍ DAR - "Strhnul na sebe velký převis sněhu v jedné z roklí nedaleko Božího Daru, takže zůstal zasypán pod dvěma metry sněhu. Úžasné na tom všem je, že si rukou prohrabal před pusou místo a mobilním telefonem přivolal pomoc horské služby. To se ještě v naší republice snad nikdy nestalo, aby si někdo takto přivolal záchranáře," nevěřícně kroutil hlavou náčelník horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.
Mladík, který je synem božídarského zástupce starosty, se vydal sám na túru se sněžnicemi na nohou. Pak ale stoupl na hranu rokle a i se sněhem se zřítil dolů. Pod sněhem čekal na pomoc celou hodinu.
Vytáhli ho do vrtulníku
"Museli jsme kvůli složitému vyproštění přivolat vrtulník. Nejdříve naši chlapci muže ze sněhu vyhrabali a pak pomocí jeřábu vyzvedli na palubu vrtulníku. Celou dobu byl s námi v telefonickém spojení," dodal záchranář.
Podchlazeného vysadili z helikoptéry na parkovišti u nedalekého lyžařského areálu Neklid, odkud jej sanitka odvezla do nemocnice v Ostrově. "Bude určitě naživu," doplnil Chlad.
"Byl pouze podchlazený a zcela normálně komunikoval. Když jej přivezli, tak seděl. Byl samozřejmě v šoku, ale nic víc mu nebylo," konstatoval mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta.
"Syn se podruhé narodil. Když jsem jej uviděl, tak jsem se ptal, jestli je v pořádku. Byl celý bledý, takže ani moc nemluvil. Vždyť byl hodinu pod sněhem v minus deseti stupních," komentoval úspěšnou záchranářskou akci 51 letý otec mladíka. "Záchranáři odvedli dobrou práci. Syn je navigoval telefonem, až jej našli a vyhrabali," dodal František Formáček starší.
Šel si vyzkoušet sněžnice
Mladík provozuje na Božím Daru ski servis a půjčovnu. "Chtěl začít i se sněžnicemi, tak si je šel vyzkoušet a takhle to dopadlo," uvedl otec.
Podle Chlada se nejednalo o klasickou lavinu, kterou na sebe mladík strhnul. "V Krušných horách klasické lavinové svahy nejsou, na to jsou příliš krátké," vysvětloval Chlad.
"Naposledy se lavina, lze-li to tak říci, strhla před dvěma lety na svahu Klínovce, ale to padalo kamení a bahno vlivem dešťů," vzpomínal Chlad. Na začátku 90. let zasypala lavina z části autobus s cestujícími v zatáčce na silnici mezi Božím Darem a Jáchymovem. Nikdo nebyl tehdy zraněn.
"Vzpomněli jsme si tady, že před asi třiceti lety, kdy bylo také tolik sněhu, spadla lavina přesně v těch místech co nyní. To ale pod ní nikdo nebyl," uzavřel Jaroslav Formáček starší.
Na nejvyšším vrcholku Krušných hor Klínovci je v současné době 240 cm sněhu.
PModpovědět 
 Re: update21:45:44 01.03.2005
není to nějaký Rádio Jerevan? Telefonování z laviny, pak tam přiletěl vrtulník i s jeřábem? Nu, stát se může všechno a to ostatní také.
jan pušodpovědět 
  Re: vul01:14:21 02.03.2005
musí to být dobrej vul.at to zaplatí.bylo to schválne.
nasranejodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace ženy
SP Praha 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (184178)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Brytanowe Berety 6+ Sokoliki
Moherowe Berety 7- Sokoliki
Zajecze Serce 5+ Sokoliki
Waleczne Serce 7+ Sokoliki
Ach Tak Przyjemnie 5 Sokoliki
Nově komentované:
Družba 9+/10- Manínska Úžina
Pod Slaněním VI Ostaš
Stará Cesta III Ostaš
Georezonance 7+/8- Srbsko
Georezonance 7+/8- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Lezecky Korno | Re: Lezecky Korno | Re: Lezecky Korno | Nová jistítka | Kavčí lom | Re: Lezecky Korno | Lezecky Korno | Re: Marťan | Re: Marťan | Re: nebyl by prvni |

 Nové komentáře:
Bída | Re: Trenýrky pana majora | Re: Trenky zmizely, guma zůstala | Re: D | hezky | Inu | Trenky zmizely, guma zůstala | Re: Trenýrky pana majora | Re: D | Re: Ostuda |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Praha 2025 (64)
SP v boulderingu Praha 2025 (24)
SP v boulderingu Praha 2025 (13)
Minisérie Správci skal (12)
V Yosemitech zákazali vyvěšování vlajek na El Capitanu (9)
V roce 2026 i 2028 bude opět SP v Praze, k boulderu přibude lano (9)
Metodické ústřižky VI. (1)
SP v boulderingu Bern, Švýcarsko (1)
Film: Will Bosi a cesta Excalibur 9b+ v Arcu (1)

 Nově v inzerci:
pracovníka | Dachstein | Tenaya Oasi UK 8 (42) | pánské Kraťasy DIRECT ALPINE CRUISE M | Nové lezečky Scarpa Mago a Instinct VSR | preska+smyce Drátník | Hledá se spolulezec do Finale ligure | Nabízím odvoz do SWISS či ITÁLIE okolo 23.6. | Walter Bonatti- HORY MEHO ŽIVOTA | Koupím SWISS DZ 2025 |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1087 
 Ne 
 1199 
 Nevím 
 618 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.