LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
24.Jungling 10616
25.Melen 10601
26.Slezáková 10580
Bouldry:
24.Břicháček 9903
25.Chejn 9900
26.Šlapák 9900
Hory:
5.Šuraba 6607
6.Skopec 6511
7.Bloudek 6420

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182001 cest
Nové přelezy:
Zelená Hro 9-
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9
Poslední V 10-
Pyroman 9
Mušinec 7C+ tr
Jedna Mozk 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První RP Eternal Flame

Čtyři dny,  11.- 14. srpna 2009, trval Thomasovi a Alexanderu Huberovi  první RP přelez známé cesty „Eternal Flame“ na Nameless Tower (6251m) v  Karakoramu v Pákistánu.

Cestu „Eternal Flame“ (VI, 7b+, A2, 24 délek) udělali před dvaceti lety Kurt Albert, Wolfgang Güllich, Milan Sykora a Christoph Stiegler. Tomuto silnému německému týmu se tenkrát podařilo volně přelézt 80% cesty. Čtyři délky přelezli pouze technicky. Jejich nová cesta se zařadila mezi alpinistické „skvosty“  světa a o volný přelez se od té doby pokoušelo mnoho špičkových lezců. Ale špatné počasí  a obtížné lezení ve vysoké nadmořské výšce je ze stěny většinou vyhnaly. První komu se podařilo posunout tento velký projekt kupředu byli Denis Burdet, Nicolas Zambretti a Toni Arbones. Těm se v roce 2003 povedlo vylézt volně dvě technické délky ze čtyř. Nejtěžší desátá  a druhá délka však stále čekaly na vyřešení.  V roce 2005 se do desáté délky pustili  Španělé Iker a Eneko Pou. Objevili novou variantu vpravo, ale RP jim opět překazilo špatné počasí.




Pátá délka v Eternal Flame

foto by Fritz Hinderbrandner / Huberbuam.de.


Thomas a Alexander Huber přijeli do basecampu společně s kameramany Franzem Hinterbrandnerem a Mariem Walderem  na konci  července. Počasí jim přálo a tak se hned pustili  do „práce“. Po deseti dnech postavili druhý tábor na Sun-Terrace a vrhli se na řešení lezecké hádanky v druhé délce. Traverz byl přesně takový, jak jim byl popsán, bez chytů. Na začátku traverzu tedy lezli přímo nahoru 30ti metrovou tenkou spárou, pak odtraverzovali doleva  a napojili se opět do Eternal Flame. Tyto dvě délky pojmenovali "Come on Baby" a "Light my Fire" a ohodnotili 7a+.
Po třech odpočinkových dnech v basecampu obdrželi zprávu o několikadenním dobrém počasí a  sen o volném přelezu dostával stále jasnější barvy.  Jejich plán byl  týmový RP přelez.  Ve vyvádění délek se tedy střídali. Přelezli jejich novou variantu druhé délky a napojili se do původního směru Eternal Flame. Předtím než je zastavil tající led, vylezli ještě tři délky.  Další den vyjumarovali zpět a pokračovali k vrcholu, k nejtěžší 10. délce. V té však zjistili, že nová varianta od Ikera Pou je kvůli mokré skále  nelezitelná. Svůj postup nasměrovali o 4 metry vpravo. 20ti metrovou spárou dolezli do sušší části varianty od Ikera Pou. Délky pojmenovali "Wish you were here" a "Burn for you" a ohodnotili 7c. Třetí den přišly na řadu dvě těžké prstové spáry, 7c a 7c+. I s těmi si ale bratři Huberové poradili a k vytouženému vrcholu zbývalo už jen několik lehkých délek.  Protože věděli, že dobré počasí bude i nadále pokračovat, vychutnali si je až druhý den.



Alex Huber při přelezu délky za 7c, kterou oblezli nýtový žebřík v 10. délce

foto by Fritz Hinderbrandner / Huberbuam.de.



"Prstovka" za 7c+ v 17. délce

foto by Fritz Hinderbrandner / Huberbuam.de.
Eternal Flame:
S. Buttress, Nameless Tower, Trango, Karakorum, Pákistán.
Prvovýstupci: Kurt Albert, Wolfgang Güllich, Christof Stiegler, Milan Sykora, 09/1989
Původní obtížnost: VI, 7b+, A2.
První volný přelez: Thomas & Alexander Huber 11-14/08/2009
Obtížnost: 7c+
Délka: 650m




Zdroje:
Další fotky a detailní nákres cesty můžete najít ve fotogalerii na osobních stránkách Alexe a Thomase Hubera

Simona    [úpravy] 07:03 08.10.2009Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 tvrděj muziku08:24:42 08.10.2009
No sou to borci a měli štěstí na počasí, stále maj co říct v lezení.  Teda ale Milan SÝkora není přeci němec, ale čech. Kluk z Adršpašsko-Teplickejch skal. To jen že tam píšeš Německej tým.
george-jpodpovědět 
 Re: tvrděj muziku08:33:43 08.10.2009
ano je Čech s německým občanstvím :) V Německu žije Milan už tak dlouho, že jsem neřešila, zda to byl německý nebo česko-německý tým.
 simodpovědět 
  Re: tvrděj muziku09:00:08 08.10.2009
Presne tak, to ze je Sykora z Adru stejne znamena, ze je spise Nemec, nam to tam patri opravdu jen chvilicku a historicky asi to jeste neznamena ceskou lihen. Ostatne uz podle jmena je to typicky German.
Martík.odpovědět 
  To nebude cesky tym.09:03:57 08.10.2009
Milý George -j.p./jsem pitomec?/, Sim nepsala Nemecky tym, jak ji Ty mylne obvinujes, ale spravne nemecky tym.
Martík.odpovědět 
   Re: To nebude cesky tym.14:28:03 08.10.2009
Jo já jsem strašně milej, to máš pravdu, jestli seš pitomec nevím, a je mi to fuk, jen sem to chtěl trochu upřesnit nic víc, rozhodně neobviňuju a nechci ani soudit :-)
George-jpodpovědět 
    Re: To nebude cesky tym.15:22:30 08.10.2009
Přesto mylně soudíš, že Simča napsala gramaticky nesprávně Německej, ale to už víš, že jsi soudil resp. ji veřejným komentářem i obvinil špatně. Celé je to vtípek samozřejmě, ale logistioky mám pravdu.A navíc dle mne Huberovcům nevyšlo počasí oni jen umí lézt a dát tomu potřebný čas.
Martík.odpovědět 
     Re: To nebude cesky tym.20:55:57 08.10.2009
Uměj a daj to jo. Jestli ti šlo teda vo velký písmenko, tak si asi na špatným webu, já měl na mysli něco jinýho, ale to víš, takže to dál nemusíme řešit.
George-jpodpovědět 

 Obdiv.08:57:02 08.10.2009
Díky za pekny clanek o uzasnem vykonu.Toto je hezke pocteni.
Martík.odpovědět 

 prvovýstupci09:45:22 08.10.2009
Historie prvovýstupu zde  uvedená je mírně deformovaná. Na tuhle expedici odjeli ve čtyřech a do cesty se  také ve čtyřech pustili.Podmínky byly něco úplně jiného než v prosluněných  kalifornských zdech v Yosemitech, takže WG  byl trochu zklamán s realizací své idee, přenést těžké sportovní lezení  do  velehorských zdí. (Oni už měli trochu problémy na expedici rok předtím,, kde měl mimo jiné Arnold onen památný pád do trhliny, zlomenou pánev a naštěstí rychlý letecký přesun do německého špitálu). Počasí, těžké tahání matroše, výška ....  byly příčinou  pomalého postupu. Když byli pod závěrečnou cca 400m vrcholovou pasáží, naplnil se čas Sýkory a Stieglera a ti museli  odjet domů. WG byl navíc po velmi nepříjemném pádu, s dosti bolestivými následky a částečně pro další aktivní posunutí prvovýstupy s omezenou schopností.  Celý vršek tahal ve velkém stylu Kurt Albert, který asi měl zrovna svoji vrcholnou formu. WG to  jel s ním a "polykal prášky proti bolesti po celých platech".
Stejně jako na expedici na kopec  se jako  výstupci počítají ti, co byli až na samém vršku, tak i tady jsou jako prvovýstupci uváděni WG a KA. Což pochopitelně  nesnižuje podíl  zbývajících  dvou účastníků expedice na zdolání spodních pasáží stěny a odpracování  těžké manuální práce. Ale tak to chodí i na těch největších kopcích, kde  spousta členů expedice tahá věci do postupových táborů a na vršek pak dojdou ti nejlepší, nebo ti co mají štěstí a jsou v pravém čase na pravém místě.
Většina informací je čerpána z monografie o WG (z té starší).

zdra
hli
Hlínaodpovědět 
 Re: prvovýstupci10:17:56 08.10.2009
Dík za info, Hlíno:-)
Lepraodpovědět 
  Re: prvovýstupci10:28:01 08.10.2009
Dík za Hlínu, Lepro!
odpovědět 
   Re: prvovýstupci10:58:31 08.10.2009
 
 odpovědět 
  Re: prvovýstupci12:27:38 08.10.2009
Díky za doplnění.
simodpovědět 
 Re: prvovýstupci12:21:33 08.10.2009
Diky za clanek i za doplneni. Tak by mela probihat diskuze na lezci! :)
Slamakodpovědět 
  Re: prvovýstupci14:13:56 08.10.2009
JJ, skoro mi to přijde jako vzpomínka na staré dobré diskuzní časy...a nebo snad návrat?!!!
Karbyodpovědět 
   Re: prvovýstupci14:54:20 08.10.2009
moc hezké
Jiříodpovědět 
 Re: prvovýstupci15:50:06 08.10.2009
Diky!
Ond5ej R.odpovědět 
  Re: prvovýstupci16:40:44 08.10.2009
http://www.climbandmore.com/ climbing,303,0,1, mountains.html
odpovědět 

 joj14:11:11 09.10.2009
...Prstovka za 7c+ v 17 délce... To je zcela jistě naprosto luxusní záležitost... Respekt :)
Dafe-Bobrodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace obtížnosti
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186979)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Barbablue 5c Rocca Di Perti
Chiamala In Pò Come Vuoi 5c Rocca Di Perti
Zelená Hrozba 9- Demänovská Dolina - Machnatô
Elettra 5b Rocca Di Perti
Cenerentola 5b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Jan Tříska 6+ Tetínské Skály
Silikonia 7+ Srbsko
Plattenführe 5- Höllental
Alte Westwand 5 Höllental
Tlačenka 7A Popova Skála

 Nově v diskusi:
Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Ztratil jsem | Re: Pády a sedák | Pády a sedák | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich | adam ondra konecne v citovan v mass mediich | Re: Operace tenisového lokte |

 Nové komentáře:
Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco | Ragni si Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Yannick Flohé: první flash boulderu za 8C v historii (4)

 Nově v inzerci:
Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 389 
 50 dní v divočině 
 308 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 351 
 Andrea 
 309 
 Ashima 
 252 
 Barkley Marathon 
 331 
 B.I.G. - světové prvenství 
 305 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 277 
 Gálfy - Horský život 
 272 
 Jak se staví ledovec 
 258 
 JAMES - Století nad oblaky 
 347 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 287 
 Lezci z Manína 
 297 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 291 
 Operace Nos 
 268 
 Plamen nikdy nezhasne 
 268 
 Pohlednice z konce světa 
 297 
 Pomíjivost ledu 
 279 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 283 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 270 
 Rhapsodia Corcontica 
 275 
 Sama 
 295 
 Šampioni zlatého údolí 
 290 
 S lyžemi v oblacích 
 333 
 Tenaya Traverse Challange 
 287 
 Tenkrát na východě 
 305 
 Velká alpská silnice - 73 
 286 
 Za oponou velehor 
 336 
 Zápasník Dee Dee 
 287 
 Životní výprava 
 267 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.