LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12506
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Konečný 11000
Hory:
1.Groš 8164
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5584 lezců
1110143 cest
Nové přelezy:
Eisenvater 9/9+
Nuda V Jab 9+/10-
S Hlavou V 8A+
Nuda V Jab 9
Reinkarnac Xc
Zumbul 7b
Kupr Párty 9+
Hattori Ha 11-/11
Wiesz Co J 7C+
Lochverstä 9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Marocké tajiny

Do Maroka nejen za lezením

Když jsem se před dvěma lety při odjezdu z Todry naposledy otáčel, říkal jsem si, že by nebylo špatné se sem někdy vrátit a využít možností místní oblasti a pokusit se zde udělat pár nových cest.

Cesta letadlem do severní Afriky s jedním přestupem v Londýně, ubíhá velice rychle - vystoupit z letadla, najít věci na pásu, znovu na check-in a opět do letadla, tentokráte už směr Marrakech. V podvečer, společně s našimi čtyřmi kamarády, nacházíme příjemný hotel kousek od velkého náměstí Jamma el Fna. Je příjemné zjistit, že ceny jsou stejné, ne-li nižší než před dvěma lety a že služby jsou na úrovni vyšší.


Tajine v pohoří High Atlas

foto by © Vojtěch VrzbaZ předchozí zkušenosti vím, že je dobré přijet na autobusové nádraží brzy ráno, abychom stihli devítihodinovou štreku autobusem do Tinerhiru ještě za světla. Horský pas ve výšce asi 2260 m n. m. je snadno průjezdný a nic nenasvědčuje tomu, že je polovina prosince a tudíž by i „měla být zima“! Jedna noc v malém městečku, kde ráno nakoupíme zásoby a už se cpeme do starého taxíku i s velkými batohy. Posledních 12km a jsme na místě! Před námi známé a usměvavé tváře majitelů hotýlku Riad Toudra a cena za noc dokonce nižší než kdysi, nám připravují příjemné přivítání. Po zabydlení se v hotelovém pokojíku, který bude na dalších 20 nocí naší základnou, jsme na lezení po dvou dnech cestování docela natěšeni. S ostatními se vydáváme soutěskou Todra do lehkých rozlezových  ploten a do kolmých technických stěn na Jardin d’Ete. Cestou pokukujeme po možných směrech pro naše hrátky s vrtačkou. Po rozlezení se poprvé vysápeme do protějšího svahu k sektoru Elephant, kde už začínáme zjišťovat, že formu bude potřeba „doladit“ a zvyknout si i na místní vápno. K večeru se nám podaří „naprogramovat“ jedno 7b+ a následně jej, jak praví moudrý Oliváč, pošleme do deníku:) Na první den to nebylo zlé....


Prodavači v Todra Gorge

foto by © Vojtěch VrzbaDruhý den ráno jsme naprosto rozbití. Na lezení to dnes OPRAVDU nevypadá a tak nabalíme s Vojťákem vrtačku, akumulátory, dvě desítky nejtů a nezbytné proprietky a vyrážíme k našemu předem vyhlídnutému kameni, kde se v následujících hodinách pokusíme ukojit naše prvovýstupovské choutky. K našemu nepříjemnému překvapení jsou již nejlehčí směry v plotně obsazeny a tak nám nezbývá, než se zahledět do mírně převislé oranžové trojúhelníkové stěny, kterou jsme nazvali Orange Triangle. Jejím prostředkem se nám matně rýsuje „lajna“, která by mohla být i lezitelná. První nýt osazujeme z předskalí, druhý z malého stopperu, který drží jen strachy v mikrotrhlince. Podobným způsobem, kdy se občas setkáme tváří v tvář s vytrženým fifi háčkem či skyhookem se propracováváme stěnou vzhůru. Na polici štand už je oproti předchozí dřině jen rutinní desetiminutová práce. Při prvním proslanění cesty je nám jasné, že to asi odhadnuté 7c nebude. Nu což, ocelový kartáč marocké výroby do „goldnčekehende“ (Vojťákova oblíbená fráze) a už se nám zpoza špinavé skály rýsují první chyty....tedy, jak pro koho! Nám se to zdá malé i na stupy. Po hodince a půl, kdy si připadáme spíše jako chameleoni (perfektně barevně ladíme se skálou) nám nezbývá, než se pokusit o nemožné – naprogramovat všechny kroky.


Správce v 6b

foto by © Vojtěch Vrzba
Martina Bendová v 6b

foto by © Vojtěch VrzbaNejde to, zmar střídá zoufalství a s přicházejícím večerem je nám jasné, že pokud tuto cestu vůbec vylezeme, bude to naše nejobtížnější. Co zbývá? Název! Je to naše první navrtaná cesta a co s ní bylo práce! První slova, která nás napadla, se snad nemůžou ani reprodukovat. Nakonec jsme usoudili, že bez našeho materiálního guru - Toma Rakoviče – bychom asi těžko do skály něco osadili.....takže: TOMRAK 8a (předběžná klasifikace). Tato cesta může mít i druhou délku, ale tu jsme vzhledem k psychickému i fyzickému rozpoložení nakonec nenavrtali.


Zuzka Filipová v 6c+

foto by © Vojtěch Vrzba


V následujících dnech jsme se jali potrénovat na místních převisech a trošku potrápit prsty v kolmicích, abychom se, dříve než odjedem, pokusili o prvopřelez této cesty. Rovněž jsme prozkoumávali okolní sektory a hledali další možnosti pro prvovýstupy. Nakonec jich nebylo málo. Kdykoliv přišel na řadu restday, nabalili jsme se harampádím a spěchali za nedotčenými směry. Obtížnost nehrála roli, důležitější pro nás byla linie, která měla být co nejpřímější. V sektoru El Caos jsme v odpočincích mezi pokusy o přelez převislé hrany Kifi 7c+/8a navrtali na vedlejším kameni krátké cesty Warm Up Route  5b a silovou Falling Slowly 7a.


Jiřík při úklidu našeho pokoje v hotýlku Riad Toudra

foto by © Vojtěch Vrzba


Na oblíbeném Elephantu jsme prostoupili, a to hned dvakrát, krásným převisem dvoudélkovými cestami Tajine and Omelette 5c, 6b+ a Two Frozen Chaps 6a, 6c. Obě cesty nám přišli jako logické linie, které se druhou délkou spojují v jednom štandu. Největší dřinou bylo však čištění skály, které vždy zabralo nejvíce času a neslo s sebou asi 300kg poshazovaných kamenů. Naštěstí se nám vždy z tohoto sektoru podařilo případné oběti padajících předmětů (někdy se s kamenem poroučel i klíč na utahování nebo matka s podložkou) odlákat. Prvopřelezy byly obtížnostně spíše adrenalinového charakteru – nikdy nevíš, co se kdy a kde ještě ulomí! Vše zůstalo na svých místech a tudíž jsme mohli cestou ze skal namalovat nové výstupy Hassanovi do notýsku (Hassan = postavička, kterou nepřehlédnete. Pohodový týpek, takový místní lezecký guru a něco jako správce skal. Kreslí průvodce, se všemi se kamarádí a občas tahá kurzisty po okolních skalkách).


Todra Gorge ze sektoru Elephant

foto by © Vojtěch Vrzba


V dalších dnech jsme spíše lezli a do vrtání se nám zatím moc nechtělo. Při jednom dnu bez lezení, kdy se Vojťák nemínil hnout ze sluncem zalité verandy našeho hotýlku, jsem vyrazil na obhlídku dlouhé plotny, která byla vidět již ze silnice – sektor Dounab. Byly zde 3 cesty, z toho jedna tradiční (po vlastním) a hlavně – obrovský potenciál na cesty další. To, co se jevilo zdálky jako plotny, mělo charakter spíše kolmého lezení po mikrolištách. Po předchozích dnech, kdy jsme viseli v převisech sektorů „Can Gullich“ a „Can Mutant“ se toto jevilo jako příjemná změna. Neváhali jsme a druhý den jsme se vydali to tohoto sektoru něco „spáchat“. Vápno zde bylo celkem přívětivě měkčí než v jiných sektorech, proto nám práce ubíhala rychleji než obvykle. Během následujících dnů jsme osadili asi 40 nýtů v cestách délek do 35m. Všechny cesty mohou pokračovat případně druhou a třetí délkou, to však necháme na někom jiném. Nakonec zde vzniklo 5 krásných a technických lištovaček středních obtížností. (One Move Makes the Route 6a+, Side Effect 6b+, Zewling Day 7a, Maruja 7a+ a Shorty Tasty 7a+/7b).


Vojťák v cestě Kisho 8a/8a+

foto by © Vojtěch Vrzba


S blížícím se datem odletu, se vracela „povinnost“ přelézt i náš projekt – Tomrak. Od Hassana, který údajně cestu již zkoušel jsme měli informaci, že to možná bude i 8a+. Tuto skutečnost jsme ale přičítali jeho výškovému hendikepu – není to žádný čahoun a jeho 158cm je na tyto dlouhé tahy opravdu málo. Předposlední den jsem se do cesty nanominovali znova. Výsledek? Prodřené prsty a souvislý vodopád slov, který prostě nešel zastavit. Večer jsme si řekli, že bychom měli alespoň udělat nějaké fotky a tak i přes Vojťákovu i moji nevoli jsme opravdu druhý den ráno vyrazili opět na „místo činu“. Podařilo se nám přemluvit i Zuzici a vytáhnout ji do štandu, aby mohla pomoct s dokumentačními fotkami, když už jsme na ty přelezové skoro zanevřeli. Co čert nechtěl, v nejtěžším místě jsem trošku „přeprogramoval“ krokosled a ejhle! Ono to snad půjde!!!
Hodinka pauzy, ve které se do objektivu křenil Vojťák a hurá na pokus. Soustředěnost na maximální úrovni, všechny pohyby perfektní až na nejtěžší krok - dynamický nátah pravačkou do obliny..a? Při přidávání druhé ruky se pravačka smekla a já se poroučím dolů. S jedním necvaknutým nýtem je to docela slušná „řepa“. No nic, další hodina pauzy, kdy jsou nervózní ostatní (asi se chtějí sbalit a opravdu dneska večer odjet) a poslední pokus. Dopadl stejně, možná ještě o něco hůř...Takže už nezbývalo, než vysbírat expresky a následovat ostatní, v balení všech věcí. Rčení, které kdysi někdo podotkl „nemůžeš vylézt všechno“, se opět naplnilo.


Vojtěch Cihlář v cestě TomRak 8a

foto by © Vojtěch Vrzba


Ještě ten večer se přesouváme do Tinerhiru a odtud nočním busem do Marrakeche, kam přijíždíme nad ránem. Dobouchat se do smluveného hotýlku je trošku problém. Jsme neodbytní a tak nakonec kolem šesté ranní uléháme do spacáků. Probouzíme se před polednem a vyrážíme do víru obchůdků a krámků v místních pasážích. Nakupujeme suvenýry, obhlížíme památky a užíváme tepla, neboť již zítra večer budeme vystaveni čtyřicetistupňovému teplotnímu rozdílu – v Praze je totiž PATNÁCT pod nulou!!! Tak to můžeme v neděli jet na ledy.


Vojtěch Vrzba v cestě TomRak 8a 8a

foto by © Zuzka FilipováTrhy v Marrakechi

foto by © Vojtěch VrzbaNoční náměstí Jamma el Fna

foto by © Vojtěch Vrzba


Celkově se nám podařilo „zapomenout“ v Todře 89 nýtů s planžetami (vše Fixe) v dohromady 12-ti cestách od obtížnosti 5b do 8a (?).

Nemůžeme nepoděkovat všem, kteří nám jakkoliv pomohli:Ukázka z průvodce od Hassana (high res)

foto by © Vojtěch Vrzba
Zdroje:


Materiál za přijatelnou cenu dodal Tomáš Rakovič TR Walls
Oblečení a doplňky od firmy Marmot Marmot

Finanční a materiální podpora od Oty Hrubana (Boulder Club v Zákupech)
Správcovi

Díky i všem, na které jsme se mohli po příjezdu těšit:)


Více fotek na stránkách: Vojta Tomala


Praktické informace:


 • Letenka Praha-Londým-Marrakech a zpět za 5800Kč vč. poplatků (kupováno přes EasyJet v říjnu 2008)
 • bus Marrakech – Tinerhir cca 9h, cena 120Dh/osoba (kurs v prosinci 2008: 1EUR=11Dh)
 • taxi Tinerhir – Todra cca 20minut, cena 6-7Dh/osoba (po 19h je cena vyšší)
 • ubytování Hotýlek Riad Toudra, 25Dh za noc na osobu (spali jsme na matracích ve vlastním spacáku, všichni v jedné místnosti bez topení)
 • jídlo v hotýlku – snídaně 25Dh/osoba, večerní menu cca 80Dh/2 osoby (často jsme si vařili sami na betonové terase a bylo to bez problémů)
 • „kreslený“ průvodce od Hassana (35 stránek A4) cca 300Dh!!!
 • Vojtěch Vrzba   [úpravy] 07:55 26.02.2009Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   Pekne pekne09:00:34 26.02.2009
  Dali ste si krasny vylet a fotograf vie urcite ovladat svoj aparat =)
  jojoodpovědět 

   fotky...09:11:30 26.02.2009
  ..jsou paradni !
  stepodpovědět 

   Paráda09:45:22 26.02.2009
  Veľmi pekné fotografie. Krásny výlet. Paráda.
  Miroodpovědět 

   Fotky11:27:23 26.02.2009
  Fotky jsou super, jen bych foto na kterých je lezec z vrchu otočil o 180 stupnů, po otočení se mi líbí ještě víc... :-)
  Honzaodpovědět 

   Spravce11:51:20 26.02.2009
  proc je v sekci dekovačka sponzorum uveden Spravce? Tomu teda vubec nerozumim
  Torousodpovědět 
   Re: Spravce18:30:52 26.02.2009
  Asi něco zasponzoroval, poměrně jednoduché vysvětlení :-)
  Rheiaodpovědět 
    Re: Spravce11:44:23 27.02.2009
  A co zasponzoroval? Take bych se nechal zasponzorovat. treba zitra jedu na bezky, nejaky sponzoring by se hodil....
  Torousodpovědět 
     Re: Spravce12:56:53 02.03.2009
  Brnkni správcovi...
  Tomodpovědět 
      Re: Spravce14:55:52 02.03.2009
  Dobrej nápad!
  Torousodpovědět 
   Re: Spravce19:47:42 26.02.2009
  Nekdo nemuze pochopit ze Spravce neni drzgresle? Podle sebe soudim tebe? He He
  Reditelodpovědět 
   Re: Spravce15:17:25 02.03.2009
  Víš proč?
  Protože hradil část výloh za materiál a dělal to sám od sebe..je mi to jasný, že to nemůžeš pochopit...ale i lidé se mění :) Jinak Tvůj brácha ve Špáňu válí...nebo "se" válí? Prej se mu restdeje líběj víc a víc:)
   Salamandraodpovědět 
    Re: Spravce12:49:02 03.03.2009
  Ha ha ha! Správce a dobrovolný sponzoring! Ha ha ha! Skvělý vtip. A prej lidi se mění! :-O Ještě lepší :-D
  Krtekodpovědět 
    Re: Spravce16:41:45 03.03.2009
  Já to chápu. Jen to stačilo uvest v textu . Takovy záslužný čin si zaslouží ocenění. Když napíšeš poděkování správcovi tak fakt nikdo netuší za co. Třeba že tu uvařil polívku? nebýt mě tak se nikdo o tomto záslužném činu nedozví. Bratr pořád něco a někoho drží v rukou tak ani nemá čas smskovat,takže nemůžu reportovat..
  Torousodpovědět 

   Hassák15:23:42 26.02.2009
  Hezkej článek a určitě ještě o řád lepší lezení. Jen mi moc nesedí charakteristika Hassana, jako pohodovýho maníka, když si nechává za samizdatovej průvodec solit 30e..
   relicodpovědět 

   ...15:59:23 26.02.2009
  Ahoj Vojto. Hezkej článek. Maroko vypadá opravdu přitažlivě. Na přezimování ideální. Měj se :)
  Ondraodpovědět 
   Re: ...15:15:01 02.03.2009
  Ahoj Ondro..díky moc..jsem rád, že se líbí i fotky..
  Dneska jsem se vrátil ze Špáňa, kde jsem fotil AO...no asi zase něco semolím a spolu s fotkymi pošlu..kde na to ale vezmu čas? :)
   Salamandraodpovědět 

   MNAM-MNAM18:37:38 26.02.2009
  Nejhustci z celyho clanku je to zaverecne podekovani sponzorum za jejich darecky... OPRAVDU DEKUJEME!!!
  Svejkodpovědět 
   Re: MNAM-MNAM18:43:09 26.02.2009
  Zbytek je asi dost řídkej co ? Vysvětli tu velkou hustotu Hejku
  George-jpodpovědět 
    Re: MNAM-MNAM00:05:32 04.03.2009
  nevim Džorži proč reaguješ tak dementně na celkem trefnou připomínku, že není nikdo zvědavej na děkovačku sponzorům za jejich dárečky.....
  Salamandrodpovědět 

   Neznami lezci18:46:48 26.02.2009
  Vojta je otrely lezecky mazak,ale ostatni sebranka je jakasi nova,kdes tu partu sebral? (hlavne ty pretty slecinky co lezou 6 becka!) Mooc pekny fotky (moje nejoblibenejsi je ta druha :-P)
  Alik
  Aladinodpovědět 
   Re: Neznami lezci18:50:10 26.02.2009
  Teda ctvrta sem myslel :-D
  Aladinodpovědět 
    Re: Neznami lezci07:47:58 27.02.2009
  vulg.
  aladinova lampaodpovědět 
     prosba08:31:55 27.02.2009
  chápu a vítám, že je lezec nejlepší a nejživější sajtna v celém středoevropském regionu a že se tady diskutuje nejen česky. ale velice prosím, aby se diskutéři chovali služně. aby se třeba z diskusí nestala stejná žumpa, jako byla diskuse na jamesu (nebo jaká žumpa to byla před cca 4 lety, od té doby ji nenavštěvuji).
  a prosím adminy, aby sprosťáky nemilosrdně mazali. díky.
  Lukas B.odpovědět 
      Re: prosba08:45:46 27.02.2009
  překlepek, sorry. sluŠně. služně se chovat fakt nemusíte.
  Lukas B.odpovědět 
       Re: prosba09:13:12 27.02.2009
  nic neslusne som nenapisal, je to nazor ako kazdy iny
  aladinova lampaodpovědět 
        Re: prosba09:39:34 27.02.2009
  No...tak to si asi myslíš jenom Ty...!-(
  jíraodpovědět 
     Re: Neznami lezci09:40:24 27.02.2009
  Kdo je tady nadrzenej ses akorat ty, podle toho co pises!Navic holky sou moc pekny, ono vubec lezkyne sou vetsinou kocky, proto je ten sport taky tak krasnej ne? Jestli chces Lampousi nejakou silikonovou umelku, tak nekoukej na lezce ale do bulvaru!
  Petrodpovědět 
     Re: Neznami lezci09:44:00 27.02.2009
  Myslim ze je k veci,kdyz okomentuju fotky z clanku. Navic verim, ze si dotycna vzpomene, kdo je jejim ctitelem :-) A porad lepsi, nez psat jak nekdo leze blbe nebo je hnusnej ci nadrzenej!
  Aladinodpovědět 
      Re: Neznami lezci13:24:59 27.02.2009
  zera inak musite
  MTodpovědět 
       Re: Neznami lezci14:06:45 27.02.2009
  Mazat!
  Ondřejodpovědět 
       Re: Neznami lezci08:54:18 02.03.2009
  vulg.
  Alesakodpovědět 
        Re: Neznami lezci11:04:29 02.03.2009
  blahoslaveni chudi duchem
  nejkrasnejsi hvezdaodpovědět 
     Re: Neznami lezci11:05:49 02.03.2009
  Nevím jak si to z těch fotek dokázal poznat (nedá se znich poznat skoro nic), ale určitě to jsou prima KOČKY který neotravují ovzduší jiným narozdíl od TEBE a tobě podobným. NAZDAR
  Cipisodpovědět 

   kdo nezná...23:13:18 27.02.2009
  Kdo nezná správce je Lama....(ale ne Cris) a  at shoří.........
  Fandamodpovědět 
   Re: kdo nezná...12:56:51 03.03.2009
  Jj, souhlas. Kdo by neznal osobnost s velkym O, nebo spis protivce s velkym P.
  Busicodpovědět 
   Re: kdo nezná...12:41:57 04.03.2009
  co všichni máte s tou lama epidemií..
  Torousodpovědět 
    Re: kdo nezná...13:56:49 04.03.2009
  zlobila nam mala lama,
  lama mala lamala mne,
  zlomila mne,
  ma ho v tlame.
  spravce lam:))odpovědět 
     Re: kdo nezná...17:58:17 05.03.2009
  Správce? Je to ten psychopat co ve skalách hlavně hýká a neustále něco mele,ale když leze on musí být ticho? Jestli jo,tak to teda musel bejt vejlet.
  Lamágorodpovědět 
      Re: kdo nezná...15:19:43 06.03.2009
  Jo jo, to je přesně von. Už párkrát se proslavil svojí namyšleností, když nám přišel říct, co máme a nemáme dělat, ale pak ho pozorovat bylo jak sledovat opravdu mentálně postiženého člověka, navíc jak jednal s ostatními... Asi si myslí, že je to Správce Světa ne? Měl by se nad sebou zamyslet, divim se že s nim někdo vydrží lízt.
  Jindra
  Jindraodpovědět 
       Re: kdo nezná...21:30:16 06.03.2009
  Správce má určitě mentální tréning,vždycky a všude se chová jako mentál.Kdo ho někdy potkal,tak ví. Asi ho sebou měli jako atrakci pro místní.Něco jako Pepek Vyskoč ze Švejka.
  Ledoborecodpovědět 
        Re: kdo nezná...11:11:39 09.03.2009
  Uz jenom ty jeho prezdivky a drivejsi prispevky na lezce i to,jak se choval a projevoval pri lezeni drive.Ted sem ho parkrat zase zahlid na bouldru i stene a lidi,je furt stejnej.Kdo ho nezna,urcite by hned vedel,o koho jde-jeho vzhled,vystupovani i styl lezeni je proste unikatni,bohuzel ve velmi negativnim smyslu.Takovito lide kazi lezeni i lezcum povest.A jeste se vytahuji nejakym smesnym sponzoringem a ze byli lizt s Vojtechama.Prooooc???
  Známííí lezciodpovědět 
         Re: kdo nezná...12:42:13 09.03.2009
  By mě zajímalo, kolik z těchhle příspěvků psal sám Správce :)
  Piškotodpovědět 
          Re: kdo nezná...22:18:33 09.03.2009
  Já myslím, že zas tak moc ne. Nemyslím, že by byl tak sebekritický.
  Tondaodpovědět 
           Re: kdo nezná...09:33:57 11.03.2009
  Je to kretén, to ví každej.
  Lubošodpovědět 
            Re: kdo nezná...14:22:30 13.03.2009
  A Luboši, proč se pod tímto článkem podepisuješ, jako:
  Krtek,
  Petr,
  Jindra,
  Známííí lezci,
  Alesak,
  Aladin,
  Busic atd.
  V podstatě všechny komentáře jsou negativní a některé vulgární.

  Že by tě život štíp? Nebo máš nějaké problémy? Rozhodně asi s identitou.
   jirkasodpovědět 
             Re: kdo nezná...14:57:26 13.03.2009
  Michal se nezda, tolika lidem vo..ehm prebrat holku, tyjo
  lacoodpovědět 
             Re: kdo nezná...09:12:14 17.03.2009
  To zas neni špatný, pokecat si v komentářích sám se sebou...:) Díky za info, Jirko.
  Zajímavý, jaký jsou lidi v Čechách vynalézaví a dokážou pochválit pěknej článek a úmysl. Proto jsem si radši nechal od pastora Mrože udělat stránky, o kterých naštěstí tihle blbové nevědí.
  alaodpovědět 
              Re: kdo nezná...09:44:40 17.03.2009
  Ale nevědí o nich ani ti, kteří mají o takovéto typy článků velký zájem a moc rádi si je přečtou. A to je škoda. Proto autor by se měl povznést nad to, že nějakej nýmand se blbě vyspal a do něčeho začal rejpat a uvědomit si, že článek třeba jako tenhle, o Maroku si přečte třeba tisíc lidí, kterým udělá radost. Třeba jako mě.
  Steveodpovědět 
               Re: kdo nezná...16:43:38 17.03.2009
  díky, to rád slyším, že udělal radost...
  k diskuzi se radši nevyjadřuji
  autor (v:v)
  Vojtaodpovědět 

   Prosim admina - hnusy se množí00:35:34 22.03.2009
  aby tady promazal hnusné komentare. Pokud si nekdo mysli ze je svaty tak at kritizuje jiné  z očí do očí a nepomlouvá na tomto serveru. člověk má občas strach se podívat na Lezce, aby si nezkazil náladu.
  Torousodpovědět 

   Foto dne:
  El Krakonoš
  Česká cesta, 7
   Databáze cest:
  Všechny cesty (175837)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Tunelový Komín II Skály V Údolí Roklice
  Stará Cesta I Skály V Údolí Roklice
  Stará Cesta II Skály V Údolí Roklice
  Stará Cesta I Skály V Údolí Roklice
  Severovýchodní Cesta I Skály V Údolí Roklice
  Nově komentované:
  Německá Cesta VIIb Příhrazy
  Poslední Relikvie 1. Část VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
  Boj O Koryto VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
  Var. Neuer Weg VIIc Oybin
  Vídeňský Valčík 8- Srbsko

   Nově v diskusi:
  Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění |

   Nové komentáře:
  Re: Šance na postup. | Re: Šance na postup. | Šance na postup. | Re: pisek | Re: Fotky | Re: agresoři | Re: Fotky | Re: Fotky | Re: Hmmm | Re: Fotky |

   Kde to vře:
  Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (70)
  Film Cílem je návrat (14)
  Závěrečná olympijská kvalifikace v lezení od zítřka v Budapešti (7)
  Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace bouldry (3)
  Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
  Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (1)

   Nově v inzerci:
  Strašidla - ztráta | Parťák | Pravidelné rodinné lezení | Cepíny SALEWA a Black Diamond | mačky PETZL IRVIS HYBRID (nové) | Friendy | Lezečky La Sportiva Maverink | Vicedelky | daruji starší lana | Prodám Inkubátor |

   Anketa:
  Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
   Plně je respektuji 
   1514 
   Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
   1570 
   Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
   1572 
   Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
   1523 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   Partneři:
  Treking.cz
  Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.