Ahoj, v sobotu letíme do Maroka, rádi bychom si tam zalezli, jen nevíme, do jakých oblastí se vydat. Poradí nám někdo, prosím, oblasti jak na jednodušší (pojede s námi úplný začátečník) tak složitější. Budeme tam cca 14 dní, na cestování tedy času dost...
Byl jste nekdo v nedavne dobe ve Sperlonze? Shanim informace, kdyztak klidne po mailu. Pokud nekdo mate srovnani Sperlongy a Hvaru, tim lip - rozhodujeme se, kam jet. Popripade - nejaky jiny tip na tydenni dovolenou? Na Sperlonze me nadchly skaly primo na
Zdravím před časem jsem se na internetu dočetl o staré poničené stezce někde ve španělsku kterou začali využívat horolezci k adrenalinovým přechodům. Nevíte někdo jak se to jmenuje?Díky.
Ahoj,poradí prosím někdo, kde zalézt v oblasti Koperu (Slovinsko) v obtížnostech cca do 7? Googlil jsem nejznámější oblasti Osp a Mišja Peč, ale tam to vypadá spíš na francouské osmičky a devítky..
Ahoj, chystáme se do této oblasti a jedna skupina by ráda lezla a druhá zas na ferraty. Dokázal by mi někdo poradit nějaké kombinace ferrat B-C a lezeckých cest 4-6 který mají pokud možno společný nástup a sestup?
Předem moc dík za každou radu
protože žerou prach a soukají se skrz neeloxovaná jistítka, kde prach brousí hliník a to černý na rukou, to je zoxydovanej hliníkovej prášek. tedy nezáleží na značce lana, ale záleží kde se leze a čím se jistí. kombinace pískovec a osma třeba.
Lukaš B. dal vyčerpávající odpověď. Doplním-čím má lano lepší úpravu, tím mím špiní. Myslím tím impregnaci proti vlhkosti a kvalitní oplet.Např.teflon na dražších lanech od Tendonu dělá zázraky. Zato levná lana špiní neuvěřitelně.
Potvrzuju. Teflonování dělá lano odolnější proti zachytávání jakéhokoliv bordelu a když, tak to jde po otření pěkně dolů. Jinak lano primárně nejvíc špiní neeloxované jistítka (slanění). Dnes nejčastěji osma.
strašidelné bylo bolatické lano pantheon v kombinaci se staročeskou kunovickou (?) osmou z nějaké měkotiny.
současná lana zas tolik nešpiní, mají, jánevím jak to říct, nějak těsnější a samočistící oplet než to bejvalo, a jistítka se vyrábějí z matroše nějak otěruvzdornějšího (staročeské osmy už jsou snad všechny probroušené), a navíc je zvykem používat plachty pod lano a neválet to v bahně. no a někdo dokonce lano pere (já jsem si nechal poradit a nemůžu si vynachválit vycourání v čistém mokrém sněhu).
Promiň,ale nechápu jak může špinit ocel???Používal jsem dlouho ocelovou osmu na práci, ocelové karabiny na práci a mailonky ve slaňácích jsou také ocelové a i s nekvalitním lanem nešpiní ani trošku.Jsem přesvědčený,že ocel špinit nemůže skoro vůbec.Asi máš jiný problém.
Fakt nevím čím to je, ale tendle efekt pozoruju hlavně v místech s ocelovejma karáblema ve štandech... kdyby to dělalo jen mě a jen na jednom laně, tak sem ticho... Logicky mě to taky hlava moc nebere...
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.