LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230732 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Umělá horolezecká stěna ZŠ Dr. Horáka - Prostějov
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Záchrana z visu24.06.2013
Ahoj,
chci se zeptat jakým způsobem zachránit parťáka visícího v bezvědomí, nebo v šoku, na dvouprameni.

Př. nehody: Slaňujeme vícedélku. Kamarád slaňuje první na dvouprameni se svázanými konci. Slaňuje osmičkou. Cestou ho trefí káme
 Re: Záchrana z visu24.06.2013
Estli budou konce svázaný a slaňovat bude na osmě, tak téměř jistě projede... Prusik po osmou to řeš
 Re: Záchrana z visu24.06.2013
pod...
 Re: Záchrana z visu24.06.2013
Těžko. Jetli je lano provlečený třeba přes borhák a uzel dole dost velkej, aby neprojel, možná by se
  Re: Záchrana z visu24.06.2013
Situace má několik řešení. Protiváha- Strausova metoda je jedním z nich. Zahájení protiváhy na zatíž
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Jedna z nejhorších možností co můžeš udělat. Visícímu bezvládnému tělu hrozí ortostatický šok. Čekán
 Re: Záchrana z visu24.06.2013
Vytiahneš ho s pomocou svojej protiváhy a prusíku - Straussov systém improvizovanej záchrany. Ale ne
 Re: Záchrana z visu24.06.2013
- osma kroutí lano, na vícedélkách to znamená, že zkroucené lano se při stahování spíše někde zachyt
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Pokud máš technickou představivost, zkoušej to podle jakékoliv metodiky - v učebnici, na webu, nebo
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Uzlaři, Uzlaři. Zbytečně moc googluješ. Osma se na jištění a slaňování na skalách i v horách používa
   Re: Záchrana z visu26.06.2013
Díky za neocenitelné informace, kterými si vyřešil kompletní starosti zakladatele diskuse.
Za
 Re: Záchrana z visu25.06.2013
Pokud bude do 10m pod tebou, zkusil bych ho vytáhnout zpět protivahou (popisuje zde skoro každý), al
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Tady je docela dobrý popis toho co hrozí:
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Když dotyčný napsal, že by počkal, měl tím samozřejmě na mysli, že by počkal u zraněného s tím, že s
 Re: Záchrana z visu25.06.2013
samozřejmě je to možné. teoreticky ti stačí maglajzpytlík, věnec expresek, dvě smyce přes rameno a p
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
Ještě máš podle situace možnost slanit k němu na zatíženém laně po prusíku, záleží které prusíkovací
 Re: Záchrana z visu25.06.2013
Podle mě se vytahování nahoru učí v horoškolách, ale je to dobrý spíš na získání něčeho jako "š
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
ano, to je důležité! záchrana směrem dolů je mnohem jednodušší a méně namáhavá než sebelépe zvládnut
   Re: Záchrana z visu25.06.2013
Neuvěřitelné.. Po hodně dlouhý době konstruktivní diskuse.. Asi v Praze nejde net.. Super.
    Re: Záchrana z visu25.06.2013
Přinejmenším Uzlar, Turek, Lukas B. a já jsme Pražáci vole prdele.
     Re: Záchrana z visu25.06.2013
to mi připomíná okřídlené: "ty jsi takovej pitomec že bys klidně z fleku mohl bydlet v ...(měst
      Re: Záchrana z visu25.06.2013
mozna se to spatne řadí, ale pokud jde o to, zda je himbajz z šalingradu, tak to fak netusim, ackoli
     Re: Záchrana z visu26.06.2013
To vám přeju.
  Re: Záchrana z visu25.06.2013
3a) A co se stane až parťáka v bezvědomí spustíš na nějakou polici?
   Re: Záchrana z visu26.06.2013
4a
    Re: Záchrana z visu26.06.2013
Když ho spustíš těch nahoře uváděných a teoretických 100-120 m, tak ti zbyde tak vytáhnout prusíky n
     Re: Záchrana z visu26.06.2013
Proč? Na tom svázaným jednom prameni těch 100 - 120 m prostě slaníš.
      Re: Záchrana z visu27.06.2013
A pak tam budeš dělat co, koukat 120 metrů nahoru na štand?
       Re: Záchrana z visu01.07.2013
Pokud to chceš mít rozepsaný až do takovejch intimních podrobností, tak pak po nějaké době tvůj parť
   Re: Záchrana z visu26.06.2013
Nebo pokud se ptáš na léčebnou část záchrany, tak za daných (drsných) podmínek se ti ho buď podaří n
    Re: Záchrana z visu27.06.2013
Aj tak by bolo zaujimave vediet statistiku, kolko % horolezcov (a absolventov roznych horoskol) v pr
     Re: Záchrana z visu27.06.2013
Ale tak volat hned vrtulník je asi v pořádku, akorát tazatel to okrajovou podmínkou svého modelu zak
     Re: Záchrana z visu27.06.2013
Tak hned zavolat vrtuli je myslim jasné. Akorát nemusíš mít čim jí volat a vrtule může přiletět až z
  Re: Záchrana z visu30.06.2013
Velmi dobře. Jedinou hnidku bych viděl v bodu 1), netřeba motat více prusíků, stačí jeden. Hasiči, v
   Re: Záchrana z visu01.07.2013
Zaseklá osma - asi nůž. Vánočkovej prusík - zajímavé a podstatné doplnění, neznal jsem, vyzkouším.

 bůldre v blansku24.06.2013
ahoj, máte prosím někdo aktuálnější průvodce na bouldry v blansku? koukal sem na průvodce od čaje, ze štatlcupu 2009, ale dle databáze tam nějaké chybí....pošlete pls na h.kubicek@volny.cz
děkuji předem
Jan

 foto dne zlatý ků24.06.2013
prosím na té fotce ten lom co to je tam se i leze jako ? díky
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Nevim jako leze se v tom lomu kdyby ne nebo jo by to asi sem davali jako?
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Jasne ze se tam leze. Cesty maji vzdy 2 obtiznosti nastup ze zeme a z rypadla.
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Neleze se tam, taky to nechápu.
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
..preklizkari.
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Alesi, promin, muj predchozi vykrik o preklizkarich byl neuvazenej.

Takze: Fotka lomu
  Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
A, proc by se tam muselo lezt, jsou to skaly.
B, mozna zamestnanci umi zakladat vlastni, nebo
   Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Nepoleze, neni to skála ani konglomerát.
A ochranáři asi chráněj každou kytku právě pro to, ž
    Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
A to stanoviště pro ty chráněné druhy, myslíš před výbuchem nebo po něm, až když nastoupí bagry a ta
    Re: foto dne zlatý ků25.06.2013
budeš se divit, ale leze se ve spoustě lomů kde se těžilo :-)
 Re: foto dne zlatý ků24.06.2013
Přečetl jsem si tvojí otázku 3x za sebou a musím říct, jsi fakt hlava.

 Ecrins?24.06.2013
čau,hledám tip na pěkný lezení v Ecrins, max AD-D.  Lezli jsme la Meije south ridge, tak zhruba tak něco podobnýho-horský lezení, spíš po skále... Budu rád za případný doporučení.   
 Re: Ecrins?24.06.2013
Nejake moznosti najdes na HI
http:// tinyurl.com /n8d62ok
http:// tinyurl.com /lzepp6j
  Re: Ecrins?24.06.2013
díky , dobrý články. Dibona je pěkná, ale mám obavu, že je na ní pořád plno, měl jsem představu něco
   Re: Ecrins?25.06.2013
V clankach neni pouze Dibona a v pruvodcich je toho mraky.
Jen namatkou z topoguide
-P

 Monte Cuco24.06.2013
Ahoj, má někdo informace jak to vypadá s tábořením ve Finale Ligure v oblasti Monte Cuco? Zda je tradiční kemp v provozu, nebyl jsem tak hrůzu let, tak jestli se něco nezměnilo...
Díky didi

 Chamonix23.06.2013
Vratil se ted někdo ze Chamonix ?? jak to tam nahoře vypada s podminkama??

 Masakr pod Nanga Parbat23.06.2013
Ozbrojenci zabili v odlehlé severní části Pákistánu devět zahraničních horolezců a jejich místního průvodce. Oběti pocházely z Ukrajiny, Číny a Ruska. Cizinci chtěli vystoupat na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat.
Zdroj:
 Skalky kolem Rauris?23.06.2013
Nemate nahodou nekdo tip (ci lepe pruvodce;-), na nejaky jednodylky pobliz Raurisu (popr.Zell am See/Kaprun)? Rodinna dovolena..;-) DikeZ*
 Re: Skalky kolem Rauris?23.06.2013
Bruck klettergarten cca 5km Z Zell, pořípadě Weisbach bei Lofer cca 4km z Zell.
  Re: Skalky kolem Rauris?23.06.2013
Omluva, Weissbach je asi 40 km z Zell.
  Re: Skalky kolem Rauris?24.06.2013
Diky, tim Bruck je mysleno tohle:
 Re: Skalky kolem Rauris?24.06.2013
Zdar, tohle by melo stacit:
  Re: Skalky kolem Rauris?24.06.2013
Diky za tip..

 Svatošky - friend22.06.2013
Čau.. dneska jsem byl na Svatoškách a bohužel se mi zasekl friend pod prvním kruhem cesty Ohří.. tak kdyby někdo náhodou na ten friend narazil a povedlo se mu ho vydolovat ven.. tak bych hodně ocenil (klidně i finančně) navrácení :) 

 Batohy Salewa22.06.2013
Máte někdo zkušenosti s batohama salewa? Vybírám mezi MOUNTAIN GUIDE 38 CF ALPINDONNA a PEUTEREY 42+. Chci to na lezení v alpách a potřebuju aby se mi do toho vešly všechny cajky. Nevim jak s těma litrama mám totiž ortovox 35 haute route a je to docela ma
 Re: Batohy Salewa22.06.2013
Alpidona je u Salewy označení pro dámský batoh.
 Re: Batohy Salewa22.06.2013
PEUTEREY 40 od Milletu je dobrý batoh.
  Re: Batohy Salewa24.06.2013
Tak Millet bych asi nevyzdvihoval. To ten Salewáckej je lepší.
 Re: Batohy Salewa23.06.2013
To máš tak, do 25 let ti nejspíš bude vyhovovat batoh z druhé ruky, hlavn když má objem tak kolem 70
 Re: Batohy Salewa24.06.2013
S batohama Salewa mám pouze ty nejhorší zkušenosti. Konkrétně s Puterey, který jsme měl. Nejhorší ba

1   ...   512   513   514   515   516   517   518   519   520   521   522   523   524   525   526   527   528   529   530   531   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Záchrana z visu
Ahoj,
chci se zeptat jakým způsobem zachránit parťáka visícího v bezvědomí, nebo v šoku, na dvouprameni.

Př. nehody: Slaňujeme vícedélku. Kamarád slaňuje první na dvouprameni se svázanými konci. Slaňuje osmičkou. Cestou ho trefí kámen, on projede celé slanění až do místa, kde jsou konce lana svázané (sichr). To lano, na kterém slaňujeme je jediné co máme. Jak ho vytáhnout nebo nějak jinak zachránit, máte nějaké nápady?
PS: Jinak než vrtulníkem, nebo pomocí jiných lezců.
J.a.a.22:14:29 24.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
Estli budou konce svázaný a slaňovat bude na osmě, tak téměř jistě projede... Prusik po osmou to řeší, záchranu samou improvizace. Záleží co umíš s lanem a věcma, co bys měl zrovna u sebe.
Willhem22:25:16 24.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
pod...
Willhem22:26:45 24.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
Těžko. Jetli je lano provlečený třeba přes borhák a uzel dole dost velkej, aby neprojel, možná by se ti mohlo podařit ho vytáhnou za použití tvý váhy jako protiváhy (Straussova metoda). Když bude lano kolem stromu, tak si musíš pomoct jinak. Otázka ale nemá smysl, když neznáš konkrétní situaci. často je lepší raněnýho nikam netahat a počkat na záchranu.
pavelk22:35:27 24.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Situace má několik řešení. Protiváha- Strausova metoda je jedním z nich. Zahájení protiváhy na zatíženém laně je krásně nakresleno v nějakém starším katalogu Petzl. Princip spočívá v tom, že do kotevního bodu dáš smyci s karabinou , tu procvakneš přes zatížené lano ( dvojlano) a do části dvojlana vymezené karabinou a kot.bodem cvakneš svoji odsedku. Poté dáš prusíka proti prokluzu a začneš vytahovat protiváhou, která zpočátku není 100 % protiváha, ale jen 50 procent, jak si uděláš větší prohyb , přejdeš do klasického strause a máš 100 % protiváhu. Na dvojlanu tedy s prusíky ( ev. s blokujícím jistítkem na dvě lana a prusíkem ).Vytvořit si dost dlouhý ohyb dá docela práci. Ale zkoušel jsem to s těžším člověkem , než jsem já a podařilo se to.
John, Pzeň22:49:31 24.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Jedna z nejhorších možností co můžeš udělat. Visícímu bezvládnému tělu hrozí ortostatický šok. Čekání na záchranu auž se pár lidem nevyplatilo.
Belial06:46:00 25.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
Vytiahneš ho s pomocou svojej protiváhy a prusíku - Straussov systém improvizovanej záchrany. Ale nečakaj, že sa Ti to podarí na prvý pokus po prehliadnutí obrázkov v knižke, treba to nacvičiť s trpezlivým parťákom, prípadne absolvovať nejaký kurz v horoškole, tie seriózne to robia.
shatterhand22:48:19 24.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
- osma kroutí lano, na vícedélkách to znamená, že zkroucené lano se při stahování spíše někde zachytne
- metodicky slaňující by měl mít prusík, takže by nesjel resp. nespadl až nakonec. Chce to ale umět zacházet s prusíkem, abyste nezdržovali a také záleží na situaci

Tak a teď k dotazu; vidím tady několik možností, ale záleží na tom, kde visí? u skály, ve volném prostoru, jak bezpečné je současné slaňovací místo, je možno vybudovat štand v místě zraněného a další hromada otázek. Ale napadá mě:

a) pokud je možné zraněného v místě kam spad zafixovat a vybudovat štand, tak sprusíkuješ, ano jde to i dolů :-) taky v lehkém terénu může sestupovat po skále, opět zajištěn prusíkem.

nebo

b) zafixuješ jeden pramen lana prusíkem daným do štandu. Odřízneš ten pramen lana NAD prusíkem. Aby to lano, které tím "získáš" nezmizelo do údolí, tak jí také přichytíš zataženým prusíkem, nebo nejlépe tiblokem k svému sedáku. Bacha lano po odříznutí vystřelí! Uvolníš již nepotřebný spojovací uzel lan. Vezmeš si 3 metry nějaké lanovice nebo popruh a uvážeš do štandu, na konec toho "textilu" dáš karabinu. Sestoupíš (sprusíkuješ) ty 3 metry níž. Máš stále to druhé, nyní volné lano? Právě si získal na konci "textilu" nižší štand, volné lano a tři metry k dobru. Vybuduj na kocni "textilu". Vytvoř kladkostroj a vytáhni ho nahoru.

c) zavolat vrtuli

Výše uvedené body jdou různě kombinovat a zřejmě by někoho napadlo ještě něco dalšího. Snad to bude trochu pochopitelné i bez obrázků.
Uzlar23:44:00 24.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Pokud máš technickou představivost, zkoušej to podle jakékoliv metodiky - v učebnici, na webu, nebo třeba v nějakém dobrém katalogu. Pokud si nejseš jistý, jdi na nějaký oddílový nebo komerční kurz. Pořádají ho mimo jiné horští vůdci, ale měl by to umět jakýkoliv instruktor ČHS.
Kuba Turek01:57:07 25.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Uzlaři, Uzlaři. Zbytečně moc googluješ. Osma se na jištění a slaňování na skalách i v horách používala asi 30 let a lana šla bez problémů stáhnout. Takže to půjde i dnes.
A taky moc koukáš na televizi. Přeřezávání lana se hodí do Cliffhangera, ale na skalách by se měl používat místo nože mozek.
23:23:28 25.06.2013
odpovědět 
   Re: Záchrana z visu
Díky za neocenitelné informace, kterými si vyřešil kompletní starosti zakladatele diskuse.
Za sebe slibuju, že vyměním Clifhangera za Vertical Limit, na googlu už budu hledat jen recepty na bábovku a maximálně napíšu, aby zvolil metodu Jindry Strausse, neboť to už tady před mým příspěvkem napsalo pár lidí, takže proč psát něco jinšího.
Uzlař01:34:42 26.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
Pokud bude do 10m pod tebou, zkusil bych ho vytáhnout zpět protivahou (popisuje zde skoro každý), ale to jen v případě, že už jsi to někdy dělal a víš jak na to, jinak je to laborace na půl dne (pokud tedy spolulezec nemá o polovinu nižší hmotnost než ty). Pokud už je hodně dole = tvůj případ. Zaprusíkoval bych jedno lano, druhé uřezal a použil na slanění. Někde pod zraněným bych vybudoval štand, tak aby nemusel viset a spustil bych ho do něho. Jde o to co nejdříve odlehčit. Říká se, že doba visu by neměla překročit 30 minut! Takže hlavně bych dělal něco, než jak už jeden dotyčný psal, že by počkal.
Belial06:52:48 25.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Tady je docela dobrý popis toho co hrozí: http://www.kstst.sk/pages/vht/ortosok.htm
Belial06:57:09 25.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Když dotyčný napsal, že by počkal, měl tím samozřejmě na mysli, že by počkal u zraněného s tím, že se o něj příslušně postaral, ne že by čekal nahoře a zraněný dole :-)
Psal jsem trochu narychlo, tak jsem se špatně vyjádřil
pavelk10:24:31 25.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
samozřejmě je to možné. teoreticky ti stačí maglajzpytlík, věnec expresek, dvě smyce přes rameno a pár prusíků. je to ale ukrutná dřina, jde to pomalu, žere to čas a síly a nečekej, že to někde zvládneš ve stresu napoprvý, a ikdyž to budeš mít perfektně nacvičené, tak ti nejdřív parťák umře ve visu, zašprajcuje se někde pod převisem a nepůjde to ani nahoru ani dolu a jestli budeš heverovat šedesát metrů tak mezitím třikrát zemřeš celkovým vyčerpáním.
samozřejmě každej další kus vybavení ti zvedne šanci a ušetří síly, dejmetomustonožka kladka (aspoň plastový návlek na karabinu), jakékoli šplhadlo (není ztráta popklouznutím prusíku) atakdále.

jestli jsi to dočetl až sem, tak je ti jasné jaké poučení z toho plyne - prostě udělej všechno, aby k něčemu takovému pokud možno nedošlo. nos helmu (proti některým šutrům a zhoupnutím pomůže), prsák (prodlouží ti život až se budeš bezmocně bimbat na laně), přijišťuj se při slanění prusíkem, a taky si vyzkoušej záchranku (napoprvé stačí když se pověsíš na strom a budeš tahat špalek podle nějakého nasurfovaného nákresu). ale stejně z tohodle světa neodejdeš živej.
Lukas B.07:42:59 25.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Ještě máš podle situace možnost slanit k němu na zatíženém laně po prusíku, záleží které prusíkovací uzly umíš. Je to poměrně rychlé a můžeš mu tím minimálně pomoct z visu. Při troše štěstí budete také u štandu blíž zraněnému.
Martin08:25:07 25.06.2013
odpovědět 
 Re: Záchrana z visu
Podle mě se vytahování nahoru učí v horoškolách, ale je to dobrý spíš na získání něčeho jako "šmodrchací gramotnost". V praxi to je masakr, kterej je dobrej tak na bezvládný tělo pod převisem - extrémní situace, která nejspíš nikdy nenastane. Trvá to dlouho a protože nevíme, zda parťák dýchá nebo ne, je třeba jednat co nejrychleji. Takže bych postupoval takhle:

1) Sestoupit prusíky k parťákovi po obou pramenech lana. Zkusit ho co nejrychleji vskřísit.

2) Vskřísení se nepovedlo, popř. má zranění neslučitelná se samostatným slaňováním. Vrtulník ani jinou pomoc nelze zavolat. Zaštandovat. Parťáka chytit ke štandu. Stáhnout lana.

3a) Police v dosahu. Lana svázat normálním vůdčákem - tím nám vznikne 100 - 120 m lana - a na tomto laně parťáka spouštět přes půlloďák až na nějakou polici. Uzel lze skrz půlloďák protlačit i v zatížení.

4a) Ideálně opět slanit, hůře sestoupit k parťákovi a začít "léčebnou" část záchrany.

3b) Police mimo dosah. Jsme tedy asi v nějaké svislé stěně. Slaňovat s parťákem mezi nohama naněkolikrát až na nějakou polici a začít "léčebnou" část záchrany.
honza08:40:26 25.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
ano, to je důležité! záchrana směrem dolů je mnohem jednodušší a méně namáhavá než sebelépe zvládnutá záchrana nahoru (bez speciálního vybavení). jedině snad nějakej střecháč někde na čimách...
Lukas B.08:46:29 25.06.2013
odpovědět 
   Re: Záchrana z visu
Neuvěřitelné.. Po hodně dlouhý době konstruktivní diskuse.. Asi v Praze nejde net.. Super.
Himbajz11:30:21 25.06.2013
odpovědět 
    Re: Záchrana z visu
Přinejmenším Uzlar, Turek, Lukas B. a já jsme Pražáci vole prdele.
honza13:26:49 25.06.2013
odpovědět 
     Re: Záchrana z visu
to mi připomíná okřídlené: "ty jsi takovej pitomec že bys klidně z fleku mohl bydlet v ...(městě o kterém tolstoj ve svém románu mluví jako o blátivé díře)." uhodl jsem?
Lukas B.15:12:17 25.06.2013
odpovědět 
      Re: Záchrana z visu
mozna se to spatne řadí, ale pokud jde o to, zda je himbajz z šalingradu, tak to fak netusim, ackoliv jeho post tomu nasvedcuje.
honza21:25:59 25.06.2013
odpovědět 
     Re: Záchrana z visu
To vám přeju.
H.13:53:05 26.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
3a) A co se stane až parťáka v bezvědomí spustíš na nějakou polici?
23:28:24 25.06.2013
odpovědět 
   Re: Záchrana z visu
4a
honza07:42:21 26.06.2013
odpovědět 
    Re: Záchrana z visu
Když ho spustíš těch nahoře uváděných a teoretických 100-120 m, tak ti zbyde tak vytáhnout prusíky nebo možnost doporučovaná Uzlařem - přeříznout lano.
13:51:25 26.06.2013
odpovědět 
     Re: Záchrana z visu
Proč? Na tom svázaným jednom prameni těch 100 - 120 m prostě slaníš.
honza14:24:50 26.06.2013
odpovědět 
      Re: Záchrana z visu
A pak tam budeš dělat co, koukat 120 metrů nahoru na štand?
17:40:54 27.06.2013
odpovědět 
       Re: Záchrana z visu
Pokud to chceš mít rozepsaný až do takovejch intimních podrobností, tak pak po nějaké době tvůj parťák i přes veškerou tvojí snahu zemře a ty se s pocitem, že jsi udělal maximum pro to, aby se tak nestalo, vydáš s blokantem či prusíky na cestu vzhůru.
honza08:24:06 01.07.2013
odpovědět 
   Re: Záchrana z visu
Nebo pokud se ptáš na léčebnou část záchrany, tak za daných (drsných) podmínek se ti ho buď podaří nějak vzkřísit, nebo ti zemře v náručí. Nemá smysl si dělat naději, že laickou záchranou za pomocí toho, co najdeš v desetidekový dojtrácký taštičce, uděláš zázrak. Pokud k němu sestoupíš a např. zjistíš, že nedejchá, tak je asi vymalováno.
honza08:04:20 26.06.2013
odpovědět 
    Re: Záchrana z visu
Aj tak by bolo zaujimave vediet statistiku, kolko % horolezcov (a absolventov roznych horoskol) v praxi pouzilo v pripade nestastia tieto uzasne zachranne metody a kolko % proste hned vola vrtulnik...
Eric14:09:12 27.06.2013
odpovědět 
     Re: Záchrana z visu
Ale tak volat hned vrtulník je asi v pořádku, akorát tazatel to okrajovou podmínkou svého modelu zakázal.
honza14:20:26 27.06.2013
odpovědět 
     Re: Záchrana z visu
Tak hned zavolat vrtuli je myslim jasné. Akorát nemusíš mít čim jí volat a vrtule může přiletět až za půl dne nebo taky vůbec..
17:07:16 27.06.2013
odpovědět 
  Re: Záchrana z visu
Velmi dobře. Jedinou hnidku bych viděl v bodu 1), netřeba motat více prusíků, stačí jeden. Hasiči, vejškaři, horská a spol v takovým případu slaňují jedním vánočkovým prusíkem omotaným kolem lana, funguje skvěle i pod zatíženým lanem.

Převázání parťáka na sebe a společný slaňování ok (není li při vědomí a police daleko), akorát to chce vyřešit problém s jeho zaseklou osmou (až poté co už ho máš fixnutýho k sobě (většinou v dost intimní poloze). Řeší buď další prusík a improvizovaná kladka na odlehčení, nebo nůž.

Není nad praktickou zkoušku na nečisto...

Něco víc najdete zde (smaž mezery)
http://www.horosvaz.cz /res/data/004 /003912.pdf
filosof23:23:44 30.06.2013
odpovědět 
   Re: Záchrana z visu
Zaseklá osma - asi nůž. Vánočkovej prusík - zajímavé a podstatné doplnění, neznal jsem, vyzkouším.
honza08:18:13 01.07.2013
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi