Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230836 cest
Nové přelezy:
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Monte cucco05.08.2013
Ahojte,byl jste někdo letos na Monte cucco?Jak to vypadá s campováním,podmínky stejné?Dík za odpověď,chystáme se vyjet v srpnu.Eva
 Re: Monte cucco05.08.2013
Bude to stále stejné, páč kdyby se platilo už by to tu dávno někdo psal.
 Re: Monte cucco07.08.2013
ahoj,v květnu zdarma,ale co tam budeš v létě dělat???
  Re: Monte cucco07.08.2013
Byla jsem tam před pár lety na přelomu červenec/srpen - původně jsme si říkali že je to nesmysl a bu
 Re: Monte cucco08.08.2013
ahoj, byli jsme naposled v červci a všechno je při starém + pár vylepšení = cedule zákaz kempování a

 5.10 zelené téměř funglovky Adršpach05.08.2013
v sektoru Za pískovnou jsme snesli zapomenuté lezečky a nechali pod slaněním. Věž schválně nepíšu. Majitel to podle bot bude vědět

 Spárové lezení04.08.2013
Ahoj lidi, nevíte kde najdu návod jak tejpovat ruce do spár? díky :-)
 Re: Spárové lezení04.08.2013
 Re: Spárové lezení04.08.2013
Ahoj, neco by mohlo bejt na netu mozna. Podivej se sem tinyurl.com/pgrfu3k nebo googli "tape gl
 Re: Spárové lezení05.08.2013
Intruktaz od Steph Davis:
  Re: Spárové lezení06.08.2013
Díky všem, kouknu na to ;-)

 trénink Helena Lipenská04.08.2013
čau! máte někdo zkušenosti s tréninkem u HL? jaká je a tak, jestli to fakt pomůže zlepšit se v lezení... dík za reakce!

 Lezení na Korsice04.08.2013
Zdravím všechny,
na konci září jedeme na Korsiku, přesně oblast Calvi. Nevíte někdo, jestli je v této lokalitě nějaké polezeníčko. Díky moc za info. Tonda
 Re: Lezení na Korsice05.08.2013
Ahoj na té straně lezení je, celá korsica není zase tak velká, aby jsi nepopojel autem jinam. Doporu

 Štand04.08.2013
Ahoj, lezu vícedélky a na štandu jistím prvolezce na delší odsedávačce a do těla přes kyblík.
Prosím napište jak to děláte vy a popřípadě je lepší.
Štandy jsou s pevnými body. Né přes vklíněnce, friendy apod. Díky za slušně odpovědi.
 Re: Štand04.08.2013
Nevyhoda je hlavne v obtiznejsim fixovani a zachranovani prvolezce po nejakem pruserovem padu. A tak
  Re: Štand04.08.2013
Kup si kyblík co má očko i na jištění druholezce, je to nejjednodušší, jen dotahuješ a při odsednutí
   Re: Štand04.08.2013
A jaký vztah to má k dotazu, který se týkal jištění prvolezce?
  Re: Štand04.08.2013
Vyšší ráz opravdu ne.
 Re: Štand04.08.2013
Ahoj, toto je téma, které nelze řešit jen zde v diskuzi. Je tam víc možných komplikací a také více m
 Re: Štand04.08.2013
Pro případ, že to máš nastudované, tak sám to dělám takto: Druholezce dobírám přes reverso cvaklé ve
  Re: Štand04.08.2013
Ano jistítko do něj, ale když dojde k pádu, tak jistítko narazí s karabinou do skály. A můžeš se poš
   Re: Štand04.08.2013
Proto ta delší odsedka ..
    Re: Štand04.08.2013
Ale píše, že dá jistítko přímo do kruhu. TAk nač delší odsedka
     Re: Štand04.08.2013
Píše, že prvolezce jistí dynamicky přes jistítko cvaklé v sedáku. Kdýž máš delší odsedku, je dostate
      Re: Štand04.08.2013
Ano to vím, ale náraz karabiny a jistítka do skály.
   Re: Štand04.08.2013
Pokud je štand solidní, tak jistítko přímo do centrální karabiny štandu. Na horách je většina štandů
    Re: Štand06.08.2013
Naopak, v pripade jisteni pres sedak a pad primo do standu mas na stand vyssi silu, nez dyz je jisti
     Re: Štand06.08.2013
To fakt ne! Zacinaji se mnozit nebezpecne rady...
      Re: Štand06.08.2013
O skládání sil jsi už slyšel, anonyme?
      Re: Štand06.08.2013
O skládání sil jsi už slyšel, anonyme?
       Re: Štand06.08.2013
Ačkoliv by se posty měly podepisovat, tak v tohle případě má anonym pravdu.
      Re: Štand06.08.2013
Cituji:
"Většina lezců v ČR užívá dnes k jištění metody polopřímé a pro první
po
       Re: Štand06.08.2013
Prolistuj horolezkou abecedu, Schuberta, další možné metodiky a zapřemýšlej než tu něco začneš jedno
        Re: Štand06.08.2013
"3) Potlučení jističe: odsedku si dáváš zpravidla delší, aby tě to nevymrštilo velkou silou do
        Re: Štand06.08.2013
Jinak netvrdím, že je se má používat to a to. Jen se snažím ukázat, že věci nemusí být takové, jako
        Re: Štand06.08.2013
K sile na stand bych jen dodal odkazal na zakladni ucebnici fyziky a skladani sil. Kdyz je ve standu
         Re: Štand07.08.2013
Dvojnásobek rázu možná, kdyby se jistič ani nehnul. Tím, že je na odsedce a nadzvedne ho to, bych to
         Re: Štand07.08.2013
Dvojnásobek rázu určitě ne, ale souhlasím, že navíc absorbuje váhu jističe a síly s tím souvisící. A
 Re: Štand04.08.2013
Tento sposob vychadza vychadza z rakuskej metodiky a bol trochu vylepseni. Bezne sa uci na slovensku
 Re: Štand05.08.2013
Jistítko do sedáku, protože mi to tak je pohodlnější. Místo odsedky lano a loďák, čímž si našteluju

 Ferata A/B s dětma04.08.2013
Ahoj, máte někdo zkušenostinebo tipy, jak vybavit děti 10+8 let na A/B feratu? Konkrétně je to G'Hackte v Hochschwabu a vypadá to, že to je jen kombinace schodů a strmého svahu, žádné lezení. Má cenu brát kompletní feratový set, nebo stačí třeba jen pojis
 Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Možná je to zbytečné, ale osobně bych podporoval dobré návyky už od začátku, takže když se jde na fe
 Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Ferratový set je konkrétně na tuto trasu podle mého zbytečným, pokud se nebojíš že ti děti spadnou z
 Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Pro děti je zbytečností jakejkoliv ferrátovej set, jejich váha (pokud je standartní pro věk 8 až 10)
  Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
A o tom, že jsou ferratové sety i pro malé váhy jsi už slyšel? Zkus si vyhledat Skylotec Buddy. Co s
   Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Jo, je to psaný jako ferata A/B, ale je mi jasný, že to nebude žádný hardcore a berem to spíš jako z
    Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Podle mne na jednorázovou akci na tuto cestu přilby na kolo stačí. Určitě je to lepší, než nic. Poku
   Re: Ferata A/B s dětma04.08.2013
Pokud sebou vezmeš dítě a takle si ho přívážeš na sedák, což kromě toho setu pro děti a kromě možnos
 Re: Ferata A/B s dětma05.08.2013
pro každé dítě celotělák a vodsedávačku s karabinou, a s sebou tak patnáct metrů nějaké devítky a ta
  Re: Ferata A/B s dětma05.08.2013
jo, a taky si můžete vzít lana padesát metrů a k tomu tři expresky a dvě smyce, a vylézt si dommenig

 Materiál Yosemity03.08.2013
Nemáte někdo zkušenosti s půjčením lezeckého materiálu v Yosemitech? Jedeme tam na chvíli a nechce se nám tahat matroš sebou a platit nadváhu.

 Polínko vs mravenci03.08.2013
Ahoj, včera jsme byli na Polínku nedaleko Plzně. Lezli jsme v levé části a postupně se přesouvali napravo. Kolem 8 večer se tam začínali šíleným způsobem rojit lesní mravenci a zasypali nás od hlavy až k patě...vybavení, karimatky..všecko. Dávejte si na t
 Re: Polínko vs mravenci04.08.2013
Myslíš s křídlama? V tuhle roční dobu to oni (večer) dělají. Několikrát jsme se už skoro každý rok o

 Bergell03.08.2013
Ahoj, chceme jet lézt do Bergelu ze švýcarské strany. Prosím o pár informací:
Jak je to se stanováním pod Badile?
Prý se platí nějaký poplatek za vjezd do údolí a parkování.Je to tak?
Prosím o tipy na lehčí lezení (do 5) v okolí. Příp
 Re: Bergell03.08.2013
Mezi chatou (Saas Fura) a začátkem Badilu vždycky nějaký stany jsou a nezdá se, že by to tam někdo ř
 Re: Bergell03.08.2013
Spaní je oficiálně zakázaný. Bivakovat můžete cestou směrem k nástupu na Nordkante (od Sasc Fury tak

1   ...   498   499   500   501   502   503   504   505   506   507   508   509   510   511   512   513   514   515   516   517   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Ferata A/B s dětma
Ahoj, máte někdo zkušenostinebo tipy, jak vybavit děti 10+8 let na A/B feratu? Konkrétně je to G'Hackte v Hochschwabu a vypadá to, že to je jen kombinace schodů a strmého svahu, žádné lezení. Má cenu brát kompletní feratový set, nebo stačí třeba jen pojistné lano kolem pasu a jedna karabina? Padat do visu tam asi ani nejde, ale může to uklouznout a můžou sjet ze svahu. Takže nějaké jištění jim stejně vezmeme. Díky.
Sipal08:40:49 04.08.2013
odpovědět 
 Re: Ferata A/B s dětma
Možná je to zbytečné, ale osobně bych podporoval dobré návyky už od začátku, takže když se jde na ferátu, tak s vybavením určeným na ferátu :-) A kromě to, pokud plánujete stejně, jako my, tak třeba polezete něco úplně jiného nebo přidáte ještě něco jinde, určitě se dobré vybavení hodí.
09:07:30 04.08.2013
odpovědět 
 Re: Ferata A/B s dětma
Ferratový set je konkrétně na tuto trasu podle mého zbytečným, pokud se nebojíš že ti děti spadnou ze shodů když dou na půdu tak se neboj ani tady, jedná se se totiž v podstatě o strmější schody. Pokud máš děcka aspoň trochu šikovný nebudou mít žádný problém. Pro jistotu bych je vybavil přilbami.
09:24:12 04.08.2013
odpovědět 
 Re: Ferata A/B s dětma
Pro děti je zbytečností jakejkoliv ferrátovej set, jejich váha (pokud je standartní pro věk 8 až 10) totiž ani zdaleka nestačí nato aby při pádu ferrátová brza začala tlumit. Pro děti je pád do setu stejnej jako pád do obyčejnýho kousku lana. Když na ferrátě potkám rodiče s dětma, tak jeto skoro pokaždé stejný: dětský celotělák, dvě lanové smyčky a obyč HMS karabinou. Platí to ovšem ve ferratých nižších obtížností. V těžkých bych je měl neustále přivázaný ke svýmu sedáku dynamickým lanem...
09:54:45 04.08.2013
odpovědět 
  Re: Ferata A/B s dětma
A o tom, že jsou ferratové sety i pro malé váhy jsi už slyšel? Zkus si vyhledat Skylotec Buddy. Co se týká přivázání k sedáku, tak to fakt nevím. Když má dítě 30 - 35 kilo a proletí se třeba 2-4 metry, nechtěl bych ho mít natvrdo k sedáku. Když tě strhne, co pak? Nespadneš na něj?

Co se týká té G'hackte, tak je to opravdy ferrata? Ta lana mi tam připadají spíše jako zábradlí, než na karabiny. Kdybych tam s dětmi šel, dostaly by dobré boty a přilbu (nikdy nevíš, co kdo nahoře hodí, nebo jak dítě spadne) a tím by to skončilo. Ferratovým setem bych si hlavu nelámal.
10:44:32 04.08.2013
odpovědět 
   Re: Ferata A/B s dětma
Jo, je to psaný jako ferata A/B, ale je mi jasný, že to nebude žádný hardcore a berem to spíš jako zpestření pro děcka, ať mají pocit, že jdou něco težšího něž běžnou turistiku.

Ještě k těm helmám, který samo berem taky - má smysl brát jen helmy na kolo? Samozřejmě chápu, že vydrží míň, ale nevím o kolik. Spíš jestli třeba máte zkušenosti, že cyklopřilba ustojí i zásah větším šutrem. Mě by to ušetřilo pobíhání po Praze a shánění helem, ale zas to nepoženu na krev. Spíš jen nemám zkušenosti, tak se ptám.
Sipal10:59:05 04.08.2013
odpovědět 
    Re: Ferata A/B s dětma
Podle mne na jednorázovou akci na tuto cestu přilby na kolo stačí. Určitě je to lepší, než nic. Pokud byste jezdili pravidelně, tu lezeckou by to chtělo.
11:24:12 04.08.2013
odpovědět 
   Re: Ferata A/B s dětma
Pokud sebou vezmeš dítě a takle si ho přívážeš na sedák, což kromě toho setu pro děti a kromě možnosti ho ze zhora dobírat je jediná možnost, která už jak sem psal je pro težký cesty tzn. kolmý, tak v tom případě musíš být na jeho pád připravený a navíc normální chlap takovej náraz do dejme tomu 7m dynamickýho lana ustojí spřehledem... navíc ty nikdy nespadneš pod místo kde je ukotveno lano více jak 2 metry a když budeš dodržovat pravidla pohybu na ferrátě tak na něj nikdy spadnout nemužeš. Ale celkově jeto prostě s dítětem na težký ferrátě složítá zaležitost, kdy nejidealnější by asi byl ten dětský set, ale vzhledem ktomu, že autor neplanuje nic v tom smyslu tak bych to dál neřešil.
17:32:31 04.08.2013
odpovědět 
 Re: Ferata A/B s dětma
pro každé dítě celotělák a vodsedávačku s karabinou, a s sebou tak patnáct metrů nějaké devítky a tak dvě karabiny. ty si vem sedák, prsák a set, a háemesku.
velmi pravděpodobně to budete vláčet zcela zbytečně a voblíkat se do toho nadarmo, ale je to furt lepší volba než to nemít vůbec nebo se voblíkat někde uprostřed stráně až zjistíte, že dítě na drát či kramli nedosáhne.

jo obtížnost A/B je, jak již bylo zmíněno, obtížnost prolejzačky na kindršpílplace, a dítě, které je schopné vylézt po žebříku na půdu nebude mít technický problém. může vám zapršet, dítěti se může udělat ze sluníčka, dehydratace nebo únavy šoufl, a pak to haraburdí jako když najdete.
Lukas B.08:20:26 05.08.2013
odpovědět 
  Re: Ferata A/B s dětma
jo, a taky si můžete vzít lana padesát metrů a k tomu tři expresky a dvě smyce, a vylézt si dommenigweg na Karlmauer přímo nad Voisthallerhutte, je to 2+ s vrtanejma štandama (jedno z dětí bude mít háemesku a bude jistit fotra přes štand) a tu a tam něčím vrtaným mezi, od chalupy 10 minut, snadný chodecký sestup a v dané obtížnosti lahůdkové.
Lukas B.08:24:30 05.08.2013
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192348)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Rasista VIIb Tisá - Velké Stěny
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi