Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Routes:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Boulders:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Mountains:
17.Abt 3287
18.Sukačová 3238
19.Petr 3142

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231335 cest
Nové přelezy:
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 tvorba štandu25.08.2013
Ahoj, lezu 3 roky na umělých stěnách, sem tam skále a rád bych si rozšířil pole působnosti o vícedélky. Pročetl jsem už slušné množství materiálu, ale raději vše vidím reálně naživo. Nevíte prosím někdo o videu třeba na youtube, kde je znázorněno tvoření
 Re: tvorba štandu25.08.2013
Zum beispiel:
  Re: tvorba štandu25.08.2013
Nevím, kam chodíš na stěnu, ale v Holešovicích je přímo výuková stěnka na ferraty a je tam i několik
   Re: tvorba štandu26.08.2013
A někdy ti taky na stěně instruktor ukáže jak na to. Je třeba však brát v potaz, že ti to může ukáza
 Re: tvorba štandu25.08.2013
Často bývá na umělých stěnách v nejlehčím profilu přibližně v polovině místo, kde se štand dá nacvič
  Re: tvorba štandu25.08.2013
Vielen Dank:) mám to tak v plánu, natrénovat a zkusit to několikrát i různými metodami. Jsem z okolí
   Re: tvorba štandu25.08.2013
Na Lokomotivě a na "Plechárně" v Plzni jsou v poklopených profilech štandy... Nevím jak je
  Re: tvorba štandu25.08.2013
len to neskusajte na smichove bo vas poslu do prdele :(
   Re: tvorba štandu25.08.2013
Proč prosimtě?
    Re: tvorba štandu28.08.2013
vraj je to zakazane v navstevnym radu

 Najdena Lezecka25.08.2013
v Zlomiskovej doline. Detska velkost.

 Vklíněnec, prodloužení24.08.2013
Zdravím, u vklíněnců mám přiložený papír, až ted sem si toho všiml, je tam, že se nesmí prodlužovat smyčkou k lanu přes preso.
Tak jak mám tedy prodloužit?
Děkuji za zdvořilé odpovědi.
 Re: Vklíněnec, prodloužení24.08.2013
Promiň, úplně přesně nerozumím, jak se podle toho papíru nemají prodlužovat. Samotnou smyčkou (a pak
 Re: Vklíněnec, prodloužení24.08.2013
Lanko vklinence je podle UIAA "ostra hrana" (a take vse ostatni pod prumerem 5mm). Pri vel
  Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Doporučuji kouknout na web.st.f.DMM - v sekci video .
   Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Video na tom nic nemeni. Jediny podstatny zaver z nej pro me je, ze v zobrazene situaci (karabina ve
    Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Vklíněnec No.1 od DMM má certifikovanou nosnost 7kN, No. 11 12kN. Ostatní výrobci (Kouba, Camp...) j
     Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Už od dávných dob je u karabiny namáhané na lom přes hranu namalovaná pirátská vlajka. A zkoušel už
      Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Byl to výzkum na horolezecké (hliníkové karabiny) nebo ocelky? Protože ocel by se měla spíše ohnout,
     Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Kdo chce si muze zalozit vklinencu 2.
      Re: Vklíněnec, prodloužení25.08.2013
Ta práce byla řešena s karabinami odpovídajícími normě EN 12275. Ta má v názvu Horolezecká výzbroj -

 Suché skály24.08.2013
Ahoj, jak je to na Suchých skalách s deštěm? Může se i za vlhka? A nebo za jak dlouho po dešti? Mezi pískovcema na předpovědi na horosvazu nejsou vůbec uvedeny. Dík
 Re: Suché skály24.08.2013
Az na par ojedinelych mist (soliva mista jako treba vrsek Bundalovy drogy) muzes i za mokra. Ale klo

 Suché skály24.08.2013
Ahoj, jak je to na Suchých skalách s deštěm? Může se i za vlhka? A nebo za jak dlouho po dešti? Mezi pískovcema na předpovědi na horosvazu nejsou vůbec uvedeny. Dík

 foto dne23.08.2013
Prosím prosím co to je za věž na fotu dne? Dík!
 Re: foto dne23.08.2013
Pilátova v Rájci?
  Re: foto dne23.08.2013
dík za tip, nejspíš jo, Karel nevěděl a já nebudu mít ještě chvíli průvodce při ruce
  Re: foto dne24.08.2013
Děkuju..krásná:-)

 Pevnost expresiek23.08.2013
Cavte,
mam jednu otazku ohladom expresiek a ich pevnosti.
Bol som dnes v hudy a prezeral som si rozne expresky. Narazil som na expresky od RE, myslim,ze to boli tieto (
 Re: Pevnost expresiek23.08.2013
Já je mám a jsem s nima spokojenej. Široké smyčky jsou daleko lepší na hákování cest. Udržet dyneemu
 Re: Pevnost expresiek23.08.2013
jestli chceš jednu takovou obětovat na test a jsi z brna, tak se můžem domluvit a my to v práci na t
  Re: Pevnost expresiek23.08.2013
o pevnost bych se nebal ... ted je takovy ternd , lehke , lehci , nejlehci ....je pravda , ze se dal
   Re: Pevnost expresiek23.08.2013
jo a 20 mm je urcite zivotnejsi , a myslim i levnejsi .
   Re: Pevnost expresiek24.08.2013
No ono zase kdyz nastupujes RP do cesty ktera ma 15-17 expresek tak je sakra rozdil jestli mas ma so

 move22.08.2013
http://www.lezec.cz/cesta.php?key=94314
 Re: move22.08.2013
Adam je můj nejoblíbenější lezec :)
  Re: move22.08.2013
Adam... -//- ...herec.

 Spaní na terase - Popradské pleso22.08.2013
Zdra, je stále možné přespat na terase chaty pri Popradskom bez újmy na zdraví?
 Re: Spaní na terase - Popradské pleso22.08.2013
Driv jsme tam taky tak spavali... No dnes uz nevim. da se domluvit na chate ze prijdete pozde a nech
  Re: Spaní na terase - Popradské pleso22.08.2013
Ahoj,
byli jsme tam minulý víkend a spalo se na terase i pod terasou. Pod terasou je větší &q

 Vyhazováky sněhu21.08.2013
Ahoj,
poraďte kde koupit vyhazováky sněhu pro 12-hroté mačky Salewa s rychloupínákáma-mačky jsou klasického typu. Jak je koupit na dálku aby pasovaly na moje mačky ?
 Re: Vyhazováky sněhu22.08.2013
Mačky Salewa se bouchají v továrně ClimbingTechnology (CT) - takže se podívej na svoje mačky, srovne

1   ...   493   494   495   496   497   498   499   500   501   502   503   504   505   506   507   508   509   510   511   512   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Vklíněnec, prodloužení
Zdravím, u vklíněnců mám přiložený papír, až ted sem si toho všiml, je tam, že se nesmí prodlužovat smyčkou k lanu přes preso.
Tak jak mám tedy prodloužit?
Děkuji za zdvořilé odpovědi.
20:43:25 24.08.2013
odpovědět 
 Re: Vklíněnec, prodloužení
Promiň, úplně přesně nerozumím, jak se podle toho papíru nemají prodlužovat. Samotnou smyčkou (a pak předpokládám karabina jako spojovací článek mezi lanem a smyčkou), nebo presem?


Jinak ti snad pomůže tohle (dvě mezery):

http://dmmclimbing .com/news/2011/12/improvisation-larks -foot-or-basket-hitch-vid/
Martin21:26:19 24.08.2013
odpovědět 
 Re: Vklíněnec, prodloužení
Lanko vklinence je podle UIAA "ostra hrana" (a take vse ostatni pod prumerem 5mm). Pri velke razove sile hrozi pretrzeni smyce (z popruhu i lana). Prodlouzeni expreskou (pres karabinu) je v poradku.
Viktor21:40:09 24.08.2013
odpovědět 
  Re: Vklíněnec, prodloužení
Doporučuji kouknout na web.st.f.DMM - v sekci video .
DEJV08:53:52 25.08.2013
odpovědět 
   Re: Vklíněnec, prodloužení
Video na tom nic nemeni. Jediny podstatny zaver z nej pro me je, ze v zobrazene situaci (karabina ve vklinenci namahana pres hranu) to nejlepsi nouzove reseni redukuje pevnost celeho jisticiho retezce minimalne na polovinu. Coz samozrejme muze stacit, zalezi na konkretni situaci.
Viktor09:13:39 25.08.2013
odpovědět 
    Re: Vklíněnec, prodloužení
Vklíněnec No.1 od DMM má certifikovanou nosnost 7kN, No. 11 12kN. Ostatní výrobci (Kouba, Camp...) jsou na tom s certifikovanou nosností vklíněnců obdobných parametrů stejně. Takže pokud řetězec praskl při použití 8mm dyneema u DMM No. 1 při 7,7kN resp. 9,7kN atd. atd. tak bych z toho vytvořil spíše závěr, že pokud nejde použít karabiny, tak je lepší použít 11mm dyneemu nebo nylon, které jenom provlíknu skrze oko (basket hitch) a nebudu používat liščí smyčku (larks foot). I na videu je vidět, jak se trhá spolu se smycí i ocelové lanko při situaci, kdy smyce jenom provlíknou. O 50% redukci nosnosti při použití smyčky bych tedy nepsal, protože vklíněnec je bohužel nejslabším článkem jistícího řetězce i v případě, že by se nevyrval s kusem skály.
Uzlař10:56:33 25.08.2013
odpovědět 
     Re: Vklíněnec, prodloužení
Už od dávných dob je u karabiny namáhané na lom přes hranu namalovaná pirátská vlajka. A zkoušel už někdy někdo toto dogma přezkoumat? U nás na strojní fakultě k tomuto tématu existuje diplomová práce. Jen co jsem z ní viděl, zkoušené karabiny , tuším 10 ks se ohnuly, nepraskly a vydržely víc než je příčná nosnost karabiny. Jasně, 10 náhodných karabin je malý vzorek. Karabinky se dnes vyrábí většinou v Čínské Lidové Republice. Mají různé konstrukce , ale dnešní trend , kdy se kovají karabiny do cca H profilů , by mohl znamenat, že příčně namáhaná karabina může být znatelně pevnější než nejpevnější vklíněnce.
John, Plzeň13:23:09 25.08.2013
odpovědět 
      Re: Vklíněnec, prodloužení
Byl to výzkum na horolezecké (hliníkové karabiny) nebo ocelky? Protože ocel by se měla spíše ohnout, hliník prasknout. Je ta práce někdo dostupná přes net? Mimochodem, kdyby lom nebyl problém, tak proč by nová norma na ferratové karabiny zahrnovala i zkoušku lomem?
I když vlastně potvrzuješ, že nejslabším článkem řetězce je vklíněnec, tak karabinu přes hranu bych nedával. Pominu-li nebezpečí lomu, tak na hraně bude i zámek, no a otevřená karabina vydrží většinou ještě míň než ten vklíněnec.
Uzlař14:14:27 25.08.2013
odpovědět 
     Re: Vklíněnec, prodloužení
Kdo chce si muze zalozit vklinencu 2.
Viktor17:45:38 25.08.2013
odpovědět 
      Re: Vklíněnec, prodloužení
Ta práce byla řešena s karabinami odpovídajícími normě EN 12275. Ta má v názvu Horolezecká výzbroj - Karabiny. Karabiny se lámaly přes 90 stupňovou hranu , byly samozřejmě duralové a všechny se ohnuly , žádná nepraskla. Ale asi by to chtělo serióznější a systematičtější přístup, aby bylo oprávněné malovat pirátské vlajky.
John, Plzeň22:54:44 25.08.2013
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192432)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Pozdrav z Labáčku Xc/XIa Adršpach
Prodloužený Mauglí 7+ Helfštýn
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1281 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1462 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1433 
 Neřeším to – lezu vše 
 1135 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi