Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
KH Olomouc - Olomouc
Boulder centrum VUT v Brně - Brno
Climbing a Music Club Parukářka - Praha 3

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
2D chyty - Praha 6
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Max váha lezce?22.10.2013
Zdar,
selským rozumem, lezec by měl vážit tolik, aby se utáhl v závislosti na technice a terénu kterej leze, ale je vlastně nějaká váha, u který už se lezení ze zdravotních důvodů řekněme nedoporučuje? taham skoro metrák a nějak mě z toho bolej prs
 Re: Max váha lezce?22.10.2013
Ono jde spíš o poměr síla/váha...
Nejdůležitější je (v sestupném pořadí) - technika, síla v p
  Re: Max váha lezce?22.10.2013
Tak síla v prstech a vytrvalost hodně souvisí s tělesnou hmotností. Limit neexistuje. Jen čím větší
  Re: Max váha lezce?22.10.2013
Je to stejné jako s jinými sporty. Běhat taky může skoro každý, ale čím víc váží, tím víc trpí kloub
   Re: Max váha lezce?22.10.2013
Nějaký ty tuky navíc mám, o tom žádná, ale obávám se že co shodim, to zas tak způlky naberu zpátky n
  Re: Max váha lezce?22.10.2013
mám 187. ne že bych na to byl s fyzičkou dobře, ale ramena ruce i předloktí docela zvládaj. jen prst
   Re: Max váha lezce?22.10.2013
Jde o to, jestli je těch 95kg aktivní hmoty a nebo sádla (teď mluvím obecně - v žádném případě se Tě
    Re: Max váha lezce?22.10.2013
asi to bude chtít komplet generálku, něco shodit a místo zbytku nepoužitelnýho sádla tam dotlačit ně
     Re: Max váha lezce?22.10.2013
běžky
      Re: Max váha lezce?22.10.2013
Běžky jsou na fyzičku a udržení váhy sport číslo jedna. 30 až 50 km a nějakej ten kilák převýšení za
     Re: Max váha lezce?22.10.2013
Ty bys měl shodit aspoň 15 kg. Při 187 cm je 80 kg už celkem dost. Začni se zdravě stravovat a začni
      Re: Max váha lezce?22.10.2013
Promiň, ale při 187cm je 80kg taková spodní hranice bych řekl (záleží pochopitelně na somatotypu) a
       Re: Max váha lezce?22.10.2013
80kg spodní hranice pro lezce? Na to jsi přišel jak? Já mám 183cm a vážím 68kg, tuto váhu si udržuji
       Re: Max váha lezce?23.10.2013
kámoš, bývalý hokejista, má cca 185 a 80+ váhu. Takže ať to bereš z jakéhokoli konce, tahá nejméně d
      Re: Max váha lezce?22.10.2013
to nevidim úplně reálně, mám somatotyp řekněme hokejisty. Už teď jsem vysadil jakýkoli chem. cukry,
       Re: Max váha lezce?23.10.2013
Pokud se nechceš hrnout do převisů, pak je tvůj cíl imho reálnej, aniž bys musel nějak brutálně hubn
 Re: Max váha lezce?22.10.2013
Mě to celé přijde špatně. Nemůžete srovnávat a dávat do poměru sílu a váhu. Bez ohledu na sílu lezce
  Re: Max váha lezce?22.10.2013
To co píšeš by platilo pouze v případě, pokud by všichni měli stejně velké prsty, klouby, šlachy atd
   Re: Max váha lezce?22.10.2013
Ale ono to obecně platí i tak, protože právě ty individuální odlišnosti nejsi schopen tady porovnat
    Re: Max váha lezce? - Bídovi22.10.2013
no, v těžkejch cestách je klíčová definovaná plocha malejch stupů a chytů, bez ohledu na velikost kl
     Re: Max váha lezce? - Bídovi22.10.2013
Ach jo, ta fyzika... Lidi, když už nejste technicky zaměření, tak tu alespoň nepište podobné rozbo
      Re: Max váha lezce? - Bídovi22.10.2013
Právě, rozdíl několika mm v délce článků prstů může hrát velkou roli. Nemluvě o tom, že i když má ch
       Re: Max váha lezce? - Bídovi22.10.2013
To už je lepší :-) Ale jinak si stejně myslím, že to nelezení šestek není otázka těla, ale hlavy :-)
 Re: Max váha lezce?22.10.2013
Jestli chceš lízt šestky a občas trochu polízt venku, tak ani nepotřebuješ nic dělat s váhou. Šestky
  Re: Max váha lezce?22.10.2013
Tak to je dobrý info k tématu, díky za něj. Samozřejmě už ty šestky lezu (notabene když někdo přepál
   Re: Max váha lezce?22.10.2013
jinak s těm šlachama-kloubama to potvrzuju, mám problém s tím, že se mi v malejch chytech "seka
    Re: Max váha lezce?22.10.2013
nemůžu je ohnout jsem myslel samozřejmě;)
     Re: Max váha lezce?22.10.2013
92,5 kg
   Re: Max váha lezce?22.10.2013
Šťavit se v šestkách skutečně nemá moc smysl, je rozdíl s bídou přelézt šestku s dvouma odsedama opr
    Re: Max váha lezce?22.10.2013
btw: radí ti člověk co leze šestým rokem a jen tak náhodou je na centiment přesně stejně vysokej..je
     Re: Max váha lezce?22.10.2013
hm, koukám, že po sobě nečtu.
centiment = centimetr :-)
    Re: Max váha lezce?23.10.2013
Supr info, dává mi smysl a založim to někam do deníčku :X

člověk je samozřejmě natěše
 Re: Max váha lezce?22.10.2013
Zdar, je docela sranda tu číst,jak je třeba 80kg moc :) Neříkám že né, když jsem měl okolo 80 lezlo
  Lez nebo žer!23.10.2013
Uplny sandokanuv nesmysl. Mozna ma 22 let....zakladem lezeni je vaha a sila! Tzn. vazit hooodne malo
   Re: Lez nebo žer!23.10.2013
Já jen říkám, že to jde :D a je mi 27, tedy pořád to ještě jde,uvidíme za 10 let no :) Já osobně tu
    Re: Lez nebo žer!24.10.2013
Sandokane meleš hovna. S takovým milanem při tvé výšce bys v 30 metrové 7a ani neudýchal. Možná před
     Re: Lez nebo žer!24.10.2013
      Re: Lez nebo žer!24.10.2013
Sandokane tak si to ale ujasni. Nahoře píšeš, že máš 90 kg. Přitom jinde máš 80 kg. Skutečně lezeš p
       Re: Lez nebo žer!24.10.2013
80kg jsem měl naposledy skoro dva roky zpět. Nyní se pohybuji u pro mě magické 90ky :) Dnes např.: r
        Re: Lez nebo žer!24.10.2013
pro inspiraci...:) climbingbeta.blogspot.cz/
         Re: Lez nebo žer!25.10.2013
Sandokane, a jak se Ti s tou váhou závodí?
          Re: Lez nebo žer!25.10.2013
zavody ale nemusi byt jen o vaze ze...
        Re: Lez nebo žer!25.10.2013
tam to pude i pres zimu. Pridal bych se do klubu nespechajicich tucnaku :)
     Re: Lez nebo žer!24.10.2013
Hele ušáku jeden,
Sandokan je pan lezec, co Ti přeblafne cestu za 8b a ultravytrvalostní 30m
      Re: Lez nebo žer!25.10.2013
Hele a co Sandokan vylezl vytrvalostního za 8b? Třeba něco v olianě nebo tak podobně :D Vždyť to 8b
   Re: Lez nebo žer!23.10.2013
tak ono záleží, já osmičky fakt drtit zřejmě nebudu a mám pocit, že každý tělo je do jistý míry jedi
  Re: Max váha lezce?23.10.2013
dej mi ještě 5let a nějakej clubbing založíme. ALe minimální váhu člena bych stanovil na 90,ať to má
   Re: Max váha lezce?23.10.2013
píšete tady o lezení šestek, o jaké klase mluvíte, VI UIAA asi problém není, 6a-6c už jsou ale přeci
    Re: Max váha lezce?23.10.2013
Mluvíme tu Welzenbachovi ;).
     Re: Max váha lezce?24.10.2013
6b i 6c se u nás, samozřejmě exkluzivně, dá vylézt s naprosto nulovou silou. Stačí jen technika :)
      Re: Max váha lezce?24.10.2013
Leda že by jsi byl opravdu komár Komáre.
      Re: Max váha lezce?24.10.2013
bych te chtel videt jak lezes 7 nebo 8- bez sily hahaha :-D
       Re: Max váha lezce?24.10.2013
       Re: Max váha lezce?24.10.2013
já v tom problém nevidím...jsem taky slabý jak blecha a občas se mi zadaří technicky vylézt 8-
        Re: Max váha lezce?24.10.2013
Ahoj,
pokud chcete ( pochopil jsem ze je tu vicero tazatelu) zhubnout a spevnit telo- nejen n
         Re: Max váha lezce?25.10.2013
Svetsit silu a taky vitrvalost je dobry.. moct bich to ale neprehanel. a otaska je fakt jeztli na to
        Re: Max váha lezce?24.10.2013
Musis mit hlavu uplne zmatenou.Trenuji mraky lidi a vim jak asi premyslis,kdyz vidis ty hubenoury ko
      Re: Max váha lezce?24.10.2013
ok beru zpet je pravda ze nejake vylozene rajbaskove cesty lze vylezt hlavne technikou, to ale podle
       Re: Max váha lezce?25.10.2013
Tak to ti musím oponovat. Na cesty v obtížnosti 7 nemusím v podstatě trénovat a lezu je dlouhodobě (
        Re: Max váha lezce?25.10.2013
Není důvod ti to nevěřit, ale podstatný je právě to, že už lezeš nějakých 15 let. Nebo jsi to takhle
 Re: Max váha lezce?25.10.2013
Prsty na rukou mám naštěstí silný a taky už si zvykaj. navíc jsem pochopil, že lezu málo nohama, tak
  Re: Max váha lezce?25.10.2013
Pokud máš pocit, že nějak extra namáháš prsty na nohou, pak zauvažuj nad tim, jestli nemáš příliš ve

 ubytko mezi Skalákem a Sněžkou22.10.2013
Zdar,
máte někdo tip na levné ubytování pro dva dospělé a tři děti někde kolem Skaláku? Další den se chystáme na Sněžku, takže klidně něco "mezi". Jedná se mi o tento prodloužený víkend. Náročný nejsme, ale kdyby byla v dosahu chůvy hospo
 Re: ubytko mezi Skalákem a Sněžkou24.10.2013
Zkus třeba Semily nebo třeba Jilemnici.. Je to kousek na obě strany ;)

 zkusenost s kolagenem GUNA21.10.2013
Mate nekdo zkusenost s lecbou (chronickeho) zanetu prstu pomoci kolagenu GUNA?

 mallorca19.10.2013
cesta na mallorcu autem ? máte někdo zkušenost?
 Re: mallorca19.10.2013
776089310
 Re: mallorca20.10.2013
Jo, opruz. Nikdy víc. Nyní: Ryanair za 1500,- + 40EUR auto na den.
  Re: mallorca22.10.2013
my za půkčení auta platili méně, cca 20-25 euro za den.
   Re: mallorca23.10.2013
Záleží na sezóně. My tam jezdíme přelom květen/červen. V hl. sezónu stojí i 65E.
    Re: mallorca23.10.2013
A kde jste si půjčovali auto na letišti? my až v Palmě a co jsme se ptali tak říkali, že takové ceny
     Re: mallorca24.10.2013
já před 3 lety zamlouval auto primo na letišti. seat Toledo za 110 E na týden.
Tuším rentcar

 foto dne - hahaha..18.10.2013
sem nevěděl, že lezu po madlech, už mam pivní cejchu a kouty až za krk..:)
 Re: foto dne - hahaha..18.10.2013
Jsi ještě nečetl příspěvek od BolderBoye na FB? :-D
  Re: foto dne - hahaha..18.10.2013
sem to hledal u olivy:(
jedem na pivo, ne.. kdo by neznal " buranosaurus OOF " :)
 Re: foto dne - hahaha..19.10.2013
Holt změna je život.

 Droni na Matterhornu18.10.2013
Dnes se objevil zajímavý článek o nevšední akci - firma, zabývající se výrobou Dronů (bezpilotní letoun), si vyzkoušela jejich schopnosti na projektu zmapování Matterhornu. Více viz
 Re: Droni na Matterhornu18.10.2013
v odkazu je jedna mezera za otazníkem
  Re: Droni na Matterhornu18.10.2013
hezky!
  Re: Droni na Matterhornu18.10.2013
Fakt dobry.

Pro CIA nebo US Army asi bezna vec, ale pro nas smrtelniky docela mazec.
   Re: Droni na Matterhornu18.10.2013
Nemusíme chodit až do USA, i v ČR se bežně využívají UAV (bezpilotní letouny). Využívá je např. spol

 foto dne18.10.2013
Tipuju tučnosilnoprstýho Oliváče v Talk is cheap v Myší díře. Jen ten Ala nějak z fotky vypadnul:(

 Lezecká inteligence17.10.2013
zdarec, sháním nějakou studijní literaturu na téma pohybový inteligence lezců, zda se dá nejen okoukat a získat praxí, ale i něco si o ní dopředu přečíst a inspirovat se. Je něco takovýho? Díky
 Re: Lezecká inteligence17.10.2013
Něco je v Tefelnerovi a dost toho bylo v starých Jamesácích, zkus jejich e-archiv. Zajímavý byl třeb

 Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Lidi, chcete tady články nebo ne?
Když tady 3 dny neni novej tak kdu kdo na diskusi brblá, že se tady .... děje...
Když se tady objeví článek, třeba o trekování v Nepálu tak je to zase málo lezecký a nepatří to sem, podobně jako o tom, že ty
 Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Tak si predstav, chodime tu fakt i pro clanky, pro informace a taky podivat se na diskuze. Mne osobn
  Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Ale jo, oboje je dobry .. Jak rikas..Hlavne ze neco je.
  Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Aspoň nějaká úderná reakce :D

Mě jen naštvalo když vidim jak všichni brblaji že tady
 Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Mně osobně chybí články typu:

  Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Ahoj, já jsem pro každý článek. Ale co mě štve jak každý naváží do druhého. Někdo napíše slušný dota
   Re: Chcete na lezci články nebo ne?18.10.2013
Tak ty si vazne myslis, ze kdyz neco udelas / polezes nahy se spruzenou riti treba / nebo neco napis
    Re: Chcete na lezci články nebo ne?18.10.2013
Možná by nebylo špatný si znovu přečíst to co Michal psal a co mu vadí...
 Re: Chcete na lezci články nebo ne?17.10.2013
Těch pár komentářů stěžujících se na obsah příspěvků bych nebral moc vážně. Lezení je široký pojem.

 lyžařské začátky16.10.2013
Zdar, mám nějaký didaktický otázky - synovi jsou čtyři a má ambice postavit se na lyže. Chtěl bych, aby se na nich vyblbnul, aby je neměl spojený jenom se suchopárným drilem přívratu. Takže:

- máte zkušenost s tažením za běžkama na gumicuku
 Re: lyžařské začátky16.10.2013
Když mi byly 4,měla jsem srandovní lyže s medvídkem a řemínkama na normální boty a úplně mi to stači
  Re: lyžařské začátky16.10.2013
naprosto souhlasím, je sice moderní dělat ze všeho vědu, ale tak proč to dělat složitě, když to jde
  Re: lyžařské začátky17.10.2013
Srandovní lyže s medvídkem a řemínkama bez hran jsou na hovno a je imho to nejlepší způsob, jak dítě
   Re: lyžařské začátky17.10.2013
Me na ne tatka primontoval zelezny hrany :) Jinak je fakt, ze bez tech hran to je k nicemu....
   Re: lyžařské začátky17.10.2013
no,na mě to moc nezabralo:-)

ale vážně - pochopila jsem z toho,že se dítko teprve na
    Re: lyžařské začátky17.10.2013
Na mě to taky nezabralo, ale vzpomínám si, jak mě to sralo.
 Re: lyžařské začátky - jak to bylo u nás16.10.2013
Zdar, mám nějaký didaktický otázky - synovi jsou čtyři a má ambice postavit se na lyže. Chtěl bych,
  Re: lyžařské začátky - jak to bylo u nás17.10.2013
čau! z mého pohledu... souhlasím, že běžky blbost, je to pro děti příliš nestabilní.

  Re: lyžařské začátky - jak to bylo u nás17.10.2013
Tady jsem našel nějaké fotky s malými dětmi.

Třídenní přechod Krkonoše v květnu (5 l
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
Ahoj, malou jsme tahali na gumicuku jakmile začala jezdit na sjezdovkách. Od 3 let. Ona sjezdovky,
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
Základem je motivace. Nesmíš ji do lyžování nutit. To děcko musí chtít doopravdy jezdit a ne si zrov
  Re: lyžařské začátky17.10.2013
Gumicuk vůbec není na prd, nedám na něj dopustit, dítě, které jede na sjezdovkách můžu za sebou vézt
   Re: lyžařské začátky17.10.2013
Jinak jsme vděční mateřské školce, která každý rok pořádá týdenní lyžařský kurz (sjezdové lyžování),
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
Pokud se na to podíváme odborně, tak ve 4 letech je vše co jsi napsal nejlepší cesta k psychickému b
  Re: lyžařské začátky18.10.2013
Nejsem (doufám) magor. To s tou vnější nohou nevysvětlíš ani některejm dospělejm. Syn už na lyžích s
   Re: lyžařské začátky18.10.2013
Divil by ses kolik takových magorů je. Minule jsem se byl podívat na nějaký okresní přebor mladších
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
ahoj,
ve 4 letech běžky ne,ani skialpy. boty s medvidkem a lyže se řemínky taky ne,hrozně nes
  Re: lyžařské začátky17.10.2013
Nas kluk pres vsechno predvadeni na sjezdovce odmital jako uplne malej mit lyzovani predevsim spojen
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
Ahoj!
Nejlepší je, když se naučí nejprve na sjezdovkách a pokud možno nejlépe v lyžařské škol
 Re: lyžařské začátky17.10.2013
jestli umis diteti vysvetlit jak na to, tak lyzarska skola neni potreba.

ja zacinal v
  Re: lyžařské začátky17.10.2013
A ja jsem zase pro bezky.
Dcera s nama jezdila ve voziku za kolo(v zime jsem upravil na lyze)
 Re: lyžařské začátky18.10.2013
Já bych čtyřleťákovi pořídila pořádné sjezdovky (klidně jeté, nebo půjčené) a vzala ho na nějakou ho
  Re: lyžařské začátky18.10.2013
Když jsme dceru ve 2-3 letech začali stavět lyže-kluzky-bačkoráky, tak jí to moc nešlo. Ve 4 letech
  Re: lyžařské začátky18.10.2013
Když jsme dceru ve 2-3 letech začali stavět lyže-kluzky-bačkoráky, tak jí to moc nešlo. Ve 4 letech
 Re: lyžařské začátky18.10.2013
Zijice ve Skandinavii,zda se mi fokus na sjezdovani na sjezdovce a skialpy pro deti zcela zbytecny.
  Re: lyžařské začátky18.10.2013
K přechodu běžky-sjezdovky:
Všichni kamarádi, kteří se nejdříve naučili na sjezdovkách a pozd
   Re: lyžařské začátky18.10.2013
Skol,
zajímavá diskuse. Taky už jsem na to myslel, starší kluk měl dva roky a přemejšlim jak
    Re: lyžařské začátky18.10.2013
Musím se opakovat, gumicuk zahazovat nebudu. Nedám na něj dopustit. Dítě, které jede na sjezdovkách
     Re: lyžařské začátky21.10.2013
Cuk do kopce asi ok, pokud to dítě baví. Cuk z kopce (kvůli kontrole a brždění) je špatnej, o tom se
   Re: lyžařské začátky18.10.2013
Já mám teda zkušenosti přesně opačné, pohyb na běžkách vás naučí rovnováze a citu pro lyže mnohem ví
 Re: lyžařské začátky19.10.2013
Ahoj,
doufám že už není diskuze moc v útrobách času...
ale když píšete o různých popru
  Re: lyžařské začátky20.10.2013
Začátky ve 3 letech na sjezdovce s vlekem pro děti, takové to hrubé lano, jedna sezóna. Jako učitel
  Re: lyžařské začátky20.10.2013
Rovnéé lyže néééééé! Ty je fakt už minulost. Tak se jenom naučí plužit, ale v době carvingového vykr
   Re: lyžařské začátky21.10.2013
Mám 3 letýho a 15 měsíčního syna. Jsem učitel lyžování s určitou profesionální praxí v učení malých
    Re: lyžařské začátky21.10.2013
Kupte dětem pořádné boty na běžky s plastovým kotníkem a mají to i na sjezdování. Když se navíc nauč
    Re: lyžařské začátky21.10.2013
Už je to pár let, ale slušné běžky + boty (hůlky jsme měli vlastní) pro děti cca 8-10 let jsme si p
     Re: lyžařské začátky21.10.2013
Ha, zajímavé téma. Taky jsem se učil na kandahárech s koženejma botama a co se pamatuju, dalo se na
      Re: lyžařské začátky22.10.2013
Něco takového (vázání na pohorky) dělá Hagan. Doporučuje to ale max. na lyže dlouhé 1,20 m, aby sis
      Re: lyžařské začátky23.10.2013
kožené telemarkové boty prodával Warmpeace na Jiřáku. Asi by to byli ochotni i dovézt. Přes net to s
 Re: lyžařské začátky21.10.2013
Ahoj, docela dost jsem toho dříve odučil a jsem autorem jednoho dítěte - tedy snad kompetentní k odp
  Re: lyžařské začátky21.10.2013
Jestli dítě nevykrojí oblouk kvůli příliš tvrdé lyži, je chyba ve výběru lyží :-)
   Re: lyžařské začátky22.10.2013
Když já nevím, já si fakt myslím, že metrová lyže ten oblouk fakt vykrojit ani nemůže...
    Re: lyžařské začátky23.10.2013
Proč by nemohla? Snowblady mají běžně nějakých osm metrů radius.
 Re: lyžařské začátky22.10.2013
Když mi byly 3 tatka měl začal učit lyžovat. Měl jsem zmíněné lyže s medvídkem a kožené boty na řemí
  Re: lyžařské začátky23.10.2013
Do kamene testat.Stejne jsem to řešil se třemi dětmi a bez problému.

1   ...   481   482   483   484   485   486   487   488   489   490   491   492   493   494   495   496   497   498   499   500   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Max váha lezce?
Zdar,
selským rozumem, lezec by měl vážit tolik, aby se utáhl v závislosti na technice a terénu kterej leze, ale je vlastně nějaká váha, u který už se lezení ze zdravotních důvodů řekněme nedoporučuje? taham skoro metrák a nějak mě z toho bolej prsty (ruce i nohy), mám pocit že bych místo nich potřeboval spíš železný kolíky.. R
Ruben14:10:50 22.10.2013
odpovědět 
 Re: Max váha lezce?
Ono jde spíš o poměr síla/váha...
Nejdůležitější je (v sestupném pořadí) - technika, síla v prstech, vytrvalost a až pak váha...

Kolik měříš?
Martin14:19:26 22.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
Tak síla v prstech a vytrvalost hodně souvisí s tělesnou hmotností. Limit neexistuje. Jen čím větší tělesná hmotnost tím je lepší lézt lehčí cesty, položené a kolmé a po větších chytech. Relativní síla 60 kg lezce a 100 kg lezce je značně rozdílná a zatížení kloubů, šlach a vazů ještě více. Každé kilo dolů je znát. Pokud se nyní s metrákem naučíš provlnit se technickými cestami a podaří se ti shodit aspoň 10 kg garantuji ti skokové zlepšení v řádu pár stupňů.
Bída14:56:05 22.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
Je to stejné jako s jinými sporty. Běhat taky může skoro každý, ale čím víc váží, tím víc trpí klouby, úpony atd.
Pokud máš dva metry a jsi hrouda svalů, tak jde spíš jen o zvyk. Přeci jen to nějaký pátek trvá, než si tělo zvykne na nápor na psty, lokty ramena atd.
Pokud máš Milana a cítíš, že bys mohl zhubnout, tak vřele doporučuji :) Nejen že to lépe vypadá, ale hlavně je to zdravé. V tom případě lezení (to sportovní) bohužel není ideální sport na hubnutí. Na to je potřeba jít do aerobních odvětví. Doporučuji běh/chůzi (na bruslích/kole člověk nespaluje tolik).
Důležitá je všestrannost. Jinak zdravý je takřka jakýkoliv sport, pokud ho člověk dělá do únosné míry :)
14:56:11 22.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
Nějaký ty tuky navíc mám, o tom žádná, ale obávám se že co shodim, to zas tak způlky naberu zpátky na svalech. asi bych si měl hodit něco vyloženě silově vytrvalostního, veslování apod.
Dik všem za tipy.
Ruben15:27:19 22.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
mám 187. ne že bych na to byl s fyzičkou dobře, ale ramena ruce i předloktí docela zvládaj. jen prstama ty šestky moc nedávám, nedej bože když je tam lehkej převis. a když někde stojim na malíkový hraně tak držet na malíku 95 kilo taky teda není zrovna paradajs.. holt těžký kosti nebo co.
Ruben15:18:33 22.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
Jde o to, jestli je těch 95kg aktivní hmoty a nebo sádla (teď mluvím obecně - v žádném případě se Tě nechci nijak dotknout) a taky na tom, jak je ta váha rozložená mezi "horní" a "spodní" polovinu těla... V Tvém případě bych řekl, že třeba shodit 5-10kg a trochu si "zvyknout" bude asi stačit...
Těžko to takhle na dálku hodnotit a radit
Martin15:26:41 22.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce?
asi to bude chtít komplet generálku, něco shodit a místo zbytku nepoužitelnýho sádla tam dotlačit nějakej muskulus. když už vás mám takhl na drátě, nemáte tedy někdo tip na silově vytrvalostní individuální sport vhodnej jako příprava na lezení? Běh je o hlavně shazování a moc mě nebaví, fitko taky dost nuda.
Ruben15:32:35 22.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce?
běžky
marena15:38:39 22.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
Běžky jsou na fyzičku a udržení váhy sport číslo jedna. 30 až 50 km a nějakej ten kilák převýšení za 2-3 hodiny. Běh má největší poměr čas/výkon, zabere nejmíň času, ale chce to správnou techniku, aby si člověk neničil kolena. Horské kolo - tady to závisí na zvolených trasách a převodech, ale nevím o nikom, kdo by přibral v kopcích, každopádně to chce točit lehké převody. Skialpy - tady bacha, přece jen je na každé noze nějaké to kilo, na zádech batoh, pohyb není dynamický, zde osvalení hrozí :-) Rekreační plavání - netrpí klouby, ale tělo se moc uvolňuje, a na lezení je dobré být hodně zpevněný, takže jen v rámci regenerace, kde je to naopak na místě. Pak také záleží na věku, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Najednou zjišťuji, že už nemohu jíst jako prokopnutej jako dříve a že s postupujícím věkem klesá motivace a disciplína. A taky bacha, čím je doplňkový sport zábavnější, tím lehčeji se provozuje, nedej bože jestli je spojen s adrenalinem. Ze spojení endorfinů do kopce a adrenalinu z kopce může vzniknout závislost a z doplňkového sportu se může stát hlavní...
Bída16:36:27 22.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce?
Ty bys měl shodit aspoň 15 kg. Při 187 cm je 80 kg už celkem dost. Začni se zdravě stravovat a začni běhat (nejlépe ráno na lačno nebo večer, po běhu však už nejez).
ušák15:43:35 22.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
Promiň, ale při 187cm je 80kg taková spodní hranice bych řekl (záleží pochopitelně na somatotypu) a po tréninku je potřeba doplnit zásoby glykogenu pro další tréninkové dávky a regeneraci...
Martin15:47:46 22.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
80kg spodní hranice pro lezce? Na to jsi přišel jak? Já mám 183cm a vážím 68kg, tuto váhu si udržuji cíleně. Znám i vyšší lezce než 190cm vážící okolo 75kg. Nižší váha je rozhodně výhodou pro lezení těžších cest.
Franta18:46:36 22.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
kámoš, bývalý hokejista, má cca 185 a 80+ váhu. Takže ať to bereš z jakéhokoli konce, tahá nejméně desetikilového nácka. A jestli ho bolí prsty, měl by jít do převisů na velké chyty a ne si ničit prsty na hnidách v položeném
09:20:27 23.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
to nevidim úplně reálně, mám somatotyp řekněme hokejisty. Už teď jsem vysadil jakýkoli chem. cukry, jedinej cukr jen 100pr. džusy a ovoce. Můj cíl je dávat si šestky na překližce, abych měl trošku víc na výběr než teď mám. a za čas něco vylízt venku. ale tím to bude nejspíš hasnout, nerad bych skončil jako artritik..
RUb16:43:17 22.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
Pokud se nechceš hrnout do převisů, pak je tvůj cíl imho reálnej, aniž bys musel nějak brutálně hubnout nebo to nějak extra řešit.
honza06:50:36 23.10.2013
odpovědět 
 Re: Max váha lezce?
Mě to celé přijde špatně. Nemůžete srovnávat a dávat do poměru sílu a váhu. Bez ohledu na sílu lezce se zatížení kloubů, šlach a vaziva mění pouze podle váhy.

A ohledně hubnutí a lezení - zde rozhoduje somatotyp, převládající typ svalových vláken a další faktory. Rozhodně to není na diskuzi, ale spíše je potřeba přečíst nějakou odbornou literaturu.
17:30:32 22.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
To co píšeš by platilo pouze v případě, pokud by všichni měli stejně velké prsty, klouby, šlachy atd.
Bída17:54:09 22.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
Ale ono to obecně platí i tak, protože právě ty individuální odlišnosti nejsi schopen tady porovnat a vyhodnotit. A z hlediska běžného člověka ani jednotlivé parametry ruky nesouvisí ani se sílou, ani s velikostí. U vrcholových lezců je to jiné, ale právě proto jsem připsal Rozhodně to není na diskuzi, ale spíše je potřeba přečíst nějakou odbornou literaturu. Aby někdo mohl cíleně se svým tělem dělat nějaké změny, musí nejdříve pochopit, jak funguje.
18:27:11 22.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce? - Bídovi
no, v těžkejch cestách je klíčová definovaná plocha malejch stupů a chytů, bez ohledu na velikost kloubů, šlach nebo článků prstů. obecně je jasný, že když má chyt 2 cm štvorcové, tak u lezce, co má 60 kg, působí na prsty o třetinu měnší tlaky než když má 90 kg. neboť zatěžovaná plocha je stále stejná. nicméně mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že i s cca 95 kg se dají lízt (=tahat) cesty VIIIa na písku - i když spíš v ÁDru než v Tisý pochopitelně.
DTX20:24:58 22.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce? - Bídovi
Ach jo, ta fyzika... Lidi, když už nejste technicky zaměření, tak tu alespoň nepište podobné rozbory.
20:37:19 22.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce? - Bídovi
Právě, rozdíl několika mm v délce článků prstů může hrát velkou roli. Nemluvě o tom, že i když má chyt určité cm čtvereční, tak dítě tam dá 4 prsty a já 2,5. Nebo v dirkách, pro mě jednoprstovka, pro jiné tříprstovka. S mojí váhou působí na ten jeden prst úplně diametrálně odlišná síla než na 3 jednotivé prsty 55 kg lezce. Na to nemusím být fyzik. Obecně platí, že kratší prsty jsou výhodnější = menší páky.
Bída22:16:13 22.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce? - Bídovi
To už je lepší :-) Ale jinak si stejně myslím, že to nelezení šestek není otázka těla, ale hlavy :-) Takže zapracovat na fyzičce není od věci nikdy, ale v tomto případě bych doporučil jističe/trenéra, který z něj bude schopen dostat maximum :-)
23:24:57 22.10.2013
odpovědět 
 Re: Max váha lezce?
Jestli chceš lízt šestky a občas trochu polízt venku, tak ani nepotřebuješ nic dělat s váhou. Šestky ještě nebývají po tak malých chytech, aby ti to nutně kurvilo ruce a spol. ALE...
Problém je v tom, JAK polezeš.
Že si svaly zvyknou rychle a proti tomu šlachy, úpony, poutka, klouby, kosti etc. si při pravidelným zatížení (řekněme 1x týdně a víc) zvykají řádově několik let, to už je ohraná písnička a i to si troufnu říct je dost individuální. Někdo regeneruje zatraceně rychle a jinej musí být fakt opatrnej, do toho věk.. Takže jedna věc je regenerace.
Zásadnější je, jak moc do toho budeš bušit. Ambice sice v číslech velký sice nemáš, ale to neznamená že si nemůžeš ublížit. Málokoho baví se dlouho plácat ve čtyřkách - pětkách, většina si chce udělat radost vyšším číslem, těžší cestou, hezčí cestou... Navíc s tim jak polezeš, tak se Ti nutně bude lepšit i technika a budeš schopnej s odsedama vylízt i těžší cesty. Myslim že obecně je vhodný před tímhle přístupem na začátku spíš varovat.
Rozumný doporučení:
1. Klidně lez, ale šetrně, vnímej svý limity a nech si čas na regeneraci.
2. Lez takový cesty, u kterých máš na to je vylézt v kuse, tj. bez odsedu až k topu. Jestli jsi schopnej s odsedy vylézt šestku, začni na pětkách a zkus si třeba 3 - 4 týdny lézt jen tak, abys nepotřeboval odsedávat. Kdyby to bylo moc lehký, zkus lézt svižněji a občas vynechat nějaký stup. Postupně můžeš přidat počet cest - lézt dvě tři cesty po sobě bez přestávky a lehce zvýšíš i jejich obtížnost třeba na tři čtyři šestky za sebou. Co ti to dá?
Zvyknou si nejen ruce, ale i zbytek těla včetně nohou.
Zvýšíš svojí vytrvalost, takže budeš mít větší jistotu při lezení a snižíš tím pravděpodobnost, že si nějakým nerozumným krokem něco poděláš (poutka, šlachy...).
Ale hlavně nalezeš potřebný kilometry cest, takže přijdou zkušenosti a tolik potřebná technika. S tim jak stoupne technika, nebudeš ani v lehkých cestách tolik hnát nahoru, v klidu si dopřeješ čas na to si najít odpočinkový místa na vyklepání, budeš mít čas se zaměřit víc na práci nohou - jestli stojíš správně na špičkách patou od stěny, jestli nejde ještě víc váhy zvedat víc nohama než rukama, jestli nemáš náhodou špatně vybraný lezky apod.
Takový vytrvalostní lezení (3-4 týdny) si klidně zopakuj párkrát do roka, záleží jak Tě to bude bavit.
3. Sežeň si někoho zkušenějšího a vyraž co nejdřív na skály. Lezení venku bývá techničtější (takže na ruce šetrnější). Pokud nikoho neseženeš, zaplať si horoškolu nebo najdi oddíl, proškolení má smysl jak kvůli ochraně přírody, tak hlavně kvůli zdraví.
4. Fyzička - párkrát to týdne si zařaď do programu něco aerobního, pravidelně trochu posiluj tělo celkově (méně je více - lepší lízt technicky než silově) a neodbývej protahování, hlavně ruce, ramena, lopatky.
Už bych mohl skončit, to podstatný jsem napsal. Kecy o tom, jakej je ideální BMI, co stravování, posilování prstů apod. si nechávám od cesty, podle mě to neni nejpodstatnější. Pro to jaký máš ambice stačí normálně o sebe pečovat a lízt hlavou.
18:17:33 22.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
Tak to je dobrý info k tématu, díky za něj. Samozřejmě už ty šestky lezu (notabene když někdo přepálí klasifikaci)a padám z nich a lezu je zase zpátky a zas padám a šťavím se tam a hekám u toho jak starej onanista. Touha je velká ale do ráje zatím ještě daleko. Takže brousit za pět, nehnat to a nechat si tělo zvykat. Fajn. ještě jednou díkes
Rub19:44:25 22.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
jinak s těm šlachama-kloubama to potvrzuju, mám problém s tím, že se mi v malejch chytech "sekaj" prostřední články prstů a nemůžu je pak narovnat takže do nich občas musim praštit..
RUb19:50:38 22.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce?
nemůžu je ohnout jsem myslel samozřejmě;)
rub19:53:12 22.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce?
92,5 kg
20:03:01 22.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
Šťavit se v šestkách skutečně nemá moc smysl, je rozdíl s bídou přelézt šestku s dvouma odsedama oproti tomu, když si vyběhneš tři šestky těsně po sobě s pocitem jistoty. A garantuju ti, že když pár týdnů zkusíš jak říkáš "brousit pětky", tak to bude znát.
Obecně, ale přesněji:
Lízt s rozmyslem, vnímat svý tělo, nedělat jen lezení a mít trochu "tréningovej" plán. Skutečnej tréning borců co se snaží o výkony má různý období, který se střídaj (jako konec konců skoro v každým sportu). Takže obměňují:
- tréning vytrvalosti (čísla různý, ale pár týdnů až měsíc a něco to období trvá), kdy lezou cesty o pár stupňů lehčí než je jejich limit na OS, má to vypadat tak, že lezeš 20-40 minut téměř bez přestávky, lezeš tak, aby byl trochu záhul, ale nenatejkalo. Pokud cítíš, že natejká, tak se chytneš nějakýho madla nebo nějak jinak si najdeš vhodnou pozici na dostatečný vyklepání bandasek. Protože lezeš cestu kt.je pro tebe lehká, nechvátáš, chyty držíš zlehka a snažíš se lézt technicky, tančit nohama a stoupat jako dým...
Na konci cesty se můžeš nechat svižně spustit na zem, zrušit jištění (zůstáváš navázanej), rychle protáhnout lano zpátky na zem, jistiš zajistí a ty lezeš dál. Druhá varianta, kterou doporučuju začátečníkovi zařadit občas do tréningu, je cestu slízt zase dolů po svejch, můžeš na TR nebo jištění zase odcvakávat. Dobrý na práci nohou a občas i práci s těžištěm.
- dál tenhle vytrvalostní tréning střídají s lezením těžkých cest na OS a s boulderingem a kdoví čím ještě...
Ty ani já na vrcholový lezení neaspirujem, ale princip může být stejnej a je jeden dobrej důvod proč to trochu střídat: každá činnost posiluje různý části motorickýho aparátu trochu jinak a tělo je tim pádem odolnější, míň hluchejch míst a potenciálních rizik. Zbývající hluchý místa a svalovou nerovnováhu musíš vykrýt jinou aktivitou..a jedou za pár měsíců dát několik týdnů voraz od lezení. Nejsi vrcholovej lezec, nic Ti neuteče, naopak.
Jako začátečník bys měl začít právě tou vytrvalostí s lanem, neni to tak náročný na ruce, takže menší riziko úrazu. Dál to střídat s normálním lezením toho, co je pro tebe výzva na OS. A dokud se nazačneš trochu hýbat v číslech kolem 7, tak se boulderingem moc nezabývat, větší riziko úrazu, věř mi (někdo možná nebude souhlasit a neříkám, že tu existuje nějaká absolutní pravda, ale když radim od monitoru, držim se víc při zemi). Jinak tady na lezci je kopec článků, rubrika tréning, je tam i jeden na lezeckou vytrvalost. Doporučený čtení :-)
Jo a je tu ještě jeden benefit, když trénuješ vytrvalost: díky tomu, že to neni silově náročný, není tak dlouhá regenerace, můžeš trénovat častěji a tipuju že cca po dvou třech týdnech se dostaneš do takový formy, že za ty dvě tři dvacetiminutovky (časem i půlhodinovky a víc) propotíš dvě trika jak nic. Ať mi nikdo netvrdí že v tu chvíli nejede nějaký to spalování..takže nějaký to kilo dolů by mohlo tudy taky jít ;-)
23:20:22 22.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce?
btw: radí ti člověk co leze šestým rokem a jen tak náhodou je na centiment přesně stejně vysokej..jen tu váhu mám kolem 80, jak kdy. Důvod proč radim je, že za 6 let lezení jsem zakusil pár drobných lezeckých potíží, různě vleklých (vleklý zánět rotátoru na rameni, namožené poutko, lezení s neodhalenou zlomeninou metakarpální kosti). Dva kámoši mi furt hučeli do hlavy, že žádný posilování ani cvičení není třeba, stačí jen lízt lízt lízt... Dneska oba dva mají různý problémy...blabla, to by bylo na dlouho, můj názor je, že lezení není až tak vyváženej sport a chce to dobře se o sebe starat.
23:37:19 22.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce?
hm, koukám, že po sobě nečtu.
centiment = centimetr :-)
dement :-)23:39:30 22.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce?
Supr info, dává mi smysl a založim to někam do deníčku :X

člověk je samozřejmě natěšenej a když vidí klopenej převis kouká na něj skoro jak na ženskou. A po pár chytech mu dojde, že pravda a realita jsou prozatim dvě opačný strany jedný rovnice. A samozřejmě bych nerad aby mi na stáří zůstaly jen ty kosti do X a berle do Y.
Mimochodem teď mě přes kýbl jistila holka, tak65kg a když jsem sletěl těsně před cvaknutím presky, projela se chuděra skoro tři metry.
Rub11:25:12 23.10.2013
odpovědět 
 Re: Max váha lezce?
Zdar, je docela sranda tu číst,jak je třeba 80kg moc :) Neříkám že né, když jsem měl okolo 80 lezlo se mi trochu lehčeji, ted mám kolem 90kg (výška 180cm),ještě před měsícem 91kg a síla v prstech jde stále nahoru a navíc víc vydržim. Momentálně třeba dneska mám 88kg. Navíc při lezení mám nějraději extrémní kroky, jeden nebo dva za co nejhorší chyty. Musim tedy uznat, že větší noha se vždy hodí,protože jinak to člověk vše tahá jen na těch prstech. Viz. muj asi nejtěžší bouldřík Kouzelná flétna na Boru za 8B. Zkrátka jestli nezhubneš, nic se neděje. Prostě lez a trénuj. Jednou za čas mě chytne poutko v prstu,tak nějak na střídačku,ale s tím člověk musí počítat. A např. zrovna ted už lezu asi půl roku bez tapingu a bez zranění, prsty si zvyknou ;) Kdyžtak mužem založit klub lezeckých tlouštíků :)
 sandokan23:39:05 22.10.2013
odpovědět 
  Lez nebo žer!
Uplny sandokanuv nesmysl. Mozna ma 22 let....zakladem lezeni je vaha a sila! Tzn. vazit hooodne malo, na 187cm budes muset mit max.77,4 kg a silu jo to holt musis nadrtit. Jo a technika a vylezenost je samozrejme nutnosti.
Martas.07:03:59 23.10.2013
odpovědět 
   Re: Lez nebo žer!
Já jen říkám, že to jde :D a je mi 27, tedy pořád to ještě jde,uvidíme za 10 let no :) Já osobně tu váhu i potřebuji, pro mě by bylo pod 80kg málo, hraji hokej, takže jde ještě o to jak má kdo priority. Já se to snažím vyvážit. 8A bouldery lézt pořád můžu a přitom se nebojim, že mě někdo na hokeji sejme. Pro mě to je stejně důležitý. ;)
 sandokan09:08:17 23.10.2013
odpovědět 
    Re: Lez nebo žer!
Sandokane meleš hovna. S takovým milanem při tvé výšce bys v 30 metrové 7a ani neudýchal. Možná předrtíš sem tam nějaký bouldr, kde milana zasklíš. Ale pokud už jsi nenarazil na limity, tak brzo i v tom boulderingu na limit narazíš. A uvidíš, že pokud se budeš chtít posunout výše, milan bude muset jít pryč.
ušák09:48:01 24.10.2013
odpovědět 
     Re: Lez nebo žer!
http://www.lezec.cz/ denik.php?parn=3&par= 1&uid=73616e646f6b616eh&ckat =2&crok=9997
...10:43:05 24.10.2013
odpovědět 
      Re: Lez nebo žer!
Sandokane tak si to ale ujasni. Nahoře píšeš, že máš 90 kg. Přitom jinde máš 80 kg. Skutečně lezeš při 90 kg/180 cm výška 8áčka? Jestli ano, tak seš teda rarita.
ušák13:28:57 24.10.2013
odpovědět 
       Re: Lez nebo žer!
80kg jsem měl naposledy skoro dva roky zpět. Nyní se pohybuji u pro mě magické 90ky :) Dnes např.: ráno 87,7 - po asi pul roce jsem zase vytáhnul lano,přeci jen,když už s ním chci lézt,tak jak říkáš, se u toho zadýchám, tedy když je to něco delšího, takže si raději vybírám kratší a bouldrové cesty,viz. toho pár co mám s lanem vylezeno. Nedavno jsem se ale kouknul na Srbsku do nové cesty, zatím nezopakovaného Nanebepění na Pupuku za 10 (po ulomení chytu i možná malinko těžší), po třech výjezdech mám zkrokováno. Je to převislý,dlouhý a těžký kroky, před měsícem bych si neuměl představit, že se vubec prohákuju nahoru, dnes jsem tam byl a už zkoušel regulérní pokus. Je to jen o tom jak s tím tělem dokáže člověk pracovat a často je to hodně v hlavě. Jasný, asi si jen tak člověk nemuže bez treninku říct,že zkusí něco těžkého a ono to hned pujde,ale když na to má člověk sílu a to i tu psychickou,tak jde hodně moc. Ted se snažim pilovat vyrtvalost a taky to neni nic nereálného,pro mě to bude asi v tom Nanebepění klíčová otázka,ale věřim,že do zimy by se stihnout dalo :) Mimochodem lidí je občas málo,rad tě někdy vezmu sebou,klasické odpolední výjezdy na Srbáč :D
 sandokan22:30:22 24.10.2013
odpovědět 
        Re: Lez nebo žer!
pro inspiraci...:) climbingbeta.blogspot.cz/
 sandokan22:38:47 24.10.2013
odpovědět 
         Re: Lez nebo žer!
Sandokane, a jak se Ti s tou váhou závodí?
Bída17:36:53 25.10.2013
odpovědět 
          Re: Lez nebo žer!
zavody ale nemusi byt jen o vaze ze...
23:22:04 25.10.2013
odpovědět 
        Re: Lez nebo žer!
tam to pude i pres zimu. Pridal bych se do klubu nespechajicich tucnaku :)
 lacusak15:27:51 25.10.2013
odpovědět 
     Re: Lez nebo žer!
Hele ušáku jeden,
Sandokan je pan lezec, co Ti přeblafne cestu za 8b a ultravytrvalostní 30metrový bouldertraverz za 7C+. Samotnému mi je skoro 40 let, vážím necelých 80 kg a dávám bouldry za 7A-B a cesty do 9UIAA na RP a do 8 na OS/flash a to lezu 2x týdně.
A propo co třeba Klem Loskot, Sharma a řada další. Lezců, co nejsou rachitici a lezou dobře není málo.
Peace :-)
Ondráš21:47:57 24.10.2013
odpovědět 
      Re: Lez nebo žer!
Hele a co Sandokan vylezl vytrvalostního za 8b? Třeba něco v olianě nebo tak podobně :D Vždyť to 8b vylezl v Chorru a mělo to 8m :D .Vždyť je to bouldrista.
18:36:08 25.10.2013
odpovědět 
   Re: Lez nebo žer!
tak ono záleží, já osmičky fakt drtit zřejmě nebudu a mám pocit, že každý tělo je do jistý míry jedinečný a je potřeba si najít techniku, která mu sedne. já se zřejmě budu muset naučit lízt hodně technicky, s touhle vahou. už teď dost lezu de facto bokem, abych měl těžiště co nejblíž stěně a na stupech se přetáčím zleva doprava. samozřejmě u menších stupů to začíná bejt problémek..
Rub11:36:03 23.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
dej mi ještě 5let a nějakej clubbing založíme. ALe minimální váhu člena bych stanovil na 90,ať to má grády. budeš muset trochu přibrat;)
Rub11:29:48 23.10.2013
odpovědět 
   Re: Max váha lezce?
píšete tady o lezení šestek, o jaké klase mluvíte, VI UIAA asi problém není, 6a-6c už jsou ale přecijenom cesty těžší, zde opravdu na váze lezce záleží. sám mám 192ch,90 kg, taky ale 50 let a potácím se právě někde na těch 6a,6b.V mém věku zhubnout 10 kg už reálně nevidím.
Vláďa13:01:10 23.10.2013
odpovědět 
    Re: Max váha lezce?
Mluvíme tu Welzenbachovi ;).
19:15:13 23.10.2013
odpovědět 
     Re: Max váha lezce?
6b i 6c se u nás, samozřejmě exkluzivně, dá vylézt s naprosto nulovou silou. Stačí jen technika :)
Komár08:33:40 24.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
Leda že by jsi byl opravdu komár Komáre.
David09:21:33 24.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
bych te chtel videt jak lezes 7 nebo 8- bez sily hahaha :-D
vojta10:53:14 24.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
http://www.lezec.cz/cesta.php?key=439
 13:36:06 24.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
já v tom problém nevidím...jsem taky slabý jak blecha a občas se mi zadaří technicky vylézt 8-
moucha13:38:46 24.10.2013
odpovědět 
        Re: Max váha lezce?
Ahoj,
pokud chcete ( pochopil jsem ze je tu vicero tazatelu) zhubnout a spevnit telo- nejen na lezeni samozrejme.
Tak 100% doporucuji zaradit cviceni INSANITY.
myslim ze je i na ulozto.cz ke stazeni.
Zkousel jsem to a fakt to de - i kdyz to boli, ale zvecila se mi celkova sila + hodne hodne vytrvalost...
jasny neni to na prsty, ale jako prostredek k tomu neceho dosahnout a schodit to co na telo nepratri je to idealni...otázkou je ..máš na to ?
OndraH.16:09:35 24.10.2013
odpovědět 
         Re: Max váha lezce?
Svetsit silu a taky vitrvalost je dobry.. moct bich to ale neprehanel. a otaska je fakt jeztli na to mas??? przty bis mel taki pozilit,tak skuz i INSANITI na przty.
05:16:48 25.10.2013
odpovědět 
        Re: Max váha lezce?
Musis mit hlavu uplne zmatenou.Trenuji mraky lidi a vim jak asi premyslis,kdyz vidis ty hubenoury kolem sebe:-).Pochopil jsem,ze nechces byt ani zavodni lezec ani nechces jen lizt a nic jineho nedelat.Uvedom si,ze je hlavne dulezita klidna hlava s minimem stresu,tak neres tak vahu a res hlavne nalezene metry.Urcite bych vynechal maximalku a to na dlouhou dobu,nez si telo privykne a zautomatizuje zcela zakladni pohyby na stene.To muze trvat i roky,zalezi na frekvenci tveho lezeni a veku atd...Jestlize polezes cesty do 7c,tak se maximalkou fakt nezaobirej,jedine,kdyz by jsi chtel pak bouldrovat.Ale tam ta vaha muze vadit,ale hlavne kvuli riziku zraneni.Ja sam pri vysce 176 jsem mel vahu i 65kg maximalku slusnou,ted vazim 80kg,lezu stejne a OS cesty nekdy i lip a to maximalku mam proti dobam minulym rovno nule:-).Vse je jen ve vylezenosti a pochopeni zakladnich pohybu a srovnani si priorit v hlave,neboli co opravdu chces,co te bavi a jaky jsi typ.Samozrejme ja ted muzu lizt jen vytrvalostni cesty,bouldry vubec,ale to mi uplne staci a hlavne konecne nemam zadna zraneni....Fakt to neres a uzivej si tech neuveritelnych pohybu a pocitu volnosti na stene ci skalach
Karesakk16:21:12 24.10.2013
odpovědět 
      Re: Max váha lezce?
ok beru zpet je pravda ze nejake vylozene rajbaskove cesty lze vylezt hlavne technikou, to ale podle me jen drtiva mensina cest teto klasifikace a na vetsinu 7-8 potrebujes jak vybornou techniku tak i silu, a nabusene prsty a predlokti. V.
vojta17:06:45 24.10.2013
odpovědět 
       Re: Max váha lezce?
Tak to ti musím oponovat. Na cesty v obtížnosti 7 nemusím v podstatě trénovat a lezu je dlouhodobě (10-15 let). Na většinu z nich ani nemám pocit, že bych potřeboval nějaké silné prsty a svaly (vážím lehce přes 80 kg).
U cest za 8 už je to jiné. Některé mi přijdou snadné (ty dám OS), ale už to chce být trochu rozlezený a síla není u některých na závadu. V některých se nadřu a některé už nevylezu.
Cesty za 8+ až 9- lezu jen ve výborné formě a musím mít natrénováno. Bez síly mi nejdou.
Občas zkouším nějakou tu 9, ale na ty už natrénováno nemám a nepouští.
19:25:14 25.10.2013
odpovědět 
        Re: Max váha lezce?
Není důvod ti to nevěřit, ale podstatný je právě to, že už lezeš nějakých 15 let. Nebo jsi to takhle měl už od začátků?
Já první dva roky lezení po pauze měl problém vylézt bez odsedu 6+/7- na umělce a teď o pár let později mám tuhle hranici posunutou o trochu výš. Technika se zlepšuje neustále, zkušenosti, odhad odpočinkových míst a některý věci jako maximálka taky s delšími odmlkami moc rychle neklesaj..
jinej anonym21:26:38 25.10.2013
odpovědět 
 Re: Max váha lezce?
Prsty na rukou mám naštěstí silný a taky už si zvykaj. navíc jsem pochopil, že lezu málo nohama, takže je víc zapojuju. ale prsty u nohou to zatím úplně nedávaj, hlavně malý stupy. Shodil jsem už tři kila,pomaličku. ale jistota na stěně je základ, jakmile jsem uvolněnej, zkouším si různý blbiny, přenášet váhu, pružit v nohách,lízt tu tu samou cestu jinejma způsobama.. chvílema to připomíná spíš tanec než lezení. Jediný minus je, že vim, že pětkovou cestu vždycky dám, ale možná je to taky výzva, anučit se lízt ne kvůli klase ale lezení samotnýmu (což u překližky taková šou zas moc neni) Díky všem
Ruben10:14:01 25.10.2013
odpovědět 
  Re: Max váha lezce?
Pokud máš pocit, že nějak extra namáháš prsty na nohou, pak zauvažuj nad tim, jestli nemáš příliš velký lezky, protože v šestkách bych velkou náročnost zrovna na prsty na nohou nečekal.
honza11:07:27 25.10.2013
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (48)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1452 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi