Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231166 cest
Nové přelezy:
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Dachstein v listopadu31.10.2013
Rád bych v listopadu udělal přechod po okolí Dachsteinu. Víte někdo jestli je otevřený winterraum na Simonyhütte? Jsou ještě nějaké chaty s WR? Vim o WR na Adamkovi a o WR na Hofpürglehütte.
Díky Peky

 Bunda BUNDESWEHR30.10.2013
Zdar lidi. Kámoš má nějaké hadry z Německé armády. Prý Gore-Tex a nový. Za dobré kačky.
Není to napuštěné nějakým sajrajtem? Jako ochrana proti bio zbraním? Kdysi se to tak prý dělalo.

A co vlastnosti materiálu, který ležel hromadu
 Re: Bunda BUNDESWEHR31.10.2013
Na lezení v zimních tatrách a jinde v zime mám kalhoty od BW (ty zelené goráče s kšandami) a není ni
  Re: Bunda BUNDESWEHR31.10.2013
Mám BW laksly a sou 17 let starý, ale nikdy nebyly použitý, jen proste leželi ve skladu a mě ted už
  Re: Bunda BUNDESWEHR31.10.2013
Moje nejodolnější ponožky, který jsem kdy měl, byly zelený vojenský vlňáky. K neroztrhání, super hřá
   Re: Bunda BUNDESWEHR01.11.2013
no ten BW kompletek je velice slusivy..hodi se jak do hor, tak na praci, punkovy koncert ale i treba
    Re: Bunda BUNDESWEHR04.11.2013
č. 1. něčí to napuštěné bude, je to taková skladnická sračka, aby se do toho nepouštěli hmyzí a podo

 Je průvodce komplet?30.10.2013
Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejc
 Re: Je průvodce komplet?30.10.2013
Ahoj, jestli myslíš tu stěnu z břidlice u Nováče- HIS, tak to najdeš na stránkách klubu Novýho města
  Re: Je průvodce komplet?30.10.2013
vidíš, zrovna břidlici bych si jako začátečník selským rozumem nevybral, měl bych strach že ji rozlá
   Re: Je průvodce komplet?31.10.2013
Taky jsem začátečník a taky jsem si myslel, že se to bude lámat, a opravdu se to občas láme, ale vzh
    Opět matematika31.10.2013
Když máš nejty po dvou metrech, tak se klidně můžeš proletět i víc, než 4 metry. Je jedno, odkud cva
     Re: Opět matematika31.10.2013
neboj, počítat umím, ale chtěl jsem tím vyjádřit že, na rozdíl od pískařského morálu, prostě tady o
  Re: Je průvodce komplet?31.10.2013
a není to břidlice ale opuka
 Re: Je průvodce komplet? :)31.10.2013
Ahoj, bez u rážky tu v diskusích sleduji, že jsi začínající lezec, navíc lačný po informacích. Zauja
  Re: Je průvodce komplet? :)31.10.2013
to je dobrá zpráva, díky!;)
   Re: Je průvodce komplet? :)02.11.2013
Jo a ještě tam máš u Trutnova Čížkovy kameny, to je fajn dlouhý pískovcový masiv, kde není skoro žád
 Re: Je průvodce komplet?31.10.2013
 singl jako půlka30.10.2013
Ahoj. Zajimalo by mě jestli se singl může používat jako půlka. v literatuře jsem se dozvěděl že singl použitý jako dvojče má při pádu malý průtah a tudíž se chová skoro jako statický lano, ale o půlkách se tam nic nepsalo. Zajimalo by mě to protože mam se
 Re: singl jako půlka30.10.2013
Myslím že z hlediska rázové síly to je OK. Ale lézt na horách na 70m jedničce napůl bude docela opru
  Re: singl jako půlka30.10.2013
A jak to myslíš s tím zbytkem? kratší lano mám samozřejmě taky, ale šlo mě o to, jestli není vohubu
   Re: singl jako půlka30.10.2013
Lézt na singlu napůl v horách je blbost. Jak psal pisatel výše, jen samá negatíva. Když si koupíš la
    Re: singl jako půlka30.10.2013
bych to tak nedramatizoval. jestli je tazatel příčetnej, tak poprvé do větší zdi vyrazí do něčeho ne
     Re: singl jako půlka30.10.2013
Nedávno jsem viděl nějakej dokument o Yosemitech, kde mluvil šéf tamnějších záchranářů o smrťácích z
      Re: singl jako půlka30.10.2013
Na slovenskej strane Vysokých Tatier viem len o 1 úmrtí v dôsledku preseknutia jednoduchého lana - Ž
       Re: singl jako půlka30.10.2013
Vzhledem, že v celé historii Vysokých Tater je evidováno něco málo přes tisíc smrťáků a dřív, když s
        Re: singl jako půlka31.10.2013
Možno máš pravdu, ja si rád vypočujem názory starších. Napísal som len, že si nespomínam na iný príp
         Re: singl jako půlka31.10.2013
Tvé kategorické tvrzení je prostě nesmysl:

"Zvyšných 1000 malo rôzne opakujúce s
    Re: singl jako půlka30.10.2013
Tak to zase pozor s tim co je videt. On totiz na ostrym konci toho singlu je casto horskej vudce, kt
     Re: singl jako půlka30.10.2013
v horský čtyřce se nepadá, a když jo, tak to stojí za to. vono se nepadá do luftu, ale je to jako kd
      Re: singl jako půlka30.10.2013
Jasne ze nepada. Jenze, treba ten traverz ve Steinerovi je zrovna za IV.
       Re: singl jako půlka30.10.2013
Myslíš ten traverz, na jehož konci Lukáš pištěl hrůzou, když spadnul do jediné rezatice?
        Re: singl jako půlka31.10.2013
jo, tam jsem měl dvě lana. nevím však, co by mi byly platný, kdyby se skoba vytrhla (popravdě, pád t
         Re: singl jako půlka31.10.2013
Když už jsme u těchdle hřebenovek tak se přiznávám, že nevím co bych si na podobný tůře počal se 70m
          Re: singl jako půlka31.10.2013
slaňování tam moc není, ale jsou tam nějaké přirozené klasické štandy, tedy spíš police na usedění s
         Re: singl jako půlka31.10.2013
Jak tak občas lezu v Rakousku, Itálii a Německu ty moje trojko-pětky, tak pozoruji, že na vyborhákov
     Re: singl jako půlka31.10.2013
Nemyslim, že nutná podmínka k horskýmu lezení na jedničce je mít na tu cestu v podstatě sólo.
      Re: singl jako půlka31.10.2013
to je zajímavá formulace, a když nad tím tak přemejšlím, tak je to asi pravda, tedy pro lidi s jakžt
      Re: singl jako půlka31.10.2013
To byla trochu nadsazka. Nicmene v nekterych mistech proste musim mit jistotu, ze nespadnes.
       Re: singl jako půlka31.10.2013
To jo. Ale to i na dvojčatech.
        Re: singl jako půlka31.10.2013
To sice jo, ale jeste tam rozdil v poctu tech mist.
         Re: singl jako půlka31.10.2013
já si teda furt myslím, že ty dvojitý lana jsou trošku humbuk - pokud teda fakt nelezeme nějakej mas
   Re: singl jako půlka30.10.2013
Asi takhle. Na tom zbytku bych lezl normálně na jednoducho. Žádná současná metodika ti to sice nedop
    Re: singl jako půlka30.10.2013
tak jsme psali současně. uznávám, žes to napsal srozumitelněji a lépe.
     Re: singl jako půlka30.10.2013
Bych to též tak viděl.
      Re: singl jako půlka30.10.2013
Tak díky kluci. je fakt, že když si předtavím že za sebou tahám celou sedmdesátku + ten odpor v jist

 bezpečnost29.10.2013
Ahoj, dělaly se už testy, jestli leptá, či jinak narušuje lano dvousložková chemická malta, kterou se lepí? Případně je nějaký rozdíl ve vlivu na lano u tohoto lepidla pokud obsahuje/neobsahuje styren? Mám na mysli pochopitelně čerstvou zrovna smísenou.
 Re: bezpečnost29.10.2013
Zajímavá otázka, kterou jsem už řešil s Vladimírem Těšitelem. Kdo se ptá?
  Re: bezpečnost29.10.2013
Věcně je asi fuk, kdo se ptá, ale taky mne sere, když se lidi nejsou s to podepsat. Ty testy by to m
   Re: bezpečnost30.10.2013
jsou tam dve slozky, kdyz to tvrdne, tak se to hodne zahreje. Takze nejaka celkem prudka reakce prob
   Re: bezpečnost30.10.2013
A co by se mělo dělat za testy? Jak to chcete měřit? Snad zdravým rozumem. Obecně je známo, že chemi
    Re: bezpečnost30.10.2013
No měřil bych to taky zdravým rozumem, když už se ptáš :) - zasvinit maltou a pod mikroskop a na trh
     Re: bezpečnost30.10.2013
Ještě jedna možnost, najít nejbližšího bezpečáka na výškové práce, školitele s razítkem, někoho kdo
      Re: bezpečnost30.10.2013
ještě záleží co je to za sajrajt - není sajrajt jako sajrajt, vinylester, polyester, epoxid, metakry
       Re: bezpečnost30.10.2013
Ozvi se mi na mejla, já Ti ji trhnu a budeš vědět. Akorát přijdeš o smyčku :)
Nebo pošli mate

 Foto dne Zupanovice.29.10.2013
JirkaSi tohle je opravdu moc hezka fotka...a holka ((-.
 Re: Foto dne Zupanovice.29.10.2013
Jojo. Radost pohledět a kdyby jenom jedna, druhá je jako přes kopírák. Viz FOTKY.
  Re: Foto dne Zupanovice.29.10.2013
Ty vole! No joooo. Uz mi to doslo....musi se cist i ty popisky!
   Re: Foto dne Zupanovice.29.10.2013
Myslis, nazvy cest jo?? :-)

 Petrohrad boulder28.10.2013
Čau, o víkendu se chystam na bouldery v okolí Petrohradu. Byl jsem tam zatim jen jednou a potřeboval bych poradit nějakou pěknou lokaci na bouldery v rozmezí 5a - 6c. Zatim jsem byl jen v oblasti Hřbitovní kameny a tam mi to nějak nenatchlo. Poradil by mi
 Re: Petrohrad boulder30.10.2013
petac jsou vetsinou zarostly nelezeny kvaky, nejlip bude kdyz dojdes do josemitu nebo na podzimni.
 Re: Petrohrad boulder30.10.2013
Nebo Brána, tam bylo padání relativně nedávno.

 Krkavčí skála26.10.2013
Ahoj Krasaři, mohli byste mi někdo říct, jaká je kvalita jištění na Krkavčí skále v porovnání třeba se Sloupem nebo Rudicemi? Díky, Jeňa
 Re: Krkavčí skála27.10.2013
Jsou zde mnohem delsi cesty (az dvoudelkove) a lezeni ma celkove horsky charakter. Cesty jsou vsak d
 Re: Krkavčí skála27.10.2013
kvalita jistění je stejná jako rudice sloup = dobrá
  Re: Krkavčí skála27.10.2013
Paráda, díky za odpovědi.

 šutry-obtížnost26.10.2013
Zdar, tak jako existujou stupnice obtížnosti lezení, existuje třeba i stupnice obtížnosti šutrů? Resp. je třeba nějaký doporučení jakej šutr by si měl vybrat začátečník (podle pevnosti, zrnitosti nebo tvrdosti?) a jaký šutry lezou hlavně "bušiči"
 Re: šutry-obtížnost26.10.2013
Každej zkušenej lezec má svůj oblíbenej (a nebo i naopak neoblíbenej) matroš, ale na obtížnost to ne
  Re: šutry-obtížnost26.10.2013
Jo. Ptám se konkrétně proto, že mám kousek od Ádru barák tak jsem si tam chtěl na jaře něco vylízt,
   Re: šutry-obtížnost26.10.2013
na čem dalším jsi ještě lezl?
    Re: šutry-obtížnost27.10.2013
na buližníku bez lana.R
     Re: šutry-obtížnost27.10.2013
Není písek jako písek. Řekl bych, že moravské pískovce budou pro začátečníka, počítaje lezení na prv
     Re: šutry-obtížnost27.10.2013
Skoro to na mě působí, jako by si z nás někdo střílel. Fakt ti doporučuju najít dobrýho gurua. Nemys
      Re: šutry-obtížnost27.10.2013
Fajn, to jsem chtěl vědět. škoda času objíždět půl republiky a hledat matroš kterej mi nejlíp sedne.
       Re: šutry-obtížnost28.10.2013
to zmíněné nové město nad metují můžu do záčátků opravdu také doporučit, super na seznámění se skálo

 Vybaveni do nakladu26.10.2013
Ahoj,
budu si teď kupovat více lezeckého vybavení, je tu někdo, kdo si může odečíst DPH na tyhle věci, řekněme 5% pro něj (jsem chudý studentík :)) Díky.
 Re: Vybaveni do nakladu27.10.2013
Určitě se domluvíme.
  Re: Vybaveni do nakladu28.10.2013
Psal jsem email, je správnej?
   Re: Vybaveni do nakladu30.10.2013
Ale to sem nepsal já, ale nějakej magor z podkrkonoší, co se sanží zneužívat můj nick.

1   ...   480   481   482   483   484   485   486   487   488   489   490   491   492   493   494   495   496   497   498   499   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 singl jako půlka
Ahoj. Zajimalo by mě jestli se singl může používat jako půlka. v literatuře jsem se dozvěděl že singl použitý jako dvojče má při pádu malý průtah a tudíž se chová skoro jako statický lano, ale o půlkách se tam nic nepsalo. Zajimalo by mě to protože mam sedmdesátku singla (a časem tatranský ambice), ale další dvě padesátky (ať už poloviční či twin) se mi kupovat nechtějí. Tak jsem si říkal, že pokud bych měl bobky, dal bych tu sedmdesátku na půlku a lezl s ní na půlky. Dík vašek
vašek10:46:05 30.10.2013
odpovědět 
 Re: singl jako půlka
Myslím že z hlediska rázové síly to je OK. Ale lézt na horách na 70m jedničce napůl bude docela opruz. Bude těžká nejen na nástupu, ale i při lezení. A ta váha bude s přibývajícími ulezenými metry přibývat 2x rychleji, než při lezení najednoducho! Lepený fajnový štandy jsou od sebe někdy dál než 35 m -zbavíš se tak možnosti na nich zaštandovat. Slaňování - 35 m žádnej šlágr. Budeš muset slaňovacím okem vždy půlku lana protáhnout a nikoliv provázat jako dvojčata. Domluva typu "dober modrý" nebude možná. V jistítku budou dvě celý lana drhnout (nový možná ne, ale až se trochu rozchlupatě, tak to bude očistec). Lana jsou spotřebák, to je jako mít zimní a letní gumy na auto - náklady na ulezenej metr se ti tím nakonec nezvýší. To už, pokud nechceš kupovat drahý dvojčata, bych si koupil aspoň nějakej 40m zbytek a lezl na něm najednoducho (+ popř. ho ještě využil na ledovci). Ale i pokud budeš trvat na použití 70tky napolovic, tak bych to vyzkoušel nejdřív na skalkách dostatečně včas, abys měl možnost ještě zaběhnout do kvelbu a koupit dvojčata;)

Zdar
honza11:51:39 30.10.2013
odpovědět 
  Re: singl jako půlka
A jak to myslíš s tím zbytkem? kratší lano mám samozřejmě taky, ale šlo mě o to, jestli není vohubu líst na siglovi například na kežmar (chápu, že moje otázky sou asi blbý, ale zatím neznám nic jinýho než nějáky ty lomy a křižák- nebojte na kežmar nejdu, jen jsem zvědavej XD). jinak dík za odpověď
vašek13:33:24 30.10.2013
odpovědět 
   Re: singl jako půlka
Lézt na singlu napůl v horách je blbost. Jak psal pisatel výše, jen samá negatíva. Když si koupíš lana do hor, tak Ti vydrží dlouho a budeš spokojený. Počkej si na výprodej.
Jinak je to v zásadě proti metodice ale vidět singla v Alpách není zase až tak vyjímečné a to ani v horsky profláknutých oblastech. Nedoporučuji ale dělá se to.
Aldo14:03:21 30.10.2013
odpovědět 
    Re: singl jako půlka
bych to tak nedramatizoval. jestli je tazatel příčetnej, tak poprvé do větší zdi vyrazí do něčeho nelámavýho pevnýho a částečně posichrovanýho, kde mu singl lano najednoducho zas tak kejhák nevohrozí. a když někde na genusovejch polohorách zjistí, že se mu to líbí a že se mu u toho nedělá špatně, tak si potom časem tenké špagátky na ten ajgr, čivetu nebo badyl koupí.

ostatně, klasické čtyřky je v alpských zemích zvykem lézt s lanem najednoducho - třeba na takovém windlegergratu (v létě ovšem) by se člověk na půlkách či dvojčatech spíš uškrtil než zajistil, nemlich po čtyřech metrech vynejtované genusy (byť ve dvou a půl kilometrech a na deset délek).

nakonec - je spíš šikounější mít dvě lana někde ve skaláku nebo v řeži, než na vícedélkové plezýr borhákenplotně s velehorskou kulisou.
Lukas B.14:22:54 30.10.2013
odpovědět 
     Re: singl jako půlka
Nedávno jsem viděl nějakej dokument o Yosemitech, kde mluvil šéf tamnějších záchranářů o smrťácích za dobu jeho služby a naprostá většina byla v důsledku přeseklýho jednoduchýho lana.
Jasně že tazatel hned nepojede na El Capa, ale asi na těch dvojčatech něco bude.
Jinak vím, že na Capa je lezení s jednoduchym lanem normální vzhledem k výborný kvalitě skály. Ale i tak maj půlky další výhody jako slaňování, menší tření lana, komunikace, když se neslyšíš s parťákem atd...
Pól15:12:31 30.10.2013
odpovědět 
      Re: singl jako půlka
Na slovenskej strane Vysokých Tatier viem len o 1 úmrtí v dôsledku preseknutia jednoduchého lana - Žltá stena.
Zvyšných 1000 malo rôzne opakujúce sa príčiny - zablúdenie alebo uviaznutie a následkom toho podchladenie alebo umrznutie, lavíny, pošmyknutia na zostupoch alebo zľadovatelých svahoch, vytrhanie postupových istení pri výpadku, pri zlaňovaní vytrhnutie štandu - skoby, skalného zubu alebo slučky, pri zlaňovaní prebehnutie konca lana istítkom...
Chcem tým povedať, že dvojičky/polovičky eliminujú len malú časť rizika veľhôr a oveľa dôležitejšie sú v horách napr. orientačné schopnosti.
V Tatrách väčšina lezcov, ktorých stretnem, má dvojičky, ale lezie bez prsáku, pritom si myslím, že v prípade vážneho pádu by mal väčšiu šancu s jedničkou a prsákom, než dvojičky a bez prsáku, ale záleží na okolnostiach. Tiež som párkrát videl veľmi dlhé rozmotávanie zrejme nových dvojičiek ľuďmi očividne zvyknutých na skalky, čo je pri dlhých výstupoch nebezpečné, niekedy rýchlejšie znamená bezpečnejšie.
shatterhand20:29:06 30.10.2013
odpovědět 
       Re: singl jako půlka
Vzhledem, že v celé historii Vysokých Tater je evidováno něco málo přes tisíc smrťáků a dřív, když se lezlo výhradně na jednoduchých lanech, bylo přeseknutí nebo přeříznutí lana docela běžnou příčinou smrti, nemáš tak úplně pravdu.
Kuba Turek23:39:33 30.10.2013
odpovědět 
        Re: singl jako půlka
Možno máš pravdu, ja si rád vypočujem názory starších. Napísal som len, že si nespomínam na iný prípad úmrtia vo VT kvôli seknutiu lana, než prípad Miloša U. na Žltej v 90-tych, ale ja som sa narodil až v 80-tych, takže ty si možno niečo spomenieš. Nemyslím Swierza na Koscielci, to bol sisal a to už skoro nikto napamätá. Ani Sašku na Medenej, to bol len film, aj keď výborný.
shatterhand21:07:22 31.10.2013
odpovědět 
         Re: singl jako půlka
Tvé kategorické tvrzení je prostě nesmysl:

"Zvyšných 1000 malo rôzne opakujúce sa príčiny - zablúdenie alebo uviaznutie a následkom toho podchladenie alebo umrznutie, lavíny, pošmyknutia na zostupoch alebo zľadovatelých svahoch, vytrhanie postupových istení pri výpadku, pri zlaňovaní vytrhnutie štandu - skoby, skalného zubu alebo slučky, pri zlaňovaní prebehnutie konca lana istítkom..."

Doporučuji například přečíst pár desítek ročníků Krás Slovenska od Janošky přibližně do sametové revoluce a tam najdeš mnoho příkladů, že se přeseklo lano při slaňování, lezení i po pádu kamení se smrtelnými následky. Hrabat se mi v tom konkrétně teď právě nechce.
Kuba Turek23:16:06 31.10.2013
odpovědět 
    Re: singl jako půlka
Tak to zase pozor s tim co je videt. On totiz na ostrym konci toho singlu je casto horskej vudce, kterej proste nepada. A pro druholezce, klienta, uz je to jedno.
Takze nez vyrazim do 4 pleziru v horach se singlem, tak je dobry se rozmyslet jetli na to (lezt tu cestu v podstate solo) mam.
Geo20:25:51 30.10.2013
odpovědět 
     Re: singl jako půlka
v horský čtyřce se nepadá, a když jo, tak to stojí za to. vono se nepadá do luftu, ale je to jako když spadneš z kola mezi velký šutry, dřív než přetrhneš lano tak se umlátíš. lano moc nerozhoduje (samozřejmě nějaký kyvadlo jánevim na vostrým hřebínku je zrovna ten výjimečnej případ kdy se dvojičky prachsakra hodí)
Lukas B.20:55:59 30.10.2013
odpovědět 
      Re: singl jako půlka
Jasne ze nepada. Jenze, treba ten traverz ve Steinerovi je zrovna za IV.
Geo22:01:36 30.10.2013
odpovědět 
       Re: singl jako půlka
Myslíš ten traverz, na jehož konci Lukáš pištěl hrůzou, když spadnul do jediné rezatice?
Kuba Turek23:43:29 30.10.2013
odpovědět 
        Re: singl jako půlka
jo, tam jsem měl dvě lana. nevím však, co by mi byly platný, kdyby se skoba vytrhla (popravdě, pád to moc nebyl, bylo to vyjetí ruky z mokrého oslizla, následované mikimauzováním nohama, otevřely se dveře a chňapnutí směrem po skobě, a chycení lana tak, že jsem se chytil sám).

tím chci říct, že dvojité lano je fajn, ale není samospasitelné, když vyzipuješ jištění a vyrveš štand, když dáš zemovku na polici, když prostě nezajistíš páč nejsi kouzelníkl a nemáš lepidlo a v podobnejch případech moc nepomůže. Steiner na Dachu je třeba příklad kde se dvě lana hodí, páč je to víceméně furt stejnoměrné a stěnové a jištěná a jistitelné. naproti tomu na windlegergrat (stejné obtížnosti) je doporučována jednoduchá šedesátka-sedmdesátka, s tím, že aby se dosáhlo času z průvodčíka je nutno poctivě štand od štandu jistit maximálně dvacet procent délky cesty (jiná věc je, že jsem tuhle zjistil, že to při mém mimořádném talentu a intenzivním tréningu je kus za hranicí mých možností)
Lukas B.06:51:31 31.10.2013
odpovědět 
         Re: singl jako půlka
Když už jsme u těchdle hřebenovek tak se přiznávám, že nevím co bych si na podobný tůře počal se 70m lanem - ledaže by na něm šli čtyři lidi souběžně. Pokud je tam ale nějaký slaňování, tak mi nepřijde úplně od věci lézt souběžně na přeloženým 50m dvojčeti, s tím už se i dá ev. slaňovat.
honza08:29:40 31.10.2013
odpovědět 
          Re: singl jako půlka
slaňování tam moc není, ale jsou tam nějaké přirozené klasické štandy, tedy spíš police na usedění s nějakým tím symbolickým vklíněncem v suti. a takové délky je z delším lanem možno zdvojovat a postup urychlit (hlavně to beznadějné hledání jak do tý suti namontovat něco aby to nebylo pro srandu králíkům se omezí na polovinu). šedesátka najednoducho byla tak akorát. on to je místy hřeben a místy spíš taková široká nepřehledná dílem plotnovitá a dílem suťová stráň, takže tatranský hřebenový postup na krátkém laně je poněkud nereálný, to by bylo lepší se odvázat než něco takového provádět. a vůbec nejlepší je nepadat.
Lukas B.08:39:26 31.10.2013
odpovědět 
         Re: singl jako půlka
Jak tak občas lezu v Rakousku, Itálii a Německu ty moje trojko-pětky, tak pozoruji, že na vyborhákovaných vícedélkách je to tak 1:1, možná spíš trochu ve prospěch dvojitých lan proti jednoduchým. Když se dolézá na louku s pěším sestupem, přibývá jedniček, a když se slaňuje, tak zase dvojiček. Zároveň čím víc vápna, tím víc jednoduchosti, čím víc žuly, tím přibývají dvojitá lana.
Kuba Turek08:44:53 31.10.2013
odpovědět 
     Re: singl jako půlka
Nemyslim, že nutná podmínka k horskýmu lezení na jedničce je mít na tu cestu v podstatě sólo.
honza07:59:41 31.10.2013
odpovědět 
      Re: singl jako půlka
to je zajímavá formulace, a když nad tím tak přemejšlím, tak je to asi pravda, tedy pro lidi s jakžtakž normální hlavou. když si teda horskou cestu definujeme jako něco, kde je to prachsakra dlouhý a kde jsou obtíže se zajištěním a pasáže se skálou kvality velmi proměnlivé, tak podmínka "mít na cestu víceméně solo" je poměrně rozumná. samozřejmě na nějaké borhakenroute s horskou kulisou to neplatí.
Lukas B.10:57:56 31.10.2013
odpovědět 
      Re: singl jako půlka
To byla trochu nadsazka. Nicmene v nekterych mistech proste musim mit jistotu, ze nespadnes.
Geo11:28:36 31.10.2013
odpovědět 
       Re: singl jako půlka
To jo. Ale to i na dvojčatech.
honza12:01:01 31.10.2013
odpovědět 
        Re: singl jako půlka
To sice jo, ale jeste tam rozdil v poctu tech mist.
Geo13:29:30 31.10.2013
odpovědět 
         Re: singl jako půlka
já si teda furt myslím, že ty dvojitý lana jsou trošku humbuk - pokud teda fakt nelezeme nějakej masakr ve vostrý žule nebo v kamenopádech, prostě se domnívám, že jejich přínos (pro lezení - nikoli pro slaňování úprky a podobné kratochvíle) je daleko vzadu za helmou, prsákem, postupovým jištěním, rozumným výběrem cesty s ohledem na vlastní schopnosti, počasím atakdále. nicméně dvě lana používám.
 Lukas B.13:50:13 31.10.2013
odpovědět 
   Re: singl jako půlka
Asi takhle. Na tom zbytku bych lezl normálně na jednoducho. Žádná současná metodika ti to sice nedoporučí, ale spousta starších Tatranců a Tyroláků leze na jedničce a nějaký dvojčata vůbec neřešej. Třeba v Alpách jsou horolezecký tůry, kde ti na www.bergsteigen.at nikoliv jen budou tolerovat, ale dokonce přímo doporučej jedničkový lano (většinou jsou to pravda plotnový cesty s malým rizikem pádu kamení). Horští vůdci tahaj klienty na jedničce. Jasně že půlky jsou bezpečnější, ale celkově lezení na horách na jedničce asi neni tak démonický, jak se možná nyní zdá z kurzů, horoškol a metodik (sám lezu na dvojčatech, ale jsou cesty, do kterejch bych si už bral jedničku).
honza14:15:03 30.10.2013
odpovědět 
    Re: singl jako půlka
tak jsme psali současně. uznávám, žes to napsal srozumitelněji a lépe.
Lukas B.14:24:31 30.10.2013
odpovědět 
     Re: singl jako půlka
Bych to též tak viděl.
Aldo14:41:06 30.10.2013
odpovědět 
      Re: singl jako půlka
Tak díky kluci. je fakt, že když si předtavím že za sebou tahám celou sedmdesátku + ten odpor v jistítku jen kvůli tomu, abych měl "půlku" tak mě to za to nestojí
vašek14:55:38 30.10.2013
odpovědět 
 Foto dne:

Záchranka pod Matterhornem
 Databáze cest:
Všechny cesty (192413)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Né až do DNA VIIc Klokočské Skály
Zapadlá vesnice I Skály u Kamenického šenova
Vesnická zábava V Skály u Kamenického šenova
Vesnická památková zona VI Skály u Kamenického šenova
Olympijská vesnice VIIc Skály u Kamenického šenova
Nově komentované:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
zkouška | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: Prosím, | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (19)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (15)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (12)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)

 Nově v inzerci:
Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1156 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1275 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1457 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1424 
 Neřeším to – lezu vše 
 1122 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi