Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
21.Novák 2688
22.Bernard 2632
23.X. 2532

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230731 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Climbing Technology10.11.2013
Co si myslíte o této poměrně nové značce, mám teď na mysli jejich cepíny a mačky, jsou často i o polovinu levnější než u konkurence, přitom na obrázku a technického popisu vypadaj celkem fajn. Navíc je to Made in Italy. Zatím jsem na ně nenašel moc recenz
 Re: Climbing Technology10.11.2013
Ještě by mne zajímalo jaké mačky by jste doporučili kolem (spíše do) 2.000 na klasický alpinismus a
  Re: Climbing Technology11.11.2013
Raveltik můžeš vyřadit. Některé weby je ještě nabízejí, ale už se dobu nevyrábí. A dost eshopů má j
 Re: Climbing Technology11.11.2013
CT není zase tak úplně nová značka. Spíš ji možná jako novou vnímáš ty :) Pro zajímavost je Aludesig
  Re: Climbing Technology11.11.2013
A má cenu řešit rozdíl např právě Stalker x Airtech, Serac, Vasak?? při výše zmíněném určení.
   Re: Climbing Technology11.11.2013
Grively mají rozhodně nejúčinější vyhazovače sněhu (ty s tou bublinou). U maček na turistiku bych op
    Re: Climbing Technology11.11.2013
Hliník nikdy!!!! (Pokud teda neplánuješ jenom stoupat v čistém sněhu na kopec.) Jen co vstoupíš na s
     Re: Climbing Technology11.11.2013
Chápu to tak, že autor u skialpů myslel haršajzny.
Ty klidně z hliníku.
      Re: Climbing Technology11.11.2013
Ne, myslel jsem u skialpu klasické hliníkové mačky, které vytáhneš párkrát za sezónu na prostoupení
       Re: Climbing Technology12.11.2013
nechcu rejpat, ale když už tak z duralu, hliník sám o sobě je opravdu hodně měkej i na haršajzny
        Re: Climbing Technology13.11.2013
Dural = duraluminium = tvrdý hliník
        Re: Climbing Technology13.11.2013
No Jo Belial, aby přiznal že plácl blbost.....a proč je dural neboli hliník tvrdý, protože je to sli
 Re: Climbing Technology12.11.2013
A který mačky CT jsou o polovinu levnější než např. Camp Stalker?
  Re: Climbing Technology12.11.2013
A který mačky od CT jsou např. levnější než nesmeky?
   Re: Climbing Technology12.11.2013
Myslel jsem ne třeba od Petzlu, BD atd..
    Re: Climbing Technology12.11.2013
Tak, ale CT je o dost jiné než Grivel nebo Petzl. To nemá smysl srovnávat ani cenu, ale mačky.
     Re: Climbing Technology12.11.2013
V čem je rozdíl, lepší ocel, životnost? Jinak jak dlouho vydrží třeba takové mačky od Grivelu? Díky
      Re: Climbing Technology12.11.2013
Psal jsem výš. Nejlevnější mačky od Grivelu vydrží úplně stejně jako nejlevnější mačky od CT nebo Ca
       Re: Climbing Technology12.11.2013
A kolik tak vydrží?
        Re: Climbing Technology12.11.2013
To vím přesně - 126 minut!
        Re: Climbing Technology12.11.2013
Ramovky Grivel 2F jsem koupila v r.96 a pouzivam je (obcas) dodnes a nic jim neni.

Ne
        Re: Climbing Technology12.11.2013
Mám doma starý Stubai a furt se dají používat, i když dnes raději volím modernější mačky. Stáří odha
        Re: Climbing Technology13.11.2013
Mačky vydržej hlavně podle toho, jak je budeš používat. Jestli jenom na sníh (věčně), nebo i na led,
         Re: Climbing Technology13.11.2013
Ty mačky s výměnnejma předníma hrotama tě nakonec vyjdou na ulezenej metr nejspíš levněji. A nemusíš
          Re: Climbing Technology13.11.2013
Ze startu byla řeč o nejlevnějších mačkách na turistiku. Na nějaké automaty, apod. pravděpodobně nem
           Re: Climbing Technology13.11.2013
Já to pochopil tak, že je řeč o klasickém alpinismu a občasném lehčím lezení. Raveltik dělá hrazdičk
         Re: Climbing Technology13.11.2013
Tak Grivel G14 nejsou zrovna turistický mačky.
      Re: Climbing Technology12.11.2013
Grivel asi bude mít lepší ocel, určitě lepší konstrukci (např. prolisy, které dělají hroty pevnějšé)
       Re: Climbing Technology13.11.2013
Není tomu tak. Pokud se budeme bavit o tom, o čem se bavíme od začátku, tj. nejlevnější turistické m
        Re: Climbing Technology13.11.2013
Souhlas. Vyhazovač je nejdůležitější a i ta cena a váha je dobrá.
        Re: Climbing Technology13.11.2013
Je fakt, že nejlevnější Grivel je Monte Rosa a i výrobce uvádí, že na nich je použit horší materiál.

 krosove boty?10.11.2013
Mate nekdo zkusenosti s krosovejma botama a jejich pripadnemu vyuziti na lezeni (nastupy v horach hlavne). Jde mi hlavne o to, jestli ty boty obecne neco vydrzi ale snad jeste vice - aby neklouzaly. Pomalu se mi rozpadaji polobotky, ktere jsem vyuzivala t
 Re: krosove boty?10.11.2013
Ahoj,

jeden čas jsem používal krosové boty od LaSportiva (model Fireblade) - převážně
  Re: krosove boty?11.11.2013
 Re: krosove boty?11.11.2013
Klasické krosové boty od běžeckých firem jako adidas, new balance nebo mizuno nebudou ani na jednodu
 Re: krosove boty?11.11.2013
Caute, Salomon XA comp 7 GTX,
 Re: krosove boty?11.11.2013
Millet friction jsou elegantní, bytelný, trošku tvrdší a maj normální vibramově-pohorkovej vzorek, a
 Re: krosove boty?11.11.2013
La Sportiva wild cat 2.0 a 1.0, jedničky už moc sehnat nejdou. Oba modely supr na kros, noha dostate
  Re: krosove boty?12.11.2013
ty wild cat vypadaj fakt krehce a velmi promokave.
Koukala jsem na sportivy raptor -mate s t
   Re: krosove boty?12.11.2013
Zkušenosti osobní nemám. U obou těchto bot by mě od běhání v nich spolehlivě odradila jejich váha. V
   Re: krosove boty?13.11.2013
já se tím snažil říct, že bych kompromis nedělal. koupil bych krosový letky a pak něco pevnějšího s

 Francie Provence na konci února?07.11.2013
Neporadí někdo ze znalců, zda jsou v Provence oblasti, kdy by už na konci února bylo hezky, teplo, lezitelně?
 Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
Seynes, Russan, kdyz bude dobry pocasi tak klidne i Buoux, myslim, ze se leze i v Ležéru, ale tam to
 Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
Záleží na únoru. Třeba v La Turbie se většinou leze.
  Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
Díky za odpovědi.
Je nějaká alternativa třeba někde ve střední Itálii, kdyby to počasí v únor
   Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
V únoru jeď s dětma na lyže.
    Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
Dík za radu, ale jelikož s nima strávím na lyžích 3 týdny v prosinci a v lednu, tak nám to stačí. 4
     Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
lidi jeli v lednu do Sperlongy. Silvestr byl fajn i ve Finale - stejne pobrezi jako Turbie, tak by s
      Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
V Seynes jsme lezli v únoru cestou do Špáňa. V noci zamrzl 5 l kanystr i ve stanu, ale přes den pará
       Re: Francie Provence na konci února?08.11.2013
Drsnej horolezec si tu stacirnu dovede predstavit i v lednu!
 Re: Francie Provence na konci února?07.11.2013
Caute,

my hezdime pravidelne unor/brezen na mesic do Spana. Duvodem je prave pocasi.

 dětský uvazek07.11.2013
Ahoj lezci, poradi mi nekdo s osobni zkusenosti jaky typ celoteloveho uvazku (pokud mozno presny typ) poridit pro dcerku, ktera ma 3,5 roku (105cm) a touzi po lezeni na lane. Dekuji, Petra
 Re: dětský uvazek07.11.2013
RockEmpire, model Apache.
  Re: dětský uvazek07.11.2013
souhlas. z "levných a obyčejných" je nejlepší. konkurenční singing rock nemá tak vymakané
 Re: dětský uvazek07.11.2013
Ocun Mojo, nasi prckove v nem "lezou" od 2,5 roku, je paradne stelovatelny a protoze mame
 Re: dětský uvazek07.11.2013
Ocun Mojo, nasi prckove v nem "lezou" od 2,5 roku, je paradne stelovatelny a protoze mame
 Re: dětský uvazek10.11.2013
Ocun Mojo. Na jedné akci, kde se jezdilo na kladce přes rokli jsem do něj uvazoval cca 25 dětí od 3

 Chironico06.11.2013
Ahoj, nemate nekdo pdf Chironico, please? a zkusenosti? je ted sezona? jak je to vysoko? jsou tam i lehci (4-5)? diky moc, Danny

 Výměna zipu05.11.2013
Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti s výměnou zipu u zimní bundy. Jedná se o dvojitý zip, u kterého se mi podařilo vytrhnout několik zoubků. Bunda byla celkem drahá a kvůli takovéhle prkotině bych ji nerad nepoužíval. Víte t
 Re: Výměna zipu06.11.2013
Pokud je vyrobená v Čr, tak to pošli na pozáruční servis k výrobci.
  Re: Výměna zipu06.11.2013
kazda svadlena ti to zpravi. Velkej zip stoji kolem 200kc. Zip jak zip, zadna magie....
   Re: Výměna zipu06.11.2013
Nesuhlasim, ze zips ako zips. Treba kvalitny. Mne menili, dali taky obycajny a komfort s povodnym (Y
    Re: Výměna zipu06.11.2013
To mas recht. Ale pak je otazka jina - kde sehant KVALITNI zip. Mam jich pravda po ruznu nekolik, s
    Re: Výměna zipu06.11.2013
To mas recht. Ale pak je otazka jina - kde sehant KVALITNI zip. Mam jich pravda po ruznu nekolik, s
    Re: Výměna zipu11.11.2013
Dobry zip jen tak nesezenes :(
     Re: Výměna zipu12.11.2013
Nejlepší je suchej cyp!

 Výšková nemoc - dotazník05.11.2013
Ahoj, dělám seminárku k maturitě na téma vlivů změn nádmořské výšky na lidský organismus, mohli byste prosím vyplnit krátký dotazník? Díky moc!

 žebřík05.11.2013
Ahoj, chtěl bych si vyrobit žebřík alá Bachar a řeším, jaké příčky použít. Dřevěné (jaké) nebo nějaké plastové? Popř. kde se takováhle věc dá sehnat? Dík!
 Re: žebřík05.11.2013
rozřeš rafek z kola
  Re: žebřík05.11.2013
jizdního:-)
 Re: žebřík05.11.2013
Kulatina z dubu 4x40 cm dobře rostlá po létech podél, díry asi 8-12 mm, cca 4 cm od krajů, šňůra něj
  Re: žebřík05.11.2013
kup si nasadu na vydle. Stoji 40kc skoro 3metry, je to neznicitelny, akrom nasady kteoru ufiknes to
   Re: žebřík05.11.2013
nasadu na vydle maji v kazdym hornabchu, bauhausu... na hraber je moc tenka, apruzna, na loaptu bude
    Re: žebřík05.11.2013
jo ony jsou to asi VIDLE co? :)
   Re: žebřík05.11.2013
a lakoval jsi ty spricle necim? nebo jsi to jen narezal, vyvrtal diry a hotovo? Kazdopadne dik za in
    Re: žebřík05.11.2013
mažu je pravidelně olejem
    Re: žebřík05.11.2013
ee, nassada na VIdle je dobra tak jak je.. Jo jeste jsem mel rict ze to mam indoor. NA venek mozna

 Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
Ahoj,
nevíte jak se slanit (nouzové situace) po jednom prameni lana a dostat ho zpět, existuje na to nějaký uzel? Viděl jsem, že v Bear Grylls escape from hell - 3. díl to ukazuje, ale moc to nechápu.
Díky
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
sorry, 4. díl :)
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
je to velmi jednoduché... stačí přemýšlet :-)
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
Žeby pletýnka?
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
Viz. katalog Petzlu - slanění na Grigri.
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
asi to pro mě jednoduché není když se ptám, tak napiš jak, v katalogu petzlu jsem nic nenašel
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
má to ještě jiný název, na uložto je únik z pekla itále, s. afrika, kanada ...
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
na uložto, tenhle díl není
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana04.11.2013
to tam není, pro jednoduchost, mám 50 m lana, potřebuju slanit 45 k dalšímu slaňáku a lano musím dos
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Co kdybys začal používat hlavu? Jak bys chtěl tebou popsaný úkon udělat? Prostě víc než půlku lana n
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
dá se, ale je třeba použít provázek, pevnej provázek na stažení
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
V zadání není uvedeno, že máš v kapse klubko pevného provázku. Máš jen 50 m lana a chceš slanit 45 m
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
klidně ti to předvedu někde na dvoumetrovém převýšení s dopadem na matraci. abych takhle slaňovat ně
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
ale jo, nějaký ty finty existujou, je to na principu stálého tahu v laně a jeho uvolnění. upřímně ře
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
njlepsi mozna odpoved....
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
umím to i bez špagátku, potřebuji k tomu velmi málo, tkaničku z boty a jednu skobu (lze nahradit kar
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Druhý provaz neni. Viz. podívej se na díl, jde o nozovou možnost.
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
eh, v čem je problém? druhý provaz není, mám tkaničku z boty, karabinu nebo kroužek ve štandu a něja
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
jo to je ono, víš o tom něco víš
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
jak psali vyse zmineny panove.vsechny tyhle techniky jsou hodne riskantni
asi bych spis volil
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
ale jinak nadvojito je jednoznacne asi nejlepsi. s tim slejzanim jen rozvijim uvahu v ramci pocateni
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
A znáte ten uzel co ukazoval BG?
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
tak vytluč odkaz, nemá každej chuť a čas někde gůglit a jůtubit celý odpoledne.
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Kdyz uz se tu plete paty prezdevaty.. Co takhle to normalne jistene slist - prvni leze "na topa
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Jste natvrdlý nebo co? Ptám se na ten jeden a konkrétní uzel, proč sem furt někdo cpe bezpečnost a c
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
ani me nehne :)))
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
tak coooo?
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
no zrovna na tom videu aj tak zlanuje po niekolkych pramenoch toho paracordu tak to kludne mohol roz
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Tady pritomni lezci, kteri mozna i umi odpoved, si radeji budou delat prdel - na co ve vysledku mino
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Díky, ale takhle člověk neslaní celou délku lana že? Spíš by mě zajímal ten co udělal Bear.
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
takže asi tak:
na konci lana uděláš uzel-bramboru libovolné konstrukce, prostě velikej uzel,
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
jo, a nakonec ten čep může být tvořen další smyčkou lana (nutno odzkoušet, záleží na tvrdosti a chlu
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Teda uff, to už mi přijde podobný jako přivázat lano k voku kaničkou vod bot, která udrží vklidu sla
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou d
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou d
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
Tenhle uzel mi teda žádaným způsobem nefunguje a ani z obrázku nevypadá, že by fungovat mohl.
         Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kov
         Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana05.11.2013
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kov
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
No jo, jenže aby se kovbojská smyčka rozvázala, musíš zatáhnout za druhej konec, než na jakým slaňuj
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Hodně zajímavá diskuse :)
Tak si myslím, že raději nechám v cestě všechen vercajk a slaním be
           Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Honza: pěkný příspěvek díky
Furt tady řešíte bezpečnost... ok a co teď..., jste někde v Andác
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
tak z rovna někde v ledový stěně v andách bych třeba našestkrát po dva dny vychcával do ledu abalako
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
tahle situace jde celkem bezpečně vyřešit i bez toho posledního štandu:
z padesátky uřízni 10
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
V těch Andách to není žádná tragédie: jedna smyce na hrot - 20m slanění, druhá smyce na hrot - 20m s
             Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Sorry - v kolmý ledový stěně asi hroty nebudou. Takže bych slanil 50 m, lano by se ještě tak o 3 m p
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
No když na tom tam přemýšlím, tak jestli dojdu v takovém stavu ( bez vercajku) ke kolmé ledové stěně
               Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Jako teoretické cvičení fajn, jako realito ?? Po 20 ti letech lezení v horách jsem se ještě nějak do
                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
intelektuální cvičení jsou fajn, sice se bavíme o naprosto uměle koncipovanejch situacích se za vla
                 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
:) taky dobrý.
                 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Při takhle vágně zadaných okrajových a počátečních podmínkách to nelze řešit. Je třeba uvést alespoň
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
oukej, máš to mít: padesátilitrový nerezový sud svijan, věž asi dvacetimetrová s těžkými cestami neb
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Hlavne dejte vedet, kdy a kde.
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
ses po.ral, ne tlačenku bez pepře? To fakt ne
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
můžete mi říct, kde to přestřihnout u toho požárnického uzlu?
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Již dávno nejde o požárníky, ale o hasiče. Ichisah!
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
kdo bude mít blbý kecy, tomu nenalejou.
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Konečně se to začíná dostávat do reálné lezecké roviny. Sud piva a tlačenka. Doporučuji Kácov, tam j
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana06.11.2013
Přelanění z masivu nebo vzduchem mírně šikmo ze země; půlka lana závěsná, půlka lana tažná. Pokud js
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana07.11.2013
Musim říct, že mě postupný vývoj téhle diskuse naplnil trochou optimismu, že to s tím světem možná j
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana07.11.2013
Přesně tak, mě taky. :) Díky moc kluci. Začalo to uplně blbou béčkovou zápletkou, pak se to v Andách
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana07.11.2013
Pár otázek k tý lanovce:

1. sklon vrcholového rajbasu?
2. nástup ve svahu, neb
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana08.11.2013
Jako dolní obsluha lanovky bych zvolil metodu sud vypít aby se horní obsluze líp tahal nahoru ;-)
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana08.11.2013
Výborně to řešil baron Munchhausen/Prášil v Gilliamově filmu - při slanění z Měsíce se jim nedostáva
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana10.11.2013
Taky by me zajimala odpoved na konkretni otazku polozenou na uvod prispevku, jen tak, abych si to mo
  to ste trempové? styďte se!11.12.2013
aneb uzel se jmenuje zkracovačka, učila se to tudlenc dceruška na pionýrském táboře pro předškolní d

 Silon metraz?04.11.2013
ahoj lezci,
kde nejlip koupit silon v metrazi? Nepotrebuju zadny hektary, chci si jen usit par svrsku na miru.
Na netu umim hledat taky, spise mi jde o osobni zkusenosti s tim ci kterym prodejcem.
Uz jsem dlouho nic v tyhle kategorii

1   ...   478   479   480   481   482   483   484   485   486   487   488   489   490   491   492   493   494   495   496   497   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Ahoj,
nevíte jak se slanit (nouzové situace) po jednom prameni lana a dostat ho zpět, existuje na to nějaký uzel? Viděl jsem, že v Bear Grylls escape from hell - 3. díl to ukazuje, ale moc to nechápu.
Díky
Tomas19:26:01 04.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
sorry, 4. díl :)
Tomas19:27:31 04.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
je to velmi jednoduché... stačí přemýšlet :-)
21:19:27 04.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Žeby pletýnka?
21:40:31 04.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Viz. katalog Petzlu - slanění na Grigri.
Bída22:55:54 04.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
asi to pro mě jednoduché není když se ptám, tak napiš jak, v katalogu petzlu jsem nic nenašel
Tomas23:22:30 04.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
má to ještě jiný název, na uložto je únik z pekla itále, s. afrika, kanada ...
23:12:00 04.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
na uložto, tenhle díl není
Tomas23:27:50 04.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
http://www.horolezeckametodika.cz /horolezectvi/slanovani/ slanovaci-stanoviste
pavelk23:38:32 04.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
to tam není, pro jednoduchost, mám 50 m lana, potřebuju slanit 45 k dalšímu slaňáku a lano musím dostat dolu... to je oč tu běží
Tomas23:46:21 04.11.2013
odpovědět 
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Co kdybys začal používat hlavu? Jak bys chtěl tebou popsaný úkon udělat? Prostě víc než půlku lana neslaníš.
07:40:46 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
dá se, ale je třeba použít provázek, pevnej provázek na stažení
jez07:47:55 05.11.2013
odpovědět 
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
V zadání není uvedeno, že máš v kapse klubko pevného provázku. Máš jen 50 m lana a chceš slanit 45 metrů. :-)
10:13:56 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
klidně ti to předvedu někde na dvoumetrovém převýšení s dopadem na matraci. abych takhle slaňovat někde v horách celou dýlku lana nepřehledným a neznámým terénem (kde by to v reálu snad mělo smysl), na to jsem moc srab (ovšem pokládám to za rozumný dostatek pudu sebezáchovy), to tam radši nechám lano nebo posedím dva dny na štandu a budu volat vrtuli pojištění/nepojištění, vostuda/nevostuda.

tip: to radši provážu do toho slaňáku všechno co mám, od smyček přes popruhy z batohu po tkaničky a vobinadlo z lékárničky, abych se dostal co nejníž a vyšlo mi lano nadvojito.
Lukas B.10:41:59 05.11.2013
odpovědět 
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
ale jo, nějaký ty finty existujou, je to na principu stálého tahu v laně a jeho uvolnění. upřímně řečeno, je to dost advanced technika, děsně choulostivá na plynulost slaňování - a tedy dost vo hubu a rozhodně bych ji nedělal jindy než v situaci že nemám na výběr. to už mi přijde skoro lepší podélně rozpárat oplet a slaňovat po dvou půlkách jádra (nelekej se, to je pokus o vtip), respektive hledal bych jakoukoli jinou možnost.

všechny tyhle techniky, jakož i slaňování a pak likvidace štandu a vyzískání materiálu odspodu (dva cepy ve sněhu, vyšroubování vývrtky...) jsou hezká hračka někde na suchu na cvičišti, dobře se tím okouzlují nováčci a hračičkové, ale v reálu je rozhodně lepší a bezpečnější ten matroš obětovat.
Lukas B.07:52:41 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
njlepsi mozna odpoved....
judovana09:57:05 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
https://www.youtube.com/watch?v=pfonpm End_k&feature=player_embedded
11:08:02 05.11.2013
odpovědět 
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
umím to i bez špagátku, potřebuji k tomu velmi málo, tkaničku z boty a jednu skobu (lze nahradit karabinou, topůrkem cepu, pro odvážné rukojetí lžíce, tužkou...) ale je to ukrutně vo držku, při odlehčení se to uvolní (jak jsem již výše naznačil)
Lukas B.11:15:00 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Druhý provaz neni. Viz. podívej se na díl, jde o nozovou možnost.
Tomas11:39:57 05.11.2013
odpovědět 
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
eh, v čem je problém? druhý provaz není, mám tkaničku z boty, karabinu nebo kroužek ve štandu a nějaký čep, kupříkladu skobu.
Lukas B.11:52:51 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
jo to je ono, víš o tom něco víš
Tomas12:41:27 05.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
jak psali vyse zmineny panove.vsechny tyhle techniky jsou hodne riskantni
asi bych spis volil bud cekat na pomoc nebo to na jednom pramenu slanit, cestou nasekat jisteni do slanovaciho lana, pak nahoru a pomalu slezt
jiri had12:04:40 05.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
ale jinak nadvojito je jednoznacne asi nejlepsi. s tim slejzanim jen rozvijim uvahu v ramci pocatenich podminek
jh12:09:31 05.11.2013
odpovědět 
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
A znáte ten uzel co ukazoval BG?
Tomas12:37:38 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
tak vytluč odkaz, nemá každej chuť a čas někde gůglit a jůtubit celý odpoledne.
Lukas B.12:39:43 05.11.2013
odpovědět 
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Kdyz uz se tu plete paty prezdevaty.. Co takhle to normalne jistene slist - prvni leze "na topa" a zakalda tomu druhymu....
judovana13:27:36 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Jste natvrdlý nebo co? Ptám se na ten jeden a konkrétní uzel, proč sem furt někdo cpe bezpečnost a co jiného by dělal, na to jsem se neptal a je mi to fuk.
Tomas13:31:47 05.11.2013
odpovědět 
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
http://www.nowvideo.sx/video/cbf5645359d15

od 16. minuty
Tomas13:45:59 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
ani me nehne :)))
judovana15:01:04 05.11.2013
odpovědět 
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
tak coooo?
Tomas15:23:07 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
no zrovna na tom videu aj tak zlanuje po niekolkych pramenoch toho paracordu tak to kludne mohol rozdelit na dve polovice a stiahnut klasicky, hm a trochu mi to pripomina vyssie popisany napad rozparat oplet po dlzke a zlanovat po dvoch polkach jadra :D
jove23:28:08 05.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Tady pritomni lezci, kteri mozna i umi odpoved, si radeji budou delat prdel - na co ve vysledku minou i vice energie - nezli by se pokusili odpovedet.

Tady je muj pokus o odpoved:
Lano prevlec borhakem, na lavem proudu udelej osmickovy uzel, do vznikleho ocka cvakni karabinu, kterou taky procvakni pravym proudem. Slanuj na pravem proude, stahuj levy.
Michal15:33:27 05.11.2013
odpovědět 
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Díky, ale takhle člověk neslaní celou délku lana že? Spíš by mě zajímal ten co udělal Bear.
Tomas15:54:21 05.11.2013
odpovědět 
   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
takže asi tak:
na konci lana uděláš uzel-bramboru libovolné konstrukce, prostě velikej uzel, aby neprošel vokem na štandu, nebo nějakým matrošem co tam necháš - třeba karabinou (se šroubovací pojistkou zámku nejlépe). pak za uzlem protáhneš smyčkou lana, a do smyčky vložíš nějakej čep, třeba skobu, švýcarský nožík nebo cokoli co najdeš, jseš-li fakt punker, tak propisku. sedneš do lana do slaňovátka a už nenadlehčíš. no a pak vezmeš třeba tkaničku, nebo kousek gumového lanka z batohu, navážeš to na vočko skoby, a druhým koncem prusíkem na lano a lehce napružíš. slaníš (je fajn když se umíš modlit, když neumíš, tak aspoň sprostě nadávej). no a pak uvolníš lano a trošku s ním zapumpuješ jako zvonikvodmatkybóžikvasimódo a čep (skoba) vyletí a lano se v ladných obloucích nese vzduchem. samozřejmě to nejdřív vyzkoušíš s dlouhou vodsedávkou dva metry pod štandem a vyladíš předepnutí tkaničky aby to fungovalo. ovšem lano se snese v elegantních obloučkách do lámavého komína kdesi šikmo vpravo nad tebou, kde se zasekne, a vocitneš se úplně v pudeli horoucí a budeš si nadávat, že jsi nezavolal tu vrtuli už před hodinou když bylo světlo a tak děsně nefoukalo.

prosímtě, fakt to nezkoušej navostro pokud budeš mít jakoukoli jinou možnost. i kdybys měl o hladu v mrazu vichru promočenej prosedět dva dny na jedný půlce (ne lana).
Lukas B.17:20:31 05.11.2013
odpovědět 
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
jo, a nakonec ten čep může být tvořen další smyčkou lana (nutno odzkoušet, záleží na tvrdosti a chlupatosti konkrétního lana), ale to bych se posral hrůzou zcela určitě.
Lukas B.17:46:09 05.11.2013
odpovědět 
     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Teda uff, to už mi přijde podobný jako přivázat lano k voku kaničkou vod bot, která udrží vklidu slaňujícího, ale pak dole za to zarvat zvířecí silou (improvizovaným kladkostrojem?) a kaničku přervat.

Btw. jednou jsem takhle šetřil matroš a slaňoval jen z jedný skoby a jednoho uzlíku na pětce repce popískařsku založenýho do mizerný vymrzlý spárky. Nahoře na to byli kurtlý tři další lidi a ten uzlík samozřejmě projel. Jéje, to bylo na štandu pozdvižení! Dva frendy tam nakonec nechali, srabi (ale ne moje - chachá!). Halt šetření matrošem se vyplatí - čili jestli už není lepší smířit se s poloviční délkou slanění a prostě 2x častěji přesedat.
honza20:34:40 05.11.2013
odpovědět 
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html?Text=ZU-Farmarska.html

21:44:10 05.11.2013
odpovědět 
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout.
21:45:01 05.11.2013
odpovědět 
       Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout.
21:48:58 05.11.2013
odpovědět 
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Tenhle uzel mi teda žádaným způsobem nefunguje a ani z obrázku nevypadá, že by fungovat mohl.
honza 21:58:08 05.11.2013
odpovědět 
         Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel
22:20:43 05.11.2013
odpovědět 
         Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel
22:26:22 05.11.2013
odpovědět 
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
No jo, jenže aby se kovbojská smyčka rozvázala, musíš zatáhnout za druhej konec, než na jakým slaňuješ. A to uděláš jak, když jsi o 45 m níž?

Jinak slaňování ve dvou by mohlo trochu bezpečněji probíhat asi takhle:

1) Přichystat zběsilou bambuli s propiskou, ale ještě ji mít napevno přivázanou ke slaňovacímu bodu nějakým normálním uzlem.

2) První slaní (tím bezpečně vyzkouší funkčnost zběsilý bambule) a nasází postupové jištění. Dole přiváže lano ke spodnímu slaňovacímu bodu normálním uzlem + ještě k tomu normálně jistí (kvůli dynamickému chycení ev. pádu).

3) Druhej odváže nahoře normální pojistnej uzel a slaňuje s prusikem, kterej je dostatečně silnej a přivázanej k nosnýmu oku sedáku. Cestou vybírá postupový jištění. Pokud zběsilá bambule selže, bude to normální lezeckej pád (s tím, že pokud náhodou selže prusik, projede se slaňující až k bambuli, ale ta ho zastaví).
honza08:07:44 06.11.2013
odpovědět 
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Hodně zajímavá diskuse :)
Tak si myslím, že raději nechám v cestě všechen vercajk a slaním bezpečně na dvou než tohle všechno výše. Nebo budu sedět na zadku a volat o pomoc.
Do tohohle bych fakt nešel.
Aldo08:14:49 06.11.2013
odpovědět 
           Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Honza: pěkný příspěvek díky
Furt tady řešíte bezpečnost... ok a co teď..., jste někde v Andách, zratili jste veškerou výbavu kromě 2 smiček, sedáku a 50 m lana, není tu signál, nikdo nepřiletí a další noc umrznete, pod vámi je kolmá ledová stěna bez chytů, cepíny vám spadli dolu, zpět nemůžet, protože jste slanili 20 metrů kolmé stěny.
Potřebujete slanit 40 metrů na další štand a pak ještě dalších 20 metrů :)
Tomas08:48:40 06.11.2013
odpovědět 
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
tak z rovna někde v ledový stěně v andách bych třeba našestkrát po dva dny vychcával do ledu abalakovy hodiny. slanil bych nadvojito a tam kam by mi lano vyšlo bych dvě hodiny vydlabával hodiny švýcarákem. nebo bych jánevim natrhal na proužky žďárák a prchal jako vězeň v operetě. nebo bych uřezal metr lana, vykuchal oplet a získal provázek na stažení čtyřiačtyřiceti metrů lana.

anebo bych samozřejmě udělal tu vifikundaci (která ideově vychází z jeřábnickejch pochystátorů, ale je improvizovaná, primitivnější a nespolehlivější) a modlil se, no.

mimochodem, jištěné slézání zde několikrát navrhované je trošku nonsens - když dám jištění, do kterého by mělo smysl padat, tak slanění zpravidla udrží.
Lukas B.09:18:14 06.11.2013
odpovědět 
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
tahle situace jde celkem bezpečně vyřešit i bez toho posledního štandu:
z padesátky uřízni 10m
po zbylý čtyřicítce udělej dole oko, slaň na jednom prameni a sedni do oka (nebo když je štand nevážeš oko a sedneš do štandu)
uřízlých 10 m rozpleť na dva stejně silný prameny, sváž vůdčákem, máš dvacítku(kyblíkem vůdčák neprojde, pak musíš slanit na dulfera, dobrou chuť)
přivážeš, slaníš
potom jsi samozřejmě bez lana
09:32:38 06.11.2013
odpovědět 
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
V těch Andách to není žádná tragédie: jedna smyce na hrot - 20m slanění, druhá smyce na hrot - 20m slanění a jsem na štandu. Hurá, štand - díky němu už nepotřebuju žádný další smyce a sjedu z něj posledních 20 m. A ani nepřijdu o lano.
honza10:51:34 06.11.2013
odpovědět 
             Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Sorry - v kolmý ledový stěně asi hroty nebudou. Takže bych slanil 50 m, lano by se ještě tak o 3 m protáhlo, pověsil se na jeho konec a zbylých 5 m bych se normálně sklouznul/skočil. Ona by ta stěna asi nekončila vodorovnou tvrdou zemí, jak to bejvá pod skalkama, ale strmým sněhovým kopcem. Druhá věc je, že bych takhle asi zahučel do odtrhovky, ale ta tam předpokládám není, když nebyla zmíněna.
honza11:05:28 06.11.2013
odpovědět 
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
No když na tom tam přemýšlím, tak jestli dojdu v takovém stavu ( bez vercajku) ke kolmé ledové stěně, tak je i jiná cesta dolů neboď nejsme v americkém akčním lezeckém filmu.
Nicméně na tu kolmou ledovou stěnu bys ale potřeboval ještě nějaký ten šroub co tam není zmíněn a 50 metrů kolmá ledová stěna bez možnosti obejití po skalách je něco jako být zasažený meteoritem, tudíž se spíše do takové situace asi nikdy nedostanu. :)... a pokud ano, tak dobře mi tak, jsem blbej.
Aldo11:21:34 06.11.2013
odpovědět 
               Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Jako teoretické cvičení fajn, jako realito ?? Po 20 ti letech lezení v horách jsem se ještě nějak do takové situace nedostal. Jo nikdy neříkej nikdy ale přece jenom.
Najde se tu někdo kdo se do takové situace dostal a nebylo jiné východisko než slanit několik délek na jednom laně na plnou délku a přežil to?
Aldo11:26:15 06.11.2013
odpovědět 
                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
intelektuální cvičení jsou fajn, sice se bavíme o naprosto uměle koncipovanejch situacích se za vlasy přitaženejma omezeníma a s naprosto nerealistickým nastíněním aktuální znalosti situace, ale třeba to někoho přiměje k tomu, že fakt ten blbej prusík bude mít a bude ho umět na první pokus nasadit na lano. kupříkladu. by mě zajímalo kolik těch vášnivých teoretiků by zvládlo třeba tak banální praktickou úlohu jako udělat funkční lanovku pro sud piva na pískovcovou věž v reálném čase.
Lukas B.11:51:42 06.11.2013
odpovědět 
                 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
:) taky dobrý.
Aldo12:37:07 06.11.2013
odpovědět 
                 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Při takhle vágně zadaných okrajových a počátečních podmínkách to nelze řešit. Je třeba uvést alespoň pár základních faktů. Takže: jakýho piva?
honza13:24:50 06.11.2013
odpovědět 
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
oukej, máš to mít: padesátilitrový nerezový sud svijan, věž asi dvacetimetrová s těžkými cestami nebo lehkými příliš spárokomínovými že nelze lézt se sudem na zádech jak někam na Térynu, část stěny položená (nelze tahat lano v teplejch bez rizika poničení skály), na skále slaňák, pod skálou řidší les nejméně dvacetiletý (typicky Sťatouš v Tisé, Obrovák v Příhrazech, Kelchstein na Oybině). k dispozici 1 lano 50 a dva lezci - trapní sedmaři věku 25-45 let, výška okolo 180 cm, váha 75 kg (každý), kteří připravují na věži oslavu narozenin jednoho z nich pro žíznivé kamarády. na věž je dále nutno dostat pětadvacetikilový batoh s pípou, půllitry (voskovaný papír a několik VIP skleněných), papírové tácky, tlačenku, cibuli, ocet a chleba
Lukas B.13:34:44 06.11.2013
odpovědět 
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Hlavne dejte vedet, kdy a kde.
Geo13:44:57 06.11.2013
odpovědět 
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
ses po.ral, ne tlačenku bez pepře? To fakt ne
jez14:45:17 06.11.2013
odpovědět 
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
můžete mi říct, kde to přestřihnout u toho požárnického uzlu?
Tomas15:51:51 06.11.2013
odpovědět 
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Již dávno nejde o požárníky, ale o hasiče. Ichisah!
honza16:03:22 06.11.2013
odpovědět 
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
kdo bude mít blbý kecy, tomu nenalejou.
Lukas B.20:36:11 06.11.2013
odpovědět 
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Konečně se to začíná dostávat do reálné lezecké roviny. Sud piva a tlačenka. Doporučuji Kácov, tam je pivovar 1km od skal nebo ještě lépe Český Krumlov, tam je vzdálenost skála, pivovar jen 100m :-)

Teď bych jen tu diskusi uzavřel asi takhle. Zmíněné rozplétání lana snad dělal jen Toni Kurz v roce 1936 na Eigeru. Rozplétal svoje konopné lano, které mu nestačilo na slanění z bezvýchodné pozice. Jednotlivé prameny poté svázal a poslal je dolů záchranářům, kteří mu na to navázali to nejdelší lano, které měli. Bohužel ani to nestačilo a Toni na konci lana umrznul pár metrů od záchranného týmu. Je o tom kniha Bílý pavouk nebo hraný dokument Vzývající ticho. Knihu i dokument doporučuji, rozplétání lana v jeho celkové situaci chápu. Ale vícekrát sem o podobné situaci neslyšel. Pokud někdo od té doby páral opravdové horolezecké lano, tak ten příběh chci slyšet.
Jinak se shoduji s názorem Jove, že Grylls měl ty parakordy rozdělil na dvě části, svázat a hurá dolů. Tohle bylo riskování jen pro kameru. Samotná ukázka té šílenosti je na youtube, zadejte si „kamikaze rope“. Myslím, že to napsal jasně Lukas B. a Aldo – ve stěně se v případě naléhavé potřeby nechávají smyčky, vklíněnce, skoby, žádá se o pomoc jiný lanový tým, volají se záchranáři … Řeší to takhle všichni od skalek až po Himaláje, od těch co lezou již x krát opakované cesty po prvovýstupce.
Na Gryllse ať autor diskuse zapomene. Seš-li délku nad zemí, tak v nouzi tam holt necháš lano. Seš-li víc nad zemí, tak potřebuješ odolnější řešení. Ve stresové situaci se ti pravděpodobně spíš stane, že dojedeš na konec lana, nenajdeš místo pro štand, budeš potřebovat vyšplhat zpátky a s tímhle Gryllsovým „systémem“ seš v tu chvíli v prdeli. Jinak to napsat nejde.
 Uzlar15:43:32 06.11.2013
odpovědět 
                   Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Přelanění z masivu nebo vzduchem mírně šikmo ze země; půlka lana závěsná, půlka lana tažná. Pokud jsou organizátoři sušinky, pak možnost vypomoct si jednoduchým kladkostrojem ze samoblokujícího jistítka (protože Svijany, kdyby např. Nová Paka, pak je tato pojistka zbytečná, neboť jedině dobře, když to zhučí dolu), karabiny (ideálně s kladkou) a blokantu/prusíka.
honza15:59:20 06.11.2013
odpovědět 
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Musim říct, že mě postupný vývoj téhle diskuse naplnil trochou optimismu, že to s tím světem možná ještě není úplně v prdeli. Dík :))
P.00:57:42 07.11.2013
odpovědět 
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Přesně tak, mě taky. :) Díky moc kluci. Začalo to uplně blbou béčkovou zápletkou, pak se to v Andách zvrtlo v úplnej akční nesmysl aby se to vyvinulo klasiku český komedie založený na skutečnejch událostech. :)) Krásně jsem se zasmál. :)
Martin14:58:07 07.11.2013
odpovědět 
                     Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Pár otázek k tý lanovce:

1. sklon vrcholového rajbasu?
2. nástup ve svahu, nebo v rovině?
3. teplta vzduchu?
4. dynamika lana?Ano/ne
5. umístění kruhu?

dík

jez15:01:36 07.11.2013
odpovědět 
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Jako dolní obsluha lanovky bych zvolil metodu sud vypít aby se horní obsluze líp tahal nahoru ;-)
Odlehčení!!13:02:56 08.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Výborně to řešil baron Munchhausen/Prášil v Gilliamově filmu - při slanění z Měsíce se jim nedostávalo dostatečné délky lana, i uříznul baron horní konec a poslal sluhovi dolů na dolní konec lana, nechť jej naváže. Chvíli to i fungovalo:)
josef14:12:12 08.11.2013
odpovědět 
 Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana
Taky by me zajimala odpoved na konkretni otazku polozenou na uvod prispevku, jen tak, abych si to moh zkusit jestli to funguje.....P.S nikdy nevis kdy se to co bude hodit.
Usak17:24:50 10.11.2013
odpovědět 
  to ste trempové? styďte se!
aneb uzel se jmenuje zkracovačka, učila se to tudlenc dceruška na pionýrském táboře pro předškolní děti, takže byste to mohli při troše snahy zvládnout. dokonce není nutno řezat, ale ponechat ve štandu navázanou lanovici.
jsem vám furt dával šanci že na to přijdete sami...
Lukas B.14:30:52 11.12.2013
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi