Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej Slovenské průvodce
AM ČR v boulderingu (24.06) SP Krakov (03.07) SP Chamonix (10.07)
Cesty: 50. 9986 51.Šenkýř 9969 52.S 9953 Bouldry: 50.Tran 9078 51.Šolc 9053 52.Čech 9050 Hory: 29.Slavíček 2366 30.Uhlík 2276 31.Čermák 2232
SP Innsbruck (17.06) M Rakouska paralezení (07.06) SP Praha (04.06)
Kontakt
🏠 Domů Diskuse Inzerce Fotky Cesty Žebříček Průvodce Mapy Deníčky 👤 Přihlásit 📝 Registrace 🇨🇿 Česky ✓ 🇬🇧 English Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 04.11.2013 Ahoj,
nevíte jak se slanit (nouzové situace) po jednom prameni lana a dostat ho zpět, existuje na to nějaký uzel? Viděl jsem, že v Bear Grylls escape from hell - 3. díl to ukazuje, ale moc to nechápu.
Díky
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 04.11.2013 je to velmi jednoduché... stačí přemýšlet :-)
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 04.11.2013 Viz. katalog Petzlu - slanění na Grigri.
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 04.11.2013 asi to pro mě jednoduché není když se ptám, tak napiš jak, v katalogu petzlu jsem nic nenašel
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 04.11.2013 má to ještě jiný název, na uložto je únik z pekla itále, s. afrika, kanada ...
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Co kdybys začal používat hlavu? Jak bys chtěl tebou popsaný úkon udělat? Prostě víc než půlku lana n
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 dá se, ale je třeba použít provázek, pevnej provázek na stažení
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 V zadání není uvedeno, že máš v kapse klubko pevného provázku. Máš jen 50 m lana a chceš slanit 45 m
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 klidně ti to předvedu někde na dvoumetrovém převýšení s dopadem na matraci. abych takhle slaňovat ně
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 ale jo, nějaký ty finty existujou, je to na principu stálého tahu v laně a jeho uvolnění. upřímně ře
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 njlepsi mozna odpoved....
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Druhý provaz neni. Viz. podívej se na díl, jde o nozovou možnost.
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 eh, v čem je problém? druhý provaz není, mám tkaničku z boty, karabinu nebo kroužek ve štandu a něja
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 jo to je ono, víš o tom něco víš
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 jak psali vyse zmineny panove.vsechny tyhle techniky jsou hodne riskantni
asi bych spis volil
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 ale jinak nadvojito je jednoznacne asi nejlepsi. s tim slejzanim jen rozvijim uvahu v ramci pocateni
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 A znáte ten uzel co ukazoval BG?
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 tak vytluč odkaz, nemá každej chuť a čas někde gůglit a jůtubit celý odpoledne.
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Kdyz uz se tu plete paty prezdevaty.. Co takhle to normalne jistene slist - prvni leze "na topa
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Jste natvrdlý nebo co? Ptám se na ten jeden a konkrétní uzel, proč sem furt někdo cpe bezpečnost a c
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 tak coooo?
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 no zrovna na tom videu aj tak zlanuje po niekolkych pramenoch toho paracordu tak to kludne mohol roz
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Tady pritomni lezci, kteri mozna i umi odpoved, si radeji budou delat prdel - na co ve vysledku mino
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Díky, ale takhle člověk neslaní celou délku lana že? Spíš by mě zajímal ten co udělal Bear.
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 takže asi tak:
na konci lana uděláš uzel-bramboru libovolné konstrukce, prostě velikej uzel,
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 jo, a nakonec ten čep může být tvořen další smyčkou lana (nutno odzkoušet, záleží na tvrdosti a chlu
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Teda uff, to už mi přijde podobný jako přivázat lano k voku kaničkou vod bot, která udrží vklidu sla
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou d
                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 Tenhle uzel mi teda žádaným způsobem nefunguje a ani z obrázku nevypadá, že by fungovat mohl.
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kov
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 05.11.2013 sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kov
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 No jo, jenže aby se kovbojská smyčka rozvázala, musíš zatáhnout za druhej konec, než na jakým slaňuj
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Hodně zajímavá diskuse :)
Tak si myslím, že raději nechám v cestě všechen vercajk a slaním be
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Honza: pěkný příspěvek díky
Furt tady řešíte bezpečnost... ok a co teď..., jste někde v Andác
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 tak z rovna někde v ledový stěně v andách bych třeba našestkrát po dva dny vychcával do ledu abalako
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 tahle situace jde celkem bezpečně vyřešit i bez toho posledního štandu:
z padesátky uřízni 10
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 V těch Andách to není žádná tragédie: jedna smyce na hrot - 20m slanění, druhá smyce na hrot - 20m s
                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Sorry - v kolmý ledový stěně asi hroty nebudou. Takže bych slanil 50 m, lano by se ještě tak o 3 m p
                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 No když na tom tam přemýšlím, tak jestli dojdu v takovém stavu ( bez vercajku) ke kolmé ledové stěně
                              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Jako teoretické cvičení fajn, jako realito ?? Po 20 ti letech lezení v horách jsem se ještě nějak do
                                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 intelektuální cvičení jsou fajn, sice se bavíme o naprosto uměle koncipovanejch situacích se za vla
                                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 :) taky dobrý.
                                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Při takhle vágně zadaných okrajových a počátečních podmínkách to nelze řešit. Je třeba uvést alespoň
                                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 oukej, máš to mít: padesátilitrový nerezový sud svijan, věž asi dvacetimetrová s těžkými cestami neb
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Hlavne dejte vedet, kdy a kde.
                                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 ses po.ral, ne tlačenku bez pepře? To fakt ne
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 můžete mi říct, kde to přestřihnout u toho požárnického uzlu?
                                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Již dávno nejde o požárníky, ale o hasiče. Ichisah!
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 kdo bude mít blbý kecy, tomu nenalejou.
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Konečně se to začíná dostávat do reálné lezecké roviny. Sud piva a tlačenka. Doporučuji Kácov, tam j
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 06.11.2013 Přelanění z masivu nebo vzduchem mírně šikmo ze země; půlka lana závěsná, půlka lana tažná. Pokud js
                                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 07.11.2013 Musim říct, že mě postupný vývoj téhle diskuse naplnil trochou optimismu, že to s tím světem možná j
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 07.11.2013 Přesně tak, mě taky. :) Díky moc kluci. Začalo to uplně blbou béčkovou zápletkou, pak se to v Andách
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 07.11.2013 Pár otázek k tý lanovce:
1. sklon vrcholového rajbasu?
2. nástup ve svahu, neb
                                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 08.11.2013 Jako dolní obsluha lanovky bych zvolil metodu sud vypít aby se horní obsluze líp tahal nahoru ;-)
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 08.11.2013 Výborně to řešil baron Munchhausen/Prášil v Gilliamově filmu - při slanění z Měsíce se jim nedostáva
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana 10.11.2013 Taky by me zajimala odpoved na konkretni otazku polozenou na uvod prispevku, jen tak, abych si to mo
    to ste trempové? styďte se! 11.12.2013 aneb uzel se jmenuje zkracovačka, učila se to tudlenc dceruška na pionýrském táboře pro předškolní d
Silon metraz? 04.11.2013 ahoj lezci,
kde nejlip koupit silon v metrazi? Nepotrebuju zadny hektary, chci si jen usit par svrsku na miru.
Na netu umim hledat taky, spise mi jde o osobni zkusenosti s tim ci kterym prodejcem.
Uz jsem dlouho nic v tyhle kategorii
jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ahoj všem,
potřebovala bych poradit do jaké knihy jít. Někdo tu doporučoval Rock Warrior's Way, koukala jsem na to tedy do eshopu a jeste jsem tam objevila Girl on the Rocks: A Woman's Guide to Climbing a 9 out of 10 climbers make the
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Leztnaprvnímleztnaprvnímleztnaprvnímlezt...
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 já ale lezu na prvním =) problém je, že když lezu cestu, kterou nedávám "s prstem v nose"
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Tak ji necvakej. Přelez ji a cvakni až tu za ní. Pokud to není první nebo druhá, obvykle by to, vzhl
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Toho Dave MacLeoda jsem stahl na ulozto. Tim muzes zacit
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Nejaka napoveda? Nemozem to tam najst...
dik
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Myslím, že kniha ti moc nepomůže. Většina lezců, včetně těch, co píšou knihy a články, si neuvědomuj
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 (y)
koukám že občas se i na lezci objeví komentář který je konstruktivní, super a není moc co
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Je to tak. K tomu jen snad dodat, že nelez na materiálu, kterému nevěříš (pochybné lano, pochybné ex
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 moc děkuju za vyčerpávající odpověď. Pokusím se si z toho něco vzít, asi zkusím to zpívání, jen tím
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Díky za dobrý info, taky mi bodne. A pádama by měly lekce lezení začínat, ne končit.. Viz např. bojo
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Píšu to níže - trénink pádů je v lezení nesmysl. Jo, trénink skoků a odskoků možná. Ale natrénovat p
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 dobře, tak já vycházím z toho, že pád je každej rychlej pohyb po vertikále směrem k zemi, ať už čeka
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ty jsi fakt na hlavu. Už jsi někdy opravdu spadl? Ne odskočil nebo odsedl, ale spadl? Toho si ani ne
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ano, někdy je to jako blesk, někdy cejtím, že noha ukluzuje a pokud to rychle nevyřeším,bude následo
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 A? Nic. Spadneš. No a co? O to přeci jde. Celá debata je tu o tom, jak lezce přimět k tomu, aby ten
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Trénink pádů je faktický nesmysl. Možná je to zábava, ale procesy "řízeného" pádu a náhodn
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 "Jestli se někdo bojí, že při nějakém kroku spadne, tak to znamená, že mu chybí jistota a sebed
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Asi to vyzní blbě, já bych to řešil tak, že bych tě dostal do situace, která by byla zvádnutelná, al
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Dobrej nápad, moje jistička je přísná, ale většinou pod mým nátlakem povolí, tak ji nakážu ať se mě
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 To přeci nevadí. Hele, ty máš teď strach jen jeden. A to je problém. Jakmile se s jističem domluvíš,
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 tak tohle mi udělat, tak ti jí narvu mezi oči..;)
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 To jsou jen kecy. Skákal bys radostí, že jsi dal svoji nejtěžší cestu. A ještě bys jističi děkoval,
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ne, skákal bych po tobě ( a s radostí by to moc společnýho nemělo). Bezpečnost už je pro mě při leze
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 A co to má společného s bezpečností? Mícháš tady dohromady hrušky a jablka. Měl bys více lézt a mén
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Rube, vůbec to nečti. Jsou to holé nesmysly, které by měly u 90 % populace právě opačný efekt, než d
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 No hele, možná se budeš divit, ale s tímhle souhlasím. Jenže je tu ještě těch 10 %, které jsou k něč
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Tak on k tomu přistupuje čistě z pohledu sportovního výkonu, já z pohledu lezce, kterej se taky chce
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Správně. Názorů by tu mělo zaznět více a lidi si pak vyberou. Proto je zbytečné tu jakýkoliv názor o
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ano, ta klientka k tobě musela mít zřejmě neobvyklou důvěru, když ti už v půlce tý šestky sprostě na
                      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Podívej, ať si nadává, ať si dělá, co chce. Ať si říká, co uzná za vhodné. To nerozhoduje. Důležité
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Rube, vůbec to nečti. Jsou to holé nesmysly, které by měly u 90 % populace právě opačný efekt, než d
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 To anonym: tohle kdybys mi udělal, a navíc jako instruktor, tak bys na zemi nejspíš dostal háemeskou
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ale no tak. Tak to přeci není. To, co píšeš, platí při normálním lezení mezi normálními lezci. Pokud
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Sorry, ale taky mi to přijde poměrně "střeleckej" postup, vylezla ok, hurá. A co kdyby ne
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Jinak souhlasim s nácvikem odskoků, že se člověk zvykne na ten pocit a získá důvěru ve vybavení a ji
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Kdyby spadla? Ale ona nespadla. Nemůžeš to udělat vždy, musíš cestu znát, musíš znát svěřence a musí
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Za svymi nazory a trenerskymi metodami i uspechy si zjevne stojis - nevadilo by Ti podespat se plnym
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Promiň, ale vadilo :-) Mojí odměnou není veřejná známost, ale úspěchy lidí, které trénuji. A jak u
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Mne se neomlouvej, ja jsem s tim tak nejak pocital. Myslim ze tim se velka cast diskuze objasnila.
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Mojí odměnou taky není veřejná známost, ale jen ještě pro pořádek, aby někdo neřekl, že si za svými
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Mně to prostě připadá jako metody Neplavec ve vodě a Klín klínem a to mi nesedí. Ale hádat se nehodl
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 S tím by se dalo souhlasit, pokud jste se před lezením s dotyčnou domluvili, že z ní dostaneš maximu
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Pokud má být příspěvek přiměřeně dlouhý, není možné uvádět úplně všechny okolnosti a detaily. Jasně
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 on je v tom (aspon z mýho pohledu) trochu paradox, když mě jistí člověk kterýho neznám, tak mu nějak
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Asi to sem úplně nepatří, ale díky tomu strachu se taky možná učíš v životě předvídat a nedostávat s
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 To je ono, souvisí to s tím. Zkus rozklíčovat, proč a v jakejch jinejch situcích si ještě nevěříš. M
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 To je blbost. To ji rovnou pošli k psychoanalytikovi.
Rada je jediná - lez. Lez do p
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Asi si dám jméno Naruby a budu dávat do diskuze podněty a pak si budu sám odpovídat. Vysílá Rádio Je
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Četla jsem toho MacLeoda. Z kapitoly o odbourávání strachu si pamatuji radu, že do každé návštěvy st
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 ...naprosty souhlas. Sam jsem se s timto potykal dost dlouho a nekdy po delsi odlmce stale potykam.
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ahoj, necet jsem prispevky ostatnich, tak uz to mozna nekdo psal. Rock warriors way je nejlepsi kniz
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 super, a nemohl bys mi třeba poslat jednu naskenovanou stránku do mailu? abych věděla s čim budu mít
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Jestli takto řešíš vše, tak se nediv, že tě hlava na stěně nepouští dál. Kup knížku a když tomu nebu
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 ok, no bohužel na tom něco bude, asi to mam s hlavou špatný =) každopádně s tou angličtinou bych ner
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Fajn,tak mi napiš mail, já ji seženu, přeložím a s náklady půjdem napůl.R
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ty seš hodnej =) už jsem ji objednala, hecla jsem se tak teď už mi jen zbejvá se hecnout na stěně, n
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 well, thats cool. nekdo holt jedna tak "jak by mel jednat" sam od sebe prirozeneji a jinym
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Hele a proč to nezkusíš i odjinud? Kluci ti tady raděj dobrý věci ale všichni to jsou lezci tak ti r
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Hele ty mi dáváš =D bungee tak to je moc, do vody sem skákala z 3metrovýho můstku na těláku a tělocv
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Rock Warriors Way jsem bohužel nečetl (doteď jsem ji ani neznal ... ale já tenhle problém nějak neře
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Není nic lepšího než začátečníkům radit lézt sólo, fakt :D
Strach z pádu je přirozený a v pod
                      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 No, hlavně že ty jsi zkušený. "lepší by bylo vylézt dalších deset 5+ ". A to poznáš podle
                        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 No dobře, tak pokud se tu bavíme o člověku, jehož výkonostní strop je 5+, což se bavíme, tak skutečn
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Hele tak až ti to přijde a přeluskneš to, dej mi echo na ruben.cuba@email.cz a uděláme za pěknou cen
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 ještě mě napadlo, možná už to tu někdo psal, zkus se nesoustředit na to, co bude až dolezeš k další
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 to je dobrej nápad, soustředit se prostě na ty kroky! no a až to dočtu dám vědět, jen mě většinou čt
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ty vole TAK tebe bych chtel videt v akci...myslet jen prave na chyt co mas pred nosem...HA HA HA HA
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Ty vole TAK tebe bych chtel videt v akci...myslet jen prave na chyt co mas pred nosem...HA HA HA HA
                      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 nesměj se mu, dyk ten kluk už leze několik měsíců, je to zkušenej mazák co už má co říct, tak ne aby
                      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 no mas něco proti? podle me to tak fakt je. jestli ten kluk fakt leze teprve chvili, tak bychom mu
                        lezení versus lezení 05.11.2013 To jsou dvě odlišné věci. Lezení jako skály a životní styl je něco úplně jiného, než lezení čistě ja
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 Super, všem díky za tipy a rady. Určitě si z toho něco vezmu a něco se sebou udělám. A jen pro upřes
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 To je tvůj omyl. Nelezeš pár let. To, co děláš, bych určitě to lezením nenazýval. Kdybys opravdu lez
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Proč myslíš, že zrovna ty máš patent na jedinou správnou definici pojmu "lezení"?
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 jako kdyby se jeden atlet posmíval druhému "ty přece neběháš, ty jen chodíš na stadion sprintov
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Hřebínky? Spadl jsi z višně? Leze se výhradně na věže, kvakaření na hřebínkách je tak maximálně mrca
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 To tak trochu nesedí. Jo, kdybych odsuzoval lezení na rychlost nebo drytool, tak jo. Ale tohle je mi
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Zlepšuju se na překliřce, ale na skalách je to pořád stejné. I tak to považuju za lezení.
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 myslim, ze ti v tve uvaze chybi to, ze je to zenska. z tvého uhlu pohledu je to nepochopitelne, ale
                      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 06.11.2013 Jó strach z bolesti je obecně ženskejm vlastní. Proto taky roděj chlapi, protože ženský by to strach
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Máš pravdu, omlouvám se. Pokud to vezmeme ze široka, tak se klidně může jednat i o lezení po čtyřech
                  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Podle tý narážky na hospodský kecy usuzuju, že jsi ten anonym, co mě vždycky nasere tak, že začínám
                    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Už mlčím :-)
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Tak abychom si to ujasnili lezu 7 - 8 podle toho jak to zrovna sedne, to je na začátečníka docela do
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Jen tak mne napadlo - lezeš taky někdy i jinde než na překližce, případně na sportovkách typu Rovišt
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 04.11.2013 taky zastavam nazor ze kniha moc nepomuze.
Doporucoval bych zacit lizt na prvnim kilometry c
    Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 Takze zaver tehle debaty je nyni naprosto jasny: vyzivam te timto Rube, uz toho bylo dost, vyber si
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 hlasitý amen, mluvíš mi z duše, podepisuju!
      Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 Jestli jsi admin tohohle webu a máš pocit, že (přestože jde o sekci explicitně nazvanou diskuze) ti
        Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 Až tady budeš déle tak poznáš, že duplikace příspěvků je občasná chyba systému. A co se týká tvých p
          Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 Hele, to beru a může to tak bejt. Z mýho pohledu ale strach není výsostně lezecký téma, potýkáme se
            Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 04.11.2013 položme si otázku: nemohlo by za potřebou začátečníka vyjadřovat se ke všemu taky ego svýho druhu na
              Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 05.11.2013 Tak první krok ke zlepšení by byl např. přestat blokovat slovo hory info (odstraň mezeru), což by se
                Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - ZAVER 05.11.2013 Eh sorry, tohle bylo k "dotazu na webmastery".
  dotaz na webmastery 04.11.2013 Docela je mi líto začátečníků, kteří nemají podle čeho poznat který rady jsou od zkušených a schopný
  Re: jak se zlepšit a zbavit strachu - kniha 05.11.2013 Protoze je tohle problem, ktery resim pomerne intenzivne, sepisu ti taky par postrehu, i kdyz vsechn
    Mějte se, padám... 05.11.2013 V pohodě, ale chtělo by to asi opravdu rozlišovat, o jaké úrovni lezení a padání se bavíme. Tyhle te
      Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 Odpověď je jednoduchá. Kroky na hranici maxima děláš na boldru, na stěně lezeš objem - vytrvalost, p
        Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 To je ale tak velká hloupost, že se mi nechce věřit, že to píšeš ty. Nebo jen provokuješ? :-)
      Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 Vtipne je ze cela diskuze se tyka prekonavani strachu a nejvetsi ramena tu maji lide, kteri se boji
        Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 Mít strach a považovat něco za zbytečné jsou odlišné věci. a kromě toho, strach z pádů je něco jinéh
          Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 :)) No jo. Jenže Hook má pravdu.
Z tvého vystupování ten strach čiší, ne, že ne. Při lezení s
            Re: Mějte se, padám... 05.11.2013 :) Sakra. Odeslal jsem to omylem dřív, než jsem vyplnil podpis, nenaskočil mi tam automaticky. Je to
          (NE) podepsaný trenér :) 05.11.2013 Polož si otázku jinak:)
Kolik je v ČR trenérů, kteří se specializují na výkonnostní lezce? Ře
  Pro feu 05.11.2013 Ahoj, píšeš:
Kdyz se mi stane, ze se podivam pod sebe a zjistim, ze jistic cumi jinam
    Re: Pro feu 05.11.2013 Kdyz neni prima viditelnost, tak proste neni, s tim se neda nic delat. Ale na druhou stranu, kdyz uz
      Re: Pro feu 05.11.2013 Hezká odpověď, díky.
expresky na Bile skale 03.11.2013 Ahoj, včera jsme z důvodu deště nechali na Bílé skále na Vysočině materiál v cestě Macek V+, jsou tam 3 expresky a ve slaňáku HMSka. Přijedeme si pro ně příští víkend. Děkujeme všem, že je tam nechají. Ahoj Michal
  Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Dik za dobrej tip!
    Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Už jsem tam byl :)
      Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Kurňa tak mu je tam nechte, chlapi. A ne*erte!
        Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Jako že tam mají jít a znovu je tam pověsit? :-)
  Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Ať už tam počkají nebo ne, doporučuju se pro příště naučit techniku pumpovani (lezec tahá za lano a
    Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 A co když už meli stažený lano...?
      Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 jako že někomu šlo o to, aby tak vysoký číslo (5+) vylezl ne na TR, ale PP? to máš pravdu, taková mo
        Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 To mě ani nepřekvapuje, podle Tvého komentu soudím, že Tvá mysl nebude žádnej zázrak. Proč by si něk
    Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 ano, technika pumpovani je v ceste kde jsou borhaky po 4 metrech opravdu použitelná. Michal
      Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 No asi stejne jako v ceste, kde jsou po 10ti metrech nebo po pul metru. Da se pouzit jenom, kdyz mas
    Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 tak zrovna bílá se mám pocit dá obejít ze zadu
      Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Ale ne k týhle cestě...
  Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 Když ze stěny odcházím nenechávám po sobě žádný bordel (ano tím myslím i presky). Toť ode mě vše.
    Re: expresky na Bile skale 03.11.2013 alenotak, vždyť píše, že jim začalo pršet a asi to už nešlo vylízt, co bys dělal ty?
      Re: expresky na Bile skale 04.11.2013 sundal je
        Re: expresky na Bile skale 04.11.2013 Tak uz se tu chlapi nehadejte, vsichni uz mohou byt spokojeni...Ja-mam darek k vanocum, pavellezec-s
Doporučte lyže - skialpy 02.11.2013 Charakteristika použití: Tatry (Baranie sedlo), Roháře (Baranec), novější sníh, jízda na prašanu v lese a pod.
  Re: Doporučte lyže - skialpy 02.11.2013 130-110-120 mm, radius 20-40 m, měkká "camber" lyže nebo mírný rocker vepředu, délka výška
    Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 No, takova lyze se 110mm pod patou je urcite skvela na jizdu v evropsky rostlem lese. ;)
      Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 A tvůj TIP?
      Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 Nerekl bych, ze na jizdu v prasanu v jakymkoliv terenu je 110 mm nejak na skodu..
        Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 Myslím, že Lenka hovoří o tom, že lyže, která váží 2,5 kg, není zrovna na skialpy ideální. Nosit ji
      Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 Ne, myslím to naprosto vážně. Mám starší Armada Julien versus JP, vázání Marker Duke a boty Scarpa S
        Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 No, ja tedy nevim, v jakem jezdis lese, ale v tech, ktere znam ja, je nutna vytribena slalomova tech
          Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 V hlubokém sněhu je jedno, jaký máš radius, a s větší nosnou plochou je to i pohodlnější. A to nejen
            Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 No, na jizdu lesem susem dolu jsou 110m lyze samozrejme dobre.
Co se tyce vlivu sirky
            Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 Když je dobrej sníh, užiješ si i na práskačkách. Když je sníh na hovno, je to oser tak jako tak.
      Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 Nevím, jestli jsem to s tím vrtulníkem pochopil správně, ale z toho bych strach neměl, myslím že exi
  Re: Doporučte lyže - skialpy 02.11.2013 Skialpy od Fischeru. Dobrý jsou Fischer Superlite Transalp
    Re: Doporučte lyže - skialpy 02.11.2013 To se mi zdá dost úzké pod patou (82)
      Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 82 pod patou, co je na tom tak hroznýho?
        Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 presne - mam pod patou tech 82, spicka cca 100+, pata 100- a tatry jsou moje nejcastejsi destinace.
  Re: Doporučte lyže - skialpy 03.11.2013 Normální sjezdovky. Dříve funcarvery (bazary), dneska allmountain (v krámě), radši kratší, někam k n
    Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 To je přesně to, co mne přestalo bavit :-)
      Re: Doporučte lyže - skialpy 04.11.2013 Na to užití v prašanu(Bar.sedl, Baranec,apod)- to jsou kopce s dlouhým nástupem a pod vrcholem ledov
Lezec a dech 02.11.2013 čistě ze zvědavosti, řešej nějak lezci správný dejchání, jako u jinejch sportů, nebo prostě dejchaj jak jsou zvyklí z běžnýho života?
A jestli se někdo věnujete i relaxaci před výkonem, jakej to má dle Vašich zkušeností dopad na samotnou psychiku p
  Re: Lezec a dech 02.11.2013 No, tohle uz asi nevydejcham....
  Re: Lezec a dech 02.11.2013 u odkazů vymaž mezery
    Re: Lezec a dech 02.11.2013 a jen abys věděl, po týhle odpovědi očekáváme
1. pilný samostudium
2. pilný seznamová
      Re: Lezec a dech 02.11.2013 Tak já děkuju za "koučink" i odkazy, jen si nejsem jistej, jestli si rozumíme. Mně jde o o
        Re: Lezec a dech 02.11.2013 ale za ty weby (a tu práci) samozřejmě díky, zatím jsem browsil hlavně youtube.
          Re: Lezec a dech 02.11.2013 Dech je docela slozitejsi problematika nez by se mohlo zdat. Krome prisunu kysliku pro svaly ma dych
        Re: Lezec a dech 02.11.2013 asi uznáš sám, že původní formulace otázky tomu moc neodpovídala, ale budiž :-)
          Re: Lezec a dech 02.11.2013 Asi je důležité fakt dýchat, když nedýcháš seš tuhej. Není má odpověď vyčerpávající?
            Re: Lezec a dech 03.11.2013 Hele je to asi trochu offtopic, ale jak řešíte dejchání při zasypání lavinou? Jsou lepší série krátk
  Re: Lezec a dech 04.11.2013 Já vždycky funím jak medvěd! Protože mi to nejde vylízt.
zahřátí 01.11.2013 ahoj mám dotaz, jak se nejlíp zahřát před pokusem v cestě..at dělám co dělám vždycky mám po několika krocích úplně promrzlé prsty
  Re: zahřátí 01.11.2013 venku je to touhle dobou celkem normál, na stěně je fajn si předtím svižně proběhnout dvě tři cesty
  Re: zahřátí 01.11.2013 Zeptej se nějakého boulderisty vyznávajícího zimní lezení v mínusových teplotách :-). Řeší se to mno
  Re: zahřátí 01.11.2013 Kulich a péřovka, víc netřeba =)
    Re: zahřátí 01.11.2013 kdepak,kulich a boxerky
  Re: zahřátí 01.11.2013 já to řešil tak, že se před pokusem rozlezl na nějakým traverzu nebo tak. prsty trochu prokřehly, př
    Re: zahřátí 01.11.2013 Tak tak, rozhejbat velký svaly a prohřejou se i prsty. Ale ze začátku nic příjemnýho a když vychladn
  Re: zahřátí 01.11.2013 to můžeš mít daný od přírody, že se ti hůř prokrvujou končetiny (v tepnách a cévách v koncovejch čás
    Re: zahřátí 01.11.2013 nebo zkus teplouše (elektr. vyhřejvadlo bot) nebo něco na ten způsob, když to podržíš chvíli v ruce
      Re: zahřátí 01.11.2013 dejte tomu čas, seňor Rub, Váš čas ještě nenadešel ;-) tim chci rict ze kdyz coby zacatecnik chces u
        Re: zahřátí 02.11.2013 hehe,můžu a klidně to risknu;)
Dachstein v listopadu 31.10.2013 Rád bych v listopadu udělal přechod po okolí Dachsteinu. Víte někdo jestli je otevřený winterraum na Simonyhütte? Jsou ještě nějaké chaty s WR? Vim o WR na Adamkovi a o WR na Hofpürglehütte.
Díky Peky
Bunda BUNDESWEHR 30.10.2013 Zdar lidi. Kámoš má nějaké hadry z Německé armády. Prý Gore-Tex a nový. Za dobré kačky.
Není to napuštěné nějakým sajrajtem? Jako ochrana proti bio zbraním? Kdysi se to tak prý dělalo.
A co vlastnosti materiálu, který ležel hromadu
  Re: Bunda BUNDESWEHR 31.10.2013 Na lezení v zimních tatrách a jinde v zime mám kalhoty od BW (ty zelené goráče s kšandami) a není ni
    Re: Bunda BUNDESWEHR 31.10.2013 Mám BW laksly a sou 17 let starý, ale nikdy nebyly použitý, jen proste leželi ve skladu a mě ted už
    Re: Bunda BUNDESWEHR 31.10.2013 Moje nejodolnější ponožky, který jsem kdy měl, byly zelený vojenský vlňáky. K neroztrhání, super hřá
      Re: Bunda BUNDESWEHR 01.11.2013 no ten BW kompletek je velice slusivy..hodi se jak do hor, tak na praci, punkovy koncert ale i treba
        Re: Bunda BUNDESWEHR 04.11.2013 č. 1. něčí to napuštěné bude, je to taková skladnická sračka, aby se do toho nepouštěli hmyzí a podo
Je průvodce komplet? 30.10.2013 Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejc
  Re: Je průvodce komplet? 30.10.2013 Ahoj, jestli myslíš tu stěnu z břidlice u Nováče- HIS, tak to najdeš na stránkách klubu Novýho města
    Re: Je průvodce komplet? 30.10.2013 vidíš, zrovna břidlici bych si jako začátečník selským rozumem nevybral, měl bych strach že ji rozlá
      Re: Je průvodce komplet? 31.10.2013 Taky jsem začátečník a taky jsem si myslel, že se to bude lámat, a opravdu se to občas láme, ale vzh
        Opět matematika 31.10.2013 Když máš nejty po dvou metrech, tak se klidně můžeš proletět i víc, než 4 metry. Je jedno, odkud cva
          Re: Opět matematika 31.10.2013 neboj, počítat umím, ale chtěl jsem tím vyjádřit že, na rozdíl od pískařského morálu, prostě tady o
    Re: Je průvodce komplet? 31.10.2013 a není to břidlice ale opuka
  Re: Je průvodce komplet? :) 31.10.2013 Ahoj, bez u rážky tu v diskusích sleduji, že jsi začínající lezec, navíc lačný po informacích. Zauja
    Re: Je průvodce komplet? :) 31.10.2013 to je dobrá zpráva, díky!;)
      Re: Je průvodce komplet? :) 02.11.2013 Jo a ještě tam máš u Trutnova Čížkovy kameny, to je fajn dlouhý pískovcový masiv, kde není skoro žád
  Re: Je průvodce komplet? 31.10.2013 1
...
479
480
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
491
492
493
494
495
496
497
498
...
2263
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana je to velmi jednoduché... stačí přemýšlet :-)
21:19:27 04.11.2013odpovědět
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana asi to pro mě jednoduché není když se ptám, tak napiš jak, v katalogu petzlu jsem nic nenašel Tomas 23:22:30 04.11.2013odpovědět
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana má to ještě jiný název, na uložto je únik z pekla itále, s. afrika, kanada ... 23:12:00 04.11.2013odpovědět
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana to tam není, pro jednoduchost, mám 50 m lana, potřebuju slanit 45 k dalšímu slaňáku a lano musím dostat dolu... to je oč tu běží Tomas 23:46:21 04.11.2013odpovědět
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Co kdybys začal používat hlavu? Jak bys chtěl tebou popsaný úkon udělat? Prostě víc než půlku lana neslaníš. 07:40:46 05.11.2013odpovědět
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana dá se, ale je třeba použít provázek, pevnej provázek na stažení jez 07:47:55 05.11.2013odpovědět
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana V zadání není uvedeno, že máš v kapse klubko pevného provázku. Máš jen 50 m lana a chceš slanit 45 metrů. :-) 10:13:56 05.11.2013odpovědět
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana klidně ti to předvedu někde na dvoumetrovém převýšení s dopadem na matraci. abych takhle slaňovat někde v horách celou dýlku lana nepřehledným a neznámým terénem (kde by to v reálu snad mělo smysl), na to jsem moc srab (ovšem pokládám to za rozumný dostatek pudu sebezáchovy), to tam radši nechám lano nebo posedím dva dny na štandu a budu volat vrtuli pojištění/nepojištění, vostuda/nevostuda.
tip: to radši provážu do toho slaňáku všechno co mám, od smyček přes popruhy z batohu po tkaničky a vobinadlo z lékárničky, abych se dostal co nejníž a vyšlo mi lano nadvojito. Lukas B. 10:41:59 05.11.2013odpovědět
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana ale jo, nějaký ty finty existujou, je to na principu stálého tahu v laně a jeho uvolnění. upřímně řečeno, je to dost advanced technika, děsně choulostivá na plynulost slaňování - a tedy dost vo hubu a rozhodně bych ji nedělal jindy než v situaci že nemám na výběr. to už mi přijde skoro lepší podélně rozpárat oplet a slaňovat po dvou půlkách jádra (nelekej se, to je pokus o vtip), respektive hledal bych jakoukoli jinou možnost.
všechny tyhle techniky, jakož i slaňování a pak likvidace štandu a vyzískání materiálu odspodu (dva cepy ve sněhu, vyšroubování vývrtky...) jsou hezká hračka někde na suchu na cvičišti, dobře se tím okouzlují nováčci a hračičkové, ale v reálu je rozhodně lepší a bezpečnější ten matroš obětovat. Lukas B. 07:52:41 05.11.2013odpovědět
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana njlepsi mozna odpoved.... judovana 09:57:05 05.11.2013odpovědět
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana umím to i bez špagátku, potřebuji k tomu velmi málo, tkaničku z boty a jednu skobu (lze nahradit karabinou, topůrkem cepu, pro odvážné rukojetí lžíce, tužkou...) ale je to ukrutně vo držku, při odlehčení se to uvolní (jak jsem již výše naznačil) Lukas B. 11:15:00 05.11.2013odpovědět
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Druhý provaz neni. Viz. podívej se na díl, jde o nozovou možnost. Tomas 11:39:57 05.11.2013odpovědět
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana eh, v čem je problém? druhý provaz není, mám tkaničku z boty, karabinu nebo kroužek ve štandu a nějaký čep, kupříkladu skobu. Lukas B. 11:52:51 05.11.2013odpovědět
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana jo to je ono, víš o tom něco víš Tomas 12:41:27 05.11.2013odpovědět
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana jak psali vyse zmineny panove.vsechny tyhle techniky jsou hodne riskantni
asi bych spis volil bud cekat na pomoc nebo to na jednom pramenu slanit, cestou nasekat jisteni do slanovaciho lana, pak nahoru a pomalu slezt jiri had 12:04:40 05.11.2013odpovědět
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana ale jinak nadvojito je jednoznacne asi nejlepsi. s tim slejzanim jen rozvijim uvahu v ramci pocatenich podminek jh 12:09:31 05.11.2013odpovědět
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana A znáte ten uzel co ukazoval BG? Tomas 12:37:38 05.11.2013odpovědět
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana tak vytluč odkaz, nemá každej chuť a čas někde gůglit a jůtubit celý odpoledne. Lukas B. 12:39:43 05.11.2013odpovědět
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Kdyz uz se tu plete paty prezdevaty.. Co takhle to normalne jistene slist - prvni leze "na topa" a zakalda tomu druhymu.... judovana 13:27:36 05.11.2013odpovědět
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Jste natvrdlý nebo co? Ptám se na ten jeden a konkrétní uzel, proč sem furt někdo cpe bezpečnost a co jiného by dělal, na to jsem se neptal a je mi to fuk. Tomas 13:31:47 05.11.2013odpovědět
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana ani me nehne :))) judovana 15:01:04 05.11.2013odpovědět
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana tak coooo? Tomas 15:23:07 05.11.2013odpovědět
            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana no zrovna na tom videu aj tak zlanuje po niekolkych pramenoch toho paracordu tak to kludne mohol rozdelit na dve polovice a stiahnut klasicky, hm a trochu mi to pripomina vyssie popisany napad rozparat oplet po dlzke a zlanovat po dvoch polkach jadra :D jove 23:28:08 05.11.2013odpovědět
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Tady pritomni lezci, kteri mozna i umi odpoved, si radeji budou delat prdel - na co ve vysledku minou i vice energie - nezli by se pokusili odpovedet.
Tady je muj pokus o odpoved:
Lano prevlec borhakem, na lavem proudu udelej osmickovy uzel, do vznikleho ocka cvakni karabinu, kterou taky procvakni pravym proudem. Slanuj na pravem proude, stahuj levy. Michal 15:33:27 05.11.2013odpovědět
    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Díky, ale takhle člověk neslaní celou délku lana že? Spíš by mě zajímal ten co udělal Bear. Tomas 15:54:21 05.11.2013odpovědět
      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana takže asi tak:
na konci lana uděláš uzel-bramboru libovolné konstrukce, prostě velikej uzel, aby neprošel vokem na štandu, nebo nějakým matrošem co tam necháš - třeba karabinou (se šroubovací pojistkou zámku nejlépe). pak za uzlem protáhneš smyčkou lana, a do smyčky vložíš nějakej čep, třeba skobu, švýcarský nožík nebo cokoli co najdeš, jseš-li fakt punker, tak propisku. sedneš do lana do slaňovátka a už nenadlehčíš. no a pak vezmeš třeba tkaničku, nebo kousek gumového lanka z batohu, navážeš to na vočko skoby, a druhým koncem prusíkem na lano a lehce napružíš. slaníš (je fajn když se umíš modlit, když neumíš, tak aspoň sprostě nadávej). no a pak uvolníš lano a trošku s ním zapumpuješ jako zvonikvodmatkybóžikvasimódo a čep (skoba) vyletí a lano se v ladných obloucích nese vzduchem. samozřejmě to nejdřív vyzkoušíš s dlouhou vodsedávkou dva metry pod štandem a vyladíš předepnutí tkaničky aby to fungovalo. ovšem lano se snese v elegantních obloučkách do lámavého komína kdesi šikmo vpravo nad tebou, kde se zasekne, a vocitneš se úplně v pudeli horoucí a budeš si nadávat, že jsi nezavolal tu vrtuli už před hodinou když bylo světlo a tak děsně nefoukalo.
prosímtě, fakt to nezkoušej navostro pokud budeš mít jakoukoli jinou možnost. i kdybys měl o hladu v mrazu vichru promočenej prosedět dva dny na jedný půlce (ne lana). Lukas B. 17:20:31 05.11.2013odpovědět
        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana jo, a nakonec ten čep může být tvořen další smyčkou lana (nutno odzkoušet, záleží na tvrdosti a chlupatosti konkrétního lana), ale to bych se posral hrůzou zcela určitě. Lukas B. 17:46:09 05.11.2013odpovědět
          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Teda uff, to už mi přijde podobný jako přivázat lano k voku kaničkou vod bot, která udrží vklidu slaňujícího, ale pak dole za to zarvat zvířecí silou (improvizovaným kladkostrojem?) a kaničku přervat.
Btw. jednou jsem takhle šetřil matroš a slaňoval jen z jedný skoby a jednoho uzlíku na pětce repce popískařsku založenýho do mizerný vymrzlý spárky. Nahoře na to byli kurtlý tři další lidi a ten uzlík samozřejmě projel. Jéje, to bylo na štandu pozdvižení! Dva frendy tam nakonec nechali, srabi (ale ne moje - chachá!). Halt šetření matrošem se vyplatí - čili jestli už není lepší smířit se s poloviční délkou slanění a prostě 2x častěji přesedat. honza 20:34:40 05.11.2013odpovědět
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout. 21:45:01 05.11.2013odpovědět
              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana myslim si, že je to tenhle uzel, ale pokud chces na něm slanit a nezrakvit se,a využít malem celou delku musíš mit porad ten jeden konec po kterem slanujes natazeny a jak Bear Grylls ukazuje, kousek budes MUSET preriznout. 21:48:58 05.11.2013odpovědět
                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Tenhle uzel mi teda žádaným způsobem nefunguje a ani z obrázku nevypadá, že by fungovat mohl. honza 21:58:08 05.11.2013odpovědět
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel 22:20:43 05.11.2013odpovědět
                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana sorry... ten odkaz furt přepíná na farmářský uzel.
Dej si abecední seznam uzlů a najdi si Kovbojská smyčka.Jiná jména: požárnický uzel, vědrový uzel, pirátský uzel 22:26:22 05.11.2013odpovědět
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana No jo, jenže aby se kovbojská smyčka rozvázala, musíš zatáhnout za druhej konec, než na jakým slaňuješ. A to uděláš jak, když jsi o 45 m níž?
Jinak slaňování ve dvou by mohlo trochu bezpečněji probíhat asi takhle:
1) Přichystat zběsilou bambuli s propiskou, ale ještě ji mít napevno přivázanou ke slaňovacímu bodu nějakým normálním uzlem.
2) První slaní (tím bezpečně vyzkouší funkčnost zběsilý bambule) a nasází postupové jištění. Dole přiváže lano ke spodnímu slaňovacímu bodu normálním uzlem + ještě k tomu normálně jistí (kvůli dynamickému chycení ev. pádu).
3) Druhej odváže nahoře normální pojistnej uzel a slaňuje s prusikem, kterej je dostatečně silnej a přivázanej k nosnýmu oku sedáku. Cestou vybírá postupový jištění. Pokud zběsilá bambule selže, bude to normální lezeckej pád (s tím, že pokud náhodou selže prusik, projede se slaňující až k bambuli, ale ta ho zastaví). honza 08:07:44 06.11.2013odpovědět
                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Hodně zajímavá diskuse :)
Tak si myslím, že raději nechám v cestě všechen vercajk a slaním bezpečně na dvou než tohle všechno výše. Nebo budu sedět na zadku a volat o pomoc.
Do tohohle bych fakt nešel.
Aldo 08:14:49 06.11.2013odpovědět
                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Honza: pěkný příspěvek díky
Furt tady řešíte bezpečnost... ok a co teď..., jste někde v Andách, zratili jste veškerou výbavu kromě 2 smiček, sedáku a 50 m lana, není tu signál, nikdo nepřiletí a další noc umrznete, pod vámi je kolmá ledová stěna bez chytů, cepíny vám spadli dolu, zpět nemůžet, protože jste slanili 20 metrů kolmé stěny.
Potřebujete slanit 40 metrů na další štand a pak ještě dalších 20 metrů :) Tomas 08:48:40 06.11.2013odpovědět
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana tak z rovna někde v ledový stěně v andách bych třeba našestkrát po dva dny vychcával do ledu abalakovy hodiny. slanil bych nadvojito a tam kam by mi lano vyšlo bych dvě hodiny vydlabával hodiny švýcarákem. nebo bych jánevim natrhal na proužky žďárák a prchal jako vězeň v operetě. nebo bych uřezal metr lana, vykuchal oplet a získal provázek na stažení čtyřiačtyřiceti metrů lana.
anebo bych samozřejmě udělal tu vifikundaci (která ideově vychází z jeřábnickejch pochystátorů, ale je improvizovaná, primitivnější a nespolehlivější) a modlil se, no.
mimochodem, jištěné slézání zde několikrát navrhované je trošku nonsens - když dám jištění, do kterého by mělo smysl padat, tak slanění zpravidla udrží. Lukas B. 09:18:14 06.11.2013odpovědět
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana tahle situace jde celkem bezpečně vyřešit i bez toho posledního štandu:
z padesátky uřízni 10m
po zbylý čtyřicítce udělej dole oko, slaň na jednom prameni a sedni do oka (nebo když je štand nevážeš oko a sedneš do štandu)
uřízlých 10 m rozpleť na dva stejně silný prameny, sváž vůdčákem, máš dvacítku(kyblíkem vůdčák neprojde, pak musíš slanit na dulfera, dobrou chuť)
přivážeš, slaníš
potom jsi samozřejmě bez lana 09:32:38 06.11.2013odpovědět
                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana V těch Andách to není žádná tragédie: jedna smyce na hrot - 20m slanění, druhá smyce na hrot - 20m slanění a jsem na štandu. Hurá, štand - díky němu už nepotřebuju žádný další smyce a sjedu z něj posledních 20 m. A ani nepřijdu o lano. honza 10:51:34 06.11.2013odpovědět
                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Sorry - v kolmý ledový stěně asi hroty nebudou. Takže bych slanil 50 m, lano by se ještě tak o 3 m protáhlo, pověsil se na jeho konec a zbylých 5 m bych se normálně sklouznul/skočil. Ona by ta stěna asi nekončila vodorovnou tvrdou zemí, jak to bejvá pod skalkama, ale strmým sněhovým kopcem. Druhá věc je, že bych takhle asi zahučel do odtrhovky, ale ta tam předpokládám není, když nebyla zmíněna. honza 11:05:28 06.11.2013odpovědět
                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana No když na tom tam přemýšlím, tak jestli dojdu v takovém stavu ( bez vercajku) ke kolmé ledové stěně, tak je i jiná cesta dolů neboď nejsme v americkém akčním lezeckém filmu.
Nicméně na tu kolmou ledovou stěnu bys ale potřeboval ještě nějaký ten šroub co tam není zmíněn a 50 metrů kolmá ledová stěna bez možnosti obejití po skalách je něco jako být zasažený meteoritem, tudíž se spíše do takové situace asi nikdy nedostanu. :)... a pokud ano, tak dobře mi tak, jsem blbej. Aldo 11:21:34 06.11.2013odpovědět
                              Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Jako teoretické cvičení fajn, jako realito ?? Po 20 ti letech lezení v horách jsem se ještě nějak do takové situace nedostal. Jo nikdy neříkej nikdy ale přece jenom.
Najde se tu někdo kdo se do takové situace dostal a nebylo jiné východisko než slanit několik délek na jednom laně na plnou délku a přežil to? Aldo 11:26:15 06.11.2013odpovědět
                                Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana intelektuální cvičení jsou fajn, sice se bavíme o naprosto uměle koncipovanejch situacích se za vlasy přitaženejma omezeníma a s naprosto nerealistickým nastíněním aktuální znalosti situace, ale třeba to někoho přiměje k tomu, že fakt ten blbej prusík bude mít a bude ho umět na první pokus nasadit na lano. kupříkladu. by mě zajímalo kolik těch vášnivých teoretiků by zvládlo třeba tak banální praktickou úlohu jako udělat funkční lanovku pro sud piva na pískovcovou věž v reálném čase. Lukas B. 11:51:42 06.11.2013odpovědět
                                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana :) taky dobrý. Aldo 12:37:07 06.11.2013odpovědět
                                  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Při takhle vágně zadaných okrajových a počátečních podmínkách to nelze řešit. Je třeba uvést alespoň pár základních faktů. Takže: jakýho piva? honza 13:24:50 06.11.2013odpovědět
                                    Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana oukej, máš to mít: padesátilitrový nerezový sud svijan, věž asi dvacetimetrová s těžkými cestami nebo lehkými příliš spárokomínovými že nelze lézt se sudem na zádech jak někam na Térynu, část stěny položená (nelze tahat lano v teplejch bez rizika poničení skály), na skále slaňák, pod skálou řidší les nejméně dvacetiletý (typicky Sťatouš v Tisé, Obrovák v Příhrazech, Kelchstein na Oybině). k dispozici 1 lano 50 a dva lezci - trapní sedmaři věku 25-45 let, výška okolo 180 cm, váha 75 kg (každý), kteří připravují na věži oslavu narozenin jednoho z nich pro žíznivé kamarády. na věž je dále nutno dostat pětadvacetikilový batoh s pípou, půllitry (voskovaný papír a několik VIP skleněných), papírové tácky, tlačenku, cibuli, ocet a chleba Lukas B. 13:34:44 06.11.2013odpovědět
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Hlavne dejte vedet, kdy a kde. Geo 13:44:57 06.11.2013odpovědět
                                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana ses po.ral, ne tlačenku bez pepře? To fakt ne jez 14:45:17 06.11.2013odpovědět
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana můžete mi říct, kde to přestřihnout u toho požárnického uzlu? Tomas 15:51:51 06.11.2013odpovědět
                                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Již dávno nejde o požárníky, ale o hasiče. Ichisah! honza 16:03:22 06.11.2013odpovědět
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana kdo bude mít blbý kecy, tomu nenalejou. Lukas B. 20:36:11 06.11.2013odpovědět
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Konečně se to začíná dostávat do reálné lezecké roviny. Sud piva a tlačenka. Doporučuji Kácov, tam je pivovar 1km od skal nebo ještě lépe Český Krumlov, tam je vzdálenost skála, pivovar jen 100m :-)
Teď bych jen tu diskusi uzavřel asi takhle. Zmíněné rozplétání lana snad dělal jen Toni Kurz v roce 1936 na Eigeru. Rozplétal svoje konopné lano, které mu nestačilo na slanění z bezvýchodné pozice. Jednotlivé prameny poté svázal a poslal je dolů záchranářům, kteří mu na to navázali to nejdelší lano, které měli. Bohužel ani to nestačilo a Toni na konci lana umrznul pár metrů od záchranného týmu. Je o tom kniha Bílý pavouk nebo hraný dokument Vzývající ticho. Knihu i dokument doporučuji, rozplétání lana v jeho celkové situaci chápu. Ale vícekrát sem o podobné situaci neslyšel. Pokud někdo od té doby páral opravdové horolezecké lano, tak ten příběh chci slyšet.
Jinak se shoduji s názorem Jove, že Grylls měl ty parakordy rozdělil na dvě části, svázat a hurá dolů. Tohle bylo riskování jen pro kameru. Samotná ukázka té šílenosti je na youtube, zadejte si „kamikaze rope“. Myslím, že to napsal jasně Lukas B. a Aldo – ve stěně se v případě naléhavé potřeby nechávají smyčky, vklíněnce, skoby, žádá se o pomoc jiný lanový tým, volají se záchranáři … Řeší to takhle všichni od skalek až po Himaláje, od těch co lezou již x krát opakované cesty po prvovýstupce.
Na Gryllse ať autor diskuse zapomene. Seš-li délku nad zemí, tak v nouzi tam holt necháš lano. Seš-li víc nad zemí, tak potřebuješ odolnější řešení. Ve stresové situaci se ti pravděpodobně spíš stane, že dojedeš na konec lana, nenajdeš místo pro štand, budeš potřebovat vyšplhat zpátky a s tímhle Gryllsovým „systémem“ seš v tu chvíli v prdeli. Jinak to napsat nejde. Uzlar15:43:32 06.11.2013odpovědět
                                      Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Přelanění z masivu nebo vzduchem mírně šikmo ze země; půlka lana závěsná, půlka lana tažná. Pokud jsou organizátoři sušinky, pak možnost vypomoct si jednoduchým kladkostrojem ze samoblokujícího jistítka (protože Svijany, kdyby např. Nová Paka, pak je tato pojistka zbytečná, neboť jedině dobře, když to zhučí dolu), karabiny (ideálně s kladkou) a blokantu/prusíka. honza 15:59:20 06.11.2013odpovědět
                                        Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Musim říct, že mě postupný vývoj téhle diskuse naplnil trochou optimismu, že to s tím světem možná ještě není úplně v prdeli. Dík :)) P. 00:57:42 07.11.2013odpovědět
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Přesně tak, mě taky. :) Díky moc kluci. Začalo to uplně blbou béčkovou zápletkou, pak se to v Andách zvrtlo v úplnej akční nesmysl aby se to vyvinulo klasiku český komedie založený na skutečnejch událostech. :)) Krásně jsem se zasmál. :) Martin 14:58:07 07.11.2013odpovědět
                                          Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Pár otázek k tý lanovce:
1. sklon vrcholového rajbasu?
2. nástup ve svahu, nebo v rovině?
3. teplta vzduchu?
4. dynamika lana?Ano/ne
5. umístění kruhu?
dík
jez 15:01:36 07.11.2013odpovědět
                                            Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Jako dolní obsluha lanovky bych zvolil metodu sud vypít aby se horní obsluze líp tahal nahoru ;-) Odlehčení!! 13:02:56 08.11.2013odpovědět
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Výborně to řešil baron Munchhausen/Prášil v Gilliamově filmu - při slanění z Měsíce se jim nedostávalo dostatečné délky lana, i uříznul baron horní konec a poslal sluhovi dolů na dolní konec lana, nechť jej naváže. Chvíli to i fungovalo:) josef 14:12:12 08.11.2013odpovědět
  Re: Slaneni se po jednom lane a nasledne sundani lana Taky by me zajimala odpoved na konkretni otazku polozenou na uvod prispevku, jen tak, abych si to moh zkusit jestli to funguje.....P.S nikdy nevis kdy se to co bude hodit. Usak 17:24:50 10.11.2013odpovědět
    to ste trempové? styďte se! aneb uzel se jmenuje zkracovačka, učila se to tudlenc dceruška na pionýrském táboře pro předškolní děti, takže byste to mohli při troše snahy zvládnout. dokonce není nutno řezat, ale ponechat ve štandu navázanou lanovici.
jsem vám furt dával šanci že na to přijdete sami... Lukas B. 14:30:52 11.12.2013odpovědět
Reklama:
Foto dne:
Databáze cest:
Nově v diskusi:
Nové komentáře:
Kde to vře:
Nově v inzerci:
Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
Návody:
Partneři: