Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Prázdné plynové kartuše01.12.2013
Ahoj... kam prosím vás vyhazujete prázdné plynové kartuše? Nenašel sem na nich žádný upozornění, že by se měli likvidovat na nějakym specilaním místě...
 Re: Prázdné plynové kartuše01.12.2013
Posilej je ke mne domu postou,ja uz si s nima poradim :)) ..
 Re: Prázdné plynové kartuše01.12.2013
když jsem je ještě používal (před přechodem na benzín), tak když byly opravdu prázdné jsem je v díln
 Re: Prázdné plynové kartuše02.12.2013
odkud jsi ? já bych si je taky klidně bral. L.
  Re: Prázdné plynové kartuše04.12.2013
Jen tak ze zvědavosti... Co s nima pak děláš?
   Re: Prázdné plynové kartuše04.12.2013
plni
    Re: Prázdné plynové kartuše04.12.2013
To bych pochopil, ale řekl bych, že na tohle by mi jich doma stačilo tak třeba 5 a točil bych je poř
     třikrát a dost!04.12.2013
Přišli s tou zásadou kdysi myslím lidovci, ale myslím, že u plnění bomb se taky uplatní.

 Montáž Dynafit TLT Radical FT01.12.2013
Používá se při montáží tohoto freeride vázání na široké lyže (115 pod patou) nějaká podložka z důvodu přenosu torzních sil? Díky r
 Re: Montáž Dynafit TLT Radical FT01.12.2013
Radical FT už podložku má ne? Nebude třeba tam rvát další, by ti nefungoval řádně ta co je origo.
 Re: Montáž Dynafit TLT Radical FT02.12.2013
U verze Ft sice destička je, ale rozteč šroubů je stejná u všech vázání. Plum má nové vázko s větší
  Re: Deska Power Plate pro Dynafit TLT Radical FT02.12.2013
A co deska Power Plate, není to ono, nebo to je jen pro starší typy TLT?

 Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Takže uběhla celá sezona s Ufo a uforingem. Výsledek: smyčky jsou stále nepostradatelné, jsou místa kam se ufo dát nedá (zejména místa na kevlarku, pak samozřejmě hodiny a ještě obhozy). Bude záležet i na oblasti, např. na Hrubici je obhozů mraky, v Labák
 Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Zkušeností zatím nemám tolik, ale připojuji se k hodnocení - fungují a zdá se že dobře. V Obrw. Ufon
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Ano, je dobré si při použití uvědomit, že mnohé lidí přede mnou nemělo možnost použít ufo a cesta by
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Castym argumentem ohledne jisteni na pisku byva, ze cesta je odjistitelna dobre, jen nesmi byt lezec
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
To mimo realitu. Ufo je novinka, např. v 50. letech to nikoho ani nenapadlo.
Ale i např. v 8
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Nejde o rozpor.
Dejme tomu, že je cesta odjistitelná i smyčkama, ale obtížněji, dá to víc prá
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Jak vypada misto, ktere nelze odjistit jinak nez ufem? Ja o tom vim prd.. Jsem myslel, ze spravne ve
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
smyci/uzel nedáš do hladké spáry s konstantní šířkou, kde se stěny spáry nesbíhají, sem by měl jít u
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
S tím, že Ufo se po zatažení rozvírá, kdežto smyčka se mnohdy utáhne a tak se zmenší. Takže Ufo drží
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
jsi úplně mimo. neber to ve zlém, ale asi jsi na písku moc nenalezl, nebo lezeš jen s těmi ufony. Os
         Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
neboli: asi tak 80 procent jištění se překrývá, 10 odjistíš jen s ufy, na posledních deset je ti ufo
          Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem03.12.2013
Ano, překrývá se to, ale ty poměry bych viděl o dost jinak.
           Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem03.12.2013
Jinak asi nemá smysl se hádat, každý si může používat co chce a nijak neškodí nikomu dalšímu.
           Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem03.12.2013
covece, kdyz na to znova koukam, mas pravdu: 10 UFO, 40 oboji, 50 smyce. Zapomnel jsem, ze existuje
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Na základě téhle diskuse jsem přemýšlel o svém příspěvku výše a názorech. Možná pro sebe si to přefo
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
To je celkem jasný a proto se přeci prodávaj.
Lepší lezačky taky sníží sportovní hodnotu a pr
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Tak jasně, ufo sportovní hodnotu snižuje, ale za ceny vyšší bezpečnosti a lepší pohody při lezení.
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Mozna snizujou. Ale to friendy v tvrdym matrosi taky. A neslysel sem zatim zadnyho cloveka, ze by si
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Přesně tak.
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Tak jestli to výrobce potěší, mí známí tahají Ufa i na nepískovcový materiál a v některých případech
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
A používají kterého výrobce?
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem30.11.2013
Přece oba ;-)
 Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
Mé zkušenosti s UFO mě přesvědčili, že jde o dobrý prostředek k jištění. Jeho používání je ale spíše
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
Já osobně také preferuji zážitek před kvantitou a proto naopak UFO používat budu.
Každý má s
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
No fajn. On o voze a vy o koze! Tak šlehnul to do nich někdo pořádně? Dozvíme se tu něco, kromě toho
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
Zrovna Sasíci to maj v etice hodně porovnané. Není etika jako etika a není UFO jako UFO.
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Sice to maj porovnaný, ale leze jich tam stále méně a méně. Ale to je u nás vlastně stejný.
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Jestli to mají v hlavě porovnané, měli by si obšít lezečky plochou smyčkou :-)
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
etika je pořád etika a lezci v Sasku nejsou o moc uvědomělejší. Ale když hrozí reálná pokuta 500 Éče
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Téma diskuze je UFO. Až nebudou téct splašky do řek, jezdit ratraky přes Studniční a motorkáři v les
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Uplynulou sezonu jsem je dost používal. Mám 3 velikosti (OBR). Občas lezu i spáry. Zatím jsem do žád
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
Proto jak píšu je to spíše otázka pro jednotlivce. Pokud nepoškozuju skálu, tak nevidím problém v ja
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem01.12.2013
Přesně tak, pokud to založít do dobrého a spolehlivého hnízda, je jasné, že Ufo bude spolehlivější.<
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
pokud zalozis do dobreho hnizda, tak bude ufo v nejlepším případě stejně spolehlivé jako ten uzel. A
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem03.12.2013
Je to přesně opačně. Ufo je ve většině případů spolehlivěji usazené. Ale ne vždy.
A samozřejm
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem03.12.2013
z těch míst, kam nedám smyci, jen ufo mě napadá treninkovka pod prvním. Ale tam zase nemusíš dávat n
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
1) každá dneska prodávaná smyce má certifikaci!

2) ufo vzbuzuje (a tady to mnoho lidí
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Smyce certifikaci nemají. Tu má akorát šňůra nebo lano. Jakej si na ní uděláš uzel, to je už tvá věc
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
No třeba taková šitá smyce bude určitě splňovat CE a UIAA normy (to jsou asi ty certifikace, ne?).
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
opakuju, že KAŽDÁ smyce prodávaná v horokrámu má certifikaci. S různým průměrem na různé zatížení. V
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Smyci chápu jako uzel nebo oko na šňůře nebo laně. Takže je to o slovíčkách. Jistící pomůcka na písk
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
smyce na ufu taky nebude mit stejnou nosnost, kdyz telo das do horizontalni spary a smyce pujde pres
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
.. A ta certifikace se tím uzlem nějak vypaří?
         Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Ne, smyčká stále unese dané zatížení (s ohledem na podmínky), ale není certifikovaný ten uzel a scho
          Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
vklíněnec je certifikovaný na jeden pád, pak se má vyřadit. Uděláš to taky tak? Radši nad těmi certi
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem02.12.2013
Krásně řečené.
Nicméně fér by bylo říct, že Ufo Obrworks je certifikované jako vklíněnec, tak

 Parťák29.11.2013
Ahoj,

jsem boulderový začátečník a sháním někoho, s kým bych mohl pravidelně chodit lézt (Smíchoff, Praha).

Je mi 26 a jsem z Prahy.

Díky,
Y.
 Re: Parťák29.11.2013
od toho je tu inzerce, sekce seznámení, podsekce spolulezba..
 Re: Parťák29.11.2013
Jestli ti jde o bouldry, začni chodit lézt na bouldrovku, koukej, co kdo leze a až uvidíš, že někdo
  Re: Parťák29.11.2013
Doporučuje devět lezců z deseti - fakt to takhle funguje, na jakékoliv úrovni.

 Quark29.11.2013
Nepřijde vám ta nová opěrka na Quarku trošku fórová? Má to někdo doma? Díky za reakce
 Re: Quark02.12.2013
Na pohled vypadá že nevydrží ale opak je pravdou,už dostala tolikrát facku od ledu, že se ještě diví

 Zkušenosti s vázáním G3 ONYX28.11.2013
Můžete napsat své dojmy z tohoto vázání?
 Re: Zkušenosti s vázáním G3 ONYX28.11.2013
Ahoj řešil jsem to tady asi před 3měsíci, v podstatě mi všichni napsali, že s ním není žádný problé

 film Sandstone28.11.2013
ahoj, dá sa niekde oficiálne kúpiť film Petra Kašpara z r. 2012 "Sandstone"? Dík.
 Re: film Sandstone28.11.2013
Hanibal.cz
  Re: film Sandstone29.11.2013
dík

 Nacvakávadlo27.11.2013
Nemáte někdo tip, kde sehnat nějaké nacvakávadlo (šáhlo)?
 Re: Nacvakávadlo28.11.2013
zkus jakoukoliv hospodu v adru :)
  Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Nesmysl, v Ádru to nikdo nepoužívá. To strašně snižuje hodnotu a takové lezení vlastně ani není leze
   Re: Nacvakávadlo29.11.2013
:D :D :D
   Re: Nacvakávadlo26.11.2018
niekto tu ma zablokovaný senzor pre ironiu a sarkazmus?
    Re: Nacvakávadlo26.11.2018
No jestli ten s tim zablokovanym smyslem nejsi nahodou ty? ;)
 Re: Nacvakávadlo28.11.2013
 Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Kvalitní duralové,teleskopické šáhlo do 9 m vyrábí kamarád Jirka z Jablonce.Kontakt na něj by snad m
 Re: Nacvakávadlo28.11.2013
V lezeckých obchodech v Juře bývá běžně k dostání.
  Re: Nacvakávadlo28.11.2013
radsej trenuj a nebudes ho potrebovať to je pre sračky ;)
   Re: Nacvakávadlo26.11.2018
Jasně a proto ho používá kde kdo ty volotrku.
  Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Dar přítele Googla:
   Re: Nacvakávadlo28.11.2013
co blbneš, každej normální práskač má v báglu roli kobercovky a klacek někde urveš. a šáhlo je hotov
    Re: Nacvakávadlo28.11.2013
jak to cítím já: jít do skal se šáhlem s tím, že počítám s tím že budu prasit je ubožárna nejhrubšíh
     Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Myslím, že původní dotaz nezněl jak to kdo cítí, ale kde se to dá koupit ;-)
      Re: Nacvakávadlo28.11.2013
jo, za to se omlouvám. reagoval jsem na to kam se diskuse posunula.

samozřejmě taky z
       Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Kup si v rybářskejch potřebách teleskopický držák podběráku. Dělají 3 i 4 a možná i 5 metrové.Na kon
        Re: Nacvakávadlo28.11.2013
ty si mě more s někym pleteš, ne? vo gelu a zaprášený překližce psal někdo druhej. ale fajn, jsem př
         Re: Nacvakávadlo26.11.2018
Co se týče toho Andrady,tak ve Špáňu moc ne.Tam je ta úroveň nýmantů trochu vejš.Řekněme tak 7c až c
          Re: Nacvakávadlo26.11.2018
Ale zajímavý by bylo sledovat Špeka v nějáký megaroutě.Řekněme... 8něco francouzkejch.
      Re: Nacvakávadlo26.11.2018
To by pak ale nefungovala terapie ega...
     Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Taky mě ty lidi s tím s.rou. Na písku má dnes každej druhej vyztuženou dlouhou presu.... :( Co se do
      Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Tak jo, ale je to víceméně každého soukromá věc - i to, jak se s tím sám srovná. Nikoho dalšího tím
      Re: Nacvakávadlo28.11.2013
Proč?
Je to etičtější ekvivalent ozkoušet si cestu na TR. Lezeš cestu odspodu a jedno místo
       Re: Nacvakávadlo29.11.2013
Pod tohle se taky podepíši. Důvody něco našáhlovat jsou 2. Ten přednější je zdraví a ten druhý je ma
        Re: Nacvakávadlo29.11.2013
ale to asi jo, tomu vůbec nerozumím, nikdy jsem nezkoušel cestu "přepadat" nebo "přeš
         Re: Nacvakávadlo29.11.2013
Tak každej má nějaký ten projekt, co by chtěl někdy dát. Ale musím přiznat jednu věc. Byly chvíle, k
          Re: Nacvakávadlo26.11.2018
A taky vice šetříš skalu tim ze do cesty nedas 50 pokusu ale diky prolezeni a prosahlovani treba jen
        Re: Nacvakávadlo26.11.2018
Ano jsou takovy kopyta co prosahlujou celou cestu a pak ji na prvni dobrou zbombi
     Re: Nacvakávadlo26.11.2018
Ahoj Lukasi. Ja chapu ze si byl vsude 2x a od vseho mas klice a ke vsemu mas potom pravo se vyjadro
      Re: Nacvakávadlo26.11.2018
:-D REALITA JE NA HOVNO, LEZCI SOU SLABÍ A LEZOU ČASTO DO PIČOVIN NA CO NEMAJÍ...když na to nemám si
       Re: Nacvakávadlo27.11.2018
pět let stará diskuse...
      Re: Nacvakávadlo27.11.2018
A to ja bych to zase klidne o vetsine tech, co treba po Jure se sahlem pobihaji (90% jich nastesti z
       Re: Nacvakávadlo27.11.2018
Ber to tak ze nejenom nekdo kdo je odkojen zulovymi horskymi rajbasy ma pravo si v jure zalezt... sc
        Re: Nacvakávadlo27.11.2018
Jeste bych dodala, ze tech duchodcu se sahlem tam zrovna moc neni.
 Re: Nacvakávadlo28.11.2013
 Re: Nacvakávadlo01.12.2013
 Re: Nacvakávadlo25.11.2018
Šáhlo 9 metrů, zkrácený odkaz -
  Re: Nacvakávadlo26.11.2018
9 metrů pikaču!!

Tak to už vůbec nechápu...

Pochopím když si někdo cv
   Re: Nacvakávadlo27.11.2018
Pochopím, když si někdo na písku cvakne 1. kruh v 9 metrech, ale ve sporťárně 1. jištění ve dvou met

 značení středu27.11.2013
Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, zda se dá nějak "podomácku" označit střed lana, tak aby časem nedošlo k újmě? :)
 Re: značení středu27.11.2013
hehehe, dá, certifikovanou fixou kterou kopíš v lezeckém kšeftu. další rady prosím považuj za napros
  Re: značení středu27.11.2013
cucoriedky!
   Re: značení středu27.11.2013
a nedaj se ti do toho pak mravenci?
    Re: značení středu27.11.2013
Pokud nemáš jazykové znalosti, tak "čučoriedky" sú borůvky. (-:)Kdysi jsi je posbíral v le
     Re: značení středu27.11.2013
Tak to bych doporučil nějakej web o odstraňování skvrn, akorát že tam budeš hledat pravej opak, než
     Re: značení středu29.11.2013
Borůvky celkem rychle vyblednou. Spíš bych doporučil dát si spáru bez rukavic, pak bude celkem odoln
  Re: značení středu30.11.2013
ja pouzivam nuz.
 Re: značení středu28.11.2013
fixem na textil za deset korun. složení stejný, jako ten certifikovanej, ale bez certifikátu
  Re: značení středu30.11.2013
A v tom nemáš pravdu. Složení všech fixů NENÍ stejné.
Je pravda, že např. Singing Rock fixu

 Sníh27.11.2013
Ahoj, je zde někdo z Jeseníku , šlo by to o víkendu už na skialpech z Ramzové na Šerák nebo alespoň na Čerňavu ?? Dík :-)
 Re: Sníh27.11.2013
  Re: Sníh27.11.2013
:-) njn to jsou koukal, ale píšou 0cm a nějakej sníh tam je :-) tak jsem chtěl vědět zda někdo třeba

1   ...   473   474   475   476   477   478   479   480   481   482   483   484   485   486   487   488   489   490   491   492   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Ohlédnutí za rokem s Ufem
Takže uběhla celá sezona s Ufo a uforingem. Výsledek: smyčky jsou stále nepostradatelné, jsou místa kam se ufo dát nedá (zejména místa na kevlarku, pak samozřejmě hodiny a ještě obhozy). Bude záležet i na oblasti, např. na Hrubici je obhozů mraky, v Labáku minimum.
Nicméně pokud to jde (a jde to v mnoha případech), volím raději ufo než smyčku, přijde mi to spolehlivější. Respektive čím horší hnízdo, tím lepší je volba Ufa. Problém jsou samozřejmě otvírající se spáry.
Mnoho cest se dá zajistit s Ufem lépe než jen se smyčkami. Jdou prostě tam, kde se uzel založit nedá. Samozřejmě některé založení jsou diskutabilní, ale to je se smyčkami také.

Ufo Resday, mám jich 10, ale v reálu jsem 2 největší přestal nosit, protože tak široké spáry nelezu. Také jsem v praxi zjistil, že míst kde se založí tak moc není a jsou hodně těžké na to abych je sebou tahal jen tak do cesty. střední velikost je velmi praktická a zakládám je velmi často.

Ufo Obrworks jsem si koupil až dodatečně a jen mikráče pro doplnění. Zákládají se totiž o dost lépe než ty z Restdaye. Na úzké spárky a různá hnízda super. Po zkušenostech bych asi v případě, že bych neměl už základ z Restdaye koupil všechny Obrworksy.

Otazník je nad životností kdy po roce je zatím na srovnání a verdikt brzy. Asi budou mít lepší Restday.
A pak samozřejmě nad chováním při pádu, sám jsem nespadl ani do jednoho typu.

Zajímaly by mě i vaše zkušenosti a to hlavně s chováním v případě pádu. Naopak na nějaké napadání zvědavý fakt nejsem.
09:08:58 30.11.2013
odpovědět 
 Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Zkušeností zatím nemám tolik, ale připojuji se k hodnocení - fungují a zdá se že dobře. V Obrw. Ufonovi jsme zatím naštěstí jen seděl a překvapilo mně, jak v pohodě, ani se nehnul a to ta spára byla spíše mírně se rozvírající, žádné hnízdo. Jako přiměřený realitě mi přijde názor Špeka z videa, že Ufa jsou fajn, ok, ale fakt hodnotu přelezu snižují. No, proč ne.
Bobr -ale jinej11:07:56 30.11.2013
odpovědět 
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Ano, je dobré si při použití uvědomit, že mnohé lidí přede mnou nemělo možnost použít ufo a cesta byla zajištěná hůře. Ale stejně tak je dobré si uvědomit, že to třeba lezli bez lezaček v bačkorách nebo dokonce pohorách, na konopným laně s hasičskýma karabinama
Na druhou stranu leckterá cesta v minulosti vznikla za praseckých podmínek (swabe, pozice navrtávák-výsledný kruh) nebo se změnily možnosti zajištění (olezení, vytržení hodin).
11:41:31 30.11.2013
odpovědět 
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Castym argumentem ohledne jisteni na pisku byva, ze cesta je odjistitelna dobre, jen nesmi byt lezec liny si s sebou vzit dostatek smycek a umet je zalozit (rika to napriklad Spek ve videu).
Nechapu tedy v tomto kontextu Tvuj (a Spekuv) nazor, ze ufo snizuje sportovni hodnotu, protoze (cituju) prvovystupce nemel moznost ho pouzit - nejedna se a naprosto stejnou lenost a rekneme nesikovnost prvovystupce jako s tema smyckama? Co mu branilo si ufo doma vyrobit (jsou to jen sesite smycky) a vzit s sebou do cesty? Diky za vysvetleni.
Dvoji standard12:15:13 30.11.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
To mimo realitu. Ufo je novinka, např. v 50. letech to nikoho ani nenapadlo.
Ale i např. v 80. letech se dalo sehnat jen skutečně málo průměru, možná jen 2-3. Plochý smyčky vůbec nebyly. Takže prvovýstupce si je fakt vzít nemohl. Ale lezačky si vzít taky nemohl a nikdo sportovní hodnotu s lezačkama neřeší.
15:34:40 30.11.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Nejde o rozpor.
Dejme tomu, že je cesta odjistitelná i smyčkama, ale obtížněji, dá to víc práce, musíš si jich montovat víc,musíš to umět... Použití UFA ti to ulehčí a výsledek je jistější i pro méně zkušené smyčkaře... Použít ho je přeci ulehčení.
Špek ale snad nikomu jeho použití nezakazuje.
Kromě toho myslím Špek říká i to, že řada cest smyčkama dobře odjistit nejde (jeho příklad z Ádru) a že jsou nebezpečné. UFAMA některé z nich třeba odjistíš. To je rozdíl. Myslím, že logická chyba je na tvojí straně, a že jsi argument týkající se některých cest nesprávně zobecnil.
Kromě toho jak upozornil předřečník, ufa jsou poměrně novinka.
Ale hlavně - ufa tu nikdo nezakazuje. Jen někteří tvrdí, že výstup s nimi je v nějakém ohledu míň náročný. To, jestli si je někdo bude/nebude brát je jeho věc - aspoň já bych řekl.
(Akorát v Sasku s tím byly větší problémy, jejich povolení tam předcházela delší bouřlivá debata.)
P.16:19:13 30.11.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Jak vypada misto, ktere nelze odjistit jinak nez ufem? Ja o tom vim prd.. Jsem myslel, ze spravne velky uzel/bambulak jde narvat tam, kam bych jinak dal ufo.
m.09:09:40 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
smyci/uzel nedáš do hladké spáry s konstantní šířkou, kde se stěny spáry nesbíhají, sem by měl jít ufon.

všude jinde bys měl být schopný odsmyčkovat běžným sortimentem
15:16:26 02.12.2013
odpovědět 
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
S tím, že Ufo se po zatažení rozvírá, kdežto smyčka se mnohdy utáhne a tak se zmenší. Takže Ufo drží lépe prakticky všude.
15:55:25 02.12.2013
odpovědět 
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
jsi úplně mimo. neber to ve zlém, ale asi jsi na písku moc nenalezl, nebo lezeš jen s těmi ufony. Osmičkový uzel se naopak při zatačení roztáhne. proč se mu asi taky říká trikovka, hmm? navíc když tohle pominu, tak mám uzle pěkně utažené, takže po nějakém pádu či co už stejně dál nepracujou ani jednoduché vůdčáky
16:48:57 02.12.2013
odpovědět 
         Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
neboli: asi tak 80 procent jištění se překrývá, 10 odjistíš jen s ufy, na posledních deset je ti ufo na nic
16:51:19 02.12.2013
odpovědět 
          Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Ano, překrývá se to, ale ty poměry bych viděl o dost jinak.
08:36:10 03.12.2013
odpovědět 
           Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Jinak asi nemá smysl se hádat, každý si může používat co chce a nijak neškodí nikomu dalšímu.
Na silnicích jsou také furt vidět stodvacítky a nikomu to nevadí.
08:45:39 03.12.2013
odpovědět 
           Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
covece, kdyz na to znova koukam, mas pravdu: 10 UFO, 40 oboji, 50 smyce. Zapomnel jsem, ze existuje i Hrubice, Prachov nebo Tisa
11:09:54 03.12.2013
odpovědět 
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Na základě téhle diskuse jsem přemýšlel o svém příspěvku výše a názorech. Možná pro sebe si to přeformulovávám následovně. Ufa nesnižují sportovní hodnotu cesty - daná obtížnosti, kroky jsou furt stejné, ale psychicku - tj. bezpečnost, náročnost na jistotu přelezu atd. Myslím, že je zcela na každém, jak si toto dilema rozhodne a sám za sebe je klidně používat budu, ale zároveň s tím si uvědomuji, že to fám opradu jinak než klasici. Z mého pohledu toto téma ani není o "etice", protože tím nikomu neškodím, nic neničím a neobelhávám. Ale psychické nároky některých cest s Ufy klesají dramaticky. To je dle mého jasný fakt.
Bobr - jinej10:24:43 02.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
To je celkem jasný a proto se přeci prodávaj.
Lepší lezačky taky sníží sportovní hodnotu a proto je lezci kupují. Pokud by to tak nebylo, tak všichni lezou v bačkorách.
16:11:09 02.12.2013
odpovědět 
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Tak jasně, ufo sportovní hodnotu snižuje, ale za ceny vyšší bezpečnosti a lepší pohody při lezení.
A nakonec kruhy a nýty na vápně snižují sportovní hodnotu také a většině lezců to nijak nevadí.
11:45:29 30.11.2013
odpovědět 
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Mozna snizujou. Ale to friendy v tvrdym matrosi taky. A neslysel sem zatim zadnyho cloveka, ze by si je kvuli tomu nebral. A provname-li moderni vklinence s drevenejma klinama, tak zajiste rozdil taky uvidime ;)
Takze freesolo naboso?
O.12:53:43 30.11.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Přesně tak.
15:28:12 30.11.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Tak jestli to výrobce potěší, mí známí tahají Ufa i na nepískovcový materiál a v některých případech jim věří víc než friendům.
Bída19:14:22 30.11.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
A používají kterého výrobce?
20:30:31 30.11.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Přece oba ;-)
Bída21:54:40 30.11.2013
odpovědět 
 Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Mé zkušenosti s UFO mě přesvědčili, že jde o dobrý prostředek k jištění. Jeho používání je ale spíše filozofická otázka pro každého jednotlivce.
Osobně jsem se s UFO cítil při lezení bezpečněji a troufl si bez úvah do cest o kterých bych bez UFO déle přemýšlel a detailněji bych jejich přelezení plánoval. To mi právě přijde, že poněkud ubírá tomu kouzlu lezení na písku a posouvá ho blíže k sportovkaření, protože některé věci jdou poněkud laciněji zajistit. Osobně preferuji v lezení zážitek před kvantitou. Proto, ať to může znít poněkud sebemrskačsky, UFO používat (zatím) nebudu.
Jarda09:46:35 01.12.2013
odpovědět 
  Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Já osobně také preferuji zážitek před kvantitou a proto naopak UFO používat budu.
Každý má svůj pohled. Jen mě překvapuje, že hodně lidí je v dnešní době schopných uvažovat takovéhle pomůcky za shazující výkon, neetické a kdoví co ještě a všechny ostatní moderní lezecké pomůcky za věci zcela v pořádku. Nejsem žádný ortodoxní pískař, tak mi tu nejspíš něco uniká. Ale nějak v tom nejsem schopný najít jakýkoliv logický řád. Např. moderní lezečky, moderní sedák, uzlíky z milionu typů dnes nabízených smic ano, ale UFO ne, a k mému údivu třeba dřevěné klínky také ne, ač se v počátcích velmi hojně využívaly. Tahle nekonzistence na mě působí jako trochu deformovaný vývoj či pokrok v pískovcovém lezení, tak aby vybraní jedinci mohli nalézt uspokojení s něčím co má punc výjimečnosti a zároveň to je pro ně víceméně velmi příjemný a vlastně komfortní zážitek právě díky dnešním "pískovcovím etickým pravidlům". Úplně se mi tu vytrácí jen ta holá radost z toho, jak krásný den jsem strávil ve skalách, že jsem vylezl to a to a. Místo toho se vždy v diskuzích bazíruje na tom jak, kde (písky či nepísky) či s čím jsem to vylezl. A to nějak nedovedu pochopit.
10:38:15 01.12.2013
odpovědět 
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
No fajn. On o voze a vy o koze! Tak šlehnul to do nich někdo pořádně? Dozvíme se tu něco, kromě toho jak neetický to je? Díky.
Esus12:39:41 01.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
http://www.youtube.com/watch?v=afmNHURB8ek
13:52:43 01.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Zrovna Sasíci to maj v etice hodně porovnané. Není etika jako etika a není UFO jako UFO.
18:54:21 01.12.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Sice to maj porovnaný, ale leze jich tam stále méně a méně. Ale to je u nás vlastně stejný.
07:22:27 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Jestli to mají v hlavě porovnané, měli by si obšít lezečky plochou smyčkou :-)
Bída12:09:39 02.12.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
etika je pořád etika a lezci v Sasku nejsou o moc uvědomělejší. Ale když hrozí reálná pokuta 500 Éček, tak prostě nikdo ten maglajz nevytáhne.

Až začnou u nás taky sázet pokuty, budou skály čisté, nebudou motorkáři v lesích, přestanou jezdit ratraky přes Studniční, nebudou téct splašky do řek atd. Domluvy jsou k ničemu
13:42:11 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Téma diskuze je UFO. Až nebudou téct splašky do řek, jezdit ratraky přes Studniční a motorkáři v lesích, možná přijde čas na blbosti...
Bída14:33:09 02.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Uplynulou sezonu jsem je dost používal. Mám 3 velikosti (OBR). Občas lezu i spáry. Zatím jsem do žádnýho nespadl. Určitě podstatně rozšiřují možnosti zajistit se ale taky neřeší vše. Neodstraňují nutnost "mít morál", správně zhodnotit situaci nebo umět jištění (smyčku, UFO) vybrat a správně osadit. Dovedu si představit, že mohou snížit moji subjektivní potřebu v některém místě při prváči vrtat kruh. Ve specicických případech můžou být i jistější než "friend" protože je těžší vyzvonit je pohyby lana.
moták15:32:33 02.12.2013
odpovědět 
   Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Proto jak píšu je to spíše otázka pro jednotlivce. Pokud nepoškozuju skálu, tak nevidím problém v jakémkoliv zajištění. Hodnotu nebo nehodnotu výstupu si může každý okecat pro své svědomí sám. Konec konců výsledek vždycky bude ležet někde mezi sólolezením a lezením s lanem shora. Pokud lezu pro radost, je uplně jedno v jaké části té škály se nalézám.

Ešus: Tak jako to je zbytečná otázka. Při pádu má vliv na zachycení smycí nebo ufem hodně faktorů (kvalita skály, geometrie spáry, charakteristika pádu) že univerzální odpověď stejně nenajdeš. Ale logicky, když se na stavbu UFA podíváš, je asi hned na první pohled jasné, že vydrží víc jak uzel. Nemluvě o certifikaci.
Jarda14:06:57 01.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Přesně tak, pokud to založít do dobrého a spolehlivého hnízda, je jasné, že Ufo bude spolehlivější.
Pokud založíš do špatného místa, bude Ufo taky spolehivější, ale je dost možné, že stejně půjde.
14:53:55 01.12.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
pokud zalozis do dobreho hnizda, tak bude ufo v nejlepším případě stejně spolehlivé jako ten uzel. A rozhodne nestrcis do kazdeho dobreho hnizda ufo. To se s tebou vsadim. A tim nemyslim do dobreho hnizda dobre ufo, ale skutecne zadne

Vzdycky jsem mel za to, ze UFA maji smysl tam, kde v rovnobezne spare jinak nezalozis. Kupovat to pro jine ucely svedci jen o tom, ze zadna krize neni, a penez je u lezcu jak sra..k.
11:38:29 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Je to přesně opačně. Ufo je ve většině případů spolehlivěji usazené. Ale ne vždy.
A samozřejmě jsou místa, kam nedáš ufo a dáš smyčku, ale i místa, kam dáš ufo a nedáš smyčku.
08:44:01 03.12.2013
odpovědět 
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
z těch míst, kam nedám smyci, jen ufo mě napadá treninkovka pod prvním. Ale tam zase nemusíš dávat nic, to je žába.
11:14:56 03.12.2013
odpovědět 
    Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
1) každá dneska prodávaná smyce má certifikaci!

2) ufo vzbuzuje (a tady to mnoho lidí potvrdilo) pocit bezpečí a tak se lidi pouštějí i do cest, které by si jinak rozmysleli. V mém okolí je dost manťáků, kteří nakonec z toho ufa i slaňujou a pak matroš vyndavají ze slaňení. Osobně čekám nárůst úrazů.

3) ufo jako smyce mi nevadí, ale odůvodnění, že je to bezpečnější se tu používá i s maglajzem (prý od IXb a dneska jsou obílené i trojky) a šáhlem (zavěsí se do prvního kruhu a pak se celý den šoupe nohama do písku půl metru nad zemí), takže SE BOJÍM, CO TO JEŠTĚ PŘINESE
09:20:17 02.12.2013
odpovědět 
     Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Smyce certifikaci nemají. Tu má akorát šňůra nebo lano. Jakej si na ní uděláš uzel, to je už tvá věc. UFO je ale certifikováno jako celek. Prostě jako presa a jiná udělátka. Ta si kupuje také každý manták :-)
09:56:38 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
No třeba taková šitá smyce bude určitě splňovat CE a UIAA normy (to jsou asi ty certifikace, ne?).
honza10:32:39 02.12.2013
odpovědět 
      Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
opakuju, že KAŽDÁ smyce prodávaná v horokrámu má certifikaci. S různým průměrem na různé zatížení. Vlastním používáním pochopitelně můžeš změnit (snížit) nosnost, ale bez UIAA a CE certifikátů, jak napsal týpek nade mnou to do prodeje nikdo nepustí. Vietnamce a tesco vačky pochopitelně nepočítám
10:48:47 02.12.2013
odpovědět 
       Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Smyci chápu jako uzel nebo oko na šňůře nebo laně. Takže je to o slovíčkách. Jistící pomůcka na písku je certifikovaná pouze u UFA Obrworks, nikoliv u špagátů. Samostatné šňůry mají certifikaci, to jo, ale nikoliv v situaci, kdy si na ní uděláš uzel. Takže kromě CE je doporučováno používat i hlavu.
14:49:13 02.12.2013
odpovědět 
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
smyce na ufu taky nebude mit stejnou nosnost, kdyz telo das do horizontalni spary a smyce pujde pres hranu. Certifikaty se vydavaji pro laboratorni podminky, ktere na skalach nedodrzis ani s repkou, ani s plosarnou, ani s ufem
15:08:30 02.12.2013
odpovědět 
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
.. A ta certifikace se tím uzlem nějak vypaří?
honza15:09:17 02.12.2013
odpovědět 
         Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Ne, smyčká stále unese dané zatížení (s ohledem na podmínky), ale není certifikovaný ten uzel a schopnost smyčky fungovat jako vklíněnec.
16:09:06 02.12.2013
odpovědět 
          Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
vklíněnec je certifikovaný na jeden pád, pak se má vyřadit. Uděláš to taky tak? Radši nad těmi certifikacemi zas tolik nepřemýšlej ;-)
17:00:49 02.12.2013
odpovědět 
        Re: Ohlédnutí za rokem s Ufem
Krásně řečené.
Nicméně fér by bylo říct, že Ufo Obrworks je certifikované jako vklíněnec, takže ve vodorovné spáře není certifikované. Nicméně je to certifikované při spadnutí.
16:07:13 02.12.2013
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1416 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi