Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
Orel Břeclav - Břeclav
Lezecká stěna na ZŠ Wolkerova - Havlíčkův Brod

Prodejny
HUDYsport - Praha 5
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Slaňování - Praha08.03.2014
Ahoj,
rád bych si v Praze něco slanil, takže bych se Vás chtěl poptat, jestli nevíte o nějakém místě vysokém max 30 metrů, kam by se dalo jít.

Pokud budete mít nějaký tip, budu rád, když se podělíte.. :-)
 Re: Slaňování - Praha08.03.2014
braník
 Re: Slaňování - Praha08.03.2014
Nuselák
  Re: Slaňování - Praha08.03.2014
Petřínská rozhledna ;-)
 Re: Slaňování - Praha09.03.2014
Teď vážně: Braník ne (blbý přístup a padající kameny zeshora), Nuselák ne (je to zakázané). Takže ne
 Re: Slaňování - Praha09.03.2014
Ok..
děkuji za tipy.. Trochu jsem doufal v něco přístupného, jako jsou třeba Branické skály,
  Re: Slaňování - Praha09.03.2014
šišmarjá!
dycinky jsme slaňovali z barrandovského mostu, je však potřeba plachetnice. nebo as
   Re: Slaňování - Praha09.03.2014
Jeden čas mě sousedi zdravili - dneska jdete domů dveřmi, pane Turek? Zapomněl jsem si klíče a žádní
    Re: Slaňování - Praha10.03.2014
šikovnej, že si nechal otevřený okno, to by se mně stát nemohlo..
  Re: Slaňování - Praha10.03.2014
Hlavní plotna na Braníku je sice nahoře naštěstí olpocená, ale dole za trafostanicí máš nejmíň 15m k
   Re: Slaňování - Praha10.03.2014
Skalka u Středokluk? 1url.cz/nFRh

To už potom klidně skalka U Přívozu kousek od Řeže
    Re: Slaňování - Praha11.03.2014
proč ne, další tipy?
 Re: Slaňování - Praha10.03.2014
Ahoj,
co třeba most inteligence v Chuchli? Do 30m to je, na vrch se nechá dojít po schodech a
  Re: Slaňování - Praha10.03.2014
Na tom mostě Inteligence vřele nedoporučuju tu stranu, kde jezdí vlaky. Onehdá tam fíra na nějaký rá
   Re: Slaňování - Praha11.03.2014
Omluvte dotaz prava neznaleho, ale co presne pak mestaci maji za "problem" k reseni? Posko
    Re: Slaňování - Praha11.03.2014
Pravdepodobne sa bez povolenia SŽDC pohybovali bližšie ako 2,5 m od trate alebo museli predtým trať

 Studený masiv u Mašovic08.03.2014
Ahoj, nemáte někdo GPS souřadnice Studeného masivu nebo link do mapy s vyznačením polohy? Díky, Zdeněk.
 Re: Studený masiv u Mašovic08.03.2014
To nemám, ale není to složité najít. Je to sice tak 8 let, co jsem tam byl, ale dojedeš na konec ces
  Re: Studený masiv u Mašovic10.03.2014
Dík, tak snad to trefíme :)

 kopec nas 300008.03.2014
Máme podobný problem jak týpek pod náma. Kam tak vyjéct přiští víkend na kopec nad 3 tisíce, nějaké rady? Rádi bychom tam, kde nejsou 4m sněhu, je to nebezpečné jako prase a bude to ne procházka, ale trochu víc makačka. Cepíny, mačky, lana, cajky samozřej
 Re: kopec nas 300009.03.2014
krom severnich alp, kde je secko pod 3k, jsou vsechny tydle kopce jeste spis skialpova zalezitot...
 Re: kopec nas 300009.03.2014
Co normálka na Dachstein? Nebo Wilde Leck ve Štubajkách? Nebo Olperer. Zkraťte na minimum nástup sně

 Rakousko ledy08.03.2014
Nemáte někdo prosím ponětí, jestli se dají ještě teď lézt v Rakousku nějaké ledy okolo W4 nebo je to všechno v háji? Máte nějaký tip na nateklou oblast? Rádi bychom někam vyjeli příští týden, ale nemáme moc jak zjistit kvalitu ledů. Dík za rozumné odpověd
 Re: Rakousko ledy08.03.2014
WI4 samozřejmě..
 Re: Rakousko ledy10.03.2014
letos byla na ledy velmi špatná podmínka a březen už je dost pozdě

 blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Ahoj, vznáším příspěvek do diskuze:
Mám za sebou nepříjemnej pád na podlahu a než se do toho zase opřu, ráda bych své jističe (už teda jiné :) )vybavila něčím, co může riziko co nejvíc eliminovat. 
Co byste doporučili jako nejvíc blbu
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Asi úplně blbuvzdorné jistítko neexistuje, ale grigri by mohlo splnit svůj účel, ale nevýhoda je, že
  Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Jedině osma! I ten největší blbec pochopí, že se lano vedoucí z jistítka musí držet :-).
   Re: blbuvzdorné jistítko08.03.2014
No kdyz to nepochopila u kybliku, kde je princip jisteni stejny, tak osma ktera k tomu jeste pridava
  Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Probůh! Průserů s grigri už byla taky hromada, počínaje blbě založeným lanem a konče tím, že jistič
   Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
jsem stará konzerva. na písek a do hor patří háemeska, na stěnu osma, na dobírání druholezce v horác
    Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
To sice jo, ale ten Jul od Edelridu je ďáblův majstrštyk, protože se zdatně tváří, že ho posílaj vši
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Vymenit istice.
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Click-up je dobrej, s ním chybu neuděláš.
Mám většinou o 20-30kg víc než jistič, tak mi dodáv
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Vybav se zkušenějším jističem. Trénujte chytání pádů každý rok. Naučte se správně komunikovat při le
  Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Blbuvzdorné jistítko neexistuje. Lezení není pro blbce. S kým lézt je důležitější volba, než kde a c
   Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
To teda nevim. Mezi lezcema je docela slusna koncentrace blbcu ;).
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Předpokládám, že se mluví o umělce a odjišťěných sportovních cestách. Osobně doporučuju kyblíkoidní
  Blbuvzdorné jistítko existuje!07.03.2014
Nesouhlasim s tim, ze blbuvzdorne jistitko neexistuje. Click Up mam jiz dva roky a opravdu bych rad
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!07.03.2014
Když pak hodíš info o tom Megajulu, budu rád, když zkusíš slaňování (na to byly nějaký stížnosti), b
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!07.03.2014
s tímto tvrzením bych byl hodně opatrnej :)
Třeba můžeš založit lano obráceně a ono to najedn
    Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!08.03.2014
To zalozeni naopak je samozrejme u Cl.Up mozne, ale to si odstranis Partner-checkem/povinnou vzajemn
     Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!09.03.2014
Megajul jsem měl v ruce (tj. cca deset hodin s ním jistil) a za sebe můžu potvrdit jeho blbuvzdornos
      Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!09.03.2014
>>>>"jističe s Megajulem", zapomněl jsem napsat.... Jinak by to nedávalo smysl
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!07.03.2014
Na stejném principu jako Click up a Mega jul funguje ještě Mammut smart. Také s ním může dojít ke vz
  Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
opacne zalozene GriGri funguje prave pouze jako kyblik. splest se to da ale jsou tam vsude jasne nak
 Re: blbuvzdorné jistítko07.03.2014
Jedině Click Up.. Když jdu lézt s nějakým začátečníkem, nejsem sebevrah abych mu dal kyblík.. stačí
  Re: blbuvzdorné jistítko08.03.2014
Přesně tak...vytesat do kamene...
 Re: blbuvzdorné jistítko08.03.2014
blbuvzdorné jistítko-chlap.Může chybovat, ale větší šance že tě udrží. Ale až pujdeš s někým novým,
  Re: blbuvzdorné jistítko08.03.2014
To je úplně jedno, že si to nepamatuje a založí blbě. Pokud si hned od začátku udělá návyk na zkoušk
   Re: blbuvzdorné jistítko09.03.2014
Anebo se staci podivat na obrazek na jistitku.
    Re: blbuvzdorné jistítko09.03.2014
To právě není tak úplně pravda. Když jsi unaven po celodenním lezení, tak chybu uděláš i s piktogram
     Re: blbuvzdorné jistítko09.03.2014
taky zapomeneš, zpravidla u poslední cesty :)
      Re: blbuvzdorné jistítko09.03.2014
Nejlepší jistítko je Smart
       Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
Nejlepsi jisteni bylo pres telo, nikdo mi tenkrat zemlbabu nedal ani nahodou ((-:
Jinak Mega
        Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
Nemůžeš projet slaněním znamená, že nemůžeš na konci nedopatřením vyjet z lan?
         Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
Ne, kdykolv to pustis tak se ihned zastavis, pri slaneni to musis tlacit rukou do jine polohy aby
          Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
Jedu jedu, jsem rozjetej, jednou rukou mi projíždějí konce lana a druhou rukou než stačím zareagovat
           Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
To záleží, jak daleko máš ruku pod jistítkem.
            Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
Obavam se ze, na projeti koncem lana pri slanovani bude i Mega Jul ne tak 100%. Nicmene zde se vedla
             Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
Ten nahoře ti po zemovce nepomůže, než se k tobě slaní, přesedne, znovu slaní, tak budeš po zemovce
              Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
No to jsi mne spatne pochopil,nedoslo mi , ze kdyz je dnes spolecnost natolik odklonena od viry, ze
               Re: blbuvzdorné jistítko12.03.2014
Však jo, já to taky tak myslel. A abych teda byl úplně polopatickej, tak těmi dole jsem myslel zástu
          Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
to bych úplně netvrdil, záleží jaký máš lano, některý v megajulu jede líp, jiný hůř,
ale hlav
           Re: blbuvzdorné jistítko11.03.2014
tim myslim při slaňování. na jištění na umělce je to furt bezkonkurenční věc.
 Re: blbuvzdorné jistítko10.03.2014
megajul
click-up
a hlavně osvědčený a nejlépe stálý jistič
  Re: Edelrid Mega Jul12.03.2014
Ahoj, měl bych dotaz na lidi co vlastní Mega Jul. Jak se jistítko chová v případě přetočení HMS kara
   Re: Edelrid Mega Jul12.03.2014
Mám dotaz na to jak funguje Click up a i ten Mega Jul s tlustším lanem?
Zkoušel jsem Clik up

 mapy06.03.2014
Ahoj, vím, že se asi ptá spousta lidí, ale nevíte někdo, jestli budou v nějaké dohledné době zprovozněny mapy tady na serveru? Je (byl?) to opravdu perfektní projekt a i přes některé nedostatky jsem si rychle navyknul je používat. Sezóna se nám za chvilku
 Re: mapy06.03.2014
nevím jak na lezci ale u nás funguje tahle super práce kluků z Jesu.
  Re: mapy06.03.2014
Tyjo, parádní, díky! Teď ji ještě "roztáhnout" i k nám, čížkům :-D
 Re: mapy06.03.2014
Ahoj, mapy samo budou. Trochu se to protahuje, protože nám někteří poskytovatelé hodili klacek pod n
  Re: mapy07.03.2014
Tak přeji hodně štěstí a ať Vám to jde od ruky! Je to opravdu obdivuhodná činnost a jsem rád, že se

 ledik na Vyrovce05.03.2014
jsem videl na fotce, vypada hezky,  byl tam ted nekdy nekdo?
 Re: ledik na Vyrovce05.03.2014
Cca 3 týdny zpět. Počasí bylo v pohodě, přes noc -8, přes den kolem 0. Trochu z toho kapalo, trochu
  Re: ledik na Vyrovce13.03.2014
jeste minulou sobotu to rano krasne drzelo a nepadalo, jako konec ledu u nas parada.
 Re: ledik na Vyrovce05.03.2014
Clánek se všemi informacemi je zde:
 Nízké tatry-skialp05.03.2014
Ahoj, byli jste někdo v nízkých tatrách na skialpech? dá se lyžovat v oblasti Chopok /Dumbier?
Díky za info
 Re: Nízké tatry-skialp05.03.2014
Obecně se dá, konkrétně teď s ohledem na lav. situaci nevim.

 Joo kdyby Hrozovci04.03.2014
Joo kdyby hrozovci dali souhlas se zveřejněním a pak ten chybějící rok doplnili informace za sebe tak je to funkční ne? když je v kupě 2010-2014, tak to zveřejnite a Libor doplní rok 2009 za Hrozovce. Pokud by byl kdokoli další poškozen stejně jako Hrozov
 Re: Joo kdyby Hrozovci04.03.2014
trochu se v tom ztrácim, ale asi nejde ani tak o samotnou Lucku, ale o porovnání s neúspěšnými Zobok
  Re: Joo kdyby Hrozovci04.03.2014
Neboj čekám už jen na info ze svazu o dotacích pro Lucku za rok 2010. Teď odjíždím na pár dnů do hor
   Re: Joo kdyby Hrozovci04.03.2014
Super, dik
   Re: Joo kdyby Hrozovci10.03.2014
huraaa dnes je pondeli, Libore, Hynku, Vileme ....
    Re: Joo kdyby Hrozovci10.03.2014
jeste jsi mel dodat Zobane... :-) a ejhle uz tu mame prvni clanek. Myslim ze v tomhle tydnu bude zas
    Re: Joo kdyby Hrozovci11.03.2014
Dnes je utery, chysta se zasadni prulom v cele situaci. Objeví se uz roky slibovany prehled, ktery k
     Re: Joo kdyby Hrozovci11.03.2014
Mám dojem, že co se stal Zoban předsedou komise, tak Libor na něj jen nadává a osočuje ho z různých
    Re: Joo kdyby Hrozovci11.03.2014
Ano, Libor nám v pondělí večer článek poslal a dnes je na Lezci.
     Re: Joo kdyby Hrozovci11.03.2014
Super, díky!

 Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
Zdravim,

na poslednich vyslapech na skialpech se mi zacal lepit na stoupaci pasy snih. Predpokladam, ze impregnace to vyresi, kazdopadne bych se zeptal jake zkusenosti s ni mate. Na eshopech prodejcu jsem narazil i na vosky na pasy, mate zk
 Re: Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
Nastříkal jsem tuleně normálně impregnací na semiš ve spreji a zdá se mi, že to pomohlo.
  Re: Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
Dik za zajimavej tip, mam dojem, ze bych ji mel v botniku nekde mit :)
 Re: Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
vosky:
normalne pasy pred turou navoskuj - pomoze
  Re: Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
Diky za tip, muzes jeste trochu rozvest:
1) - voskujes jako doplnek impregnace anebo neimpreg
   Re: Impregnace na tuleni pasy03.03.2014
Klasická čajová svíčka v hliníkovém pohárku. Posledně jsem doma uzmul svíčku s vuni kokosu...
    Re: Impregnace na tuleni pasy04.03.2014
AHoj,
normalne navoskuju svickou a potom zezehlim. ALe musis zehlit lehce :-) at si nespeces
     Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
Teda zazehlit pasy. To sem si netrouf ani se zehlickou nastavenou na silon. Je v tom jeste nejakej d
      Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
Cau, ne neni.
Zadnej dalsi trik tam neni. A funguje to super...
       Re: Impregnace na tuleni pasy06.03.2014
No jo, fakt neni.
    Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
Taky voskuju skoro před každou tůrou pro lepší skluz a proti vlhnutí pásů. Klasickou bílou svíčkou.
    Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
Taky voskuju skoro před každou tůrou pro lepší skluz a proti vlhnutí pásů. Klasickou bílou svíčkou.
   Re: Impregnace na tuleni pasy04.03.2014
voskujem (bez impregnacie).
Vosk pevny
voskujem skoro pred kazdou turou, ale obcas poz
 Re: Impregnace na tuleni pasy04.03.2014
potri kozkou ze slaniny
  Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
hlavně pak pozor na čokly
 Re: Impregnace na tuleni pasy05.03.2014
Diky vsem!

1   ...   452   453   454   455   456   457   458   459   460   461   462   463   464   465   466   467   468   469   470   471   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 blbuvzdorné jistítko
Ahoj, vznáším příspěvek do diskuze:
Mám za sebou nepříjemnej pád na podlahu a než se do toho zase opřu, ráda bych své jističe (už teda jiné :) )vybavila něčím, co může riziko co nejvíc eliminovat. 
Co byste doporučili jako nejvíc blbuvzdorné jistítko na stěnu? Nejlépe nějaký poloautomat (Click-up?), páč problém byl "pustila ruku pod kýblem a koukala jak padám"...
Tereza15:52:23 07.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Asi úplně blbuvzdorné jistítko neexistuje, ale grigri by mohlo splnit svůj účel, ale nevýhoda je, že tě na pevno zasekne a nebudeš mít příliš dynamický pád, ale myslím, že pro tvé účely by mohlo být ideální.
Marek16:08:03 07.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
Jedině osma! I ten největší blbec pochopí, že se lano vedoucí z jistítka musí držet :-).
16:17:20 07.03.2014
odpovědět 
   Re: blbuvzdorné jistítko
No kdyz to nepochopila u kybliku, kde je princip jisteni stejny, tak osma ktera k tomu jeste pridava dost dalsich negativ, asi moc nepomuze ..
15:54:42 08.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
Probůh! Průserů s grigri už byla taky hromada, počínaje blbě založeným lanem a konče tím, že jistič v panice zmáčkl páku, místo aby na nic nesahal. NEEXISTUJE JISTÍTKO (pro sportovní a horské lezení), KTERÉ BY PRVOLEZCE OCHRÁNILO, POKUD JE JISTIČ MIMOŇ. Smiř se s tím, nebo se na lezení vykašli.
(V zásadě, čím je jistítko jednodušší, tím je bezpečnější. Takže ten nejjednodušší kýbl je zcela OK. Osma taky, ovšem ne pro nová tenká a kluzká lana v kombinaci s nováčkem jističem bez x odchytaných pádů v ruce. HMS karabina se na stěnu bohužel nehodí.)
Robert16:38:42 07.03.2014
odpovědět 
   Re: blbuvzdorné jistítko
jsem stará konzerva. na písek a do hor patří háemeska, na stěnu osma, na dobírání druholezce v horách nějaký kyblíkoblokant (reverzo apod), na stěnu a na sportovky kyblík (nebo osma). všeliké automatstvo jisticí od ďábla jest.
Lukas B.10:36:14 10.03.2014
odpovědět 
    Re: blbuvzdorné jistítko
To sice jo, ale ten Jul od Edelridu je ďáblův majstrštyk, protože se zdatně tváří, že ho posílaj všichni svatý (aniž bych byl agent Edelridu).
honza22:32:50 10.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Vymenit istice.
16:30:57 07.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Click-up je dobrej, s ním chybu neuděláš.
Mám většinou o 20-30kg víc než jistič, tak mi dodává trochu klidu :) obzvlášť na tenkým a kluzkým lanu.
Na většině stěn ho půjčují, tak ho můžeš nejdřív vyzkoušet.
Strachu tě to ale podle mě stejně nezbaví, jističi se prostě musí na 100 péro věřit.
d.17:10:07 07.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Vybav se zkušenějším jističem. Trénujte chytání pádů každý rok. Naučte se správně komunikovat při lezení. Požívejte každý jen jistítko, které dobře ovládáte. Začátečníkům se doporučuje druhý záložní jistič.
Nejsou blbuvzdorná jistítka. Některé jistítko odpustí nepozornost při chytání pádu, ale při nesprávné manipulaci může být výsledek fatální.
Martin17:21:02 07.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
Blbuvzdorné jistítko neexistuje. Lezení není pro blbce. S kým lézt je důležitější volba, než kde a co. Ne nadarmo se říká v němčině "seilpartner".
retez19:28:10 07.03.2014
odpovědět 
   Re: blbuvzdorné jistítko
To teda nevim. Mezi lezcema je docela slusna koncentrace blbcu ;).
19:05:57 10.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Předpokládám, že se mluví o umělce a odjišťěných sportovních cestách. Osobně doporučuju kyblíkoidní samoblok - CLickUp/AlpineUp, s tím mám osobní dobré zkušenosti a zhusta se používá na umělkách v dětských kurzech, což je myslím přesně druh použití, který tě zajímá - děcka neudrží pozornost a nedá se jim při jištění věřit, takže potřebuješ něco, co stačí přidržovat a podávat. Navíc ClickUp se dá snadno půjčit na stěně, jak tu padlo. Podobné je ještě Edelrid Mega Jul, ale s tím nemám osobní zkušenost. GriGri osobně nedoporučuju. Vím, že si nabíhám na flame, ale podle mě je to špatné jistítko. Ne tím, že by nefungovalo, ale proto, že vzbuzuje falešný pocit bezpečí (jakože dělá vše samo, ve skutečnosti toho ale člověk při manipulaci s ním může spoustu zmrvit) a lidi jej v drtivé většina použivají špatně, včetně zkušených lezců. Sám jsem s GriGri viděl podlahu kvůli chybnému podávání lana. ClickUp naproti tomu snadno zkontroluješ vizuálně, zakládá se jako kyblík a i při nesprávném založení aspoň jako kyblík funguje. Jinak samozřejmě pomůže mít spolehlivého a zkušeného jističe, ale člověk občas holt jde s nějakým začátečníkem, osobně pro tyhle případy s sebou AlpineUp (dvojlanová verze CLickUpu) občas nosím, ačkoliv sám jistím na kyblíku.
JD19:34:07 07.03.2014
odpovědět 
  Blbuvzdorné jistítko existuje!
Nesouhlasim s tim, ze blbuvzdorne jistitko neexistuje. Click Up mam jiz dva roky a opravdu bych rad slysel nekoho, kdo by rekl ze nekdy selhalo anebo by mohlo selhat i pri nespravne manipulaci, samozrejme s originalni karabinou/jediny pripad za 7 let uzivani cliock Up-u s neoriginalni karabinou ze zahranici - vzpriceni zamku v otvoru pro lano znam, ale pad byl stejne brzdeny/. Prave zitra budu testovat Edelrid Mega jul a myslim, ze to bude rovnez stejne dobre, ne-li lepsi.
To co jsi zazila se zemovkou je presne to, co jsem videl mockrat s Gri Gri , s osmou a i s kyblem byt ten je nejlepsi z nich. Nicmene sam jsem malem pustil partaka/ po 30 letech jisteni/ i s kyblem a toto se s Click Upem opravdu stat nemuze.
To co je bezne videt na stenach a skalach uz zde bylo mockrat probrano a byt na mne, jina jistitka bych na stenach nepovolil. Neni to prijemny zazitek na lezce se zlomenou pateri, to mohu potvrdit. To je dany fakt co ja vim. A jeste, vim ze na stenach casto lezou prave zacatecnici a nejake meneni jistice anebo rocni trenovani padu s pneumatikou je dneska v podstate utopie. A take vidim jak oni jisti/sami jsme nebyli asi jini, ale meli jsme oddily a horoskoly ovsem nekomercni, ale hlavne nemeli jsme steny tenkrat/. Ale zemovky jsem take videl s Gri Gri a osmou i u jisticu desitkaru. Toz tak holka.
Martas.20:52:12 07.03.2014
odpovědět 
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
Když pak hodíš info o tom Megajulu, budu rád, když zkusíš slaňování (na to byly nějaký stížnosti), budu ještě radši ;) dík.
m.21:06:53 07.03.2014
odpovědět 
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
s tímto tvrzením bych byl hodně opatrnej :)
Třeba můžeš založit lano obráceně a ono to najednou proti očekávání nezaklikne. Nebo čeho se děsim nejvíce je, že si do něj zakliknu prst :)

Lezení je ať chceš nebo ne, nebezpečný sport a chce to mít bezchybně zvládnutou techniku používání všeho vybavení.
d.21:07:53 07.03.2014
odpovědět 
    Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
To zalozeni naopak je samozrejme u Cl.Up mozne, ale to si odstranis Partner-checkem/povinnou vzajemnou kontrolou navazani a zalozeni jistitka pred nastupem do cesty/ takze je to na Tobe jako lezci a neni to jen na jisticovi jako v pripade , kdy uz jsi v ceste a doporucuji to pouzivat, byt jsi pro mnohe pak za debila, to ale neres...chces zit zdravy i dal prec.A ten prst tam podle mne nema jak vjet do Click Up ale nevim, nicmene je to jen prst ovsem jak by jsi ho tam chtel nacpat..silou?
Ten Mega jul prubnu az zitra a hodim zde to info.
Martas.11:44:00 08.03.2014
odpovědět 
     Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
Megajul jsem měl v ruce (tj. cca deset hodin s ním jistil) a za sebe můžu potvrdit jeho blbuvzdornost a jednoduchost. A viděl jsem ve vedlejší cestě jističe, který při chytání tvrdého pádu úplně pustil lano a raději se oběma rukama odrážel od stěny - aniž by to mělo následky na životě či zdraví jištěného. Megajul je trochu náročnější na obsluhu jen ve způsobu manipulace; chce to trochu trpělivosti, než si člověk najde správný grif na podávání lana a spouštění lezce, pak už je to úplně v pohodě. Co do bezpečnosti mi připadá výborný a založit obráceně se prakticky nedá (resp. nedává to žádný smysl a musí se to udělat úmyslně).
Honza15:58:33 09.03.2014
odpovědět 
      Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
>>>>"jističe s Megajulem", zapomněl jsem napsat.... Jinak by to nedávalo smysl. A rozhodně nechci nikomu tvrdit, že pustit lano kdykoliv při jištění je správný postup - NENÍ!
Honza16:01:11 09.03.2014
odpovědět 
   Re: Blbuvzdorné jistítko existuje!
Na stejném principu jako Click up a Mega jul funguje ještě Mammut smart. Také s ním může dojít ke vzpříčení zámku karabiny. Ale s vhodnou karabinou by k tomu nemělo dojít.

Používám ho a jsem s tím spokojený.

Nevýhoda je trochu jiná manipulace, při podávání i spouštění, ale nemělo by to mít vliv na bezpečnost, pouze neohrabané podávání lana, nebo cukavé slaňování, než se s tím člověk naučí. Mělo by to být podobné jako u edelridu mega jul.
Myk21:40:53 07.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
opacne zalozene GriGri funguje prave pouze jako kyblik. splest se to da ale jsou tam vsude jasne nakresy jak ma vest lano takze neni problem to vzdy zkontrolovat
07:47:41 11.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
Jedině Click Up.. Když jdu lézt s nějakým začátečníkem, nejsem sebevrah abych mu dal kyblík.. stačí někdy sledovat lidi na umělc, jak s kyblíkem pracujou, osobně si z 50% lidi co tam jistí nedokážu představit, že jim do toho lezec spadne.. Každej je tak blbě naučenej n to, že jim lezec oznámí, že nemůže a že si sedne.. až po tomto oznámení většina lidí začne reagovat a to jistítko zablokuje. Myslim, že u některých případů by se lidi ze stěny měli vyhodit a doporučit jim se nejprve naučit držet jistítko. Každej druhej je dneska mistr světa a když ho někdo upozorní na to, že dělá zásadní chybu, tak to schytá v plnej parádě s nadávkama a ve výsledku je za blbce.
L.21:33:38 07.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
Přesně tak...vytesat do kamene...
00:26:46 08.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
blbuvzdorné jistítko-chlap.Může chybovat, ale větší šance že tě udrží. Ale až pujdeš s někým novým, dej si cestu nad žíněnkou, naber si někde v půlce cesty pořádně lana a pak mu do toho na férovku skoč, ať vidíš jak zareaguje. Pokud blbě, dole máš žíněnku a o kus dál dveře, kterýma ho můžeš vyrazit.

jinak doporučuju click up, ale ne někomu to dýl trvá, než se naučí plynule podávat a spouštět. bohužel jsou i tací, co maj i přes obrázek problém zapamatovat si jak se cvaká do karabiny.
Pýtrs11:57:43 08.03.2014
odpovědět 
  Re: blbuvzdorné jistítko
To je úplně jedno, že si to nepamatuje a založí blbě. Pokud si hned od začátku udělá návyk na zkoušku funkčnosti, předejde tím nechtěnému. Založím Click-Up a první, co udělám, je, že ho cvaknu. Podržíš spodní konec, za horní zatáhneš a je zablokováno. Vrátím zpět a teprve pak hlásím, že jistím.
22:27:23 08.03.2014
odpovědět 
   Re: blbuvzdorné jistítko
Anebo se staci podivat na obrazek na jistitku.
07:23:58 09.03.2014
odpovědět 
    Re: blbuvzdorné jistítko
To právě není tak úplně pravda. Když jsi unaven po celodenním lezení, tak chybu uděláš i s piktogramem. Největší chyby se nestávají z neznalosti, že by někdo nevěděl jak jistítko založit, ale z nepozornosti, že ho založí špatně nebo něco přehlédne nebo mu něco nedojde. Tam ti piktogram nepomůže. Ale automatizované škubnutí za lano na kontrolu správnosti založení neselže prakticky nikdy.
08:58:50 09.03.2014
odpovědět 
     Re: blbuvzdorné jistítko
taky zapomeneš, zpravidla u poslední cesty :)
d.20:40:31 09.03.2014
odpovědět 
      Re: blbuvzdorné jistítko
Nejlepší jistítko je Smart
mlok20:52:53 09.03.2014
odpovědět 
       Re: blbuvzdorné jistítko
Nejlepsi jisteni bylo pres telo, nikdo mi tenkrat zemlbabu nedal ani nahodou ((-:
Jinak Mega Jul je fajn, trosku se s nim musi naucit, zacatecnik bude mit vetsi problem s manipulaci, ale seknout by se to po padu melo vzdycky. Trosku se mozna muze to rozjet pri spousteni, kdyz jdes na to blbe. Presto se mi jevi ze Click Up je na vylouceni chyby jistice porad jeste o neco lepsi. Ale Mega Jul je malicky, univerzalnejsi a lepe se po zablokovani zase uvolni. No a slanovani na nem je uplne stejne jako na kyblu a pokud se zalozi jako samoblok je to samozrejme horsi ale take to jede a hlavne v podstate nemuzes projet slanenim, tak si musis vybrat co chces-horsi komfort slaneni anebo mensi bezpecnost. Tuhle univerzalni volbu zatim asi jine jistitko nemelo. Vyzkouseno a schvaleno ((-:
Martas.07:05:22 10.03.2014
odpovědět 
        Re: blbuvzdorné jistítko
Nemůžeš projet slaněním znamená, že nemůžeš na konci nedopatřením vyjet z lan?
honza07:32:52 10.03.2014
odpovědět 
         Re: blbuvzdorné jistítko
Ne, kdykolv to pustis tak se ihned zastavis, pri slaneni to musis tlacit rukou do jine polohy aby jsi jel, jakmile prestanes treba kdyz ti na hlavu spadne kamen...stojis 100%
17:36:52 10.03.2014
odpovědět 
          Re: blbuvzdorné jistítko
Jedu jedu, jsem rozjetej, jednou rukou mi projíždějí konce lana a druhou rukou než stačím zareagovat a pustit tělo jistítka, tak oba konce už jím projížděj jakbysmet. Nemůže se to tak stát?
honza22:37:54 10.03.2014
odpovědět 
           Re: blbuvzdorné jistítko
To záleží, jak daleko máš ruku pod jistítkem.
22:59:01 10.03.2014
odpovědět 
            Re: blbuvzdorné jistítko
Obavam se ze, na projeti koncem lana pri slanovani bude i Mega Jul ne tak 100%. Nicmene zde se vedla puvodne debata o tom, jak si zajistit eliminaci blbosti jistice, coz je neco jineho nez eliminovat vlastni blbost. Tam uz Ti bude muset pomoci jen ten nahore, pokud si tedy nepomuzes sam.
Martas.06:48:14 11.03.2014
odpovědět 
             Re: blbuvzdorné jistítko
Ten nahoře ti po zemovce nepomůže, než se k tobě slaní, přesedne, znovu slaní, tak budeš po zemovce dávno v Pánu. To spíš ti dole by tě měli co nejrychleji začít dávat dohromady.
honza08:15:53 11.03.2014
odpovědět 
              Re: blbuvzdorné jistítko
No to jsi mne spatne pochopil,nedoslo mi , ze kdyz je dnes spolecnost natolik odklonena od viry, ze tezko bezny ctenar pochopi , ze míněním "ten nahore" je myslen prave ten Pán.
Martas.19:19:28 11.03.2014
odpovědět 
               Re: blbuvzdorné jistítko
Však jo, já to taky tak myslel. A abych teda byl úplně polopatickej, tak těmi dole jsem myslel zástupce pekelnejch mocností, kteří si budou brát většinu horolezců po zemovce do parády spíš, než ten nahoře.
honza10:52:45 12.03.2014
odpovědět 
          Re: blbuvzdorné jistítko
to bych úplně netvrdil, záleží jaký máš lano, některý v megajulu jede líp, jiný hůř,
ale hlavně záleží na tom jak manipuluješ jistítkem aby jsi slaňoval. při hlavním způsobu (naklánění jistítka rukou nebo páčením zobáčkem presa cvaklým v malém očku) na slaňování nemá spodní ruka co drží lano zásadní vliv
projetí lana jistítkem u megajulu rozhodně možné JE
11:25:42 11.03.2014
odpovědět 
           Re: blbuvzdorné jistítko
tim myslim při slaňování. na jištění na umělce je to furt bezkonkurenční věc.
11:27:02 11.03.2014
odpovědět 
 Re: blbuvzdorné jistítko
megajul
click-up
a hlavně osvědčený a nejlépe stálý jistič
http://www.zbozi.cz/vyrobek/jistic-sez-1f-pr-61-b-6a/
09:21:50 10.03.2014
odpovědět 
  Re: Edelrid Mega Jul
Ahoj, měl bych dotaz na lidi co vlastní Mega Jul. Jak se jistítko chová v případě přetočení HMS karabiny a zachycení pádu, kdy by se pojistka zámku dostala do onoho výřezu, kde se normálně zasekne horní oblouk karabiny? Blokuje, neblokuje? Používáte originál karabinu s drátěnou příčkou proti přetočení, nebo normální HMS?
Není zde stejný problém jako u Mammut Smart viz článek: http://www.lezec.cz/ clanky.php?key=8951 (jedna mezera)
Aleš09:12:49 12.03.2014
odpovědět 
   Re: Edelrid Mega Jul
Mám dotaz na to jak funguje Click up a i ten Mega Jul s tlustším lanem?
Zkoušel jsem Clik up jednou na stěně se starším lanem průměr původně cca 10, aktuálně tak 11 možná i trochu víc. A Click up prakticky vůbec nešel povolit...prostě to nešlo. Takže na lezení naprosto nemožné. A Mega jul jsme neměl v ruce.. Fakt je, že ani gri gri 2 se nechytlo. A to ani na 10 lano. Takže osma nebo nějakej kyblík, či podobná brzda. Tam ale zase pokud spolulezec nacvičuje a v cestě visí...20, 30 min. i víc tak kyblíky jsou na houby.
Máča10:11:44 12.03.2014
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi