Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230892 cest
Nové přelezy:
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Lezci vyplašili hnízdící sokoly09.04.2014
goo.gl/uZXtwK
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly09.04.2014
to je smutný :(
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Ano, je, ale byli o Němci. Kde by se asi o uzávěře dozvěděli.
U nás se o uzávěrách dozví jen
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
jako neřeknu v nějaký horní dolní, ale v oblasti která je v 1.zóně NP, kde se smí celoročně lézt jen
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
No me by jen zajimalo, kde je mozny se tuhle informaci dozvedet v jinem nez ceskem jazyce. Cimz neob
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Jen chci upozornit že léta jsou saský lezci od nás dobře informováni o dočasných uzavírkách a podmín
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Řekl bych, že neznalost zákona neomlouvá a tudíž pokud jdu někam lézt, tak si napřed zjistím za jaký
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Nicméně si stejně myslím, že upozornění v průvodci by na škodu nebylo. A tabulka pod věží by účinná
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Nechci rýpat, ale k čemu jsou jakékokliv zákazy dobré? Zakázat jim to nemůžeš. Tedy na kusu papíru a
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
tak tady bych nesouhlasil téměř absolutně.

v podstatě takovou situaci, kdy "voc
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Neříkám, že nemáš pravdu. Ale když je někdo nepřizpůsobivý, zdravého rozumu a odpovědnosti se dovolá
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
nihil novi sub sole. tento způsob "ochrany" kdy byl v lezcích intenzivně vzbuzován pocit ž
        Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Očividně mne nechápeš - vcelku souhlasím s tebou i tvým přístupem. Problém je, že pokud někdo pravid
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
kontrola a důsledné dodržování pravidel sklouzne k buzeraci velmi snadno. bohužel. a kladu si otázku
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
jo a podepiš se aspoň nějak, prosímtě, debil rozhodně nejsi...
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Máš pravdu. Většina lezců jsou anarchisti (tedy lidi, kteří se cítí nesvobodní kvůli nesmyslné byrok
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Ach jo, další mimoň, co tu u ostatních předpokládá, že myslí stejně, jako on. Přírodu máš možná rád,
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
no teda co já znám lezce, tak většina z nich si chce dovézt prdel až pod skálu, tam (ano, v tom máš
           Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.05.2014
Ve svem priklade mluvis o "sportovnich" lezcich (mnohdy prazak). "Klasik" nekde
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
můžeš je vyloučit ze svazu/spolku který je v UIAA pro který je vyjednaná výjimka.
Když ti seb
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Jsi vtipný. Když neexistuje kontrola s účinným postihem, můžeš mne vylučovat odkud chceš, ale nic tí
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Obyčejnej lidskej rozum a slušnost jako vlastnosti, které v populaci rámcově lehce převládají jsou k
        Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Tak nemusí, ale nemůžeš popřít, že si pak lidi dělají z pravidel prdel. Mágují kde se nemá, lezou kd
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
A co je menší zlo? Kulometný hnízdo u každý věže, anebo občasná prdel z pravidel?
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Největší zlo je postupné zvyšování tolerance porušování pravidel a zákonů. Z dlouhodobého hlediska t
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
když jsi o tom začal, tak NĚMCI TAM OBECNĚ NEMAJÍ CO DĚLAT. Lezení v chráněných oblastech je povolen
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
"SBB bylo informováno, že saští lezci mohou lézt v našich oblastech, i když nejsou členy ČHS a
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Lezci si jednoznačně měli zjistit, jestli se v oblasti lézt může nebo ne! Ale jestliže bylo hnízdění
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly10.04.2014
Přesně.Podle mě nejspolehlivější řešení.
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Prý existují i "lovci", co vybírají hnízda zvláště chráněných druhů a nejsou to gurmáni. T
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
jo, slyšel jsem a věřil jsem. ale prý je to fáma, urban legend nebo spíš rural legend. problém prý n
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Kdo se živí vykrádáním hnízd dravců, moc dobře ví, kde jaký hnízdí.
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Takovi lovci by si to jiste nasli nekde jinde, protoze vedet o hnizdech je soucast jejich lovu. To z
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
docela me mrzi,zarazi,prekvapuje kolik lidi vlastne dela, ze se vlastne nic nestalo. jakoukoliv kont
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
Vyrušení sokolů pobouřilo i české horolezce:
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly11.04.2014
opakuješ se, to už je na začátku diskuse
 A co když zmizí? 11.05.2014
A když tam ti sokolové nebudou, co se stane? Jo, pár ornitologů asi má ujímání, ale reálný dopad?
  Re: A co když zmizí? 11.05.2014
to mas asi stejny jako kdyz se par peknejch piskovejch vezi odstreli na stavebni kamen, stavebni drt
   Re: A co když zmizí? 11.05.2014
To není stejné. Ale jestli mi nad hlavou bude létat jeden pták nebo druhý, kdo to pozná, kdo si všim
    Re: A co když zmizí? 11.05.2014
Z tvyho hlediska.. ptak jako ptak.
Z hlediska kohokoli jinyho .. koho zajimaj nejaky skaly,
  Re: A co když zmizí? 11.05.2014
to máš to samé, když zmizíš rozleptaný v sudu v orlické přehradě, taky nikomu chybět nebudeš :)
   Re: A co když zmizí? 11.05.2014
copak, dneska se ti na skalach nedarilo, nebo jsi se vubec ven nedostal, ze kolem sebe takhle plives
    Re: A co když zmizí? 11.05.2014
vždyť reagoval trefně :-) pták nebo člověk, příroda neříká kdo je hodnotnější, platí přirozený výběr
     Re: A co když zmizí? 11.05.2014
jo, z urcity vzdalenosti neni rozdilu. lec lze reagovat trefne.. a lze reagovat civilizovane, tj ne
      Re: A co když zmizí? 11.05.2014
spílání vidíš kde? mluvil jsem obecně o tom, kam se posune lezecká skupina jako celek, pokud ochranu

 Rozhovor - Stoupa08.04.2014
Kdo jeste neni unaven temi vsemi rozhovory, tak na fotonec.blogspot.cz jsem vystavil pokec s Dusanem "Stoupou" Janakem, klasicky zejmena o Krasu.
 Re: Rozhovor - Stoupa08.04.2014
Pěkný čtení..díky
 Re: Rozhovor - Stoupa08.04.2014
Díky za rozhovor s další legendou! Ještě rozhovor s Mrázou, prooosííím...
  Re: Rozhovor - Stoupa09.04.2014
Diky za pochvalu. Delame rozhovory s lezci, kteri nejakym zpusobem ovlivnili vyvoj lezeni v Krase. M
   Re: Rozhovor - Stoupa09.04.2014
Nic proti Poku, ale ta druhá věta je na můj vkus hodně nadnesená:-).
    Re: Rozhovor - Stoupa09.04.2014
Ahoj Vlki, jak to presne myslis? Snazime se nejprve udelat rozhovory s lidma, co delaji ci delali vy
     Re: Rozhovor - Stoupa10.04.2014
Vlki... vlki...

 Hochschwab(Wildalpen)07.04.2014
Byl někdo poslední dobou na lyžovačce v Hoschwabu? Potřeboval bych vědět, kolik tam je sněhu, případně jestli tam vůbec nějaký je. Chtěl bych tam jet na pěší turistiku a feraty přes Velikonoce, tak abych nejel zbytečně.
 Re: Hochschwab(Wildalpen)07.04.2014
Se sněhem počítej až od 1700-1800m
  Re: Hochschwab(Wildalpen)07.04.2014
no to je špatné, protože jsem tam měl vyhlídnuté právě kopečky kolem těch 1800m. Můžu se tedy zeptat
   Re: Hochschwab(Wildalpen)07.04.2014
o velikonocích musíš se sněhem počítat, nevím proč by to mělo být ale na překážku. Hřebeny Hochscchw

 velká HMS07.04.2014
Ahoj, zajímalo by mě, jestli byste mi někdo mohl doporučit velkou karabinu pro využití jako centrální oko. Včera jsem uznal, že moje je malá (po tom, co jsem používal kamarádovu) a hodlám si pořídit větší, jenomže jakou? Jeden tip už mám, ale čím více dop
 Re: velká HMS07.04.2014
jakou používáš teď?
  Re: velká HMS07.04.2014
Teď? Ani se neptej- obyč Ocun, tuším Eagle. Není to špatná HMS, jenom bych radši větší, ten komfort
   Re: velká HMS07.04.2014
a to jich nosíš 50 že rešíš u HMS gramy navíc? anebo lezes 200m 8bcka po vlastním? Proste kup 2 nejv
    Re: velká HMS07.04.2014
no... a právě proto se ptám, jestli mi někdo neporadí velkou a užitečnou. Jak jsem psal, chci víc ti
 Re: velká HMS07.04.2014
DMM Big Boa (vejdou se do ni bez problemu tri jednoduchy lana uvazany lodni smyckou)...muzu jenom do
  Re: velká HMS07.04.2014
Díky!
 Re: velká HMS07.04.2014
Petzl William, konkrétně doporučuju s pojistkou Ball lock. Je blbuvzdorná hlavně v tom smyslu, že za
  Re: velká HMS07.04.2014
Hele, videl uz jsi nekdy "VELKOU" HMS karabinu, pac Wiliam od Petzlu by do velky HMSky mus
   Re: velká HMS07.04.2014
chceš se hádat o HMSkách? :-) Stejná světelnost, podobná hmotnost a velikost...podle mě neni co řeši
 Re: velká HMS07.04.2014
KONG. Large Multiuse nebo X-Large Alu nebo něco podobnýho. Nedoporučuju typ HMS. Když jí dáš do kruh
 Re: velká HMS07.04.2014
Singing Rock Largo, ač uznávám, že ta DMM bude lepší. Ale taky určitě dražší.
 Re: velká HMS08.04.2014
 Bunda Softshell07.04.2014
Ahoj,
v neděli jsme, v Měsíčním údolí v Poříčí (u potoka), našli dětskou softshell bundu, bude patřit asi jedné skupince, co tam byla v sobotu s dětmi. Prosím, pokud bunda patří vám, dejte nám vědět na mail klimesovat@seznam.cz, vydáme proti přesné

 den braven do pistole Fischer?07.04.2014
zdravim,

ma nekdo zkusenost s pouzitim chem. kotvy Den Braven v pistoli Fischer? Predem diky.
 Re: den braven do pistole Fischer?07.04.2014
Záleží jakou pistoli máš, pokud se dvěma písty tak to nepůjde, s jedním by to mělo jít.
  Re: den braven do pistole Fischer?07.04.2014
zajimavy...prave ze mam dvoupistovou, tak bych cekal spis problemy s opacnou situaci (pistole Den Br
   Re: den braven do pistole Fischer?07.04.2014
takže takhle:
1. přečti si co je napsáno na kartuši. polyester nebrat!. tradičně dobrej vinyl
    Re: den braven do pistole Fischer?07.04.2014
diky za vycerpavajici info

 Prachov06.04.2014
Ahoj, po predchozich zkusenostech s diskuzi prosim aby odpovedi byly vecne a slusne.

Musim mit stazene pulky kdyz nejsem clenem CHS a chci lezt v Prachove? Tedy, je zvykem tam lezce kontrolovat?

Nechci rozpoutat polemiku jest
 Re: Prachov06.04.2014
No co na to říct.

Ano kontrolujou.

Nehledě na to ,že nékdo musi udrž
  Re: Prachov06.04.2014
Muze mi prosim nekdo jiny odpovedet?

Cetl jsi vse co jsem napsal? Vest diskuzi na tot
   Re: Prachov06.04.2014
No, ale zase nebud paranoidni Adame. Odpoved tam uz mas.
    Re: Prachov06.04.2014
Dalsi ktery jiste cetl cely muj dotaz kde prvni vetou zadam aby odpovedi byly vecne.

   Re: Prachov07.04.2014
Nekontroluje, vůbec se toho neboj. Max u pokladny, ale jsou i jiné cesty do skal, áno.
 Re: Prachov06.04.2014
Tak zcela upřímě, na Prachově lezu poměrně často a nikdy mě nikdo nekontroloval.
Stejně mi t
  Re: Prachov06.04.2014
Dekuji za odpoved.

Pokud chces znat muj postoj k teto problematice a treba me o necem
   Re: Prachov06.04.2014
Tak koukam ze jsem uz ho tam mas. Dale se bavim tam.
    Re: Prachov06.04.2014
Dneska opravdu plodim neskutecne vety. Omlouvam se.
  Re: Prachov06.04.2014
a jak víš, že nepřispěješ třeba na výlety naší pseudo-reprezentace do zahraničí( třeba na závody, sk
   Re: Prachov06.04.2014
Prosim to tady nereste. Bud odpovedte na mou otazku nebo zalozte jine vlakno.
    Re: Prachov07.04.2014
Cau, ochranari chodej a kontrolujou na Prachove, na Suskach a dalsich oblastech, ovsem je to asi dos
 Re: Prachov07.04.2014
Ano, kontrolují, ale nepříliš často. Pokud máš Alpenferein, tak jsi pokrytý.

A pokud

 Sedák a lezky do pračky06.04.2014
čus, zkoušeli jste někdo vyprat sedák a lezky?

teď jsem prdnul sedák na třicítku vyprat a pak mi napadlo, že vevntiř je ta výztuha z kartonu. když se nacucne, změkne a otáčkama se to asi pěkně rozšmelcuje. nu což.

co lezky, z
 Re: Sedák a lezky do pračky06.04.2014
Synt. lezky absolutně OK. Trochu se odlepí gum. obsázka od um. kůže. Ale byly jak hnůj a 3× podlepen
 Re: Sedák a lezky do pračky06.04.2014
Petzla peru pravidelně, ale bez prášku, jen ve vodě 40, lezečky taky, smrdí pak podstatně méně...

 Anketa - přilba06.04.2014
Proč ve vaší anketě schází, dle mého nejčastější případ, to jest "Nosím podle charakteru cesty, když usoudím na vhodnost použití" ?
 Re: Anketa - přilba06.04.2014
musíš počítat s tím, že anketu né vždy musí dělat uplně inteligentní člověk...
  Re: Anketa - přilba06.04.2014
inteligentní člověk použije helmu vždy ;)
   Re: Anketa - přilba07.04.2014
chybí tam i možnost, ke které se kloním já: používám přilbu jen cestou z hospody.

 foto dne matty05.04.2014
kouřová s chytama za hranou je 8+/9- matty ty si starý ..... chce se to trochu zajímat a tak

1   ...   444   445   446   447   448   449   450   451   452   453   454   455   456   457   458   459   460   461   462   463   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Lezci vyplašili hnízdící sokoly
goo.gl/uZXtwK
09:46:01 09.04.2014
odpovědět 
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
to je smutný :(
10:07:04 09.04.2014
odpovědět 
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Ano, je, ale byli o Němci. Kde by se asi o uzávěře dozvěděli.
U nás se o uzávěrách dozví jen ten, kdo se velmi aktivně zajímá..
V zahraničí často je uzávěra zmíněna v průvodci (který má vyjít příští rok, proto by nebylo tak těžké to doplnit, případně i vícejazyčně).
Další věc je upozornění na uzávěru pod skálou.
H.07:36:19 10.04.2014
odpovědět 
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
jako neřeknu v nějaký horní dolní, ale v oblasti která je v 1.zóně NP, kde se smí celoročně lézt jen na zlomek útvarů, si nezjistit aktuální stav mi přijde jako absolutní ignoranství.
Najít, dát do držky, napařit tučnou pokutu a doživotní zákaz lezení v jakýmkoliv CHKO či NP
d.09:43:55 10.04.2014
odpovědět 
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
No me by jen zajimalo, kde je mozny se tuhle informaci dozvedet v jinem nez ceskem jazyce. Cimz neobhajuju to, co se stalo....jen rikam, ze kluci mozna fakt nemeli moc moznosti, jak to zjistit (pokud ano, tak beru zpet).
Tom10:05:09 10.04.2014
odpovědět 
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Jen chci upozornit že léta jsou saský lezci od nás dobře informováni o dočasných uzavírkách a podmínkách na lezení v oblastech NPČŠ a to vše jsme nechali překládat a SBB všechny naše informace zveřejnili,takže padá výmluva,že saský lezci nebyli dostatečně informovány.Problém,který vystal v oblasti Hřensku budeme s vedením NPČŠ řešit přes SBB.
Jenik Pleticha10:13:19 10.04.2014
odpovědět 
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Řekl bych, že neznalost zákona neomlouvá a tudíž pokud jdu někam lézt, tak si napřed zjistím za jakých podmínek to jde a obzvláště jestli tam není nějaký lokální zákaz kvůli hnízdění. A při vší úctě k těm, kdo ty ptáky vylašili, museli to být pěkní trotli, protože při troše inteligence museli zjistit, že tam ptáci hnízdí, z vlastní zkušenosti vím, že sokol(a nejen sokol, třeba poštolky, krkavec..., jiné je to třeba s výrem) není až zase tak úplně tichý pták, který nedá najevo, že mu někdo narušil teritorium. A němečtí lezci jsou díky Jeníkovi opravdu podrobně informováni, takže na nějakou neinformovanost bych moc nesázel. Spíše je to obyčejná lidská hloupost.
Vlk10:46:31 10.04.2014
odpovědět 
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Nicméně si stejně myslím, že upozornění v průvodci by na škodu nebylo. A tabulka pod věží by účinná byla taky.
H.19:55:34 10.04.2014
odpovědět 
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Nechci rýpat, ale k čemu jsou jakékokliv zákazy dobré? Zakázat jim to nemůžeš. Tedy na kusu papíru ano, ale fyzicky jim lézt nezabráníš. A dát na budku jim také nemůžeš. Tedy můžeš, ale zase to budeš ty, kdo na to doplatí. Takže jakékoliv povolení nebo výjimky a zákazy jsou naprosto k ničemu, pokud je jejich dodržování dobrovolné. A to při současné neaktivitě lesní stráže, nebo jak se tento orgán, co to má hlídat, jmenuje. Takže jediné, na co si mohou ochranáři stěžovat, nejsou lezci, ale nedostatečná kontrola. A to samé platí o lezcích. Proč řešíte kdo tam lezl, místo abyste řešili jak je možné, že jim to prošlo a nikdo je nechytil při činu?
10:59:47 10.04.2014
odpovědět 
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
tak tady bych nesouhlasil téměř absolutně.

v podstatě takovou situaci, kdy "vochranáři" upozorní na hnízdění (o kterém se dověděli od lezců) a zákaz lezení je formulován jako prosba, a lezci dobrovolně dodržují a nad vyrušením hnízda se strhne v obci lezecké téměř jednomyslná vlna rozhořčení považuji za správnou.

takhle, já tam nepolezu ne proto, že mi hrozí pokuta, ale aby byl sokol jednou pták natolik hojnej, že žádné uzavírky nebudou potřeba.
Lukas B.12:33:35 10.04.2014
odpovědět 
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Neříkám, že nemáš pravdu. Ale když je někdo nepřizpůsobivý, zdravého rozumu a odpovědnosti se dovolávat nemůžeš. Takže vše, cos napsal, je sice hezké, ale k ničemu. Až nějakého Helmuta napadne si přijít zalézt k sokolovi, prostě to udělá. Nějaké zákazy a doporučení ho zajímat nebudou. Takže, co s ním? V žádném svazu není, takže ho nemůžeš vyloučit, na budku mu také nedáš, asi těžko se dáš kvůli nějakému idiotovi zavřít. Rozčilovat se tedy na lezce můžeš, ale obecně je to problematika nedostatečné kontroly a malého postihu. I kdybys totiž teď maníka našel, nikdy mu neprokážeš, že sokol hnízdo opustil kvůli němu, takže pokud mu uložíš i max postih a on se odvolá, viděl bych prokazování způsobené škodu problematicky. Nesouhlasit s mým názorem tedy můžeš sebevíc, ale sokolovi to nepomůže.
13:21:24 10.04.2014
odpovědět 
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
nihil novi sub sole. tento způsob "ochrany" kdy byl v lezcích intenzivně vzbuzován pocit že jsou škodná a že je potřeba je naháněn četníkama, vojskem a lesní stráží už tady byl a neosvědčil se. lezec pomalu začíná být pro "ochranu" partner (!), s kterým se ta ochrana rámcově shoduje ohledně cílů - lézt v co nejméně narušené přírodě (můžeš namítnout, že to se netýká športtsmenů překližkářů, ale co by takoví proboha hledali někde v temný rokli kvakozního švajcu nebo v nepřehlednejch zamešenejch jizerkách). na mě to osobně teda funguje víc než buzerace. a nepřizpůsobiví nelezou, ti hrají bejzbol nebo čutanou. lezení je, málo platný, furt profilovaný jako lehce intošskej sport.
Lukas B.14:02:41 10.04.2014
odpovědět 
        Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Očividně mne nechápeš - vcelku souhlasím s tebou i tvým přístupem. Problém je, že pokud někdo pravidla nerespektuje, je pro něj riziko postihu minimální. A ať chceš nebo ne, v každé společnosti i v každé komunitě určité procento lidí, co pravidla nerespektují, je. Někteří to dělají z neznalosti (lepší případ, snadno se napraví), jiní to dělají úmyslně a na ty nic jiného, než represe a postihy nefunguje. Sokolové jsou jen část, úplně stejně to platí třeba pro spaní na místech, kde se nemá, rozdělávání ohňů, parkování... Jestliže jednotlivé případy zobecníš na porušování pravidel (ne všichni porušují všechny, každý máme vnímavost jinou a jiné preference, někoho nezajímá zákaz parkování, někoho nějaká vzácná kytka, jiného zase nějaký pták), tak zjistíš, že mezi lezci jsou porušování pravidel a určitá anarchie velmi zakořeněné. To, že v jiných zemích jsou pravidla dodržována lépe, není jen otázkou jejich lepší morálky, ale i systémem kontroly a postihů. Podívej se třeba na dodržování rychlosti. Opravdu se třeba v Německu nebo Rakousku chováš na silnici stejně, jako v Česku? Moje zkušenost je, že i auta s českou spz jezdí předepsaných 80 nebo 130, kdežto v Česku mne ta samá auta při mých 150 předjíždějí. Když si bude chtít nepřizpůsobivý německý lezec chtít zalézt když se nesmí, poleze na německé straně, nebo zajde k nám? A čím to bude? Myšlení lidí je stejné, ale dobře vědí, co jim hrozí tam a co tady. Takže já tu nepíšu o buzeraci lezců, ale o důsledné kontrole dodržování pravidel. Trochu mne zaráží, že jsi právě kontrolu a účinné postihy sloučil dohromady s právě buzerací.
14:31:55 10.04.2014
odpovědět 
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
kontrola a důsledné dodržování pravidel sklouzne k buzeraci velmi snadno. bohužel. a kladu si otázku, jestli tím, že přísně ztrestáme jednoho (neprokazatelného!) viníka vyplašení sokola náhodou neznechutíme a nepoštveme si proti sobě celou komunitu.

a mimochodem, s tím silničním provozem je to jinak. problém není netrestání, ale nesmyslná přísná pravidla a náhodnost velmi přísného postihu, něco jako zdanění losem.
Lukas B.14:47:45 10.04.2014
odpovědět 
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
jo a podepiš se aspoň nějak, prosímtě, debil rozhodně nejsi...
Lukas B.14:49:11 10.04.2014
odpovědět 
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Máš pravdu. Většina lezců jsou anarchisti (tedy lidi, kteří se cítí nesvobodní kvůli nesmyslné byrokracii, né ti co baví házet kostky po těžkooděncích) a proto jim nedělá problém si zapálit ohýnek v CHKO (samozřejmě myslím pouze na bezpečném místě), ale zároveň to jsou lidi, kteří cítí, že jsou ze stejné hmoty jako pták či strom. Že jsou prach a v prach se obrátí. Proto mají úctu ke všemu živému a např. ohrožené sokoly, stejně tak jako pískovcové věže, chrání né proto, že mají stejnou hodnotu jako člověk, ale protože za ně má člověk zodpovědnost.
vašek k.08:59:41 11.04.2014
odpovědět 
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Ach jo, další mimoň, co tu u ostatních předpokládá, že myslí stejně, jako on. Přírodu máš možná rád, ale v lidech a společnosti se vyznáš zatraceně málo. Ale i kdyby, nebavíme se tu o většině, ale o pár jedincích, kteří jsou schopni to té většině kazit a na kterou nejsou žádné rozumné páky. A je jedno, zda se bavíme o lezcích, co plaší sokoly, skialpinistech, co jezdí mimo dovolené trasy, o turistech, co chodí mimo vyznačené stezky nebo rodinách a studentech, co rabují hřebeny na borůvky celé obrovské plochy v českých lesích.
09:16:20 11.04.2014
odpovědět 
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
no teda co já znám lezce, tak většina z nich si chce dovézt prdel až pod skálu, tam (ano, v tom máš pravdu) udělat ohníček a srdce jim nějaký vlastní odpadek netrhá, natož aby se shýbli pro cizí.


Na Srbsko je výborné spojení a podívej se někdy na zadek těch aut u hřiště - samé lezecké samolepky. Na Rovišti půl kiláku za zákazem vjezdu louka u chat plná lezeckých dodávek a kombiků. Na Sv.Jánu zta klášterem jistili dokonce přímo z vozu. Takže si sundej své růžové brýle a prober z té své romantiky.
12:46:53 11.04.2014
odpovědět 
           Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Ve svem priklade mluvis o "sportovnich" lezcich (mnohdy prazak). "Klasik" nekde v Rájci by se jako prase nechoval.
vilda08:13:28 11.05.2014
odpovědět 
     Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
můžeš je vyloučit ze svazu/spolku který je v UIAA pro který je vyjednaná výjimka.
Když ti seberu řidičák tak taky můžeš jezdit dál, ale musíš počítat taky s trestem. Třeba ti někdo může zlámat ruce a nohy, případně ještě rozdrtit prsty od mága kladivem
d.13:07:35 10.04.2014
odpovědět 
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Jsi vtipný. Když neexistuje kontrola s účinným postihem, můžeš mne vylučovat odkud chceš, ale nic tím nezměníš. Prostě si vezmu lano a půjdu si zalézt.

A s tím násilím je to také vtipné - bylo by to účinné, to je pravda, ale vážně chceš kvůli jednomu debilovi riskovat odsouzení pro ublížení na zdraví a platit částky, co tě mohou doživotně zruinovat? Zlámat třeba prsty německému programátorovi, který kvůli tomu nebude moc půl roku pracovat, nebude na ušlém zisku a náhradách levnou záležitostí... Jak jsem psal - bylo by to účinné, elegantní a asi velmi efektivní. Ale pachatelé jsou často chráněni více, než oběti :-(

Neber to jako kritiku, jen poukazuji na slabiny tvého příspěvku.
13:27:38 10.04.2014
odpovědět 
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Obyčejnej lidskej rozum a slušnost jako vlastnosti, které v populaci rámcově lehce převládají jsou k ničemu. Je nutné každou věž obehnat ostnáčem nabitým elektřinou a postavit pod ní fízla s automatem, kterej nemilosrdně sejme každýho, kdo jen pomyslí na sokola. Cokoliv méně účinnýho jsou zbytečné nářky a účelové odvádění pozornosti od podstaty problému. Takhle se na vás musí, anarchisti!
honza21:09:31 10.04.2014
odpovědět 
        Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Tak nemusí, ale nemůžeš popřít, že si pak lidi dělají z pravidel prdel. Mágují kde se nemá, lezou kdy se nemá... Viz nedávný dotaz v diskuzi, jak se kontroluje členství :-)
22:17:25 10.04.2014
odpovědět 
         Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
A co je menší zlo? Kulometný hnízdo u každý věže, anebo občasná prdel z pravidel?
honza11:28:31 11.04.2014
odpovědět 
          Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Největší zlo je postupné zvyšování tolerance porušování pravidel a zákonů. Z dlouhodobého hlediska to vede přesně k tomuto uvažování a lehkomyslnému počínání si "je to přeci sranda". Kdo určí, co je ještě malé porušení, a co už velké? Jakmile bude porušování pravidel nebo jejich dodržování záviset na subjektivním pocitu jedince, je to špatně. A s dodržováním pravidel souvisí je sankce a vymahatelnost. Snad je lepší pravidla nemít, než je mít, ale nevymáhat je a nemít sankce za jejich porušování, to pak vede k uvažování, že jejich porušování je vlastně v pořádku. A to snad nechceme, ne?
13:59:36 11.04.2014
odpovědět 
      Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
když jsi o tom začal, tak NĚMCI TAM OBECNĚ NEMAJÍ CO DĚLAT. Lezení v chráněných oblastech je povoleno pro členy ČHS a dalších horosvazů sdružených v UIAA. A pokud vím DAV teprve vyjednává opětovné přijetí do UIAA.
12:52:15 11.04.2014
odpovědět 
       Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
"SBB bylo informováno, že saští lezci mohou lézt v našich oblastech, i když nejsou členy ČHS a UIAA" (OVK LP & SBB: "Ve čtvrtek 31. března 2011 se uskutečnilo v Drážďanech jednání mezi zástupci OVK Labské pískovce a SBB Dresden...", zdroj EC)
-20:46:13 11.04.2014
odpovědět 
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Lezci si jednoznačně měli zjistit, jestli se v oblasti lézt může nebo ne! Ale jestliže bylo hnízdění potvrzené, tak cedule pod skálou (o zákazu lezení - v češtině a němčině) by je možná definitivně odradila...
17:29:57 10.04.2014
odpovědět 
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Přesně.Podle mě nejspolehlivější řešení.
20:00:07 10.04.2014
odpovědět 
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Prý existují i "lovci", co vybírají hnízda zvláště chráněných druhů a nejsou to gurmáni. Takže cedulka pod konkrétní skálou se rovná konečné pro úspěšnou snůšku.
Možná je to fáma, ale už to, že existuje, stačí. Cedulky pod skalou mi připadnou fakt jako kravina podobná tomu, kdybych si dal na dveře domu obálku s klíčem a připsal - Přijedu až 22. a peníze a šperky jsou v obýváku v prvním šuplíku pod televizí.
Ale třeba zrovna o sokolí vajca na černém trhu zájem není vůbec.
00:57:57 11.04.2014
odpovědět 
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
jo, slyšel jsem a věřil jsem. ale prý je to fáma, urban legend nebo spíš rural legend. problém prý není řemeslný kradlák, páč cena není z to uživit nějakou rozumnou síť pašování a legalizace, ale amatérský milovník přírody - fotograf který neváhá naslaňovat do stěny aby si vyfotil holátka makrem. ostatně stačí gůglovat, někteří se i chlubí.
Lukas B.08:44:03 11.04.2014
odpovědět 
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Kdo se živí vykrádáním hnízd dravců, moc dobře ví, kde jaký hnízdí.
09:33:59 11.04.2014
odpovědět 
    Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Takovi lovci by si to jiste nasli nekde jinde, protoze vedet o hnizdech je soucast jejich lovu. To ze by to bylo na cedulce nekde u sektoru uz by pro ne bylo nepodstatne. Zato pro lezce by ta cedulka byla fajn.
09:53:23 11.04.2014
odpovědět 
 Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
docela me mrzi,zarazi,prekvapuje kolik lidi vlastne dela, ze se vlastne nic nestalo. jakoukoliv kontrolu ze strany PCR, ochrancu prirody, lesni straze a dalsich instituci berou jen jako buzeraci a omezovani svobody. kdy uz i drtiva cast lezcu pochopi, ze opravdu zakazy nejsou obvykle jen tak pro legraci a kazdemu (i nelezci) dojde co znamena spojeni: obcanska odpovednost.
a kdo to nepochopi nema na skalach co delat. dobrovolne ci jinak
meldik07:30:28 11.04.2014
odpovědět 
  Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
Vyrušení sokolů pobouřilo i české horolezce: http://goo.gl/7xBhRS
Papouš08:30:12 11.04.2014
odpovědět 
   Re: Lezci vyplašili hnízdící sokoly
opakuješ se, to už je na začátku diskuse
10:49:15 11.04.2014
odpovědět 
 A co když zmizí?
A když tam ti sokolové nebudou, co se stane? Jo, pár ornitologů asi má ujímání, ale reálný dopad?


10:45:28 11.05.2014
odpovědět 
  Re: A co když zmizí?
to mas asi stejny jako kdyz se par peknejch piskovejch vezi odstreli na stavebni kamen, stavebni drt..cokoli. Proste zmizej, par lezcu z toho ma ujimani, na jejich miste vznikne pekny parkoviste nebo supermarket...
16:17:52 11.05.2014
odpovědět 
   Re: A co když zmizí?
To není stejné. Ale jestli mi nad hlavou bude létat jeden pták nebo druhý, kdo to pozná, kdo si všimne? A když se neumí přizpůsobit, stejně dřív nebo později vyhynou, takových druhů už bylo, a některé i bez přičinění člověka, prostě druhy vznikají a zanikají, nahrazují je druhy přizpůsobivější :-)
17:34:01 11.05.2014
odpovědět 
    Re: A co když zmizí?
Z tvyho hlediska.. ptak jako ptak.
Z hlediska kohokoli jinyho .. koho zajimaj nejaky skaly, reky, lesy? Mnohem lepsi je peknej disneyland nebo pole s repkou.
Trochu nadhledu, priteli ;-))
18:12:07 11.05.2014
odpovědět 
  Re: A co když zmizí?
to máš to samé, když zmizíš rozleptaný v sudu v orlické přehradě, taky nikomu chybět nebudeš :)
Občas se divim, co dnes leze ve skalách za omezence :(
d.19:37:42 11.05.2014
odpovědět 
   Re: A co když zmizí?
copak, dneska se ti na skalach nedarilo, nebo jsi se vubec ven nedostal, ze kolem sebe takhle plives?
19:40:30 11.05.2014
odpovědět 
    Re: A co když zmizí?
vždyť reagoval trefně :-) pták nebo člověk, příroda neříká kdo je hodnotnější, platí přirozený výběr.
a co se týče původního dotazu: nestane se vůbec nic, jen mezi lezci bude zas o chlup větší komunita sebestřednejch pi*usů
19:54:10 11.05.2014
odpovědět 
     Re: A co když zmizí?
jo, z urcity vzdalenosti neni rozdilu. lec lze reagovat trefne.. a lze reagovat civilizovane, tj ne hned spilat nekomu do dementu a sebestrednejch picusu.
uznavam, nekomu anonymne vynadat do dementu je jednodussi ...
20:05:38 11.05.2014
odpovědět 
      Re: A co když zmizí?
spílání vidíš kde? mluvil jsem obecně o tom, kam se posune lezecká skupina jako celek, pokud ochranu hnízdících dravců bude vnímat jen jako ujímání ornitologů. to je podstatně vzdálenější civilizovaný reakci než jakýkoli verbální vystižení takovýho pokleslýho uvažování.
23:20:16 11.05.2014
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192348)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Východní Komín II Prachov
Kočka 7b+ Davle
Rasista VIIb Tisá - Velké Stěny

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi