Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Routes:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Boulders:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Mountains:
17.Abt 3287
18.Sukačová 3238
19.Petr 3142

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231335 cest
Nové přelezy:
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b

Stěny
Na Střelnici - Svitavy
Dap Sport - Hradec Králové
Adrenaline Pit - Praha 1 – Nové město

Prodejny
Rock Point Liberec - Liberec 1
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Prachovské výzvy28.08.2014
Je zajímavé, že fotky z článku http://www.lezec.cz/ clanek.php?key=11842&nazev=prachovske_vyzvy

Jsou jinde v trochu jiné sekci:
 Re: Prachovské výzvy28.08.2014
Aha, díky za odkaz.
To vysvětluje celý článek :))
 Re: Prachovské výzvy29.08.2014
Fotky vypadají skvěle (zvlášť ty od Vendy Novotného mě namotivovaly)! Tak asi nezbývá než ty doporuč

 rupnutí v koleni při patování27.08.2014
ahoj, při dnešním boulderování mi při patování v převisu (pravá pata položená na vnější hranu paty a následně plynulým tlakem zatížená) ruplo v koleni. Na to, jak hodně hlasitý to bylo - jak kdyby prasknul špagát - mě skoro nic nebolí, jen když bych zkouš
 Re: rupnutí v koleni při patování27.08.2014
Měl jsem to několikrát, nejspíš natažený postranní vaz,používal jsem ortezu,mazal fastumgelem vyvaro
 Re: rupnutí v koleni při patování27.08.2014
ahoj,
něco podobnýho se mě stalo před půl rokem na stěně. patoval jsem a hodně do toho tlačil
  Re: rupnutí v koleni při patování27.08.2014
Takhle jak to popisuješ je to přesně to jak se to stalo mě. Říkal jsem si že to bude jen namoženej s
   Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
mohl by to být nějaký vaz, třeba jen částečně natržený nebo něco. já o tom ted nevím. to místo kde t
 Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
Jaký je to dnes?? Moje zkušenost s hodně podobnou věcí byla, že druhej den to bolelo jako dost, pár
  Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
To máš pravdu, dnes ráno mě budilo nepohodlí, pobolívá to ať ležim jak ležim. Chůze omezená, nohu ra
   Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
A neni lepsi s tim zajit k doktorovi? Jako chapu, ze tam nedostanes zdaleka tak erudovany rady jako
    Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
V pravém kolenu mě prasklo při zaháknuté špičce vě stropu.Po operativním vyčištění od úlomků chrupav
    Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
Tuhle možnost samozřejmě vůbec nezavrhuju, naopak, ale vzhledem k tomu, že dneska toho stejně moc ne
     Re: rupnutí v koleni při patování28.08.2014
Prostě jen abys to nepodcenil. Kolikrát může blbá sádra/dlaha na dva-tři tejdny ušetřit člověku měsí
      Re: rupnutí v koleni při patování29.08.2014
Jj, dík, máš recht, vtip je v tom, že čim dřív u toho doktora jsi, tím to má větší smysl (většinou),
 Re: rupnutí v koleni při patování31.08.2014
Mi se stalo to samé. Trochu to bolelo, další den ráno jsem se málem vymrdal, když jsem vstanul z pos
 Re: rupnutí v koleni při patování01.09.2014
Tak nakonec se našlo místo dřív. Koleno bude v pohodě, nic ruplýho by tam být nemělo. Při zatnutým q

 the rock climber's training manual27.08.2014
Ahoj, nevite kde by se dala tahle kniha sehnat? Diky

 Začátecnik27.08.2014
Ahoj, začínám s lezenim a moc si s tím nevím rady, poradíte mi někdo nějakého trenéra na lezeni? Díky
 Re: Začátecnik27.08.2014
co třeba tohle:
  mezerovací úchyl27.08.2014
tyhle mezerovací úchyly prostě nechápu. Proč proboha tři mezery, když stačí jedna
   Re: mezerovací úchyl29.08.2014
    Re: mezerovací úchyl30.08.2014
Presne tak! Nechapu ty uchylaky, ktery tam cpou jednu mezeru, kdyz to jde v pohode bez mezery...
 Re: Začátecnik27.08.2014
Na nejblížší lezecké stěně tě jistojistě místní ogaři do tajů lezení rádi zasvětí! Nebude to ovšem z
 Re: Začátecnik27.08.2014
nějakého trenéra ti nedoporučuju, doporučuju certifikovanýho člověka, kterej se tím oficiálně živí.
 Re: Začátecnik28.08.2014
V regionech mimo velká města je spousta horolezeckých oddílů, které učí začátečníky zdarma nebo jen
  Re: Začátecnik29.08.2014
Zajímá me bouldering, a jsem z Prahy
   Re: Začátecnik29.08.2014
Začínat zrovna s boulderingem není nejlepší nápad. Možná bych doporučil nejdřív zkusit něco na laně.
    Re: Začátecnik29.08.2014
Zajímá ho bouldering, proč by měl jít na lano :D Prostě když je s Prahy a zajímá ho bouldering,může
     Re: Začátecnik29.08.2014
Souhlasím je to jak říkáš.. každý ať jsi najde svou cestu.

Nicméně rada výše nebyla
      Re: Začátecnik29.08.2014
Ehm, da si nekdo toust? :))) Vy ste vtipny :))
       Re: Začátecnik30.08.2014
Neboj, ty jsi všech vtipálků král....
      Re: Začátecnik30.08.2014
Ono i na té bouldrovce jde začít, jen se člověk nesmí nechat vybláznit lidma okolo a snažit se udrže
       Re: Začátecnik30.08.2014
Ona i technika vyžaduje sílu. Těžko se položit do bočáku nebo se zvednout na noze, když na to nemáš
        Re: Začátecnik30.08.2014
Pokud se chceš věnovat nácviku techniky, tak síla nemůže být limitujícím faktorem v daném kroku. Pak
         Re: Začátecnik30.08.2014
To píšu, jen obráceně :-) Abys mohl nacvičovat nebo využívat techniku, musíš mít sílu. Právě proto,
          Re: Začátecnik30.08.2014
No píšeš pořád o něčem jiném, asi se nedomluvíme:-)
           Re: Začátecnik31.08.2014
je rozdil mezi boulderingem v pojeti lezce a vyuzitim boulderingove steny pro rozvoj lezecke technik
          Re: Začátecnik01.09.2014
jak řekl Michael Piola: Kde neni sila neni ani technika
       Re: Začátecnik31.08.2014
Netvrdím, že se na bld nedá začít, naopak.. Nicméně pokud se ti nikdo nebude věnovat, budeš se tam p
        Re: Začátecnik31.08.2014
No já bych tady hlavně z trenérského hlediska viděl obrovský rozdíl mezi tréninkem a studenty během
        Re: Začátecnik31.08.2014
To posouzení je čistě subjektivní, prostě vidím, jak se při lezení pohybují. Ono to samozřejmě souvi
         Re: Začátecnik31.08.2014
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl by
         Re: Začátecnik31.08.2014
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl by

 Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Ahoj,zítra odjíždím na festival do Ádru,zajímalo by mě zda tam bude od pátku lezitelno,jaký máte názor hlavně místnáci a znalci Adršpachu.Díky.
 Re: Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Pátek a dál? ...BOR
  Re: Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Myslím,hlavně pátek a spíš lano,ale nevím jestli to bude suchý.
  Re: Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Myslím,hlavně pátek a spíš lano,ale nevím jestli to bude suchý.
   Re: Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Mělo by to bejt ok, chcát by snad nemělo, ale uvidí se :)
 Re: Ádr lezecký podmínky27.08.2014
Určitě bude chcát a i kdyby nechcalo tak bude chccát, protože při představě, že se do skal navalej t

 Lezení Pardubice27.08.2014
Ahoj,
prosím o tipy kam za lezením kolem Pardubic.
Je něco blíže než HIS či bouldry u Čáslavi?
Díky 
 Re: Lezení Pardubice27.08.2014
Škrovád
 Re: Lezení Pardubice28.08.2014
Pilíř bývalého mostu u nemocnice u řeky Chrudimky.

 Pomoooc - bouldrovka v okolí Benešova27.08.2014
Ahoj, od pondělka 1.9. do čtvrtka 4.9. jsem služebně v Benešově u Prahy, poradil by mi někdo, kam si zajít zalézt? Ideálně bouldrovka... jinak cokoli, klidně i bouldry venku. Děkuji moc!!!
 Re: Pomoooc - bouldrovka v okolí Benešova27.08.2014
Měsíční údolí - žulovej lom nedaleko Benešova. Ale jsou to cesty s lanem, ne bouldery.
 Re: Pomoooc - bouldrovka v okolí Benešova27.08.2014
Vlakem nebo autobusem je kousek Hornopožárský les, kde je bambilion boulderů, na webu Horno.cz s prů
  Re: Pomoooc - bouldrovka v okolí Benešova27.08.2014
Děkuji moc za tipy!! Kouknu na to. A nejblížší boulderovka, kdyby bylo hnusně? S nejlepším dojezdem
   Re: Pomoooc - bouldrovka v okolí Benešova27.08.2014
Autem jsi z Benešova za 20 minut na Chodově - stěna. Prohledej diskuse, já tam skoro 2 roky nebyl. N

 Vysoký vrch-ohniště25.08.2014
Lidi co sem jezdíte bouldrovat.Prosím nedělejte u kamenů ohníčky.Asi chápu,že něteří lezci jsou víc čundráci,ale ohně mi přijdou zbytečný a hlavně hajnej dost prudí.Pokud bez ohně nemůžete být,udělejte si ho v Kameníkově jeskyni,případně u vyhlídky jak je
 Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
Přesně tak. Na Vysokáči jsou již dlouho ohniště u jeskyně Kameníkova jizba a na krásném místě u Mlýn
  Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
To samé platí pro MG....
sorry to jsem musel :-D
   Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
No o tom by se asi dalo na sutrech polemizovat :). Nerozdelavaji ty ohniste spis cundraci? Je to vel
    Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
Jezdím tam a za konkrétně naší partičku jsme zvyklí po sobě ten oheň uklidit po čundrácku - žádné st
     Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
V cem je problem to udelat jak pise Cermy nebo Vasekdegamma, ze je nutne dale licitovat? Opravdu pri
   Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
Ty máš asi na mysli stejný odstavec písm. h) "provádět chemický posyp cest" ;) :D
  Re: Vysoký vrch-ohniště26.08.2014
Neni to nahodou v lese a tam se take nesmi podle zakona ohen delat?
 Re: Vysoký vrch-ohniště27.08.2014
ahoj Čermy, prosím tě, na kolik pokusů jsi tehdy dal La rose et vampire? V té době jsi zářil, super

 Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Zdravím, chtěl bych poprosit o radu, jaké koupit lano, používané hlavně jako dojišťovací na ferráty. Chci zhruba 30 metrové. Dále by bylo použité sem tam na nějaké to slanění. Chtěl bych něco lehkého, ale nevím jestli je na slanění přípustné poloviční, re
 Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Poloviční lano můžeš použít i v jednom prameni, ale nevím, k čemu ti bude 30m lana, to je cca 10m sl
  Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Díky, fajn trochu tápu v rozdílu mezi celým a polovičním lanem, když vlastně poloviční se zakládá př
   Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
myslel jsem něco jako tohle:
    Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Ano, poloviční lano je označené jako poloviční :-)
     Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
tuhle narážku bohužel nechápu, asi na to nejsem dost inteligentní, každopádně nechci s jedním pramen
    Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Horolezecká metodika-druhy lan
     Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
to jsem právě četl a proto z toho nejsem moudrej, když spadnu do 2 polovičních lan a zakládaj se na
      Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Samozřejmě, že se můžeš slanit na jednom prameni...logicky, jak by ses chtěl slaňovat ve dvou naráz?
       Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
plantáš nesmysly, ale vysvětlovat, jak je to správně ti nebudu, protože na to nemám nervy.
        Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
promiň, ale tak mi ani neodpovídej, tyhle machýrky na diskuzích nemusím... jsou taky obory, kde bych
        Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Fakt...tak já nevím, na ledech prostě svážu dvojče k sobě a pamatuji si kterej mám tahat kvůli uzlu.
      Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Kup 30 m půlky, pokud ti stačí slaňování po 15 m, bude to ok. I na ledovce. Pokud chceš šetřit váhu,
       Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
...a na ledovce to taky úplně stačí.

A ještě jedna poznámka - pokud lezeš furt po drá
        Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
ok, toho jsem si tak nějak vědom, s paní to samozřejmě zkusím nejdřív na těch lehčích a uvidíme, jak
        Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Sychr lano není jen o slanění a dojištění, ale i o spuštění v případě vyčerpání. V tom případě to je
       Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
tak nějak jsem to myslel, prostě 90% jen jako 2.jištění, ale aby se potom dalo slanit, případně mimo
       Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Tak nějak.
 Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Já když jdu na feraty se "slabšími kousky", tak s sebou beru 23m statiku co jsem koupil ja
  Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
díky za inspiraci, tady v singingu jsem zrovna minulej tejden koukal taky na statiky po 10,- za metr
  Re: Jaké záložní lano na ferráty25.08.2014
Statiku určitě NE!!!!
I při jištění zhora může dojít k zhoupnutí a do statiky to je hodně na
 Re: Jaké záložní lano na ferráty26.08.2014
Proč chceš poloviční? Kvůli objemu? Třeba Beal vyrábí lana specialně na Ferratu - 28m Stinger 9,4 mm

 Lezení Pálava (Martinka, Trůn): výjimka23.08.2014
Ahoj,
lezení na Pálavě je nyní omezeno méně, než bylo dosud. Povoleno je každoročně 15. 8. - 31. 12. do konce roku 2018, lézt lze denně 8 - 20 h. Znění výjimky by mělo být k dispozici na místě a je k nalezení zde:
 Re: Lezení Pálava (Martinka, Trůn): výjimka23.08.2014
Výjimku lze oficiálně vyvěsit, až nabude právní moci, což bude asi v pondělí. Pak teprve bude platná
  Re: Lezení Pálava (Martinka, Trůn): výjimka23.08.2014
Jak se to pozná/zjistí?
   Re: Lezení Pálava (Martinka, Trůn): výjimka23.08.2014
Že to bude vyvěšeno na stránkách Horosvazu.

1   ...   407   408   409   410   411   412   413   414   415   416   417   418   419   420   421   422   423   424   425   426   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Začátecnik
Ahoj, začínám s lezenim a moc si s tím nevím rady, poradíte mi někdo nějakého trenéra na lezeni? Díky
Kristyna15:06:35 27.08.2014
odpovědět 
 Re: Začátecnik
co třeba tohle:
www.lezec.cz/ clanek.php?key=11270&nazev= nabidka_lezeckych__ treninkovych_hodin
(odstraň 3 mezery)
15:44:40 27.08.2014
odpovědět 
  mezerovací úchyl
tyhle mezerovací úchyly prostě nechápu. Proč proboha tři mezery, když stačí jedna
www.lezec.cz/clanek.php?key=11270&nazev= nabidka_lezeckych__treninkovych_hodin
d16:58:47 27.08.2014
odpovědět 
   Re: mezerovací úchyl
http://tiny.cc/ltcclx
08:42:08 29.08.2014
odpovědět 
    Re: mezerovací úchyl
Presne tak! Nechapu ty uchylaky, ktery tam cpou jednu mezeru, kdyz to jde v pohode bez mezery...
21:12:09 30.08.2014
odpovědět 
 Re: Začátecnik
Na nejblížší lezecké stěně tě jistojistě místní ogaři do tajů lezení rádi zasvětí! Nebude to ovšem ze dne na den...
 Variant16:16:58 27.08.2014
odpovědět 
 Re: Začátecnik
nějakého trenéra ti nedoporučuju, doporučuju certifikovanýho člověka, kterej se tím oficiálně živí. Rovněž doporučuju si jeho rady prověřovat přes další materiály, např. horometodiku na webu. A přemejšlet o tom, co říká, vlastní hlavou.

Dobrej dotaz na ideálního adepta je kolikrát slítnul, jaký průsery má za sebou a jak z toho vybruslil.
21:26:08 27.08.2014
odpovědět 
 Re: Začátecnik
V regionech mimo velká města je spousta horolezeckých oddílů, které učí začátečníky zdarma nebo jen za symbolický bakšiš. K tomu účelu mají vyškolené instruktory ČHS a (teoreticky) jednotnou metodiku. Ve větších městech to bývá v horolezeckých oddílech dražší. Já se většinu podstatných věcí naučil z metodických knížek a od kamarádů, kteří už lezli. Asi proto že v 90 letech ten systém nefungoval nebo fungoval podstatně hůř než dnes. Při větších profi stěnách fungují i komerční instruktoři/ lektoři/ trenéři lezení. Horolezení se taky rozpadá do mnoha disciplín a záleží na tom co konkrétně tě zajímá a co ten zvolený učitel umí nebo dovede naučit. Pokud vím tak v ČHS jsou třeba instruktoři skalního lezení a potom HAL (instuktoři pro lezení v horách). ČHS taky pořádá metodické dny pro "veřejnost". Teď zrovna se jeden chystá na Krušberku.
moták09:10:02 28.08.2014
odpovědět 
  Re: Začátecnik
Zajímá me bouldering, a jsem z Prahy
08:24:07 29.08.2014
odpovědět 
   Re: Začátecnik
Začínat zrovna s boulderingem není nejlepší nápad. Možná bych doporučil nejdřív zkusit něco na laně. Naučit se základům, dát svalům a šlachám možnost si zvyknout na zátěž a pak jít na boulder.
09:21:58 29.08.2014
odpovědět 
    Re: Začátecnik
Zajímá ho bouldering, proč by měl jít na lano :D Prostě když je s Prahy a zajímá ho bouldering,může jít do Boulder Baru kde dělají kurzy pak do Lokál Bloku kde dělají také kurzy nebo na Big Wall, kde je kromě stěny na lano obstojná bouldrovka a světe div se dělají tam i kurzy. Proč by někdo měl chodit lézt s lanem kvůli zpevnění těla,svalů,šlach a bůh ví čeho ještě,když ho lezení s lanem neláká fakt nechápu.
15:05:18 29.08.2014
odpovědět 
     Re: Začátecnik
Souhlasím je to jak říkáš.. každý ať jsi najde svou cestu.

Nicméně rada výše nebyla od věci. Dle mého byla myšlená tak, že pro to aby mohl začít kvalitně bouldrovat, je klasický lezecký základ tou nejlepší cestou. Spousta mladejch a asi i silnejch lezců začíná na bld, kde sice celkem rychle získají sílu velkých svalů, ale málokdy se naučí i dobře lézt. Riziko zranění z přetížení je na bld minimálně v začátku několikanásobně vyšší než na stěně s lanem. Osobně doporučuji stejný postup - nejdříve lano a pak bld.
BB17:41:54 29.08.2014
odpovědět 
      Re: Začátecnik
Ehm, da si nekdo toust? :))) Vy ste vtipny :))
21:06:56 29.08.2014
odpovědět 
       Re: Začátecnik
Neboj, ty jsi všech vtipálků král....
06:11:41 30.08.2014
odpovědět 
      Re: Začátecnik
Ono i na té bouldrovce jde začít, jen se člověk nesmí nechat vybláznit lidma okolo a snažit se udržet ty "jejich" chyty. Naopak bych řekl, že technika se na bouldru učí lépe. Ze svých zkušeností můžu říct, že studenti po semestru bouldru lezou technicky lépe než po semestru na stěně.
Došlík12:50:47 30.08.2014
odpovědět 
       Re: Začátecnik
Ona i technika vyžaduje sílu. Těžko se položit do bočáku nebo se zvednout na noze, když na to nemáš sílu. Takže je opravdu možné, že po získání síly na bouldru se zlepší i technika na laně. Lezení potřebuje oboje, sílu i techniku, takže tomu je potřeba přizpůsobit i trénink. U řady začátečníků si dovolím tvrdit, že ke zlepšení na laně dojde jak po bouldu, tak třeba i po posílení ve fitku. Když vidím řadu lidí na stěně, tak jako první je po poslal shodit pár kilo, jako druhé zpevnit korzet a posílit nohy a pak teprve bych je pustil na lano. Ale bez pevného těla můžeš být technický genius, ale když se tam neudržíš v potřebné poloze, je ti to k ničemu.
13:58:40 30.08.2014
odpovědět 
        Re: Začátecnik
Pokud se chceš věnovat nácviku techniky, tak síla nemůže být limitujícím faktorem v daném kroku. Pak už to není nácvik techniky:-).
Došlík18:51:44 30.08.2014
odpovědět 
         Re: Začátecnik
To píšu, jen obráceně :-) Abys mohl nacvičovat nebo využívat techniku, musíš mít sílu. Právě proto, aby nebyla limitující. Ale platí to nejen o nácviku techniky, ale i o jejím využívání. A není pravda, že technika je důležitější, než sila, ale taky není pravda, že síla je důležitější, než technika. Oboje musí být v rovnováze. A to platí o celém těle. Nohy, břicho, záda... Pro začátečníky asi důležitější, než ruce. Do cest cca 6-7 (kolmice a rajbasy) prakticky prsty a síla v předloktí nejsou potřeba, dá se to vylézt dobrou prací nohou a těla.
20:11:01 30.08.2014
odpovědět 
          Re: Začátecnik
No píšeš pořád o něčem jiném, asi se nedomluvíme:-)
Došlík21:12:19 30.08.2014
odpovědět 
           Re: Začátecnik
je rozdil mezi boulderingem v pojeti lezce a vyuzitim boulderingove steny pro rozvoj lezecke techniky a sily u zacatecniku. to prvni je pro zacatecnika zcela nevhodne, to druhe vynikajici.
Radek
zoban07:41:24 31.08.2014
odpovědět 
          Re: Začátecnik
jak řekl Michael Piola: Kde neni sila neni ani technika
Jan09:21:43 01.09.2014
odpovědět 
       Re: Začátecnik
Netvrdím, že se na bld nedá začít, naopak.. Nicméně pokud se ti nikdo nebude věnovat, budeš se tam pouze plácat vymejšlet osloviny. V lepším případě zkoušet to co vymyslí někdo jiný na co nebudeš mít ani silově ani technicky. Oproti tomu inteligentně postavené cesty (není to samo všude pravidlem) na stěně s lanem mohou předat samy o sobě daleko víc.

Samo pokud má začátečník štěstí a narazí na někoho kdo problematice výuky lezení malinko rozumí a bude se mu nějaký čas věnovat, pak je bld dobrou cestou. Nicméně umět lézt a umět učit lézt jsou dvě diametrálně rozdílné věci, které bohužel málokdo zná. Proto primárně doporučuji začínat s lanem.

Ve finále i následně když máte to štěstí a někdo Vás učí jak se hýbat, bych to lanem prokládal v co největším poměru pro lano. Neb "vylézt se" na bld - nalézt metry a km je také daleko větší problém než na dobré stěně s lanem. A právě ty nalezené metry je to, co udělá kvalitu.

Celkem by mě zajímalo to posouzení po semestru lezení bld/lano v čem to posouzení spočívá.. Jak porovnat kde jsou lepší výsledky? Necháte bouldrysty lézt na laně a lezce s lanem pošlete na bld? Samo z bld jsou asi silnější, ale co to dokazuje?

Abych to uzavřel, pro začátek bych preferoval spíše lano a vhodně doplňoval bld a časem měnil poměr dle preferencí daného lezce. Ale to je ideální stav:)
Pokud se někomu někam vůbec nechce tak lezte pro radost a to stačí..
BB09:46:57 31.08.2014
odpovědět 
        Re: Začátecnik
No já bych tady hlavně z trenérského hlediska viděl obrovský rozdíl mezi tréninkem a studenty během semestru. To nic s tréninkem společného nemá. Je to jen seznámení se s lezením, aby studenti znali základní problematiku lezení a navíc v téměř každém sportu platí, že začátky jsou vždy velmi rychlé, ale není za tím trénink, ale přizpůsobení se těla novému pohybu (opravdu nezaměňovat tuto adaptaci na nový sport s tréninkem). Trénink je pak samostatný dlouhodobý proces, kde lano i bouldrovka mají svojí nezastupitelnou roli (u běžných lidí).
10:12:36 31.08.2014
odpovědět 
        Re: Začátecnik
To posouzení je čistě subjektivní, prostě vidím, jak se při lezení pohybují. Ono to samozřejmě souvisí i s tím, že na bouldrovce je možnost se technice věnovat více a důkladněji. Na stěně sice základy techniky taky proberem, ale stejně více hlídám věci jako správné navázání, jištění apod., prostě aby se mi hlavně nikdo nezrakvil. V poslední době se mi jedna slečna navázala na materiálové poutko a jeden kluk si místo půlloďáku jen obtočil lano kolem karáble.
Ideální je, když má začátečník na bouldrovce schopného parťáka, který mu s technikou pomůže. My máme třeba na bouldrovce postaveno spoustu lehkých bouldrů, kde síla vůbec nerozhoduje. Nechám studenty boulder zkusit a pak si společně projdeme jednotlivé kroky a ukážeme si, jak by to šlo přelézt třeba snadněji nebo jinak než vymysleli oni. Tohle prostě na stěně pořádně nejde. Stěna je super na nalezení metrů, ale zase je nutné vybrat vhodné cesty.
Došlík11:22:58 31.08.2014
odpovědět 
         Re: Začátecnik
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl bych, že i cíle mají být jiné. Ty je potřebuješ seznámit s lezením, trénink tě naopak má posunout třeba ze sedmiček na osmičky. Do 6-7 žádný lezecký trénink není potřeba, kdo se tam po pár (řekněme půl roku) lezení nedostane sám, stejně to nenatrénuje, nemá předpoklady.
16:35:35 31.08.2014
odpovědět 
         Re: Začátecnik
Aha, no jo, ale z hlediska tréninku je tohle úplně rozdílná skupina, než klasický trénink. A řekl bych, že i cíle mají být jiné. Ty je potřebuješ seznámit s lezením, trénink tě naopak má posunout třeba ze sedmiček na osmičky. Do 6-7 žádný lezecký trénink není potřeba, kdo se tam po pár (řekněme půl roku) lezení nedostane sám, stejně to nenatrénuje, nemá předpoklady.
16:35:36 31.08.2014
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192432)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Pozdrav z Labáčku Xc/XIa Adršpach
Prodloužený Mauglí 7+ Helfštýn
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1282 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1463 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1433 
 Neřeším to – lezu vše 
 1135 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi