LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Squash Arena Liberec - Liberec
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
HUDYsport - Ústí nad Labem
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Levnější Dynafit TLT09.09.2014
Po uvolnění patentu na vázání Dynafit TLT se objevilo mnoho alternativ, nevíte, které z nich je nejlevnější?
 Re: Levnější Dynafit TLT10.09.2014
No a nejlevnější zůstal dynafit. Konkrétně model speed turn. Je to nástupce klasického dynafitu spee

 bída.web?09.09.2014
supr foto dne, mám pocit, že bída má svůj foto web, nemáte někdo odkaz? našel jsem jen to na rajčeti.

 Poraďte-Mont Blank08.09.2014
Chystáme se v říjnu s kámošem na Blanc a nevíme, jestli budou nutné mačky a cepín?
 Re: Poraďte-Mont Blank09.09.2014
Ahoj, nechci být úplně netaktní, ale když si se schopný zeptat na takovouhle věc, možná bych ten výl
  Re: Poraďte-Mont Blank09.09.2014
popravdě stačí šortky, tričko a boty s lepší podrážkou. Kdyby někdo chtěl na nohu tak 44, tak mohu p
 Re: Poraďte-Mont Blank09.09.2014
To vážně? :-D Další rádoby provokativní příspěvek aby diskuze žila? Ale tak budiž. Ano, pokud nejsi
 Re: Poraďte-Mont Blank09.09.2014
Najmi si horského vůdce, Dvořák a Zoban jsou fakt dobří
  Re: na Mont Blanc jen s vůdcem09.09.2014
Ono se to stejně asi brzy stane skutečností, padlo to v té "unesené" :-) diskuzi, tyhle ko
   Re: na Mont Blanc jen s vůdcem09.09.2014
Budou chodit se sluníčkovými, pozitivními lidičkami :-D
   Re: na Mont Blanc jen s vůdcem09.09.2014
Kamaráde, nevím jak jsi na to přišel, v té z internetu “ztracené” = vygumované diskuzi nikde nebylo
    Na Mont Everest jen v tricku?10.09.2014
Prominte, omlouvam se ale vsem, jsem to tedy popleta. Na Blank to nebylo jen jsem si popletl kopce,
     Re: Na Mont Everest jedině s horským vůdcem10.09.2014
Určitě ano, ale jedině s horským vůdcem!
     Re: Na Mont Everest jen v tricku?10.09.2014
Tam pudeš sólo nebo taky s kamarádem? A jak se kamarád jmenuje, není to náhodou R. Učník?
     Re: Na Mont Everest jen v tricku?11.09.2014
 Re: Poraďte-Mont Blank10.09.2014
To ti neporadím. Ale taky bych měl dotaz. Chtěl vzít své rodiče do hor. Líbila by se mi nějaká klasi
  Re: Poraďte-Mont Blank10.09.2014
Pokud rodiče lezou Černá převis v Černolicích bez lana, asi si ho nemusejí s sebou brát ani do Štajn
  Re: Poraďte-Mont Blank10.09.2014
Pokud rodiče lezou Černý převis v Černolicích bez lana, asi si ho nemusejí s sebou brát ani do Štajn

 Arco - říjen - vícedélky08.09.2014
Čau lidi,
chtěl jsem se zeptat, jaké bývají podmínky v Arcu v druhé polovině října. Jedná se o vícedélky.
Díky
 Re: Arco - říjen - vícedélky08.09.2014
Lézt se určitě dá, na slunku může být i horko. A je třeba počítat s kratším dnem.
 Re: Arco - říjen - vícedélky08.09.2014
Kromě toho, že už je kratší den, tak bych řekl, že bývají ideální.
 Re: Arco - říjen - vícedélky08.09.2014
Ničeho se neboj, podminky budou idealni
 Re: Arco - říjen - vícedélky09.09.2014
Mozna az moc horko, jinak dobre.
 Re: Arco - říjen - vícedélky09.09.2014
Na slunci bývá teplo na tričko, podmínky bývají ideální. Ale jsou krátký dny a hlavně noci jsou chla
  Re: Arco - říjen - vícedélky09.09.2014
Toho zkraceneho dne bych se fakt nebal - druha polovina rijna ma v Arcu mezi vychodem a zapadem slun
 Re: Arco - říjen - vícedélky09.09.2014
Záleží co polezeš. Jestli to bude 1500 metrů, nebo 400. Každopádně počasí bejvá naprosto ideální a č
  Re: Arco - říjen - vícedélky09.09.2014
no asi neco na Monte Brento a Casale. Jeste uvidime. S bivakem i pocitame, tak uvidime. diky
   Re: Arco - říjen - vícedélky10.09.2014
Pokud Mt. Brento...tak je nejlepší poslat kámoše nahoru s autem. Do tmy se to dá dolézt a když tě na
    Re: Arco - říjen - vícedélky10.09.2014
Na Mt Brento je vychytaný nástup a sestup ale už jsem ho jednou hledal a nenašel.
jde o to, ž
     Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
U toho kostelíku se vždycky nechám vyzvednout, ale sestup sem také nenašel i když sem o tom slyšel..
     Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
je to víceméně značený červenejma čmárancema, jen je potřeba se jich držet a nenechat se zmást výraz
      Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
Hm, a supr spací plácek je v hajzlu, kobylky se o něj postaraj. Tyhle místa si nechávejte pro sebe,
       Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
Myslím, že je dost z ruky na to, aby se vyplatilo tam zajíždět od sportovek v údolí. A kdo se tamtud
        Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
anonymní asi tak jako jako Hanka ;-) Já to píšu obecně, prozrazení spacího místa = jeho zničení, hez
         Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
až tak anonymní nebude, nedávno se tu objevilo nějaký info k cestě Via Boomerang na Monte Brento, ta
          Re: Arco - říjen - vícedélky11.09.2014
No ono tam nemá cenu jezdit, pokud se nechystaš na Brento. Z Arca je to hooodně daleko a v okolí nen

 Ortler Hintergrat08.09.2014
Čaute!

Nebyl jste v poslední době někdo na Ortleru v cestě Hintergrat?
Zajímalo by mě jaké jsou podmínky (kolik sněhu...).

Prosím odpovědi jen na mé dotazy.

Díky!
 Re: Ortler Hintergrat09.09.2014
To by mne také zajímalo. Chtěl bych tam koncem září.

 Grossglockner08.09.2014
Nevíte jaké jsou podmínky v severní steně Grossglockneru? Pallavicini? Dekuji

 Vylezeno nebo nevylezeno?07.09.2014
Dneska jsem lezl cestu za 8 na RP. Nejtěžší kolem prvního a k druhému potom odpočinek a ještě ne úplně lehkej dolez za bočáky přez dvě do topu. Jsem u topu držim se velkého bočáku, vyklepu obě ruce, levou nabírám lano chci cvaknout top, křup letim dolů, l
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?07.09.2014
Nevylezeno.
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Takže když od topu skáču do předposledního, tak to je považováno za nevylezeno? To si jako mám cvakn
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Vidim velkej rozdíl mezi "dolezu do vrcholovýho madla, řeknu si hurá vylezeno a hopnu dolu"
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Celá ta diskuse je zbytečná a hlavně blbá. Byla ta cesta hezká nebo ne? Užil sis to? Měl jsi z toho
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
nevylezeno jinak by si nad tím snad nemusel přemýšlet a psat to této dost debilní diskuze :)
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
SLEZENO!?
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Každému co jeho jest, já bych si s klidným svědomím zapsal přelez, kdybych věděl, že jsem byl ve cva
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
vždycky jsem měl za to, že cesta je vylezená jakmile držíš nejvýše položený chyt. Cvakání je podružn
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Problém by nastal, jakmile by nad posledním chytem byla holá plotna a teprve nad ní slaňák a bylo b
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Debilní diskuze je kolikrát lepší než normální, alespoň se člověk něco dozví o:)) v topu jsem byl, j
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Hele, a co to ještě rozlišit na "pro sebe" a "veřejně"?
Taky bych řekl, ž
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Oficialne to asi vylezeny neni. Ale v pripade ze ta cesta v tu chvili neni nicim vyjimecna- napr. p
     Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Vylezl to znovu a není co řešit.
      Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Samozřejmě nevylezeno. Je to stejné jako kdybys chytl řetěz. To je také nevylezeno, i když někteří s
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?08.09.2014
Jo Pikaču, tak to není vůbec stejné jako chytit řetěz...
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
Někdo by teda měl Adamovi říct, že spousta jeho prelezu neplatí, protože kolikrát se stane, že vynec
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
Rozdíl mezi tvýma příkladama a jeho přelezem je v tom, že on v té cestě spadl:-)
     Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
tak znovu: o co opíráš svoje tvrzení?
Můžem se tu subjektivně bavit o čem chcem, furt to budo
      Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
Hele cesta prostě začíná tím, že stojíš oběma nohama na zemi a končí cvaknutím slaňáku. To ví všichn
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
já neříkám že s Tebou nesouhlasím, konec konců moje diskuzní vlákno to není, protože na písku se na
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
na čhs visí tohle
RP
Lezec překonává obtížnosti cesty vlastní silou, ale jisticí body
        Re: Vylezeno nebo nevylezeno?09.09.2014
Kur** lidi že já to vlákno zakládal :o)) ale je to zapeklitá otázka, co??
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?10.09.2014
áááno, evidentně, protože zatim vlastně nikdo neřekl nic co by mělo objektivní platnost, jedinej hod
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?10.09.2014
Hele a co když cesta nemá slaňák? Někde jsem četl, že např. na Súlově, ještě v době kdy to byla morá
        Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
ano, tenhle argument už tu zazněl. Spousta názorů jak je to "podle mě" taky, ale odkaz na
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
Pravidla jsou jasné co se týče průběhu výstupu, viz výše ("Lezec překonává obtížnosti cesty vla
          Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
Tak jsou mezi náma i takoví, kteří se chytnou řetězu a prohlásí to za přelez. Ještě se u toho natočí
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
A neni právě na lezení hezký, že pravidla nejsou? Je to prostě na tvym úsudku a svědomí, to se mi mo
          Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
přesně.
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
Lezení po skalách nemá pravidla jako jiné sporty (např. lezení na překližce, nebo fotbal - ale i tam
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
podle toho co si tu napsal, tak váháš. párkrát se mi taky stalo, že jsem nevěděl jestli jsem to vyle
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
Přijde mi trochu škoda, že spousty lidí potřebuje lezení sešněrovat pravidly, aby si ho užili a aby
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?11.09.2014
no jo.. pravda.. a co když pěkně držíš topový madlo a pro jistotu čapneš řetízek? :) Je asi fakt fra
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?12.09.2014
Pro veřejnou prezentaci výkonu je určitě lepší, když je co nejčistší.
Taky mám cesty, který s

  Mega Jul a prusikovani / jumarovani07.09.2014
Vy, kdoz pouzivate Mega Jul, zkuseli jste na nem prusikovat? Tedy lezt jen s prusikem (ci nejakym jinym jumarem a Mega Jul v rezimu samoblokovani jako blokantem?
S Alpine Up to jde pomerne snadno, muzete prosim vyzkouset?
Nekdo zminoval, ze

 Zprasil jsem nový lano06.09.2014
rozbaloval jsem dle videonávodu od SR nový lano a nějak mi to ujelo, konce dobrý ale ta půlka smyčkuje, hrůza. zkoušel jsem to napružit podél sušáků na prádlo za barákem, ale nic moc.
kurňa jak může 9,7mm master takhle smyčkovat? někdo nějakej tip
 Re: Zprasil jsem nový lano06.09.2014
parkrát proslaňovat a je to...
 Re: Zprasil jsem nový lano06.09.2014
možná se zeptám blbě, ale s ohledem na to co píšeš neni jasných pár věcí, tak kdyžtak sorry:
  Re: Zprasil jsem nový lano06.09.2014
Kdysi jsme lana tzv vyzvonili. V ruce napneš lano v celé délce a pustíš. Když tohle uděláš párkrát,
 Re: Zprasil jsem nový lano06.09.2014
Pokaždé po dolezení cesty protáhnout lano skrz. Za chvíli se to srovná.
 Re: Zprasil jsem nový lano06.09.2014
videonávod na rozbalování lana??? WTF???
  Re: Zprasil jsem nový lano07.09.2014
Co se ti jako nezdá? Nedávno jsem si kupoval nové lano a koukal jsem na nějaké to video taky...
   Re: Zprasil jsem nový lano07.09.2014
Já lezu od roku 94. Tehdy naštěstí nebyl Youtube a tak jsem bez potíží rozmotal každé lano bez návod
    Re: Zprasil jsem nový lano07.09.2014
mluvis jako ididot. Nejde o to video ale o spravny postup rozbaleni noveho lana ktery je proste dule
     Re: Zprasil jsem nový lano08.09.2014
no, jednak je to u každýho lana přiložený v návodu, včetně varování že lezení může zabijet, stejně j

 lezečky06.09.2014
Dobrý den zajímalo by mě jaký je mezi lezci nejoblíbenější typ lezeček popřípadě jestli boulderujete nebo lezete s lane.
 Re: lezečky06.09.2014
Další seminárka?
 Re: lezečky06.09.2014
jakej typ máš na mysli?
 Re: lezečky06.09.2014
whats the point? Možná když osvětlíš co si od odpovědí slibuješ a proč se na to vůbec ptáš.. Hodně l
 Re: lezečky06.09.2014
jo to je jednoduchý, nejoblíbenější typ lezky je ten, v kterým se mi nejlíp leze po šutru, který mám
 Re: lezečky06.09.2014
Nejlepší jsou Triopy. Leze v tom i Stoupa a ten říkal, že v tom leze, protože v tom leze i Pilka. No
  Re: lezečky10.09.2014
Tahleta anketa už jednou skončila fiaskem. Jednalo se o celosvětový průzkum názoru na nedostatek výb
 Re: lezečky10.09.2014
záleží na co to máš, ale jestli začínáš, tak dobrý poměr cena-výkon třeba saltic (stejně velké rozdí

1   ...   404   405   406   407   408   409   410   411   412   413   414   415   416   417   418   419   420   421   422   423   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Vylezeno nebo nevylezeno?
Dneska jsem lezl cestu za 8 na RP. Nejtěžší kolem prvního a k druhému potom odpočinek a ještě ne úplně lehkej dolez za bočáky přez dvě do topu. Jsem u topu držim se velkého bočáku, vyklepu obě ruce, levou nabírám lano chci cvaknout top, křup letim dolů, lano kopne nohu letim hlavou dolů. Zastavim se o pár metrů níž. Kus toho vyklepávadla se urval a ja spad jak hruška. Vylezeno nebo nevylezeno?? :o))
 hrocht23:06:03 07.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Nevylezeno.
23:10:51 07.09.2014
odpovědět 
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Takže když od topu skáču do předposledního, tak to je považováno za nevylezeno? To si jako mám cvaknout odsedku, sednout do ní a pak ji zas vycvaknout a skočit, aby na lezci nedostali někteří jedinci infarkt až uvidí, že jsem si to zapsal do deníčku jako RP, OS nebo tak? :D Ne já myslím, že je to na zdravém rozumu každého, jak si to zapíše a já bych si to jako RP zapsal.
Radek02:57:36 08.09.2014
odpovědět 
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Vidim velkej rozdíl mezi "dolezu do vrcholovýho madla, řeknu si hurá vylezeno a hopnu dolu" a "dolezu do vrcholovýho madla, chci cvaknout ale vysvištim z toho" To první je vylezeno, ale to druhý aspoň pro mě jasně ne.
11:22:15 08.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Celá ta diskuse je zbytečná a hlavně blbá. Byla ta cesta hezká nebo ne? Užil sis to? Měl jsi z toho radost? Ostatní je podružné.
Michal07:30:06 08.09.2014
odpovědět 
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
nevylezeno jinak by si nad tím snad nemusel přemýšlet a psat to této dost debilní diskuze :)
johnny08:06:22 08.09.2014
odpovědět 
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
SLEZENO!?
Hanz08:12:29 08.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Každému co jeho jest, já bych si s klidným svědomím zapsal přelez, kdybych věděl, že jsem byl ve cvakacím madle na pohodu a neměl problém slaňák cvaknout, kdyby se madlo neurvalo... Samozřejmě můžeš být ortodoxní a nezapsat, ale mě přijde extremismus obecně většinou jako idiotismus. Myslíte, že si Luboš cestu tady z videa (http://vimeo.com/7815592) nezapsal jen proto, že nahoře nebal slaňák a musel skočit? :-) Nebo mu ujela noha ve vřesu? :-)
 Variant08:54:12 08.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
vždycky jsem měl za to, že cesta je vylezená jakmile držíš nejvýše položený chyt. Cvakání je podružné, jediný kde se řeší cvaknutý-necvaknutý preso/slaňák, je na závodech na obtížnost kde musíš svakat všechno..
takže jestli jsi spadnul z posledního chytu, kterej jsi už držel, vůbec bych to neřeil.
09:06:01 08.09.2014
odpovědět 
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Problém by nastal, jakmile by nad posledním chytem byla holá plotna a teprve nad ní slaňák a bylo by třeba ještě si do toho posledního chytu stoupnout (boulder), abys mohl cvaknout slaňák... :-) Proto je cesta vylezená až cvaknutím slaňáku, i při sportovním lezení na skalách.
 Variant09:41:23 08.09.2014
odpovědět 
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Debilní diskuze je kolikrát lepší než normální, alespoň se člověk něco dozví o:)) v topu jsem byl, jinak díky za názory
 hrocht10:07:11 08.09.2014
odpovědět 
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Hele, a co to ještě rozlišit na "pro sebe" a "veřejně"?
Taky bych řekl, že podle veřejných kritérií "nevylezl", ale zároveň pokud to sám pro sebe považuješ za vylezený, nikdo ti nemůže zabránit zapsat si to třeba neveřejně jako RP, to je jen tvoje věc a věc tvýho svědomí.
-10:45:09 08.09.2014
odpovědět 
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Oficialne to asi vylezeny neni. Ale v pripade ze ta cesta v tu chvili neni nicim vyjimecna- napr. prvovystup, tvoje prvni 8, nebo proste jenom cesta kterou jsi dlouho chtel prelezt, tak bych se tim netrapil. Pokuds byl v topovym chytu z kteryho bys v klidu cvakal tak bych si to zapsal s cistym svedomim.
h.13:09:29 08.09.2014
odpovědět 
     Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Vylezl to znovu a není co řešit.
jirka13:36:01 08.09.2014
odpovědět 
      Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Samozřejmě nevylezeno. Je to stejné jako kdybys chytl řetěz. To je také nevylezeno, i když někteří si myslí, kteří prezentují své přelezy na videu, že to je normální.
pikaču14:19:21 08.09.2014
odpovědět 
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Jo Pikaču, tak to není vůbec stejné jako chytit řetěz...
Radek16:11:31 08.09.2014
odpovědět 
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Někdo by teda měl Adamovi říct, že spousta jeho prelezu neplatí, protože kolikrát se stane, že vynechá nějaký jištění a leze dál :-)
A taky spousta vylezu na písku a jiných oblastech je out, pokud cesta konci vylezem a dolů se musí pěšky...
Takže chápu jak to myslis, ale přijde mi to dost subjektivní. Mohl bys uvést něco padnyho o co své tvrzení opíráš?
10:45:50 09.09.2014
odpovědět 
    Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Rozdíl mezi tvýma příkladama a jeho přelezem je v tom, že on v té cestě spadl:-)
Došlík10:55:08 09.09.2014
odpovědět 
     Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
tak znovu: o co opíráš svoje tvrzení?
Můžem se tu subjektivně bavit o čem chcem, furt to budou jen subjektivní názory, pro mě by byl rozdíl, kdyby spadnul sotva se toho chytu chytil, ale jestli měl čas na vyklepání obou rukou, tak to je zase určitej rozdíl.
Takže je tu někdo, kdo je schopnej odkázat na nějaký přesný, oficiální a nejlíp celosvětově uznávaný definice redpointu od A do Z nebo se tu budou dál přesýpat jen subjektivní přesvědčení ničím nepodepřený?
14:28:42 09.09.2014
odpovědět 
      Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Hele cesta prostě začíná tím, že stojíš oběma nohama na zemi a končí cvaknutím slaňáku. To ví všichni poctiví lezci. Když se s tebou urve jakýkoliv chyt, níže nebo výše, a ty spadneš, cestu jsi prostě nevylezl. Je jedno, kde jsi, v lehkém nebo těžkém. S tvým přístupem bys mohl lézt do poloviny cesty, a pak prohlásit, že už je to vylezený, protože je to už lehké. Takto se prostě nehraje.
19:59:00 09.09.2014
odpovědět 
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
já neříkám že s Tebou nesouhlasím, konec konců moje diskuzní vlákno to není, protože na písku se na dolezení na nebo až za vrchol skutečně hraje :-)
nicméně když už se tu o tom bavíme, fakt by mě zajímaly nějaký offiko pravidla sportovkářskýho redpointování. Ani na ČHS nebo někde v UIAA nic takovýho není?
21:34:09 09.09.2014
odpovědět 
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
na čhs visí tohle
RP
Lezec překonává obtížnosti cesty vlastní silou, ale jisticí body používá pouze k jištění, nikoli k odpočinku; leze bez přerušení, při pádu musí začít celý pokus o přelezení znovu.
Leze bez přerušení - to mi při dolezení až k topu, kde pak chvíli stojíš a vyklepáváš, přijde jako bez přerušení...:-)
21:38:26 09.09.2014
odpovědět 
        Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Kur** lidi že já to vlákno zakládal :o)) ale je to zapeklitá otázka, co??
hrocht23:44:56 09.09.2014
odpovědět 
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
áááno, evidentně, protože zatim vlastně nikdo neřekl nic co by mělo objektivní platnost, jedinej hodnotnej příspěvek napsal Michal.
ale zas je tu aspoň sranda :-)
11:26:07 10.09.2014
odpovědět 
       Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Hele a co když cesta nemá slaňák? Někde jsem četl, že např. na Súlově, ještě v době kdy to byla morálová oblast, se buď dolezlo až na vršek (lehký a rozchrast), nebo se skočilo do posledního jištění (z toho lehkého dolezu, případně po slezení kousek níž). Co jiného taky dělat, když tam není slaňák, že?
Takže dolezení cesty nemusí nutně končit cvaknutím slaňáku. Samozřejmě, že pokud tam slaňák je, beru cestu za dolezenou až po jeho cvaknutí.
A.13:18:21 10.09.2014
odpovědět 
        Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
ano, tenhle argument už tu zazněl. Spousta názorů jak je to "podle mě" taky, ale odkaz na znění pravidel kde nic tu nic.
00:52:54 11.09.2014
odpovědět 
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Pravidla jsou jasné co se týče průběhu výstupu, viz výše ("Lezec překonává obtížnosti cesty vlastní silou, ale jisticí body používá pouze k jištění atd."). Ale neexistuje žádné oficiální normované pravidlo, které by říkalo, kde přesně a čím cesta končí (slaňákem, dolezením až na vrchol apod.). Je to specifická věc, která se může lišit oblast od oblasti. Asi to bude tím, že skály se nestaví podle norem.
A.08:59:45 11.09.2014
odpovědět 
          Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Tak jsou mezi náma i takoví, kteří se chytnou řetězu a prohlásí to za přelez. Ještě se u toho natočí a pak to prezentují jako přelez. No co na to říct? No comment...
e.09:35:37 11.09.2014
odpovědět 
         Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
A neni právě na lezení hezký, že pravidla nejsou? Je to prostě na tvym úsudku a svědomí, to se mi moc líbí. Stejně tak si můžeš obtížnost cesty napsat jakou chceš. Tohle je fajn a neměnil bych to. Tzn. souhlasim s Michalem, pokud sis cestu užil, další věci jsou podřadný.
P.10:28:42 11.09.2014
odpovědět 
          Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
přesně.
A.10:55:26 11.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Lezení po skalách nemá pravidla jako jiné sporty (např. lezení na překližce, nebo fotbal - ale i tam mohou nastat a nastávají sporné situace, které se při nejlepší vůli špatně rozhodují).

Můj (zajisté subjektivní) názor:

1) Pokud má cesta topový chyt, a ten jsi dosáhl a měl pod kontrolou, tak jsi cestu vylezl.
2) Že jsi při cvakání slaňáku chyt víc zatížil, ten nevydržel a zřítil jsi se, je určitě vadou na kráse přelezu (tato "poskvrnka" by byla menší, kdyby jsi záměrně slezl z topového chytu k jištění níž), takže moje známka za tvůj přelez: "dostatečná" ;-) (ve vzpírání o platnosti pokusu rozhodují tři rozhodčí).
Hlavně, že se ti nic nestalo.

Nepříjemná je i situace, kdy sice slaňák cvaknete, ale z "netopového" chytu a teprve pak následuje nejtěžší krok cesty - jump do madla.
Takové cesty jsou žertem, ale spíš neslušností od prvovýstupce, měl slaňák umístit tak, aby jej bylo možno cvakat až z topu.

Běžné jsou situace, kdy po cvaknutí slaňáku následuje ještě docela těžký krok do topového chytu, ale není nejtěžší z celé cesty, to bych prvovýstupcům nevyčítal.

A taky případy, kdy cesta ani pořádný top nemá, kolem slaňáku je "rajbasový" terén, plno vlnek, cvaknete, o půl metru výš těsně pod vřesem je vlnka, co vypadá líp, pokusíte se k ní dostat, spadnete, co pak (vylezeno, nevylezeno?) - asi taky záleží na celkové podobě a délce cesty.

Pomineme-li "body" (i když, jak praví klasik (M.Brabec): "podstatný jsou body, na zbytek se vyser") a "slávu", může mít citlivý jedinec s vyvinutými vnitřními etickými pravidly z takového (ne)přelezu určité trauma :-), které může lezecké okolí s potěšením šikovně "přiživovat" (tak ať, nemá být tak cimprlich).

Ale (nejen) dolezy cest by neměly být potměšilé ;-)
ivoš11:36:10 11.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
podle toho co si tu napsal, tak váháš. párkrát se mi taky stalo, že jsem nevěděl jestli jsem to vylezl poctivě a tak jsem si to dal podle svých představ znova - to je úplně nejlepší, budeš pak spokojený a nemusíš se nikoho ptát. jinak za mě je chytnutí topu oběma rukama vylezení
13:01:35 11.09.2014
odpovědět 
 Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Přijde mi trochu škoda, že spousty lidí potřebuje lezení sešněrovat pravidly, aby si ho užili a aby se mohli "objektivně" porovnávat s ostatními. Tohle bych do skalního lezení netahal. Přijde mi dobrý lezení odlehčit od srovnávání a zbytečně svazujících pravidel. Člověk si pak lezení víc užije a dokonce leze i těžší cesty, protože je víc v klidu.
P.13:02:35 11.09.2014
odpovědět 
  Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
no jo.. pravda.. a co když pěkně držíš topový madlo a pro jistotu čapneš řetízek? :) Je asi fakt frajeřina přelez si neuznat a začít znovu. I když žádný pravidlo na čapání řetězu asi neni - spíš je vžité, že se to nemá. A zase jsou cesty, kde se chytnout musí a z řetězu se cvaká.. Souhlas s Ivošem ohledně pojebaných konců cest, kdy si řetěz o držení přímo koleduje.
ada fan klub " závist "22:31:25 11.09.2014
odpovědět 
   Re: Vylezeno nebo nevylezeno?
Pro veřejnou prezentaci výkonu je určitě lepší, když je co nejčistší.
Taky mám cesty, který si sám pro sebe víceméně "počítám", i když mají nějaké to "zašpinění". Nestálo mi už za to, lízt je znovu.
Ale po pádu z mírně zamešeného posledního "lehkého" kroku Bodu zlomu jsem tam jel za týden znova.
Rád dávám k lepšímu historku, jak nejmenovaný král deníčkářů kdysi v pravěku lezl na PP Třináctou komnatu. Když se úspěšně dohrabal nad 4. K (nebo že by 5. K? - před odchodem na hranu) do "madel", zařval "paráda, mám to", a právě v tom okamžiku se obě madla urvala a zřítil se; inkriminované římsy se zabodly do písku právě vedle jeho malého brášky, co si stavěl bábovičky. :)
To Ivoš: nevnímám nutně jako neslušnost, když je klíčový krok až od slaňáku do topového madla. Třeba se díky tomu nemusela vrtat další díra do skály... Potměšilost může být taky zajímavá. Problém vidím spíš v tom, jak dát jasně na vědomost, že právě v téhle cestě se ten krok ještě musí dělat, zatímco v jiných se cvaknutím slaňáku běžně končí. No ale u cest za 9a a 9b to asi všichni vědí, a u těch za 7 to není zas tak důležitý. Když onehdy kdosi z Moravy na Panťáku lezl OS Panta Rhei a pod posledním kruhem odpočíval vlevo v koutku, podle místních definic to vlastně nevylezl. Ale asi by bylo zbytečný kazit mu radost a řešit to...
taky P.14:42:15 12.09.2014
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi