Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231399 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Neštěstí na Monte Blancu16.09.2014
Ahoj,

kamarád mého znamého zahynul v létě 25.7. u Chamonix. Znám přesně místo a čas neštěstí. Poslední kdo s ním mluvil byli tři Slováci. Prosím, všechny kdo by mi mohl poskytnout jakoukoli informaci,kde bych je mohl najít, aby se mi ozval
 Re: Neštěstí na Monte Blancu16.09.2014
Mohu se zeptat kde zahynul?
  Re: Neštěstí na Monte Blancu16.09.2014
Ahoj,

refuge du Gouter ... glacier de Tete Rousse

Děkuji


 lezení písek15.09.2014
ahoj, poradil by mi někdo klasickou českou pískovcovou oblast vhodnou pro začátečníka na písku (lezu dlouho, ale na českém písku jsem nikdy nelezl). byl jsem v pár skalních městech a nejvíc se mi asi líbí oblast českého ráje. hledám nějakou slušně odjiště
 Re: lezení písek15.09.2014
Magnezium je zakázané všude v chráněných oblastech (jmenovitě i na Panťáku, Suškách,...) s dvěma výj
  Re: lezení písek15.09.2014
takže když hudy dělá prváč na krakonošův zub a máguje u toho, tak vědomě porušuje zákon?

   Re: lezení písek15.09.2014
Přesně tak, vědomě porušuje zákon. A kvůli takovým volům narůstají problémy s ochranáři.
  Re: lezení písek15.09.2014
Jo a ještě by mě zajímala jedna věc. Jak se pozná, že na to nemám, jinak, než že to zkusím? Kdy ješt
   Re: lezení písek15.09.2014
to že máš na něco těžšího poznáš většinou tak, že lehčí cesty dáváš s prstem v nose. Dobrý je si nec
   Re: lezení písek15.09.2014
Lez na max, to o tom "kdo na to nemá" bylo na maglajz. S tím můžeš na Roviště, do Jury, na
   Re: lezení písek15.09.2014
Doporučuju jednou na písek vyrazit lézt na prvním do oblasti dle tvého výběru a už nebudeš muset klá
  Re: lezení písek15.09.2014
Omyl, na Krizaku se smi magovat bez ohledu na obtiznost. To, ze i presto dost lidi v pro ne lehkych
   Re: lezení písek16.09.2014
Na Křižáku to sice není zakázané ochranou přírody, ale stále platí usnesení ČHS, že by není vhodný m
    Re: lezení písek-ČHS obhajuje používání MG16.09.2014
ČHS obhajuje používání MG na písku (říká tomu pragmatismus), jmenovitě Bloudek, Hrubý Resch, takže b
     Re: lezení písek-ČHS obhajuje používání MG16.09.2014
Myslíš, že Hrubý to opravdu stále obhajuje??
     vidíš, Zobane (a Honzo Dupale)16.09.2014
stačí jedna blbá akce, na který se na písku skoro oficiálně práší, a někteří nýmandi to bezmou za no
    Re: lezení písek16.09.2014
Pokud vim, tak dle CHS je tam magnesium oficialne bez omezeni.
     Re: lezení písek16.09.2014
tak víš hovno
      Re: lezení písek16.09.2014
       Re: lezení písek17.09.2014
 Re: lezení písek15.09.2014
Doporučuju spíš Sasko. Je to pevnější a většinou se dá lépe odhadnout, zda Tvoje jištění dobře drží.
  Re: lezení písek15.09.2014
Na Hruboskalsku bych taky s písky neradil začínat. I když potom už to může být snad jenom lepší:). P
   Re: lezení písek15.09.2014
na pískový začátky je prej dobrá trojčlenka Křížák-Sušky-Ostrov.

nezkoušel jserm, tak
  Re: lezení písek16.09.2014
Tak doporucil bych lecos ale Sasko opravdu ne. Oblibena disciplina Sasiku je komin a sirocina. Pocho
   Re: lezení písek16.09.2014
neviděl bych problém v komínech a spárách, těch tam v důsledku moc není a většina cest, které končí
 Re: lezení písek15.09.2014
V jaké obtížnosti se chceš na písku pohybovat?
  Re: lezení písek15.09.2014
lezu všechno přibližně do 9,ale většinou cesty, kde se v případě pádu moc neproletím. sedí mi kolmé
   Re: lezení písek15.09.2014
Pokud lezeš 9 a chceš zkusit písek. Tak zajeď na Panťák, tam sou i odjištěný cesty. Anebo labák
    Re: lezení písek15.09.2014
Jestli chce klasickou pískovcovou oblast, tak by opravdu měl jet někam jinam než právě do Labáku a n
     Re: lezení písek15.09.2014
nemusí to být vyloženě klasická oblast z historického hlediska, rád bych se podíval do oblasti písko
      Re: lezení písek15.09.2014
Je to dál, ale ideální asi Labák, Tisá a spol. Teda pokud chápu tvoje požadavky. Jinde je taky pěkně
       Re: lezení písek15.09.2014
takže pokud to dobře chápu by pro mě byly dobré: Ostaš, Křižák, Panteon, Bišík, Labák. mohl by mi ně
        Re: lezení písek15.09.2014
Tisá a Ostrov skrývá hromadu doporučitelenjch cest :) Na křížové vrchu toho je taky hodě kde se člov
         Re: lezení písek16.09.2014
jak můžeš napsat, že je tam pro něj hromada doporučitelných cest, když ty máš za maxivýkon pětku? Mě
        Re: lezení písek15.09.2014
plusy
Ostaš, Křižák, Bišík: máš to nejblíž, neni to extra vysoký, je to chytovatý, je to tam
       Re: lezení písek16.09.2014
labák - piškot píše, že tam jsou i klasické cesty. Jsou, ale prakticky nikdo je neleze. Takže tam př
        Re: lezení písek16.09.2014
Hele, tenhle komentář úplně moc nechápu.
Nikdo tam klasické cesty neleze - ale jo, leze. Jist
         Re: lezení písek17.09.2014
Napsal jsem, že tam jsou, ale že se moc nelezou a tys pak napsal to samé. Kruh za kruhem nikdo nelez
          Re: lezení písek17.09.2014
No, mě přišel nesmyslný argument, že se někam nemá na klasiky jezdit, protože je tam moc lidí neleze
           Re: lezení písek17.09.2014
šlo jen o to, že devět z deseti lezců (v lepším případě) mu v Labáku klasickou cestu ani nebudou sch
      Re: lezení písek15.09.2014
Ahoj, ja sice na pisku moc nelezu, ale neco jsem uz vyzkousel. Pokud jsi nekdy ochotny vyjet treba n
       Re: lezení písek15.09.2014
Lezeš 9 a ptáš se, jak se pozná jestli na to máš či ne. Skoro jsem si myslel, že si děláš srandu. VI
        Re: lezení písek16.09.2014
ještě bych se zeptal na prachov a příhrazy - bylo by to tam pro mě vhodné?
         Re: lezení písek16.09.2014
No, to asi ne, když sedíš u klavesnice a stále dokola resis, co je pro tebe vhodne, tak asi zustan n
          Re: lezení písek16.09.2014
už jsem se bál, že ti zaskočil řízek v hubě a nic nám dneš neporadíš. TO jsem se ale přepočítal..
         Re: lezení písek16.09.2014
Prachov a Příhrazy jsou měkčí, sportovek je tam míň...určitě tam zajeď, až se trochu na písku rozlez
          Re: lezení písek16.09.2014
Hele, pokud opravdu lezeš devítky, tak se na písky výdej co nejdříve a v klidu si začni dávat cesty
           Re: lezení písek16.09.2014
díky všem za rady, asi zkusím ten Ostaš jestli je tam stěnový lezení po slušných chytech, mám to nej

 Grossglockner15.09.2014
Nebyl jste někdo v poslední době na Grossglockneru? V jakěm stavu je hřeben?  Díky za info.

 bouldrovka pod posteľou14.09.2014
Zdravím!
Dávnejšie som videl video (mám pocit, že to bolo z UK Climbing, ale ruku do ohňa za to nedám), kde mal týpek v garzónke spravenú bouldrovku zo spodu postele (rám postele s matracom dvihol k stene a zaistil v určitom sklone). Skúšal som go

 Vibram indoor14.09.2014
zdarec, budu podrážet lezky na stěnu a přemýšlím o vibram indoor - žlutá. máte někdo? lepí to jako ostatní vibramy, nebo to je to spíš levnější verze - něco jako u nás grippin?
dík
 Re: Vibram indoor14.09.2014
Velmi tvrdá guma, vydrží fakt hodne. Vydrží dokonce vic nez známá tvrdarna fiveten onyx. akorat na o
 Re: Vibram indoor14.09.2014
Podle mě skvělá guma. Lepím to na boty o kterých vím, že je už nebudu podlepovat. Na rozlez na bould

 Spáry na Severu13.09.2014
Poraďte mi prosím nějaké cesty obtížnosti IV-VIIa, na kterých by se dala dobře nacvičit spárová technika.. Ale žádné vraždy nebo zelené/drolivé hnusy :) Nejlépe v pásmu Děčín-Liberec-Jičín. Díky!

 podmínka kras13.09.2014
Špatná? Půjde něco?
 Re: podmínka kras13.09.2014
A která konkrétní jedna podmínka tě zajímá?
  Re: podmínka kras14.09.2014
Konkrétně nad propadáním v Rudici a cesta Staré varhany. To by mě zajímalo.
   Re: podmínka kras14.09.2014
Tak ta určitě dnes nepůjde, bude to parádně mokré.
    Re: podmínka kras14.09.2014
Slyšel jsem, že tahle cesta je kultovní a parádní věc. Lepší už je prý jenom jakási Neznámá SD a Sra
     Re: podmínka kras14.09.2014
To jo, je to cesta pro fajnšmekry, po přelezu můžeš všechno hodit do pračky:-). V Rudici je dost jin
      Re: podmínka kras14.09.2014
Ještě dovětek, rozhodně to není kultovní cesta, ty jsou zcela jiné:-).
       Re: podmínka kras14.09.2014
Vlku, on Eržik je šprýmař. Ví, že je většina beznadějně zatelká, a proto tady chce vyvolat debatu o
        Re: podmínka kras15.09.2014
Tak, jet na Výlov, to už vyžaduje slušnou dávku masochismu.
         Re: podmínka kras15.09.2014
Však do krasu jezdí jen masochisti, nebo ne?
          Re: podmínka kras15.09.2014
:DDD
         Re: podmínka kras16.09.2014
proc? Vylov je krasna vyrovnana cesta ktera nabizi minimalne 1.5m kvalitniho lezeni! rekl bych ze je
          Re: podmínka kras16.09.2014
Souhlas. Nad tou oblinou jsou ty tři kroky po lištách vážně moc hezký.

 Horniny-lezení-rozdíly?13.09.2014
dotaz na místní znalce,asi každej ví, o čem je lezení na vápnu nebo na písku, ale je nějak zvláštní-specifický lezení třeba na čediči, znělci, ortorule..dokážete nějak srovnat třeba právě s vápnem?
 Re: Horniny-lezení-rozdíly?13.09.2014
O tom, čo je pevné vs. rozité, veľké vs. malé, položené či previsnuté alebo zarastené či nie, zďalek
  Re: Horniny-lezení-rozdíly?13.09.2014
to je pecka, díky:)
   Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Ještě se občas v Česku leze po fylitu nebo břidlici (Kozinec, Krkavka, údolí Kamenice, některé terén
    Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Ešte ma napadá SILICIT (buližník) - napr. v okolí Prahy - veľmi členité steny, takže prevažujú ľahši
     Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
na Buližníku v Řeži se leze po svém nahoře na přírodních masivech do sedmiček, ještě vyšší čísla jso
      Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Áno, aj na buližníku sa nájdu športovky, ale ja som nechcel písať konkrétne o Řeži ani o každej obla
  Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
popis Českého krasu jako oklouzané plotny trochu kulhá. Autor lezl nejspíš jen v lomech kolem Beroun
   Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Nazdar Miloš. On sa pýtal na špecifické lezenie a chcel to porovnať s vápencom, podľa mňa nie je váp
    Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Asi největší převisy, co jsem v Čechách potkal, jsou právě ve Svatém Jánu za klášterem, položené plo
     Re: Horniny-lezení-rozdíly?15.09.2014
Čau Láďo, ja sa Ti ako geológovi nesnažím fušovať do remesla. Viem, kde je jaskyňa so Střechou Čech

 Foto dne12.09.2014
To je pěkná vápencová trhlina.
 Re: Foto dne12.09.2014
ještě že je tam dodatek "bez lidí", málem jsem myslel že se v Arcu udělal ledovec a jsou t
  Re: Foto dne13.09.2014
foto dne - úpadek!!!

 Wie trinkst du, so kletterst du??12.09.2014
aktualne.cz:
Praha - Policisté minulou sobotu nalezli na úpatí skály v pražském parku Divoká Šárka mrtvého muže. Měl u sebe doklady, podle kterých by mělo jít o pětadvacetiletého Němce.

Kvůli značnému rozkladu těla ale nemohli krimin
 Re: Wie trinkst du, so kletterst du??12.09.2014
Značné stadium rozkladu po 4 dnech na mechu??
su blbý já nebo ti poldové? :D

1   ...   403   404   405   406   407   408   409   410   411   412   413   414   415   416   417   418   419   420   421   422   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 lezení písek
ahoj, poradil by mi někdo klasickou českou pískovcovou oblast vhodnou pro začátečníka na písku (lezu dlouho, ale na českém písku jsem nikdy nelezl). byl jsem v pár skalních městech a nejvíc se mi asi líbí oblast českého ráje. hledám nějakou slušně odjištěnou (nebo aspoň hodně hodin) nebo sportovní oblast. když by mi někdo doporučil přímo cesty, bylo by to super. PS jak je to vlastně s mágem na pisku - je to zakázané všude/je to zakázané ale od určité obtížnosti se to toleruje/je to na svědomí každého/je to povolené?
11:44:43 15.09.2014
odpovědět 
 Re: lezení písek
Magnezium je zakázané všude v chráněných oblastech (jmenovitě i na Panťáku, Suškách,...) s dvěma výjimkami, což je Labák-levý břeh a Křížový vrch. Tam se smí od IXa. O nějaké toleranci se nehodlám bavit. Kdo na to nemá, má spoustu jiných možností, kde se vybouřit.
12:00:44 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
takže když hudy dělá prváč na krakonošův zub a máguje u toho, tak vědomě porušuje zákon?

nechci prudit, jen vědět jestli si vyvolení můžou vyjednat výjimku nebo jak to tedy je.
12:23:40 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
Přesně tak, vědomě porušuje zákon. A kvůli takovým volům narůstají problémy s ochranáři.
13:27:22 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
Jo a ještě by mě zajímala jedna věc. Jak se pozná, že na to nemám, jinak, než že to zkusím? Kdy ještě na tu cestu nemám a kdy už jo? Když ji vylezu?

A není růst lez. výkonnosti o tom, že lezu právě cesty, na který mám pocit, že asi nestačím??
12:52:10 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
to že máš na něco těžšího poznáš většinou tak, že lehčí cesty dáváš s prstem v nose. Dobrý je si nechat doporučit od někoho zkušenějšího, znalého místa.
A taky si uvědomit, že písek neni zrovna sportovkářská oblast. Tedy až na výjimky, jako je třeba levej břeh.
Ono se zkoušet posouvat tak, že zkoušíš těžší cesty, může vést taky k tomu, že se přesuneš na kriplkárku
d.13:11:54 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
Lez na max, to o tom "kdo na to nemá" bylo na maglajz. S tím můžeš na Roviště, do Jury, na HIS atd.
13:25:31 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
Doporučuju jednou na písek vyrazit lézt na prvním do oblasti dle tvého výběru a už nebudeš muset klást obdobné otázky. Vše se ti rozjasní a vyjasní.
H.19:45:17 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
Omyl, na Krizaku se smi magovat bez ohledu na obtiznost. To, ze i presto dost lidi v pro ne lehkych cestach nemaguje, je jina (vetsina to nevi ;)).
t.18:13:26 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
Na Křižáku to sice není zakázané ochranou přírody, ale stále platí usnesení ČHS, že by není vhodný mágovat v cestách pod IXa a v cestách, který vznikly bez Mg. Realita je samozřejmě poněkud jiná, ale omágovaný VI a VII a valstněš někdy i III sou fakt zvěrstvo a chtělo by se zamyslet nad tim jestli teda nejet to opatlávat jinam (na nepísek). Krom toho ty "opravdový" sportovci co lezou těžký cesty a mágujou, sou zvyklý si ty cesty po sobě kartáčkem očistit... Takže tady nenaváděj k patlání v lehkejch cestách s připitomělejma smajlíkama.
Párty09:26:22 16.09.2014
odpovědět 
    Re: lezení písek-ČHS obhajuje používání MG
ČHS obhajuje používání MG na písku (říká tomu pragmatismus), jmenovitě Bloudek, Hrubý Resch, takže bych si s jeho používáním hlavu nelámal. Je běžné, že se používá na oficiálních akcích pořádaných ČHS (Zoban), takže to bude asi OK.
10:13:26 16.09.2014
odpovědět 
     Re: lezení písek-ČHS obhajuje používání MG
Myslíš, že Hrubý to opravdu stále obhajuje??
Krtek10:29:13 16.09.2014
odpovědět 
     vidíš, Zobane (a Honzo Dupale)
stačí jedna blbá akce, na který se na písku skoro oficiálně práší, a někteří nýmandi to bezmou za normu. Škoda že se nejste schopní stydět, natož se veřejně omluvit.
14:08:50 16.09.2014
odpovědět 
    Re: lezení písek
Pokud vim, tak dle CHS je tam magnesium oficialne bez omezeni.
16:10:55 16.09.2014
odpovědět 
     Re: lezení písek
tak víš hovno
m.20:26:54 16.09.2014
odpovědět 
      Re: lezení písek
http://skaly.horosvaz.cz/4_db_index.asp?region_id=13
23:16:31 16.09.2014
odpovědět 
       Re: lezení písek
http://www.horosvaz.cz/res/data/058/010523.pdf?seek=1359717580 bod 4.2
06:23:08 17.09.2014
odpovědět 
 Re: lezení písek
Doporučuju spíš Sasko. Je to pevnější a většinou se dá lépe odhadnout, zda Tvoje jištění dobře drží. Naprosté klasiky okolo trojky jsou vícedélky např. Schusterweg na Falkenstein, Schusterweg na Talwächer, Uferweg na Mönch, Alterweg na Hunskirche, Gühnekamin na Gans, Alterweg na Lokomotive.
Kuba Turek12:15:54 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
Na Hruboskalsku bych taky s písky neradil začínat. I když potom už to může být snad jenom lepší:). Pro začátek si vyber Ostaš, Prachov, Křížový vrch. Na Křižáku většinou lze poznat ze země co tě čeká a v průvodcích bývají hvězdičky (pokud nejsou lze se spolehnout na počet přelezů konkrétní cesty na Lezci). Líp se začíná s někým místním. Pokud nelze tak lez ze začátku (pro tebe) lehčí cesty s členitou skálou a nějakými kroužky a uč se mezi kruhy zakládat smyce. Není od věci umět založit kromě smyčky do spáry i ruku a nohu:). To se dá trénovat i na umělé stěně.
moták12:45:59 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
na pískový začátky je prej dobrá trojčlenka Křížák-Sušky-Ostrov.

nezkoušel jserm, takže posoudit nemůžu.
něco na svém webu doporučuje taky horoklub AKA Praha.
12:54:41 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
Tak doporucil bych lecos ale Sasko opravdu ne. Oblibena disciplina Sasiku je komin a sirocina. Pochopitelne, tyto useky se nezajistuji. Nerikam ze tam nic pro zacatecnika vhodne neni ale v Cechach je toho vice a s lepsim pruvodcem zlast kdyz nasinec neumi nemecky.

Ja zacinal ve Skalaku a rovnou na prvnim bez zkusenejsiho partaka. Vzhledem k tomu ze ziju to jde. Nyni bych poslal novacka asi do Ostrova. Pulku cest tam delal jisty motorovy starik ktery se kruhy nebal davat a material tam je vcelku pevny.
A.09:21:55 16.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
neviděl bych problém v komínech a spárách, těch tam v důsledku moc není a většina cest, které končí komínem má nějakou variantu, která vede stěnou kolem. Problém je pro týpka spíš rajbas, který teda Sasíci umějí. Ale to bude problém i v Čechách. Většina výlezů na věže je oblých. Možná proto si dávají už leta letoucí v Labáku poslední kruh v cestě jako slaňovací
09:41:55 16.09.2014
odpovědět 
 Re: lezení písek
V jaké obtížnosti se chceš na písku pohybovat?
K.13:22:52 15.09.2014
odpovědět 
  Re: lezení písek
lezu všechno přibližně do 9,ale většinou cesty, kde se v případě pádu moc neproletím. sedí mi kolmé a převislé cesty po lištách, ostřejších chytech a dírkách, položené cesty po oblých a rajbasy moc nemusím
14:01:41 15.09.2014
odpovědět 
   Re: lezení písek
Pokud lezeš 9 a chceš zkusit písek. Tak zajeď na Panťák, tam sou i odjištěný cesty. Anebo labák
Výva ml.15:03:17 15.09.2014
odpovědět 
    Re: lezení písek
Jestli chce klasickou pískovcovou oblast, tak by opravdu měl jet někam jinam než právě do Labáku a na Panťák.

Pořád si myslím, že Hrubice s Normálkou na Kapelníka a Taktovku, hvězdičkovkami na Dračky a ve skupině kolem Majáku jsou dobrou volbou pro první sedmičky na písku. Tam vždycky najde někoho, kdo mu případně poradí s jištěním. Výše zmiňovaný Ostrov má kapku rozlítanou klasu a jištění taky Bělina občas řekněme pokazil. Což platí v menší míře i o Tisé. Když na pevnější, to bych pak navrhl spíš Ostaš/Bišík.
15:50:24 15.09.2014
odpovědět 
     Re: lezení písek
nemusí to být vyloženě klasická oblast z historického hlediska, rád bych se podíval do oblasti pískovcových věží, abych na písku nelezl jenom na chřibech. čím to bude z moravy blíž, tím líp.když to bude sportovně odjištěná cesta, silová po dobrých, bude to pro mě plus, spíš mi jde o změnu prostředí
16:52:09 15.09.2014
odpovědět 
      Re: lezení písek
Je to dál, ale ideální asi Labák, Tisá a spol. Teda pokud chápu tvoje požadavky. Jinde je taky pěkně, to určitě, ale ne každý se chce (či má prostor) nejdřív postupně adaptovat...
A pokud budeš chtít klasické cesty, v těch jmenovaných oblastech jich taky najdeš stovky.
P.17:25:53 15.09.2014
odpovědět 
       Re: lezení písek
takže pokud to dobře chápu by pro mě byly dobré: Ostaš, Křižák, Panteon, Bišík, Labák. mohl by mi někdo znalý ještě říct + a - každé z těchto oblastí. jinak všem děkuju za rady
17:31:10 15.09.2014
odpovědět 
        Re: lezení písek
Tisá a Ostrov skrývá hromadu doporučitelenjch cest :) Na křížové vrchu toho je taky hodě kde se člověk nezabije. Prachov je specifičtější (oblý).
Výva ml.18:13:54 15.09.2014
odpovědět 
         Re: lezení písek
jak můžeš napsat, že je tam pro něj hromada doporučitelných cest, když ty máš za maxivýkon pětku? Měl by radit člověk, co se pohybuje v jeho číslech...
09:34:13 16.09.2014
odpovědět 
        Re: lezení písek
plusy
Ostaš, Křižák, Bišík: máš to nejblíž, neni to extra vysoký, je to chytovatý, je to tam pěkný :-)
Labák: nejdelší cesty u nás, mj. i spousta sportovek, taky celkem chytovatý, taky pěkný :-)
Panťák: nejpevnější matroš, v podstatě jiná sorta pískovce (cenomanský pískovec)
V každý z těchto oblastí najdeš jak klasiky s minimem kruhů a často i minimem možností smyčkování, přes dobře odjistitelný cesty až po sportovky. Labák máš často vyborhákovanej po 3-4m, chce to delší lano (a neprasit spouštěním, prostě slanit, pokud to jde). Na levým prej sportovek víc než na pravým (levej břeh neznám).
Co se týče otázky lezení cest na který máš, jde zase o ochranu skály, písek se drolí a láme jinak a víc než jiný horniny. jestli polezeš na hraně fyzických a hlavně psychických možností, asi se nevyhneš tomu, že občas něco ušlápneš nebo ulomíš. Na sportovce je to škoda (nejen z hlediska ochranáře, ale i z hlediska lezce - můžeš poškodit cestu, zlehčit jí nebo naopak učinit nelezitelnou), na klasice to je často o život (padáš víc, možno až na zem) a proto je nad cestou potřeba mít větší převahu, abys mohl lízt s jistotou, v klidu, šetrně atd. a nezrakvil sebe ani skálu.
jinej anonym18:36:03 15.09.2014
odpovědět 
       Re: lezení písek
labák - piškot píše, že tam jsou i klasické cesty. Jsou, ale prakticky nikdo je neleze. Takže tam přijedeš, zeptáš se, co lézt a z těch několika tisíc cest stejně skončíš na Baštách, na Trůnu, nebo něčem podobném, kde valíš jen s expreskami po načárkovaných chytech. Ten zbytek cest vesele zarůstá. Podotýkám, že na Baštách i na Trůnu (a na celém pravém břehu) je použití magnezia zakázané.
09:29:36 16.09.2014
odpovědět 
        Re: lezení písek
Hele, tenhle komentář úplně moc nechápu.
Nikdo tam klasické cesty neleze - ale jo, leze. Jistě, v poměru k množství lidí, co se motají na Baštách a Trůnu, je to málo lidí, ale co si pamatuju, v Ádru se taky už dlouho nejvíc lidí motá za Stránskejma a v Himálaji, na Křížáku na Rokoku a na Květnový nebo teď v tajných sektorech...
Problém toho, že se klasický cesty lezou míň, je možná problém lidí, který je chtěj nebo nechtěj lízt, ale ještě spíš problém těch lidí, kteří mají jednoznačnej názor na to, co by všichni lízt měli a jak přesně, a co by naopak lízt neměli.
Myslím, že v tom Labáku se jenom ukazuje víc než jinde, že když je k těm klasikám hned vedle nějaká poloklasická nebo skoromoderní alternativa, tak ta zajímá většinu lidí víc. Já to ale nevidím jako bůhvíjakej problém. Pár lidí si ty klasiky pořád vyleze, no a ty ostatní se aspoň nemusej přemáhat. Tuším, že je to pohled do očí realitě, kterej třeba někomu pevně zakopanýmu v ideologických pozicích nemusí být příjemnej, ale co s tím naděláš? Rozdávat lidem povinné dobro ve formě vytlučených jištění, aby jim nezbylo než se zase jít trápit do klasik?
Mech sice v posledních letech všude na písku roste víc než dřív, ale podle mých zkušeností i v tom Labáku najdeš pěknejch klasik v dobrý skále možná víc než v jiných oblastech, který tím neznevažuju.
No a krom toho i kdyby všechny zarůstaly, myslel jsem, že mech a klasika jdou dost dobře dohromady, nebo ne? Když si vezmu Ádr...
Nechci ten Labák vnucovat, jinde je taky pěkně.
Jenom vycházím ze svých zkušeností a vzpomínek na ně a zkouším si představit, co by tak někomu, kdo na písku moc nelezl, ale má celkem úroveň, mohlo vyhovovat. Odhadoval bych, že třeba osmičky v Labáku by mohly ze začátku uspokojit víc než sedmičky v Příhrazech nebo na Hrubici s permanentním pocitem usolujících nohou a nejistých chytů. Ale můžu se plést. Všední odpoledne v létě na Hrubý skále je příjemný, ať už se leze nebo ne.
Pravej břeh Labáku je třeba 15 km stěn. Když se rozhodneš nejít tam, co chodí tupá většina, najdeš si určitě i něco jinýho, to bych se nebál. Kupodivu občas i někoho potkáš. I když mě celkem vyhovuje chodit na místa, kde se nečekají fronty na cesty a kde člověk moc lidí nepotkává.
No ale i když zabloudíš na Bašty, můžeš si dát krásnou Cestu na truc, morálovou klasiku vzdušnou až dost, kde by ses ale snad neměl zabít; vedle smyčkama dojistitelnou Cestu vlajkonošů. I ten Kruh za kruhem jednou za život pěkně v kuse až nahoru není špatnej zážitek. Na Baldachýnu se mezi borhákovkama schovává taky pár pěkných klasických kousků... Když si nevylezeš na Titanic Pravobok, ale Převozníkův hněv nebo Fahrenheita, užiješ si klasiky taky dost... Je to všude. Jenom za každou cenu nehledat problémy, rozhlídnout se, a nebo mermomocí neživit nejakou vnitřní nenávist k ďáblovu Labáku. Ale to je už taky součást koloritu.
Vypadá to na hezkých pár dní, tak ať to leze!
P.22:20:13 16.09.2014
odpovědět 
         Re: lezení písek
Napsal jsem, že tam jsou, ale že se moc nelezou a tys pak napsal to samé. Kruh za kruhem nikdo neleze se smyčkami, i ten název tomu napovídá, to bych za klasickou cestu moc nebral. On tazatel prostě na začátku chtěl klasické písky a právě ty snad se mnou budeš souhlasit, že na Hrubici se lezou hlavně klasiky. Je to osvědčené, je to bezpečné, je to hezké. Pod klasickou pískařinou si spíš vybavím věž i s knížkou a to zase Labák moc nesplňuje. Neber mě za slovo, jsou tam, ale na to se do Labáku vážně nejezdí.

A co se týká Ádru - že se leze nad Stránskými je pravda, ale od těch lezců blbost. Třeba Konec jedné spáry je opravdu hnusná cesta. Že se ale leze hlavně za Stránskými, s tím už souhlasit nemůžu - viz. Král, Želva, Dafné, Štěpánka, Starostová, Vinnetou, Vrátný, skupina kolem Havrana, skupina kolem Bragliho atd. Těch míst, kde vždycky někoho najdeš, je víc v Ádru, než na pravém v Labáku. A je to jedna klasika vedle druhé.
09:40:57 17.09.2014
odpovědět 
          Re: lezení písek
No, mě přišel nesmyslný argument, že se někam nemá na klasiky jezdit, protože je tam moc lidí neleze. A ještě si přihřát polívčičku s maglajzem. Když tam klasiky jsou a stojej za to, je to pro mě dostatečný. Nikdo je neleze - když se potloukám třeba kolem Vojtěcha nebo Skříně, skoro vždycky tam někdo je. Ale je to jedno.
Taky se přiznám, že nevím, kde je hranice mezi klasikou a moderní cestou. Použití smyček? Když jde třeba o stěnu nebo rajbas, kdy je to klasika a kdy moderní cesta? Nebo je klasika do nějaké klasifikace?
Kruh za kruhem za klasiku nepovažuju, i když v době vzniku myslím vůbec neměl ten přídech, kterej má dneska, kdy se na to čekají fronty. Zmínil jsem jen bokem, že vylízt si ho (i když není klasika) taky není taková újma.
Mě jenom trochu irituje ta myšlenková schematičnost: klasiky - Ádr, Skalák, moderní cesty Labák, Tisá... A zatracování oblastí příslušejících do nepřátelskýho tábora. Ve všech oblastech se dá najít to i to a je jenom věcí lezce, co si vybere. A jestli se někde víc rojej flanelový košile a kostkovaný kalhoty nebo maglajzpytlíky už je celkem vedlejší. Legrační můžou bejt ty i ty druhý, zvlášť ve vyšší koncentraci.
P.10:00:45 17.09.2014
odpovědět 
           Re: lezení písek
šlo jen o to, že devět z deseti lezců (v lepším případě) mu v Labáku klasickou cestu ani nebudou schopni doporučit. Jinak mně klasická cesta končí na vrcholu u knížky, není obílená a nemá borháky ;-)
14:34:36 17.09.2014
odpovědět 
      Re: lezení písek
Ahoj, ja sice na pisku moc nelezu, ale neco jsem uz vyzkousel. Pokud jsi nekdy ochotny vyjet treba na delsi vylet, tak doporucuji Sasko, osobne to malinko znam okolo Falkensteinu, kde jsou opravdu hezke cesty a ty tezsi pomerne slusne zajistene. Pokud lezes 9, tak ti urcite nebude vadit VIIc (Saske) s kruhy po 8 az 10ti metrech, kterych je na Falku dost a jsou pry hezke (Konkretne treba Schonwetterwand http://www.lezec.cz/cesta.php?key=44047 az na kratky usek v 2. delce kde je asi 4m sparovhloubeni na cele telo, ktere je v podstate nezajistitelne). Pak je tam i v okoli spousta hezkych VIIIc a vic, ktere jsou vicemene sportovni - pokud treba prijmas maximalne 6m pad do kruhu jako ok. Konkretne doporucuji cestu Kachelmann kterou jsem zkousel, ale hodil tam tlamu pac na to nemam :D nicmene je to fakt hezke a odpovida to presne tvemu popisu hezke cesty ( http://www.lezec.cz/cesta.php?key=31339 ), kolmice po malych pozitivnich listach. V tom sektoru respektive ve vedlejsich sektorech bylo podobnych cest relativne hodne ale spis tezsi (IXa a vic). Je to v pesi dostupnosti of Falkensteinu, cela oblast je vazne velmi hezka... :)
Radek22:44:21 15.09.2014
odpovědět 
       Re: lezení písek
Lezeš 9 a ptáš se, jak se pozná jestli na to máš či ne. Skoro jsem si myslel, že si děláš srandu. VIIc i výše by jsi měl tedy vylézt bez ohledu na to, jaký máš morál a zkušenosti. Lepší je na písku ubrat ze svý výkonnosti a zkoušet i klasiky s dodatečným dojišťováním. Naučit se smyčkovat je na písku důležité.
Vybíral bych pro začátek kratší cesty na masívy. Většinou vidíš celou cestu, přehledná komunikace a v nejhorším to můžeš obejít a hodit ze shora. Ale to se nic nenaučíš a na písku jako bys nebyl.

Určitě bych spíše doporučil Tisou! Je tam toho mraky a v kvalitní skále. Nechodil bych daleko. Okolí Vyhlídky v Malých stěnách nabízí celou škálu obtížnosí. Nebo přes cestu do Hřebenových věží. Výhodou je, že to pak nemáš do hospody, nebo k autu, daleko.
Jestli chceš méně lidí v této oblasti, zkus Ptačí stěny v Rájci.

Labák je fajn, ale ten si nech v záloze až budeš rozmsklej. Kruhy nebo BH tam však po třech metrech moc nenajdeš, jak tady někdo psal. Ono to s tou vejškou trochu zkresluje a u sportovnějších cest je běžné, že ty vzdálenosti jsou spíše jednou tolik. Když to bude blíže, čekal bych tam problémy.

Si to užij ve zdraví, sokolíku.
Fábera23:33:35 15.09.2014
odpovědět 
        Re: lezení písek
ještě bych se zeptal na prachov a příhrazy - bylo by to tam pro mě vhodné?
00:29:38 16.09.2014
odpovědět 
         Re: lezení písek
No, to asi ne, když sedíš u klavesnice a stále dokola resis, co je pro tebe vhodne, tak asi zustan na tom Beckove, tam si zatrenujes dobře a lepe.
Martas.06:25:21 16.09.2014
odpovědět 
          Re: lezení písek
už jsem se bál, že ti zaskočil řízek v hubě a nic nám dneš neporadíš. TO jsem se ale přepočítal..
Fík13:14:43 16.09.2014
odpovědět 
         Re: lezení písek
Prachov a Příhrazy jsou měkčí, sportovek je tam míň...určitě tam zajeď, až se trochu na písku rozlezeš a zvykneš si. Je třeba umět smyčkovat.
jinej anonym14:13:52 16.09.2014
odpovědět 
          Re: lezení písek
Hele, pokud opravdu lezeš devítky, tak se na písky výdej co nejdříve a v klidu si začni dávat cesty od IXa výše a budeš překvapený, že na to máš.
libor.h.21:36:20 16.09.2014
odpovědět 
           Re: lezení písek
díky všem za rady, asi zkusím ten Ostaš jestli je tam stěnový lezení po slušných chytech, mám to nejblíž a navíc je tam i hodně boulderů.
 22:58:43 16.09.2014
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192434)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Úžeh 5A Zvůle
Výcviková 5 Choustník
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1168 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1436 
 Neřeším to – lezu vše 
 1137 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi