LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231369 cest
Nové přelezy:
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+

Stěny
Orel Břeclav - Břeclav
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
ZŠ Chřibská - Chřibská

Prodejny
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Plzeň
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Gibraltar15.10.2014
čus, leze se i na Gibraltaru?

 Dynafit radical15.10.2014
Pro inspiraci českým outdoorovým prodejcům
http://www.hervis.cz/ products/product?code=BASE:1581720&referer=
 Re: Dynafit radical15.10.2014
Tak to čumim, nevěděl jsem, že Hervis dělá do skialpů. Navíc fakt super cena!
Mám tohle a js
  Re: Dynafit radical15.10.2014
Jaký máš důvody na změnu? Uvažuju o nějakym tech vázání a každá rada dobrá
   Re: Dynafit radical15.10.2014
Hlavní důvod - zkusit něco nového + vychytávky, které G3 nabízí.
 Re: Dynafit radical15.10.2014
Taky způsob jak zabít skialpový trh v ČR.
Vzhledem k tomu, že v Čr fungujou asi 3 krámy pro
  Re: Dynafit radical15.10.2014
Až tady bude opravdový skialpový obchod, ve kterým mám pocit že si mohu vybrat podle své potřeby a n
   Re: Dynafit radical15.10.2014
Pěkná blbost. Mají jeden vypíchnutý tip a to ještě pro ty nejuzší lyže v akci a jinak vše ostatní za
    Re: Dynafit radical16.10.2014
To: Aldo - přesně tak
   Re: Dynafit radical16.10.2014
Myslím si, že v ČR jsou více jak tři skialpové obchody. Pro mě osobně bohužel všechny hrozně daleko.
  Re: Dynafit radical15.10.2014
U Konráda. Ale oni nezkrachujou, proč by měli krachovat?

 Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Ahoj,

potřeboval bych poradit, jak se dělá uzel, kterým se dá přivázat lano (jeden pramen) ke kotvícímu bodu a který drží jen při zatížení. Probíralo se to tady v diskuzi o slňování na jednom prameni, ale nemůžu to najít. Radama ohledně bez
 Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Co já vím, tak slanění na jednom prameni (např. s gri-gri) se dělá tak, že uprostřed lana uděláš jak
 Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Ahoj.
Jmenuje se to kamikaze knot...na guglu mě to vyhodilo výsledky, podle kterých to pochop
  Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Ahoj,

díky za odpovědi, ale ani jedno neni to co jsem myslel - potřebuju uzel, který
   Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
No a taková ta tesařská nebo dřevařská smyčka?
Obhodíš dokola kolem trámu, kmene, otepi větví
    Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Jo, na netu jsou obrázky "tesařský uzel".
Když to neomotáš několikrát, ale jen jedn
    Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
A "dřevařská smyčka" je na obrázcích i v té úplně jednoduché variantě.
     Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
To by mohlo fungovat. Díky
  Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Mimochodem, ten "kamikaze knot" je pečlivě uvázaná zkracovačka, u které již v tahu je přeř
   Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Ovšem nevýhoda tohodle postupu je, že malej kousek lana na to stejně padne.
 Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Budeš potřebovat ještě tenký provázek na stažení. Nějakému uzlu co se potom sám rozváže bych nevěřil
 Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Na tu vtipnou diskusi si pamatuji :)
našel jsem to pro tebe:
  Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
Taky se mi to mezitim podařilo najít, akorát jsem nevim proč měl dojem, že to tenkrát mělo nějakej k
   Re: Uzel držící jen při zatížení15.10.2014
udelas na lane alpskeho motylka (Tak aby jeden konec dosahl na zem. druhy konec protahnes (borhakem,
    Re: Uzel držící jen při zatížení16.10.2014
Na začátku psal Petr, že chce roztočit kolotoč a sotva bude ještě v otáčkách něco přetahovat. Odpově

 Typy a užití karabin14.10.2014
Dobrý den,
chtěl bych vyřešit užití karabin. Přečetl jsem tunu metodik, různých textů, diskuzí a stále nevím jaký typ si při koupi vybírat.
-Chtělo by to přesně vymezit na kterou situaci se hodí každý typ karabiny se zámkem a to HMS, Déčkov
 Re: Typy a užití karabin14.10.2014
Můj názor je takovej, že ocel je spíš na speleo/záchranu/práci/ferraty, nikoliv na klasický lezení,
  Re: Typy a užití karabin14.10.2014
Teda ten můj předchozí post je jakoby ho psal češtinářskej Tatar, to mi fakt hlava nebere.
   Re: Typy a užití karabin14.10.2014
Hezky vystihnuto, ale hlavně žes mi poradil :) doufám, že i ostatní přispějí
    Re: Typy a užití karabin15.10.2014
Ho ro ško la, jakákoliv, jestli tě to nenaučil spolulezec. Nebo alespoň obrázky z metodických příruč
     ovály15.10.2014
Nikdy jsem neviděl používat kladky a tedy ani nevím, jestli se na to ovály hodí, ale já je mám do kr
     Re: Typy a užití karabin15.10.2014
Ovál používám na kýbl, u nějakého lana a kýblu se mi stávalo, že se lano skřípalo v oblouku karabiny

 Typy a užití karabin14.10.2014
Dobrý den,
chtěl bych vyřešit užití karabin. Přečetl jsem tunu metodik, různých textů, diskuzí a stále nevím jaký typ si při koupi vybírat.
-Chtělo by to přesně vymezit na kterou situaci se hodí každý typ karabiny se zámkem a to HMS, Déčkov

 Prodlužování top rope14.10.2014
Zdravím lezce, pročetla jsem metodiky a diskuze a zajímalo by mě, jaké smyce používáte k prodlužování vratného bodu, který je schovaný za hranou. Hodí se na to více pár plochých PAD smyc nebo kulaté šnůry spojené uzlem? Beru v potaz, že se smyce ještě můž
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Uplne nejlepsi ze vseho je - překvapivě - nelezt na top rope.
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Otázka byla jasná. Důvodů, kdy a proč řešit toprope je mnoho. Pokud nemáš konstruktivní připomínku r
   Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Na top rope ti staci klasicka plocha smice.. pokud smice nejde přes ostrou hranu, neni třeba jich ta
    Re: Prodlužování top rope15.10.2014
A nebyla by na to lepší smyce? Smice mi nepřijde úplně ideální. Já osobně používám jen smyce.
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Používám nejčastěji sešité ploché smyce, když nestačí jedna, tak liškou spojíš více, ale i kulatý sv
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Používám šité ploché smyce různých délek, aby končily kousek za hranou a karabiny (2 zámkovky s poji
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
:)))
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
svaž to čím chceš a podlož/obal ty smyce mikinou
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Sešité plocháče, pokud jsou krátké, tak spojit zámkovkou nebo třeba tim liščákem. Rozhodně nic nesva
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Plochá šitá smyce,a chránička jde udělat i s rozřízlé duše na kolo.
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Poopravím trochu nepřesné tvrzení "spojit zámkovkou", neb každá karabina má zámek, ale pro
   Re: Prodlužování top rope14.10.2014
..jasně
   Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Za tú "zámkovku" ti píšem 100 bodov, priateľu. Zásah do čierneho. Karabína bez zámku je
    Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Potřeboval bych taky nějaký body, ne moc, stačilo by mi tak cca 20 - 25. Mohl bys mi je prosím též n
   Re: Prodlužování top rope15.10.2014
Mají karabiny zámek s pojistkou nebo pojistku se zámkem? Kdo si má ty změny v normách pamatovat? :)<
    Re: Prodlužování top rope15.10.2014
...provléknout smyci
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Šitá plochá smyce. Pokud jde přes ostrou hranu tak použít širší/ zdvojit/ dát chráničku/ podložit tr
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Díky za reakce :)
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Rozhodně sešitá smyce. Svazované ne! Schubert uvádí případy, kdy se uzel na svazované rozvázal, jak
 Re: Prodlužování top rope14.10.2014
na šitý plocháče bacha, jsou tenčí než lanovice, víc trpí na otěr a dřív se prodřou. Loni jsem takhl
  Re: Prodlužování top rope14.10.2014
Zas tak to nedramatizuj - i když tu smyci prošoupeš z 9/10, tak tě pořád unese. A abys to až takhle
   Re: Prodlužování top rope15.10.2014
já se teda moc snažit nemusel. Cestu, která má cca 10m jsme zkusili ve dvou lidech každej cca 2-3 po
  Re: Prodlužování top rope15.10.2014
Možná i tři bych tam dal.
  Re: Prodlužování top rope15.10.2014
Ono je taky rozdíl mezi klasickejma širšíma plocháčema a tenkou dyneemou. Raděj mám klasický plocháč
 Re: Prodlužování top rope15.10.2014
Rady tady jsou hezké, ale co na tom TR chcete dělat, že potřebujete všechny tyhle opičárny, speciáln

 Wildspitze13.10.2014
Nelezl jste někdo prosím v poslední době nekdo severku Wildspitze? Chtěl bych na ni jet ve čtvrtek s kámošem. děkuji za info

 HZS na novinkach12.10.2014
http://www.novinky.cz/zahranicni /evropa/350308-pod-lomnickym-stitem-uvizla-rodina-s-ditetem- osvobodili-je-az-druhy-den.html
(2 me
 Re: HZS na novinkach15.10.2014
Na Lomnicak neznam cestu, ve ktere by se to muselo otocit pri zachrane zivota.
Napada mne Jor

 ztracený šátek - Sloup11.10.2014
Včera jsem pravděpodobně ztratil někde u indie nebo za záchody šedý šátek s oranžovými vzory (značka envit). Kdo ho najde a vrátí má u mě pivo.

 Pruvodce Sokoliki09.10.2014
Ahoj
Nemáte prosim někdo průvodce v pdf na polske Sokoliki? Díky
 Re: Pruvodce Sokoliki09.10.2014
Mam knihu, krasna, kup si a podpor lidi, co tam delaji spoustu roboty pro ostatni........
  Re: Pruvodce Sokoliki10.10.2014
Rád bych koupil kdybych měl kde. Zejtra tam jedu
   Re: Pruvodce Sokoliki10.10.2014
Koupis tam, temer kdekoliv. Nic dopredu neni potreba shanet.
 Re: Pruvodce Sokoliki11.10.2014
mám průvodce na Sokoliky z roku 1967 - pěkná knížka - relikvie - skvost

1   ...   398   399   400   401   402   403   404   405   406   407   408   409   410   411   412   413   414   415   416   417   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Typy a užití karabin
Dobrý den,
chtěl bych vyřešit užití karabin. Přečetl jsem tunu metodik, různých textů, diskuzí a stále nevím jaký typ si při koupi vybírat.
-Chtělo by to přesně vymezit na kterou situaci se hodí každý typ karabiny se zámkem a to HMS, Déčková, ocel, ovál a pak mám ještě tuhle http://kuc.cz/ 8sjqi7
- a kdy mohu použít místo šroubovacího zámku twist lock
Mám případy, horní a dolní jištění, budování stanoviště, slaňování, karabiny do vratného bodu, a zámkové karabiny do expresek a jiné co si vzpomenete.
Myslím, že by to pomohlo i jiným lezcům :-)
 tatrman19:07:24 14.10.2014
odpovědět 
 Re: Typy a užití karabin
Můj názor je takovej, že ocel je spíš na speleo/záchranu/práci/ferraty, nikoliv na klasický lezení, na to je dural.

Stran duralu: HMS je na jištění, a může se hodit i tam, kde je třeba hodně otevřít zámek, např. do masivních kruhů. Na ostatní případy (budování štandů, důležitá mezijištění) bych bral nějaký menší déčka, aby se moc nepronesly. Do expresek drátovky, ev. mít třeba jedno preso s déčkama s pojistkou. Jestli twistlock nebo šroubovačka je podle mě buřt, každej systém má svoje. Ovály nevim na co sou. Tu karábli na fotce bych normálně používal na cokoliv. V praxi to řešim tak, že mám hrozen karáblí s pojistkou zámku a když nějakou potřebuju tak jednu vemu bez ohledu na to jestli je to déčko nebo ovál. V nouzi se dá jistit i půlloďákem v déčku, ale je to dost nepraktický a nepohodlný, protože déčko je malý a bejvá ostřeji profilovaný, takže je s tim větší sraní. Ale déčko + osma, resp. déčko + kýbl je imho ok. Při vícedélkách je dobrý mít centrální karábli ve štandu nějakou větší, např. hms, protože je v ní spousta bordelu nacvakanýho. Při dobýrání druholezce automatickým kýblem je dobrý švihnout tam jako vratnej bod hms, protože s déčkem se zas víc nadřeš.
honza21:44:14 14.10.2014
odpovědět 
  Re: Typy a užití karabin
Teda ten můj předchozí post je jakoby ho psal češtinářskej Tatar, to mi fakt hlava nebere.
honza21:48:45 14.10.2014
odpovědět 
   Re: Typy a užití karabin
Hezky vystihnuto, ale hlavně žes mi poradil :) doufám, že i ostatní přispějí
 tatrman22:40:03 14.10.2014
odpovědět 
    Re: Typy a užití karabin
Ho ro ško la, jakákoliv, jestli tě to nenaučil spolulezec. Nebo alespoň obrázky z metodických příruček. Oválky jsou dobrý do skob nebo na kladky, třeba na rescue set (2 oválky, umělohmotná minikaldka a tibloc). Prostě když potřebuejš vycentrovat to co v ní visí. HMS karabiny se používají pro jistítka a jistící uzly, mají jednu stranu užší a jednu širší jako hruška a zámek s pojistkou (pojistku se zámkem). Zámky jsou úplně jedno, záleží kolik máš peněz a jestli s tím ty a tví spolulezci budou umět zacházet a jak se ty karabiny budou chovat v zimě třeba na horách. Klasika jsou šroubovací, na něco jsou lepší bajonetový, který se rychle zavřou a samy se neotevírají, u některých pozor na nedocvaknutí, i šroubovačky se můžou někdy odšroubovat atd. Na klasický lezení ti bohatě stačí pár HMS karabin a 10-15 expresek, do smyček nebo friendů samostatné karabinky bez zámku, a nějaká zámkovka navíc. Není třeba mít od každého typu co se vyrábí jednu. Jdi lézt s několika zkušenějšíma horolezcema a porovnej si co kdo jak používá a proč, to tě naučí nejvíc.
karabina08:58:38 15.10.2014
odpovědět 
     ovály
Nikdy jsem neviděl používat kladky a tedy ani nevím, jestli se na to ovály hodí, ale já je mám do kruhů. Déčka mají tu drobnou nevýhodu, že mají 4 úhly a cukáním se mohou posunout a pád chytat na těch tupých úhlech u zámku, tj s nosností napříč, která málokdy přesahuje 8 kN. Ovály si vždy sednou.
09:30:11 15.10.2014
odpovědět 
     Re: Typy a užití karabin
Ovál používám na kýbl, u nějakého lana a kýblu se mi stávalo, že se lano skřípalo v oblouku karabiny a občas se to kouslo při dobírání/podávání lana. S oválem tento problém není.
HonzaC10:18:32 15.10.2014
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192434)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Úžeh 5A Zvůle
Výcviková 5 Choustník
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1434 
 Neřeším to – lezu vše 
 1136 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi