LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Poslední slova před smrtí: Cvaknu si tu erárku...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
10.Klapal 10984
11.Stráník 10977
12.Kohout 10931
Bouldry:
10.Pařík 10350
11.Novák 10350
12.Bulička 10184
Hory:
28.Trkal 2410
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231434 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Proč slováci používaj zkratky??11.02.2015
proč slováci používaj ty věčný světácky znějící zkratky kř. jmen typu stano, tono, tony, mišo, robo, lubo...

(nějaká inspirace z laco, fero, apod?)

Nenavážim se, jen jsem tenhle kolorit nepochopil a už párkrát mě to zarazilo
 Re: Proč slováci používaj zkratky??11.02.2015
Francouzi zas náhodně vyberou jednu slabiku a tu zdvojí.
 Re: Proč slováci používaj zkratky??11.02.2015
amíci zas používaj iniciály,
Pídžej, Sídžej, Dýdžej, ...
  Chytrý dotaz11.02.2015
A my Janovi říkáme Honza, Jakubovi Kuba, Václavovi Vašek, několika různým ...slavům Slávek, atd, atd
   Re: Chytrý dotaz11.02.2015
1. Domáce mená kratšie od oficiálnych krstných mien máte tiež. U nás mužské obykle končia na O a žen
    Re: Chytrý dotaz12.02.2015
Jak nemám Slováky rád (sorry, omlouvám se, nemohu za to, vím, že všichni špatní nejsou), tak za ten
    Re: Chytrý dotaz13.02.2015
Dobrá odpověď!
 Re: Proč slováci používaj zkratky??12.02.2015
fero je jednoznačně doklad o jejich vzdělanosti - už odmala vědí který chemický prvek je pro ně nejd

 Bouldermatka11.02.2015
Zdravím,
mohl by mi prosím někdo zasvěcenější poradit s výběrem bouldermatky? Přemýšlím o Ocún Moowalk. Dobrá cena i variabilita. Popřípadě může někdo něco doporučit v této cenové relaci? Lezu ty bouldry spíš na pohodu, ale raději bych pod sebou ně
 Re: Bouldermatka11.02.2015
Řešil sem to loni a vyřešil stejně, ku své plné spokojenosti.
 Re: Bouldermatka11.02.2015
Ocůn Moonwalk je nejlepší volba. Mám Beal a stejně radši boldruju na kamošově OM. Že to je považovan
 Re: Bouldermatka11.02.2015
Podporuju Moonwalk -univerzalni dobra volba!!
 Re: Bouldermatka17.02.2015
Měl jsem Moonwalk, ale často boulduju sám a několikrát jsem ji přeskočil, tak jsem volil druhou Incu

 Kolikrát týdně lézt pro progres?10.02.2015
Ahoj, je mi 40, lezu obvykle 1x týdně a moje hranice je 6-. Lezení pro mě není koníček č.1, ale i tak si myslím, že mám na víc. Pokud se mi podaří jít víckrát v týdnu, vidím zlepšení, větší jistotu, víc síly. Pokud bych se chtěl dostat "jen" na
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?10.02.2015
Myslím si, že na posun o takový nic, ti bude stačit tvá dosavadní docházka...za pár lezeckých dní to
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?10.02.2015
Na zacatku to je asi jedno...2x tydne je optimalni, ale da se zlepsovat i pri tehle frekvenci (z 6te
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
A co Tvoje celková kondice?
Proč se ptám:
Jsi čtyřicátník sportovec s postavou do V, b
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Baví tě to lezení, nebo chceš jen vylézt 6+? :-) Jestli tě baví, tak lez, co hrdlo ráčí a posuneš se
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
na šestky stačí lízt jednou za dva měsíce ;-)
Základ je lízt co nejvíc a neuspěchat vývoj šla
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Jednou za dva mesice ti to staci, kdyz lezes normalne 7. Tohle ale evidentne ten pripad neni. Navic
  reálná fyzička obyvatelstva11.02.2015
Trochu přehnané, znám normálně stavěné lidi, co nikdy šestku nepřelezli, i sportovce. Nesportovce, k
   Re: reálná fyzička obyvatelstva11.02.2015
Tady s tebou nesouhlasím. Řada aktivit, které jsi vyjmenoval, opravdu potřebuje kombinaci pohybu a u
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Pokud jde o kondici, tu mám na svůj věk asi slušnou. 10km za 45minut, 1/2 maraton za 1:45. Nadváhu n
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Ano, teď jsi to vystihl úplně přesně. Jediné, co ti v lezení chybí, je cit. A teď to neber nijak špa
   Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Jasne ze to naucit jde, prelejzanim ruznych problemu si proste osvojis pohybovy vzorce pro ruzny sit
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?12.02.2015
To je pravda tak napůl. Uvedené ti umožní vykonávat činnost, tedy v tomto případě různé kroky a pohy
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
z mych zacatku muzu rict, ze lezenim na prklizce na lane 2x tydne jsem se z nelezce dostal za rok na
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Jestli chceš mít lepší pocit z lezení šestek, mít rezervu a vědět, že na skále budeš mít větší šanci
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?11.02.2015
Myslím, že jsi to vystihl docela přesně, já jako senior beru stěnu jako údržbu a zábavu přes zimu, l
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?15.02.2015
Hezky napsáno!
   Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?16.02.2015
Hele,je mi přes 40 a řekněme,že třeba svůj číselný potenciál bych za čas viděl někde blízko 8b+ venk

 Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Ahoj, zajímalo by mě jaká je nejdelší skalní cesta v ČR. Ví někdo? Google mi na to příliš mnoho neřekl... Díky moc! V.
 Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Tipnul bych si traverz Křížové Stěny ve Sv.Janu p. Skalou.
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Asi ano, ale už je to pár desetiletí zakázané kvůli absolutnímu zákazu střední části cesty.
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
A jaká je prosím délka? Tuze zajímavá otázka. Dále tedy, nejdelší "nezakázaná" cesta?
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Tipnul bych, že nejdelší cesty budou na Bořni.
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
není náhodou něco dlouhýho třeba na Mařence, nebo tam někde?
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
taky bych tipoval Bořeň, je tam pilíř kterej má tři dýlky.....
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
No a co? Já myslel, že je v pořádku lézt někam, kde se to nesmí. Přeci se nemůžeš nechat omezovat oc
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Aaaa, panacek se presunul z diskuze o lavinovem nestesti..
 Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
mezi těmi zakázanými by se možná našlo i něco v Krkonoších

Nějaké traverzy bych nepoč
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Tak to by mě také zajímalo, která je u nás nejdelší skalní cesta a nejvšší skalní stěna. Co nějaký
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Hodně dlouhý je i traverz IV. masivu v Řeži, na jméno si nevzpomenu - odhaduji čtyři - pět délek.
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Nejdelší na Bořni bude nejspíš Východní hřebenovka a z těch "normálních" cest asi Stará na
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
Plškův výstup ze dna Macochy (7 délek) má cca 260 lezeckých metrů. Zcela jistě předčí i nejdelší výs
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?09.02.2015
neumím počítat, 8-9 délek, dle toho, co se dá spojit...
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
neumis no
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Macocha pěkné a co doporučuješ dlouhého na té Pálavě?
       Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Pozdni sber 2014.
       Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
No cesta přes špunt má myslím 4 délky, i když samo kratsí, celkem tak 90m?
Nebo Středem plotn
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Jak píše Kuba, mezi nejdelšími třeba cesty na Bílé skále naproti Mařence mají přes 100 m. Nejmíň jed
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Milenci nemaj 90m, ale 108 a některý cesty na ně jsou jistě delší než 100m a nějaký 100 metrovky by
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Mohl bys prosím hodit nějaké bližší info k lezení v Krkonoších? Je mi jasné že to bude nejspíš zakáz
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Zajímavý terény jsou ve sněžnejch jamách - jsou tam terény vhodné na léto i na zimu.
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Napsal jsem to, protože tam jsou, ale absolutní výšku nevím, protože to je stoprocentně v 1.zóně. A
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Jojo, slyšela jsem právě že v Polsku to má být snad legální, ale nedá se to nikde moc ověřit...
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Lezení v Krkonoších je opravdu až na drobné výjimky zakázané. Leze se tam stejně:

Kra
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Nektery ty mensi skalky, treba Sokoliky, nejsou ani moc mensi. Na Sokolikach jde najit i par 3 - 4 d
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Sokoliki jdou z Krkonoš dost daleko přes údolí, ty už patří do oblasti Rudawa nebo kýho výra se to j
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?15.02.2015
Parádní přehled, díky moc!
 Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Hřeben na Suškách. Sice se to nedá považovat přímo za cestu, ale v průvodci to je.
 Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Díky moc za hodnotné odpovědi!
 Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Pilíř v soutěsce Džbán v Šárce má taky něco pod 100 metrů a hřeben Dívčího skoku z údolí, nebo celá
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
si myslím, že nějaká spára v Ádru, i když má třeba jen jednu dýlku, se může tomu kdo ji leze na vos
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
:-) tak tak. Pocit že lezu ohromnou štreku a při pohledu dolů to byly zatím odlezené dva metry... A
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Hlína: to mě napadá eště Bigwall na Presidenta v Labáku :D
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?10.02.2015
Šarka... napiš mejl
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
K tý Divoký Šárce, Pilíř nebude zas tak dlouhej, vejška cca 60m, pár kliček, ale lezení to je. Slaňo
   Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
tak co vyhrálo - hřeben Sušek, nebo Macocha?
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?11.02.2015
Jsem nakloněn věřit tomu, že (nehledě na různé traverzy a hřebenovky) budou nejdelší cesty buď v Mac
     Re: Nejdelší skalní cesta v ČR?16.02.2015
a teď která z těch cest má nějakou rozumnou obtížnost, není v rozbitém terénu a je na skále, kde se

 Lezení Irkutsk (Rusko)06.02.2015
Ahoj, víte někdo o nějakých lezeckých oblastech nedaleko ruského města Irkutsk resp. v okolí  Bajkalského jezera. Díky za typy a doporučení.

 Bouldr na sněžníku aktuální podmínky?06.02.2015
zdar bouldristi jak prosím vypadají aktuál.podmínky na sněžníku, příp. vysokáč dá se?dík
 Re: Bouldr na sněžníku aktuální podmínky?06.02.2015
Bahratal dobrej :)

 Boty/mačky06.02.2015
zdravím, prosím Vás jak mají sedět boty na alpinismus (turistika, lehčí ledovcové lezení)
Mají sedět přesně jako třeba lezečky? Nebo menší vůle nevadí ?
 Re: Boty/mačky06.02.2015
Tak si predstav, ze slapes v lezeckach cely den ve snehu. Znicis si nohy a pokud mas boty moc tesny,
  Re: Boty/mačky06.02.2015
Díky za odpověď. Pomohla.
   Re: Boty/mačky06.02.2015
Jj, pata nesmí do kopce "šmrdlat" a při chůzi z kopce se prsty nesmí dotýkat špičky (slezo

 Párátko06.02.2015
Takovýto skvos objeviti v české zemi středočeské, nevylezený, nezmatlaný, neocvočkovaný v 21. století...nemožno!
 Re: Párátko06.02.2015
Z párátka bude nádherný výhled na meandr. Teď už ho jen najít a to nebude lehké.
  Re: Párátko06.02.2015
A davat bacha, aby se pri kontaktu nerozpadlo.
   Re: Párátko06.02.2015
sorry, možná fotka zkresluje, ale z tohohle pohledu bych se o to radši ani neopřel :D
   Re: Párátko07.02.2015
Ač to na fotce nevypadá ,tak věž je z velmi tvrdé a kvalitní skály prorostlé křemenem -určitě nespad
    Re: Párátko07.02.2015
Coz o to, tvrdou skalu bych cekal, ale moc to teda nebudi dojem celkove kompaktnosti.

 Re: Párátko06.02.2015
Ja tam teda vidim jeden hak a vrcholovku, takze bych se moc nerozplyval...
  Re: Párátko06.02.2015
Kdo myslíš, že tam dal slaňák?
 Re: Párátko06.02.2015
Párátka je mi líto. Když na něj budou lozit pořád nějací vohnouti tak se brzo skutálí do údolí... :-
  Re: Párátko07.02.2015
U tohoto objektu bych se lezeckeho zajmu fakt nebal :D. Tak zoufali nejsme ani v nasich, na lepsi sk
 Re: Párátko07.02.2015
Krása, koukali jsme na to z vyhlídky a je to dominanta svahu. Už dnes to měli fotografové nadšenci v

 rockstars.cz04.02.2015
Zdarec, mate nekdo informace jak to vypada s webem rockstars.cz? Nekolik let uz tam sviti ze se maka na novem webu a konceptu, ale porad nic. Zajima me to ciste ze zvedavosti.

 anketa04.02.2015
Dnešní anketa nemá chybu :)
 Re: anketa05.02.2015
Dik za info, malem jsem to prehlidnul...a co jsi dal?
 Re: anketa06.02.2015
Hlavně aby někdo zas nezmanipuloval počty hlasů!

1   ...   375   376   377   378   379   380   381   382   383   384   385   386   387   388   389   390   391   392   393   394   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Kolikrát týdně lézt pro progres?
Ahoj, je mi 40, lezu obvykle 1x týdně a moje hranice je 6-. Lezení pro mě není koníček č.1, ale i tak si myslím, že mám na víc. Pokud se mi podaří jít víckrát v týdnu, vidím zlepšení, větší jistotu, víc síly. Pokud bych se chtěl dostat "jen" na lezení cest za 6, 6+, kolikrát týdně myslíte, že je potřeba chodit? Nejsem žádnej talent, ale úplný dřevo snad taky ne... Díky za vaše názory
Looser22:49:27 10.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Myslím si, že na posun o takový nic, ti bude stačit tvá dosavadní docházka...za pár lezeckých dní to budeš dávat...
antiKláda23:00:43 10.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Na zacatku to je asi jedno...2x tydne je optimalni, ale da se zlepsovat i pri tehle frekvenci (z 6tek). Hlavni je nalezt v tehle dobe co nejvic metru a osvojit si pohyb. Pak zkouset tezsi cesty (vylezenim kilometru 6- clovek automaticky nezacne s prstem v nose davat 6+....plati v jakekoliv obtiznosti)...klidne je zkousej na druhem, jde tu hlavne o pohyb. Jo a pak bych doporucil lezt venku, co to jde...lezenim venku se clovek casto vyrazne zlepsi i v lezeni na stene (musis hledat chyty, stupy, osvojis si uplne jine kroky, ktere pak pouzijes i na stene)...obracene to vetsinou moc nejde. Ja treba ted lezu tak 9-/9 max a na to se musim snazit lezt pravidelne parkrat tydne (sem docela drevo a liny trenovat vytrvalost). Kdyz mi staci do 8, tak staci 1 max 2x tydne na pohodu se udrzovat. No a 7 sem vetsinou schopny lezt i po delsi pauze. Podle me na 7 se vysplha vetsina jedincu, pokud se toho lezeni nebojej (nebojej se delat kroky, ktere jsou na hranici) jen tak obcasnym pohodovym lezenim (1x-2x tydne) a obcasnou snahou o posouvani limitu :) ...sakra to sem zas vyplodil snusku kecu
Tom23:06:33 10.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
A co Tvoje celková kondice?
Proč se ptám:
Jsi čtyřicátník sportovec s postavou do V, bez nádváhy, s dobrou nebo velmi dobrou kondicí? Pak budeš za půl roku lezení jednou týdně bez přestávek nejspíš lízt i cesty lehce pod 7.
Nebo máš kondici průměrnou, ale bez kil navíc? Stejně se brzo dostaneš k těm sedmičkám.
Máš nadváhu a kondici nijak extra nadprůměrnou? Tak jasně, můžeš to udřít tim, že zvýšíš frekvenci lezení apod., ale stejnej efekt, kterej využiješ/oceníš i jinde než v lezení bude mít zlepšení kondice snížením hmotnosti, posílením kardiovaskulárního systému nějakou anaerobní aktivitou (běhání) a lehké posílení pohybového aparátu (cvičení s vlastní vahou, TRX, činky...cokoli co bude mít trochu systém, aniž bys to kdovíjak hrotil).
Takže tolik podstatnější stránka věci (můj názor, nenutim).
Ale co se lezení samotnýho týče, největšího zlepšení dosáhneš tim, že se co nevidět uschopníš k tomu, abys vyrazil ven na skály. Něco dobře odjištěnýho. Posune Ti to techniku nohou a nejen nohou a už jen to Ti stačí, aby ses k těm sedmičkám přiblížil. Až budeš chtít lízt 8 a výš, můžeš začít řešit lezeckej tréning, ale do tý doby...
A jestli lezeš pár týdnů - měsíců, tak aniž bys cokoli změnil, jen tim jak Ti posílí prsty, polezeš za chvilku k sedmičkám tak jako tak, jak psali kluci nade mnou.
00:02:57 11.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Baví tě to lezení, nebo chceš jen vylézt 6+? :-) Jestli tě baví, tak lez, co hrdlo ráčí a posuneš se jistojistě. Někdo vyleze 6+, když jde poprvé v životě lézt... někdo musí potrénovat. Bav se tréninkem 3x týdně a další dva dny věnuj jiné sportovní aktivitě, zlepšíš se v lezení a budeš se cítit líp.
 Variant08:30:54 11.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
na šestky stačí lízt jednou za dva měsíce ;-)
Základ je lízt co nejvíc a neuspěchat vývoj šlach - svaly posilujou v řádu týdnů, šlachy v řádu měsíců.
10:32:33 11.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Jednou za dva mesice ti to staci, kdyz lezes normalne 7. Tohle ale evidentne ten pripad neni. Navic tezko nalezes co nejvic, kdyz polezes jednou za 2 mesice :)
Tom11:44:51 11.02.2015
odpovědět 
  reálná fyzička obyvatelstva
Trochu přehnané, znám normálně stavěné lidi, co nikdy šestku nepřelezli, i sportovce. Nesportovce, kteří mají šanci to dokázat, i sportovce, kteří nebudou chtít něco pro to udělat. Na TR to ani nebudu počítat, to by byla možná jen polovina. Takových je, co lezli, těžké cesty několik let a teď nedají ani šestku. Spousta lidí z voleje přibližně např.: neuplave 500m, neuběhne 1 km vkuse, spousta lidí neujede na kole 20 km za den, nebo nedá 25 km pěšky (chůze je přirozenější). Mohli by jsme pokračovat, na přesných hodnotách až tak nezáleží. Možná to nejsou kdovíjaké výkony, spousta lidí možná nevydrží 8, 10 hodin makat rukama nebo stát na nohou. Možná mají jiné kvality a možná je to jedno. Ne, není běžné lézt šestky, ale je běžná frajeřina to tvrdit. Hodně zdraví, aby ti to dlouho vydrželo.
ty ty ty12:07:55 11.02.2015
odpovědět 
   Re: reálná fyzička obyvatelstva
Tady s tebou nesouhlasím. Řada aktivit, které jsi vyjmenoval, opravdu potřebuje kombinaci pohybu a určité síly. Ale šestky nejsou ani o pohybu, ani o síle, nepotřebuješ na ně nic, jen trochu vztahu k pohybu. Ne každý vlohy má, to je pravda, ale kdyby lidi přestali špekulovat o nesmyslech a hledat v tom nějakou vědu a zvedali nohy, neměli by v šestkách problémy. Jestli někdo má v podobných cestách problémy, je třeba hledat řešení v hlavě, ne v těle.
12:40:38 11.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Pokud jde o kondici, tu mám na svůj věk asi slušnou. 10km za 45minut, 1/2 maraton za 1:45. Nadváhu nemám. Zhybů nadhmatem dám asi deset, netrénuju to.
Ale lezu už tři roky a progres nikde. Mám někdy i 1/4 roku pauzu, jinak lezu většinou 1x za týden. Loni jsem na skalách nebyl, o prázdninách nebylo kdy...stal se ze mě překližkář. Teď jsem dva týdny lezl 3-4x za týden a rázem posun jak blázen.
Takže v mém případě asi chybí nadání pro lezení a všechno, čeho dosáhnu, je vydřený. Asi mi pomůže jen chodit častěji....
Looser11:40:12 11.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Ano, teď jsi to vystihl úplně přesně. Jediné, co ti v lezení chybí, je cit. A teď to neber nijak špatně, ale tohle naučit nejde. Buď tě v daném okamžiku určitý pohyb napadne, nebo ne. Že se naučíš vykozit nebo patičkovat nebo dělat nějaké konkrétní kroky, je hezké, ale k ničemu, protože můžeš umět cokoliv, ale když tě nenapadne to použít, máš prostě smůlu :-(
12:46:30 11.02.2015
odpovědět 
   Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Jasne ze to naucit jde, prelejzanim ruznych problemu si proste osvojis pohybovy vzorce pro ruzny situace a po case si je zazijes.
m.17:47:09 11.02.2015
odpovědět 
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
To je pravda tak napůl. Uvedené ti umožní vykonávat činnost, tedy v tomto případě různé kroky a pohyby, automatizovaně a efektivněji. Potud je to v pořádku. Ale i když to vše budeš mít zažité, nepomůže ti to v tom, že tě ty kroky a to řešení napadne. Nebo to pomůže jen minimálně. Výsledek na stěně pak je ten, že dotyčný umí dobře přelézt cestu po nácviku, nebo když mu někdo poradí. Na OS to skončí u toho, že dotyčný stojí v půli cesty a neví, jak dál. Zkouší to silou a co nejpřímočařeji, ale nejde mu to. A stačí na lezce jen křiknout, ať si třeba zvedne nohu nebo to vezme křížem, a lezec obtížné místo s lehkostí a elegancí přeleze. Ale samotného by ho to nenapadlo. Kdo si to neumí představit, tak si vzpomeňte na situaci, kdy jste byli extrémně unaveni nebo se vám vůbec nechtělo.
00:18:59 12.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
z mych zacatku muzu rict, ze lezenim na prklizce na lane 2x tydne jsem se z nelezce dostal za rok na sestky na skale, sedmicky na stene. ted jsem zacal zapojovat boulder a lezu 3x tydne, ale progres uz takovej neni. no, zadarmo to nebude :-)
f.12:51:34 11.02.2015
odpovědět 
 Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Jestli chceš mít lepší pocit z lezení šestek, mít rezervu a vědět, že na skále budeš mít větší šanci nějaké šestky lézt ve zdraví, zkus lezení věnovat víc času. Víc dní, víc hodin. Odměna tě nemine. Dej tomu dva měsíce a potom se rozhodni jak dál a jaké máš možnosti a zisky. Možná tě potěší i nějaká 7- nebo 7 s odsedem nebo za kamarádem, kde ti sednou kroky. Už to, že za měsíc polezeš to samé na stěně místo 4 hodin jen 3 hodiny a podobně.
Ze začátku 2x týdně, víc asi účelně nevydržíš. 3x týdně už je lepší, ale ne každý lezení může věnovat tolik času a peněz (8 a víc cest jsou asi 3 hodiny lezení a minimálně 100kč). Vzpomeň si, jak jsi ztrávil poslední večery a jestli to bylo účelné. Důležité je i s kým, co a kolik toho vylezeš. Předrkotat 4 lehčí cesty a říct, dnes už na to kašlu, nebude posun, ale při návratu k lezení jsou 4 lehký cesty a max 2 hodiny lezení často realita. Ze začátku jsou třeba delší odpočinky mezi cestama. Přidej jednu dvě cesty, hlavně na začátku metry, alespoň nějaký pohyb. Trpělivost. Když mi nejde obtížnost, hlavně ze začátku sezony nalezu metry, potom až zvedám klasu. Zjistím si jak na tom jsem, co vylezu na max i kvantitu, kolik času potřebuju mezi cestama na regeneraci, kolik můžu dát těžích cest a kolik na oddech. Střídám lehčí cesty a občas zkusím něco na hraně. Dvě lehčí na rozlez, třetí čtvrtou cestu těžší, pak jednu zlehčit,... a poslouchám při tom tělo - svaly i šlachy, piju po každé cestě než jdu jistit. Proti únavě se zavodním už před cestou na lezení. Postupně se snažím obtížnost za celej večer srovnat do lajny, když jistič regeneruje pomaleji, můžeš i dvě tři cesty po sobě, půjdete dřív na bar. Potom zase lehce zvedat obtížnost, zkoušet nové cesty. Rozlézat se na těžších, lézt pod laťku leda jen na dolezení. Lézt všechny profily, nevynechávat kolmice ani převisy. Opakovat cesty a sledovat posun. Zjistit, které cesty lezu pořád s prstem v nose a už mi nic nedávají, které cesty vynechávám, tlačit se o +/- nahoru a do toho, co mi nejde, do nových cest. Přemluvit se ze zóny komfortu do alespoň něčeho víc pracovního. Když chci něco konečně dát na kusovku, zařadím to po rozlezení dokud mám sílu, třeba 4. cesta. Když mi něco dlouho nejde přelézt, někdy není špatné lézt jiné cesty a vrátit se za dýl, holt mi to nesedne a musím se nějak zlepšit komplexně a dostat z hlavy ten tlak, že to chci a musím vylézt, dostat do hlavy klid. Zhodnotit si každé lezení, co jsem přelezl nového, těžšího, líp, chytřeji, silověji, zvládnuté kroky v cestách nebo další vybojované expresky. Hlavně u šestek žádné velké přehnané ambice a mít radost ze všeho. I kdyby celý trénink stál za bačkoru, ber to jako trénink a posun do příště, tělo si pohyby zapamatuje, příště bude líp. Trénuj i hlavu. Přestaň hlavně dolézat cesty po všem, to je přesně to myšlení, že to můžeš kdykoliv vzdát. Proč lézt něco na druhém? Na umělkách je jištění snad po 1,5m! To už je lepší odsednout si, když to nejde. Cesta kde 1-2x sedíš je lepší než nevylezená, pár pokusů a bude to až nahoru. Na rozkoukání v klasifikaci je i skoro celá odseděná cesta dobrá, protože mezi tím lezeš nové kroky. Kašli na čumily. To ví každý sám, jestli nemá den, je unavenej, jestli je to nad jeho síly a visí tam jak pytel, nebo jestli jen nespojí kroky a příště to poleze líp. Ještě lepší je nebát se lézt do pádu. S jističem, kterému můžeš věřit, si navzájem odskakovat do lana, ale postupně! Musíte oba vědět, že se nezrakvíte, ne někoho pustit až na podlahu. Na druhou stranu vystřídání několika spolulezců a spolulezkyň tě naučí nové pohyby a řešení kroků. Nelézt jen na jedné stěně, občas jít lézt i někam jinam.
Možná se v nějaké fázi najdeš a něco zkusíš. Už to, že nad svým lezením přemýšlíš, je posun, i sám si dokážeš odpovědět na otázky, proč ti něco nejde. Nezapomínat na rozcvičení, docvičení a odpočinek, čím víc polezeš, tím budou důležitější.
Martin11:43:00 11.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Myslím, že jsi to vystihl docela přesně, já jako senior beru stěnu jako údržbu a zábavu přes zimu, lezení venku na skalách a v horách je pro mě mnohem lepší, ale chápu, že dnes je hodně lidí, kteří třeba ani venku vůbec nelezou. Hlavní je však vnitřní uspokojení a nikde neomezovat a ohrožovat ostatní.
Zdenek13:25:35 11.02.2015
odpovědět 
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Hezky napsáno!
Eliška23:26:05 15.02.2015
odpovědět 
   Re: Kolikrát týdně lézt pro progres?
Hele,je mi přes 40 a řekněme,že třeba svůj číselný potenciál bych za čas viděl někde blízko 8b+ venku.To znamená něco kolem 8b na stěně.Ale je fuk,kde máš hranici,protože pro posun v obtížnosti směrem nahoru potřebuješ lézt.A pro vylezení 6+ vážně stačí jít lézt tak třikrát za týden.Ale lézt,ne prosedět 3 až 4 hodiny v cestách.Prostě lez větší objem cest ve rozsahu obtížností od komfortní 5- až po "hardcore level" 6+ a vylez jich tak 8 až 10 ve všech druzích profilů.Sedět a programovat můžeš pak těžké cesty,pokud budeš chtít dojít někam dál.Dívej se jak lezou ti lepší a snaž se uvědomovat chyby.Halda lidí řeší že nemá sílu,nebo vytrvalost,ale po pravdě řečeno,neumí hlavně lézt.Respektive,lézt technicky správně.Taky je minimum lidí,kteří jsou ochotní udělat při lezení krok který nemají pod kontrolou.Krok 50 na 50 je nad jejich schopnosti :)Nalez metry,kroky....posune tě to.
07:51:12 16.02.2015
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192446)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
AW V Bielatal
AW II Bielatal
Normální cesta VI Skály U Mšena
Dívčí válka VII Skály U Mšena
Ztracená bota VII Skály U Mšena
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1169 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1287 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1436 
 Neřeším to – lezu vše 
 1138 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi