LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Měkké klíny10.04.2015
Chtěl jsem se zeptat, jestli se prosadily ty měkké rozevírací jistící klíny na písku do spár. Nebo je místňáci spíš neberou. Spárový rukavice asi byly přijaty na milost ne?
 Re: Měkké klíny11.04.2015
Přijato.
  Re: Měkké klíny11.04.2015
No je to trošku složitější viz. piskari.cz. Spoustu lidí by tě třeba v Ádru ukamenovalo. Asi většina
   Re: Měkké klíny11.04.2015
(Radi) prijaly lezecky, ktery obycejne s gumou jsou, prijmou i UFO.
   Re: Měkké klíny12.04.2015
Ti co maj ty vraždy vylezený bez jsou jednoznačně proti klínům. Ti co vykrváceli spáry, bez rukavic
   Re: Měkké klíny12.04.2015
No takže víš hovno a cucáš si to s prstu. Nikdo nikoho nekamenuje.
K pískovci naprosto přijat
    Re: Měkké klíny12.04.2015
no, treba s Tebou a tvyma prasecinama
     Re: Měkké klíny13.04.2015
No tak to pozor. Že to nikomu nevadí, je hodně odvážný říct. Je fakt, že umožňuje spoustě lidem vylí
      Re: Měkké klíny13.04.2015
Je, že až ho budu mít, budu se snažit být při výběru cest co nejmíň ovlivněn tím že ufo mám, a do vr
       Re: Měkké klíny13.04.2015
Nezapomeň taky napsat do knížky vylezeno s dynamickým lanem, pokud takové při výstupu použiješ. Mysl
        Re: Měkké klíny13.04.2015
napsat (použito ufo) nebo jen (ufo) zabere v knížce asi tak stejně místa jako jméno třetího lezce, a
         Re: Měkké klíny13.04.2015
To nejsou nesmyslný konstrukce. Čím je ufo tak významný a odlišný od ostatních pomůcek, který fyzick
          Re: Měkké klíny13.04.2015
Rozdíl je v tom, že s ostatními věcmi se automaticky počítá (s dynamickým lanem či lezečky leze i Ci
      Re: Měkké klíny13.04.2015
Neukamenuje není to samé, že to nikomu neva. A server pískaři.cz bych určitě nebral jako většinovej
       Re: Měkké klíny14.04.2015
Samozřejmě naprostý souhlas. Jen je třeba se chovat šetrně, aby si to užily i naše děti. Proto chápu
   Re: Měkké klíny13.04.2015
Že UFO sníží psychickou obtížnost některých cest je neoddiskutovatelný fakt. Ale tím, že je ke skále
    Re: Měkké klíny13.04.2015
"Otevře části lezců cesty, ve kterých bylo z jejich pohledu zbytečně vysoké riziko"
     Re: Měkké klíny13.04.2015
Kluci souhlasím s Váma, ale borec se ptal na názor místních lezeckých komunit. Jestli jí jste tak je
      Re: Měkké klíny13.04.2015
Co jsem koukal, tak s tím zase tak velký problém nemají... Prostě si svý spáry a obliny hlídaj před
 Re: Měkké klíny13.04.2015
Například v Sasku jsou povolené jen s textilním povrchem, ty s lepičkou nikoliv...
 Re: Měkké klíny13.04.2015
Nejsem místní lezecká komunita, takže mluvím jenom za sebe. Vylezl jsem v minulosti určité množství
  Re: Měkké klíny13.04.2015
Ještě bych dodal jednu myšlenku: Pokud by se podobná pomůcka objevila už v 60. letech min. století,
   Re: Měkké klíny13.04.2015
Když už jsme u těch myšlenek - kdyby se opravdu objevilo v těch šedesátých letech, bylo by dnes úpln
   Re: Měkké klíny13.04.2015
Také si myslím, že pokud by to tenkrát měli, mnoho cest by bylo ještě většími vraždami než je teď s
    Re: Měkké klíny13.04.2015
Ale ne, napsal jsi to dobře. Ono je to stejne uz jedno, nase obcanska iniciativa "Za Adr bezpec
     Re: Měkké klíny14.04.2015
A nejlépe cesty odlišovat barevně různýmy borháky v reflexnich barvách - te je teď in! Kdo nebude ba
     Re: Měkké klíny14.04.2015
A nejlépe cesty odlišovat barevně různýmy borháky v reflexnich barvách - te je teď in! Kdo nebude ba
      Re: Měkké klíny14.04.2015
Ty barevný borháky fakt nestačí. Je potřeba namalovat sprejem ty čárky kudy vede cesta jako jsou v p
     Re: Měkké klíny14.04.2015
Co člověk pozná do deseti let bere za samozřejmost. Co objeví mezi deseti a 30 (max. 40) je úžasný a

 cerna skala revnice10.04.2015
Rad bych podotknul, ze mne clanek o lezeni na cerne skale ponekud prekvapil. Historije je jina a fotka a denik je jak se domnivam je od mily pletanka, ktery prisel ke skale az pozdeji. mila nikdy nebyl prukopnik teto oblasti a nektere cesty ktere jste pre
 Re: cerna skala revnice10.04.2015
Ktery clanek se zde tak rozebira? Odkaz? Diky.
 Re: cerna skala revnice11.04.2015
Kam jsi ty informace napsal? Daji se najit?
  Re: cerna skala revnice11.04.2015
Jistě jsi informace z té doby, co jste vylezli předal na místní OVK,aby bylo jasné že skála je již v
   Re: cerna skala revnice11.04.2015
To jestli to udelal Mila to nevim. Vono je to nakonec jedno. Ale jestli jste si alespon vsimli stary
    Re: cerna skala revnice11.04.2015
To je podle mě rozumné řešení.
    Re: cerna skala revnice11.04.2015
Ahoj Bóžo, to je paráda že jsi se ozval. Místní nevěděli a Míla kontatkt ani podrobnosti neměl. Něco
     Re: cerna skala revnice11.04.2015
Jak vidno, priste pred pocatkem konani staci vznest dotaz na lezci..
      Re: cerna skala revnice22.05.2015
blbost, spravny je vznyst dotaz na CHS, kde se tohle vsechno eviduje. Lezec s timhle nema co delat.

 GrossVenediger09.04.2015
Měl bych jeden možná naivní dotaz. Je reálné v květnových svátcích podniknout pěšky výšlap na GrossVenediger? Sněhu tam asi bude dost ale jen jestli to je technicky proveditelné. Díky
 Re: GrossVenediger09.04.2015
Mrkni na webovou kameru Kürsinger Hütte, popřípadě na jejich FB profil.
 Re: GrossVenediger10.04.2015
Sneznice ano, lyze super, pesky bych se na to vys...
Par jedincu od nas jsem tam potkal bez l
 Re: GrossVenediger10.04.2015
Ahoj, byli jsme tam minulý víkend (taky pěšky, jako jediný, ostatní skialp). Od Johanishute, budeš-l
  Re: GrossVenediger10.04.2015
No já přemýšlel spíš o trase přes novou pražskou chatu.
   Re: GrossVenediger10.04.2015
Technicky proveditelné to je, ale vyrážel bych z chaty třeba ve čtyři ráno, abyste šli po tvrdým. Ta
    Re: GrossVenediger10.04.2015
A proč vlastně se tam chceš trápit pěšky když tam ted všichni chodí na lyžích? To bude přeci hroznej
     Re: GrossVenediger10.04.2015
No, ne všichni máme skialpy, jede nás 5 a je mi jasné že na lyžích by to byla výhoda ale najít volný
      Re: GrossVenediger10.04.2015
Si pučte aspoň ty sněžnice.

 Rock pillars - rebely-pata09.04.2015
čau, lezečky rp-ocun rebel - dotaz na patu a ten silniční mrdkodezén co tam použili - dá se to aspoň trochu použít při patování na umělce?
Pata samotná mi sedí velmi dobře ale nemám vůbec šajn co čekat od tý kluzký gumy..dík
 Re: Rock pillars - rebely-pata10.04.2015
Měl jsem podobné dilema. Lezečky Mamut měly taky gumu na patě z jiné směsi. Pata seděla dobře, ale g
  Re: Rock pillars - rebely-pata10.04.2015
Zkoušel jsem kdysi na Padání a subjektivní pocit: je to horší než ta černá lepička. Jinak to byla bo
 Re: Rock pillars - rebely-pata13.04.2015
na patování úplně na prd. Horší směs a k tomu je to širší, než když přetáhnou gumu z podrážky. Ty vr
  Re: Rock pillars - rebely-pata13.04.2015
Přesně, Ozony určitě lepší. Pro moje nohy nejlepší lezačky na malé lištičky, které se v současnosti
 Re: Rock pillars - rebely-pata13.04.2015
Pokud ti pata sedí dobře a umíš zapatovat,problém s klouzáním nebude oproti Ozonum niják větší.Pokud
 Re: Rock pillars - rebely-pata13.04.2015
jestli chceš fakt prvotřídní boty na patování, tak si zkus Scarpy Instinct. Ale připrav se na středo

 PAMIR700009.04.2015
zdar, jak hodnotíte věci od této značky, a co říkáte na bundu kan tengri? dík za tipy
 Re: PAMIR700010.04.2015
Děs běs
  Re: PAMIR700010.04.2015
prečo?
   Re: PAMIR700010.04.2015
mám pár věcí.rukavice mikyny, bundu, ,strašně rychle to odchází, zipy, a zpracování-švy nic moc!

 fotky09.04.2015
Čau scháníme se po fotkách z loňska z ploten u Bezděčína - fotili to dva lezci z Prahy, slíbili že pošlou fotky a nic:( tak kdyby to náhodou četli pošlete fotky na uvedený email! Dík

 Identifikace kalhot08.04.2015
Ahoj,
mám jednu prosbu. Před lety, tipuju tak deset a víc, jsem někde - možná Hudy, koupil černé, lehké plátěné lezecké kalhoty s potiskem žlutých květů po celé ploše kalhot. Říkal jsem jim veselé maskáče, jenže žena je vyhodila a já už nevím zna

 Cerna skala...08.04.2015
Nechte skaly zit, ci alespon nechte taky nejaky teren lidem do budoucna, kteri by to treba delali jinak nez vy... Prosiiiim!
Ps. autori si asi sami nejsou svym jednanin moc jisti, kdyz radeji zakazali komentare pod clanek o dalsim jejich vytvoru.
 Re: Cerna skala...08.04.2015
Názvy cest větším písmem, z kanoe se to blbě čte...
 Re: Cerna skala...08.04.2015
Naopak, nenechte se kluci odradit. Jen tak dal...
  Re: Cerna skala...08.04.2015
Následující řádky nejsou ani tak moc o Černé Skále, i když jsem na po ni z vody pokukoval mnoho let.
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Ve spojení s lezením bylo odjakživa spojeno dělání cest, to je přirozené. Navíc dělání oblastí, malý
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Také ja s tim souhlasim. Také jsem moc nepochopil co je spatne na tom, ze někdo dela nove prejisteni
     Re: Cerna skala...09.04.2015
Nehledě na to, že zcela zásadní aktivitou v této oblasti bylo vyčištění té skládky, která tam byla n
      Re: Cerna skala...09.04.2015
mimochodem ty střepy se vysbírat úplně asi nikdy nepodaří, takže děti pod jižní stěnu naboso nepoušt
     Re: Cerna skala...09.04.2015
Špatné na tom je, že mnoho lidí už nevidí a nechápe rozdíl mezi tím vyřešit problém, vylézt linii a
      Re: Cerna skala...09.04.2015
Víme kulový. Máš cesty, kde se problémy řeší zdola a máš cesty, kde se problémy řeší zhora. Naivní r
       Re: Cerna skala...09.04.2015
Jasne, kdyz je stavec borec s citem pro cestu a nalezenym obrovskym kvantem cest na vsech moznych te
        Re: Cerna skala...10.04.2015
Někdo rád nýty po dvou metrech, někdo skoby s odlezy :)
         Re: Cerna skala...10.04.2015
To bezesporu. Tyhle cesty nesplnuji ani jedno. Kdyz do nich poslech cloveka, ktery ma v danem stupni
 Re: Cerna skala...09.04.2015
No kluci zejména nechali skály ožít. A podle mě je to dobře. Udělali to citem a linky jsou parádní.
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Absolutně souhlasim.
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Asi patrim k tem, ktere jejich linie absolutne neoslovuji. A tak bych hodne rad linie od nekoho jine
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Si to pleteme s umělkou, na skále se cesty "nestaví" :)
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Jasne nestavi, ale linie je zpravidla dobry vest aby trochu respektovaly skalu a vytvarely logicke p
 Re: Cerna skala...09.04.2015
Negativních hlasů přibývá. Je to jen na jednotlivcích dělající budovatelské práce, se nad sebou zamy
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Uzlaři Tvůj pohled nesdílím. Marťan udělal s klukama spoustu těžké práce na mnoha oblastech. Jeho př
   Re: Cerna skala...09.04.2015
no tohle není ani kvak (šedesátka nutná), ani se to neobjevilo nově (lezl už Pletánek za socialismu)
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Nemířil jsem konkrétně na Černou skálu. Ale uvádět přelezy Pletánkem jako důvod, proč se tam má nadá
     Re: Cerna skala...13.04.2015
Uvádím na pravou miru. Podle mne první kdo lezl na černé ckale byl Venca Janáček někdy v 70 letech.
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Souhlasim. Jako příklad mám třeba oblast Zvírotice město. Celkově vydařená akce, spousty práce a moc
    Město09.04.2015
Můžeme si ukázat tu vykácenou lísku pod Brčolou, na kterou spadl kámen na místě.
Nejsme jako
     Re: Město09.04.2015
Snažil jsem se vznést jen pozitivní kritiku, celkově nový Zvírotice hodnotim kladně. Nekritizoval js
      Re: Město10.04.2015
Plachta je parádní cesta mimo jiných.
Jeďte si tam zalézt a pak komentujete. Opak je totiž k
   Re: Cerna skala...11.04.2015
Není to poprvé co Marťan and his melody boys "udělali oblast", která už byla dříve lezená,
  Uzlař09.04.2015
Uzlaři, to jsou zase perly, chybělo mi to. Žádné skály ani cesty nedělám sám, zkus se navážet i do j
   Re: Uzlař09.04.2015
Ty jo, tohle taky neni zrovna moc pokorne.. Bral bych to od nekoho, kdo ma nalezeno tisice cest vsud
   Re: Uzlař09.04.2015
tak teď jsem opravdu v prdeli, už ani nevím, co jsem. nevěděl jsem, že se lidi dělí na sportovce, kl
    Odchod Uzlaře09.04.2015
Uzlaři, neavizoval si náhodou svého času svůj odchod z diskuze na lezci? Viz diskuze pod tímto článk
     Re: Odchod Uzlaře09.04.2015
Ano, mame i domaci odposlechy, kde to same rika manzelce a posleze i dceri. Stejne tak mame kamerove
     Re: Odchod Uzlaře09.04.2015
No je to narez tahle diskuze, ale jsme to my vsichni, tahle diskuze, takze se asi nelze zlobit na zr
      Re: Odchod Uzlaře10.04.2015
Ahoj Kládo
netuším proč není u článku možná diskuze, ale když to tady čtu tak si říkám že asi
      Re: Odchod Uzlaře10.04.2015
hele, i kdyz jsem byl fak skeptik, co se tyce Revnic, neplati "kde je to hezky a za neco to sto
  Re: Cerna skala...10.04.2015
Uzlaři myslim že byste si s Marťanem měli dát přes držku v hospodě a ne na sebe kydat špínu v diskus
 Re: Cerna skala...10.04.2015
Chapu proc diskuse neni pod peknym vtipnym clankem. Ma to co delat s jednanim leda komentatoru.

 LPG v Rakousku08.04.2015
Ahoj,
nemáte někdo osobní zkušenost s tankováním na plyn v Rakousku (směr západ)? Info na netu není vždy ok! např. LPG Vorsdorf pouze holandská koncovka a zákaz redukce (osobní zkušenost), v Salzburgu prej zrušená?!  :o( Díky za info. Tom
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
V Salzburgu se na tankování vykašli. Přejezd do Německa se vyplatí.
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Zdar. Bral jsem cca před dvěma lety LPG na dálnici u Innsbrucku - je to ve směru na západ za exitem
  Re: LPG v Rakousku08.04.2015
MyLPG.eu není moc spolehlivý zdroj. To se dá použít jen doplňkově. Lepší je gas-tankstellen.de
   Re: LPG v Rakousku08.04.2015
To jsem se chtěl zeptat - nemáte někdo nějakej lepší informační zdroj než mylpg.eu? ;)
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Rakousko obecně problém, vem před a po, případně pár km na benzín.
  Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Spíš je otázka, jestli se vůbec vyplatí vzhledem k opruzu s hledáním LPG pumpy, vysoké ceně LPG v AT
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Celkem pravidelně tankuju u Innsbrucku na dálnici směrem do Itálie. Poblíž Salzburku je velká pumpa
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
100 km za vidni smerem na graz - agip obousmerna non stop (italsky systém), lienz - v arealu plynařs
  Re: LPG v Rakousku10.04.2015
Krome zminene Agip cca 100 km za Vidni je na A2 cca na 138 km levnejsi LPG hned za sjezdem z dalnice

 Horní Skály (Obrvégry)07.04.2015
Ahoj. Asi 15let jsem na Obrech. Chtěl jsem se tu jen zeptat, jak to nyní vypadá. Jištění je stejný, nebo něco přibylo? S lidma je to asi všude jine, hodně :)

Díky za každé info.
Roman
 Re: Horní Skály (Obrvégry)07.04.2015
obrvégry snad ještě stojí. v týdnu bez lidí, o pěkných víkendech stačí tři plná auta aby vznikl poci
  Re: Horní Skály (Obrvégry)08.04.2015
Ahoj. Díky za raport :) A co dál Šachtové věže a skály u hranic?
   Re: Horní Skály (Obrvégry)08.04.2015
no, skály u hranic úspěšně zarůstají mechem ve vysokém lese, ročně se tam napíšou tak čtyři družstva

1   ...   361   362   363   364   365   366   367   368   369   370   371   372   373   374   375   376   377   378   379   380   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Cerna skala...
Nechte skaly zit, ci alespon nechte taky nejaky teren lidem do budoucna, kteri by to treba delali jinak nez vy... Prosiiiim!
Ps. autori si asi sami nejsou svym jednanin moc jisti, kdyz radeji zakazali komentare pod clanek o dalsim jejich vytvoru.
10:36:42 08.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Názvy cest větším písmem, z kanoe se to blbě čte...
16:59:59 08.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Naopak, nenechte se kluci odradit. Jen tak dal...
pepan22:12:59 08.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Následující řádky nejsou ani tak moc o Černé Skále, i když jsem na po ni z vody pokukoval mnoho let.

Myslím, že se nám to lezení po skalách postupně vyvinulo v cosi podivného. Čím dál tím víc jsou dvěmi nejpoužívanějšími slovy ve spojení s lezení "dělání (cest) a vytváření (oblastí)". Přijde mi, že na místo hledání řesění a překonávání problémů, které nám příroda předkládá, ji čím dál tím častěji, zaštítěni hesly, že to děláme pro ostatní, přetvořujeme k obrazu svému,
MM23:24:04 08.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Ve spojení s lezením bylo odjakživa spojeno dělání cest, to je přirozené. Navíc dělání oblastí, malých...téměř bezvýznamných má velký přínost pro začínající děti a myslím že přírodě to moc neškodí...většinou se jedná o staré železničný náspy, lomy, atd. Stejně jako některé oblasti vznikají, tak některé pomalu i zanikají. Je to přirozený vývoj. P"okud to není v rozporu s místní vyhláškou, nebo ochranou přírody - což si prvovýstupci povětšinou pečlivě zjišťují, nemá nikdo právo tuhle činost bagatelizovat.
pepan07:05:35 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Také ja s tim souhlasim. Také jsem moc nepochopil co je spatne na tom, ze někdo dela nove prejisteni méně vyznamne skaly. Pokud jde jen o ponechani moznosti pro pristi generace, tak to asi je hodne naivni, pokud jde o klid přírody, tak rovněž. A jiny důvod mne jaksi nenapada...
Martas.07:59:39 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Nehledě na to, že zcela zásadní aktivitou v této oblasti bylo vyčištění té skládky, která tam byla naházena pod stěnu. Viděl jsem na vlastní oči ty plný pytle petek, igelitů a střepů, který kluci pokaždé odváželi.
 jirkas08:55:09 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Cerna skala...
mimochodem ty střepy se vysbírat úplně asi nikdy nepodaří, takže děti pod jižní stěnu naboso nepouštějte. na druhou stranu dobré by bylo, kdyby každý něco sám odnesl v pytlíku od svačiny
11:38:40 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Špatné na tom je, že mnoho lidí už nevidí a nechápe rozdíl mezi tím vyřešit problém, vylézt linii a udělat či vytvořit cestu.
Nic víc nic míň.
MM09:02:12 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Cerna skala...
Víme kulový. Máš cesty, kde se problémy řeší zdola a máš cesty, kde se problémy řeší zhora. Naivní romantika je pěkná, ne každý o ní stojí.
brambora09:33:18 09.04.2015
odpovědět 
       Re: Cerna skala...
Jasne, kdyz je stavec borec s citem pro cestu a nalezenym obrovskym kvantem cest na vsech moznych terenech, udela krasnou cestu i shora. Jenze kolik takovych borcu dela u nas cesty?
11:14:25 09.04.2015
odpovědět 
        Re: Cerna skala...
Někdo rád nýty po dvou metrech, někdo skoby s odlezy :)
10:30:06 10.04.2015
odpovědět 
         Re: Cerna skala...
To bezesporu. Tyhle cesty nesplnuji ani jedno. Kdyz do nich poslech cloveka, ktery ma v danem stupni strop, moc si to neuzije. A kdyz bude chtit jet lezt po vlastnim, pojede jinam..
10:54:33 10.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
No kluci zejména nechali skály ožít. A podle mě je to dobře. Udělali to citem a linky jsou parádní. Kdyby všichni všechno nechali dalším generacím, tak si nemáme kde zalízt. Nemožnost komentovat pod článkem je veliká, veliká, chyba, protože bych byl první, kterej by článek i lovce jelenů pochválil.
bejbs09:19:18 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Absolutně souhlasim.
pavelll10:43:16 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Asi patrim k tem, ktere jejich linie absolutne neoslovuji. A tak bych hodne rad linie od nekoho jineho... Treba to na Cerne skale bude jine, ale vetsina linii techto autoru co jsem potkal, absolutne nerespektovala skalu, jisteni bylo osazeno v konstantnich rozestupech bez ohledu na obtiznost kroku atd. Takze pro me vylezt jednou, odnest si z toho nijake zazitky a uz se tam nikdy nevratit.

A na to, ze to jsou lehke cesty, tak mi neprijdou ani vhodne pro zacatecniky. Na to v nich je jisteni casto tak, ze pri padu v tezkem kroku spadnes na nejakou polici ci vystupek nebo ze ty nejtezsi kroky jsou mezi jistenimi. Toz asi tak. Ale posuzuju to spis optikou jizanskeho vapna, kde se cesty delaji jinak. Tohle co vznika u nas jsou takove prapodivne klettergarteny po cesku.
11:08:38 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Si to pleteme s umělkou, na skále se cesty "nestaví" :)
14:58:47 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Jasne nestavi, ale linie je zpravidla dobry vest aby trochu respektovaly skalu a vytvarely logicke prirozene cesty.
A kdepak si vlastne nasel, ze pisu o staveni cest? A kdyby, tak asi kazdy pochopi, jak je to mysleno.
19:19:34 09.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Negativních hlasů přibývá. Je to jen na jednotlivcích dělající budovatelské práce, se nad sebou zamyslet, pokud toho jsou schopni. Bohužel u některých, jako je Marťan, k tomu nikdy nedojde.
Pře půl rokem sem varoval, že Solvayovy lomy jsou jen pro zkušené. Dělal jsem tam čištění a prvovýstupy, takže jsem věděl, o co jde. Ale setkal jsem se zde s názorem, že tomu prd rozumím a vlastně chci oblast jen pro sebe. Měsíc po mém varování se tam s nějakými rybařícími začátečníky vysypala celá stěna. K tomu Marťan v mém projektu, který není schopen přelézt ani na AF, odříznul borhák z pevné plotny a převrtal ho k rozpraskané spáře, kde to duní a ještě se blbě cvaká. O tom, že tam vznikaly cesty ukrutnou rychlostí snad netřeba psát. Marťan byl jako posedlý, aby tam nikdo cizí kromě něj a jím vyvolených si nemohl nic navrtat. Ale o rovně a nesmyslně vedených liniích v Solvaykách sem psal. Taky z toho byla opět hromada keců od chytrolínů, kteří se snažili přesvědčit ostatní o opaku. Přitom se tam dodnes lidi v přelezech nedokážou shodnout v mnou kritizovaných cestách na klase.
Já už sem si o Marťanovi svoje mínění dávno udělal. Není to jen, že s každé oblasti kam vleze, dělá klettergarten. V Solvaykách se jal rozdělával oheň pomocí kanystru benzínu. Hodinu předtím sem mu řekl, že šílí. Měl z toho popáleniny 2-3 stupně na celých rukou. V téže oblasti se mu přetrhlo lano při slaňování, zázrakem jen 2 metry nad zemí, poté co slanil celou stěnu. O tom lanu jsme mu všichni říkali, ať už ho radši vyhodí, ale ještě pár dnů předtím na tom tahal děti. Nebo jeho umění výměny jištění třeba v koutě Železniční, kdy borhák je za klíčem. O vltavské žule jsou už komenty přímo pod článkem k průvodci, a to ještě asi lidi nenavštívili další oblasti, kde řádila úderka. Tak by šlo pokračovat dál a dál. Bohužel namyšlenost spolu s erární vrtačkou a dotovaným matrošem vytváří jednu katastrofu za druhou.
Je fajn, že si toho všímá čím dál víc lidí. Proto asi vzniká v této diskusi rovnou skepse od jiných lidí ohledně Černé skály. Ale pokud to nenapíšte Honzovi Bloudkovi a ten Marťanovi nesebere vrtačku, motorovou pilu a rozbrusku, kterou má z eráru, tak to bude horší a horší.
Uzlar10:59:02 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Uzlaři Tvůj pohled nesdílím. Marťan udělal s klukama spoustu těžké práce na mnoha oblastech. Jeho přešlapy jako hák na železniční a uřezání háku v Solv. lomu jsou fakt, ale celkově to dělá solidně.

Ale uznávám, že oblasti tohoto typu pro mě nejsou zajímavé a radši pojedu do Jickovic. Proč u nás nevznikají i oblasti tohoto typu? Zároveň mám za to, že před vrtáním kdekoliv by se lezec měl zamyslet, jestli tato skále opravdu stojí za vylezení. Trvám na tom, že skály tu nejsou jenom od lezení a že často vznikají nové "oblasti" na kvacích a skalách, kde je to opravdu zbytečné ničení přírody. Bohužel tento pohled lezci často nesdílí. A když se skála láme a je hnusná, je to zase vhodné na drajtůl...Co takhle to nechat tak jak to je?
Sysel11:40:16 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
no tohle není ani kvak (šedesátka nutná), ani se to neobjevilo nově (lezl už Pletánek za socialismu), ani není dobré to nechat svému osudu (chataři navezli TAKOVÉHO BORDELU!!).

A možná, že je dobře, že se to udělalo takhle - víš, jak skončil první masiv na Řeži? Zadrátoval se, protože padalo kamení. Tady se olámalo rozpadlé a na nikoho teď nic extra velkého nepopadá (kdysi to právě po pádu velkého bloku začalo zarůstat)
12:05:03 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Nemířil jsem konkrétně na Černou skálu. Ale uvádět přelezy Pletánkem jako důvod, proč se tam má nadále lézt, považuju za povedený vtip. Popravdě mám jeho cesty rád, ale někdy opravdu lezl, kam neměl a byl to nonsens (viz např. Psi... v Hlubočepích).
Sysel15:10:28 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Uvádím na pravou miru. Podle mne první kdo lezl na černé ckale byl Venca Janáček někdy v 70 letech. Pote jsme v roce 1984 jako 15 perosi začali na ni lézt mi. Boza Kafka Aleš Lapka Štěpán Hazuka. Než jsem přitáhl ke skále Milu pletanka tak už byli základní linie vylezeny. Ještě jsem zapomněl na Jardu Janského ten po nás jako první zopakoval cesty a upřesnil kvalifikaci.. nicméně když vydim fotky tak jsme o stejných limiich premejsleli ale byla to jiná doba s jiné má prostredkama a tak jsme to nechali plavat. To už je dneska prostě trend téhle generace. My jsme to tenkrát prostě vylezli a hotovo no a nakonec jsme měli radost ze jsme to přežily bez nahrazeny prdele. Lono jsem vzal tatovy takovou tu kroucenou hasičskou padesatku plus karabiny osmu svarenou z drátu a skoby jsem rezal z t profilu. Tu osmu ještě mám bohužel to ostatní včetně deníku zmizelo při povodni v roce 2002. Od te doby jsem už na lezení trochu zanevřel. Ale rad na ty doby od černé skály vzpomínám.
boza kafka07:52:25 13.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Souhlasim. Jako příklad mám třeba oblast Zvírotice město. Celkově vydařená akce, spousty práce a moc díky za ní. Některý sektory jsou absolutně super, např. Nákupní zóna a hlavně Radnice - obsahují krásné a zcela logické linie. Některý sektory už mi ale přijdou zbytečný. Třeba Hospoda je v podstatě položená hromada šutrů (až na pěknou plotnu hodně zprava), kde jsou cesty stylu boulder přes výčnělek-nohand-boulder..., což moc nemusim. Náhodou jsem tam byl chvíli po čištění a když jsem viděl kolik vegetace se v tomhle sektoru vymasilo, tak mi tý přírody bylo líto, minimálně by tam těch cest mohlo bejt míň. Třeba cesty jako Brčola, Cesta Z Lesa nebo Gin za tu vykácenou vegetaci rozhodně nestály.
pavelll12:14:16 09.04.2015
odpovědět 
    Město
Můžeme si ukázat tu vykácenou lísku pod Brčolou, na kterou spadl kámen na místě.
Nejsme jako horolezci trochu proti sobě? Můžu tady vypsat, kdo co dělá u skal, nebo který persóny kdy dali kde blbě kruh. Oni to ví. Bude to horolezcům k něčemu?
Jako lezec si cesty jistě můžeš vybírat, ale ani jeden z nás si nevybere jak narostla skála. Konkrétně v sektoru Hospoda jsou lehké cesty, takže tím je to dané, pro koho je cesta Brčola je taky jasný.
Jojo, jeden chce těžkou cestu, jeden lehkou, jeden nevodjištěnou, jeden vodjištěnou a neuměj se domluvit, kam pojedou. :) A to máte takovejch skal, že si můžete vybírat.
martan13:08:01 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Město
Snažil jsem se vznést jen pozitivní kritiku, celkově nový Zvírotice hodnotim kladně. Nekritizoval jsem, že děláte odjištěný čtyřky, to mi naopak přijde super, spíš na některý místa se cesty prostě už nevejdou právě kvůli tvaru skály a vegetaci, ale i tohle je relativní. :-) I v Hospodě jsou nějaký cesty logický a moc pěkný, třeba Tatranský čaj úplně zleva je sice krátkej, ale fakt mě bavil.
pavelll13:25:52 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Město
Plachta je parádní cesta mimo jiných.
Jeďte si tam zalézt a pak komentujete. Opak je totiž katastrofa. ;)
Roník21:34:30 10.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Není to poprvé co Marťan and his melody boys "udělali oblast", která už byla dříve lezená, ale z ruzných příčin se tak často neleze. Například proto, že je v nejvyšším stupni ochrany, ale chlapci tam naproudili jako že nic a hurá do toho a pak se snaží vymluvit tím, že si mysleli, že to až tak neplatí... Do dneška jsem nepochopil jejich logiku, kdy do již existující cesty doplnili borháky a v tom nejhorším místě puvodní staré skoby jenom stloukli a ohli, ale borháky nedoplnili. Na každém šprochu, pravdy trochu - jak si Uzlař stěžuje na nadužívání erárního materiálu: od kdy ČHS dotuje borháky lepené do slovenských skal a krabice na vrcholové knížky???
 vonkreuz00:04:19 11.04.2015
odpovědět 
  Uzlař
Uzlaři, to jsou zase perly, chybělo mi to. Žádné skály ani cesty nedělám sám, zkus se navážet i do jiných, ale na to nemáš informace ani koule :) "Udělal" jsi už jeden projekt na své lezecké hranici. Toto by nikoho u své první cesty nenapadlo. Takže to je o Tvé pokoře? Nedal jsi si od nikoho poradit a jištění jsi totálně zkurvil mimo linii (fotografie máme oba). Jsi sportovec nebo klasik, nebo metodik? Chceš dělat morálovky, které sotva vylezeš zhora? Proto už s Tebou nikdo nechce cesty dělat,... Lano se občas nařízne, i mně, ale o tom, jaké a kde, máš informace špatné (jinak bylo to v místě zdravého opletu na horní hraně skály přes břicho s ostrými kapičkami vápence, zapomněl jsem si tejřidlo a visel jsem na tom já). Všechny tyhle věci patří k dobrodružství, které rád prožívám s dobrou partou. No, dost nářadí co používám na cesty i výměnu jištění mám svého, takže o používání eráru přestaň pindat nesmysly, mně pronájem taky nikdo neplatí. K Železniční se nevyjadřuj, takhle to chtěli místní klasici a bez toho jednoho borháku by se to nelezlo vůbec. Můžeš mít jiný názor na lezení, ale nemel tu hovna.
Závidíš někomu skály neob cesty? Takhle to bylo vždycky a tak to bude. Ty co to dělají a ty co vo tom kecají. Jsou to i ty tisíce cest na písku. Kdo první přijde, kdo maká, kdo se o ně stará, kdo má nějakou vizi a výsledky, to se počítá. A buď v tý partě jsi, nebo nejsi. Někoho koho si vážíš pozveš a někoho ne.
Holt každý máme své spolulezce. Každý si nesedne s každým. Však už si lidi co Tě potkali o Tobě udělali obrázek. Zatím spolulezce mám, takže si nestěžuji. To máš jako odpověď, ale mohli jsme si to říct osobně tvrdohlavče. Můžeš mě dál pomlouvat kudy chodíš, když Ti to stojí za to. Ať Ti to leze borče.
martan11:56:04 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Uzlař
Ty jo, tohle taky neni zrovna moc pokorne.. Bral bych to od nekoho, kdo ma nalezeno tisice cest vsude mozne vsech moznych obtiznosti.

Proc tu porad vsichni deli svet na "ty co neco delaji" a na "ty co neco nedelaji"? Takovejch lidi, "co neco delaji" a pritom je to totalne nahovno a slouzi to jen k naplneni jejich osobnich potreb jsou mraky.. Meritko bude jak moc se cesty polezou oproti ostatnim cestam. I kdyz tu u nas na pekne tereny pomerne chudych koncinach, lide lezou z nouze skoro vsechno.. :)
12:58:30 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Uzlař
tak teď jsem opravdu v prdeli, už ani nevím, co jsem. nevěděl jsem, že se lidi dělí na sportovce, klasiky, metodiky a zbytek. na lyžích jezdím klasiku i skejt, ale to asi nebylo myšleno. Ty vole, čumím, co lidí už má úplně všechno v ádru přelezený a nemají co lézt. a je vylezení Hlásky sportovní výkon, když to dělal klasik Kopal, nebo je to jen taková zaprášená klasika, kde je nejtěžší dojít od Orlíku k Nevěstě a pak pod nástup.
sportovní klasik/klasický sportovec14:32:05 09.04.2015
odpovědět 
    Odchod Uzlaře
Uzlaři, neavizoval si náhodou svého času svůj odchod z diskuze na lezci? Viz diskuze pod tímto článkem: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11862
Moc dlouho si to teda nevydžel.
Aleš15:10:46 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Odchod Uzlaře
Ano, mame i domaci odposlechy, kde to same rika manzelce a posleze i dceri. Stejne tak mame kamerove zaznamy, kde pravdepodobne potvrzuji to same. V diskuzni nouzi ci pri lenosti diskutovat bude vse pouzito.
19:26:15 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Odchod Uzlaře
No je to narez tahle diskuze, ale jsme to my vsichni, tahle diskuze, takze se asi nelze zlobit na zrcadlo, kdyz ma clovek krivou hubu. Je jasny ze, kdyz se do sebe pusti skutecne velci hraci (temer celebrity) stoji to za to.
Dve poznamky:
- clanek o Cerne skale bez jednoznacneho autora a povolenych komentaru je hodne zvlastni uz jen temito holymi skutecnostmi. Pro mne je v tom poselstvi, ze vlastne ti, kdo jsou za tim si mozna nejsou jisti smyslem vlastniho konani - protoze jinak by snad nemel byt problem napsat - lidi, delali jsme to pro vas, cesty jsou to fakt krasny, vubec nechapeme proc se tam bezne a dlouho neleze, urcite jedte a taky budeme radi, kdyz nas pochvalite, delali jsme to ve volnym case, castecne za svy penize atd.
- stary pravidlo rika - kde je to hezky a za neco to stoji, tam se uz leze. Perfektni panensky skalni oblasti asi lze nalezt ve Spanelsku, ale bohuzel ne u Revnic. V CR jde o pisek - tak to je - tam se lame chleba. Jiz dlouho planuji clanek o fantasticky sportovni, a hlavne DOSUD NEOBJEVENY oblasti v CR - jako ja tam byl a muzu rict, neco mezi Siuranou a Rodellarem - a na rovny placaty zemi uprostred tohohle paradniho kanonu jsou zulovy bloky velky presne 3 metry a se sklonem 10-45°. hele, uz tam na tom pracuju, brzo to uz bude hotovy, cest spousta, boulderu tisice, raj na zemi, povidam, nebe na zemi
J.Klada20:05:51 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Odchod Uzlaře
Ahoj Kládo
netuším proč není u článku možná diskuze, ale když to tady čtu tak si říkám že asi schválně. Bude to znít asi moc samozřejmě, ale podle mě je jakékoliv komentáře smysluplné psát až po návštěvě oblasti. Takže pár postřehů za mě: máš pravdu že Siurana ani Rodellar to není, dokonce ani Roviště ne, ale třeba s Polínkem už by to podle mě srovnání sneslo. Ale budu rád za protinázor. Jižní stěna je místy opravdu trochu rozchrastanější a helmu doporučuju, minimálně aspoň pro jističe. Ale občas zase docela pěkné plotnové lezení. Západní stěna vesměs překvapivě kompaktní, skoro bych i řekl jak píšeš "nechapu proc se tam bezne a dlouho neleze". Teda po odnošení asi třiceti pytlů skládky. Obecná poznámka je že dokud nevyjde knižní průvodčík s nákresy, tak jen podle internetu to od cesty Máňa doprava asi může být orientačně složitější, někdy pomůže orientovat se podle barvy borháků.
A na tu fantastickou novou oblast se samozřejmě těším.
Hore zdar
Maso
 Maso10:35:28 10.04.2015
odpovědět 
      Re: Odchod Uzlaře
hele, i kdyz jsem byl fak skeptik, co se tyce Revnic, neplati "kde je to hezky a za neco to stoji, tam se uz leze". Protoze tohle, i kdyz nejtežších je pět cest kolem 8, je hezké lezení, kde je potreba 60ka lano. A i když pisek je nej, jsou tam mraky šlemů, které ani zdaleka nedosahují kvalit černé skály u Ř.
10:42:48 10.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Uzlaři myslim že byste si s Marťanem měli dát přes držku v hospodě a ne na sebe kydat špínu v diskusi, působí to na mě jako žalování v mateřský školce. A začal sis Ty, Marťan už na to jen reagoval.
honza plocek11:07:02 10.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Chapu proc diskuse neni pod peknym vtipnym clankem. Ma to co delat s jednanim leda komentatoru.
15:38:04 10.04.2015
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi