LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
11.Zvonková 4029
12.Černý 3878
13.Chomová 3836

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231285 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Identifikace kalhot08.04.2015
Ahoj,
mám jednu prosbu. Před lety, tipuju tak deset a víc, jsem někde - možná Hudy, koupil černé, lehké plátěné lezecké kalhoty s potiskem žlutých květů po celé ploše kalhot. Říkal jsem jim veselé maskáče, jenže žena je vyhodila a já už nevím zna

 Cerna skala...08.04.2015
Nechte skaly zit, ci alespon nechte taky nejaky teren lidem do budoucna, kteri by to treba delali jinak nez vy... Prosiiiim!
Ps. autori si asi sami nejsou svym jednanin moc jisti, kdyz radeji zakazali komentare pod clanek o dalsim jejich vytvoru.
 Re: Cerna skala...08.04.2015
Názvy cest větším písmem, z kanoe se to blbě čte...
 Re: Cerna skala...08.04.2015
Naopak, nenechte se kluci odradit. Jen tak dal...
  Re: Cerna skala...08.04.2015
Následující řádky nejsou ani tak moc o Černé Skále, i když jsem na po ni z vody pokukoval mnoho let.
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Ve spojení s lezením bylo odjakživa spojeno dělání cest, to je přirozené. Navíc dělání oblastí, malý
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Také ja s tim souhlasim. Také jsem moc nepochopil co je spatne na tom, ze někdo dela nove prejisteni
     Re: Cerna skala...09.04.2015
Nehledě na to, že zcela zásadní aktivitou v této oblasti bylo vyčištění té skládky, která tam byla n
      Re: Cerna skala...09.04.2015
mimochodem ty střepy se vysbírat úplně asi nikdy nepodaří, takže děti pod jižní stěnu naboso nepoušt
     Re: Cerna skala...09.04.2015
Špatné na tom je, že mnoho lidí už nevidí a nechápe rozdíl mezi tím vyřešit problém, vylézt linii a
      Re: Cerna skala...09.04.2015
Víme kulový. Máš cesty, kde se problémy řeší zdola a máš cesty, kde se problémy řeší zhora. Naivní r
       Re: Cerna skala...09.04.2015
Jasne, kdyz je stavec borec s citem pro cestu a nalezenym obrovskym kvantem cest na vsech moznych te
        Re: Cerna skala...10.04.2015
Někdo rád nýty po dvou metrech, někdo skoby s odlezy :)
         Re: Cerna skala...10.04.2015
To bezesporu. Tyhle cesty nesplnuji ani jedno. Kdyz do nich poslech cloveka, ktery ma v danem stupni
 Re: Cerna skala...09.04.2015
No kluci zejména nechali skály ožít. A podle mě je to dobře. Udělali to citem a linky jsou parádní.
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Absolutně souhlasim.
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Asi patrim k tem, ktere jejich linie absolutne neoslovuji. A tak bych hodne rad linie od nekoho jine
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Si to pleteme s umělkou, na skále se cesty "nestaví" :)
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Jasne nestavi, ale linie je zpravidla dobry vest aby trochu respektovaly skalu a vytvarely logicke p
 Re: Cerna skala...09.04.2015
Negativních hlasů přibývá. Je to jen na jednotlivcích dělající budovatelské práce, se nad sebou zamy
  Re: Cerna skala...09.04.2015
Uzlaři Tvůj pohled nesdílím. Marťan udělal s klukama spoustu těžké práce na mnoha oblastech. Jeho př
   Re: Cerna skala...09.04.2015
no tohle není ani kvak (šedesátka nutná), ani se to neobjevilo nově (lezl už Pletánek za socialismu)
    Re: Cerna skala...09.04.2015
Nemířil jsem konkrétně na Černou skálu. Ale uvádět přelezy Pletánkem jako důvod, proč se tam má nadá
     Re: Cerna skala...13.04.2015
Uvádím na pravou miru. Podle mne první kdo lezl na černé ckale byl Venca Janáček někdy v 70 letech.
   Re: Cerna skala...09.04.2015
Souhlasim. Jako příklad mám třeba oblast Zvírotice město. Celkově vydařená akce, spousty práce a moc
    Město09.04.2015
Můžeme si ukázat tu vykácenou lísku pod Brčolou, na kterou spadl kámen na místě.
Nejsme jako
     Re: Město09.04.2015
Snažil jsem se vznést jen pozitivní kritiku, celkově nový Zvírotice hodnotim kladně. Nekritizoval js
      Re: Město10.04.2015
Plachta je parádní cesta mimo jiných.
Jeďte si tam zalézt a pak komentujete. Opak je totiž k
   Re: Cerna skala...11.04.2015
Není to poprvé co Marťan and his melody boys "udělali oblast", která už byla dříve lezená,
  Uzlař09.04.2015
Uzlaři, to jsou zase perly, chybělo mi to. Žádné skály ani cesty nedělám sám, zkus se navážet i do j
   Re: Uzlař09.04.2015
Ty jo, tohle taky neni zrovna moc pokorne.. Bral bych to od nekoho, kdo ma nalezeno tisice cest vsud
   Re: Uzlař09.04.2015
tak teď jsem opravdu v prdeli, už ani nevím, co jsem. nevěděl jsem, že se lidi dělí na sportovce, kl
    Odchod Uzlaře09.04.2015
Uzlaři, neavizoval si náhodou svého času svůj odchod z diskuze na lezci? Viz diskuze pod tímto článk
     Re: Odchod Uzlaře09.04.2015
Ano, mame i domaci odposlechy, kde to same rika manzelce a posleze i dceri. Stejne tak mame kamerove
     Re: Odchod Uzlaře09.04.2015
No je to narez tahle diskuze, ale jsme to my vsichni, tahle diskuze, takze se asi nelze zlobit na zr
      Re: Odchod Uzlaře10.04.2015
Ahoj Kládo
netuším proč není u článku možná diskuze, ale když to tady čtu tak si říkám že asi
      Re: Odchod Uzlaře10.04.2015
hele, i kdyz jsem byl fak skeptik, co se tyce Revnic, neplati "kde je to hezky a za neco to sto
  Re: Cerna skala...10.04.2015
Uzlaři myslim že byste si s Marťanem měli dát přes držku v hospodě a ne na sebe kydat špínu v diskus
 Re: Cerna skala...10.04.2015
Chapu proc diskuse neni pod peknym vtipnym clankem. Ma to co delat s jednanim leda komentatoru.

 LPG v Rakousku08.04.2015
Ahoj,
nemáte někdo osobní zkušenost s tankováním na plyn v Rakousku (směr západ)? Info na netu není vždy ok! např. LPG Vorsdorf pouze holandská koncovka a zákaz redukce (osobní zkušenost), v Salzburgu prej zrušená?!  :o( Díky za info. Tom
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
V Salzburgu se na tankování vykašli. Přejezd do Německa se vyplatí.
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Zdar. Bral jsem cca před dvěma lety LPG na dálnici u Innsbrucku - je to ve směru na západ za exitem
  Re: LPG v Rakousku08.04.2015
MyLPG.eu není moc spolehlivý zdroj. To se dá použít jen doplňkově. Lepší je gas-tankstellen.de
   Re: LPG v Rakousku08.04.2015
To jsem se chtěl zeptat - nemáte někdo nějakej lepší informační zdroj než mylpg.eu? ;)
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Rakousko obecně problém, vem před a po, případně pár km na benzín.
  Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Spíš je otázka, jestli se vůbec vyplatí vzhledem k opruzu s hledáním LPG pumpy, vysoké ceně LPG v AT
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
Celkem pravidelně tankuju u Innsbrucku na dálnici směrem do Itálie. Poblíž Salzburku je velká pumpa
 Re: LPG v Rakousku08.04.2015
100 km za vidni smerem na graz - agip obousmerna non stop (italsky systém), lienz - v arealu plynařs
  Re: LPG v Rakousku10.04.2015
Krome zminene Agip cca 100 km za Vidni je na A2 cca na 138 km levnejsi LPG hned za sjezdem z dalnice

 Horní Skály (Obrvégry)07.04.2015
Ahoj. Asi 15let jsem na Obrech. Chtěl jsem se tu jen zeptat, jak to nyní vypadá. Jištění je stejný, nebo něco přibylo? S lidma je to asi všude jine, hodně :)

Díky za každé info.
Roman
 Re: Horní Skály (Obrvégry)07.04.2015
obrvégry snad ještě stojí. v týdnu bez lidí, o pěkných víkendech stačí tři plná auta aby vznikl poci
  Re: Horní Skály (Obrvégry)08.04.2015
Ahoj. Díky za raport :) A co dál Šachtové věže a skály u hranic?
   Re: Horní Skály (Obrvégry)08.04.2015
no, skály u hranic úspěšně zarůstají mechem ve vysokém lese, ročně se tam napíšou tak čtyři družstva

 inzerát07.04.2015
Dobrý den, nevíte jak prosím smazat inzerát, když jsem zapomněl heslo. (myslím, že jsem vkládal i bez hesla, ale nejsem si jistý) Děkuji za radu
 Re: inzerát07.04.2015
Bez hesla to nesmažeš, max popros admini....

 Podpatek Scarpa Masetrale06.04.2015
Čau všem, prosím o pomoc někoho komu se něco podobnýho přihodilo. Ztratil jsem z vnitřku skialp skeletu Maestrale bílej prolis - podpatek na kterým šlape vnitřní botička. V druhý botě už je taky sakra uvolněnej. Stalo se to už někomu a jak jste to řešili?
 Re: Podpatek Scarpa Masetrale08.04.2015
Vylil bych to epoxidem.
  Re: Podpatek Scarpa Masetrale08.04.2015
napsat do alpsportu?
   Re: Podpatek Scarpa Masetrale09.04.2015
Díky za obě rady, Alpsport jsem kontaktoval a poptávaj u Scarpy. Když nedodají tak zkusím ten epoxid

 Dachstein podmínky05.04.2015
Ahoj,
Nevíte někdo jak to teď vypadá na Hallstattském a Gossauském ledovci? Je tam teď hodně sněhu? Jak jdou vidět trhliny? A Taky by mě zajímalo, jak slabší povahy slézají z Torsteinu když se leze eisrinne? (ňákej trošku podrobnější popis- všude s
 Re: Dachstein podmínky05.04.2015
Torstein má dalo by se říct 3 cesty dolů. V průvodci je nejčastěji popisovaná trasa jak dolů, tak na
  Re: Dachstein podmínky12.04.2015
Eissrinne vylizt a i slizt. Vse ostatni je horsi. Samozrejme musi byt podminka.

 La Sportiva Cobra05.04.2015
Ahojte!
Uvažuji nad novýma lezkama a zaujaly mně La Sportiva Cobra.
Podělíte se prosím o Vaše zkušenosti s těmahle lezkama?? :) Čím víc info, tím lépe..
Lezu do 8- UIAA, nelezu písky a nejraději se pohybuji ve vícedélkách. Teď jsem p
 Re: La Sportiva Cobra05.04.2015
Za pár lezeckých rokov som si vybral dvoje lezečiek, ktoré používam. Jedny sú Miury a Cobry.
  Re: La Sportiva Cobra05.04.2015
Tyjo opravdu se Cobry roztáhnou o tak hodně..? Když mám nohu 43, tak by si v mém případě šel do 41?
   Re: La Sportiva Cobra05.04.2015
Ano, ja nosim topanky 43 a pol a Cobry mam 41 a pol na skalky a 42 do Tatier.
    Re: La Sportiva Cobra05.04.2015
Na mojí nohu 46,5 mám 42,5 miury a 41,5 Cobry ;) a nejsem uchyl ani masochista :D
   Re: La Sportiva Cobra05.04.2015
Taky lezu v Miurách i Cobrách, Cobry mám o půl čísla menší než Miury. Cobry jsou měkčí.
 Re: La Sportiva Cobra06.04.2015
dřív jsem v kobrách lezl. je to dobrá lezečka do prvního podlepení, potom papučky. hodně se roztáhne
 Re: La Sportiva Cobra06.04.2015
Cobry mám už asi 3. a je to výborná lezka na písek, rajbasy už tu zazněly... Na ostatní materiál mi
 Re: La Sportiva Cobra07.04.2015
Cobry mi přijdou hodně měkké, co lezeš za "vícedýlky"? Do spár bych je třeba nebrala, tam
 Re: La Sportiva Cobra08.04.2015
Už tu skoro všetko zaznelo, ale na zvýšenie váhy tvrdení pridám aj pár svojich:
- kupujem (o
  Re: La Sportiva Cobra08.04.2015
Cobrama nic nezkazíš, na skalách nový dobrý, trochu olezený ještě lepší a končí většinou jako trénin

 Návrat k lezeniu po zlomenine prsta?05.04.2015
Zdar lezci,
po páde z bicykla som si zlomil ľavý ukazovák v prvom článku pri dlani - trieštivá zlomenina so zasiahnutím kĺbu. V rámci operácie mi to zošróbovali 5 ks skrutkami a výstuhou, čo by tam malo zostať natrvalo. Neviem, či sa to lekárom pod
 Re: Návrat k lezeniu po zlomenine prsta?05.04.2015
Po zhojení musíš skúsiť sám či to pojde. Popravde, kopa lezcov lezie s boľavimi prstami,laktom,ramem
 Re: Návrat k lezeniu po zlomenine prsta?05.04.2015
Fascinuje mě, že každý po zranění hledá odpověď na fóru. Každé zranění je něčím specifické a předevš
  Re: Návrat k lezeniu po zlomenine prsta?05.04.2015
Vzal bych to Hebelkovsky - chvili pauza a pak to zacit normalne zatezovat ;).
 Re: Návrat k lezeniu po zlomenine prsta?06.04.2015
zkus se zeptat ošetřujícího lékaře

 Expresky CAMP Nano 2304.04.2015
Ahoj, má tu někdo zkušenost s preskami Camp Nano 23 ? Uvažuju, že bych si je pořídil, protože jsou docela levné. Někde jsem ale čet, že se s nimi špatně manipuluje. Jsou normálně použitelné k jištění ? Díky
 Re: Expresky CAMP Nano 2305.04.2015
Pokud nemas extra male ruce, tak bych to zvazil.
Ze dvou recenzi:
...
The main
  Re: Expresky CAMP Nano 2305.04.2015
Ok, díky, úplně malý ruce nemám, tak to ještě zvážim.

1   ...   362   363   364   365   366   367   368   369   370   371   372   373   374   375   376   377   378   379   380   381   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Cerna skala...
Nechte skaly zit, ci alespon nechte taky nejaky teren lidem do budoucna, kteri by to treba delali jinak nez vy... Prosiiiim!
Ps. autori si asi sami nejsou svym jednanin moc jisti, kdyz radeji zakazali komentare pod clanek o dalsim jejich vytvoru.
10:36:42 08.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Názvy cest větším písmem, z kanoe se to blbě čte...
16:59:59 08.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Naopak, nenechte se kluci odradit. Jen tak dal...
pepan22:12:59 08.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Následující řádky nejsou ani tak moc o Černé Skále, i když jsem na po ni z vody pokukoval mnoho let.

Myslím, že se nám to lezení po skalách postupně vyvinulo v cosi podivného. Čím dál tím víc jsou dvěmi nejpoužívanějšími slovy ve spojení s lezení "dělání (cest) a vytváření (oblastí)". Přijde mi, že na místo hledání řesění a překonávání problémů, které nám příroda předkládá, ji čím dál tím častěji, zaštítěni hesly, že to děláme pro ostatní, přetvořujeme k obrazu svému,
MM23:24:04 08.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Ve spojení s lezením bylo odjakživa spojeno dělání cest, to je přirozené. Navíc dělání oblastí, malých...téměř bezvýznamných má velký přínost pro začínající děti a myslím že přírodě to moc neškodí...většinou se jedná o staré železničný náspy, lomy, atd. Stejně jako některé oblasti vznikají, tak některé pomalu i zanikají. Je to přirozený vývoj. P"okud to není v rozporu s místní vyhláškou, nebo ochranou přírody - což si prvovýstupci povětšinou pečlivě zjišťují, nemá nikdo právo tuhle činost bagatelizovat.
pepan07:05:35 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Také ja s tim souhlasim. Také jsem moc nepochopil co je spatne na tom, ze někdo dela nove prejisteni méně vyznamne skaly. Pokud jde jen o ponechani moznosti pro pristi generace, tak to asi je hodne naivni, pokud jde o klid přírody, tak rovněž. A jiny důvod mne jaksi nenapada...
Martas.07:59:39 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Nehledě na to, že zcela zásadní aktivitou v této oblasti bylo vyčištění té skládky, která tam byla naházena pod stěnu. Viděl jsem na vlastní oči ty plný pytle petek, igelitů a střepů, který kluci pokaždé odváželi.
 jirkas08:55:09 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Cerna skala...
mimochodem ty střepy se vysbírat úplně asi nikdy nepodaří, takže děti pod jižní stěnu naboso nepouštějte. na druhou stranu dobré by bylo, kdyby každý něco sám odnesl v pytlíku od svačiny
11:38:40 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Špatné na tom je, že mnoho lidí už nevidí a nechápe rozdíl mezi tím vyřešit problém, vylézt linii a udělat či vytvořit cestu.
Nic víc nic míň.
MM09:02:12 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Cerna skala...
Víme kulový. Máš cesty, kde se problémy řeší zdola a máš cesty, kde se problémy řeší zhora. Naivní romantika je pěkná, ne každý o ní stojí.
brambora09:33:18 09.04.2015
odpovědět 
       Re: Cerna skala...
Jasne, kdyz je stavec borec s citem pro cestu a nalezenym obrovskym kvantem cest na vsech moznych terenech, udela krasnou cestu i shora. Jenze kolik takovych borcu dela u nas cesty?
11:14:25 09.04.2015
odpovědět 
        Re: Cerna skala...
Někdo rád nýty po dvou metrech, někdo skoby s odlezy :)
10:30:06 10.04.2015
odpovědět 
         Re: Cerna skala...
To bezesporu. Tyhle cesty nesplnuji ani jedno. Kdyz do nich poslech cloveka, ktery ma v danem stupni strop, moc si to neuzije. A kdyz bude chtit jet lezt po vlastnim, pojede jinam..
10:54:33 10.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
No kluci zejména nechali skály ožít. A podle mě je to dobře. Udělali to citem a linky jsou parádní. Kdyby všichni všechno nechali dalším generacím, tak si nemáme kde zalízt. Nemožnost komentovat pod článkem je veliká, veliká, chyba, protože bych byl první, kterej by článek i lovce jelenů pochválil.
bejbs09:19:18 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Absolutně souhlasim.
pavelll10:43:16 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Asi patrim k tem, ktere jejich linie absolutne neoslovuji. A tak bych hodne rad linie od nekoho jineho... Treba to na Cerne skale bude jine, ale vetsina linii techto autoru co jsem potkal, absolutne nerespektovala skalu, jisteni bylo osazeno v konstantnich rozestupech bez ohledu na obtiznost kroku atd. Takze pro me vylezt jednou, odnest si z toho nijake zazitky a uz se tam nikdy nevratit.

A na to, ze to jsou lehke cesty, tak mi neprijdou ani vhodne pro zacatecniky. Na to v nich je jisteni casto tak, ze pri padu v tezkem kroku spadnes na nejakou polici ci vystupek nebo ze ty nejtezsi kroky jsou mezi jistenimi. Toz asi tak. Ale posuzuju to spis optikou jizanskeho vapna, kde se cesty delaji jinak. Tohle co vznika u nas jsou takove prapodivne klettergarteny po cesku.
11:08:38 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Si to pleteme s umělkou, na skále se cesty "nestaví" :)
14:58:47 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Jasne nestavi, ale linie je zpravidla dobry vest aby trochu respektovaly skalu a vytvarely logicke prirozene cesty.
A kdepak si vlastne nasel, ze pisu o staveni cest? A kdyby, tak asi kazdy pochopi, jak je to mysleno.
19:19:34 09.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Negativních hlasů přibývá. Je to jen na jednotlivcích dělající budovatelské práce, se nad sebou zamyslet, pokud toho jsou schopni. Bohužel u některých, jako je Marťan, k tomu nikdy nedojde.
Pře půl rokem sem varoval, že Solvayovy lomy jsou jen pro zkušené. Dělal jsem tam čištění a prvovýstupy, takže jsem věděl, o co jde. Ale setkal jsem se zde s názorem, že tomu prd rozumím a vlastně chci oblast jen pro sebe. Měsíc po mém varování se tam s nějakými rybařícími začátečníky vysypala celá stěna. K tomu Marťan v mém projektu, který není schopen přelézt ani na AF, odříznul borhák z pevné plotny a převrtal ho k rozpraskané spáře, kde to duní a ještě se blbě cvaká. O tom, že tam vznikaly cesty ukrutnou rychlostí snad netřeba psát. Marťan byl jako posedlý, aby tam nikdo cizí kromě něj a jím vyvolených si nemohl nic navrtat. Ale o rovně a nesmyslně vedených liniích v Solvaykách sem psal. Taky z toho byla opět hromada keců od chytrolínů, kteří se snažili přesvědčit ostatní o opaku. Přitom se tam dodnes lidi v přelezech nedokážou shodnout v mnou kritizovaných cestách na klase.
Já už sem si o Marťanovi svoje mínění dávno udělal. Není to jen, že s každé oblasti kam vleze, dělá klettergarten. V Solvaykách se jal rozdělával oheň pomocí kanystru benzínu. Hodinu předtím sem mu řekl, že šílí. Měl z toho popáleniny 2-3 stupně na celých rukou. V téže oblasti se mu přetrhlo lano při slaňování, zázrakem jen 2 metry nad zemí, poté co slanil celou stěnu. O tom lanu jsme mu všichni říkali, ať už ho radši vyhodí, ale ještě pár dnů předtím na tom tahal děti. Nebo jeho umění výměny jištění třeba v koutě Železniční, kdy borhák je za klíčem. O vltavské žule jsou už komenty přímo pod článkem k průvodci, a to ještě asi lidi nenavštívili další oblasti, kde řádila úderka. Tak by šlo pokračovat dál a dál. Bohužel namyšlenost spolu s erární vrtačkou a dotovaným matrošem vytváří jednu katastrofu za druhou.
Je fajn, že si toho všímá čím dál víc lidí. Proto asi vzniká v této diskusi rovnou skepse od jiných lidí ohledně Černé skály. Ale pokud to nenapíšte Honzovi Bloudkovi a ten Marťanovi nesebere vrtačku, motorovou pilu a rozbrusku, kterou má z eráru, tak to bude horší a horší.
Uzlar10:59:02 09.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Uzlaři Tvůj pohled nesdílím. Marťan udělal s klukama spoustu těžké práce na mnoha oblastech. Jeho přešlapy jako hák na železniční a uřezání háku v Solv. lomu jsou fakt, ale celkově to dělá solidně.

Ale uznávám, že oblasti tohoto typu pro mě nejsou zajímavé a radši pojedu do Jickovic. Proč u nás nevznikají i oblasti tohoto typu? Zároveň mám za to, že před vrtáním kdekoliv by se lezec měl zamyslet, jestli tato skále opravdu stojí za vylezení. Trvám na tom, že skály tu nejsou jenom od lezení a že často vznikají nové "oblasti" na kvacích a skalách, kde je to opravdu zbytečné ničení přírody. Bohužel tento pohled lezci často nesdílí. A když se skála láme a je hnusná, je to zase vhodné na drajtůl...Co takhle to nechat tak jak to je?
Sysel11:40:16 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
no tohle není ani kvak (šedesátka nutná), ani se to neobjevilo nově (lezl už Pletánek za socialismu), ani není dobré to nechat svému osudu (chataři navezli TAKOVÉHO BORDELU!!).

A možná, že je dobře, že se to udělalo takhle - víš, jak skončil první masiv na Řeži? Zadrátoval se, protože padalo kamení. Tady se olámalo rozpadlé a na nikoho teď nic extra velkého nepopadá (kdysi to právě po pádu velkého bloku začalo zarůstat)
12:05:03 09.04.2015
odpovědět 
    Re: Cerna skala...
Nemířil jsem konkrétně na Černou skálu. Ale uvádět přelezy Pletánkem jako důvod, proč se tam má nadále lézt, považuju za povedený vtip. Popravdě mám jeho cesty rád, ale někdy opravdu lezl, kam neměl a byl to nonsens (viz např. Psi... v Hlubočepích).
Sysel15:10:28 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Cerna skala...
Uvádím na pravou miru. Podle mne první kdo lezl na černé ckale byl Venca Janáček někdy v 70 letech. Pote jsme v roce 1984 jako 15 perosi začali na ni lézt mi. Boza Kafka Aleš Lapka Štěpán Hazuka. Než jsem přitáhl ke skále Milu pletanka tak už byli základní linie vylezeny. Ještě jsem zapomněl na Jardu Janského ten po nás jako první zopakoval cesty a upřesnil kvalifikaci.. nicméně když vydim fotky tak jsme o stejných limiich premejsleli ale byla to jiná doba s jiné má prostredkama a tak jsme to nechali plavat. To už je dneska prostě trend téhle generace. My jsme to tenkrát prostě vylezli a hotovo no a nakonec jsme měli radost ze jsme to přežily bez nahrazeny prdele. Lono jsem vzal tatovy takovou tu kroucenou hasičskou padesatku plus karabiny osmu svarenou z drátu a skoby jsem rezal z t profilu. Tu osmu ještě mám bohužel to ostatní včetně deníku zmizelo při povodni v roce 2002. Od te doby jsem už na lezení trochu zanevřel. Ale rad na ty doby od černé skály vzpomínám.
boza kafka07:52:25 13.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Souhlasim. Jako příklad mám třeba oblast Zvírotice město. Celkově vydařená akce, spousty práce a moc díky za ní. Některý sektory jsou absolutně super, např. Nákupní zóna a hlavně Radnice - obsahují krásné a zcela logické linie. Některý sektory už mi ale přijdou zbytečný. Třeba Hospoda je v podstatě položená hromada šutrů (až na pěknou plotnu hodně zprava), kde jsou cesty stylu boulder přes výčnělek-nohand-boulder..., což moc nemusim. Náhodou jsem tam byl chvíli po čištění a když jsem viděl kolik vegetace se v tomhle sektoru vymasilo, tak mi tý přírody bylo líto, minimálně by tam těch cest mohlo bejt míň. Třeba cesty jako Brčola, Cesta Z Lesa nebo Gin za tu vykácenou vegetaci rozhodně nestály.
pavelll12:14:16 09.04.2015
odpovědět 
    Město
Můžeme si ukázat tu vykácenou lísku pod Brčolou, na kterou spadl kámen na místě.
Nejsme jako horolezci trochu proti sobě? Můžu tady vypsat, kdo co dělá u skal, nebo který persóny kdy dali kde blbě kruh. Oni to ví. Bude to horolezcům k něčemu?
Jako lezec si cesty jistě můžeš vybírat, ale ani jeden z nás si nevybere jak narostla skála. Konkrétně v sektoru Hospoda jsou lehké cesty, takže tím je to dané, pro koho je cesta Brčola je taky jasný.
Jojo, jeden chce těžkou cestu, jeden lehkou, jeden nevodjištěnou, jeden vodjištěnou a neuměj se domluvit, kam pojedou. :) A to máte takovejch skal, že si můžete vybírat.
martan13:08:01 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Město
Snažil jsem se vznést jen pozitivní kritiku, celkově nový Zvírotice hodnotim kladně. Nekritizoval jsem, že děláte odjištěný čtyřky, to mi naopak přijde super, spíš na některý místa se cesty prostě už nevejdou právě kvůli tvaru skály a vegetaci, ale i tohle je relativní. :-) I v Hospodě jsou nějaký cesty logický a moc pěkný, třeba Tatranský čaj úplně zleva je sice krátkej, ale fakt mě bavil.
pavelll13:25:52 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Město
Plachta je parádní cesta mimo jiných.
Jeďte si tam zalézt a pak komentujete. Opak je totiž katastrofa. ;)
Roník21:34:30 10.04.2015
odpovědět 
   Re: Cerna skala...
Není to poprvé co Marťan and his melody boys "udělali oblast", která už byla dříve lezená, ale z ruzných příčin se tak často neleze. Například proto, že je v nejvyšším stupni ochrany, ale chlapci tam naproudili jako že nic a hurá do toho a pak se snaží vymluvit tím, že si mysleli, že to až tak neplatí... Do dneška jsem nepochopil jejich logiku, kdy do již existující cesty doplnili borháky a v tom nejhorším místě puvodní staré skoby jenom stloukli a ohli, ale borháky nedoplnili. Na každém šprochu, pravdy trochu - jak si Uzlař stěžuje na nadužívání erárního materiálu: od kdy ČHS dotuje borháky lepené do slovenských skal a krabice na vrcholové knížky???
 vonkreuz00:04:19 11.04.2015
odpovědět 
  Uzlař
Uzlaři, to jsou zase perly, chybělo mi to. Žádné skály ani cesty nedělám sám, zkus se navážet i do jiných, ale na to nemáš informace ani koule :) "Udělal" jsi už jeden projekt na své lezecké hranici. Toto by nikoho u své první cesty nenapadlo. Takže to je o Tvé pokoře? Nedal jsi si od nikoho poradit a jištění jsi totálně zkurvil mimo linii (fotografie máme oba). Jsi sportovec nebo klasik, nebo metodik? Chceš dělat morálovky, které sotva vylezeš zhora? Proto už s Tebou nikdo nechce cesty dělat,... Lano se občas nařízne, i mně, ale o tom, jaké a kde, máš informace špatné (jinak bylo to v místě zdravého opletu na horní hraně skály přes břicho s ostrými kapičkami vápence, zapomněl jsem si tejřidlo a visel jsem na tom já). Všechny tyhle věci patří k dobrodružství, které rád prožívám s dobrou partou. No, dost nářadí co používám na cesty i výměnu jištění mám svého, takže o používání eráru přestaň pindat nesmysly, mně pronájem taky nikdo neplatí. K Železniční se nevyjadřuj, takhle to chtěli místní klasici a bez toho jednoho borháku by se to nelezlo vůbec. Můžeš mít jiný názor na lezení, ale nemel tu hovna.
Závidíš někomu skály neob cesty? Takhle to bylo vždycky a tak to bude. Ty co to dělají a ty co vo tom kecají. Jsou to i ty tisíce cest na písku. Kdo první přijde, kdo maká, kdo se o ně stará, kdo má nějakou vizi a výsledky, to se počítá. A buď v tý partě jsi, nebo nejsi. Někoho koho si vážíš pozveš a někoho ne.
Holt každý máme své spolulezce. Každý si nesedne s každým. Však už si lidi co Tě potkali o Tobě udělali obrázek. Zatím spolulezce mám, takže si nestěžuji. To máš jako odpověď, ale mohli jsme si to říct osobně tvrdohlavče. Můžeš mě dál pomlouvat kudy chodíš, když Ti to stojí za to. Ať Ti to leze borče.
martan11:56:04 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Uzlař
Ty jo, tohle taky neni zrovna moc pokorne.. Bral bych to od nekoho, kdo ma nalezeno tisice cest vsude mozne vsech moznych obtiznosti.

Proc tu porad vsichni deli svet na "ty co neco delaji" a na "ty co neco nedelaji"? Takovejch lidi, "co neco delaji" a pritom je to totalne nahovno a slouzi to jen k naplneni jejich osobnich potreb jsou mraky.. Meritko bude jak moc se cesty polezou oproti ostatnim cestam. I kdyz tu u nas na pekne tereny pomerne chudych koncinach, lide lezou z nouze skoro vsechno.. :)
12:58:30 09.04.2015
odpovědět 
   Re: Uzlař
tak teď jsem opravdu v prdeli, už ani nevím, co jsem. nevěděl jsem, že se lidi dělí na sportovce, klasiky, metodiky a zbytek. na lyžích jezdím klasiku i skejt, ale to asi nebylo myšleno. Ty vole, čumím, co lidí už má úplně všechno v ádru přelezený a nemají co lézt. a je vylezení Hlásky sportovní výkon, když to dělal klasik Kopal, nebo je to jen taková zaprášená klasika, kde je nejtěžší dojít od Orlíku k Nevěstě a pak pod nástup.
sportovní klasik/klasický sportovec14:32:05 09.04.2015
odpovědět 
    Odchod Uzlaře
Uzlaři, neavizoval si náhodou svého času svůj odchod z diskuze na lezci? Viz diskuze pod tímto článkem: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11862
Moc dlouho si to teda nevydžel.
Aleš15:10:46 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Odchod Uzlaře
Ano, mame i domaci odposlechy, kde to same rika manzelce a posleze i dceri. Stejne tak mame kamerove zaznamy, kde pravdepodobne potvrzuji to same. V diskuzni nouzi ci pri lenosti diskutovat bude vse pouzito.
19:26:15 09.04.2015
odpovědět 
     Re: Odchod Uzlaře
No je to narez tahle diskuze, ale jsme to my vsichni, tahle diskuze, takze se asi nelze zlobit na zrcadlo, kdyz ma clovek krivou hubu. Je jasny ze, kdyz se do sebe pusti skutecne velci hraci (temer celebrity) stoji to za to.
Dve poznamky:
- clanek o Cerne skale bez jednoznacneho autora a povolenych komentaru je hodne zvlastni uz jen temito holymi skutecnostmi. Pro mne je v tom poselstvi, ze vlastne ti, kdo jsou za tim si mozna nejsou jisti smyslem vlastniho konani - protoze jinak by snad nemel byt problem napsat - lidi, delali jsme to pro vas, cesty jsou to fakt krasny, vubec nechapeme proc se tam bezne a dlouho neleze, urcite jedte a taky budeme radi, kdyz nas pochvalite, delali jsme to ve volnym case, castecne za svy penize atd.
- stary pravidlo rika - kde je to hezky a za neco to stoji, tam se uz leze. Perfektni panensky skalni oblasti asi lze nalezt ve Spanelsku, ale bohuzel ne u Revnic. V CR jde o pisek - tak to je - tam se lame chleba. Jiz dlouho planuji clanek o fantasticky sportovni, a hlavne DOSUD NEOBJEVENY oblasti v CR - jako ja tam byl a muzu rict, neco mezi Siuranou a Rodellarem - a na rovny placaty zemi uprostred tohohle paradniho kanonu jsou zulovy bloky velky presne 3 metry a se sklonem 10-45°. hele, uz tam na tom pracuju, brzo to uz bude hotovy, cest spousta, boulderu tisice, raj na zemi, povidam, nebe na zemi
J.Klada20:05:51 09.04.2015
odpovědět 
      Re: Odchod Uzlaře
Ahoj Kládo
netuším proč není u článku možná diskuze, ale když to tady čtu tak si říkám že asi schválně. Bude to znít asi moc samozřejmě, ale podle mě je jakékoliv komentáře smysluplné psát až po návštěvě oblasti. Takže pár postřehů za mě: máš pravdu že Siurana ani Rodellar to není, dokonce ani Roviště ne, ale třeba s Polínkem už by to podle mě srovnání sneslo. Ale budu rád za protinázor. Jižní stěna je místy opravdu trochu rozchrastanější a helmu doporučuju, minimálně aspoň pro jističe. Ale občas zase docela pěkné plotnové lezení. Západní stěna vesměs překvapivě kompaktní, skoro bych i řekl jak píšeš "nechapu proc se tam bezne a dlouho neleze". Teda po odnošení asi třiceti pytlů skládky. Obecná poznámka je že dokud nevyjde knižní průvodčík s nákresy, tak jen podle internetu to od cesty Máňa doprava asi může být orientačně složitější, někdy pomůže orientovat se podle barvy borháků.
A na tu fantastickou novou oblast se samozřejmě těším.
Hore zdar
Maso
 Maso10:35:28 10.04.2015
odpovědět 
      Re: Odchod Uzlaře
hele, i kdyz jsem byl fak skeptik, co se tyce Revnic, neplati "kde je to hezky a za neco to stoji, tam se uz leze". Protoze tohle, i kdyz nejtežších je pět cest kolem 8, je hezké lezení, kde je potreba 60ka lano. A i když pisek je nej, jsou tam mraky šlemů, které ani zdaleka nedosahují kvalit černé skály u Ř.
10:42:48 10.04.2015
odpovědět 
  Re: Cerna skala...
Uzlaři myslim že byste si s Marťanem měli dát přes držku v hospodě a ne na sebe kydat špínu v diskusi, působí to na mě jako žalování v mateřský školce. A začal sis Ty, Marťan už na to jen reagoval.
honza plocek11:07:02 10.04.2015
odpovědět 
 Re: Cerna skala...
Chapu proc diskuse neni pod peknym vtipnym clankem. Ma to co delat s jednanim leda komentatoru.
15:38:04 10.04.2015
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (29)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (10)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1161 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1279 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1130 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi