LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tři pevné body prvolezce: Naděje, že nahoře půjde založit, Láska i ktomu nejtitěrnějšímu chytečku a Víra ve svého výborného jističe.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230732 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Skialp K2 Wayback 8819.11.2015
Nějaké alternativy k této skvělé lyži na české a slovenské hory? Nízká váha, rocker, radius do 20m, cca 90 pod patou. Díky za prostor.
 Re: Skialp K2 Wayback 8819.11.2015
Dynafit Cho Oyu
 Re: Skialp K2 Wayback 8819.11.2015
Docela mne zaujaly LaSportiva GTS 2.0
  Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Smim-li se zeptat: proc hledas alternativu?

Lenka K.
   Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Když nemám na výběr, jsem nervózní :-)
    Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Aby Te pak nesuzovala moznost volby ;).

Nemeckemu Alpinu se letos libily Scott Superg
     Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
No jo, novinky za (minimálně) 15 tisíc. :-(
     Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
No jo, novinky za (minimálně) 15 tisíc. :-(
      Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Dotazovany byly alternativy, nikoliv LEVNE alternativy. Ty BD asi nebudou o moc levnejsi ...
       Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
BD od 7tis, K2 Wayback za 10tis. 15 je už fakt nekřesťansky moc :-)
        Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Pokud hledas zlevnene lyze z minulych sezon, tak kup u Conrada Waybacky 88 13/14 a mas super univerz
   Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Když už jsme u těhlech lyží. Myslíte že mi budou stačit ve 167cm, když mám cca 184cm, 80kg a né moc
    Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Mam 195cm, a bral jsem 174. Je to neco za neco, ale nelituju.
    Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Jedině když budeš pořád dokola jezdit Laštovčí štrbinu z Pyšného :-) Néé, chceš li také lyžovat, vez
    Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Uz se to tady probiralo, hledej pod Wayback.

Pri Tve vaze bych doporucovala 174cm, i
    Re: Skialp K2 Wayback 8821.11.2015
Ja mam 174 a vazim 60...
   Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Nebo proto, aby na chate vubec poznal, ktery lyze jsou jeho. :-)
 Re: Skialp K2 Wayback 8820.11.2015
Máte někdo zkušenost? Black Diamond Current C12

 Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Nejdriv citace:
Vegetace ve skalách a na skalách má přednost před právem lezce na lezení i na prvovýstup. Pokud nejsou podmínky pro lezení a pro prvovýstup ideální, nelze je – bez souhlasu orgánu ochrany přírody a vlastníka pozemků – svévolně zlepš
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
no, vono to tak nějak opravdu je. minimálně po oficiální linii. je známý případ jednoho exota (exota
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
abych doplnil - ono je to především o soudnosti a komunikaci. třeba udržovat dobré vztahy s hajným,
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Míla Pletánek, Dušičková. Naštěstí to bylo tolik peněz za pokutu, že ani ČHS ji nebyl schopen zaplat
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
není potřeba jmenovat. nebo ano?
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
ano :-) ale už je to dávno promlčené. Byla to saxifraga, co bylo nejdražší. Už tam zase pomalu roste
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
V ochrane prirody nejde o zachraneni jednotlivosti (jako treba skaly), ale o ochranu celku. Kdyz mag
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
ty budes asi z terenu vid?
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Jako vlastník lesa občas (vlastně každý rok) vtrhnu s motorovkou do nějaké části lesa (máme 5,5 ha,
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Ty jsi u pramenů byl? Pochybuji.
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
No to je velmi naivni chapani prirodnich mechanizmu a take ukazka velmi zjednodusene tvorby zaveru.
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Uříznutý strom metr nad zemí, jak je vidět na fotografiích, je špatný.
Ale zajímalo by mě pro
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
poměrně bizarně potom vypadá srovnání s (například) pražskou barrandovskou skálou, kdy je z důvodu o
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
jo řezání stromu metr nad zemí má smysl u ovocných stromů a u svině břízy, kdy strom uřezaný u samik
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
A kdyz se to oreze do poradne spicky, tak to smysl i u jehlicnanu pod nekterymi skalami.
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
S těmi ochranáři, podmínkami lezení, nebo majiteli pozemků to není vždycky stejné. Liší se to skála
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Jednoznačně čistit. Stromů je jak sraček.
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Stromy u skal a na skalách se maj kácet, vždycky se to tak dělalo. Se podívejte na starý fotky Adru,
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Jen bych si rád ujasnil ten pojem "vždycky". Ty skály jsou zde jak dlouho? Miliony let? Př
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
to je dobrá připomínka. ale bacha, my tady (ve střední evropě v pásmu lesa) nechráníme nějakou nespo
     Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Já jsem narážel jen na ten příspěvěk o tom mikroklima a o tom, jak stromy škodí. To, že se stromy u
      Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
no, jak kde a bejvalo tam poměrně cokoli. rozhodně tam (mluvím o skalkařských nadmořských vejškách)
       Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
To asi ne, osobně bych to tipoval na něco listnatého. V každém případě ale pochybuji, že to bylo dob
        Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
vlhkost a porost na skale je trochu rozdil
         Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??19.11.2015
Je to stejné, alespoň z hlediska historie. Ty skály tady jsou stovky stisíc nebo miliony let. Není ž
          Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??19.11.2015
prosim Te, najdi si cas a najdi si ruzne historicke fotografie ci pohlednice z nejruznejsich casovyc
           Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??19.11.2015
Zřejmě jsi nečetl příspěvek výše. Na fotografiích uvidím stav maximálně pár desítek let zpět. V poro
        Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??19.11.2015
Odjakživa je od té doby, co člověk dokázal přizpůsobovat okolní prostředí svým potřebám.
      Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??18.11.2015
Nahusto vysázené smrky to určitě nebyly ;-) V inverzních vlhkých údolíčkách smrčiny a podmáčené smrč
 Kacířská myšlenka?18.11.2015
Omluvte me za asi kacířskou myšlenku v lezecké komunitě, ale nemá on les nebo pozemek v okolí skal n
  Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
naprosto správná úvaha. s tím ovšem, že v severních pohraničních horách (Sudetech) kde proběhlo vysí
   Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
To chápu, jen se snažím se vyznat v tom, jak komunita členů ČHS přemýšlí. Třeba ferraty - někdo na k
    Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
Stromy patří do lesa a né do skal.
     Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
Když si dobře přečteš, co jsem psal, tak uvidíš, že to nijak nerozporuji. Do Jury také raději jezdím
     Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
No ted jsi to rozlouskl :). Co se tyka prirody, stromy patri tam, kde rostou. A se skalama se to ma
  Re: Kacířská myšlenka?18.11.2015
Myslím si, že není vůbec kacířská, ba naopak. V Čechách máme pořád ještě problém s chápáním významu
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??19.11.2015
Na pískovcích je ta výhoda, že autor cesty (v tomhle případě dost sporný) a pachatel tohoto kácení j
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??20.11.2015
Třeba takovej Bělina na to zvysoka kašle a pokud vim, tak mu za toto ještě nikdo ciferník nerozbil..
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??21.11.2015
No už měl namale
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??22.11.2015
Joo?? :-D Povídej, to mě zajímá...

 Zajo eVent bunda18.11.2015
Ahoj, máte někdo zkušenost s bundami Zajo s eVentem? Už to sem někdo psal na začátku roku, ale bez odpovědi, tak třeba budu mít štěstí teď. Konkrétně přemýšlím o bundě Zajo Aconcagua. Díky.

 Pěkně angažovaná jednostrannost16.11.2015
Otevřu Lezce a vidím zdařilou fotografiil lezecké stěny v barvách francouzské trikolory. Pěkné, emočně působivé. Ale jaksi si nemohu vzpomenout, že by zde na lezci byl k vidění nějaký podobný projev sounáležitosti s oběťmi z domu odborů v Oděse, ze školy
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost16.11.2015
Po útoku v Paříži mi to prostě už nedá! Všichni jezdíme po Evropě za lezením a opravdu chceme, aby t
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost16.11.2015
I Ty děláš pro Putina?
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost16.11.2015
Patrně podle sebe soudíš druhé…

Mě se totiž jen děla šoufl z té neobjektivní jednostr
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost16.11.2015
Jsem pro zítřejší foto v barvách Sýrie...
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
"Neobjektivni jednostranna medialni masaz" to je dnes velmi popularni slovni spojeni. Jest
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Jinak teda obdiv, ze si pamatujes i u udalosti starsich deseti let, ze o tom tehdy byla jednostranna
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Jo milí zlatí, nemohu za to, že někomu končí jeho obzor na špičce nosu a mnohdy ani to ne, zatímco j
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Tak mily zlaty si ten obzor rozsir. Nic ti prece nebrani ;).
      Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Neboj, můj rozhled i toto celkem zvládá, žádný strach (;-).
PS: Nauč se používat diakritiku.
       Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Mas problem rozumnet textu bez diakritiky? :)
Souvisi to nejak s diskuzi? Jasne lepsi takto n
        Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Nerozumím, proč se s JiB hádáš? Souhlasím s ním a jeho komentář je naprosto srozumitelný. Proč na le
         Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Asi ti uniklo, ze toto tema sem dotahl JiB.. Posuzovani smysluplnosti je velmi subjektivni vec. Asi
          Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Vidím, že máš obrovský problém pochopit psaný text. Co se dá dělat ...
           Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
I tak se na to da nahlizet v urcite mysli :).
           Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
I tak se na to da nahlizet v urcite mysli :).
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
před rokem 89 kdokoli se vyjádřil v podobném duchu v rozporu s obecně přijímaným a vnucovaným názore
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
Souhlas se všeobecnou "solidaritou" ano, s jednostrannou ani s dvjostrannou ne. Lezecké pr
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
No ukaz jak objektivne to vypada ta tvym webu.
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
dalsi agent, kyvadlo na nej ukazalo :-) smarja Jiriku, jiriku
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Má pravdu předsedo. Buď vyvěšovat prapory při každé tragedii bez ohledu na národnost nebo se na to r
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
A videl si celou tu karikaturu, jeste lepe, mel si v ruce cele cislo nebo sis o tom jen precetl?
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Myslím, že podobná nenávistná(a od zřejmého proruského trola) prohlášení sem vůbec nepatří.
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Francouzska trikolora modra, bila, cervena.
Pokud myslis fotku z La Sportiva Boulder contest,
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Hele trolíku, my víme, že existují jistá časová pásma a že v době, kdy jsem svůj úvodní komentář psa
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
JiB nezklamal. Magor jak se patří.
Až se budeš rozhodovat, jesli půjdeš někam na pohřeb, pro
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Ufffff... Smutne.
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Ty voe. Když nějakej stát položí za svobodu jiných států životy svých mladých mužů, tak to je něco j
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Jj. zejména v tom Račaku, který byl záminkou pro napadení suverenního státu bez mandátu RB OSN… viz.
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Vybrat si jeden sporný incident z mnoha jasných je symptom demagogie tak typické pro rusofily.
      Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Já vím i Brusel říká, že vše co není v souladu s oficiální propagandou, je ruská propaganda! A když
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Sve znalosti cerpas z JEDNOHO dokumentu od silne levicoveho tvurce?

Tvuj priklad je
      Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Děkuji za zájem, vřelá slova a terapii. Trolíku bez české klávesnice.
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Hamburg bombardovala hlavne RAF, USAF mely podil maly, v te dobe nemela v Evrope dostatecnou silu. D
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Jen k prvnímu Tvému tvrzení:

     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Vcem se to prosim vylucuje s tim co psal AA v prvnim odstavci?
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
proc ten kokot resi poread klavesnici bez diakritiky.. :D to je vuuul :D
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Asi nejslepsi bude nekrmit toho magora :).

Uz jen to, ze tu operuje akcemi poradanymi
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Dumám dumám nad tím co poradit člověku, který svými slovy rozporuje svá vlastní tvrzení...
As
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Naštěstí si ná tou "věcnou diskusí" zachránil alespoň ty... (;-).
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost17.11.2015
Zachraňuju jen to, co má smysl. Ty můžeš skvěle uhýbat narážkami na diakritiku, ale konzistentní náz
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
omlouvám se, snažím se to nedělat, ale projednou ad personam: tento výkřik je smutným potvrzením toh
  Jibovi jebe18.11.2015
Lecit se to neda? Uplne by stacily priznaky, aby tu neprudil.
   Re: Jibovi jebe18.11.2015
Myslim že stačí primitivní práce se zaměřenou pozorností. Dejte mu za úkol spočítat kolikrát tu svoj
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
Už jen ty grafomane jsi nám tu chyběl.
Normálně to neděláš, proč by ses nevyprázdnil, když je
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
no, obvykle neargumentuji slušnému podepsanému člověku ad personam.
a jakkoli považuji JiB za
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
Tak nějak.
    jen takový postřeh18.11.2015
Všiml jsem si, že lidé se ohrazují výhradně a jen proti anonymům z té strany, která v dané diskusi z
     Re: jen takový postřeh18.11.2015
A zrovna to vychazi takhle proti tobe, vid? Neuveritelne, jak si spolecnost, cely svet, zasedne na j
      famílie pijavic19.11.2015
Ale kdeže, jedna famílie pijavic přisátých na svazové vemínko, není celý svět!

Na svě
       Re: famílie pijavic19.11.2015
Tak ted na to pro zmenu pujdeme pres bagatelizovani vsech lidi s jinym nazorem a redukovanim jich do
       Re: famílie pijavic19.11.2015
ahoj jirko, ten tvůj konflikt s tím, jak ty říkáš skřetem, jsem dříve považoval za naprosto standard
        Re: famílie pijavic19.11.2015
Navic mas fakt krasnej penis. Uz se tesim na jinou nez literarni interakci.
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost18.11.2015
ano, naprosto s tebou souhlasím - měla tam být tahle fotka:
 Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Za Rusaky nikdo nebreci, protoze obsazujou Ukrajinu ty kkte.
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Ruští turisté obsazují Ukrajinu? Proto si zasloužili zemřít rukou teroristy a není vhodné je litovat
  Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
No m., stejně jako jsem v žádném případě nemohl souhlasit s původním JiBovým příspěvkem ani s jeho d
   Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Do této diskuze jsem vůbec zasahovat nechtěl, stejně tak nejsem rusofil, ale to, že se chovají "
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Kde je Rusko se svým přístupem dneska? Kde Evropa a USA? Kde bys chtěl žít?
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
O reáliích života v Rusku nic nevím. Takže na tvoji odpověď nemohu kvalifikovaně odpovědět. Ale jako
      Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Základní odpověď pro euroatlantickou civilizaci je celkem jednoduchá: K našemu pohodlí a prosperitě
       Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Opět píšeš nepodstatné. Postatné je to, jaký sociální systém ty nyní je, na čem je založená ekonomik
        Re: Pěkně angažovaná jednostrannost20.11.2015
1) Jak skončí dějiny, nikdo neví.

2) Sociální systém (jak si ho vykládáš Ty), je jen
         Re: Pěkně angažovaná jednostrannost20.11.2015
Mění se každých pár let přesně podle toho, jak je společnost bohatá a stabilní

Svatá
          Re: Pěkně angažovaná jednostrannost20.11.2015
Jasně že jo. Hlavním důvodem stěhování národů, vzniku a zániku civilizací vždy bylo sucho někde na p
           Re: Pěkně angažovaná jednostrannost20.11.2015
No a teď jde o to, zda nastalou sitaci v oblastech, kam by stěhující se národy rády směřovaly, lépe
    Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Jo, "demokracie" má hodně výrazný limity - zdlouhavost procedur, závislost na postoji větš
     Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Já také ne. Jen jde o to, který systém je v krizových situacích výhodnější a efektivnější.
      Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Se Sullou to bylo trochu jinak, ale to si v historii může každý, koho to zajímá, najít sám.
       Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Jako milovník tohoto období postavy a situaci trochu znám. Prakticky vše, co začalo Gaiem Mariem a s
        Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Jedná se o to, že se diktátorem nechal jmenovat až po té, co všechno vyhrál. Jak válku s Mithridatem
         Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
Celé je to trochu složitější. Píšeš pravdu, diktátorem se stal poté, co porazil Mithridata a Řím pro
          Re: Pěkně angažovaná jednostrannost19.11.2015
No to se celkem ví, že lidský, osvícený, spravedlivý, ale zároveň rozhodný samovládce, který celkem
 hele vole dobrý ráno admini20.11.2015
je čistě na Vás co tady chcete a co ne. za mne - nebojte se dylýtu.
  Re: hele vole dobrý ráno admini20.11.2015
tohle bude ten povestny lecebny psycho kanal Lezce, nechal bych to byt, jeho vyznam je ve snizovani

 Evropa nyní - Evropa budoucnosti14.11.2015
Po včerejším útoku v Paříži mi to prostě už nedá! Všichni jezdíme po Evropě za lezením a opravdu chceme, aby ta Evropa vypadala tak, jak se to teď pomalu, ale jistě rýsuje? Budeme se pořád tvářit, jako že nás se to netýká?
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti14.11.2015
Kdo je Nás a čeho se to týká
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Uf...
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Moc vás prosím, tohle sem netahejte. Stejně se to tu nevyřeší a kdo chce, může se vyřádit jinde na i
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Slušně řečeno, jdi s tím do háje..
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Dobrej začátek flamewaru - mezi lezci je spousta sluníčkářů... :-D
  Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti16.11.2015
sluníčkářů a sráčů...
   Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti16.11.2015
A kokotu jako ja!
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Kdo je Nás a čeho se to týká
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Kdo je Nás a čeho se to týká
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Kdo je Nás a čeho se to týká
  Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Budeme s Vámi válčit, dokud modloslužebnictví nepřestane a dokud Alláhovo náboženství nebude vládnou
   Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti15.11.2015
Amen
 Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti16.11.2015
Neboj ked kupis flasu cerveneho, mozno ti da. Aj ked hovoris ze po tom Parizi ti uz neda. Neviem co
  Re: Evropa nyní - Evropa budoucnosti16.11.2015
Možno je problém práve v tom, že nestojí...

 Grivel G2214.11.2015
Nenašel by se tu náhodou někdo se zkušenostmi s mačkama G22 od Grivelu? Na co je používáte hlavně, jak se vám s nima chodí, leze, ... ? Nejde mi moc o to, abyste za mě vybírali mačky, ale hlavně o praktické zkušenosti, tak vás prosím o odpovědi k věci a n
 Re: Grivel G2214.11.2015
Nemoznost vymeny prednich hrotu naopak za nedostatek povazuju. Podle meho nazoru vsade krom firnovyc

 Posilovaci panel14.11.2015
Zdravim vsechny, koupil jsem si posilovaci panel a nevim jak bych ho mel spravne pridelat, tak mne napadlo jestli by nekdo nahodou nevedel jak to udelat. Za vsechny radu budu vdecny, dik moc
 Re: Posilovaci panel14.11.2015
Vyvrtat díry, zatlouct hmoždinky, nebo pouzdra podle zdiva a desku přišroubovat..
 Re: Posilovaci panel14.11.2015
ani je to velmi prosté. přílepovou vrtačku vrták průměr 8, díry podle počtu kolik je kotvících v des
 Re: Posilovaci panel14.11.2015
Skutečně je to jednoduchý, ale nejdřív nám prozraď do jakýho materiálu budeš vrtat, aby sis neublíži
 Re: Posilovaci panel14.11.2015
Doporučuju chemické kotvy a závitovou tyč 100% jistota nikdy se nevykvedlaji narozdíl od hmoždinek.
 Re: Posilovaci panel14.11.2015
Do pórobetonovejch tvárnic se to chvíli tvářilo, jako že to na hmoždinky bude držet, ale jak na tom
 Re: Posilovaci panel15.11.2015
porobeton nad futrami: dlouhé šrouby a provrtat skrz zeď. na druhé straně velké podložky. oproti che

 Lezecký deník 13.11.2015
Ahoj, chci si založit lezecký deník. Nějaké tipy, postřehy? Řadit podle oblastí, časové posloupnosti nebo obtížnosti? Jaký je ideální formát?  linkovaný, kostičkovaný nebo čistý blok? Jak to máte vy? Nějaké vnitřní dělení? Díky za postřehy
 Re: Lezecký deník 13.11.2015
nějaký elektronický v co nejjednodušším formátu. na těch internetech je někde i onlajn prefabrikovan
  Re: Lezecký deník 14.11.2015
link?
 Re: Lezecký deník 13.11.2015
Podle datumu, linkovaný nebo čistý sešit A5. Po letech oceníš drobné poznámky jako *, možnosti jiště
  Re: Lezecký deník 14.11.2015
Tak tohle je super odpověď. Po 10-20 letech tě fakt už zajímá spíš ty infomace okolo než kolik jsi z
 Re: Lezecký deník 13.11.2015
jednoznačne kostičkovaný. a najlepšie kúpiť aspoň 4 archy milimetrového papiera na rysovanie grafov
  Re: Lezecký deník 14.11.2015
u nás používáme modré desky a linkovaný papír

jen na písku používáme hajzlpapír
   Re: Lezecký deník 14.11.2015
Já používám, deník tady na Lezci, přijde mi to super. Jsou tam i nějaký statistiky, když kouknu do p
   Re: Lezecký deník 14.11.2015
zas som to posr..l
Ked som bol na pieskoch tak som na zapis pouzil smirgel - sandstone - sand
 Re: Lezecký deník 14.11.2015
Áno, některá dobrodružství je třeba patřičně zaznamenat, wo tom žádná. Člověk se vysápe na kdejaký f
  Re: Lezecký deník 16.11.2015
deníčky jsou pěkná věc. ale zas tak nutný to nejni.
většinou příchod "toho němce" k
  Re: Lezecký deník 16.11.2015
deníčky jsou pěkná věc. ale zas tak nutný to nejni.
většinou příchod "toho němce" k
   Re: Lezecký deník 16.11.2015
grrr! dylýt na mě!
    Re: Lezecký deník 16.11.2015
jde to rychleji, než jsi čekal viď? :)

 foto dne12.11.2015
takové srbsko na podzim totok...
 Re: foto dne12.11.2015
ha ha, kéž by.

 LaSportiva Spitfire11.11.2015
Poraďte ,má někdo zkušenost s použitím  LaSportiva Spitfire do Fritschi Freerider ?
Díky za informaci
 Re: LaSportiva Spitfire11.11.2015
La Sportiva je skialp botka, Freeride je vazani.
  Re: LaSportiva Spitfire12.11.2015
Dík Klubo ,to jsem poznal taky ...
Potřeboval jsem si ověřit zkušenost upevnění Spitfiru do š
   Re: LaSportiva Spitfire12.11.2015
Výšku lze nastavit
    Re: LaSportiva Spitfire22.11.2015
Díky za stručnou pomoc ... jeden šroub povolit a je to ...
   Re: LaSportiva Spitfire12.11.2015
Jsou věci, které okolo lezení musíš mít naučené a zažité, jinak ohrožuješ sám sebe, ale hlavně ostat
    Re: LaSportiva Spitfire12.11.2015
Ješte dodám trapně stupidní a zároveň pro moji osobnu obligátní a mě pocit vyjímečnosti dodávající &
    Re: LaSportiva Spitfire13.11.2015
??? asi máš nějaký osobní problém ,,,sorry ,,,
pozoruji, že jsem narazil na nejpovolanějšího
 Re: LaSportiva Spitfire14.11.2015
Zkus se zeptat u paliče:
 Re: LaSportiva Spitfire15.11.2015
Je to číčovina. Přední hrana není dostatečně velká, respektive široká/vystouplá na uchycení v klasic
  Re: LaSportiva Spitfire22.11.2015
Udělat si radost po 15ti letech zakoupením nových bot a použít původní vázání snad není hřích ...
   Re: LaSportiva Spitfire23.11.2015
Hřích to není, to jsem také nenapsal. Ty boty jsou úžasné (neměl jsem prachy, tak jsem je prodal). A

1   ...   319   320   321   322   323   324   325   326   327   328   329   330   331   332   333   334   335   336   337   338   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Nejdriv citace:
Vegetace ve skalách a na skalách má přednost před právem lezce na lezení i na prvovýstup. Pokud nejsou podmínky pro lezení a pro prvovýstup ideální, nelze je – bez souhlasu orgánu ochrany přírody a vlastníka pozemků – svévolně zlepšovat poškozováním a likvidací stromů, keřů a rostlin. Chovejme se ve skalách jako hosté na návštěvě, ne jako bezohlední uzurpátoři, a respektujme desetiletí starou zásadu horolezectví: „Respektuj a šetři skálu a chraň přírodní prostředí, aby bylo zachováno neporušené budoucím generacím.“ 
/Jiří Škop, předseda Oblastní vrcholové komise Broumovsko/

No a ted se ptam, lze s tim souhlasit? Ja si porad myslim, ze strom vyroste za par let, ale skala narusena koreny například, je na tom trosku hure. Proc kolem skal musí byt chraneny stromy, které je podle mne poskozuji? Není to nelogicke??
Martas.10:08:25 18.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
no, vono to tak nějak opravdu je. minimálně po oficiální linii. je známý případ jednoho exota (exota v dobrém i špatném smyslu zároveň) a nadšeného dělníka skal, který s pajcrem, motykou a koštětem několik dní proslaňovával jistou skalní stěnu a očesal tam z chráněné skalní stepi několik tun tařic, hvězdníků konikleců a kontryhelů (v tehdejších ceníkových ještě totáčových cenách bratru za několik set tisíc). na druhé straně stojí vyhození dvouletého semenáčku vejmutovky či akátu ze spárky a proškrábnutí spárky šťouradlem ze zároháku.

zásadní problém je, že lezeme na skály, a skály jsou odevšad vidět a jsou do jisté míry výkladní skříní ochrany přírody, a těžko vysvětlovat tisícihlavému stádu štoklsůhrůtystů, že oni nesmí udělat krok z cestičky když támhle lezec všem na očích řeže břízu a kartáčuje rajbuňk. čili všeho s mírou a se soudností.
Lukas B.10:57:52 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
abych doplnil - ono je to především o soudnosti a komunikaci. třeba udržovat dobré vztahy s hajným, pokácení domluvit a dřevo použít například na zpevnění svahu při výroční brigádě.
anebo to udělat opravdu potajmu, v malém rozsahu a v takovém případě zamést stopy - to jest dříví růčo odtahat dostatečně daleko a pařezy zahrabat. v úterý, v noci a v únoru za vytrvalého deště.
Lukas B.11:38:47 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Míla Pletánek, Dušičková. Naštěstí to bylo tolik peněz za pokutu, že ani ČHS ji nebyl schopen zaplatit, takže z pokuty tehdy tak nějak potajmu sešlo. Následovalo na požadavek ochrany přírody zavrtání slaňáků na většinu cest v Českém krasu, aby se nemuselo dolézat na chráněné okraje skal s broukama, ptákama, kytkama a stromkama. A taky vybudování záchodu v Alkazaru (kde je u konec).
Kuba Turek12:04:52 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
není potřeba jmenovat. nebo ano?
Lukas B.12:58:38 18.11.2015
odpovědět 
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
ano :-) ale už je to dávno promlčené. Byla to saxifraga, co bylo nejdražší. Už tam zase pomalu roste po těch desítkách let.
Kuba Turek14:01:15 18.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
V ochrane prirody nejde o zachraneni jednotlivosti (jako treba skaly), ale o ochranu celku. Kdyz magor s motorovkou vtrhne pod poklidnou lidem odstrcenou stenu a zacne tam radit jako splaseny, narusi tim cely lokalni ekosystem. Takovy zasah vetsinou silne negativne ovlivni veskerou floru a faunu v dane oblasti. Ptactvo, ktere tam hnizdilo se odsouva jima, zver hleda jina mista, vegetace se meni. Tyto zmeny bohuzel casto vytvori podminky pro vegataci a faunu, ktera se da v danych lokalitach povazovat cizopasnou.
11:28:38 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
ty budes asi z terenu vid?
11:34:49 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Jako vlastník lesa občas (vlastně každý rok) vtrhnu s motorovkou do nějaké části lesa (máme 5,5 ha, nejde vše za rok)a ještě jsem si nějakého negativního vlivu na ekosystém (ptáky, srnky, mechy nevšiml).
Snad jedině na dvou místech nám nově rostou bedly.

Ale zato nám po vytlačení těžařů na Šumavě zmizel les z okolí pramenu Vltavy a ten vysychá.
H.13:55:47 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Ty jsi u pramenů byl? Pochybuji.
Bída16:20:44 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
No to je velmi naivni chapani prirodnich mechanizmu a take ukazka velmi zjednodusene tvorby zaveru.
16:54:54 18.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Uříznutý strom metr nad zemí, jak je vidět na fotografiích, je špatný.
Ale zajímalo by mě proč, naši ochranáři nechtějí nechat skály více dýchat. Více je nechat vykouknout, zdá se mi, že třeba v Německé Frankenjuře to jde. Tam, před skalami běžně vykácí nálety a i vzrostlejší stromy. A to se třeba ani na danou stěnu neleze. Jde jim jen o ten krajinotvorný prvek, kterým krásné skalní stěny jsou? Nebo je za tím něco jiného? A proč to u nás je jinak? Vždyť rychle rostoucí dřeviny a nálety skutečně vyženou vzhůru a za pár let jsou větší než samotná skála.

Jen takový extrémní případ v opačném gardu. Před skalami, kde se tradičně lezlo od poloviny minulého století, došlo k výsadbě nových stromků (smrky). Skály byly v lese, ale před nimy byla úzká volná nudle, kam vpálili školku.
To by nebylo nic podivuhodného, prostě až by stromy vyrostly, tak by byly skály ještě v hustějším lese než jsou dnes. Stejně se tam moc nelezlo. Ale!! stromky vysadili až ke stěně, nehledě na to, že stěna je místy převislá a tak stromy celé té krajní řady nemají kam růst. To mi přijde jako větší hloupost, než podetnout jeden dva stromy přímo u stěny.
 jirkas11:47:15 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
poměrně bizarně potom vypadá srovnání s (například) pražskou barrandovskou skálou, kdy je z důvodu ochrany (přírodní památky?) vždy jednou za několik let provedeno poměrně brutální vyřezání náletových dřevin - právě proto, aby bylo vidět to co se chrání a aby tam to co se chrání zůstalo a nezaniklo v pusté houšti akátů.

to sázení smrčků přímo pod skálu je většinou způsobeno hovadismem hajného/majitele lesa, a tento hovadismus byl většinou bohužel způsoben hovadismem návštěvníků (trempů a lezců).
Lukas B.12:50:31 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
jo řezání stromu metr nad zemí má smysl u ovocných stromů a u svině břízy, kdy strom uřezaný u samika dužnatě obrazí a vytvoří neproniknutelnou houšť. u jehličnanu smysl nemá.
Lukas B.12:52:15 18.11.2015
odpovědět 
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
A kdyz se to oreze do poradne spicky, tak to smysl i u jehlicnanu pod nekterymi skalami.
18:21:24 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
S těmi ochranáři, podmínkami lezení, nebo majiteli pozemků to není vždycky stejné. Liší se to skála od skály, někde i ochranáři preferují vyřezání náletových dřevin, proslunění skalních stěn o náletové stromy před skálou, odstranění travin ze stěny, nebo je majitel pozemku pohodovej ohníčkář. Někdy je to domluvené osobně, někdy dokonce na papíře, stejně tak jsou místa, kde je co chránit, třeba ohrožené druhy květin, nebo ptactvo a není problém to respektovat. Jak psáno vedle, nejlepší je se domluvit co je v konkrétním místě vhodné a co ne.
 martan15:13:35 18.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Jednoznačně čistit. Stromů je jak sraček.
Papouš11:59:46 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Stromy u skal a na skalách se maj kácet, vždycky se to tak dělalo. Se podívejte na starý fotky Adru, Skaláku, Dubskejch - skály byly vidět. Nesouvisí to s potřebou dřeva, estetitkou ani sportovními zájmy.

Stromy u skal udržují na skálách vlhké mikroklima, na skále se uchytí mech, potom kapradí, posléze celé stromy. Stromy rozrušují kořeny skálu, skály padají lidem na hlavu. Viz Hřensko. Zlesávání je podstatně rychlejší proces než zvětrávání.

retez13:27:00 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Jen bych si rád ujasnil ten pojem "vždycky". Ty skály jsou zde jak dlouho? Miliony let? Při defici slova "vždycky" jsi použil odkaz na staré fotky, což je max pár desítek let. Možná ještě bylo něco vykáceno a vyčištěno i pár stovek let zpět. Kdo a proč to ale čistil před tím?
14:42:05 18.11.2015
odpovědět 
    Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
to je dobrá připomínka. ale bacha, my tady (ve střední evropě v pásmu lesa) nechráníme nějakou nespoutanou divočinu, ale kulturní krajinu tak, jak ji utvářelo extenzivní hospodaření v posledních osmi stovkách let, a to, co někdy mylně vydáváme za divočinu, je opuštěná a zpustlá kulturní krajina (mimo pár výjimek fakt těžce přístupného a neplodného terénu). to krásno nad kterým srdce v kotlince plesá vzniklo vypásáním, oráním, kácením, sbíráním chrastí, odvážením hrabanky, kopáním odvodňovacích struh atakdále. ostatně, letos jsem získal fantastické dvě tisícovky od nejmenovaného národního parku na sečení louky aby nezpustla a nestala se náletovým lesem.
Lukas B.15:02:34 18.11.2015
odpovědět 
     Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Já jsem narážel jen na ten příspěvěk o tom mikroklima a o tom, jak stromy škodí. To, že se stromy u skal vyřezávají, je otázka posledních x let. Těch několik stovek tisíc a milionů let bylo u těch skal co? Louka asi ne.
15:26:56 18.11.2015
odpovědět 
      Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
no, jak kde a bejvalo tam poměrně cokoli. rozhodně tam (mluvím o skalkařských nadmořských vejškách) nebylo stejnověké smrčí v rastru metr na metr, žánop.
Lukas B.15:34:55 18.11.2015
odpovědět 
       Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
To asi ne, osobně bych to tipoval na něco listnatého. V každém případě ale pochybuji, že to bylo dobře nasluněné a větrané už od země.

A také dost pochybuji o tom, co vlastně škodí, a co ne. Třeba v Kokořínském dole je prakticky vše zastíněno. A třeba taková rokle Apatyka je naprosto úžasná, mokro je tam celoročně, a skály stále drží. To samé platí i o různých jiných lokalitách. Pokud by vlhko znamenalo smrt skalám, co třeba Myší díra v Sedmihorkách?

Z tohoto důvodu si myslím, že z hlediska celkové životnosti pískovcových skal a masivů má odlesňování jen naprosto zanedbatelný vliv.
15:55:53 18.11.2015
odpovědět 
        Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
vlhkost a porost na skale je trochu rozdil
23:55:01 18.11.2015
odpovědět 
         Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Je to stejné, alespoň z hlediska historie. Ty skály tady jsou stovky stisíc nebo miliony let. Není žádný důvod k doměnce, že posledních 50 let tam porost je, kdežto před tím tam nebyl. Kde to šlo, byly skály odjakživa vlhké a porostlé.
12:50:10 19.11.2015
odpovědět 
          Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
prosim Te, najdi si cas a najdi si ruzne historicke fotografie ci pohlednice z nejruznejsich casovych obdobi ruznych mist (piskovcovych skal, terenu)... kdyby byly vzdy a vsechny tak vlhke a porostle, tak by se nedochovaly, tak jak se dochovaly, pokud si myslis, ze to tak neni, pak si kup zapisnik a tuzku, zacni chodit do skal, vsimej si jich, delej si zapisky a za 10 let se ozvi. Lezecky cilene myceni ne, cilene nechat zarustat nalety kulturniho lesa taky ne.
13:05:05 19.11.2015
odpovědět 
           Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Zřejmě jsi nečetl příspěvek výše. Na fotografiích uvidím stav maximálně pár desítek let zpět. V porovnání se stářím těch skal to je nic. Kdo čistil ty skály a nálet 100 000 let zpět? A 200 000?

15:05:58 19.11.2015
odpovědět 
        Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Odjakživa je od té doby, co člověk dokázal přizpůsobovat okolní prostředí svým potřebám.

V Koko dole to aktuálně nejlépe vypadá v části kolem hospody u Grobiána, vichřice tam nedávno pokosila les pod i nad skálama. Hnedle to tam je jako na starých fotkách.

Mimochodem vlastníci tamních nemovitostí si určitě budou pamatovat, že nechat si vyrůst statné smrky v dopadové vzdálenosti k baráku je blbost. No ale zase maj novou střechu.
retez11:21:28 19.11.2015
odpovědět 
      Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Nahusto vysázené smrky to určitě nebyly ;-) V inverzních vlhkých údolíčkách smrčiny a podmáčené smrčiny plus pár subalpinských druhů. Jinde květnaté a acidofilní bučiny s různým podílem buku, smrku, jedle, na sutích i javory, podle expozice svahu, podloží a půdy. Na vrcholech skal, masivů a na vrcholových plošinách reliktní bory. A nesmíme zapomenout na taxonomicky podivnou místní břízu. Každopádně na území NPR se řádí jako všude jinde, kam dojede stroj a vysázené jsem viděl jen smrky. Proto možná ta typicky lesočeská obava z broučka.
Bída16:01:31 18.11.2015
odpovědět 
 Kacířská myšlenka?
Omluvte me za asi kacířskou myšlenku v lezecké komunitě, ale nemá on les nebo pozemek v okolí skal nějakého majitele a správce, bez jehož vědomí a souhlasu by se nic kácet nemělo? Nevím. Třeba se to takhle dělá a je to normální, že někdo naburácí na cizí pozek a tam vyřeže, co se mu nelíbí.

Jak to má být správně?
13:22:03 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Kacířská myšlenka?
naprosto správná úvaha. s tím ovšem, že v severních pohraničních horách (Sudetech) kde proběhlo vysídlení německy mluvícího obyvatelstva je majitelem lesa zpravidla LČR (čili přeneseně my všichni) a správcem hajnej, někde ve vnitrozemí to zhusta bývají proužky lesa patřící po dvaatřicetinách pravnukům sedláka pantáty Vocáska a buzeruje je hajnej. zvláštní postavení má Prachov, který patří Šlikům.
v každém případě jeden pohodovej večer s vohněm (notabene z metrovýho dříví) může zapříčinit mnohaletou zuřivou nenávist ke všemu autdorovému která může vyústit třeba v zuřivé zalesnění okolo skal.
Lukas B.13:34:55 18.11.2015
odpovědět 
   Re: Kacířská myšlenka?
To chápu, jen se snažím se vyznat v tom, jak komunita členů ČHS přemýšlí. Třeba ferraty - někdo na kusu skály udělá něco, co se lezcům nelíbí, ačkoliv má na skálu stejné právo, jako ten lezec, a lezci se mohou podělat. To samé mágo. Kdo máguje, je málem za vraha a někteří jedinci tu často barvitě popisují, co by s ním provedli. Ale vadí nám u skály kus cizí zeleně? No a co, klidně vlítneme na cizí pozemek a cizí zeleň sami od sebe podle našich potřeb vyřežeme. A ještě si to hezky zdůvodníme, jak jsme udělali dobrou věc. Leze někdo bez členství v ČHS a tedy bez povolení v nějaké CHKO? Je to asociál a parazit. Jezdí skalpinista v CHKO bez povolení? Chudák, chce si jen zalyžovat a zákazy jsou tak nesmyslné...

Bravo.
14:17:21 18.11.2015
odpovědět 
    Re: Kacířská myšlenka?
Stromy patří do lesa a né do skal.
Honza15:22:01 18.11.2015
odpovědět 
     Re: Kacířská myšlenka?
Když si dobře přečteš, co jsem psal, tak uvidíš, že to nijak nerozporuji. Do Jury také raději jezdím na skály, co nejsou zarostlé nebo stíněné stromy. O to se nepřu. Podstata mého příspěvku se týká legimity a oprávnění jakýchkoliv zásahů do něčeho, co mi nepatří a to jen na základě vlastního uvážení. Si představ, že jsi majitel nějakého pozemku a někdo ti tam provádí úpravy jen proto, že nový stav považuje za vhodnější pro svého koníčka. Takže proti kácení nejsem, ale přeci to nemůže probíhat jen podle toho, že se partičce kamarádů zdá že mé stromy na mém pozemku stíní nějakému kusu kamene. Podle mne by měla bý nejdříve s vlastníkem/správcem nějaká dohoda.

15:32:28 18.11.2015
odpovědět 
     Re: Kacířská myšlenka?
No ted jsi to rozlouskl :). Co se tyka prirody, stromy patri tam, kde rostou. A se skalama se to ma tak, ze vetsinou jsou v lese.
Stromy casto rostou i v puklinach skal. Je to prirozeny prirodni proces. To jen vetsina lezcu vnucuje sve osobni a casto omezene (pro ne samozrejmne velmi vyhodne) chapani vsemu okolo. Pak tu mas na jedne strane vasnive diskuze o tom co udelat lidem, kteri vyvrtaji feratu na nejakej bezvyznamnej clenitej rozlamanej kvak, protoze takovy zasah je proste "prasarna ve vseh ohledech" a na druhe strane ti sami lide tu klidne budou tvrdit, ze jedine v poradku je vlitnout treba do NP a vykacet stromy na upati skal. Kmeny a vetve uriznutych stroumu samozrejmne ponechat na miste, at je tato ceska lezecka odysea jeste absurdnejsi..
16:51:07 18.11.2015
odpovědět 
  Re: Kacířská myšlenka?
Myslím si, že není vůbec kacířská, ba naopak. V Čechách máme pořád ještě problém s chápáním významu soukromého majetku. A i pokud jsou skály tak nějak všech (LČR), tak určitě nemají všichni právo rozhodovat co se s nimi a v jejich okolí stane. To by měla být vždy kompetence majitele, správce, nebo podobné osoby. Pokud je území navíc chráněné, pak by měla mít ochrana samozřejmě přednost. Nechápejte mě prosím špatně. Vím, že ne všude funguje ochrana tak, jak by měla, a nechrání co by měla, přesto podle mě nemůžeme rozhodovat co je pro dané území nejvhodnější sobecky jen my, kteří na něm chceme něco provozovat. Chápu, že zde všichni dáváte přednost ochraně skal, je ale dobré si uvědomit, že jsou i místa, kde skála není to nejdůležitější a přednost by měla mít například vlhkomilná společenstva rostlin, nebo mechů. Jednoduše nelze podle mě soudit všechno jedním metrem. V ideálním případě, by měl rozhodnout o tom, co je potřeba v dané lokalitě chránit, a proč, někdo, kdo má znalosti a přehled přesahující rámec jedné oblasti (tedy více než lezení, nebo pouh znalost lesního hospodářství, nebo pouhá znalost místních poměrů už od babičky, ...) plus několik málo vědomostí navíc nabytých z doslechu, nebo internetu. Takový člověk by byl schopný zohlednit všechny důvody a možnosti s určitým přesahem. Je mi víc než jasné, že takový případ nastane asi málokde v naší republice, jestli vůbec někde, ale to neznamená, že se můžeme uchýlit k anarchismu a vše řešit sami podle našeho svědomí a vědomí. Takový postup může napáchat více škody než užitku. Jinak bych se držel právního řádu a snažil se variantu, vhodnou pro nás lezce, řešit osobně prostřednictvím správců skalních oblastí s místními orgány ochrany přírody a majiteli. Myslím, že dobré vztahy nám mohou do budoucna jedině pomoci. I kdybychom si nezalezli my, tak třeba naše děti. Skály počkají.
Martin22:20:20 18.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Na pískovcích je ta výhoda, že autor cesty (v tomhle případě dost sporný) a pachatel tohoto kácení je jmenovitě dohledatelný. Takže místo anonymního postěžování si na adresu lezců by si měla ochrana přírody popovídat s jedincem, který to udělal.
11:04:54 19.11.2015
odpovědět 
 Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Třeba takovej Bělina na to zvysoka kašle a pokud vim, tak mu za toto ještě nikdo ciferník nerozbil...
langoš23:29:44 20.11.2015
odpovědět 
  Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
No už měl namale
08:25:57 21.11.2015
odpovědět 
   Re: Teplice - vegetace a jeji niceni. Ano či ne??
Joo?? :-D Povídej, to mě zajímá...
kkrd00:03:34 22.11.2015
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi