LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   “Nejdřív je climbing a potom polibek tvůj!” Jiří Korn.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Zubří - Zubří
Na Nivách - Trutnov
Hotel Impuls - Havířov

Prodejny
HUDYsport - Praha 5
HUDYsport - Praha 1
bart´s port - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Dajmond09.02.2016
Čaute! Směřuju dotaz na všechny uživatele lezeček Rock Pillars (Ocun) Diamond - O kolik je máte menší a jak moc se roztahujou? Miury (o 4 čísla měnší) mi odešly na věčnost, tak díky za rady :)
 Re: Dajmond10.02.2016
Ahoj, vzhledem k tomu, že pořád nemáš ani jednu odpověď, zkusím pomoct, i když diamondy nemám. Jsem
  Re: Dajmond10.02.2016
Díky moc!! :)
  Re: Dajmond14.02.2016
Já měla několik bot od RP (ale nikdy to nebyly Diamondy) a vždy jen o 1 číslo menší. Zpočátku jsem s

 posilování "na směny"09.02.2016
Ahoj, zajímal by mě váš názor na trénink / netrénink. Jedná se o to, že pokud si třeba pověsím balknu nad futra v práci a během dne se na ní několikrát pověsím. Rozhodně ale ne trénink, doporučený v jakékoliv odborné publikaci (tedy rozehřání, snadnější v
 Re: posilování "na směny"09.02.2016
Pokud se párkrát za den na chvilku pověsíš na balknu, tak žádnou regeneraci nepotřebuješ. Rozhodně t
 Re: posilování "na směny"09.02.2016
"pár shybů cestou"...nerozehřátej, si akorád něco uděláš...chce to posilovat vždy zahřátý.
  Re: posilování "na směny"09.02.2016
Tss..zahrejes se prvnima peti shybama, hned pokracujes hlavni fazi treningu (10 shybu) a okamzite pr
 Re: posilování "na směny"09.02.2016
No já nevím, asi to dobře není, ale poslední půl rok mám podobný systém. Při učení, když už toho mám
  Re: posilování "na směny"10.02.2016
tak se uč, a pak si dej hodinu pauzu a cvič na balkně. to bude mít lepší efekt...
   Re: posilování "na směny"10.02.2016
No jo, jenomže ono se na hodinu ulít z práce nejde (+ bordel, pot...) a pokud to pověsím doma, tak s
   Re: posilování "na směny"10.02.2016
Hodinu čas nemám. Ať se mi to líbí nebo ne, jde primárně o odreagování ve chvíli, kdy už bych se ste
    Re: posilování "na směny&qu10.02.2016
Odreagování to možná je, ale jako trénink k ničemu. Ani na sílu, ani na vytrvalost. Přeci jen by to
    Re: posilování na směny11.02.2016
musíš si vybrat, jestli se chceš v lezení zlepšit, nebo se jím jen odreagovávat...pokud si nenajdeš
     Re: posilování na směny11.02.2016
Věř že o zkouškovým si ten čas na medině nenajdeš ( musel bych vyrazit z programu běhání, který člov
      Re: posilování na směny11.02.2016
Což o to, já bych ti to i klidně věřil. Ale trochu k neuvěření je, že jsi na medině a musíš se tu pt
       Re: posilování na směny11.02.2016
Já se neptal ale odpovídal. Nedůvěryhodně působíš spíš ty, když neumíš rozlišit podpis FI od Vašek k
        Re: posilování na směny :-))11.02.2016
Vašku, Vašku, vidím že mouder od pana H nejsi hoden. Podívej se pořádně: vždyť od monitoru dokáže ne
       Re: posilování na směny11.02.2016
Ty jsi dobrý šulinek...
      Re: posilování na směny11.02.2016
běhání, který člověka drží nad vodou psychicky i fyzicky- nic mě nepomáhá tolik na záda jako běh...
       Re: posilování na směny11.02.2016
Běh někde na asfaltu možná, ale běh v terénu je pro člověka to nejpřirozenější. Představ si neandrtá
        Re: posilování na směny11.02.2016
Jasně, přidej k tomu neznečištěné životní prostředí, hodně pohybu na čerstvém vzduchu a přirozenou s
         Re: posilování na směny11.02.2016
Díky za odpovědi i za pobavení nad diskusí. Vzhledem k tomu, že se na stěně chci spíše odreagovávat
          Re: posilování na směny11.02.2016
Zásadní problém by mohl bejt v absenci zahřátí, dalo by se to možná trochu obejít tím, že bys přehod

 Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Pořád mi vrtalo hlavou, co se letos děje se závody, proč nic není domluveno a proč se vše pořádá v problematických podmínkách. Viz. diskuze o rezignaci ČHS na závody. Vyslovil jsem tam domněnku, že svaz není schopen domluvy s rozumnými stěnami kvůli finan
 Re: Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Chce to umět číst a chápat čtený text. Píše se: Všichni reprezentanti řádně nominovaní pro tento záv
  Re: Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Máš pravdu, omlouvám se a pro upřesnění přikládám ta nominační pravidla:

Mistrovství
 Re: Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Umíš číst a pochopit psaný text? V nominačních pravidlech je popsaný způsob nominace na MS. Kolik zá
  Re: Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Koukám že už to všechno proběhlo. Lidé čtěte! :-)
  Re: Šetří ČHS na další megavýlet?09.02.2016
Už jsem se omluvil a uvedl správná nominační kritéra. Uznávám, tohle mi ulítlo. No alespoň si každý
   Re: Šetří ČHS na další megavýlet?11.02.2016
Nicméně jsme se nedobrali k jádru otázky. Kde jsou v ČHS ty peníze, když na MS pojede pár jedinců a
    Re: Šetří ČHS na další megavýlet?11.02.2016
A když už, tak v tělocvičnách :-) Skoro bych se vsadil, že další budou stěny jako Trutnov, Lanškro
     Re: Šetří ČHS na další megavýlet?11.02.2016
Ještě je možnost že závody budou u vás doma na obrovské stěně. Můžeme parkovat na vaší zahradě?
      Re: Šetří ČHS na další megavýlet?11.02.2016
Shodou okolností na zahradě stěnku mám, ale zadarmo to rozhodně nebude :-).
      Re: Šetří ČHS na další megavýlet?11.02.2016
A proč? Koukni třeba na BigWall, Smíchov, Písek, Holešovice, FreeSolo, Ústí nad Labem... Krásné ve
 Re: Šetří ČHS na další megavýlet?14.02.2016
tolik slov a žádný podpis... Ale vidim že ostatní diskutující respektují tuhle kulturu, tak nebudu t
  Re: Šetří ČHS na další megavýlet?14.02.2016
Kandidat na nejvice alibisticky a schizofrenni komentar lezce? :)
   Re: Šetří ČHS na další megavýlet?14.02.2016
mozna autor nepovazoval svuj nazor za tak prukopnicky, aby jej musel podepisovat, nebo si taky treba

 Prbvvní holka.08.02.2016
Ahoj. Potreboval bych poradit. Vybiram svou první holku. Myslite, ze bude stacit i pouzita, nebo radeji zainvestovat a hned si vybrat uplne novou? Jde mi také o vahu, je lepsi se s nadvahou smířit a třeba brat i s piercingem, nebo je lepsi uplne hola? Zat
 Re: Prbvvní holka.08.02.2016
No, to není jenom tak !! Strašně záleží, jestli ji budeš používat v indooru nebo outdooru a tady hra
 Re: První holka08.02.2016
nejlepší je si ji občas půjčit od kamarádů, vyjde to levnějš
 Re: První holka.08.02.2016
Taky záleží, jak se k ní případní předchozí majitelé chovali... V tom lepším případě je řádně zaběhl
  Re: První holka.08.02.2016
A také je třeba respektovat doporučení výrobce - něco jako že na každý terén a disciplínu jiný model
  Re: První holka.08.02.2016
A také je třeba respektovat doporučení výrobce - něco jako že na každý terén a disciplínu jiný model
 Re: Prbvvní holka.08.02.2016
ahoj, nechces to jeste zvazit, bude te to stat prachy a cas ?
  Re: Prbvvní holka.09.02.2016
Najdi si raději pěkně použitého kluka. Ten už bude vědět
 Re: Prbvvní holka.09.02.2016
Hlavně si nezapomeň nastudovat návod k použití. Jeho autorem je RNDr. Hausmann.
 Re: Prbvvní holka.10.02.2016
kdybys to myslel vaznejc, tak bych dal na rady JT, ale vzhledem k tomu, ze vybiras prvni holku, zkus

 Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Ahoj,máte někdo prosím zkušenosti, jaké jsou vhodné lezačky, aby nedocházelo k otlačování paty ? Pokud lezačky tlačí na patu, dochází k dráždění okostice a na kosti může vznikat výrustek..Správně se to jmenuje Haglundova deformita.
Lezu něco přes p
 Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
 Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
 Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
 Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
 Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Já se s tím taky potýkám a řešil jsem to tak, že jsem si cíleně pořídil lezečky trochu volnější, ne
  Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Děkuji za radu.A přestalo se to od té doby zhoršovat?Já v těch lezačkách také vydržím dlouho, zatím
  Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Děkuji za radu.A přestalo se to od té doby zhoršovat?Já v těch lezačkách také vydržím dlouho, zatím
  Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Děkuji za radu.A přestalo se to od té doby zhoršovat?Já v těch lezačkách také vydržím dlouho, zatím
   Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Lezačky, jako lezat, nebo lezac?
    Re: Haglundova deformita - pata z lezaček08.02.2016
Promiň :D vím, že je to správně lezečky :D S kamarádem říkáme lezačky, tak to někdy automaticky použ
   Re: Haglundova deformita - pata z lezaček09.02.2016
Řekl bych, že rozdíl vidím. Ale otázka asi je, jak silný kdo ten problém má. Uvažoval jsem i o vlepe
    Re: Haglundova deformita - pata z lezaček15.02.2016
Dám si teď od lezení chvíli pauzu a pak pořídím větší lezečky.Snad se to nebude nijak zhoršovat.
  Re: Haglundova deformita - pata z lezaček09.02.2016
Mno...asi tak jako tenisti mají mozoly od rakety, tak lezci otlačený paty. Navíc lezečka není normál

 Puskasovi pruvodci07.02.2016
Horolezecky pruvodce Vysokych tater od Arno Puskase je jedinecna monografie, ktera uz se bohuzel nikdy nedocka dalsiho vydani.
Je to nedocenitelny historicky artefakt a perla horolezcovi knihovny. Jsem hrdym majitelem více nez poloviny dílů a velmi
 Re: Puskasovi pruvodci07.02.2016
ještě jednou děkuji za link Radku.
 Re: Puskasovi pruvodci07.02.2016
Dik Radku
 Re: Puskasovi pruvodci07.02.2016
K čemu ten patos?
  Re: Puskasovi pruvodci07.02.2016
Sveho casu mi kmos z Lokalky poslal nektere z dilu co mi chybeli po dalsim kolegovi z Lokalky a ty s
  Re: Puskasovi pruvodci08.02.2016
páč to tu někteří prodávají za dost šílený peníze. Na Aukru jsem kdysi viděl prodávat jeden díl asi
 Re: Puskasovi pruvodci18.02.2016
Díky.
  Re: Puskasovi pruvodci18.02.2016
na aukru je tedka desitka za dve kila, tak kdyby nekomu scházela..
->
   Re: Puskasovi pruvodci18.02.2016
A v Plzni někdo prodává VIII.díl za 250 Kč (
 první úvazky06.02.2016
Zdravím,

plánuju koupit svoje první úvazky a nevím zda vybrat s nohavičkami které se stahují přezkou nebo ty s elastickým stahováním? Mohl byste mi prosím někdo poradit? Díky moc
 Re: první úvazky07.02.2016
odporucam s prezkou. je univerzalnejsi, mozes si ho nastavovat podla potreby. aj moj prvy bol taky..
 Re: první úvazky07.02.2016
Jestli to mas na skalky, pisek atd.. a drzis si vahu, tak bude ok bez prezek.Na lezeni na podzim, zi
  Re: první úvazky08.02.2016
Takhle, jsem začátečník, lezu zatím jen na stěnách. Lezení po skalách plánuju až dobudoucna. Váhu má
   Re: první úvazky08.02.2016
nevytahaji se, bez obav. Nohavicky staci bez poutek, v zivote jsem obvod nemenil. A jediny pripad kd
    Re: první úvazky08.02.2016
Jednoznacne bez poutek na skalni lezeni a steny. Az pojedes do hor taky bude stacit a az pojedes na
    Re: první úvazky08.02.2016
S tím bych nesouhlasil, stačí přibrat pár kilo nebo jít něco na podzim nebo v zimě a si v prdeli, na
    Re: první úvazky08.02.2016
sorry - bez poutek bylo myšleno bez přezek

 první úvazky06.02.2016
Zdravím,

plánuju koupit svoje první úvazky a nevím zda vybrat s nohavičkami které se stahují přezkou nebo ty s elastickým stahováním? Mohl byste mi prosím někdo poradit? Díky moc

 první úvazky06.02.2016
Zdravím,

plánuju koupit svoje první úvazky a nevím zda vybrat s nohavičkami které se stahují přezkou nebo ty s elastickým stahováním? Mohl byste mi prosím někdo poradit? Díky moc

 První lano?05.02.2016
Zdravím,
vybírám první lano a potřeboval bych pomoct s výběrem. mám tyto dva adepty:
Tendon Ambition 9.8 (complete shield)
Beal Flyer II 10,2
Myslíte, že je lepší si připlatit za Beal nebo mě bezpečně zajistí i Tendon? (lezu na
 Re: První lano?05.02.2016
Beal určitě lepší než Tendon.
Doporučuji Ti spíš Beal Booster III 9,7 mm ve verzi Safe Contro
  Re: První lano?06.02.2016
Odolnost přes hranu se už pár let oficiálně neměří, protože to byl zcela neprůkazný údaj (rozuměj sk
 Re: První lano?06.02.2016
Jak píšeš řešíš to zbytečně, ono je to celkem jedno. Já bych brat tendon ale ve standartu, cs je zby
  Re: První lano?06.02.2016
Complete Shield, Dry cover... je důležitý i u jednoduchým lan, kde nenasákavost nepotřebuješ. Omezuj
   Re: První lano?06.02.2016
Proti vniknutí prachu :-D... Je to pouze teflonová vrstvička nebo nano vrsva ktará chrání vlákna pře
    Re: První lano?06.02.2016
Ty plácáš blbosti. Koukni na průřez lana a zjistíš že to s tím prachem blbost není.
     Re: První lano?06.02.2016
:-D :-D bože vy jste poblaznění reklamou :-D :-D, teflon ma dvě výhody je tzv. samomazný (nedře) a o
      Re: První lano?06.02.2016
Blahopreji ti, právě jsi narkl "lanare" z podlehnuti marketingu. Jen tak dal.
      Re: První lano?06.02.2016
Tak marketing to bezpochyby je, ale myslím že ne úplně bez logiky. Pokud by ti lano napřed přišlo do
    Re: První lano?06.02.2016
Oplet u konců roztrhám vždycky, ale komplet teflonovaná lana vydrží víc. Chce to mít víc lan, od odo
     Re: První lano?07.02.2016
no, napr. v alpsporte sa da aktualne kupit 50m tendon za super cenu
 Re: První lano?06.02.2016
Skor by som uvazoval prakticky : uprava je na skalky az na x-tom mieste. Ak je to prve lano, je na
 Re: První lano?06.02.2016
Co se týče bezpečí, přečti si něco o lanech v knížce nebezpečí na skále a ledu od Pita Schuberta a z
  Re: První lano?06.02.2016
Naprostý souhlas, lezl jsem na Lanexu Rocky osm let a bez problémů, poté vyměnil, ne proto že by byl
 Re: První lano?08.02.2016
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,
 Re: První lano?08.02.2016
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,
 Re: První lano?08.02.2016
ber co je levnejsi, tendona mam a je to dobry lano. pokud s nim polezes vsude a furt a nebudes to st
 Re: První lano?08.02.2016
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,
  Re: První lano?08.02.2016
Každý mi zatím říkal, že podruhé by do bealu nešel, že je to měkká žvejkačka s třetinovým prodloužen
   Re: První lano?08.02.2016
Jsem dlouholetý lezec na úrovni matlák, takže prosím, co že je špatně na Mammutech? Jednoho mám v ba
   Re: První lano?08.02.2016
Jsem dlouholetý lezec na úrovni matlák, takže prosím, co že je špatně na Mammutech? Jednoho mám v ba
    Re: První lano?08.02.2016
u těch, co jsou k dostání v ČR po čtrnácti dnech ztopoříš klidně poslední 3 metry jako kevlar. Tvrdé
 Re: První lano?08.02.2016
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,
  Re: První lano?08.02.2016
Já bych Beal Booster III 9,7 nedoporučoval, měl jsem za posledních 30 let cca 15 lan a tohle bylo je
   Re: První lano?09.02.2016
Tak ti to zhrnu, borci ti doporučovali šunt Beal, který stojí za hovno. Navíc v úpravě kterou nepotř
   Re: První lano?09.02.2016
také mám beal a už nikdy, nevím co za ty ale hned první lezení na písku, zhoupnutí a lano řízlé že š
   Re: První lano?09.02.2016
také mám beal a už nikdy, nevím co za ty ale hned první lezení na písku, zhoupnutí a lano řízlé že š
 Re: První lano?09.02.2016
Naštěstí jsem ho ještě nekoupil. Dám tedy na vás a na recenze z netu a vezmu Tendon Ambition 9,8 60m
  Re: První lano?09.02.2016
Tak to je asi dle preferencí, ale pokud to děláš metodicky správně tak nepotřebuješ ani značený stře
   Re: První lano?09.02.2016
Vyhozený peníze - rozhodně! Pokud lano zkrátíš na jedný straně o dva metry (což se běžně stává) - na
  Re: První lano?09.02.2016
vyhozené prachy, stačí tejpka na střed (marker se hned ztratí - ušpiní a za tmy ani nový není vidět)
  Re: První lano?09.02.2016
vykasli se na bicolour i na marker, marker ma tendenci ztvrdnout a pak je problem to mnohdy prorvat
  Re: První lano?09.02.2016
Jo Ambition 9.8 je výborný univerzální lano. Jen není ta 60tka krátká ? Kde s tím chceš lézt? Já si
   Re: První lano?09.02.2016
A kde je v čechách šedesátka krátká? Borec začíná a chce líst hlavně vápno. I kdyby chtěl na písek,
   Re: První lano?09.02.2016
Všichni tvrdí, že delší v ČR téměř nikdy nepotřebovali. Lézt chci převážně na Moravě + Slezsko, zatí
    Re: První lano?09.02.2016
Lano zkracuješ, pokud např. porušíš oplet tak, že ti začne lézt jádro na povrch (říznutí, naškubnutí
    Re: První lano?10.02.2016
Lano se ti nejvíc opotřebovává tak cca 2-3 metry od konce. Když si odsedneš do lana u jištění ( popř
     Re: První lano?15.02.2016
Jako kde? Prosím konkrétni příklady cesta popř odkaz na topo. Lezu v Rakousku už hodně let a ještě m
      Re: První lano?15.02.2016
To že "jakože" ležeš spoustu let holt evidentně nic nemění na tom že se hovno vyznáš ... c
       Re: První lano?15.02.2016
smarja uklidni se, borec kupuje prvni lano a urcite snad ne posledni... kazdemu vyhovuje neco jineho
       Re: První lano?15.02.2016
Vem si piluli mišpuline.
        Re: První lano?15.02.2016
No je aspon videt, ze diskuse na lezci uz nema zadny smysl. A to me mrzi, jen same urazky a "za
 Re: První lano?09.02.2016
Lano je spotrebni material. Kup si to, ktery se ti vic libi.
 Re: První lano?15.02.2016
Jakým jistíš jistítkem? Dbej na to, aby bylo lano kompatibilní s jistítkem.. Samo papírově dle průmě

1   ...   306   307   308   309   310   311   312   313   314   315   316   317   318   319   320   321   322   323   324   325   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 První lano?
Zdravím,
vybírám první lano a potřeboval bych pomoct s výběrem. mám tyto dva adepty:
Tendon Ambition 9.8 (complete shield)
Beal Flyer II 10,2
Myslíte, že je lepší si připlatit za Beal nebo mě bezpečně zajistí i Tendon? (lezu na skalách 5-6, na stěně cca 7, cca 75 kilo).
Možná to řeším zbytečně, ale je to první lano a samozřejmě mě napadají myšlenky v podobě špatných náhod, ostrých hran, rychlého opotřebení apod.
Díky moc za každou radu.
Víťa23:25:25 05.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Beal určitě lepší než Tendon.
Doporučuji Ti spíš Beal Booster III 9,7 mm ve verzi Safe Control.
Flayer je špičkové lano, trošku hrubé, pro větší váhu lezce a na písek.
Booster je absolutní špička pro běžného lezce. Lano s maximálními parametry, odolnost přes hranu, 11 pádů, 7kN, 42% opletu - tedy hodně vydrží, výborná uzlovatelnost. Safe Control znamená, že každá půlka lana má jiný vzor, což je velmi praktické pro slanění. Značené středu lana se ztrácí a hůře hledajá, změna vzoru je jasně viditelná. Takové lano ti vydrží pěkných pár let.
P.23:37:57 05.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Odolnost přes hranu se už pár let oficiálně neměří, protože to byl zcela neprůkazný údaj (rozuměj skoro všichni podváděli), a takže byl z normy UIAA vyhozen.
Kuba Turek01:34:35 06.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Jak píšeš řešíš to zbytečně, ono je to celkem jedno. Já bych brat tendon ale ve standartu, cs je zbytečný ten je dobrý tak na půlkách v horách. Dobré lana prodává i Singing rock (pro rýpaly prodává ne plete)! Důležitý údaj je počet pádů ten by neměl klesnout pod 5-6 zbylé parametry jsou víceméně stejné všude. Průměr dle preferencí někdo rád pořádný provaz i 11mm někdo fňuká když má 9,4mm :-D
vt08:03:45 06.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Complete Shield, Dry cover... je důležitý i u jednoduchým lan, kde nenasákavost nepotřebuješ. Omezuje totiž vniknutí prachu do opletu. Prach v opletu působí jako brusivo. Takže lana s úpravou víc vydrží.
Singing Rock svá lana plete na svých strojích, svojí technologií, své typy, ale v budově Tendonu.
09:11:53 06.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Proti vniknutí prachu :-D... Je to pouze teflonová vrstvička nebo nano vrsva ktará chrání vlákna před nasíknutí vodou ... podívej se prosímtě na průřez lana a zjistíš, že je to tak trochu marketacká blbost
09:17:44 06.02.2016
odpovědět 
    Re: První lano?
Ty plácáš blbosti. Koukni na průřez lana a zjistíš že to s tím prachem blbost není.
Aldo10:09:33 06.02.2016
odpovědět 
     Re: První lano?
:-D :-D bože vy jste poblaznění reklamou :-D :-D, teflon ma dvě výhody je tzv. samomazný (nedře) a odolnost proti vodě ... proti prachu je to blbost...prostě dobře udělaná reklama nic víc, jen prodat lidem něco co nepotřebují za jede a půl násobek nebo dvojnásobek? Ale tak kdo chce ten si to obhájí ... asi jak běžná diskuze když nemáš LA Sportivy si nic, malomocný, nelezec, debil...
15:06:11 06.02.2016
odpovědět 
      Re: První lano?
Blahopreji ti, právě jsi narkl "lanare" z podlehnuti marketingu. Jen tak dal.
vK17:42:51 06.02.2016
odpovědět 
      Re: První lano?
Tak marketing to bezpochyby je, ale myslím že ne úplně bez logiky. Pokud by ti lano napřed přišlo do kontaktu s vodou ( kaluž, déšť) a pak ho měl v prachu, tak by ta impregnace mohla pomoct, ovšem v případě pískovcových skal, kde to lano nejvíc dostává od toho prachu zabrat, je u slušného lezce tadle situace v podstatě vyloučená. Nicméně Pít Schubert uvádí, že lano je vyjma říznutí a působení chemikálií prakticky nezničitelné- o prachu ani zmínka.
vašek k.19:04:29 06.02.2016
odpovědět 
    Re: První lano?
Oplet u konců roztrhám vždycky, ale komplet teflonovaná lana vydrží víc. Chce to mít víc lan, od odolných silnějších na stěny a na nacvičování kratších cest, kde lano dostává mnohem větší drby, po tenčí dlouhá lana na delší cesty. Ta kratší lana se dá sehnat zbytková metráž i v ceně 25- Kč/m. Dlouhá lana už je zázrak sehnat v ceně 50,- Kč/m.
Bída11:14:19 06.02.2016
odpovědět 
     Re: První lano?
no, napr. v alpsporte sa da aktualne kupit 50m tendon za super cenu
marek17:46:23 07.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Skor by som uvazoval prakticky : uprava je na skalky az na x-tom mieste. Ak je to prve lano, je na zbieranie skusenosti a tak aby majitel neslzil pri poskodeni draheho lana a kludne skratil napr. o 5 m na oboch koncoch. Oznacenie stredu bohato staci Rope Markerom ( Beal, Tendon), ak teda nekupujes tmave lano.
PK11:26:01 06.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Co se týče bezpečí, přečti si něco o lanech v knížce nebezpečí na skále a ledu od Pita Schuberta a zjistíš, že dobře skladovaný lano vydrží hódně dlouho. Vyhodíš ho tedy dřív protože tě štve, že se zadrhává v kyblíku, neš kvůli bezpečí. Pokud lezeš po něčem, kde ti hrozí pád přes hranu, tak je to indikace pro dvočata či půlky, přičemž pokud polezeš s jednoduchým, tak je to více méně jedno a mnohem větší roli bude hrát štěstí než to z jaké části Číny to lano pochází. Co spíš řeš, je správná kombinace jistítka a průměru. V recenzích lan jistítek se dozvíš, co v čem hezky plynule běhá a je bezpečný. Co taky řeš je délka. Kompromis sice neexistuje ale s padesátkou na stěně ještě přežiješ a venku už celkem slušně zalozíš ( třeba na křižáku jsem potkal zatím jediný slanění, kde by padesátka nestačila). 40 je na stěnu v pohodě a na zmíněném křižáku si furt ještě jakš takš zalozíš. 60m ti už stačí skoro všude a proto považuju sedmdesátku (jakošto mé první lano na ven) jako zbytečnost.
vašek k.11:45:07 06.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Naprostý souhlas, lezl jsem na Lanexu Rocky osm let a bez problémů, poté vyměnil, ne proto že by bylo špatné ...
15:09:24 06.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,7mm Dry Cover 60m. Jestli máte někdo špatné/dobré zkušenosti s lanem, určitě dejte vědět.
Ještě jednou díky :)
Víťa00:23:14 08.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,7mm Dry Cover 60m. Jestli máte někdo špatné/dobré zkušenosti s lanem, určitě dejte vědět.
Ještě jednou díky :)
Víťa00:34:48 08.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
ber co je levnejsi, tendona mam a je to dobry lano. pokud s nim polezes vsude a furt a nebudes to stridat, stejne pujde az dva roky do kytek.
ondra07:13:10 08.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,7mm Dry Cover 60m. Jestli máte někdo špatné/dobré zkušenosti s lanem, určitě dejte vědět.
Ještě jednou díky :)
Víťa09:25:45 08.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Každý mi zatím říkal, že podruhé by do bealu nešel, že je to měkká žvejkačka s třetinovým prodloužením. Tak nevím, na jednu stranu to může být od třetího jištění na zem, na druhou stranu by to měly být pády do měkkého.

Jestli ses prve ptal, zda tě bezpečně chytí i Tendon, tak samozřejmě ano. Prostě kup levné lano, co splňuje UIAA normy na jednoduché lano. KROMĚ MAMMUTU, to je šmejd.
10:33:35 08.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Jsem dlouholetý lezec na úrovni matlák, takže prosím, co že je špatně na Mammutech? Jednoho mám v batohu....
12:26:32 08.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Jsem dlouholetý lezec na úrovni matlák, takže prosím, co že je špatně na Mammutech? Jednoho mám v batohu....
12:50:24 08.02.2016
odpovědět 
    Re: První lano?
u těch, co jsou k dostání v ČR po čtrnácti dnech ztopoříš klidně poslední 3 metry jako kevlar. Tvrdé, vlastnostmi podobné statice.
13:23:19 08.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Tak díky všem za rady. Hodlám lézt převážně na vápenci, takže nakonec tedy vezmu Beal Booster III 9,7mm Dry Cover 60m. Jestli máte někdo špatné/dobré zkušenosti s lanem, určitě dejte vědět.
Ještě jednou díky :)
Víťa12:13:24 08.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Já bych Beal Booster III 9,7 nedoporučoval, měl jsem za posledních 30 let cca 15 lan a tohle bylo jednoznačně nejhorší. Kdysi dávno jsem měl Beal Edliger, 2 roky dobrý a najednou šíleně ztvrdlo, tak jsem si řekl, že Beal už nikdy, pak se objevil Beal Booster III za hodně dobrou cenu a recenze byly dobrý, tak jsem to ještě zkusil, ale po 1 a půl sezony zase šíleně ztvrdnul střed lana a to tak , že nešel ani procpat kýblem. Ještě nikdy jsem nic podobného neviděl. Takže za mne Beal už nikdy. Stejně tak nedoporučuju levný Mamuty. V současné době mám Tendon Ambition 9,8 mm -80 m, 3sezony a spokojenost a Tendon Master 9,4 mm - 50 m a taky dobrý, to ale zatím používám jen 1/2 sezony. Od Tendonu už jsem měl lan víc a nikdy to nebyla žádná tragédie, jako Beal.
13:49:31 08.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Tak ti to zhrnu, borci ti doporučovali šunt Beal, který stojí za hovno. Navíc v úpravě kterou nepotřebuješ tj. Dry Cover (pro ty kdo umí alespoň trochu anglicky a nebo umějí používat translator tak ví co to znamená) takže to máme lano na hovno za cca 4k když budeš mít štěstí... Na druhou stranu ti tu jiní doporučovani Tendon popř Singač ve standartu dá se shnat za 2.6k, který udělá stejnou službu, vydrží +- stejně a je ignoruješ, tak s čím chceš poradit? Vždyť ty to již máš rozmyšlené, ne?
Já třeba používám SR Storm 9,8 ve standartu 4 roky a naprosto bez problemů, stěna, skály všeho druhu včetně písku, intenzita 2-4 týdně.
Pro mě jsou české lana jasná volba :-).
07:44:05 09.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
také mám beal a už nikdy, nevím co za ty ale hned první lezení na písku, zhoupnutí a lano řízlé že šlo vidět jádro
tedka mám edelrid a spokojenost
wojtek13:03:36 09.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
také mám beal a už nikdy, nevím co za ty ale hned první lezení na písku, zhoupnutí a lano řízlé že šlo vidět jádro
tedka mám edelrid a spokojenost
wojtek13:49:21 09.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Naštěstí jsem ho ještě nekoupil. Dám tedy na vás a na recenze z netu a vezmu Tendon Ambition 9,8 60m s CS. Teď je (a snad poslední) otázkou, jestli je lepší si připlatit za bicolour nebo to jsou vyhozené prachy (jak zatím vidím, každý říká něco jiného).
Víťa10:14:51 09.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Tak to je asi dle preferencí, ale pokud to děláš metodicky správně tak nepotřebuješ ani značený střed lana ;-) a nesekneš se nikdy. Jinak marker stačí.
12:23:30 09.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Vyhozený peníze - rozhodně! Pokud lano zkrátíš na jedný straně o dva metry (což se běžně stává) - na co ti bude jinak barevný oplet. Stejně budeš muset vzít do ruky marker a označovat půlu jinde.
12:30:55 09.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
vyhozené prachy, stačí tejpka na střed (marker se hned ztratí - ušpiní a za tmy ani nový není vidět). Anebo ještě lépe při slanění svaž konce a pouštěj to dolů současně až ti ve slaňáku zůstane ten prostředek
14:33:50 09.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
vykasli se na bicolour i na marker, marker ma tendenci ztvrdnout a pak je problem to mnohdy prorvat kyblem. kdyz potrebujes slanit, vzdycky se da znaceni stredu obejit (vidis na zem, nebo porvliknes jesen konec slanakem, chytnes do ruky i druhy konec a ruckujes dokud neni konec.)
ondra14:36:55 09.02.2016
odpovědět 
  Re: První lano?
Jo Ambition 9.8 je výborný univerzální lano. Jen není ta 60tka krátká ? Kde s tím chceš lézt? Já si kratší lano než 80m nekupuju. Musíš taky počítat s tím že po nějaké době zařízneš konce a lano s se ti ještě zkrátí.
kkt14:52:08 09.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
A kde je v čechách šedesátka krátká? Borec začíná a chce líst hlavně vápno. I kdyby chtěl na písek, tak by musel vyloženě hledat místa, kde se počítá s delším slaněním než 30m.
vašek k.16:27:30 09.02.2016
odpovědět 
   Re: První lano?
Všichni tvrdí, že delší v ČR téměř nikdy nepotřebovali. Lézt chci převážně na Moravě + Slezsko, zatím nějaké zahraniční akce neplánuju.
Všichni tvrdí, že budu zkracovat lano i o několik metrů, ale nikdy jsem se s tím nesetkal - z jakého důvodu se to dělá? Roztřepené konce?
Dnes jsem byl náhodou v Hudy, tak jsem si to lano osahal a musím říct, že to značení je tvrdší, i když je lano úplně nové :D

Zatím to tedy vypadá na Ambition 9.8 CS s klasickým středovým značením (na netu jsem zatím neviděl, že by se dělalo lano úplně bez označení)
Víťa17:47:45 09.02.2016
odpovědět 
    Re: První lano?
Lano zkracuješ, pokud např. porušíš oplet tak, že ti začne lézt jádro na povrch (říznutí, naškubnutí apod.). Může se to stát např. když stahuješ lano po slanění, ono se ti někde zašprcne a ty za něj taháš, abys ho uvolnil - což se mnohdy i podaří, ale někdy právě za cenu prorvanýho opletu.
honza18:43:10 09.02.2016
odpovědět 
    Re: První lano?
Lano se ti nejvíc opotřebovává tak cca 2-3 metry od konce. Když si odsedneš do lana u jištění ( popř. pády hned u expresky ) - tam dostává to lano nejvíc zabrat. Proto se časem řežou právě ony konce lana.
S délkou jak myslíš - delší lano se vždycky hodí. Spousta zdejších chytráků ti bude tvrdit že delší lano než 60tku nepotřebuješ. Přeber si to sám. Stačí ale zajet např. do Rakouska a už můžeš mít problém že ti lano nevyjde. Navíc jak jsem napsal - pokud polezeš víc tak lano na obou koncích za cca rok řízneš hned z toho máš jen 55m.
kkt13:55:55 10.02.2016
odpovědět 
     Re: První lano?
Jako kde? Prosím konkrétni příklady cesta popř odkaz na topo. Lezu v Rakousku už hodně let a ještě mi nepochybělo ani na 50m. Tak by mě zajímalo kde jsou takové cesty. Předem děkuji ;-) :-)
16:00:33 15.02.2016
odpovědět 
      Re: První lano?
To že "jakože" ležeš spoustu let holt evidentně nic nemění na tom že se hovno vyznáš ... co ti na to mám napsat ? Co třeba takovej Adliztgraben ... jedna z nejpopulárnějších sportovních oblastí v Rakousku ?! V Labáku često nestačí ani ta 80tka, o Itálii, Francii a Španělsku ani nemluvím. Ale klidně se tam pořád převazuj ... pro mne za mne. Je to tvůj opruz. Klidně si tam voz 40tku a můžeš v těch cestách i bivakovat chytáku. Aspoň budeš mít konečně pocit že jsi velkej horolezec a znalec všhomíra.
kkt20:34:50 15.02.2016
odpovědět 
       Re: První lano?
smarja uklidni se, borec kupuje prvni lano a urcite snad ne posledni... kazdemu vyhovuje neco jineho. tobe treba tahat 80m lano na 15m vapno. idalni stav je nekolik lan, jak psal Bida... na zacatek at si koupi "co chce" a casem to vyladi...
jj21:00:33 15.02.2016
odpovědět 
       Re: První lano?
Vem si piluli mišpuline.
21:06:56 15.02.2016
odpovědět 
        Re: První lano?
No je aspon videt, ze diskuse na lezci uz nema zadny smysl. A to me mrzi, jen same urazky a "zarucene" rady radoby borcu. Zlobu si vytriskejte na stene nabo v posilce a chovejte se trochu taky jako lidi.
21:11:02 15.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Lano je spotrebni material. Kup si to, ktery se ti vic libi.
Esus19:11:55 09.02.2016
odpovědět 
 Re: První lano?
Jakým jistíš jistítkem? Dbej na to, aby bylo lano kompatibilní s jistítkem.. Samo papírově dle průměrů a určení tak i prakticky, aby to bylo udržitelné a v pohodě i podávatelné..
BB21:29:05 15.02.2016
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (47)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1452 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi