Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230925 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Hakovacky - druholezec10.03.2016
Ahoj,
zrovna jsem premyslel nad tim, jakym zpusobem druholezec "doleza" tezke delky nebo hakovacky za prvolezcem v pripade ze lezou s dvojcaty a za predpokladu ze druholezec pouziva nejaky ascender (Jumar...). Co jsem tak pochytil odsud <
 Re: Hakovacky - druholezec10.03.2016
1) Pokud jsi schopný hákovat (tzn. že se držíš těch udělátek, co používal prvolezec), tak lezeš po u
  Re: Hakovacky - druholezec10.03.2016
nebo se batoh přiváže na dlouhou repku a buď ho vytáhne prvolezec, nebo pak nahoře oba společně ...
  Re: Hakovacky - druholezec10.03.2016
S tím baťohem na druhým prameni - to mi přijde i jako dobrá taktika do "těžších" nehákovac
   Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
Lepší, když batoh jeden tahá nahoře a druhý mu pomáhá zespoda třeba odtahováním batohu od skály. V n
    Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
Akorát tlačením báglu si druholezec zkazí ev. volnej přelez.
  Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
OK, dik. Na echt hakovacku se zatim nechystam, ale obcas po mne neni muj druholezec schopen prelezt
   Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
Na to nepotřebuje jumar, ale úplně stačí prusiky.
   Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
no, to je takovej základní koncepční rozdíl mezi jeskyňařením, vejškovejma pracema a podobně na jedn
    Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
jo, a u vícedélkové věci (která není augerechnet plezýrová přímá linie nejtů po dvou metrech v kompa
     Re: Hakovacky - druholezec11.03.2016
Další varianta je lézt na dvou lanech - jednoduchym a polovičnim. Pokud příliš nehrozí padající kame

 zkušenosti s cepíny Grivel09.03.2016
Ahoj, má tu někdo zkušenosti s cepíny Grivel Quantum tech a nebo Grivel Matrix tech? Jaké jsou? Máte srovnání třeba s Petzl Quark? Zajímalo by mě to, protože Quarky mám, ale pokukuju pro cepech pro přítelku a tohle mi příjde jako zajímavá varianta. Co vy
 Re: zkušenosti s cepíny Grivel10.03.2016
Cauves, nekolikrat sem lezl z Qutumama tak ti muzu dat par postrehu.
1. pochopitelne zalazi
  Re: zkušenosti s cepíny Grivel10.03.2016
díky za zhodnocení, nechám si to projít hlavou:)
  Re: zkušenosti s cepíny Grivel11.03.2016
S těmahle cepínama osobní zkušenost nemám, ale jsem si téměř jist, že trigrest na ukazováček se dá d
 Re: zkušenosti s cepíny Grivel10.03.2016
Mam Matrix Tech, pred tim jsem mel Quarky. Oba cepiny maji stejnou geometrii sklonu a uhlu hrotu. Gr
  Re: zkušenosti s cepíny Grivel10.03.2016
Za me je quark nesrovnatelne lepší.

 Mapa AV Totes Geb. Mitte zimní09.03.2016
Ahoj, nemáte někdo prosím uvedenou zimní mapu? Mám jen letní, zimní tyčové značení tam zaneseno je, rád bych se podíval, zda a kolik dalších tras zimní mapa ukazuje. Mohl byste prosím někdo zimní mapu vyfotit a v plném rozlišení poslat e-mailem? Nepotřebu

 lezečky-Bufo shark08.03.2016
Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenosti z lezkami Bufo-cena/výkon. mám možnost koupit skoro nové, již jsem je ozkoušela na stěně, sedí). díky
 Re: lezečky-Bufo shark08.03.2016
jestli sedí a máš ráda pohodlí, tak je vezmi - na stěně osmy v klidu, i když patování nic moc
 Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
Na písek bomba.
 Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
No jsou skoro stejne tak dobry jako libovolny Triopy!
  Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
S TRIOPEM na věčné časy a nikdy jinak
   Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
Vídím, že tady propagujete lezačky Triop. Potřeboval bych poradit. Sháním lezačky aby hlavně byly do
    Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
řekl bych, ža Capoeiry budou ve Skaláku držet jak přibitý!
    Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
Do Skaláku jedině důchodky podlepený mechovkou nebo bosky!
    Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
Kdyz budes mit Triopy, uplne libovolny, tak je nemusis ani vybalit z krabice a uz budes tak o 2 - 3
     Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
Přesně tak. Vůbec nechápu proč se vůbec nějaké jiné vyrábějí
 Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
No jestli je můžeš mít za nějakou fakt luxusní cenu, tak pro začátečníka na stěnu proč ne..
 Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
No jestli je můžeš mít za nějakou fakt luxusní cenu, tak pro začátečníka na stěnu proč ne..
 Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
za dobrou cenu jdi do nich, naučí tě to dbát na přesné kladení nohou, což s lepšími lezečkami bys mo
  Re: lezečky-Bufo shark09.03.2016
díky všem za podnětné reakce
 Re: lezečky-Bufo shark10.03.2016
Bufo? To je něco na kašel???
 Re: lezečky-Bufo shark10.03.2016
Bufo? To je něco na kašel???

 Průvodce07.03.2016
Ahoj, chystáme se v Dubnu na Sicilii. Nemáte někdo na půjčení průvodce? Na revanš nabízím flašku vína případně jiného alkoholu :) sportclimbing-in-sicily-san-vito-lo-capo
 Re: Průvodce08.03.2016
mrkni na uloz.to.....je tam :)
  Re: Průvodce08.03.2016
Mrknu supr díky moc
 Re: Průvodce08.03.2016
Filipe ten průvodce na ulož to je průvodce z roku 2008 a je zaměřen na ostatní oblasti Sicílie. V to
  Re: Průvodce08.03.2016
Jirko myslíš, že bys mi mohl poslat tvůj email? Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně lezení v Sa
   Re: Průvodce09.03.2016
Filipe napiš mi na mail mám ho tady na Lezci v sekci Kontakt. Chystám článek o San Vitu, tak možná i
    Re: Průvodce09.03.2016
Jirko nemam registracku lezu na cerno nepujcil bys mi prosim toho pruvodce nebo nemohl bych si ho as
    Re: Průvodce09.03.2016
Jirko nemam registracku lezu na cerno nepujcil bys mi prosim toho pruvodce nebo nemohl bych si ho as
     Re: Průvodce09.03.2016
???

 Průvodce07.03.2016
Ahoj, chystáme se v Dubnu na Sicilii. Nemáte někdo na půjčení průvodce? Na revanš nabízím flašku vína  :) ... sportclimbing-in-sicily-san-vito-lo-capo

 Cerro Torre07.03.2016
http://www.patagonia.com/us/ product/the-tower-a-chronicle-of-climbing-and- controversy-on-cerro-torre?p=BK715-0
Cetli jste to nekdo? J
 Re: Cerro Torre07.03.2016
Tezko, na tak specifickou knihu je tady strasne maly trh... :(
 Re: Cerro Torre07.03.2016
Leda by se našel sponzor, nebo nějaký nadšenec, to to přeloží a flákne někam volně na web.
 Re: Cerro Torre08.03.2016
covece hustej knizni typ.

Ale je to pree anglicky, ne spanelsky. Tak kde to vazne?

 mechovka07.03.2016
Čau borci, prosim vás, co je to ta mechovka, kterou se podrážely bačkory? Kde to můžu sehnat? Díky
 Re: mechovka07.03.2016
Upozornuji, ze jeji pouziti se dnes povazuje za velmi nesportovni!
  Re: mechovka07.03.2016
je to druh podrážky, taková porézní guma. bývala třeba na papučích.
  Re: mechovka07.03.2016
ano - vyskytly se totiž případy napuštění mechovky tekutým maglajzem!!!
   Re: mechovka07.03.2016
Nešly by z ní i rukavice?
    Re: mechovka07.03.2016
Zadej do Googlu :-) A kde jinde jak ve Zlíně... Zkus to na
 Re: mechovka08.03.2016
Kdysy dávno a dávno se dala normálně koupit v Řempu v Dlouhý ulici v Praze.. taky jsem ji lepil na k
  Re: mechovka08.03.2016
já sem to chtěl jen tak ze zvědavosti zkusit, jak se v tom lezlo dřív. A chtel jsem vedět jestli to
   Re: mechovka08.03.2016
Proč se použití považuje za nesportovní?
   Re: mechovka09.03.2016
hledal bych pryžové plotny..
    Re: mechovka11.03.2016
Ve výše uvedených obchod pro kutili, řemeslné potřeby v Dlouhé a na Florenci proti metru mají opravd
     Re: mechovka11.03.2016
variantou pro mechovku byly gumové "šály" z kol náklaďáků. taky nic moc, ale nemizelo to t

 ztracene lezky06.03.2016
Ahoj vsem,

v patek 4. 3. jsem ztratil na Big Wall v Praze svoje 10 let stare lezecky. Dnes uz tam nebyly. Pripadnemu nalezci se rad odvdecim.

Popis:
Oranzove rock pillars, jednou podrazene zluta podesev.

 Re: ztracene lezky07.03.2016
ty lezky asi už odešly samy :-) 10 let staré? ty seš gurmán, tvl... :-)
  Re: ztracene lezky07.03.2016
Ale zase je fajn, ze pan chce o takovych vecech diskutovat! Mnozi by takove bohate diskuzni tema uve
  Re: ztracene lezky07.03.2016
Hmm, to byl asi nějakej fetišista... ;-)
 Re: ztracene lezky07.03.2016
a kouk ses jim do kuchyně?
Jako vážně, z čeho myslíte že dělaj na BW ty výtečný vývary?

 ztracene lezky06.03.2016
Ahoj vsem,

v patek 4. 3. jsem ztratil na Big Wall v Praze svoje 10 let stare lezecky. Dnes uz tam nebyly. Pripadnemu nalezci se rad odvdecim.

Popis:
Oranzove rock pillars, jednou podrazene zluta podesev.


1   ...   301   302   303   304   305   306   307   308   309   310   311   312   313   314   315   316   317   318   319   320   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Hakovacky - druholezec
Ahoj,
zrovna jsem premyslel nad tim, jakym zpusobem druholezec "doleza" tezke delky nebo hakovacky za prvolezcem v pripade ze lezou s dvojcaty a za predpokladu ze druholezec pouziva nejaky ascender (Jumar...). Co jsem tak pochytil odsud www.mountainproject. com/v/aid-climbing-with-twinhalf-ropes/ 108086848 tak v Yossemitech to resi tak, ze proste lezou na tlustem single lane a pry to je lepsi (jednoduchost->prehlednost->nizsi sance neco posrat) Ale jak se to treba dela v Alpach nebo v Tatrach? Jednak bych se asi necitil nejlip na single lane a pak vetsinou potrebuji slanovat po 50ti metrech, takze dvojcata stejne potrebuju. Ve drive zminenem foru zminujou ze asi nejlepsi zpusob je na jednom prameni lana stoupat nahoru normalnim zpusobem a druhym pramenem byt stale jisten shora (prvolezec to dobira). Ale stejne si myslim ze se ani takhle neda vyhnout mnohem vetsim neprijemnym prutahum. Tak co, poradi mistni borci? Jak se to dela v Tatrach (kdyz pominu prusikovani pres oba prameny - chci vedet jak na to s Jumarem)? Dik! 
 podskubkar18:06:32 10.03.2016
odpovědět 
 Re: Hakovacky - druholezec
1) Pokud jsi schopný hákovat (tzn. že se držíš těch udělátek, co používal prvolezec), tak lezeš po udělátkách a obě lana používá prvolezec na tvé jištění, případně odsednutí. Jistí pořád na co nejvíce dobraném laně.

2) Pokud to nejde, šplháš po jednom laně a na druhém Tě prvolezec jistí, zase pokud možno na co nejvíce dobraném laně.

3) Bacha na batoh. Prvolezec obvykle hákuje bez něj a Ty musíš dostat veškerou bagáž nahoru. Takže si na začátku technické délky rozmysli, jestli ho uneseš (jestli Ti neodejdou ruce v převisu, jestli s ním nespadneš v traverzu a pod.) - pak můžeš lézt s ním na zádech a je to nejrychlejší.

Pokud budeš jumarovat vzduchem, je výhodné batoh podvěsit pod sebe na sedák a táhnout ho na krátké smyčce.

Pokud čekáš nějakou komplikaci, je nejlepší, abys batoh přivázal na lano, nejlépe někde na polovinu a spolulezec s Tvojí dopomocí si ho vytáhne nahoru k sobě (to znamená, že z jednoho lana se musíš na štandu odvázat, prvolezec ho vytáhne k sobě přes všechny karabiny, a pak ho zase hodí Tobě dolů a ty na něj teprve přivážeš batoh).

Když je nejhůř, tak se tyhle metody tak nějak kombinují.
Kuba Turek19:04:04 10.03.2016
odpovědět 
  Re: Hakovacky - druholezec
nebo se batoh přiváže na dlouhou repku a buď ho vytáhne prvolezec, nebo pak nahoře oba společně ...
19:23:54 10.03.2016
odpovědět 
  Re: Hakovacky - druholezec
S tím baťohem na druhým prameni - to mi přijde i jako dobrá taktika do "těžších" nehákovacích prásků na horách. Prvolezec leze bez báglu, druholezec má věci pro oba a v těžkejch místech druholezec bágl sundává a věší jej na druhej pramen lana, přičemž po přelezení těžkého místa bágl heverujou spolu s prvolezcem.
honza21:04:37 10.03.2016
odpovědět 
   Re: Hakovacky - druholezec
Lepší, když batoh jeden tahá nahoře a druhý mu pomáhá zespoda třeba odtahováním batohu od skály. V nejhorším může k zaseklému batohu dolézt zespoda a uvolnit ho. Průšvih je, když se batoh zasekne a oba lezci jsou nahoře :-)
Kuba Turek12:45:55 11.03.2016
odpovědět 
    Re: Hakovacky - druholezec
Akorát tlačením báglu si druholezec zkazí ev. volnej přelez.
honza16:25:59 11.03.2016
odpovědět 
  Re: Hakovacky - druholezec
OK, dik. Na echt hakovacku se zatim nechystam, ale obcas po mne neni muj druholezec schopen prelezt nejake tezsi misto (delku), tak mi prijde skoda to kvuli tomu zapytlit. Dostane Jumar a co neda to vyjumaruje a hotovo :) Slo mi o to, jak to udelat spravne metodicky.
Radek00:30:57 11.03.2016
odpovědět 
   Re: Hakovacky - druholezec
Na to nepotřebuje jumar, ale úplně stačí prusiky.
Kuba Turek12:43:39 11.03.2016
odpovědět 
   Re: Hakovacky - druholezec
no, to je takovej základní koncepční rozdíl mezi jeskyňařením, vejškovejma pracema a podobně na jedné straně, a lezením a chalupařením na druhé straně. to první je řemeslo s jasnými pravidly a postupy, a to druhé je v podstatě vrstvení improvizací s minimem materiálu. při lezení se často dělají věci, ze kterých by jeskyňáři lezly oči z důlků a bezpečák by se poblil a posral.
Lukas B.13:45:28 11.03.2016
odpovědět 
    Re: Hakovacky - druholezec
jo, a u vícedélkové věci (která není augerechnet plezýrová přímá linie nejtů po dvou metrech v kompaktní plotně ) se znalost prusíkování považuje za jaksi obligatorní. vono dokonce ani není od věci mít ty prusíky v haptáku.
Lukas B.13:48:50 11.03.2016
odpovědět 
     Re: Hakovacky - druholezec
Další varianta je lézt na dvou lanech - jednoduchym a polovičnim. Pokud příliš nehrozí padající kamení, ostrý hrany atp. stačí cvakat jedničku a půlku použít na vytažení batohu nebo jištění druholezce, když jumaruje na jedničce. Pokud je situace vohubu, je možný lana použít jako půlky. Slaňovat se dá na obou.
Vytáhnout lano nacvakaný v jištění a pak ho schazovat na dolní štand pro vytažení batohu je dost často nereálný (členitej položenej terén, převis, traverz, vítr).
Janek17:12:14 11.03.2016
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1264 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi