Ahoj, mám dotaz. Potřebuju nové lyžáky na normální lyžování a zároveň chci lyžáky na skialpy. Dá se koupit skialpové lyžáky více pro sjezd a pak v nich jezdit i na normálních lyžích? Nebo je to blbost? Jsem příležitostný ( 6x ročně), mírně pokročilý lyžař
Zdarec borci, jak vydíte obtížnost lezení na stěně Komec v Brně? Minulý týden jsme tam zašli a klasa mi přišla dost mimo, tak +- 1, 1.5 stupně? Převislé cesty mi přišli o dost lehčí než co bylo dáno a naopak v kolmém takové paskvily s takovýmí boldry i v
Ahoj, vcera jsme meli na stene diskusi, po jaky dobe by se mel menit cajk. Sedak, karabiny, kybl, presa... je na to prosim nejaky predpis nebo doporuceni. Mam vsechno vybaveni 12 let stary, tak jestli neni nacase to vymenit :) Predem moc dekuji za rady.
Ahoj, vcera jsme meli na stene diskusi, po jaky dobe by se mel menit cajk. Sedak, karabiny, kybl, presa... je na to prosim nejaky predpis nebo doporuceni. Mam vsechno vybaveni 12 let stary, tak jestli neni nacase to vymenit :) Predem moc dekuji za rady.
Ahoj, vcera jsme meli na stene diskusi, po jaky dobe by se mel menit cajk. Sedak, karabiny, kybl, presa... je na to prosim nejaky predpis nebo doporuceni. Mam vsechno vybaveni 12 let stary, tak jestli neni nacase to vymenit :) Predem moc dekuji za rady.
Ahoj, vcera jsme meli na stene diskusi, po jaky dobe by se mel menit cajk. Sedak, karabiny, kybl, presa... je na to prosim nejaky predpis nebo doporuceni. Mam vsechno vybaveni 12 let stary, tak jestli neni nacase to vymenit :) Predem moc dekuji za rady.
Ahoj, vcera jsme meli na stene diskusi, po jaky dobe by se mel menit cajk. Sedak, karabiny, kybl, presa... je na to prosim nejaky predpis nebo doporuceni. Mam vsechno vybaveni 12 let stary, tak jestli neni nacase to vymenit :) Predem moc dekuji za rady.
hojte, mate nekdo zkusenosti s touto nytovackou? berete to nekdo trebas do hor? za jak dlouho se s tim da vymlatit dira do ruznych materialu? (pisek, vapno, žula? . Je to lepši nez rourak?
čau,nevíte někdo v jakém stavu jsou ledy ve vysokých? okolo Velké studené,Sliezského domu nebo nad chatou při Zeleném plese? má smysl vyrazit tam nebo jinde do Rakouska?díky
hojte, mate nekdo zkusenosti s touto nytovackou? berete to nekdo trebas do hor? za jak dlouho se s tim da vymlatit dira do ruznych materialu? (pisek, vapno, žula? . Je to lepši nez rourak?
Čas ručního vyvrtání díry záleží (kromě odolnosti horniny) taky na průměru otvoru (10,12,14mm) a hloubce (80-130mm). Předpokládá se základní zručnost a čas lze zkrátit do určité míry i použitím těžšího kladiva. Vrtákem je třeba otáčet a otvor vyfukovat. Do žuly průměr 10mm na mechanickou kotvu při hloubce 90mm bych to odhadl asi na 30-45 min. Nyní se v ČR v pevných horninách většinou vrtá 12mm a osazují se, po důkladném vyfoukání a vykartáčování otvoru, borháky do chemické malty (90 nebo 130mm). Co se týká toho přípravku Petzl je to téměř stejné jako mlátit do obyč. delšího "vidiáku" omotaného lepící páskou pro snadnější úchop. Snad jejině větší nešiky to může uchránit od zásahu kadivem do ruky pokud minou:) Samotný delší vrták s tou omotávkou je i lehčí(důležité do prvovýstupu vícedélek). Pokud jsi nikdy nevrtal doporučuju vyzkoušet někde na zemi (bezvýznamný šutr v houbařském terénu). Je to fyzicky náročná práce. Pochopitelně nikdo netouží vidět dodatečné nýty v už jednou vylezených cestách. Při prvovýstupu doporučuju nejdřív dlouho ... opravdu dlouho přemejšlet a teprve potom vrtat. To už ale odbíhám od tématu.
díky za info, ještě přidavam odpověď z Jamesaka pro ostatní- Palo: ahoj nosím ju do Tatier je to super vec. Nitovačku zatial mám krátko ale do žuly,andezit vysekáš dieru O 10x85 za cca 30 minut, vápenec 15 - 20 minut, najťašie do ide do kremencov. Používam štvorbritve vrtáky Makita
doplňuji empirii: do tvrdého pískovce (a podobných materiálů kde se vydrolují zrníčka) lepší dvojbřit než čtyřbřit. do měkkého pískovce je rourák rychlejší, ale tam je zas nesmysl lepit nejt.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.