| 1
...
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
...
2263
| | | Životnost kyblíku | | Nemáte někdo představu či zkušenost, za jak dlouho se vybrousí kyblík, který byl používaný na písku tak, že je na jištění nebezpečný? Včera mě na stěně pustil jistič po malém pádu na podlahu z deseti metrů a tvrdil, že to nebrzdilo. Naštěstí tření v expreskách mi zaručilo, že jsem odešel po svých... Tak by mě zajímalo, jestli na to mohl mít ten kyblík vliv. Jinak šlo o ATC první generace a lano 9,7 mm | | v. | 18:45:36 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | A jak starý bylo lano? | | Happy | 18:54:01 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | Jen pro ujasnění jistil tě přes drážky nebo naopak?
A nebyla tam jiná chyba? Třeba že neumí jistit a jen si to myslí že umí (nikoho nechci urážet, ale stává se to...)? Pokud bys to mohl zdokumentovat víc, fotky svatu kýblu, stáří kýblíku, a v jakém je stavu lano atd... bylo by to asi lepší. Moje zkušenost je taková, že kýbl po 8mi letech (ten stejný ATC první generace) celkem dost i odjistil je pořád cca stejný akorát elox je pryč. Lozím všehochuť od písků, žula, vápno, přes hory, zima, kotel proslaňovaný a bez problémů jistí i půlky nebo dvojičky dodnes a pár celkem velkých pádů sem s ním chytil i v horách na půlkách cca kolem 15-20m...a to byl průměr 7.9mm SG a bez problémů. | | Zaviš | 19:03:18 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Hele, že to jistič nezvládl to vím určitě, protože neměl moc spálený ruce. Nejde ani tak o neskušenost, jak spíš o nepozornost- lezl jsem pod svým limitem a nevypadal jsem, že budu padat, což ho samozřejmě neomlouvá. Jde mi jen o to, jestli na tom nemohlo mít částečnou vinu (třeba že v tu chvíli kdy to brousil rukama, by mě ještě chytil) i to jistítko-. Jinak lano je starý necelý rok a celkem ho šetřím (mám jiný lana). K situaci se bohužel víc vyjadřovat nechci. V podstatě jsi mě odpověděl a myslel jsem si to tak taky, chtěl jsem se jen ujistit. | | v. | 19:33:32 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | V tom přídě sis odpověděl sám, NEPOMOHLO-NEMOHLO...byla to nepozornost jističe, prostě nezaeagoval, popř. neměl sprvnou pozici lana (zamknuto, ohnuté lano), pořp. sledoval baby nebo chlapy (podle pohlavý a preferencí) kolem a kochal se... ATC je v tom nevinně...Z. | | Záviš | 19:39:28 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | sorry, ale to bije do oci... pohlavi. Jinak souhlas ;) | | 14:19:56 21.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | GriGri FTW. | | 13:50:05 25.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Jo,a lano bylo založený správně včetně orientace drážek. Použita byla karabina s pojistkou proti přetočení. | | v. | 19:36:15 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | Dokud se nerozpadne, je vše OK. Tvůj jistič tvrdí nesmysl. Něco pořádně podělal. | | Kuba Turek | 19:18:06 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | Jestli se to stalo v Brne, tak bych zakazal jisteni pres kybl. Pro jistotu :D | | MM | 20:19:58 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | tak tření v expreskách....dalo se vůbec cvakat? | | k | 21:24:35 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | Kyblík se probrušuje tak, že se na něm začnou tvořit ostrý hrany a začne rychleji opotřebovávat lano. V extrémním případě by se asi mohl probroušením skrz naskrz rozpadnout. Brzdný účinek se opotřebováním nesnižuje. Ukázka starýho, lanem silně erodovanýho matroše je (nebo aspoň bejvala) v Mammutu na výstavce na baru. Daleko, daleko dřív, než by se kyblík rozpadl, vypadá tak hrozivě obroušeně, že by nikoho nenapadlo jej dál používat. Svádět svou chybu na opotřebovanej kyblík je kokotina. | | honza | 21:30:22 19.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | Jasně že má kombo kýbl lano vliv. Mám jedno starý žvýkačkový lano, se kterým moc nefungují ani kýbly se zoubky. Konkrétně zkoušeno Reverso 3 a VC Pro 2. S kýblem bez zoubků (a možní i s) by to po větším pádu byla jasná podlaha. | kk | 23:07:36 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Dá se říct, jestli bude u "žvýkačkových" lan fungovat líp Reverso nebo BD ATC? | | Stáňa | 23:58:23 19.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Netuším, ATC jsem nezkouušel. Ještě bych dodal, že konkrétní lano má hodně povolený oplet, takže se ve žlábku kýble jakoby rozplacatí. Asi proto to nebrzdí, ale to je jenom můj skromný odhad. | | kk | 09:42:33 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Nevěřím, fyziku neokecáš... Kyblík v podstatě Stichtova desticka upravená pro menší drhnutí lana. Pokud by to bylo ja tvrdíš tak už by byl známý nějaká případ nehody, kdy z to může kýblík a ne lidský faktor...a ten bohužel dělá průsery a né jistítko... jediné problémové jsou automaty grigri clickup atd. ne kybl. | | Zaviš | 06:27:18 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | Click up nepoužívám, ale Grigri není problémové, je naopak velmi spolehlivé, ale princip chytání pádu je přesně opačný než kýblu, proto se začátečníkům s jištěním přes grigri stávají nehody (s lezeckou zkušeností to nesouvisí).
V případě nehody je opět viníkem jistič. | | Hadrburg | 08:08:51 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Rozhodne chyba jistice | | 08:36:38 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | U Grigri(první generace) bylo několik zdokumentovaných případů nezachycení pádu bez zjevného zavinění, pak se došlo na to, že když máš lano tuším pod 10mm, víc ohebné lano atd. tak to není uplně tak automatické a může to lano projet bez zachycení, jistítko nezareaguje. Sám sem to viděl na vlastní oči. Borec nedržel spodní konec lana a druhý mu hupsl a jel nekontrolovaně až na zem = volným pádem!! Naštěstí to ustál, 6m pád na zem... Obecně se dá říct že čím jednodušší jistítko tím lepší proto nejsem zastáncem automatů,jistič musí dávat pozor celou dobu co druhý leze a reagovat s ním ne čumět po babach...Ono si vem že stačí trocha bordelu v jistítku, drobný písek, hlina, prach a vše může být uplně jinak s fatalními následky. Z. | | Ztko | 09:04:58 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | Ještě doplnění krásné video od Petzla.
https://www.youtube.com /watch?v=V9hsWjA3SmU (jedna mezera) | | Ztko | 09:22:36 20.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | to ze stare grigri melo problem s tenkymi lany se vi ale smarja ted uz poslednich xxx let koupis jen to nove a tam je to uplne cajk. nehanim zadne jistitka a pouzivam podle situace ruzne ale gri gri pokud je spravne zalozeno (partner check) a neblokuje se rukou brzdeni tak si nedovedu predstavit ze se neco stane. hlavne na umele stene kde je verval jak v opicim pavilonu je to zlata vec. | | jan | 16:26:38 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Problém GriGri nikdy nebyl technického rázu. Jde o to, že ho používají idioti. | | lib | 14:20:34 23.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | POLOautomatů, nedržet spodní konec lana je zjevné zavinění! | | m. | 14:26:26 21.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | U některých kyblíků může být po delší době problém, že se spouštěním a slaňováním "nabrousí" horní hrana jak vychází lano, tj. naproti drážkám na straně jističe. Ale nemělo by to bejt nic vážnýho :) | boban | 06:42:16 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | PS: s ATC jsem slaňoval jednoduchý 8mm lano a čekal jsem, že to pojede rychlejc. | boban | 06:43:26 22.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | Prosim kontaktuj mne na tel 603810600 nebo mail zoban@seznam.cz
Radek | | zoban | 07:22:07 22.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | | Prosím kontaktujte nás na odskodne@vanecekaspol.cz. Toho povedeného jističe doženeme k právní odpovědnosti. Odškodné by mohlo být 300000 - 750000 Kč. | | Kancelář Vaněček a spol. | 09:56:10 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Spíš právní kancelář zmetek a šmejd. | | a@a.cz | 13:52:21 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Spíš tak troll, páč ta adresa neexistuje. | | JIrka | 14:15:41 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | | Jako právní zástupci jističe informujeme, že jsme již podali žalobu na pana Stichta. | | Advokátní kancelář PrimaLex | 21:23:00 24.04.2016 odpovědět  |
|   | Re: Životnost kyblíku | výmluvy jističe. jak ho znáš dlouho? kde si ho splašil?
gratuluji k přežití. bezpečnostní podlaha nebo na co si padal?
Zobane - nebo je znám nějaký takový případ, kdy by neselhal jistič ale pomůcka? nebo proč má dotyčný volat? | | 16:07:14 22.04.2016 odpovědět  |
|   |   | Re: Životnost kyblíku | Je tam vic faktoru, lano., pozice rukou jistice, jak mel spalene ruce, atd, atd
nejlepsi by byl zaznam videa nehody tak jak mame zdokumentovane vsechny nehody v Brne, leckdy jsou lide sami dost prekvapeni, kdyz pak nehodu zpetne vidi co a jak se vlastne stalo
Takze muj nazor je chyba jistice, ale dalsi faktory mohou pohled rozsirit.
Radek | | zoban | 13:29:22 23.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Nikdo to neudela a nebo to neprecte, ale kybl muze byt vrazedna zbran/opravdu nejlepe zakazat samoze jen na steny myslim/ a to v rukou kohokoli!!! Rovnez Gri Gri a osma...jedine ClickUp a MegaJul je vždy stopro a nestalo by se to, na to vem jed...pokud ovšem navíc dodržuješ Partnercheck. Tot vse. | | Martas. | 20:21:18 23.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | 100% click up? jako od začátku jeho prodeje nebo nyní nebo po další nehodě s kterou výrobce nepočítal? :-)
http://www.lezec.cz/clanky.php?key=10609
Naprosto dokonalé a blbuvzdorné jistítko neexistuje. Nejlepší prevencí je dobrý a zkušený parťák a nepodceňovat nikdy situaci. | | 11:05:39 24.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | To je zase perla :) | | 23:15:51 24.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   | Filipika proti jisteni kyblikem... | | Mno, takze na stenach i skalach lezu moc dlouho a moc často. Na stenach jsem videl mozna kolem deseti padu az na zem a leccos jsem i slysel a precetl. odhadem cca 80 % těchto padu bylo s GriGri a to z ruznych duvodu, mnohdy ani jistic nevedel proc. Druhy nejcastejsi pad byl pak s osmou a kybl pak byl relatuivne nejbezpecnejsi ale viz. tento pripad a pozorovani na stenach rozhodne pro mnohe nebezpecny je také. Tento pad zkusim popsat asi takto...jistic spatne drzel lano pod kyblíkem, mozna vůbec ne pod, mozna jen 2 prsty a mozna nedbale podaval lano zrovna v pripade padu a to se rozjelo...jistic se bal vic o sve dlane nez o život partaka a proto rozjete lano proste pustil a nezachytil aby se nahodou nepopalil...jsem presvedcen, ze to tak bylo a budu rad, když mi to autor prispevku potvrdi, predpokladam však, ze nebude chtit urazit kamaráda pripadne sve devce a neudela to, presto to takto muselo byt. V pripade Megajulu se to nestane, protože i takove selhani jistice toto jistitko vyresi. Ovšem holky s tim nechteji jistit, protože nejsou ochotne se s tim naucit podavat lano . V tomto je lepsi ClickUp kde to jde lepe. A rovněž i ClickUp vyresi jakekoliv selhani jistice a o to jde, protože není moc prijemne resit na stene uraz kohokoliv. Rovnez zde se trosku hure podava lano na cvakani, ale lepe nez s MegaJulem. Selhat ani jedno nemůže, proto ale ještě je nutny ten Patrnercheck, zda ma jistic dobře zalozeno, vcetne originalni karabiny v pripade ClickUp a pak to selhat nemůže..... na rozdil od jistice. Partnercheck je dulezity i naopak pro kontrolu uzlu atp. u toho kdo cestu vyvadi. Tak to je a všechny ostatní jistitka vam mohou drive ci pozdeji přivodit problém, nevim proc to zesmesnovat, když se da poucit ze zkusenosti druhého. | | Martas. | 07:53:12 25.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   |   | Re: Filipika proti jisteni kyblikem... | | 80% procent padu s grigri... to je stejna logika jako tvrdit ze skodovka je u nas nejnebezpecnjsi auto, protoze se v nem zabije nejvic lidi... a jeste prosim vysvetli me jak muze selhat grigri pokud je spravne zalozeno a neblokuje se rukou brzdici mechanizmus. predem dekuju. | | jan | 09:38:30 25.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   |   |   | Re: Filipika proti jisteni kyblikem... | | To neres. Nemluvi snad podpis "Martas." za vse? Jedna z vyhod tech tu tolik nekterymi lidmi prosazovanych podpisu. | | 15:14:04 25.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | | Myslet si o nějakém jistítu, že je 100% bezpečné, je cesta do pekel. | | Jirka | 10:10:39 25.04.2016 odpovědět  |
|   |   |   |   |   | Re: Životnost kyblíku | GriGri na stenach rozhodne není nejčastěji pouzivanym jistitkem a patri tam prave to pokud, ale nejcastejsi problém je to panicke zmacknuti packy při spousteni ani ne tak při padu, kdy se to samo blokne...ale tech moznych fatálních chyb u GriGri je pry cca 10, ale to nevim presne, ja ho odlozil po prvním jisteni .... vlastne ja jen popsal realitu, kterou jsem jiz zazil a osobne z GriGri znam 2 roztristene kotníky a jednu zlomenou pater...2x stena, jedenkrat skaly.
Rovnez si nemyslim,ze je něco 100% bezpecne, jen vim ze to 100% funguje / plus minus nejake promile./ | | Martas. | 13:34:11 25.04.2016 odpovědět  |
Reklama: |
| |
|  | Foto dne: | |

| SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost |
|  | Databáze cest: | |
|  | Nově v diskusi: | |
|  | Nové komentáře: | |
|  | Kde to vře: | |
|  | Nově v inzerci: | |
|  | Anketa: | |
| Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty? |
|  | Návody: | |
|  | Partneři: | |
|