Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230939 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Olberg lezecká stěna - Blansko
Sokol Nymburk - Nymburk
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek

Prodejny
HUDYsport - Brno
Rock Point Vaňkovka - Brno
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Xinda04.06.2016
Ahojte, pouzivate nekdo vercajk XINDA? Mam mit nejake obavy? Kupovat ci nekupovat?
 Re: Xinda06.06.2016
Hlavně zkontroluj
 Re: Xinda06.06.2016
Nema to CE!!! Neni duvod kupovat cinsky sber, kdyz tu na trhu je vseho mraky. vseobecne maji cinske
  Re: Xinda28.02.2017
Proc by nemela Xinda CE? Staci se podivat do datasheetu
 Re: Xinda01.03.2017
Kupovat čínský (a polský) xindl jakékoliv značky je vyhazování peněz, kupovat Xinda a polské potravi
  Re: Xinda01.03.2017
... a český špiritus

 Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách03.06.2016
Ahoj, zná někdo nějakého novějšího knižního průvodce s odjištěnými vícedélkami ve Vysokých Tatrách? Popřípadě kde se dají sehnat? Díky
 Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách03.06.2016
 Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách04.06.2016
Konkrétně zde:

 Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
takové hovadiny jako "odjištěné" vícedélky v Tatrách naštěstí nenajdeš - alespoň ne v tom
  Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Nemas pravdu. Ve slovenskych tatrach je spousta odjistenych cest. tatry nfo sk dokonce uz zavadi i
   Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
tak to jsem netušil a je to smutné. "Prvovýstup" s nýty po metru umí udělat každý ňouma, a
    Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Ty vole co je tohle zase za kokotinu? Nejistitelný těžký plotny se na horách nejtujou zcela běžně. I
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Nelézt do ní :)
Anebo do ní vlézt až tehdy, když budu práskat desítky a potit se v jedenáctká
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
To je fakt, zustal bych jen u koutu a spar! A rozhodne bych za spravny horsky lezeni oznacoval jen t
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Hele takovýhle ultraklasický móresy jsou spíš princip sem tam v nějaký skalkařský oblasti. Princip k
       Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
plotny v horách po pěti metrech - no však o tom všichni mluvíme, že to ano. jenže tady někdo psal, ž
        Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
mame problem... kdo ma problem? hodnotici mistni eticka komise? problem maji vetsinou teoretici. to
       Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
No třeba když jsme u těch Tater tak dost morálové lezení pamatuju v plotnách je Total Free Jazz, klí
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Je rozdíl mezi nýty po 5 a více metrech (hory normál), když vrtáš z háčku a nýtování z žebříku, kter
    Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
He he :), zkus si nekdy udelat treba patnactidelkovou horskou cestu s nyty a mozna budes prekvapen,
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
vrtání z žebříčku bohužel není vrtání z lezecké pozice - a reakce byla právě na tohle (lepší jištění
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
???
Zkus si to. Budes mit problem vynest matros i pod nastup, natoz pak s tim lezt a vystrojo
       Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
Myšleno bylo navrtat nýt, zavěsit do něj žebříček, z něj navrtat další atd. - všichni kritici tady k
    Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
A kam chces prosimte posouvat to horske lezeni? Vzdyt jsme vsichni hobby lezci a vubec tady nejde o
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
dvacet sportovně vynýtovaných délek můžu vylézt i na srbsku

sportovky můžeš přece léz
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Ty si tam jedes zalezt horske cesty (at je tva predstava horske cesty jakakoliv), nekdo jiny zase ne
    Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Nechápu, co ti na tom vadí. Tak tenhle typ cest nelez. V Tatrách máš dost možností lezení cest horsk
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
kdyby to bylo jen tak, jak říkáš, možná bych to zkousl, jenže ony se nýtují i ty staré klasiky a ten
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Zrovna v Knize se letos někomu splašila vrtačka. V půlce knihy a v půlce délky pod knihou jsou fungl
       Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
štandovací borháky jsou tam už dlouho (a dávali je ne kvůli lezcům, ale kvůli vůdcům), ale jestli ně
        Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Jooo, Kniha - softmoverska klasika par delkovych lezcu od klavesnice..
         Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
Spíš horoškolní klasika.
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Ktera stara klasika v Alpach je nove vynytovana v mistech, kde driv nebylo jisteni? Bud konkretni. K
       Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
tyvoe, zajed nekdy do hor
        Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
Konkretni priklady zadne, ale blbe kecy ano? :D

Neboj, jezdim docela casto. Ja bych t
         Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách07.06.2016
Jména si nepamatuju, ale bylo to ve Vrace (Bulharsko), ve Švýcarsku Le chic,le choc .. a další v údo
     Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
odlez 5 metrů v šestce, sedmě není nic morálového, když to v klíčovém místě odjistí dobře. bohužel s
      Re: Průvodce vícedelkami ve Vysokých Tatrách06.06.2016
To je dobry nonsense :D. Uvedomujes si, ze kdyz jistis po metru, vyjde ti jisteni i na tech 5, 7 met

 4 bludy o horolezcich.03.06.2016
Kde se da najit text 4 bludy o horolezcich? Čtyři bludy o horolezcích, zvláště „Blud 3: Horolezectví posiluje charakter“ a „Blud 4: Horolezectví umožňuje lidem uzavírat těsná přátelství“.

Vim, ze existoval, ale nemuzu ho nikde na internetu
 Re: 4 bludy o horolezcich.03.06.2016
Blud 3: Horolezectví posiluje charakter

(…) Obraz horolezce se jeví jako obraz člověk
 Re: 4 bludy o horolezcich.03.06.2016
Povodne bol zjavne tuna -
  Re: 4 bludy o horolezcich.04.06.2016
Hej, zmizol, ale ak pohľadáš v archíve, nájdeš... Na HK Vyšehrad bolo toto:
**********
   Re: 4 bludy o horolezcich.04.06.2016
takze cele to podle tech bludu 1. az 4. to nikdy neexistovalo? Protoze ja nachazim jen nejake histor
    Re: 4 bludy o horolezcich.04.06.2016
:))))))))))
Jo, jo, to je doba. Není-li něco na Internetu, tak to neexistuje a nikdy neexisto

 FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
Ahoj, chystáme se do Jury, byly jsme v pár oblastech. Chtěl bych zkusit něco nového. Co byste doporučili za oblast, cesty? Obtížnost 7a - 8a
 Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
především bych doporučil používat mozek - Google - frankenjura.com - výběr podle obtížnosti
  Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
Chtěl poradit, podle toho, co kdo lezl. Je jasný, že cesty jsou i v průvodci.
   Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
Ptát se můžeš třeba na konkrétní cestu, ale zeptat se, kde máš v Juře lézt, když je tam v jeho obtíž
    Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
On ale nechtěl přímo cesty, ale OBLAST !
     Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
Tak to se omlouvám, těch jsou tam jen stovky.
 Re: FRANKENJURA - kde lézt?01.06.2016
Tady mas seznam:
 Re: FRANKENJURA - kde lézt?02.06.2016
Dle tvého dotazu nevěřím že lezeš 7a až 8a. Nemělo to být VIIa až VIIIa????
  Překlep02.06.2016
Když se podíváš na klávesnici tak ti dojde, že to byl překlep, omylem byla vždy stisknuta klávesa vý
   Re: Překlep02.06.2016
7q - 8q?
    Re: Překlep02.06.2016
:-) A teď zkus numerickou :-)
     Re: Překlep03.06.2016
71 - 81?

 Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Ahoj,

předem upozorňuji, že jsem lezec začátečník. Rád bych se vás zeptal: Všude v návodech pro práci s GroGri2 je uváděno, že druhá ruka musí držet neaktivní lano (u zadku). Chtěl ale použít druhé jištění, třeba prusíkem, který bych držel
 Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
"Druhé jištění", tím myslíš, že by sis na volný konec lana pod grigri ještě uvázal prusík?
  Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Omlouvám se, nepodal jsem dostatek informací. Jištění lezce chápu, naučili mě to profíci a kamarádi.
   Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
no jistě, občas svůj život svěřuješ něčemu nezálohovanému. třeba řidiči autobusu. nebo si představ,
    Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.<
     Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Uvědom si, že gri-gri je určeno na jištění prvolezce a to primárně. Lze s ním slanit na jedom pramen
     Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Nikde niko nepoužívá... Nedělej to ani ty.
   Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Primárně bys měl napsat za účelem jakých aktivit stoupáš nahoru pomocí Jumaru a slaňuješ s GriGri. A
    Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Obávám se, že je to geokačer. Už jsem zblízka slyšel o třech volných pádech - všechny měly stejný pr
     Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
Kubo, myslel jsem, že všechno víš, všude jsi byl už dvakrát a od všeho máš klíče. Ale přesto se najd
      Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
Všude jsem nebyl, všechno neznám, ale geokačery docela sleduji a vstávají mi z jejich jejich některý
       Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
Ale to jen proto, že doba přeje debilům, kteří než by se něco naučili používat, raději přestanou jez
        Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
Jo.
   Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Ahoj Květy, na začátku píšeš, že jsi začátečník. Lézt pomocí samojištění je činnost již méně intuiti
    Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.<
     Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
Odkaz, který jsem posílal, je právě na tebou zmiňovanou metodiku. Je samozřejmě dobrá, jen je potřeb
     Re: Druhé jištění s GriGri01.06.2016
P.S. Výše uvedené činnosti možná v praxi nepoužiješ, ale pochopíš, jak ty věci fungují a spoustu se
     Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
Tak nevím Květy, píšeš o tom, jak se zajímáš a rady přijímáš od profíků, tak proč se ptáš tady a ne
      Re: Druhé jištění s GriGri02.06.2016
jako optimální vidím učební obor technického zaměření a pak dva tři semestry teoretické machaniky, p
 Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Tady máš návod:
 Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
píšeš, že používáš jumar pro cestu nahoru, který pak odepneš a slaníš grigri. Jestli máš ve štandu d
  Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Já bych se nebál o oplet, ale o lezce. Nejen s jümarem, ale také s bogibsem a grigri a čímkoliv jiný
  Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Jendozbrna - Padat x metrů do uzle s jumarem?! No mňauvajs. To není záloha, to je totál kokotina. To
   Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
hádám bych chtěl moc kdyby jsi místo těch zbytečných útoků trochu více rozvedl, v čem konkrétně vidí
    Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Leo se nejspíš jednou zabije, až se mu něco trochu nepovede. To ovšem neznamená, že to musíme zopako
     Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
vždyť to taky nebylo na tebe, ty Kubo.. ale na toho křiklouna z druhé reakce(neplést z druhé redakce
  Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Ty dva metry jsou na houby. Dynamika se protáhne klidně o 15%.

Osobně nejsem schopný
   Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Ty dva metry jsem jenom tak plácl. Máš naprostou pravdu, že je třeba brát v potaz průtažnost lana a
    Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
No právě. Je to začátečník. Ptá se tu na základní věci. Tomuhle pravděpodobně nedojde, že ty "d
 Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
jo jo, kravinský odpovědi se ti tu hezky množí, to jsem zvědavej jestli ti dojde že přes diskuzi na
  Re: Druhé jištění s GriGri03.06.2016
Nevadí že to vysvětluje méně obratně. Ale něco bude na tom, že to co si představuje není reálné. Čil

 edleweiss31.05.2016
u koho plete edelweiss? na omak mi ty špagáty přijdou asi nejpevnější na trhu, nejvíc utaženej oplet. otázka je, co udělá zub času..
 Re: edleweiss31.05.2016
U Triopu.
 Re: edleweiss03.06.2016
U Bealu, který i Edelweiss vlastní.

 Lezení v okolí České Lípy30.05.2016
Poradil by mi někdo kde hezky zalízt v okolí České Lípy? Vyhledávám cesty zhruba do 7-, kvaky a krátké cesty mám taky rád. Vím, že v okolí jsou Dubské skály, jen netuším, které oblasti jsou z aspoň trochu pevnějšího materiálu. Jiné oblasti neznám vůbec.
 Re: Lezení v okolí České Lípy30.05.2016
Mezi CL a Novým Borem je kopec Kasparak /naproti odbočce na Chotovice, odbočka u autobusové zastávky
  Re: Lezení v okolí České Lípy30.05.2016
Díky. Nevíš ještě který oblasti na Kokořínsku jsou pevnější? Rač je dobrej nebo ne?
   Re: Lezení v okolí České Lípy30.05.2016
Rač je z těch pevnějších a je to tam moc hezký, pozor na omezení, ne všude je celoročně možno...
    Re: Lezení v okolí České Lípy31.05.2016
taky jsem slyšel, že je to na Rači pevné. Ale asi jak kde - po návštěvě Rače mi to kdysi druhý den p
     Re: Lezení v okolí České Lípy31.05.2016
Opravdu pevnej materiál v dubskejch je zaležitost pár věží:
Věž u Nedvězí,Pazourková věž, Běc
      Re: Lezení v okolí České Lípy31.05.2016
Ještě Věž Helgy (Kokořínsko), Havířská věž (Máchovo jezero), Malá Krkavčí skála a dvojvěží Uranová -
 Re: Lezení v okolí České Lípy31.05.2016
Jak píše Element - sjeď si na Kašpara (průvodec na
 Re: Lezení v okolí České Lípy31.05.2016
Krom toho, co už tu bylo zmíněno, mě napadá ještě Kreutzberk (směr Litoměřice), pak střelnice na Svo
  Re: Lezení v okolí České Lípy01.06.2016
Díky moc za rady. Je tam ještě něco super/významnější oblast v širším okolí (řekněme do nějakých 70
   Re: Lezení v okolí České Lípy03.06.2016
Ne, geologicky je všechno kolem převážně písek, občas prorazí vyvřelina. Jištění vypadá rádoby sport
   Re: Lezení v okolí České Lípy03.06.2016
"do nějakých 70 km, lehčí sportovnější dobře odjištěné cesty (do cca 7), kde najdu borhák po 3m
   Re: Lezení v okolí České Lípy03.06.2016
Do toho širšího okolí by se dal ještě zahrnout lom Königshain (sportovně odjištěná žula), nebo Bořeň
 Re: Lezení v okolí České Lípy03.06.2016
Kašparák moc nedoporučuju. Byl jsem tam loni, sice to je dobře odjištěný, ale bylo to lámavý. Takže
  Re: Lezení v okolí České Lípy03.06.2016
Lámavý to místy je, ale hlavní směry jsou čistý. Jestli chceš tipy na nelámavý cesty, napiš na f.kri

 FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Nedávno jsem se bavil s kamarádem o lezeckém stylu flash. Definice je jasná, ale zajímal by mě váš názor, zdali je flash, když si cestu proslaním a dívám se. Podle mě už tohle flash není. Ten je jen "pohled zespodu" nebo ne? Díky za názory!
 Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Krátkou cestu nemusíš proslaňovat, chyty si prohlédneš třeba z protisvahu... A máš to za OS. Všechny
  Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Proslanit a vyčistit už je na hraně. Protože to už ty chyty vlastně osaháš. Klasickej flash je, že c
   Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Proslanění není na hraně, proslanění je za hranu.
   Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
A pak se běžně používá flash pro případ, že jsou expresky v cestě a ty jsi viděl někoho lézt. Asi už
  Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Taky si myslím, že to proslanění je už out. Protože to už není klasický flash, kdy se díváš ze země,
   Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Mě se zase zdá, že proslanění nemusí být zcela za hranou. Záleží, jak to proslanění pojmeš. Ale že b
    Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
To už si rovnou za flash počítej i druhej pokus;) Jasný, že některý cesty se dají nakoukat ze země l
     Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Neříkám, že to tak nemůže být. Spíše říkám, že je sranda a zajímavé hledat tenkou ale jasnou červeno
   Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
Když se díváš ze země, tak je to klasický OS :-) Stejně tak, jako když se díváš z protisvahu.
 Etický semafor 8a.nu30.05.2016
Netýká se to jen Flashů ale i dalších věcí - nához k různým polemikám:
  Re: Etický semafor 8a.nu30.05.2016
12. bod- boltování tradičních štrek pro jistotu není vůbec rozepsaný :-D
   Re: Etický semafor 8a.nu30.05.2016
Dobrej postřeh :(
   Re: Etický semafor 8a.nu30.05.2016
a co teprve "čištění" sportovek přelezených tradičně, na greenpoint :-D
  Re: Etický semafor 8a.nu31.05.2016
Dobré! Je to každopádně k diskusi. Třeba boulder jde snad taky flashnout, ne? A to si ten šutr obejd
   Re: Etický semafor 8a.nu31.05.2016
Jono, to předcvakávání prvního mám taky za hranou :-) A dvě? Tak to je totálka.. :-D
 Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Ale zase je docela rozdíl, kdyz chyty vis ze země nebo z vrchu při slaneni, jak to nekdo psal víše!
  Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
A když tam jsou spoďáky?

Ha!?

:-)
   Re: FLASH přelez - jak to je?30.05.2016
Podle mě to flash je. Co jinýho by to bylo? RP to není a OS to taky není. Takže to musí být flash z
    Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
Jestli si to dobře pamatuju, v nějakém rozhovoru Adam tvrdil, že Biographii neslaňoval, ale viděl as
     Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
Fleš- přijdu, kouknu a vylezu na první pokus. Pokud se dívám na video, není to fleš, pokud si prosla
      Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
A co je pak OS? Vzdy jsem mel za to, ze je to "prijdu, kouknu, vylezu"... (kouknu ze zeme
       Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
buď v klidu, píše kraviny...
       Re: FLASH přelez - jak to je?31.05.2016
No dobrá,poňekud jsem se uprásknul. Odvolávám co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil.
Kouknu

 Ostrov30.05.2016
Tak jsem se zase o víkendu přesvědčil že prasata stále žijou. V pátek příjezd do Tisý...v noci 3 hodiny slejvák jako prase. Se nedá nic dělat, jde se přes Rájec do Ostrova na pivo...v Severní části prochcaný až běda a ejhle...cca 12-ti člená skupinka to t
 Re: Ostrov30.05.2016
  Re: Ostrov30.05.2016
To je fakt. Ochranime skaly tim, ze je shodime k zemi! ;)
 Re: Ostrov30.05.2016
Pomůže jen rázná domluva autoritou pomocí legislativně nepodložených činů (rozuměj: kuličku z ložisk
  Re: Ostrov30.05.2016
A co třeba legislativně podložená autorita? Porušují výjimku z pravidel CHKO, takže porušují zákon.
   Re: Ostrov30.05.2016
Nebyli to SASÍCI? Těch tam po dešti vídám dost.
    Re: Ostrov30.05.2016
Taky sem si myslel nejdriv ze jsou to sasici, ale bohuzel...smrdelo to domovinou.

 Grossglockner podminky29.05.2016
Ahoj,
nemate nekdo aktualni info, jak to vypada v severu Glockneru, konkretne cesta Mayerlrampe?
diky jakub
 Re: Grossglockner podminky29.05.2016
podle facebooku rakušáků top podmínka ve všech cestách. Ted má ale něco málo v pondělí nasněžit. Ted
  Re: Grossglockner podminky29.05.2016
diky, nejaka konkretni stranka na FB? das odkaz, prosim?
j.u.
 Re: Grossglockner podminky29.05.2016
Eiskletterstammtisch se jmenuje
 Re: Grossglockner podminky29.05.2016
čau,týden zpátky jsme tam byli.Na biwak jsme vycházeli okolo 10,takže cesta celkem peklo,normální ch

1   ...   285   286   287   288   289   290   291   292   293   294   295   296   297   298   299   300   301   302   303   304   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Druhé jištění s GriGri
Ahoj,

předem upozorňuji, že jsem lezec začátečník. Rád bych se vás zeptal: Všude v návodech pro práci s GroGri2 je uváděno, že druhá ruka musí držet neaktivní lano (u zadku). Chtěl ale použít druhé jištění, třeba prusíkem, který bych držel právě touto rukou.
Proč se prosím musí držet neaktivní část lana i u GriGri?
Nebo máte jiný nápad na druhé jištění?

Díky za odpověď
Květy
Květy07:56:23 01.06.2016
odpovědět 
 Re: Druhé jištění s GriGri
"Druhé jištění", tím myslíš, že by sis na volný konec lana pod grigri ještě uvázal prusík? To je sice proveditelné, ale jistit s touto sestavou by bylo zcela nemožné. Neměl bys jak podávat lano prvolezci, ledaže bys měl 4 ruce, nebo asistentku.

Grigri je poměrně bezpečná pomůcka, která zvládá v rukou poučeného jistit prvolezce sama o sobě. Požádej někoho zkušenějšího, kdo s grigri umí, ať ti ukáže jistící grif, po chvíli zkoušení budeš umět s grigri bezpečně jistit. Další praxí pak časem získáš rychlost, především při podávání lana.
 Variant08:29:45 01.06.2016
odpovědět 
  Re: Druhé jištění s GriGri
Omlouvám se, nepodal jsem dostatek informací. Jištění lezce chápu, naučili mě to profíci a kamarádi.

Teď mi jde především o lezení (a následném slaňování) jen na laně, kdy druhý konec je pevně připevněný. Lezu nahoru pomocí jumaru, na kterém jsem také navázáný (druhé jištění). Při sestupu odepnu jumar a slaňuji pomocí grigri a v tuto chvíli bych rád druhé jištění. Třeba právě ten prusík na aktivním laně, připevněný k sedáku.


Totiž když si prohlédnu grigri, přijde mi, že vše závisí na jednom jediném "nýtu" uprostřed. Nebo se toho bát nemám a grigri stoprocentně věřit?
Květy12:53:40 01.06.2016
odpovědět 
   Re: Druhé jištění s GriGri
no jistě, občas svůj život svěřuješ něčemu nezálohovanému. třeba řidiči autobusu. nebo si představ, že mu praskne jedinej volant.
hele, bez ironie, nech to koňovi. pokud ti to nepřejede parní válec nebo to není do mrtě probroušený, tak ti jeden nejtek úplně stačí.
Lukas B.13:17:55 01.06.2016
odpovědět 
    Re: Druhé jištění s GriGri
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.

Anonym: při jumarování se jistím grigri, čili nahoře nic neměním, jen jumar odepnu.

Krtek: Ahoj Krtku, děkuji za hezkou odpověď. Nevím co udělám, když zůstanu pod převisem, proto ještě takto nelezu. Než se do něčeho pustím, vždy chci znát i možné komplikace a podobně, abych věděl, jak se v takové situaci zachovat. Proto zatím chodím jen na umělou stěnu, kde sbírám zkušenosti. Třeba to, když mi něco spadne, řeším tak, že NIKDY nikam nechodím lézt sám.
Samozřejmě i nadále se budu setkávat s profíkama a učit se, jen jsem chtěl poradit druhé jištění s grigri, protože to nikdo nikde nepoužívá...
Děkuji za odkazy, projedu si je. Mimochodem hodně čerpám z horolezeckametodika.cz, je to dle tebe spolehlivá stránka?

Honza
Květy16:49:17 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
Uvědom si, že gri-gri je určeno na jištění prvolezce a to primárně. Lze s ním slanit na jedom prameni lana. Nic jinýho s ním nevymejšlej !!!
Azbest23:26:18 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
Nikde niko nepoužívá... Nedělej to ani ty.
13:55:57 03.06.2016
odpovědět 
   Re: Druhé jištění s GriGri
Primárně bys měl napsat za účelem jakých aktivit stoupáš nahoru pomocí Jumaru a slaňuješ s GriGri. Asi nebudeš výškař, arborista nebo big wallový lezec či speleolog, protože bys potom věděl, že slaňovací pomůcky jsou rozděleny do kategorie A, B - GriGri je v té horší skupině. Při jumarování se také musíš jistit. Při změně mezi stoupáním a slaňováním také. Doporučuju nesluníčkařit a utratit pár stovek korun za kurz. Někde sem viděl v nabídce lezeckých kurzů i nabídku metodiky na 3 hodiny, třeba by ti mohlo vyhovovat.
13:42:34 01.06.2016
odpovědět 
    Re: Druhé jištění s GriGri
Obávám se, že je to geokačer. Už jsem zblízka slyšel o třech volných pádech - všechny měly stejný průběh: nahoru šphadlem nebo prusikem (případně dokonce grigri místo šplhadla) a pak slanění právě pomocí grigri a volný pád.
Kuba Turek16:50:41 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
Kubo, myslel jsem, že všechno víš, všude jsi byl už dvakrát a od všeho máš klíče. Ale přesto se najde skulinka.

Grigri je pro šplhání velmi vhodné. Ale je nutné k tomu mít ještě ideálně jumar, smyčku do něj a za ideálních možností ještě nožní blokant. Pak to jde bezpečně, dobře a velmi rychle.
H.09:14:00 02.06.2016
odpovědět 
      Re: Druhé jištění s GriGri
Všude jsem nebyl, všechno neznám, ale geokačery docela sleduji a vstávají mi z jejich jejich některých praktik vlasy hrůzou. Samozřejmě to tak, jak popisuješ, lze udělat. Přesto vím o těchto třech případech. Stejně jako se ví o případech, kdy toto poměrně bezpečné jistítko použil jistič a stejně pustil prvolezce na zem volným pádem.
Kuba Turek09:44:31 02.06.2016
odpovědět 
       Re: Druhé jištění s GriGri
Ale to jen proto, že doba přeje debilům, kteří než by se něco naučili používat, raději přestanou jezdit autobuse pro obavy z ulomení volantu.
Lezení je nebezpečný sport a to se s žádným jistítkem nezmění.
15:48:33 02.06.2016
odpovědět 
        Re: Druhé jištění s GriGri
Jo.
Kuba Turek16:46:31 02.06.2016
odpovědět 
   Re: Druhé jištění s GriGri
Ahoj Květy, na začátku píšeš, že jsi začátečník. Lézt pomocí samojištění je činnost již méně intuitivní a je tam veliký prostor ke spoustě chyb. I když budeš mít správně udělané jištění včetně zálohového druhého jištění, víš, co uděláš, když zůstaneš viset v převisu a na skálu nedosáhneš? Jak slaníš, když ti náhodou slaňovací pomůcka spadne? Máš už vyzkoušené a zmáknuté prusíkovaní - stoupání po laně? apod.
Nejlépe je nechat si to ukázat a vysvětlit od někoho, kdo na tebe dohlédne (psal jsi, že jištění ti vysvětlili profíci).
Informace bych moc nesbíral na zdejší diskusi (už vícekrát se tu radily chyby), ale v solidních metodikách. Např. Horolezecká abeceda, nebo: http://goo.gl/KydlJ9 - zde si pokud možno prostuduj všechny kapitoly týkající se nejen sólolezení, ale i jištění, jistících pomůcek, práce na stanovišti, sebezáchrana apod.
Krtek14:15:36 01.06.2016
odpovědět 
    Re: Druhé jištění s GriGri
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.

Anonym: při jumarování se jistím grigri, čili nahoře nic neměním, jen jumar odepnu.

Krtek: Ahoj Krtku, děkuji za hezkou odpověď. Nevím co udělám, když zůstanu pod převisem, proto ještě takto nelezu. Než se do něčeho pustím, vždy chci znát i možné komplikace a podobně, abych věděl, jak se v takové situaci zachovat. Proto zatím chodím jen na umělou stěnu, kde sbírám zkušenosti. Třeba to, když mi něco spadne, řeším tak, že NIKDY nikam nechodím lézt sám.
Samozřejmě i nadále se budu setkávat s profíkama a učit se, jen jsem chtěl poradit druhé jištění s grigri, protože to nikdo nikde nepoužívá...
Děkuji za odkazy, projedu si je. Mimochodem hodně čerpám z horolezeckametodika.cz, je to dle tebe spolehlivá stránka?

Honza
Květy16:49:43 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
Odkaz, který jsem posílal, je právě na tebou zmiňovanou metodiku. Je samozřejmě dobrá, jen je potřeba ji brát kompletně. Než budeš řešit samojištění, potřebuješ znát práci na štandu, mít vyzkoušené šplhání (prusíkovaní) nahoru a pokud možno i dolů. Je taky dobré si vyzkoušet viset v převisu v zaseklém žumaru (třeba metr a půl nad zemí - doma na schodišti, na zahradě pod stromem...), založit slaňovací pomůcku, vypnout se ze žumaru a slanit, to vše samozřejmě tak, abys byl stále nějak připojen k lanu a pod.
Určitě je potřeba umět slaňovat jen na karabině přes půlloďák.
Pak jsem nepochopil to, že chceš poradit jak na druhé jištění s grigri (pořád nevím co tím myslíš), když to nikdo nedělá.
Krtek22:42:26 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
P.S. Výše uvedené činnosti možná v praxi nepoužiješ, ale pochopíš, jak ty věci fungují a spoustu se tím naučíš.
Krtek22:44:31 01.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
Tak nevím Květy, píšeš o tom, jak se zajímáš a rady přijímáš od profíků, tak proč se ptáš tady a ne těch profíků, kterým věříš?
Rada nerada byla ta, že když tomu ty věříš, tak to Grigri používej, protože zálohováním bez dalšího vysvětlení by by sis akorát tu Grigri mohl vyřadit z funkce. A nejrozumnější rada byla vzít si kurz - někdo školící výškovky by byl ideál.
Je zajímavé to české specifikum utratit tisíce za šplhadla, grigri, karabiny a sbírat hodiny rady na netu a ještě v tom nemít jistotu, místo pár hodin s opravdovým profíkem, který se tomu věnuje xy let.
14:31:49 02.06.2016
odpovědět 
      Re: Druhé jištění s GriGri
jako optimální vidím učební obor technického zaměření a pak dva tři semestry teoretické machaniky, pak se při dostatečné fantazii a zájmu o věc nemesis zatěžovat nějakým získáváním rozumů a praxe od zkušenějších. bez toho je to cesta do pekel.
Lukas B.19:49:08 02.06.2016
odpovědět 
 Re: Druhé jištění s GriGri
Tady máš návod:
http://tinyurl.com/h52pluv

Vidíš v něm, že by Grigri bylo určený ke slaňování? To že to alternativně nakonec nějak jde ještě neznamená, že je k tomu určený. Z toho důvodu vymyslet druhý jištění pro tohle udělátko nejde tak snadno a rozhodně ne se zárukou.

Výrobce a profíci by pro tebe jako neznalého měli mít hlavní slovo, ale jestli chceš věřit diskuzím na lezci a být horkým kandidátem na darvinovu cenu...

Rozum do hrsti!
01:13:27 03.06.2016
odpovědět 
 Re: Druhé jištění s GriGri
píšeš, že používáš jumar pro cestu nahoru, který pak odepneš a slaníš grigri. Jestli máš ve štandu dané lano tak, aby ti dolů šly oba prameny lana, tak jsi v pohodě.. na tom konci, na kterém máš Jumar si navaž tak dva metry od země větší uzel a až nad něj cvakni jumar. Pak dolez nahoru - jestli chceš tak na druhém prameni můžeš mít grigri a sem tam ho dobrat. U štandu si dober grigri a sedni si do něj, jumar nesundávej, ale pouze odepni jazýček(jasně že v něm musíš mít ještě karabinu aby ti nevypadlo lano). Teď se můžeš spouštět na grigri a kdyby se COKOLIV s grigri nebo s lanem stalo stalo, tak stejně nemáš podlahu, protože tě dole zastaví ten připravený uzel, který neprojde jumarem. Ty dva metry tam jsou kvůli průtažnosti lana. Takže se sice proletíš, ale nebude to podlaha a nic se ti nestane. A kdyby jsi byl echt opatrný, tak můžeš za sebou těch uzlíků cestou nahoru dělat povícero. Vždycky je to o kompromisu mezi bezpečností a rychlostí zabezpečení. Na to, že by jsi si dal nad grigri prusíka zapomeň - to je strašná pakárna a jak se ti jednou prusík kousne, tak se pak dolů dostáváš dost legračními poskoky po skále.

jinak teda blokant typu Gibz by byl lepší, protože se dá lépe odblokovat když je kousnutý, nekazí tolik lano a jestli to máš na samojištění, tak snese i "odlez", tzn. že nemusí být neustále napnutý jako v případě jumaru - tam když budeš mít třeba jen 30cm průvěs, tak už bych se bál o oplet
 JendaZBrna09:52:52 03.06.2016
odpovědět 
  Re: Druhé jištění s GriGri
Já bych se nebál o oplet, ale o lezce. Nejen s jümarem, ale také s bogibsem a grigri a čímkoliv jiným tímto způsobem. Jako nouzovka pro zkušeného lezce dobrý, ale pro začátečníka nebo dokonce jenom šplhače ke keškám je to potencionální sebevražedná pomůcka.
Kuba Turek10:02:40 03.06.2016
odpovědět 
  Re: Druhé jištění s GriGri
Jendozbrna - Padat x metrů do uzle s jumarem?! No mňauvajs. To není záloha, to je totál kokotina. To nemá smysl tady něco psát, když tady padaj takovýhle dorty.
11:10:20 03.06.2016
odpovědět 
   Re: Druhé jištění s GriGri
hádám bych chtěl moc kdyby jsi místo těch zbytečných útoků trochu více rozvedl, v čem konkrétně vidíš onu "kokotinu"? Opravdu, pro poučení nás hloupějších. Co selže? Praskne karabina? Nebo dokonce lano? Nebo to člověka přetrhne vejpůl? Já když lezu s blokantem - což je častěji, než klasicky s parťákem, tak blokant buď nezálohuji vůbec a nebo dám někde do půlky na loďák karabinu o kterou bych se zasekl v případě selhání blokantu. Takhle mám nalezeno už pár kilometrů. Mimochodem, nedávno tady bylo video jak Leo Houlding sóluje stěnu kdesi v poušti . A když se na to videjko podíváš pozorně, tak čemuže to Leo svěřuje svůj život? Ano ano, je to úplně obyčejný uzlík na konci lana a to s tím rozdílem, že já do svého uzlíku pošlu v nejhorším pádový faktor 1, ale to by muselo něco selhat už nahoře, zatímco u jištěného sóla věří uzlíku i když mu hrozí faktor 2.
 JendaZBrna12:46:26 03.06.2016
odpovědět 
    Re: Druhé jištění s GriGri
Leo se nejspíš jednou zabije, až se mu něco trochu nepovede. To ovšem neznamená, že to musíme zopakovat po něm. A propos: vždyť píšu, že jako nouzovka pro zkušeného lezce je to možné, ale nic moc pro netušícího člověka, který se na takové věci ptá tady na webu.
Kuba Turek13:04:36 03.06.2016
odpovědět 
     Re: Druhé jištění s GriGri
vždyť to taky nebylo na tebe, ty Kubo.. ale na toho křiklouna z druhé reakce(neplést z druhé redakce) ;-)
 JendaZBrna13:13:32 03.06.2016
odpovědět 
  Re: Druhé jištění s GriGri
Ty dva metry jsou na houby. Dynamika se protáhne klidně o 15%.

Osobně nejsem schopný tenhle překomplikovaný postup ani s jistotou dešifrovat. Spíš si ho domýšlím. Tazateli bych radil vykašlat se na rady na netu a opravdu se zeptat profíka (třeba stromolezce).
Jirka13:08:03 03.06.2016
odpovědět 
   Re: Druhé jištění s GriGri
Ty dva metry jsem jenom tak plácl. Máš naprostou pravdu, že je třeba brát v potaz průtažnost lana a ne každý, kdo s lezením začíná si tohle může uvědomit, proto se omlouvám za nejasnosti.
 JendaZBrna13:22:35 03.06.2016
odpovědět 
    Re: Druhé jištění s GriGri
No právě. Je to začátečník. Ptá se tu na základní věci. Tomuhle pravděpodobně nedojde, že ty "dva metry" ve skutečnosti záleží na délce lana. U začátečníka by mě nepřekvapilo ani to, že by ten uzlík udělal metr nad zemí aby se mu tam ten jumar dobře dával.
Jirka13:42:15 03.06.2016
odpovědět 
 Re: Druhé jištění s GriGri
jo jo, kravinský odpovědi se ti tu hezky množí, to jsem zvědavej jestli ti dojde že přes diskuzi na internetu cesta nevede

Kdybys napsal výrobci, tenhle elektronickej styk bych ještě pochopil (pošlou tě někam, ale budeš to mít černý na bílým...nebo ti spíš doporučej udělátko, který slouží k tomu, co potřebuješ)
12:19:56 03.06.2016
odpovědět 
  Re: Druhé jištění s GriGri
Nevadí že to vysvětluje méně obratně. Ale něco bude na tom, že to co si představuje není reálné. Čili neměl by to dělat, nebo by si na to měl vzít jiné, správné, vybavení.
13:54:02 03.06.2016
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1264 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi