Dobry den, v rozhovoru pro BB se Rosta Stefanek zminoval o Rifugio Barbara. Byl tam nekdo? Mohl by, prosim, napsat jak bylo?
Neco jsem nasel na internetu, ale treba ceny nikde napsane nejsou.
Diky.
Zdar, máte někdo zkušenosti se zlepšením techniky nohou pomocí ořezaných gumotexek (kopaček)? Tj. na umělce místo lezeček použití škrpálů. Teoreticky by měl člověk více zatěžovat ruce (při kolmých a položených cestách) by měl víc začít pracovat s těžištěm
Ahoj, sháním nějaký opravdu kvalitní batoh na lezení do skal- tím pádem odolnost vůči tření skal, dále pak možnost dosti popruhů na materiál, a v neposlední ředě ješntě dost prostoru uvnitř. Nevíte náhodou někdo o něčem? Díky
Čaute lidi, máte někdo zkušenost s tímhle modelem? Jde mi o to, jak hodně lezka povolí. Normálně mám velikost 39, stávající LS mám 37 a hovím si v nich jak v bačkůrkách, ale už jim nějakej pátek je. Děkuji za rady
Zdar,
minulej víkend jsme byli na Glocku. Na Erzherzog Johann Hütte je nouzák se 4 postelema. neni to klasickej wintráč, ale prostě nouzák. V noci tam bylo narváno na postelích a v místnostech kolem asi 30 lidí, hlavně CZ a PL, kteří tam šli klasi
Čau lidi,
neporadil by mi někdo, jak je to v současnosti s bezpečnostní situací okolo Antalye a konkrétně v Geyikbayiri? předpokládám, že naprosto cajk, ale tak proč se nezeptat, žejo. díky!
Čau lidi,
neporadil by mi někdo, jak je to v současnosti s bezpečnostní situací okolo Antalye a konkrétně v Geyikbayiri? předpokládám, že naprosto cajk, ale tak proč se nezeptat, žejo. díky!
na FB stránkách kempu JoSiTo několikrát za tento rok psali, že lezení v Geyikbayiri je tureckou "revolucí" naprosto nedotčeno. Pokud by se ti tam něco mělo stát, tak se ti to nejpravděpodobněji stane na letišti v Antalyi, ale osobně si myslím, že riziko teroristického útoku je tam plus mínus stejné, jako na kterémkoli velkém západoevropském letišti.
Je potřeba uvědomit si, že v každé zemi kde panuje politická nestabilita se najde místečko "nedotčené". Problémem bývá většinou transport do a ze země. Může se např. stát, že se zavře letiště a v Turecku na nějakou dobu zůstaneš, apod. Navíc zjevný cizinec je snadná demonstrativní kořist přes kterou lze prosazovat vlastní zájmy. Mezinárodní problém je vždycky víc, než únos místního člověka.
Lépe bych to asi necharakterizoval. Navíc si pamatuji z dob začátků JoSiTa, že mi říkal majitel, že čelili docela dost perzekuci. Každou chvíli tam byli žandáři a snažili se jim znechutit podnikání. Pak se to asi díky věhlasu kempu a obecně se zlepšujícímu klimatu ve společnosti nějak vyhladilo, ale to zase může být časem v hajzlu. Jako třeba na Kubě, kde jsou lezci obecně vnímáni jak podvratný živel.
No tak pokud se clovek neboji lezt, tak Geyiku bych se pak tedy rozhodne nebal....paradoxne se lidi dost boji a tim padem je tam paradne prazdno. Urcite jed.
Oni se ti lidé bojí velmi oprávněně. Jak už tady psal jirkas a jeho předřečník, v Geyikbayiri samotném může být (a dost možná i je) pohoda a zcela bezpečno (v tyto dny a týdny). Kámen úrazu je v tom, že se tam musíš nějak dostat, nespadneš tam z oblaků. A Turecko obecně je v současné době nebezpečný region. Samozřejmě méně než třeba Sýrie, ale nebezpečno, zejména pro cizince, který nezná jazyk, stereotypy a aktuální politický kontext, tam je. Vyhneš-li se Istambulu, Ankaře ap. letem přímo do Antalye, je to jistě lepší, ale zásadně si nepomůžeš.
A pokud vím, tak v řadě firem jsou pracovní cesty do Turecka stornovány, protože pojišťovny negarantují ev. plnění z újmy vzniklé v souvislosti s pobytem v nestabilních regionech (leda snad když uklouzneš na schodech a zlomíš si ruku).
Tenhle týden jsme se odtam vrátili.
V JoSito je to jako kdyby leželo na území EU. Nepotřebuješ mít ani Liry protože se tam platí Eurama. Většina personálu jsou cizinci. Je také dost izolované. S běžnýma Turkama se tam nepotkáš což je škoda protože jsou typicky přátelští. Na víkend přijede do kempů pár Tureckých lezců. V pohodě jsme tam stopovali, chodili po vesnicích.
Cesta z letiště je bezpečná - nejspíš se necháš naložit do soukromého transferu na letišti a ten tě doveze až do kempu.
Antálie je také v pohodě.
Zajímavá informace, díky.
Osobně tedy s ohledem na to, že je hromada jiných pohodových míst na lezení, nemám chuť testovat, jestli to tam vydrží nebo nevydrží v pohodě a míříme jinam, ale to už je na každým.
(To riziko asi je t.č. malý, ale mně stačí to lezecký; nemám důvod jakýkoliv přidávat.)
Jet jinám je OK ale škoda že jsi se nejspíš rozhodl na základě rady nějakého internetového diskutujícího který nikdy neopustil svoji vesnici a dělá chytrého na základě sledování televizních novin.
Čau Michale. Já jsem opustil rodnou vesnici, abych zavítal do Geyikbayiri už více než šestkrát. Jezdil jsem tam vlastně už od úplného začátku lezení v Geyik. Byl jsem na skalách i jinde v Turecku a paráda.
Hlavním důvodem, proč do téhle země v dohledné době nepojedu není bezpečnost, ale odpor k tomu, jak se tam vyvíjí politická situace.
Ze vám to začalo vadit az teď. Zuřive reakce na jakékoli zmínky o tom, co Turecko pod Mladoturky během a po první světové válce provedlo křesťanským menšinám, okupace severní části Kypru, útlak kurdské menšiny, to všechno není nic nového. Erdogan už se jen přestal přetvářet.
Já tam byl lízt naposled za Atatürka, od tý doby to jde s menšími nebo většími výkyvy do kopru, a tak tam nejezdím. Na protest proti Ficovi jsem přestal jezdit do Tater. A teokracie stojí za starou bačkoru, takže si odpustím Demávand. Na Kavkaze mě taky neuviděj, i kdyby se Putin třeba stavěl na hlavu. A jestli si Merkelová myslí, že jí oblažim vejletem na Wetterstein, tak na to ať se svým přístupem k jaderný energetice a uprchlíkům zapomene. Jedinou kliku má Orbán, páč tam bych nejel ani za nikoho jinýho.
Ty jo, tohle vsechno se da zjistit z kratkeho prispevku?
A samo, kdyz clovek zavre oci nebo je dostatecny ignorant, je "bezpecno" uplne vsude (tim netvrdim, ze Turecko je nebo neni bezpecne).
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.